Esileht Tööelu, raha ja seadused. kuidas on su tööandja sind ära kasutanud või sundseisu pannud?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )

Teema: kuidas on su tööandja sind ära kasutanud või sundseisu pannud?

Postitas:

Teen noortele kokkuvõtet tööturu toimimisest ja lisan sinna hoiatavaid lugusid sellest, kuidas tööandja võib kogenematut või lihtsalt sundseisus inimeste ära kasutada. (Olen õpetaja, mitte ajakirjanik.)
Endale meenuvad aastate tagant (teises ametis) tasustamata ületunnid ja töövõtulepingu pealesundimine töölepingu asemel, mis annab tööandjale vähem kohustusi. Ka olen tuttavatelt kuulnud, et tööandja ei taha võimaldada õppepuhkust ja nö lapse- või tervisepäevi, mida on varem töötajale väljalubatud.

+15
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 20:53; 02.08 15:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Proovipäev või suisa proovipäevad, mille eest kandidaadile tasu ei maksta.

Tööandja poolt lähetusse saatmine riigisiseselt (töölepingus märgitud töökohaks konkreetne aadress), kuid ei olda nõus tasuma ei sõidukulusid ega kulutusi öömajale.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 21:09; 02.08 12:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tasuta ületundidele sundimine, ähvardades töökoha kaotusega muidu.
Vaimne vägivald tööl – kui sa seda ei tee, siis jääd tööst ilma, järjekord ootab ukse taga. Tegema sunnitakse siis asju, mis pole töölepinguga ette nähtud. Haiguspäevade võtmise korral sõimatakse, et teised pidid haigestunu eest töö ära tegema ja see haigestunu on nüüd nö võlgu neile teistele selle eest.
Lõunapausidest ja lisapausidest loobuma sundimine, sest töö on vaja ära teha ning järjest suurema koormuse lisamine sellele töötajale siis, sest ta oli ainus, kes kõik kiiresti ära tegi. Nagu see ütlus on, et kui tahad, et midagi tehtud saab, siis anna see kõige hõivatumale töötajale, ta teeb selle kohe ära, mitte ei jää selle ülesande otsa munema.
Täiskohaga määramata tähtajaga töölepinguga töötajale anti ette osaajalise määratud tähtajaga tööleping ja kästi alla kirjutada, seejuures teades, et see äsja koolipingist tulnud töötaja ei olnud teadlik, et ta ei pea teda kahjustavale lepingule alla kirjutama.
Mustalt töötamine, väites, et sedasi saab rohkem palka kätte. Kui ümbrikupalk ei sobi, mingu otsigu mujal tööd.
Seksuaalne ahistamine töökohas, mantalking töökohas – naised on rumalad ja mehed ainult teavad, kuidas asjad käivad, isegi kui see mees täpselt sama jutu siis räägib.
Motivatsioonisüsteem loodi lisaks põhipalgale, kus igale töötajale eraldi määrati normid, mida täitma pidi selleks, et seda preemiat saaks. Kui mul plaan liiga kiiresti täis sai, määrati käigupealt uued ja palju suuremad normid, et pääseks selle preemia maksmisest.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind sunniti rasedana puhkepäeval töö juurde ja pidin alla kirjutama uuele töölepingule, kus palk oli väiksem. Kui poleks nõustunud, oleks lihtsalt lahti lastud.
Sama tööandja sundis mind töötama pikad päevad, kuigi ma olin paberitega riskirase ja võisin päevas max 6 tundi teha.
No ja see on täitsa tavaline, et osa palka makstakse mustalt.
Paljudes kohtades ei maksta kogu töötatud aja eest. Näiteks kassapidaja: pood oli avatud kella 23ni ja vahel läks isegi 1-1,5 tundi üle, et õhtul kassa ära anda saaks. Palgast võeti maha kui kassa ei klappinud. Seda ka siis kui oli ülejääk.
Hilinetakse palga maksmisega ja hiljem makstud palga eest ei maksta hüvitist.
Vallandamisega ähvardamine haiguslehe võtmise pärast.
Seletuskirjade kirjutamine olukorrast, millest sa midagi ei tea, ainult süüdistatakse.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Noh, koolist võid ju nende lugude otsimist alustadagi:
1) lisaleping üle normkoormuse tundide eest (mis tähendab, et koolivaheaegadel nende töötatud tundide eest raha ei saa). Mille poolest teeb õpetaja üle normkoormuse tehtavates tundides vähem tööd, kui normkoormusse kuuluvates tundides?
2) suvel palgata puhkusele sundimine ähvardusega, et muidu lendad töölt kui tinavile.
3) ebamugava kolleegi töölt välja söömine tema töökoormuse vähendamise kaudu (no nt levinud skeemi tõttu: lapsevanem kaebab omavalitsusse-> need tahavad uutel valimistel jälle pukki saada ja hakkavad direktorit survestama, kes samuti tahab oma ametis võimalikult pikalt pukis istuda. Enamasti on kaitstav laps ise paadunud pätt või olematu toega kodust pärit eluheidik)
4) õpetajatele teatud metoodikate/töövõtete sunniviisiline pähemäärimine, sest lapsevanem/ülemus usub, et nii on popp ja trendikas või nii tehti tema lapsepõlves või nii kirjutab mõni pastakanärijast metoodik, mis sest, et reaalsuses see metoodika ei tööta, aga õpetajat ei viitsi keegi kuulata.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik eelpool toodud näited huvitavad, kuid tahaks teada milline tööandja täna räägib et järjekord ukse taga? Väikestes kohtades?
Kuna endal on spetsiifiline tehniline haridus ja töökogemus, siis mind püütakse pidevalt n-ö üle osta (samuti kolleege). Ja tööandja näeb tõsist vaeva,et töötajad ei kahjuks kuna ei ole mitte kuskilt inimesi asemele võtta.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

tütar läks suvevaheajal ettekandjana tööle. tehti käsundusleping (mis antud töö puhul ei sobi). Jäi haigeks, helistas ja palus vahetust, aga nõuti haiguslehte, mis käsunduslepingu puhul on ju mõttetus.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 23:26; 01.08 23:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind mitte ainult ei ähvardatud vaid lõpetatigi tööleping, kuna katseaja viimastel nädalatel jäin lapsega hoolduslehele. Otsesel ülemusel oli väga kahju sellest, kuid see oli kõige kõrgema ülemuse otsus, et neil ikka selliseid töötajaid vaja pole, kes haige lapsega võivad koju jääda.
Aga lõppkokkuvõttes läks minu jaoks kõik väga hästi, kuna sain peale seda täpselt enda jaoks ideaalse töö. Reedel oli eelmises kohas viimane päev ning esmaspäeval olin juba uues kohas, kus olen siiani(4 aastat).

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jäi haigeks, helistas ja palus vahetust, aga nõuti haiguslehte, mis käsunduslepingu puhul on ju mõttetus.

Miks mõttetus? Ka käsundiandja võib käsundisaajalt nõuda tõendit, et ta ei saa kohustusi täita tervislikel põhjustel, mitte uskuda lihtsalt juttu.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 01.08 23:35; 02.08 01:26; 02.08 18:46; 02.08 18:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötasin restoranis mustalt, väideti, et ametlikult tööle võtmine oleks liiga kulukas. Käisin nö vajaduspõhiselt, aga kokkulepe oli, et nädal ette antakse teada, mis päevadel mind vaja on. See muidugi kaua ei kestnud. Lõpuks tekkis ülemusel komme helistada 0.5-2 tundi ette ja kuna mulle see süsteem ei meeldinud, siis ühel heal päeval lõpetasin ta kõnedele vastamise. Palka maksis ka tihti mitmes osas, ehkki summa oli maksimaalselt 200€. Ehk siis tööandjale on mustalt töötav inimene täpselt nii kaua kasulik, kui sellel inimesel on tahtmine selles kohas tööl käia. Pole lepingut, pole ka kohustust.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jäi haigeks, helistas ja palus vahetust, aga nõuti haiguslehte, mis käsunduslepingu puhul on ju mõttetus.

Miks mõttetus? Ka käsundiandja võib käsundisaajalt nõuda tõendit, et ta ei saa kohustusi täita tervislikel põhjustel, mitte uskuda lihtsalt juttu.

käsundisaaja võib oma tööd teha talle sobival ajal ja kohas. nt siis kui on terveks saanud.

+8
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 23:26; 01.08 23:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib ka nii juhtuda, et tööandja manipuleerib ja jätab mulje, et just nüüd ja praegu on väga palju tööd, justkui eriolukord ja sa pead tegema ka selliseid ülesandeid, mille eest palk hoopis kõrgem, aga sina saad muidugi väiksemat palka. Noo ja millegipärast see “eriolukord” kestab aastaid…

Mina olen see loll, kes pidevalt madalamal positsioonil olles teeb kõrgemal positsioonil oleva inimese tööd (…lisaks enda tööle).

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, kui palju neist abi on või kas sa selliseid lugusid silmas pead, aga palun:
1) Koht, kus tööandjat ei huvitanud ükski seadus ega ka kahjuks oma töötajate heaolu. Ei antud põhipuhkust, ei olnud lõunapause, palk kanti üle siis kui tuju oli jne. Kui küsite, miks sellises kohas üldse töötada, siis palk oli vaatamata stressile väga hea (kuigi aastaid seal vastu pidada oleks võimatu).
2) Teises kohas jäid kõik töötajad korraga haigeks, kaasa arvatud mina. Ma küll ütlesin, et mul oleks veel vähemalt ühte päeva kosumiseks vaja, aga ülemus käis senikaua peale, et tule ikka kohe ja kedagi pole tööle panna, kuni ma alla andsin ja poolhaigena tööle läksin.
3) On sunnitud minema puhkusele, sest töötajaid on korraga liiga palju.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

käsundisaaja võib oma tööd teha talle sobival ajal ja kohas. nt siis kui on terveks saanud.

Päriselt nii ju ei ole. Käsundiandja saab ikka määrata küll, kus ja millal käsund peab täidetud saama. Nt paljud lektorid (koolitusfirmade, ülikoolide jm poolt palgatud inimesed peavad loenguid ikka selles kohas ja ajal, mil käsundiandja tahab), juristid (nt advokaatidel on kindlad ajad ja kohad klientidega kohtumiseks, kohtusse mitte ilmumise põhjust peab ka tõendama), raamatupidajad (kindlad seadusest tulenevad tähtajad + juhtkonnaga kokku lepitud toimingute tähtajad), osutavad teenust käsunduslepingu alusel.
Seega on täiesti loogiline, et käsundiandja tahab veenduda põhjuses.

See, et su tütar töötas ettekandjana käsunduslepingu alusel, polnud muidugi õige. Töö iseloom nõudnuks töölepingu sõlmimist. Aga miks ta üldse nõustus?

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 01.08 23:35; 02.08 01:26; 02.08 18:46; 02.08 18:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen see loll, kes pidevalt madalamal positsioonil olles teeb kõrgemal positsioonil oleva inimese tööd (…lisaks enda tööle).

Mul täpselt sama lugu, teen kõik oma ülemuse asjad ära, tema leiab, et see on normaalne, tema ju siiski vastutab ja hea ülemus ongi see, kes leiab sellise lolli, kes ta eest kõik ära teeb, delegeerimine on asja nimi. Olen seal ka poole kohaga, mille eest eeldatakse, et konkreetselt kohal olen jah poole koha jagu, aga kui on mingid koolitused, koosolekud, veel midagi, siis ma muidugi olen kohal, on mu tööaeg või ei ole. Lisaks vastan meilidele kogu aeg. Üldiselt kogu aeg valmisolekus nende asju tegema. Nüüd võtsin ennast kokku ja hankisin ka teise pooliku koha juurde. Ei kiirusta enam nende ülesandeid kohe täitma, vaid teen siis, kui võimalik. Eks see ärakasutamine oligi mu enda süü, neid püüdlikke kiputaksegi ära kasutama.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No näitena võib tuua töögraafiku muutmise, st. et jooksval kuul öeldakse, et täna me sind ei vaja, mine koju, aga graafikujärgsel vabal päeval jälle helistatakse, et sul nii palju tunde tegemata, tule asendama (ehk lihtsalt tööle).

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eestis osakoormusega töötamine on vist küll võimalik vaid tehases, sest mujal eeldatakse, et sa poole koha palga eest teed tööd siiski täiskoha ulatuses. Endal mitu negatiivset kogemust just kõrgkoolidest lektori ametikohtadel, kus näiteks 0,5 kohal töötades eeldati, et 0,5 koha tundide ulatuses viibin majas neil päevadel, kui pole loenguid, ehk et viibisin õppejõuna oma kabinetis. Loengud (mida oli siis loomulikult ka 0,5 koha tundide eest) ja koosolekud olid kõik veel lisaks ja ei läinud sinna tundide arvestusse 😀 täielik absurd. Ehk, et töötunde arvestades käisin tööl tegelikult täiskoha eest + koosolekud…

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 21:09; 02.08 12:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind ei ole võimalik sundseisu panna ehk sundida sunniviisiliselt midagi tegema, mis pole minu töökohustus ehk ei vasta minu ametijuhendile või ületab lubatud töötundide arvu. Olen 2 korda vabatahtlikult lahkumisavalduse kirjutanud, kui seda üritati teha.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 02.08 13:51; 02.08 14:23; 02.08 14:27; 06.08 11:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vahel on sundseis ka see, et üritatakse ähvardada/meelitada inimest ise lahkumisavaldust kirjutama, et ei peaks koondamisrahasid maksma, vallandada ka miskipärast ei taheta, ilmselt kardetakse, et ei suudeta seda piisavalt põhjendada ja tekib jama, kui ise avalduse kirjutad, pole pärast enam midagi kobiseda (kui just survestamine mingite eriti ränkade ähvarduste või meetoditega ei käinud ja seda veel julgete tunnistajate juuresolekul ehk seda saab hiljem tõestada, et vabatahtlik avaldus ei olnud eriti vabatahtlik, enamasti on aga ähvardus pigem vihje, et küll juba järgmised tööandjad siis saavad teada, missugune jube töötaja see on vms selline surve ja pärast saab tööandja öelda, et pole ennast nii väljendanud, töötaja sai ilmselt valesti aru).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vahel on sundseis ka see, et üritatakse ähvardada/meelitada inimest ise lahkumisavaldust kirjutama, et ei peaks koondamisrahasid maksma, vallandada ka miskipärast ei taheta, ilmselt kardetakse, et ei suudeta seda piisavalt põhjendada ja tekib jama, kui ise avalduse kirjutad, pole pärast enam midagi kobiseda (kui just survestamine mingite eriti ränkade ähvarduste või meetoditega ei käinud ja seda veel julgete tunnistajate juuresolekul ehk seda saab hiljem tõestada, et vabatahtlik avaldus ei olnud eriti vabatahtlik, enamasti on aga ähvardus pigem vihje, et küll juba järgmised tööandjad siis saavad teada, missugune jube töötaja see on vms selline surve ja pärast saab tööandja öelda, et pole ennast nii väljendanud, töötaja sai ilmselt valesti aru).

See on tõesti üsna levinud võte. Minu puhul õnneks keegi lahkuma ei sundinud, otsustasin ise päevapealt töösuhte lõpetada, mis tuli ülemustele ikka väga suure üllatusena. Eks nad lootsid oma võimekusele mind panna täitma ülesandeid, mida nad ise teha ei tahtnud – paraku jäid nad pika ninaga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 02.08 13:51; 02.08 14:23; 02.08 14:27; 06.08 11:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vahel on sundseis ka see, et üritatakse ähvardada/meelitada inimest ise lahkumisavaldust kirjutama, et ei peaks koondamisrahasid maksma, vallandada ka miskipärast ei taheta, ilmselt kardetakse, et ei suudeta seda piisavalt põhjendada ja tekib jama, kui ise avalduse kirjutad, pole pärast enam midagi kobiseda (kui just survestamine mingite eriti ränkade ähvarduste või meetoditega ei käinud ja seda veel julgete tunnistajate juuresolekul ehk seda saab hiljem tõestada, et vabatahtlik avaldus ei olnud eriti vabatahtlik, enamasti on aga ähvardus pigem vihje, et küll juba järgmised tööandjad siis saavad teada, missugune jube töötaja see on vms selline surve ja pärast saab tööandja öelda, et pole ennast nii väljendanud, töötaja sai ilmselt valesti aru).

See on tõesti levinud võte. Minu lahkumine tuli minu ülemustele siiski paraja üllatusena, nad siiralt ei oodanud, et ma nii kangekaelne olen ja nii lihtsalt suvalisi ülesandeid ei täida.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 02.08 13:51; 02.08 14:23; 02.08 14:27; 06.08 11:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind ei ole võimalik sundseisu panna ehk sundida sunniviisiliselt midagi tegema, mis pole minu töökohustus ehk ei vasta minu ametijuhendile või ületab lubatud töötundide arvu. Olen 2 korda vabatahtlikult lahkumisavalduse kirjutanud, kui seda üritati teha.

Ise lahkusid? Kas järjepidev töötlemine?
Kas tööandjale “ei”-st ei piisanud?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 20:53; 02.08 15:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

käsundisaaja võib oma tööd teha talle sobival ajal ja kohas. nt siis kui on terveks saanud.

No ikka selles kohas ja sellel ajal, mis on kokku lepitud. Kui käsundisaaja jääb haigeks, võib tema eest töö ära teha keegi teine, st käsundisaaja ise leiab asendaja. Minu laps on käsunduslepinguga trepikoja koristaja.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui käsundisaaja jääb haigeks, võib tema eest töö ära teha keegi teine, st käsundisaaja ise leiab asendaja. Minu laps on käsunduslepinguga trepikoja koristaja.

Ei ole selline asi võimalik, käsund tuleb täita ISIKLIKULT!

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui käsundisaaja jääb haigeks, võib tema eest töö ära teha keegi teine, st käsundisaaja ise leiab asendaja. Minu laps on käsunduslepinguga trepikoja koristaja.

Ei ole selline asi võimalik, käsund tuleb täita ISIKLIKULT!

Ei pea ju!
Loe siit: https://www.rmp.ee/toooigus/tls/tooleping-vs-toovotuleping-2010-06-14

Aga karta on, et käsundil ja käsundil on vahe sees – kas käsund on trepikoja koristus või on leping tehtud mõne erilist teadmist omava lektoriga näiteks loengu läbiviimiseks. Viimasel juhul ilmselt ikka eeldatakse, et kohale laekub see inimene, kellega leping tehti, mitte mingi suvaline jorss.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pea ju!
Loe siit: https://www.rmp.ee/toooigus/tls/tooleping-vs-toovotuleping-2010-06-14

No seal pole ju käsunduslepingust sõnagi, sa ajad sassi töövõtulepingu ja käsunduslepingu.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 01.08 23:35; 02.08 01:26; 02.08 18:46; 02.08 18:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui käsundisaaja jääb haigeks, võib tema eest töö ära teha keegi teine, st käsundisaaja ise leiab asendaja. Minu laps on käsunduslepinguga trepikoja koristaja.

VÕS:
§ 622. Käsundi isiklik täitmine
Eeldatakse, et käsundisaaja peab täitma käsundi isiklikult. Käsundisaaja võib käsundi täitmisel kasutada kolmanda isiku abi.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 01.08 23:35; 02.08 01:26; 02.08 18:46; 02.08 18:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alahinnates mu läbinägelikkust. Sellisel juhul on vaid üks tee. Minu jaoks on olulisim, et mind suudatakse hinnata minu võimetele vääriliselt.

/ninakaspreili

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Asendamised- kui keegi on haigeks jäänud, siis palutakse tööle minna ( tavaliselt peab küll 1 inimene tegema 2 inimese tööd- ilma lisatasudeta), aga kui lähed selle haige eest välja, siis kraabitakse järgmisest kuust need tunnid maha ja saad vähem palka.
Lõunapausid- ei ole lubatud töökohalt lahkuda, pead olema valmis suu täis hüppama ja jooksma. Alamehitatud kollektiiv, see tähendab praeguseks hetkeks põieprobleeme, kuna tihti ei jõua ka wc’sse.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Noh, koolist võid ju nende lugude otsimist alustadagi:

1) lisaleping üle normkoormuse tundide eest (mis tähendab, et koolivaheaegadel nende töötatud tundide eest raha ei saa). Mille poolest teeb õpetaja üle normkoormuse tehtavates tundides vähem tööd, kui normkoormusse kuuluvates tundides?

2) suvel palgata puhkusele sundimine ähvardusega, et muidu lendad töölt kui tinavile.

3) ebamugava kolleegi töölt välja söömine tema töökoormuse vähendamise kaudu (no nt levinud skeemi tõttu: lapsevanem kaebab omavalitsusse-> need tahavad uutel valimistel jälle pukki saada ja hakkavad direktorit survestama, kes samuti tahab oma ametis võimalikult pikalt pukis istuda. Enamasti on kaitstav laps ise paadunud pätt või olematu toega kodust pärit eluheidik)

4) õpetajatele teatud metoodikate/töövõtete sunniviisiline pähemäärimine, sest lapsevanem/ülemus usub, et nii on popp ja trendikas või nii tehti tema lapsepõlves või nii kirjutab mõni pastakanärijast metoodik, mis sest, et reaalsuses see metoodika ei tööta, aga õpetajat ei viitsi keegi kuulata.

Osade asjadega olen nõus, eriti selle punktiga nr 4.
See on nii ebamugav, kui ma pean pidevalt mingeid uuendusi vastu võtma ja kui ma need rakendan, siis järgmisel hetkel on juba mingi muu mõte, mida rakendame.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. kuidas on su tööandja sind ära kasutanud või sundseisu pannud?