Esileht Väikelaps kuidas oleks õiglane jagada lasteaiakohti?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 41 )

Teema: kuidas oleks õiglane jagada lasteaiakohti?

Postitas:

Ootan last ning olen vaadanud enda lähiümbruse lasteaedade järjekordi ja kuulanud tuttavatelt maad, ja ausalt öeldes olen nördinud viisis, kuidas Tallinn kohti jagab. Minu arust on suur viga, et elukohta lasteaiakohtade jagamisel üldse ei arvestata. Ummikute ja nii laste kui vanemate närvide huvides võiks olla hoopis nii: esimesena saavad koha lapsed, kes elavad lasteaiast kuni 500m kõndimisdistantsi kaugusel. Teises järjekorras need lapsed, kellele antud lasteaed on kodule lähim lasteaed, sõltumata kaugusest, ja kolmandas järjekorras kõik ülejäänud soovijad. Ja elukoht võiks olla märksa tähtsam kriteerium kui avalduse laekumise aeg, sest põhjendamatu on anda eelis vastavalt lapse sünnikuupäevale (= võimalus asuda varem järjekorda) või asjaolule, kas pere on olnud sunnitud lapse esimestel eluaastatel elukohta vahetama (= uue elukoha lähedal uuesti järjekorra lõppu asumine). Praegu on nii, et kuna kesklinna lasteaiad on paljudele vanematele töökoha lähedal, siis tuuakse näiteks Mustamäelt laps kesklinna lasteaeda, aga sama lasteaia kõrvaltänavas elavale lapsele pakutakse kohta kas Lasnamäele või Mustamäele. Kõige hullem, et kui võtadki logistiliselt halva variandi ajutise lahendusena vastu, siis kõigist teistest järjekordadest sind kustutatakse ja kodulähedasse lasteaeda üldse kunagi pääsemise võimalus langeb nulli. Linnavalitsusele on see mugav, sest koht sai pakutud, ning kui vanem loobub (sest aasta aega mitte tööl käia tuleb odavam kui 5 järgmist aastat sõita lapse viimiseks-toomiseks iga päev 1,5h ekstra), siis linnavalitsuse hinnangul järelikult nad kohta ei tahtnud. Väidetavalt on Tallinnas lasteaiakohtadest üleküllus ja hoopis alatäituvusega maadlevad mitmed lasteaiad, aga miks siis neid kohti ometi optimaalsemalt ei jaotata?

+12
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.10 12:52; 21.10 14:39; 21.10 15:03; 21.10 15:20; 23.10 14:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Süsteem selline, sest keegi ei saa reaalselt kontrollida, kas Jüri või Mari ka päriselt elab sellel registreeritud aadressil, mis on lasteaiale lähedal.  Ise ei ela Tallinnas vaid Pärnus ja siin määratakse koole lastele vastavalt sellele, kui kaugel on sinu kodu linnulennult koolist ja muidugi on väga-väga paljud kesklinna koolide õpilased fiktiivselt elamas kusagil kesklinna korteris ja reaalsuses elavad kaugel linnast väljas mõnes uusarenduses põllu peal.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljud vanemad panevad igaks juhuks lapse järjekorda mitmesse lasteada ning mõni ei pruugi kohta kohe vastu võtta, kui pakutakse, niiet tegelikkuses võib järjekord umbes, ma ei tea, 3x lühemaks osutuda, kui aeg kätte jõuab.

Väga headesse lasteadadesse võib vist jah raskem saada olla.

On olemas ka tasulised lastehoiud, lastehoidjad, aga need maksavad ülipalju.

Kui vähegi võimalik, siis lapsel on tavaliselt parem kodus pikemalt olla. Hetkel, viiruse leviku piiramiseks ei lubata vanemaid lasteaia välisuksest kaugemale isegi esimesel päeval.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igas linnaosas on ju mitu lasteaeda. Kohta pakutakse ikka sinna lasteaeda, kuhu ise oled lapse järjekorda pannud, mitte täiesti lambist. Tallinnas on lasteaedasid reaalselt jalaga segada ja kodulähedasi lasteaedasid on kõigil enamasti mitu. Ja miks ei peaks panema last just tööle lähemale lasteaeda? Siis saab ju last hiljem viia ja varem ära tuua, seega lüheneb lapse lasteaias olemise aeg, mis on lapsele väga hea. Milleks vaja kodulähedasse lasteaeda lapsi punnitada? Selleks, et ise saaks ilma lapseta kodus olla või? Enamik lapsi käivad ikka sellepärast lasteaias, et vanemad tööl käia saaksid. Kodulähedasse kooli laste määramisest saan aru, sest on arvesse võetud, et lapsed ise sinna minna saaksid. Aga lasteaeda laps ju ise ei lähe. Ja mis ummikud? Pole ju vahet, kas laps on kaasas, kui vanemad nagunii tööle lähevad sinna lähedale, ummik tekib endiselt. Eks see rasedus võib pea tõesti sassi ajada, aga ega lasteaed õnneks kohustuslik ole. Täitsa vabalt võid oma lapsega koolini kodus olla ja mossitada Tallinna linna peale.

+11
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.10 14:24; 21.10 20:25; 22.10 07:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Süsteem selline, sest keegi ei saa reaalselt kontrollida, kas Jüri või Mari ka päriselt elab sellel registreeritud aadressil, mis on lasteaiale lähedal. Ise ei ela Tallinnas vaid Pärnus ja siin määratakse koole lastele vastavalt sellele, kui kaugel on sinu kodu linnulennult koolist ja muidugi on väga-väga paljud kesklinna koolide õpilased fiktiivselt elamas kusagil kesklinna korteris ja reaalsuses elavad kaugel linnast väljas mõnes uusarenduses põllu peal.

See on eraldi ja ka oluline teema, kas omavalitsused peaksid rangemini sekkuma sissekirjutuste pettustesse ihaldusväärsema kooli nimel. Minu arvates peaksid, sest ohvrid on ju teised lapsed. Kasvõi linnukese tegemise kastike taotluse lõpus: “Kinnitan, et ülaltoodud aadress on lapse tegelik elukoht. Olen teadlik, et valeandmete esitamise korral…” Eks üldjoontes haridusamet vast teab, mis on need 5 kooli, mille nimel vanemad skeemitavad ning sinna määratud laste andmeid veidi põhjalikumalt läbi vaadata, nt kui ühe pere liikmed elavad üle linna laiali või mõni laps on sisse kirjutatud ühetoalisse korterisse koos veel 10 võõra inimesega. Mujal maailmas on isegi tavaks, et kui pettus tuleb kooliaasta jooksul ilmsiks, siis lapsele määratakse kasvõi keset õppeaastat uus koolikoht tegeliku elukoha piirkonnas.

 

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.10 12:52; 21.10 14:39; 21.10 15:03; 21.10 15:20; 23.10 14:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust võiks küll laps käia pigem vanema töökoha lähedal lasteaias, kui elukoha lähedal lasteaias. Mugav on tuua ja viia, sest tööle minema ja koju tulema ja aega selleks kulutama pead nagunii.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kohta pakutakse ikka sinna lasteaeda, kuhu ise oled lapse järjekorda pannud, mitte täiesti lambist.

Kui selles lasteaias järjekord ei jõua lapseni ajaks, mil kohta vaja on ja pöördud murega haridusametisse, siis paraku pakutakse küll lambist mõni neist kohtadest, mis üle linna saadaval on. Vanema lapse panin näiteks 3-aastaselt Kolde lasteaeda järjekorda (kolisime, sellepärast nii hilja) ja koha oleksin saanud tolleks sügiseks, kui laps kooli läks. Ja teistelt kuulen sarnaseid lugusid, et kodu lähedal on mitmeid lasteaedu, mis elukohta valides tundus suurepärane, aga reaalselt kohta neisse ei saa oodatud ajaks mitte ühessegi. Kes sündides järjekorda pani, saab heal juhul 4-aastaselt ja kes hiljem kolib, see vastava arvu aastaid veel hiljem.

Ja mis ummikud? Pole ju vahet, kas laps on kaasas, kui vanemad nagunii tööle lähevad sinna lähedale, ummik tekib endiselt.

Räägin neist, kes kesklinnas elavad ja saaksid ise muidu jalgsi või ühistranspordiga tööle, aga paraku tuleb teha ekstra tiir et laps viia x kohta lasteaeda. Konkreetne näide tutvusringkonnast: vanemad kes sõidavad iga päev kaks korda autoga kesklinnast Mustamäele ja tagasi, tipptunni ajal 20 minutit ots. Tööle kodunt kõnnivad jalgsi ja kodust jalutuskäigu kaugusel (1-1,5km) on vähemalt kolm lasteaeda, millest üheski ei ole 5-aastasele lapsele kohta.

Ja miks ei peaks panema last just tööle lähemale lasteaeda? Siis saab ju last hiljem viia ja varem ära tuua, seega lüheneb lapse lasteaias olemise aeg, mis on lapsele väga hea.

Mis siis, kui töö ja kodu ongi üksteise lähedal, ainult lasteaed kuskil kaugel linna teises otsas? Ja üldse mul on lasteaedadest ikka kõrgem arvamus. Kui ka Mustamäel elaksin, siis arvan, et lapsel on parem 40 minutit päevas kauem mängida ja liigutada (eriti praegu, kui hommikud ja pärastlõunad on õuesolekuaeg) kui istuda see aeg autos.

+7
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.10 12:52; 21.10 14:39; 21.10 15:03; 21.10 15:20; 23.10 14:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust võiks küll laps käia pigem vanema töökoha lähedal lasteaias, kui elukoha lähedal lasteaias.

Aga kuidas jagada ressursse võimalikult optimaalselt ja õiglaselt olukorras, kus kõigile kõike ei jätku? Oletame, et Jüri ja Mari vajavad lasteaiakohta ning parasjagu ongi kaks lasteaiakohta, asutustes Mustamäe Mummud ja Kesklinna Kiisud, mille vahemaa on 7km ehk 20 minutit autoga liikluses. Mari elab Mummude lasteaiast 500m kaugusel. Jüri elab Kiisude lasteaiast 500m kaugusel. Mõlema lapse mõlemad vanemad töötavad omakorda Kiisude lasteaiast 500m kaugusel ja mõlema pere esimene eelistus on panna laps Kiisude lasteaeda. Sina oled linnavalitsuse pilootprojekti ametnik ja pead kohti jagama. Kas määraksid Kiisude koha Jürile, Marile või lihtsalt sellele, kes kaks aastat tagasi 1 nädala võrra varem järjekorda registreeriti? P.S.: Ummikute seisukohalt: kui Jüri saab Kiisud ja Mari saab Mummud, siis toimub kahe pere peale kokku päevas üks sõit kesklinna ja Mustamäe vahel (Mari vanemad tööle ja tagasi). Kui Mari saab Kiisud ja Jüri saab Mummud, siis toimub kahe pere peale päevas KOLM sõitu kesklinna ja Mustamäe vahel (Mari pere üks sõit, Jüri pere kaks sõitu), ehk liiklustihedus kesklinna ja Mustamäe vahel just kolmekordistus.

 

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.10 12:52; 21.10 14:39; 21.10 15:03; 21.10 15:20; 23.10 14:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, kuidas Tallinnas, aga nt Saue vallas ongi nii, et saan valida ainult need 3 lasteaeda, mille teeninduspiirkonnas on elukoht. Igale lasteaiale on oma teeninduspiirkond antud, st ei ole kõikidel lasteaedadel kogu Saue vald teeninduspiirkonnaks.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.10 15:41; 23.10 09:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui inimese elukoht ja töökoht on teineteisest jalutuskäigu kaugusel ja sinna vahele jääb ka üks või mitu lasteaeda, siis on ikka väga nüri toppida hommikul laps autosse, sõita 20 minutit, viia laps lasteaia uksest sisse, siis sõita ummiku tõttu 35 minutit koju tagasi, parkida auto ning jalutada 8 minutit tööle möödudes seejuures lasteaiast, kuhu on tekitatud mingi kummaline parkimiskorraldus, sest hommikuti ei mahu lapsi autodega lasteaeda toovad vanemad kõik korraga parkima. Õhtul jalutad töölt koju, võtad sealt auto, sõidad 40 minutit lasteaeda (ummik), võtad lapse ja 30 minutit koju tagasi (ka tagasisuunas on õhtul ummik). Kui need lapsed minu kodulähedasse lasteaedanagunii kõik autoga tuuakse, siis sama hästi võiks nad ka kuhugi mujale autoga viia. Kodulähedus võiks siiski argument olla lasteaiakohtade jagamisel, oleks nii mõnigi auto igapäevaselt liikluses vähem.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 21.10 16:22; 23.10 13:08; 23.10 21:19; 24.10 12:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen TA-ga üsna nõus. Minu arust peaks ikka ka lasteaiakohti jaotatama elukoha järgi. Ja see peaks ikka olema reaalne sissekirjutud. Just nimelt see, et kui selgub, et on pettus, siis tuleks seda karistada.

Aga üks pooltargument kodulähedase lasteaia kohta on veel see, et kui on nt vanavanemad, kes saavad abistada, või muud sugulased-tuttavad, on ikkagi neil lihtsam tuua laps ära kodulähedasest lasteaiast. Ainult autoinimestel pole väga suurt vahet, kui kaugele nad sõitma peavad. Jalgsi ja ühistranspordiga liikudes on see laste viimine-toomine üks rist ja viletsus.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elukoha võib iga päev ümber regada

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ei usu eluilmas, et lausa hordideviisi jäävad lapsed sobiva aia kohast ilma! See, et üks tuttav kunagi jäi, ei tähenda, et see on massiline ja enamik lapsi endale sobivasse aeda ei saa. Mu sugulane, kes elab Tallinnast väljas, registreeris ennast maikuus peale lasteaiakohtade jagamist Tallinnasse, et saada lapsele koht kesklinna lasteaeda töökoha lähedale. Panid kolme kohta järjekorda ja kuu aja jooksul pakuti kahte lasteaeda kohta. Väga siiralt kahtlen, et neid kohti ootasid pikisilmi 3 aastat tagasi järjekorda pandud kõrvaltänava lapsed. Need järjekorrad ei ole enam ammu nii pikad. 1.5aastaselt võib-olla tõesti enda soovitud aeda ei saa, aga liikumisi on terve aasta vältel ja ka hiljem on väga võimalik lasteaeda vahetada. 2 aastat tagasi sain ma oma Viimsisse sisse kirjutatud 4aastase lapse ka päeva pealt Tallinna kesklinna lasteaeda, sest rühm oli pooltühi. Mu meelest on see küll praegu täiesti tühjast kohast imetud probleem. Olukord pole pooltki nii hull nagu siin püütakse näidata.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.10 14:24; 21.10 20:25; 22.10 07:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle on jäänud mulje, et kohtade probleem on ennekõike kesklinna lasteaedades. Mustamäe elanikuna polnud mul mingit probleemi oma lapsed lähimasse lasteaeda saada. Seal käisid ka kõik naabrilapsed. Tuttav sai Nõmmele ilma probleemita koha (laps muidugi sünnist saati järjekorras).

Mina isiklikult ei saa aru sellest töökoha lähedusse lasteaeda panemisest. Kas seda tehakse eeldusel, et töökohta mitte kunagi ei vahetata? Kuidas saab selles nii kindel olla? Ja ka olemasolev töökoht võib ju asukohta muuta. Mina olen töötanud kesklinnas, Mustamäel, tagasi kesklinnas ja praegune kesklinnas asuv kontor on plaanitud järgmisel aastal kesklinnast ära kolida. Lisaks jäin ma teise lapsega koju kesklinnas töötades. Väga ebamugav oleks olnud vanemat last kesklinna lasteaeda vedada. Kodulähedasse lasteaeda sai aga lühikese jalutuskäiguga.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Noh, ma loodan KOLMANDA lapsega kodu kõrval asuvasse lasteaeda saada. Elame kesklinnas aga lasteaias käime Lasnamäel. Kõrvaltänavas on lasteaed, veel 300m eemal teine lasteaed ja mida mina bussipeatuse poole sammudes näen?  Jep, autode joru lasteaedade ees, parkimiskohta siblimas.

PS!  Ka töökoht on kesklinnas.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle on jäänud mulje, et kohtade probleem on ennekõike kesklinna lasteaedades.

Mul alustas kolmas laps sel aastal kesklinnas lasteaias, olen seal ka hoolekogus ja võin kinnitada, et ega ei ole ikka küll seda hullu kohtade probleemi ei meil ega teistes kesklinna lasteaedades. 5 aastat tagasi oli olukord kehvem, aga praegu on küll kohti igal pool.

Mina isiklikult ei saa aru sellest töökoha lähedusse lasteaeda panemisest. Kas seda tehakse eeldusel, et töökohta mitte kunagi ei vahetata? Kuidas saab selles nii kindel olla? Ja ka olemasolev töökoht võib ju asukohta muuta.

Mina töötan koolis ja kavatsen seal nüüd ikka kindlasti järgmised 10 aastat vähemalt töötada. Koolimaja on üsna hiljuti renoveeritud ja vaevalt see igal aastal kolima hakkab. Abikaasa kontorid on alati olnud kesklinnas ja nad kolisid ka just teise kohta kesklinnas ning ilmselt niipea sealt kuhugi uuesti kolima ei hakka. Kui lastele on vaja järgi minna või arsti juurde poolest päevast (arstid on ka siiamaani enamuses kesklinnas olnud), siis on meile palju mugavam, kui lapsed meie tööle võimalikult lähedal on.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.10 14:24; 21.10 20:25; 22.10 07:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust see küll mingi õiglane süsteem ei oleks, kui avalduse andmise aega üldse ei arvestataks ja saavad ainult need, kes elavad lähemal. Minul näiteks pole ühtki lasteaeda lähedal (elan Kakumäel) ja avaldused esitasin sinna, kust marsruut tööle läbi läheb. Mis õigusega siis mõni lähemalolev inimene minu lapse koha ära võtab, kui mina esitasin avalduse varem. Minuni ei jõuagi siis ühegi lasteaia järjekord mitte kunagi kätte, sest alati on keegi, kes elab lähemal. Pigem võiks emade töölkäimist arvestada, üksikemad võiks saada koha eelisjärjekorras jne, kui räägime õiglusest. Minu lapse lasteaias ei käinud sõimerühma emadest kolmveerand tööl.

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 12:45; 25.10 21:57; 27.10 13:30; 29.10 08:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma elan kesklinnas, ümbruses on 4 lasteaeda. Laps sai koha kõikidesse lasteaesadesse, kuhu järjekorda panin, isegi kõige populaarsemasse. Minu meelest pole mingit kohtade probleemi.

 

Vb need vanemad elasdki varem kesklinnas ja nüüd põllul majas, siis peavdki last edasi linna aeda vedama.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Avalduse esitamise aega ei peaks arvestama. vaid peaks arvestama laste sünniaega. St see ei peaks sõltuma sellest, kui kiiresti sai lapsele nime registreeritud ja siis kohe avaldus esitatud. Sünniaeg peaks olema määrav järjekorras. Kui ma ei eksi, siis Saue vallas on ka see muudatus tehtud. ma ei ole selles 100% kindel, aga kuidagi nagu meenub, et mingi info oli valla lehes, kui see muudatus tehti. See tagaks ka selle, et need, kes vahetavad elukohta, kui laps on beebi, ei satu kuidagi halvemasse seisu sellepärast, et enne lapse sündi ära ei kolinud. Kuna mu enda kodulähedases lasteaias kohtadega probleemi ei ole seni olnud, siis ma muidugi ei tea ka nii täpselt – seni on saanud koha ka need lapsed, kes on augustis-septembris 2-aastaseks saanud.

Lasteaiakoha vajadus sõltub ikka lapse vanusest, mitte aga avalduse esitamise kiirusest.

Minu hinnangul võiks ka Tallinn määrata lasteaedadele teeninduspiirkonnad ja ei saagi mujale järjekorda panna. Nii, et igale elukoha aadressile jääks 3-4 lasteaeda valikusse, erinevates ilmakaartes (saab siis esmase eelistuse töökoha marsruudi järgi panna). Ja järjekord kujuneb lapse sünniaja järgi, nii et kes kolib oma beebiga uude teeninduspiirkonda, ei satu kuidagi kehvemasse seisu.

Seda, et mingi “vale elukoha registreerimine” peaks karistatav olema – kuidas te mõtlete seda kontrollida? Et munitsipaalpolitsei hakkab ukse taga käima ja nõudma selgitust, kes siin elab? Ma paneks selle peale ukse pauguga kinni ja teataks politseisse, et mingid petturid on liikvel 😀

+6
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.10 15:41; 23.10 09:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Järjekorrad on teatud piirkondades ainult. Mõnes linnaosas jällegi saavad koha ka 1,5-aastased, pole isegi sõimekohtade puudust, nt Mustamäel pole enam mingit probleemi last lasteaeda saada.

Teemaalgataja dramatiseerib üle. Mingid üksikjuhtumid võib-olla on, et Mustamäel elav ja kesklinnas töötav vanem toob lapse hoopis kesklinna lasteaeda, aga ise küll ühestki sellisest ei tea. Mu enda lapsed käisid Mustamäel lasteaias, peamiselt olid nende rühmades lähedal elavad lapsed, aga oli rühmas ka neid, kelle vanematel jäi see lasteaed kuidagi tööteele, nt Nõmmelt kesklinna liikudes jne. Kui hakata teemaalgataja idee järgi kohti jagama, oleks üks paras puder ja kapsad. Seda enam, et selliseid järjekordi nagu 7-8 aastat tagasi praegu juba ammu ei ole ja pole mingit põhjust last oodates juba paanitseda, et ei saa äkki kodu lähedale lasteaeda. Sünnib ära, paned järjekorda 3 lähimasse lasteaeda ja suure tõenäosusega ka koha saad.

Ise ei tea küll kedagi, kel viimasel paaril aastal oleks mingeid suuremaid probleeme lapsele soovitud lasteaiakoha saamisel. Sellistest juhtumitest et keegi teise linna otsa oleks koha saanud, kuigi tahtis, et oleks kodule lähedal, pole ka kuulnud. Sellised jutud on ilmselt üsna vanad, nii et selle asemel, et kuulata neid, kelle lapsed nüüd juba lasteaeda lõpetamas on või koolis käivad, võta parem otse lasteaedadega ühendust.

Mõtle kasvõi ise, kuidas nt alatäitvusega lasteaedu optimaalselt täita, tahad, et sunnitaks mõnda vanemat last sellisesse lasteaeda panema lihtsalt selle pärast, et seal on alatäitvus, mis sest, et temale sobivaim on hoopis mõni teine lasteaed? Täiesti läbimõtlemata postitus ja ideed.

 

Ma ei tea, kui tihti selle tabeli andmeid värskendatakse, aga võid ise vaadata, et vabu kohti on peaaegu kõigis lasteaedades: https://info.haridus.ee/Asutused/LasteaedVaba Kesklinnas ei ole hetkel vabu sõimekohti, aga aiarühma (3-6) on kõigis kesklinna lasteaedades. Vabu sõimerühma kohti on Mustamäel, Kristiines, Põhja-Tallinnas, Pirital, Lasnamäel, nii et vanemal tõesti vaja tööle naasta sõimeealise lapse kõrvalt, siis võimalus laps siiski sõime panna on olemas, hiljem saab sobivama asukohaga lasteaeda ju üle viia, kui mujal koht vabaneb või kui vanus juba 3+ aiarühma, nende kohtadega ei ole ju probleemi, et kodulähedasse lasteaeda saada.

 

 

 

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 10:37; 29.10 16:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:
    <li style=”list-style-type: none;”>
    <li style=”list-style-type: none;”>
    <li style=”text-align: center;”>

    Järjekorrad on teatud piirkondades ainult. Mõnes linnaosas jällegi saavad koha ka 1,5-aastased, pole isegi sõimekohtade puudust, nt Mustamäel pole enam mingit probleemi last lasteaeda saada.

    Teemaalgataja dramatiseerib üle. Mingid üksikjuhtumid võib-olla on, et Mustamäel elav ja kesklinnas töötav vanem toob lapse hoopis kesklinna lasteaeda, aga ise küll ühestki sellisest ei tea. Mu enda lapsed käisid Mustamäel lasteaias, peamiselt olid nende rühmades lähedal elavad lapsed, aga oli rühmas ka neid, kelle vanematel jäi see lasteaed kuidagi tööteele, nt Nõmmelt kesklinna liikudes jne. Kui hakata teemaalgataja idee järgi kohti jagama, oleks üks paras puder ja kapsad. Seda enam, et selliseid järjekordi nagu 7-8 aastat tagasi praegu juba ammu ei ole ja pole mingit põhjust last oodates juba paanitseda, et ei saa äkki kodu lähedale lasteaeda. Sünnib ära, paned järjekorda 3 lähimasse lasteaeda ja suure tõenäosusega ka koha saad.

    Ise ei tea küll kedagi, kel viimasel paaril aastal oleks mingeid suuremaid probleeme lapsele soovitud lasteaiakoha saamisel. Sellistest juhtumitest et keegi teise linna otsa oleks koha saanud, kuigi tahtis, et oleks kodule lähedal, pole ka kuulnud. Sellised jutud on ilmselt üsna vanad, nii et selle asemel, et kuulata neid, kelle lapsed nüüd juba lasteaeda lõpetamas on või koolis käivad, võta parem otse lasteaedadega ühendust.

    Mõtle kasvõi ise, kuidas nt alatäitvusega lasteaedu optimaalselt täita, tahad, et sunnitaks mõnda vanemat last sellisesse lasteaeda panema lihtsalt selle pärast, et seal on alatäitvus, mis sest, et temale sobivaim on hoopis mõni teine lasteaed? Täiesti läbimõtlemata postitus ja ideed.

    Ma ei tea, kui tihti selle tabeli andmeid värskendatakse, aga võid ise vaadata, et vabu kohti on peaaegu kõigis lasteaedades: https://info.haridus.ee/Asutused/LasteaedVaba Kesklinnas ei ole hetkel vabu sõimekohti, aga aiarühma (3-6) on kõigis kesklinna lasteaedades. Vabu sõimerühma kohti on Mustamäel, Kristiines, Põhja-Tallinnas, Pirital, Lasnamäel, nii et vanemal tõesti vaja tööle naasta sõimeealise lapse kõrvalt, siis võimalus laps siiski sõime panna on olemas, hiljem saab sobivama asukohaga lasteaeda ju üle viia, kui mujal koht vabaneb või kui vanus juba 3+ aiarühma, nende kohtadega ei ole ju probleemi, et kodulähedasse lasteaeda saada.

    Igas lasteaias võib ju olla mõni vaba koht, aga kui see ei ole sinu lapse vanusele sobivas rühmas, siis ei ole sul sellest mitte mingit kasu. Võta tabelist esimene: Kalamaja lasteaed – kohti näitab olevat kahes rühmas (II ja IV), samal ajal on järjekorras igas vanuses lapsi (v.a 7-aastased). See, et rühm on aiarühm (3-6), ei tähenda, et sinna võetaks suvalises vanuses laps selles vanusevahemikus. Kooliminemise aasta järgi võetakse.

    Aga noh, kui su laps on ikka sünnist saadik järjekorras olnud, siis peaks saama koha soovitud lasteaeda vähemalt aiarühma. Probleem on ühest KOVist teise kolinud peredel.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 21.10 16:22; 23.10 13:08; 23.10 21:19; 24.10 12:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vahet pole, milline süsteem on, oleks see kellegi meelest ebaõiglane. Mõni tahab panna lapse elukoha juurde lasteaeda, mõni töökoha juurde, mõni hoopis vanavanemate elukoha juurde ja kõigil peaks see võimalus ka jääma vastavalt oma soovile piirkonda valida. Mõelge, millist halduskoormust see tekitaks, kui peaks hakkama kohti jagama mõne muu kriteeriumi alusel kui avalduse tegemise aeg või sünniaeg. Kindlasti on inimesi, kes praeguse süsteemi tõttu kannatavad, aga kui süsteemi muuta, siis tekivad teised kannatajad ja toimivat süsteemi pole ka mõtet ilmaasjata lõhkuda. Ma usun, et sellised ekstreemsed juhud on ikka haruldus, kus keegi käib last õismäelt lasnamäele lasteaeda viimas.

Lasteaiakohtadega on probleemid peamiselt sõimerühmades, sest need on aiarühmadest väiksemad ja enamikes lasteaedades on ainult üks sõimerühm. Samuti sõltub koha saamine lapse sünniajast, st järjekorda panemise ajast, kui laps saab poolteist lasteaiahooaja keskel, siis ongi raske kohta saada, sest rühmad komplekteeritakse augustiks ära. See oleks ju ka absurdne, et näiteks märtsis pooleteistaastaseks saava lasteaia kõrval elava lapse jaoks hakatakse kohta hoidma.

Mis on minu arust päriselt ebaõiglane on see, et kuigi kehtiva süsteemi alusel loeb avalduse esitamise aeg, on lasteaia järjekorra ajaloost näha juhtumid,  kus kohta on pakutud/koht on aktsepteeritud järjekorras mitmesajandal kohal olevale lapsele ning juures pole märget, et lapse õde/vend käib samas lasteaias, mis talle eelise annaks. Just praegu vaatasin järgi, et oktoobris oli tehtud mitu kohapakkumist 3-aastastele lastele, kelle järjekorranumber oli teises sajas. Ma saan aru, et 3-aastane konkureerib teise rühma kui minu pooleteiseaastane, kes jäi kohast ilma, aga kui kohta pakuti järjekorras 150. kohal olevale 3-aastasele, siis peaks ajaloos olema näha ka hulgim kohapakkumise tagasi lükkamisi, aga neid ei ole. Mind huvitaks, kuidas sellised asjad võimalikud on.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 23.10 13:58; 23.10 19:34; 23.10 19:49; 23.10 21:47; 24.10 14:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kesklinnas ei ole hetkel vabu sõimekohti, aga aiarühma (3-6) on kõigis kesklinna lasteaedades.

Ei vasta tõele. Teie antud lingilt võib hõlpsasti kontrollida näiteks:

Sipsik: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 85

Rõõmutareke: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 67

Kelmiküla: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 55

Planeedi: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 3

Luha: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 7

Liivalossi: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 3

Ja nii edasi. Vaatasin praegu lasteaedu, mis on enam-vähem kesklinna sellel serval, kus me elame. Ka lasteaedades, kus on kuvatud ühes-kahes rühmas mõni vaba koht, ei tähenda, et see on saadaval esimesele helistajale, vaid et käib koha pakkumine ammu järjekorras olevatele lastele. Igaüks, kes järjekorras on, ei soovi muidugi kohta koheselt, aga raske uskuda, et on massiliselt vanemaid, kes 4-5-6 aasta vanusele lapsele soovivadki kohta alles aasta või paari pärast. Noorematest ei hakka rääkimagi. Numbrid näitavad selgelt, et probleem siiski on olemas, tänasel päeval, ja mitte üksikjuhtumitena vaid massiline.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.10 12:52; 21.10 14:39; 21.10 15:03; 21.10 15:20; 23.10 14:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljud kakumäe omad toovad kesklinna töö juurde, kuna kakumäel ainult 1 lasteaed, Tallinn soovitab õismäele viia, kus rühmad tühjad, aga sinna pole inimesed nõus.

Lisaks käib kesklinnas ka palju Peetri lapsi. Mul oma esimese lapse rühmas käis 8 last Peetrist ja teisega 9. Neid võiks küll piirata, kui ikka linnas reaalselt ei ela.

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljud kakumäe omad toovad kesklinna töö juurde, kuna kakumäel ainult 1 lasteaed, Tallinn soovitab õismäele viia, kus rühmad tühjad, aga sinna pole inimesed nõus.

Lisaks käib kesklinnas ka palju Peetri lapsi. Mul oma esimese lapse rühmas käis 8 last Peetrist ja teisega 9. Neid võiks küll piirata, kui ikka linnas reaalselt ei ela.

TA loogika järgi peaks Kakumäe lapsed siis vägisi Õismäele panema, aga see kinnitabki seda, et kõik ei soovi ilmtingimata kodu lähedale kohta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 23.10 13:58; 23.10 19:34; 23.10 19:49; 23.10 21:47; 24.10 14:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kesklinnas ei ole hetkel vabu sõimekohti, aga aiarühma (3-6) on kõigis kesklinna lasteaedades.

<p style=”text-align: left;”>Ei vasta tõele. Teie antud lingilt võib hõlpsasti kontrollida näiteks:

Sipsik: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 85

Rõõmutareke: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 67

Kelmiküla: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 55

Planeedi: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 3

Luha: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 7

Liivalossi: kohti pole, 4+ vanuses lapsi järjekorras 3

Ja nii edasi. Vaatasin praegu lasteaedu, mis on enam-vähem kesklinna sellel serval, kus me elame. Ka lasteaedades, kus on kuvatud ühes-kahes rühmas mõni vaba koht, ei tähenda, et see on saadaval esimesele helistajale, vaid et käib koha pakkumine ammu järjekorras olevatele lastele. Igaüks, kes järjekorras on, ei soovi muidugi kohta koheselt, aga raske uskuda, et on massiliselt vanemaid, kes 4-5-6 aasta vanusele lapsele soovivadki kohta alles aasta või paari pärast. Noorematest ei hakka rääkimagi. Numbrid näitavad selgelt, et probleem siiski on olemas, tänasel päeval, ja mitte üksikjuhtumitena vaid massiline.

Samas on 3-6-aastaste rühmades kohti seitsmes teises kesklinna eestikeelses lasteaias. Lisaks veel mõned lasteaiad, kus kohti 6-7-aastastele. Kuidas saab probleem olla massiline, kui ühe linnaosa piires on nii paljudes lasteaedades vabu kohti?

Pigem on probleem ikka selles, et paljud lapsevanemad eelistavad samasid lasteaedasid ja mitte ilmtingimata asukoha, vaid teiste lapsevanemate soovituste vms kriteeriumide alusel. Enne järjekorda panekut on võimalik järjekordadega tutvuda ja seal on ka kirjas, kui palju on prognoositud kooliminejaid. Ei ole ju mõtet panna last kolme kõige populaarsemasse lasteaeda järjekorda, kus laps võib sattuda 500+ kohale. Lihtne matemaatika näitab, et isegi kui jagada järjekord kolmega, siis järjekord ei jõua selle 500. kohal oleva lapseni isegi mitme aasta jooksul.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 23.10 13:58; 23.10 19:34; 23.10 19:49; 23.10 21:47; 24.10 14:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arvan, et
– Lapsevanemal peaks olema õigus valida endale sobiv lasteaed ka kodust kaugemal. Mõjuvaid põhjuseid selleks on eelpool juba mitmeid nimetatud, lisaksin veel selle, et kui vanema töö- ja elukoht on üksteisest kaugel ja tööpäev lõpeb hilja, ei pruugi ta kodulähedasse lasteaeda enne selle sulgemist jõudagi.
– Kõige olulisem kriteerium järjekorra moodustamisel peaks olema lapse vanus.

Kõige hullem, et kui võtadki logistiliselt halva variandi ajutise lahendusena vastu, siis kõigist teistest järjekordadest sind kustutatakse ja kodulähedasse lasteaeda üldse kunagi pääsemise võimalus langeb nulli.

Seda tuleks muuta, peaks olema võimalus jääda järjekorda sel juhul.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas on 3-6-aastaste rühmades kohti seitsmes teises kesklinna eestikeelses lasteaias. Lisaks veel mõned lasteaiad, kus kohti 6-7-aastastele. Kuidas saab probleem olla massiline, kui ühe linnaosa piires on nii paljudes lasteaedades vabu kohti?

Probleem ei olegi kõigis kesklinna lasteaedades. Probleem tekib siis, kui su kodu lähedal on mitu lasteaeda, kuhu su laps kohta ei saanud. Mul ei ole abi suvalisest kesklinna lasteaiast, mis ei jää lapse jaoks kodust jalutuskäigu kaugusele, isegi kui see asub ka kesklinnas. 3-aastane laps ei kõnni vihmasajus hommikul kell 8 kahte kilomeetrit lasteaeda. Kui ma pean lapse viima autoga lasteaeda, kuigi ma muidu autot võibolla nädala sees üldse ei kasutaks, siis see on probleem. Minu auto seisab seetõttu nii hommikuses kui õhtuses tipp-tunnis ummikus. Samal ajal on mõni laps, kes tahaks käia kodu lähedal selles lasteaias, kus minu laps kohta kinni hoiab, samuti autos ummikus teel järgmisesse lasteaeda. Mõne lasteaia puhul pole isegi teemaks see, et see oleks jube popp sellepärast, et seda kõik soovitaks. Mõni on väga popp sellepärast, et sinna on mugav autoga ligi pääseda, mistõttu sinna tuuakse üle linna lapsi kokku ja kohalikud ei saa löögile, kui laps pole just päris õigel ajal sündinud, et olla järjekorras esimeste hulgas.

Mingit õiglast lahendust siin polegi. Kui see sissekirjutuse järgi käiks, siis toimuks lihtsalt massiline sissekirjutuste võltsimine nagu koolikohtadegi puhul.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 21.10 16:22; 23.10 13:08; 23.10 21:19; 24.10 12:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas on 3-6-aastaste rühmades kohti seitsmes teises kesklinna eestikeelses lasteaias. Lisaks veel mõned lasteaiad, kus kohti 6-7-aastastele. Kuidas saab probleem olla massiline, kui ühe linnaosa piires on nii paljudes lasteaedades vabu kohti?

Probleem ei olegi kõigis kesklinna lasteaedades. Probleem tekib siis, kui su kodu lähedal on mitu lasteaeda, kuhu su laps kohta ei saanud. Mul ei ole abi suvalisest kesklinna lasteaiast, mis ei jää lapse jaoks kodust jalutuskäigu kaugusele, isegi kui see asub ka kesklinnas. 3-aastane laps ei kõnni vihmasajus hommikul kell 8 kahte kilomeetrit lasteaeda. Kui ma pean lapse viima autoga lasteaeda, kuigi ma muidu autot võibolla nädala sees üldse ei kasutaks, siis see on probleem. Minu auto seisab seetõttu nii hommikuses kui õhtuses tipp-tunnis ummikus. Samal ajal on mõni laps, kes tahaks käia kodu lähedal selles lasteaias, kus minu laps kohta kinni hoiab, samuti autos ummikus teel järgmisesse lasteaeda. Mõne lasteaia puhul pole isegi teemaks see, et see oleks jube popp sellepärast, et seda kõik soovitaks. Mõni on väga popp sellepärast, et sinna on mugav autoga ligi pääseda, mistõttu sinna tuuakse üle linna lapsi kokku ja kohalikud ei saa löögile, kui laps pole just päris õigel ajal sündinud, et olla järjekorras esimeste hulgas.

Mingit õiglast lahendust siin polegi. Kui see sissekirjutuse järgi käiks, siis toimuks lihtsalt massiline sissekirjutuste võltsimine nagu koolikohtadegi puhul.

Sinu kirjeldatud probleemile tegelikult ei olegi ju lahendust, kui isegi ühe linnaosa piires osad lasteaiad perele sobivad ja osad mitte. Seal tulevad lisaks mängu ka muud tegurid, näiteks asustustihedus, sest kõrghoonete piirkonnas on palju rohkem lapsi, kelle jaoks on teatud lasteaiad kodu lähedal kui eramajade piirkonnas. Kas linn peaks siis igaks juhuks kõrghoonete piirkonda 10 lasteaeda ehitama, juhuks kui kõik sealsed lapsed tahetakse kodu juurde lasteaeda panna?

Sellist asja ei olegi võimalik korraldada, et kõigil lastel oleks soovi korral võimalik 500 m kaugusel lasteaias käia ja kui oleks, siis ei oleks lasteaiad Tallinnas ka sellise hinnaga, vaid kordades kallimad.

Mina ütleks küll, et 2 km on kodule lähedal ja kui laps seda maad kõndida ei suuda ja autoga sõita ei taha, jäävad alati jalgratas, ühistransport, lapsele tõukeratas, neid variante on kindlasti veel.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 23.10 13:58; 23.10 19:34; 23.10 19:49; 23.10 21:47; 24.10 14:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas on 3-6-aastaste rühmades kohti seitsmes teises kesklinna eestikeelses lasteaias. Lisaks veel mõned lasteaiad, kus kohti 6-7-aastastele. Kuidas saab probleem olla massiline, kui ühe linnaosa piires on nii paljudes lasteaedades vabu kohti?

Probleem ei olegi kõigis kesklinna lasteaedades. Probleem tekib siis, kui su kodu lähedal on mitu lasteaeda, kuhu su laps kohta ei saanud. Mul ei ole abi suvalisest kesklinna lasteaiast, mis ei jää lapse jaoks kodust jalutuskäigu kaugusele, isegi kui see asub ka kesklinnas. 3-aastane laps ei kõnni vihmasajus hommikul kell 8 kahte kilomeetrit lasteaeda. Kui ma pean lapse viima autoga lasteaeda, kuigi ma muidu autot võibolla nädala sees üldse ei kasutaks, siis see on probleem. Minu auto seisab seetõttu nii hommikuses kui õhtuses tipp-tunnis ummikus. Samal ajal on mõni laps, kes tahaks käia kodu lähedal selles lasteaias, kus minu laps kohta kinni hoiab, samuti autos ummikus teel järgmisesse lasteaeda. Mõne lasteaia puhul pole isegi teemaks see, et see oleks jube popp sellepärast, et seda kõik soovitaks. Mõni on väga popp sellepärast, et sinna on mugav autoga ligi pääseda, mistõttu sinna tuuakse üle linna lapsi kokku ja kohalikud ei saa löögile, kui laps pole just päris õigel ajal sündinud, et olla järjekorras esimeste hulgas.

Mingit õiglast lahendust siin polegi. Kui see sissekirjutuse järgi käiks, siis toimuks lihtsalt massiline sissekirjutuste võltsimine nagu koolikohtadegi puhul.

Sinu kirjeldatud probleemile tegelikult ei olegi ju lahendust, kui isegi ühe linnaosa piires osad lasteaiad perele sobivad ja osad mitte. Seal tulevad lisaks mängu ka muud tegurid, näiteks asustustihedus, sest kõrghoonete piirkonnas on palju rohkem lapsi, kelle jaoks on teatud lasteaiad kodu lähedal kui eramajade piirkonnas. Kas linn peaks siis igaks juhuks kõrghoonete piirkonda 10 lasteaeda ehitama, juhuks kui kõik sealsed lapsed tahetakse kodu juurde lasteaeda panna?

Sellist asja ei olegi võimalik korraldada, et kõigil lastel oleks soovi korral võimalik 500 m kaugusel lasteaias käia ja kui oleks, siis ei oleks lasteaiad Tallinnas ka sellise hinnaga, vaid kordades kallimad.

Mina ütleks küll, et 2 km on kodule lähedal ja kui laps seda maad kõndida ei suuda ja autoga sõita ei taha, jäävad alati jalgratas, ühistransport, lapsele tõukeratas, neid variante on kindlasti veel.

Teemaalgataja tõstatas teema, kas oleks mõistlik lasteaiakohtade jagamisel arvestada ka elukoha lähedust lasteaiale. Mina vastasin, miks see minu meelest mõistlik oleks. Loomulikult ei saa kunagi võimalikuks olukord, et kõigil lastel asub lasteaed “kõrvaltänavas”. Lihtsalt need kellel see juhtumusi asub kõrvaltänavas, võiks saada selles lasteaias ka käia.

Küsimus ei ole isegi selles, kas 2 km on kodule lähedal või mitte. Küsimus on selles, et hommikul peab ka lapsevanem ise õigeks ajaks tööle jõudma ja ei ole lihtsalt aega lapse tempos seda distantsi läbida ei jala ega tõukerattal (mis enamuse ajast aastas nagunii libeduse tõttu välistatud) rääkimata ühistranspordist. Laps viiakse lihtsalt autoga kohale. Isegi siis, kui lasteaed asubki kõrvaltänavas, viiakse mõni laps autoga kohale, sest vanem liigub ise edasi tööle autoga. Ent siiski on suur vahe, kas see auto sõidab lasteaia tõttu mõnisada meetrit või 4 km lisaks muidu sõidetavale. Kalamajast Koplisse last viia on ikka suht kaugel, mis siis, et linnaosaks on mõlemal Põhja-Tallinn (lihtsalt näide). Iga selline mõttetu autosõit tekitab linnaruumi heitgaase, kulutab asfalti ja suurendab liikluskoormust ja ummikuid, mida saaks suhteliselt lihtsalt vältida võttes lasteaiakohtade jagamisel arvesse näiteks elukohta. Ka kõigil teistel oleks linnaruumis liikumine mugavam ja kiirem, kui mõttetult ringi vuravaid autosid vähem oleks.
No ja lõppeks, kes toob oma lapse kaugemalt autoga kesklinna lasteaeda, ei pea seda last ju tooma kõige rohkem kohapuuduses vaevlevasse lasteaeda. Nagu siin juba eelnevalt mainitud, tegelikult ei ole ülelinnalist kohapuudust. Kohapuudus on mõnedes kriitilistes piirkondades.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 21.10 16:22; 23.10 13:08; 23.10 21:19; 24.10 12:57;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 41 )


Esileht Väikelaps kuidas oleks õiglane jagada lasteaiakohti?