Esileht Väikelaps Kuidas last lugema õpetada?

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Kuidas last lugema õpetada?

Postitas:

Poiss peaaegu viie ja poolene. Tähed on selged, no mõnda ajab vahel sassi. Üritan teda lugema õpetada nii tähekaupa kui ka silbitades, kuid eriti ei taha õnnestuda. Kahetähelised sõnad on ok, ka kolmetähelistega saab enam-vähem hakkama, kuid ei võta vedu.

Olemas on ka kirjutamiseks vihikuid erinevaid ja niisama vihikusse harjutab ka tähtede kirjutamist.

On kellelgi häid nippe soovitada, kuidas ja mida veel võiks proovida, et laps lugemise selgeks saaks?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.07 18:12; 24.07 14:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Häälimisega, suuliselt. Nii häälikute kuulamisega sõnas kui häälitud sõnast aru saamisega.

Edit: vt lugemisvalmidus. Ilma õpetada pole tõhus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lups lugema abil mänguliselt.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Liikuv aabits.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei olegi sellega mingit kiiret. Kui huvi ei tunne, las olla.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me tegeleme peaaegu iga päev sellega: liikuv aabits, kirja harjutused, aabits.

2-3täheliste sõnadega saab hakkama ja tuttavamad 4tähelised sõnad ka ok. Pikematega tekib raskusi. Ja tuttavaid tekste laseb peast või siis oletab.

Aga häälimine ei taha tulla veel, ütleb tähti ükshaaval, kuid pikemat sõna niimoodi kokku saada on raske.

Ei ütleks et tal huvi puudub, muidu ei teeks ta ju üldse koostööd. Kui midagi saada tahab (nt mingit arvutimängu või multikat), siis tuleb ütleb, et teeme harjutused ära.

Vanemate lastega läks justkui lihtsamalt, enam väga ei mäleta ka, sellest peaaegu kümme aastat möödas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.07 18:12; 24.07 14:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Silbitamine aitab. Minu poiss õppis selle abil eelkoolis lugema. Ja veel kakskeelselt(soome ja eesti).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Youtube-ist “tähestikulaul”-ud, “õpime kirjutama” video.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei olegi sellega mingit kiiret. Kui huvi ei tunne, las olla.

Lähtusin ka sellest ja nüüd kui laps peaaegu 7, siis hakkas lihtsalt ise üritama sõnu kokku lugeda. Väga ruttu on ära õppinud

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ütleks et tal huvi puudub, muidu ei teeks ta ju üldse koostööd. Kui midagi saada tahab (nt mingit arvutimängu või multikat), siis tuleb ütleb, et teeme harjutused ära. Vanemate lastega läks justkui lihtsamalt, enam väga ei mäleta ka, sellest peaaegu kümme aastat möödas.

Siis ei pruugi ta ise väga huvitatud olla kui sa pead teda mõjutama arviti ja mängudega. Koolini veel aega. Pole mõtet 5 aastast hullult survestada. Tal on aega. Osad hakkavadki hiljem lugema ja ära võrdle vanemate lastega.

Minu laps lõpetas suvel 1. klassi. Tema klassis on lapsi kes veel väga soravalt ei loe (vanemad ise ütlevad). Küllap see tuleb.

Ei oska midagi ka soovitada, tundub, et teed juba üsna palju. Oma kahe lapse näitel võin öelda, et laps hakkab lugema siis kui ta hakkab. Minu vanem laps veeris kooli minnes, noorem laps luges 4 aastaselt kirjatähtedes. See vahe näitas selgelt, et lapse on väga erinevad.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://www.rahvaraamat.ee/p/ma-tunnen-kolme-t%C3%A4hte-lugemik-t%C3%B6%C3%B6raamat/1310433/et

https://www.rahvaraamat.ee/p/dino/1210452/et

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapsed on mõlemad esmalt kirjutama (grammatiliselt valesti nii gbd/kpt kui pikad täis- ja kaashäälikud) ja alles siis lugema hakanud. Üks kirjutas terve raamatu enne, kui pikemaid kui 4-tähelisi sõnu kokku lugema õppis.

Lugema õppimiseks kasutasime mingit iidvana aabitsat, kus tekstides sõnad kõik sidekriipsu abil silbitatud, laps õpib kohe kaaskäälikuid koos täishäälikuga hääldama. Mulle tundus, et sellest oli lapsele palju abi. Laps ei loe mitte Lll-aaa-mmm-aaa-mmm-aaa ja siis ei ürita meenutada, mis järjekorras need l-id ja m-id olid, vaid loeb La-ma-ma. Kui sellist aabitsat käepärast pole, võid ise kirjutada või välja printida silbitatud teksti ning vaadata, kas läheb lugemine lihtsamaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tundub, et mu töö j vaev hakkab ära tasuma – veerib juba päris kenasti ja  jutukese sisust saab ka juba veidi aru. Kasutusel on meil tavaline Kukeaabits. Olen millalgi ka näinud sidekriipsuga silbitatud aabitsat/raamatut, aga kahjuks ei mäleta enam, milline see oli. See oleks jah ka väga hea lugema õppimisel.

Loodan, et umbes kuu aja pärast loeb ehk juba päris kenasti.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Väikelaps Kuidas last lugema õpetada?