Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas näeb välja tänitamine?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )

Teema: Kuidas näeb välja tänitamine?

Postitas:
Kägu

Tahaks mingit üldist definitsiooni või kirjeldust.
Läksin vaidlema ühe inimesega, kes väitis, et ma tänitasin, mina jälle leian, et ei tänitanud vaid juhendasin. Aga kuidas nende kahe tegevuse vahel vahet teha või milles seisneb erinevus, seda ma seletada ei oska. Palun aidake!
PS: toonis ei pidanud asi olema vaid sõnastuses, aga ma ei mäleta küll enam täpselt sõna-sõnalt, mida ma ütlesin.

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

no selline negatiivne sõnastus koos liialdusega: miks sa teed nii, sa teed alati valesti, ei kuula kunagi, näed, mis nüüd välja tuli. Ühesõnaga mittekonstruktiivne lähenemine.

+13
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

miks sa ei tee nii, nagu ma ütlesin. ma ju ütlesin, et ära nii tee, aga sina ikka tegid, vaata nüüd, mis juhtus! miks sa oled nii lohakas? Kogu aeg sa oled selline uimane, teistel oleks selle ajaga sama töö kolm korda tehtud, sul pole esimene kordki valmis. Ma ju näitasin, et see käib nii, miks sa naa teed, kas sa üldse kuulad ka, mis ma sulle räägin? Kuhu me niimoodi jõuame, kui kõik hakkaks nii töösse suhtuma nagu sina.
Tänitama on päris laia definitsiooniga: tänitama <27>. Tänitab lapse kallal v lapsega pahanduse pärast (näägutab, haugutab, hurjutab). Muretseb ja tänitab (hädaldab, karjub)

+15
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ähh, tänapäeval on kõik, mida iganes ütled, tänitamine, solvamine või halvustamine.

+4
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enamus siinse foorumi kommentaare on puhas tänitamine. Täiesti mõttetu teise halvustamine, üritamine vastuseks vaimukusi pilduda, klišeede kasutamine, enda üleoleku väljendamine.

+11
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oh, te olete täiesti eksiteel. Panete siin sõnaraamatust viiteid ja üritate loogiliselt läheneda. Tegelikult ei ole tänitamine kinni niivõrd ütleja toonis, kehakeeles või sõnastuses (seda muidugi ka) kuivõrd vastuvõtjas. Nimelt on tänitamine igasugune verbaalne väljendusviis, mis selle objektile ei sobi. Ehk siis mistahes mõistlik, kuid nõudlik väljend muutub kohe tänitamiseks, kui inimene ei taha või viitsi seda kuulata, see tekitab talle mingi kohustuse või segab üleüldiselt mõnusat äraolemist. Näiteks on kindlasti tänitamisega tegemist järgmistes olukordades:
1. Palud lapsel oma tuba koristada, aga tema ei viitsi.
2. Palud mehel põrandaliistud ära panna, aga tema ei saa aru, milleks.
3. Palun tööandjalt lõpuks ometi korralikke töövahendeid, aga temal polevat raha.
Kui nüüd peaks juhtuma niisugune hirmus kuritegu, et sa mõnda neist palvetest korduvalt esitad, siis oled lausa närvihaige tänitaja. Tänitaja staatusest pääsed ainult siis, kui absoluutselt kõik ise ära teed ja jumala eest hoidud teisi tülitamast. Kellel viitsimist, võib ju nii ka teha, aga ärge üllatuge, kui laps teid ära kasutab ning jalamatiks peab, mees mõne uskumatu tulehargi pärast maha jätab (kes see niisuguse lambaga ikka koos viitsib elada) ja ülemus järjest rohkem kohustusi selga laeb. Lolli ju peabki nii kohtlema, eks. Aga rõõmustav uudis on see, et te pole kunagi kellegagi tänitanud ja saate selle teadmisega hauda minna.

+16
-19
Please wait...

Postitas:
Kägu

Läksin vaidlema ühe inimesega, kes väitis, et ma tänitasin, mina jälle leian, et ei tänitanud vaid juhendasin.

Lihtne on ju vahet teha: kui ta tuli ja palus sinu juhendamist/selgitamist/õpetamist, siis see ongi juhendamine. Inimene ütles “aitäh” ja kõik korras.

KUI TA SEDA EI PALUNUD ja see juhendamine oli sinu otsus, siis on see tänitamine.
(see “kui ta seda ei palunud” kehtib ka juhul, kui ta tuli küsis nõu, sina hakkasid seda andma, läksid üle piiri ja ta seda ENAM ei soovinud kuulata, siis ka see on tänitamine)

Kuna läksite vaidlema, siis tõenäoliselt sa tänitasid ja seega ka eksisid.
Mis krdi juhendajaks sa end üldse pead, kui ise ei tee lihtsatel asjadelgi vahet?

+5
-11
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Oh, te olete täiesti eksiteel. Panete siin sõnaraamatust viiteid ja üritate loogiliselt läheneda. Tegelikult ei ole tänitamine kinni niivõrd ütleja toonis, kehakeeles või sõnastuses (seda muidugi ka) kuivõrd vastuvõtjas. Nimelt on tänitamine igasugune verbaalne väljendusviis, mis selle objektile ei sobi. Ehk siis mistahes mõistlik, kuid nõudlik väljend muutub kohe tänitamiseks, kui inimene ei taha või viitsi seda kuulata, see tekitab talle mingi kohustuse või segab üleüldiselt mõnusat äraolemist. Näiteks on kindlasti tänitamisega tegemist järgmistes olukordades:

3. Palun tööandjalt lõpuks ometi korralikke töövahendeid, aga temal polevat raha.

Kui nüüd peaks juhtuma niisugune hirmus kuritegu, et sa mõnda neist palvetest korduvalt esitad, siis oled lausa närvihaige tänitaja. Tänitaja staatusest pääsed ainult siis, kui absoluutselt kõik ise ära teed ja jumala eest hoidud teisi tülitamast. Kellel viitsimist, võib ju nii ka teha, aga ärge üllatuge, kui laps teid ära kasutab ning jalamatiks peab, mees mõne uskumatu tulehargi pärast maha jätab (kes see niisuguse lambaga ikka koos viitsib elada) ja ülemus järjest rohkem kohustusi selga laeb. Lolli ju peabki nii kohtlema, eks. Aga rõõmustav uudis on see, et te pole kunagi kellegagi tänitanud ja saate selle teadmisega hauda minna.

Oled sina ikka kibestunud!

+10
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Just, nii see on.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

no selline negatiivne sõnastus koos liialdusega: miks sa teed nii, sa teed alati valesti, ei kuula kunagi, näed, mis nüüd välja tuli. Ühesõnaga mittekonstruktiivne lähenemine.

Tahtsin sama pakkuda.

Mis krdi juhendajaks sa end üldse pead, kui ise ei tee lihtsatel asjadelgi vahet?

See on nüüd üks päris hea näide tänitamisest, kuigi karvased sõnad ei ole tingimata vajalikud.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Täpselt. Olen nõus.

+4
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Läksin vaidlema ühe inimesega, kes väitis, et ma tänitasin, mina jälle leian, et ei tänitanud vaid juhendasin.

Lihtne on ju vahet teha: kui ta tuli ja palus sinu juhendamist/selgitamist/õpetamist, siis see ongi juhendamine. Inimene ütles “aitäh” ja kõik korras.

KUI TA SEDA EI PALUNUD ja see juhendamine oli sinu otsus, siis on see tänitamine.

(see “kui ta seda ei palunud” kehtib ka juhul, kui ta tuli küsis nõu, sina hakkasid seda andma, läksid üle piiri ja ta seda ENAM ei soovinud kuulata, siis ka see on tänitamine)

Kuna läksite vaidlema, siis tõenäoliselt sa tänitasid ja seega ka eksisid.

Olen nõus.

0
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on nüüd üks päris hea näide tänitamisest, kuigi karvased sõnad ei ole tingimata vajalikud.

No see ei olnud veel just kõige parem näide.
Sest enne oli avalikus foorumis, kus kõik mölisevad kõigiga, esitatud vabatahtlikult küsimus ja pärast seda tuli minu vastus.
(ei olnud nii, et ma oleks teemaalgatajale iseseivalt saatnud e-maili ja oma teksti seal esitanud)

Alles NÜÜD, see konkreetne postitus siin, on juba 100% tänitamine, sest teemaalgataja tõenäoliselt ei tahtnud seda rohkem kuulda.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Suur tänu kõigile vastajatele.
Tegelikult olen mina see, kelle kallal tänitati. Esitasin küsimuse oponendi positsioonilt, sest mul ei õnnestunud talle selgeks teha, mis asi on tänitamine ja lootsin, et saan niimoodi selgemad vastused. Paraku ikkagi ei ole vastajad sugugi ühel meelel, nii nt selle kibestunud Käo seisukohta ma küll jagada ei saa.
Mind häiris just kriitilises olukorras küsimuse “miks sa nii tegid?” küsimine, samal ajal, kui ma üritasin seda kriitilist olukorda kiiresti lahendada. Nimetasin seda tänitamiseks, sest sedalaadi küsimustest sellisel hetkel absoluutselt kasu ei ole, ainult segab keskendumist. Ehk siis dialoog nägi välja nii:
Mees: “Miks sa nii tegid? Miks sa teisiti ei teinud? Miks sa ei tee nii, nagu ma ütlesin?”
Mina (püüan keskenduda ja viga parandada): “Ära… tänita.”
Mees: “Ma ei tänita! Miks sa nii tegid? Vasta mulle!”
Mina: “Ära sega…”
Mees: “Aga miks sa nii tegid?”

Eh. Pärast üritasin talle selgitada, et sellistest küsimustest kriitilisel hetkel on ainult lisakahju, mitte kasu, aga ta ei kuulanud vaid takerdus sellesse “Ma ei tänitanud” seisukohta. Lisaks väidab, et ta ei korranud oma küsimust mitu korda, kuigi kordas.
Nii et ma nüüd otsin mehe jaoks tänitamise definitsiooni. Perekool pole selleks muidugi õige on koht, aga siia kirjutamine aitas mõtteid korrastada.

PS: enne kui keegi küsib – mul ei olnud kahjuks võimalik selle kriitilise olukorra lahendamist mehele üle anda. Oleks see võimalik olnud, ma oleksin seda kohe teinud, muidugi.

+7
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on kaks pidevat tänitajat tutvusringkonnas.

Üks on mu mees, kes ka absoluutselt iga asja peale, mis nt kogemata juhtub (nt kukub käest midagi maha laiali) hakkab valjul häälel küsima: MIKS sa seda tegid? Viimasel ajal olen talle hakanud südamerahuga vastama: Tahtsin. Sest nii napakale küsimusele normaalset vastust ju polegi, MIKS sa kogemata midagi tegid.

Teine on mu sõiduõpetaja, kes iga kord, kui ma midagi valesti teen, selle asemel, et lihtsalt öelda, kuidas pidanuks tegema, hakkab tulistama: Miks sa nüüd nii tegid? Ma olen sulle ju öelnud, et tee naa. Miks sa kohe õigesti ei tee, kui ma ütlen? Kuidas sa niimoodi kavatsed juhtima üldse hakata? Jne.

SEE on puhas tänitamine.

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Nii et ma nüüd otsin mehe jaoks tänitamise definitsiooni.

Ma ju defineerisin ju selle sulle. (arvates küll valesti, et kes tänitas ja kes mitte)
Sa olid hädas, mees ei tulnud appi ja otsustas ise veel suuremas hädas olla ja teada saada, miks nii juhtus.
No juhtus, siis juhtus.

“Nägin tee peal auku, arvasin, et ratas läheb mööda, aga ei läinud. Ja ikka läks velg kõveraks.”

“No läks panni peal suure leegiga õli põlema ja ma ei teadnud, et veega seda kustutada ei tohi. Nüüd tean”

+1
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on kaks pidevat tänitajat tutvusringkonnas.

Üks on mu mees, kes ka absoluutselt iga asja peale, mis nt kogemata juhtub (nt kukub käest midagi maha laiali) hakkab valjul häälel küsima: MIKS sa seda tegid? Viimasel ajal olen talle hakanud südamerahuga vastama: Tahtsin. Sest nii napakale küsimusele normaalset vastust ju polegi, MIKS sa kogemata midagi tegid.

Teine on mu sõiduõpetaja, kes iga kord, kui ma midagi valesti teen, selle asemel, et lihtsalt öelda, kuidas pidanuks tegema, hakkab tulistama: Miks sa nüüd nii tegid? Ma olen sulle ju öelnud, et tee naa. Miks sa kohe õigesti ei tee, kui ma ütlen? Kuidas sa niimoodi kavatsed juhtima üldse hakata? Jne.

SEE on puhas tänitamine.

Põgene selle sõiduõpetaja juurest. Kõlab kohutavalt ja ükski õpetaja ei tohiks selliseid väljendeid kasutada. Soovitaks inimesel uus elukutse valida, sest eriti liikluses peaksid kõik õpetajad olema tasakaalukad ja arukad, mitte tänitajad. Kõlab kohutavalt vastikult!

+4
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tänitamine on agressiivne ebakonstruktiivsete küsimuste (miks sa seda tegid? kuidas sa aru ei saa?) ja lahmivate üldistuste (ma olen sulle sada korda öelnud! mitte keegi pole mitte kunagi nii teinud!) esitamine sooviga kaasvestlejale koht kätte näidata.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

#3192066:

Ma ju defineerisin ju selle sulle. (arvates küll valesti, et kes tänitas ja kes mitte)
Sa olid hädas, mees ei tulnud appi ja otsustas ise veel suuremas hädas olla ja teada saada, miks nii juhtus.
No juhtus, siis juhtus.

Sinu definitsioon pole ka päris see õige. Mul ei ole selle vastu midagi, kui palumata nõu antakse ja ma ei pea õigeks mehele öelda, et just seda ärgu tehku.
Mulle lihtsalt tundub, et sellise nõuandmise tooni ja rõhuasetust saab valida.
Mees poleks saanudki appi tulla, küll aga oleks saanud kas vait olla või öelda lühidalt: tee nii. Ilma kordamata ja “miks sa seda tegid?” küsimata. Õigupoolest just see sama asja korrutamine mõjus eriti halvasti.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tänitama – korrutades ja tüütult, parastavalt, etteheitvalt midagi seletama.

Allikas: Eesti keele seletav sõnaraamat

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuni teemaalgataja ei ole kirjeldanud konkreetset situatsiooni, ei ole võimalik öelda, kas mees tänitas või mitte. Mulle jääb mulje, et mees ütles varem midagi, kuid teemaagataja (naine siis?) ei kuulanud teda ja juhtus mingi jama. Ses mõttes ma leian, et sellel mehel on isegi ehk õigus.

+1
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuni teemaalgataja ei ole kirjeldanud konkreetset situatsiooni, ei ole võimalik öelda, kas mees tänitas või mitte.

Ehh, kui siin oleks konkreetsed teemad, siis poleks perekooli lohepikkuseid arutlusi ükskõik mille üle…

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tänitama – korrutades ja tüütult, parastavalt, etteheitvalt midagi seletama.

Allikas: Eesti keele seletav sõnaraamat

Minu jaoks see *korrutama* on üks võtmesõnu tänitamise mõistest. Teemaalgatuse puhul, isegi kui ta oleks vastanud jooskvalt mehe küsimustele, oleks mees ilmselt ikka edasi “Aga sa ju teadsid, et nii juhtub, miks sa siis nii tegid?”-tänitanud.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Teine on mu sõiduõpetaja, kes iga kord, kui ma midagi valesti teen, selle asemel, et lihtsalt öelda, kuidas pidanuks tegema, hakkab tulistama: Miks sa nüüd nii tegid?

See tuletab mulle meelde, kuidas käisin kunagi tennisekursustel ja õpetajal oli sama komme: “MIKS sa seda reketit niimoodi hoiad?”. Arvake ise, kas ma õppisin paremini mängima.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuni teemaalgataja ei ole kirjeldanud konkreetset situatsiooni, ei ole võimalik öelda, kas mees tänitas või mitte. Mulle jääb mulje, et mees ütles varem midagi, kuid teemaagataja (naine siis?) ei kuulanud teda ja juhtus mingi jama. Ses mõttes ma leian, et sellel mehel on isegi ehk õigus.

No ja kui ütleski enne midagi ja naine ei kuulanud teda ja tegi valesti, siis selle peale hakata korrutama: ma ju ütlesin sulle jne, ongi tänitamine.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

No ja kui ütleski enne midagi ja naine ei kuulanud teda ja tegi valesti, siis selle peale hakata korrutama: ma ju ütlesin sulle jne, ongi tänitamine.

Kommentaar eemaldatud.
3.2. Vältida tuleb pahatahtliku ja halvustava arutelu algatamist ning jätkamist.

Perekooli Moderaator

+2
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kommentaar eemaldatud.

Teame.
Sest see oli hoopis nii:

Mees ja naine jalutasid karjamaal.

Mees: “Vaata, see seal on lehmakook, ära sellesse sisse astu! See on libe ja haiseb.”
Naine: “Ok, ma proovin” …ja ikka astus plärtsti sisse…
Mees: “Miks sa nii tegid? Miks sa teisiti ei teinud? Miks sa ei tee nii, nagu ma ütlesin?”
Mina (püüan keskenduda ja viga parandada): “Ära… tänita.”
Mees: “Ma ei tänita! Miks sa nii tegid? Vasta mulle!”
Mina: “Ära sega…”
Mees: “Aga miks sa nii tegid?”

…..

Sinu kord.

+1
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis mõtet on küsida “miks?” olukorras, kus midagi ei tehtud meelega?

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mulle jääb mulje, et mees ütles varem midagi, kuid teemaagataja (naine siis?) ei kuulanud teda ja juhtus mingi jama.

Ei öelnud. Asi juhtus ja siis tegi mees suu lahti.

Aga isegi kui oleks varem öelnud – mismoodi see hilisem korrutamine siis vähem tänitamine oleks olnud. See hüpoteetiline lehmasõnniku lugu näitab ju päris kenasti ära, et ka “ma ju ütlesin sulle” olukorras on see järgnev korrutamine mõttetu, kasutu, segav ja parastav.
Mees ei käitunud ka sugugi esimest korda nii, seekord see lihtsalt häiris rohkem kui varem. Lõputult ei anna selliseid asju välja kannatada.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuni teemaalgataja ei ole kirjeldanud konkreetset situatsiooni, ei ole võimalik öelda, kas mees tänitas või mitte.

Ehh, kui siin oleks konkreetsed teemad, siis poleks perekooli lohepikkuseid arutlusi ükskõik mille üle…

Paraku olen ma vana perekoolikana piisavalt palju lugenud siin juhtumeid, kus on olukordi kirjeldatud nii konkreetselt, et mõni arvab oma naabrinaise ära tundvat selles loos – ja just need teemad lähevad palju hullemini lappama. Hakatakse tegema solvavaid isiklikke märkusi vastavalt teemale, käsitletakse olukorda sooliselt diskrimineerivalt vastavalt teemale, tuuakse oma elust näiteid, mis teemaalgatusega kaudselt sarnased tunduvad.. hakatakse algse küsimuse “mis on tänitamine?” asemel rääkima hoopis kirjeldatud olukorda kaudselt puudutavatest teemadest, muututakse teemaalgataja suhtes mõttetult õelaks ja nii edasi ja nii edasi.
Mul oli tõesti ainult üks kindel küsimus ja kõiki seda riivavaid kõrvalteemasid ning isiklikke märkusi ma parem väldiksin.

0
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas näeb välja tänitamine?