Esileht Väikelaps kuidas oleks õiglane jagada lasteaiakohti?

Näitan 11 postitust - vahemik 31 kuni 41 (kokku 41 )

Teema: kuidas oleks õiglane jagada lasteaiakohti?

Postitas:

Samas on 3-6-aastaste rühmades kohti seitsmes teises kesklinna eestikeelses lasteaias. Lisaks veel mõned lasteaiad, kus kohti 6-7-aastastele. Kuidas saab probleem olla massiline, kui ühe linnaosa piires on nii paljudes lasteaedades vabu kohti?

Probleem ei olegi kõigis kesklinna lasteaedades. Probleem tekib siis, kui su kodu lähedal on mitu lasteaeda, kuhu su laps kohta ei saanud. Mul ei ole abi suvalisest kesklinna lasteaiast, mis ei jää lapse jaoks kodust jalutuskäigu kaugusele, isegi kui see asub ka kesklinnas. 3-aastane laps ei kõnni vihmasajus hommikul kell 8 kahte kilomeetrit lasteaeda. Kui ma pean lapse viima autoga lasteaeda, kuigi ma muidu autot võibolla nädala sees üldse ei kasutaks, siis see on probleem. Minu auto seisab seetõttu nii hommikuses kui õhtuses tipp-tunnis ummikus. Samal ajal on mõni laps, kes tahaks käia kodu lähedal selles lasteaias, kus minu laps kohta kinni hoiab, samuti autos ummikus teel järgmisesse lasteaeda. Mõne lasteaia puhul pole isegi teemaks see, et see oleks jube popp sellepärast, et seda kõik soovitaks. Mõni on väga popp sellepärast, et sinna on mugav autoga ligi pääseda, mistõttu sinna tuuakse üle linna lapsi kokku ja kohalikud ei saa löögile, kui laps pole just päris õigel ajal sündinud, et olla järjekorras esimeste hulgas.

Mingit õiglast lahendust siin polegi. Kui see sissekirjutuse järgi käiks, siis toimuks lihtsalt massiline sissekirjutuste võltsimine nagu koolikohtadegi puhul.

Sinu kirjeldatud probleemile tegelikult ei olegi ju lahendust, kui isegi ühe linnaosa piires osad lasteaiad perele sobivad ja osad mitte. Seal tulevad lisaks mängu ka muud tegurid, näiteks asustustihedus, sest kõrghoonete piirkonnas on palju rohkem lapsi, kelle jaoks on teatud lasteaiad kodu lähedal kui eramajade piirkonnas. Kas linn peaks siis igaks juhuks kõrghoonete piirkonda 10 lasteaeda ehitama, juhuks kui kõik sealsed lapsed tahetakse kodu juurde lasteaeda panna?

Sellist asja ei olegi võimalik korraldada, et kõigil lastel oleks soovi korral võimalik 500 m kaugusel lasteaias käia ja kui oleks, siis ei oleks lasteaiad Tallinnas ka sellise hinnaga, vaid kordades kallimad.

Mina ütleks küll, et 2 km on kodule lähedal ja kui laps seda maad kõndida ei suuda ja autoga sõita ei taha, jäävad alati jalgratas, ühistransport, lapsele tõukeratas, neid variante on kindlasti veel.

Teemaalgataja tõstatas teema, kas oleks mõistlik lasteaiakohtade jagamisel arvestada ka elukoha lähedust lasteaiale. Mina vastasin, miks see minu meelest mõistlik oleks. Loomulikult ei saa kunagi võimalikuks olukord, et kõigil lastel asub lasteaed “kõrvaltänavas”. Lihtsalt need kellel see juhtumusi asub kõrvaltänavas, võiks saada selles lasteaias ka käia.

Küsimus ei ole isegi selles, kas 2 km on kodule lähedal või mitte. Küsimus on selles, et hommikul peab ka lapsevanem ise õigeks ajaks tööle jõudma ja ei ole lihtsalt aega lapse tempos seda distantsi läbida ei jala ega tõukerattal (mis enamuse ajast aastas nagunii libeduse tõttu välistatud) rääkimata ühistranspordist. Laps viiakse lihtsalt autoga kohale. Isegi siis, kui lasteaed asubki kõrvaltänavas, viiakse mõni laps autoga kohale, sest vanem liigub ise edasi tööle autoga. Ent siiski on suur vahe, kas see auto sõidab lasteaia tõttu mõnisada meetrit või 4 km lisaks muidu sõidetavale. Kalamajast Koplisse last viia on ikka suht kaugel, mis siis, et linnaosaks on mõlemal Põhja-Tallinn (lihtsalt näide). Iga selline mõttetu autosõit tekitab linnaruumi heitgaase, kulutab asfalti ja suurendab liikluskoormust ja ummikuid, mida saaks suhteliselt lihtsalt vältida võttes lasteaiakohtade jagamisel arvesse näiteks elukohta. Ka kõigil teistel oleks linnaruumis liikumine mugavam ja kiirem, kui mõttetult ringi vuravaid autosid vähem oleks.

No ja lõppeks, kes toob oma lapse kaugemalt autoga kesklinna lasteaeda, ei pea seda last ju tooma kõige rohkem kohapuuduses vaevlevasse lasteaeda. Nagu siin juba eelnevalt mainitud, tegelikult ei ole ülelinnalist kohapuudust. Kohapuudus on mõnedes kriitilistes piirkondades.

No aga kui on selline olukord näiteks – sinul on üks lasteaed kõrvaltänavas ja teine lasteaed kodust 2 km kaugusel, aga teisele on sinu kõrvaltänavas asuv lasteaed samuti lähim lasteaed, aga ta elab sellest 2 km kaugusel. Miks tal pole õigust samuti sinu kõrvaltänava lasteaias käia, kui tema jaoks see teine lasteaed oleks juba 4 km kaugusel? Eeldame, et mitte töökoha suunas, peaks eraldi sinna minema. Sinu jaoks oleks siis õiglane, et sinu laps saaks käia kõrvaltänava lasteaias, aga teine laps peaks käima 4 km kaugusel, mitte et mõlemad käivad 2 km kaugusel. Ja võib-olla nemad kõnniksid seda 2 km maad hea meelega ja ei tooks last autoga kohale, aga 4 km jaoks (8 km edasi-tagasi) juba kasutaksid autot.

Minu laps käib lastehoius, mis asub natuke vähem kui 2 km kaugusel kodust. Ma viiks ja tooks teda hea meelega käruga, sest ta on poolteist ja seda maad kindlasti ise ei kõnni, aga mul ei ole võimalik seda maad käruga läbida, sest teel on üks väga pikk ja järsk trepp, millest ei ole võimalik mööda minna ja käruga koos seda treppi ei läbi. Kui tahaksin kasutada kärusõbralikku teed, peaks minema suure ringiga ja tee oleks 2x pikem. Kui elaksime ka 1 km lähemal, siis see ei muudaks asja, trepp jääks ikka teele. Seega viin ja toon ikkagi autoga, kuigi linnulennult polegi väga pikk maa.

Nagu eelmises kommentaaris mainisin, kui kuskil on palju kõrghooneid, siis jääb sama lasteaia piirkonda väga palju lapsi ja nad kõik ei saaks niikuinii sinna kodulähedasse lasteaeda, isegi kui elukohta arvesse võetaks.

Selliseid nüansse ei saa kõiki arvesse võtta, et võimalikult optimaalselt kohti jagada, mõne jaoks on kõige vähem sõitmist, kui ta valib kodule lähima aia, mõnele siis, kui aed on töökoha juures või teel töökohta. Lisaks elu ju muutub, võid kolida, töökohta vahetada või uue lapsega koduseks jääda või vastupidi, olid enne kodune ja nüüd lähed tööle ja endine optimaalseim lahendus ei pruugi seda enam olla. Lisaks on optimaalne ja õiglane erinevad asjad.

See, et mõne jaoks oleks kodule lähim lasteaed parim lahendus, ei tähenda, et see kõikide jaoks nii on. Ma arvan, et kui tehtaks uued reeglid ja hakatakse eelistama lapsi elukoha järgi või saaksidki last ainult elukohajärgsesse lasteaeda panna, siis see tekitaks rohkem probleeme juurde kui see ära lahendaks.

 

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 23.10 13:58; 23.10 19:34; 23.10 19:49; 23.10 21:47; 24.10 14:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljud kakumäe omad toovad kesklinna töö juurde, kuna kakumäel ainult 1 lasteaed, Tallinn soovitab õismäele viia, kus rühmad tühjad, aga sinna pole inimesed nõus.

Mida juttu. Kas Kakumäelt käib keegi bussiga tööle? Liinid nr 21 ja 4 käivad vist kord tunnis ja eramust bussiga ei liigelda.

Järelikult käiakse autoga. Järelikult sobiks logistiliselt Õismäe küll. Kui ei sobi, on pigem “nina püsti ja minu nunnu magala lastega kokku ei passi”, mitte reaalne kohtade puudus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 21:08; 28.10 16:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Järelikult käiakse autoga. Järelikult sobiks logistiliselt Õismäe küll. Kui ei sobi, on pigem “nina püsti ja minu nunnu magala lastega kokku ei passi”, mitte reaalne kohtade puudus.

Ei saa aru, miks seda Õismäed Kakumäelastele nii surutakse, koolidega sama lugu. Minul jääb see küll marsruudilt välja, pean siis eraldi veel sinna minema. Pigem jääb kesklinna sõites tee peale Mustamäe, kus mu laps lasteaias käiski.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 12:45; 25.10 21:57; 27.10 13:30; 29.10 08:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ootan last ning olen vaadanud enda lähiümbruse lasteaedade järjekordi ja kuulanud tuttavatelt maad, ja ausalt öeldes olen nördinud viisis, kuidas Tallinn kohti jagab. Minu arust on suur viga, et elukohta lasteaiakohtade jagamisel üldse ei arvestata. Ummikute ja nii laste kui vanemate närvide huvides võiks olla hoopis nii: esimesena saavad koha lapsed, kes elavad lasteaiast kuni 500m kõndimisdistantsi kaugusel. Teises järjekorras need lapsed, kellele antud lasteaed on kodule lähim lasteaed, sõltumata kaugusest, ja kolmandas järjekorras kõik ülejäänud soovijad. Ja elukoht võiks olla märksa tähtsam kriteerium kui avalduse laekumise aeg, sest põhjendamatu on anda eelis vastavalt lapse sünnikuupäevale (= võimalus asuda varem järjekorda) või asjaolule, kas pere on olnud sunnitud lapse esimestel eluaastatel elukohta vahetama (= uue elukoha lähedal uuesti järjekorra lõppu asumine). Praegu on nii, et kuna kesklinna lasteaiad on paljudele vanematele töökoha lähedal, siis tuuakse näiteks Mustamäelt laps kesklinna lasteaeda, aga sama lasteaia kõrvaltänavas elavale lapsele pakutakse kohta kas Lasnamäele või Mustamäele. Kõige hullem, et kui võtadki logistiliselt halva variandi ajutise lahendusena vastu, siis kõigist teistest järjekordadest sind kustutatakse ja kodulähedasse lasteaeda üldse kunagi pääsemise võimalus langeb nulli. Linnavalitsusele on see mugav, sest koht sai pakutud, ning kui vanem loobub (sest aasta aega mitte tööl käia tuleb odavam kui 5 järgmist aastat sõita lapse viimiseks-toomiseks iga päev 1,5h ekstra), siis linnavalitsuse hinnangul järelikult nad kohta ei tahtnud. Väidetavalt on Tallinnas lasteaiakohtadest üleküllus ja hoopis alatäituvusega maadlevad mitmed lasteaiad, aga miks siis neid kohti ometi optimaalsemalt ei jaotata?

Minu kodust 500m kaugusel ei ole ühtegi lasteaeda.

Kuidas minu lapsed lasteaia koha oleks pidanud saama? Sobiks ilmselt sellistele lastele koht kus iganes Nii mõtlesid?  Mägedel on lasteaias välisukse taga.

Rahune maha

Mul ei olnud lasteaiakohtade saamisega mingitki probleemi, sain valida kumba soovitusse lasteaeda lapsed lähevad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Liinid nr 21 ja 4 käivad vist kord tunnis ja eramust bussiga ei liigelda.

Eramust liigeldaks hea meelega bussiga, kui see oleks vähegi võimalik.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 12:45; 25.10 21:57; 27.10 13:30; 29.10 08:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Liinid nr 21 ja 4 käivad vist kord tunnis ja eramust bussiga ei liigelda.

Eramust liigeldaks hea meelega bussiga, kui see oleks vähegi võimalik.

Pirita ja Merivälja tee ulatuses seda head meelt küll näha pole, kuigi busse on mitmeid ja mitte liiga hõredalt. Tuli isegi rajada täiendav tee (Reidi tee), et eramust “bussiga liiklejate” ummikuid saaks vähemaks. Vaevalt Kakumäel teisiti on.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 21:08; 28.10 16:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Liinid nr 21 ja 4 käivad vist kord tunnis ja eramust bussiga ei liigelda.

Eramust liigeldaks hea meelega bussiga, kui see oleks vähegi võimalik.

Pirita ja Merivälja tee ulatuses seda head meelt küll näha pole, kuigi busse on mitmeid ja mitte liiga hõredalt. Tuli isegi rajada täiendav tee (Reidi tee), et eramust “bussiga liiklejate” ummikuid saaks vähemaks. Vaevalt Kakumäel teisiti on.

Kõik Pirita inimesed vaevalt kesklinnas töötavad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaevalt Kakumäel teisiti on.

Kindlasti on kõik kakumäelased üliõnnelikud, et läheduses pole ühtki lasteaeda ega kooli, ühistransport ei liigu ja peab lapsele pidevalt taksojuhti mängima. Laps käib kesklinnas koolis ja tuleb sealt vahel poolteist tundi bussiga koju. Hommikuti viin ise kooli, sest bussiga ta ei jõuakski õigeks ajaks sinna. Minu arust pole eriti Piritaga võrreldav olukord.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 12:45; 25.10 21:57; 27.10 13:30; 29.10 08:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaevalt Kakumäel teisiti on.

Kindlasti on kõik kakumäelased üliõnnelikud, et läheduses pole ühtki lasteaeda ega kooli, ühistransport ei liigu ja peab lapsele pidevalt taksojuhti mängima. Laps käib kesklinnas koolis ja tuleb sealt vahel poolteist tundi bussiga koju. Hommikuti viin ise kooli, sest bussiga ta ei jõuakski õigeks ajaks sinna. Minu arust pole eriti Piritaga võrreldav olukord.

Elukoha valikul on lasteaiad-koolid-poed jms olulised kriteeriumid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

 

    <li style=”list-style-type: none;”>
    <li style=”list-style-type: none;”>
    Igas lasteaias võib ju olla mõni vaba koht, aga kui see ei ole sinu lapse vanusele sobivas rühmas, siis ei ole sul sellest mitte mingit kasu. Võta tabelist esimene: Kalamaja lasteaed – kohti näitab olevat kahes rühmas (II ja IV), samal ajal on järjekorras igas vanuses lapsi (v.a 7-aastased). See, et rühm on aiarühm (3-6), ei tähenda, et sinna võetaks suvalises vanuses laps selles vanusevahemikus. Kooliminemise aasta järgi võetakse.

 

    <li style=”list-style-type: none;”>

 

Võib-olla on nüüd jälle asjad muutunud, aga mõni aasta tagasi minu laste lasteaia direktor ohkis, et enam ei luba seadus vanuse järgi jaotada aiarühmasid, et sõimekad on eraldi, koolieelne rühm eraldi, aga see vahepealne ports on selline, et kui nt peamiselt 5-aastaste rühmas on vabu kohti, on nad kohustatud sinna võtma ka 3-aastase, kui vanem seda tahab.

Kooli enamasti niikuinii ei lähe kogu rühm korraga, ikka on mahajääjaid, kes veel ei saa 7 õigeks ajaks või taotlevad pikendust jne, nii et ka viimase aasta rühmadega on ümbermängimisi. Minu laste rühmadega on nii olnud, et vanema lapse rühmast jäi viimasel aastal pärast rühma lõpetamist veel 7 last lasteaeda, kes jaotati teiste rühmade vahel ja kes teistega samal aastal kooli ei läinud. Nooremal jäi lasteaia lõpetamisel 4 last veel lasteaeda, kes kooli ei läinud.

 

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 10:37; 29.10 16:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindlasti ei ole õiglane jagada kohti sissekirjutuse alusel. Selle vastu vist ei vaidle keegi, kellel peres ka koolilapsi ja teab seda tsirkust koolikohtade jagamisega.

Mina pakun välja sellise süsteemi, et linn maksab kõigi laste eest teatud ühesuguse summa lasteaiakoha eest lasteaiale. Aga lasteaiakohad eri aedades maksavad vanemale eri summa ja linna jagab selle saadud kogusumma kõigi aedade vahel võrdselt. Ehk lapsevanem maksab popi lasteaia eest rohkem. See reguleerib soovijate hulka, samas võidavad kõik linnalasteaiad tulubaasi suurenemisest eeldusel, et see raha on sihtotstarbeliselt vaid lasteaedadele.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 31 kuni 41 (kokku 41 )


Esileht Väikelaps kuidas oleks õiglane jagada lasteaiakohti?