Esileht Pereelu ja suhted Kuidas olla toeks leinaajal lähedasele inimesele?

Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )

Teema: Kuidas olla toeks leinaajal lähedasele inimesele?

Postitas:
Kägu

Juhtus nii, et 2 kuud tagasi suri äkksurma mu vanaisa. Ta olevat rääkinud pool aastat, et tema hakkab surema jne ja keegi ei uskunud. Tõenäoliselt tunnetas ta seda ette. Tol õhtul, kui see juhtus, oli ta voodis pikali. Vanaema läks korraks toast välja. Tagasitulles oli vanaisa voodist maha kukkunud ja põrandal pikali. Inimene oli terve ja krapsakas, kuigi kõrgemas vanuses. Tõenäoliselt oli tal 2 viimast aastat südametrombioos, nagu arstlikus surmatunnistuses kirjas oli. Lahkamist teha ei lasknud majanduslikel põhjustel.
Surmast teada saamine oli ¨okk meile kõigile, kuid kindlasti kõige hullemini mõjus see vanaemale, kellega koos said nad elada üle poole oma elust. Ta püüdis omast arust teha südamemassaa¨i, kuid enamus vanainimesi seda teha ju ei oska (tema silitas lihtsal rindade pealt ja üritas suhu puhkuda, aga suu oli tugevalt kinni ja inimene oli näost juba sinine, siis jooksis vanaema naabrite juurde 5 minuti jooksul, et nood aitaks kiirabisse helistada) kui kiirabi tuli oli juba hilja 🙁
Vanaema on tohutus leinavalus. Siiani pole ta kordagi üksinda koju pidanud jääma – räägib, et ta ei taha üksi olla. Oleme siis kõik korda- ja jõudumööda käinud talle abiks ja toeks.
Nüüd on tal tekkinud selline mõte, et äkki oleks ta suutnud vanaisa päästa?! AGA kuidas selgitada vanainimesele, et ta tõenäoliselt poleks seda suutnud. Poleks suutnud, sest ta ei oskaks esiteks õiget võtet südamemassaa¨iks (millest ta tõenäoliselt kuulnudki pole) ja teiseks võis see trobioos lihtsalt saatuslikuks saada ja poleks teda suutnud päästa isegi kiirabi? Äkki on võimalus kasutada mingit leinanõustamisabi või muud sellist teenust, kus inimene saaks oma mõtetes selgust ja abi? Kuidas olla toeks? Nõustada, aidata, et ta ennast ei süüdistaks ega arvaks, et tema on süüdi? Või see ongi asjade loomulik käik?

Please wait...
Postitas:
Kägu

RE: Kuidas olla toeks leinaajal lähedasele inimesele?

Ma arvan, et vanaema peaks ehk psühholoogiga rääkima. Mitte vägisi, aga kui tunneb, et vaja on kellegagi rääkida, kes oskab ehk asja võib-olla pisut ka meditsiinilisest küljest lahti rääkida, siis võiks proovida.

Ma lohutan nii palju, et mulle isiklikult tundub äkksurm palju parema variandina, kui see, et inimene saab nt insuldi, jääb pärast seda halvatuks või muutub dementseks, halvimal juhul aastateks – see ei ole mingi elu. Ennekõike inimese enda seisukohalt.

Meil perekonnas on praegu nii, et armas lähedane hääbub vaikselt juba pool aastat, voodihaigena. Viimane tipp oli lisaks kõigele muule insult, selle tagajärjel jäi inimene pimedaks, ka neelamisrefleks on olematu. Mis edasi, veel ei tea. Fakt on see, et see pole elu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui võimalik, võtke vanaema enda juurde.
Mul suri vanaisa niimoodi haiglas. Isegi kõige paremad arstid ei suutnud teda päästa – mida su vanaema oleks saanud teha? Surm on paratamatu, sellega tuleb lihtsalt leppida. Keegi meist ei ela igavesti.
Kui kaua oli vanaema koos vanaisaga elanud? Minu vanavanemad elasid peaaegu 50a koos. Nad olid juba praktiliselt kokku kasvanud. Vanaema tajub vanaisa surma kui poole oma keha ja hinge kaotamisest.

Please wait...
Postitas:
käbikuningas

Otsi netist leina faaside kohta, näit. Eituse faas, enesüüdistuse faas jne. usun, et leiad palju materjali.
Anna neid ka vanaema,e lugeda või veel paerm, räägi oma sõnadega ümber , et sellised mõtted on loomulikud ja kõikidele inimesegele omased sellises situatsioonis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

http://leinaleht.edicypages.com/

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oleneb asukohast, mina soovitaksin Lõuna-Eesti inimesele Naatan Haamerit, kes tegeleb hingehoidjana ka leinanõustamisega.

Ja siin hingehoidjate kontaktid üle Eesti:

Soovitaksin kindlasti kasvõi ise hingehoidjale helistada ja küsida nõu. Tunnen teile ja vanaemale väga kaasa.

Please wait...
Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )

Esileht Pereelu ja suhted Kuidas olla toeks leinaajal lähedasele inimesele?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.