Esileht Väikelaps Kuidas õpetada laps rattaga sõitma?

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Kuidas õpetada laps rattaga sõitma?

Postitas:

Tüdruk saab suve lõpus kolmeseks ja ratas on tal kodus olemas, talle see väga meeldib, kuid ta ei oska sellega sõita. Proovisime sileda tee peal jaüritasin talle seletada kuidas peab väntama et siis ratas liigub edasi. Ta ei saanud mõhkugi aru ja tulemus oli see et ratas ei liikunud sentimeetritki edasi kuna ta hoidis jalgadega koguaeg pidureid peal. Sellel rattal on siis ainult jalgpidur. Käsipidurid puuduvad. Saime ratta tuttava käest, seega ei tea ise nendest väga midagi, kas sellises vanuses peaks olema pidurid ikka lenksu peal? Või oskate nõu anda kuidas teda õpetada sellega sõitma? Mõtlesin, et ehk teha ratas puhtaks ja lihtsalt lasta tal sellega toas proovida, las ise pusib, ehk saab nipi kätte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui tegemist on abiratastega rattaga, siis olen kuulnud, et tõstetakse tagumine ots nats maast lahti ja lastakse lapsel väntamist õppida, siis pidid nad aru saama, kuidas vändata….

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie laps õppis sõitma ligi aasta varem (1a9k) ja just toas harjutades. Esialgu langetasime abikad sellisele kõrgusele, et väntas nagu trena¸ööri – sai süsteemi kätte, tegime järjest raskemaks (ehk tõstsime abikad kõrgemale). Lisaks käisime paar korda õues ja konkreetselt ise vajutasingi koos tema jalaga pedaale. Umbes kolmandal korral hakkas imeväel ise väntama… Ei lootnud, et nii vara, aga hakkas. Eks lapsel peab muidugi endal ka huvi olema asja vastu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu mõlemad suuremad lapsed said rattasõidu selgeks veidi üle kaheselt, kui said pihta väntamise nõksule. Meil oli ka ainult jalgpiduriga ratas. Väntamist on kõige lihtsam harjutada n.ö tühikäigul, panime abiratastele lauajupid alla, et tagaratas oleks maast veidi lahti. Siis algul muidugi paar tiiru väntasime jalgu enda kätega ja selge see oligi. Edasi peale väikest \”kuivtreeningut\” tuli sõit ka siledal teel täitsa hästi välja. Esimese lapsega harjutasime kõigepealt toas, ratas ju uus ja puhas, siledat teed tollal majaümbruses polnud ka. Teine aga alustas sama rattaga õues.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu tütar hakkas 4 aastaselt 1. korda sõitma, 16 tolli rattaga. Vajutasin käega tema jalga pedaali peal (tee oli veidi ettepoole kaldu), kuni ratas hakkas veerema ja pedaalid ise õiges suunas käisid.
Kusjuures pidurdamise sai ka 3 korraga selgeks.

Aga rattapoes öeldi, et lastele ongi hea, kui on jalgpiduriga ratas. Põhjust ma enam ei mäleta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jalgpidur on lihtsam. Laps ei suuda korraga lenksu juhtida ja näppudega pidurdada.

Sõitma õpetad nii, et hoiad last või ratast püstiasendis ja lased vändata, algul lükkad rohkem ise ja hoiad püsti, siis hakkab aina rohkem ise sõitma.

2a on vara ka. Tore, kui sõidab selles vanuses, aga kui ei sõida, siis ei sõida. Las mängib liivakastis või jookseb niisama. Stressata ja last kiusata pole kindlasti vaja.

Proovi ka jooksu- ja tõukeratast 🙂

Ma ise hakkasin rattaga sõitma, kui olin ligi 30….

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil õppisid väntama 2,6 aastaselt Koala kolmerattalisega. Natuke aitasin kaasa ja innustasin alguses, suhteliselt ruttu tuli. Selle rattaga muidugi pidurdada ei saanudki. Nüüd, 3,8 aastasena on lastel kaherattalised abikatega. Käsipidur on ka, aga see on tulevikumuusika. Meil oli algul tegemist, et jalgadega pidurdama õppida.
Eks sellega läheb aega, aga küll ta tuleb :). Lapse motivatsioon on väga oluline. Peaasi, et tahtmine säilib.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie tegime nii:
Tõime jalgratta tuppa ja panime teleka ette.
Abirattad panime ntx. minu aeroobikatossude sisse.
Laps ronis rattale, vaatas multikaid.
Mina istusin kõrval ja hoidsin tema jalga pedaalil ja väntasin koos tema jalaga.
Kui hoog oli sees võtsin käe ära ja väntas ise edasi.
Arvan, et oluline tegur oli see, et enne kui lahti lasin jälgisin, et lapse jalalabas oleks see nn väntamise nõks sees 🙂
Siis juba järgmisel paaril päeval harjutasime pidurdamist ka ja kiiremini ja kiiremini väntamist. Pidurdamist õpetasin algul samamoodi, et hoidsin jalast ja ütlesin, et pidurdame ja siis pidurdasin koos tema jalaga.
Kokku võttiski vast kolm-neli päeva aega, kui õue sai oli väntamine käes ja sõit läks lahti 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

õppisime toas ja veits enna kaheseks saamist oli selge. lükkasin rattale hoo sisse ja ise seljatagant oma jalaga lükkasin pedaali edasi, et ta saaks aru, mida peab tegema 🙂 kolme päevaga oli selge 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

nagu eelneva on juba vastanud, õppis ka minu laps väntama sedasi, et abikad tõstsin oma tossude sisse, siis tagumine ratas oli kergelt õhus ja väntas. See, et tagurpidi vändates pidurisse läheb on väga hea, siis õpib ära ka selle kiiresti, et ainult ühtepidi vändates läheb edasi ja teistpidi pidurdab. Esimene aasta, kui meil ratas oli, siis millegi pärast õues väga lapsele ei meeldinud rattaga sõita, kuid toas nagu trena¸ööril väntas iga päev korralikult.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Otsisin ja leidsin vana teema üles.
Ka meie laps õppis värskelt sama tehnikaga väntamise selgeks, et panime abikatele tossud alla, et tagaratas õhus oleks.
Kutt sai paari päevaga asja selgeks ja nüüd sõidab õues nagu proff 🙂 Vanust siis 2a.7k.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma üritan oma lapsele juba 2 aastat sõitmist selgeks saada. Laps nüüd 6a ja no ei saa ilma abikateta! Täiesti kohutav. Nii mina, kui isa ja vanaema oleme proovinud, aga no mida ei tule on rattasõit. Olen täiesti masendunud. Laps praegugi röögib väljas, et tahab sõita. Kaks ratast seisavad maja kõrval ja tema röögib. Proovime iga päev, asi lõppeb nii nagu täna, minul närvid viimse piirini kruditud ja tema röögib ja nutab. Ei saa hakkama. Ei tea, mida teha. Jälle jalgratta matk tulemas lasteaias ja lapsel masendus peal- Eelmine aasta käis abikatega- teised lapsed kõik narrisid teda, sel aastal ilmselt tuleb üldse laps koju jätta… Palkaks hea meelega mõne treeneri, kui teaks, kes oleks suuteline talle seda selgeks tegema!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 16:22; 24.04 19:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jooksurattale nii suurt (vana) ilmselt hilja panna, aga kas tõukerattaga on tasakaal tal?

Teine asi, mis pähe kargas on abikad nibin-nabin maapinnast kõrgemale reguleerida ja siis proovida. Ise tunned oma last kas pigem lihtsalt lükkad/aitad ta sirgena liikvele ja siis on näha kas suudab hoida sirget kurssi või vajub ikka abikatele toetuma või vaja pikemalt kaasa joosta otsena hoides. Seda tead ka ise kas on targem seda uut abikate olukorda talle eelnevalt hoiatada või mitte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väntamist on kõige lihtsam õpetada nii, et paned abirataste alla raamatud (kui toas õpite), nii et tagumine ratas on õhus ja laps väntab koha peal. Nii on kerge vändata ja saab väga kähku selle nipi selgeks, kuidas pedaale ringi sõtkuda.

Üks põhjus, miks laps õues rattaga edasi ei saa, võib muidugi olla selles, et ratas on talle liiga raske. Meil on mõlema lapsega olnud nii, et 2,5-3-aastaselt neist väntajaid veel ei olnud (ratas oli 12-tolline). Toas nö kuivalt oskasid vändata küll, aga õues ei jaksanud ratast edasi vändata. Liiga raske ratas oli. Sõitsid hoopis jooksurattaga ja tõukerattaag ning nüüd sai 4,5-aastane endale 16-tollise ratta, millega väga ilusti sõidab (noorem on praegu natuke üle kolme ja saab 16-tollisega samuti sõidetud, samas 12-tollisega edasi ei saa).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 18:03; 24.04 20:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

On 12 ja 16” mõlemad olemas ja mõlemaga oleme proovinud. Vändata oskab, kuna mul toas trenažöör ja sellega väntab kenasti. Abikaid proovisime ka kõrgemale tõsta, aga ikka vajus nendele, ei hpidnud tasakaalu. Laps ütles, et abikad segavad ja et võtaksime ära. Võtsime, aga nüüd asi veel hullem. Tõukekaga laseb 2. eluaastast ilusti, tavalisel jalgrattal lasin ka jalgadega hoogu lükata ja siis üles tõsta (nagu jooksuratas), aga nii ei oska. Nii kehvasti tunnen end, et ei oska last õpetada, laps väga õnnetu, aga kokku ka end ei võta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 16:22; 24.04 19:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eelmine aasta käis abikatega- teised lapsed kõik narrisid teda, sel aastal ilmselt tuleb üldse laps koju jätta… Palkaks hea meelega mõne treeneri, kui teaks, kes oleks suuteline talle seda selgeks tegema!

Kas tõesti eelmine aasta kõik 5-aastased lasteaias sõitsid ilma abiratasteta? Kui ma oma viieseks saava lapse sõpru vaatan, siis üksikud sõidavad abiratasteta, suuremal osal on ikka abiratastega rattad.

Kui lapsel on rattasõiduga nii suur stress ja eelmisest aastast see narrimise kogemus, siis äkki lased tal tõukerattaga edasi sõita ja jätate selle rattateema mõneks ajaks rahule? Selle jantimise peale, et kord ühe rattaga, kord teisega, kord abikatega, kord ilma, tundub, et laps on nii stressi aetud, et ei saa juba psühholoogilise bloki tõttu hakkama.

Ma ei tea, kuidas nüüd vanemad oma lapsi ilma abikateta sõitma õpetavad, aga vanasti käis asi ikka nii, et vanem hoidis tagant sadulast ratast tasakaalus ja laps sai sellega turvatunde ja alguses lihtsalt sõitis (vanem või keegi sadulast hoidmas ja kõrval sörkimas). Kui tundus, et nüüd võiks vähehaaval lahti lasta, siis sörgiti ikka kõrval, aga vaikselt lasti juba lahti ka. Ja mõnel lapsel võtabki see aega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 18:03; 24.04 20:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina õpetasin oma lapse nüüd just kevadel ka nii sõitma ilma abiratasteta, et hoidsin sadulast kinni, kuni tundsin, et tasakaal käes ja valmis ise edasi minema. Meil kodulähedal üks kummiasfaldiga kossuväljak ja seal pehmem kukkuda ka, algul juhtub seda ikka palju. Mingi aja sadulast enam ei hoidnud, et tunnetaks ratast paremini aga hoidsin jopest kinni, et kui kukub, siis jääb ikka püsti. Ta ise tahtis nii, tundis ilmselt turvalisemalt. Tasakaalu kätte saamine võttis aega 4-5 päeva, et julgeks ilma hoidmata sõita. Aga kohapealt ei saa endiselt veel ise ära, pean aitama. Teoorias teab küll kuidas aga teostust on veel vaja harjutada 🙂
Algul ka kui välja ei tulnud, oli ratta peale tige jne. ma ise lihtsalt ei andnud alla. Järgmine päev jälle uuesti ja nüüd on ta väga rahul, et saab juba hakkama. Laps saab septembris 5.
Igasugu lasteaia ratta üritustel, neil on kord nädalas rattapäev, käib tõukerattaga, kuni kohapealt minek ka selgeks saab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil oli alguses pigem tasakaaluprobleem ja ei saanud piisavalt suurt hoogu sisse. Tasakaal sai tõukekaga selgeks. Ja ratas oli tegelikult liiga raske ka. Võttis tegelikult väga kaua aega, aga siis sai päevapealt selgeks. Küll jõuab!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

õpetasin nii, et hoidsin ta jalgu pedaalide peal ja väntasin. nädal enne kaheseks saamist õppis ise abikatega sõitma.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma üritan oma lapsele juba 2 aastat sõitmist selgeks saada. Laps nüüd 6a ja no ei saa ilma abikateta! Täiesti kohutav. Nii mina, kui isa ja vanaema oleme proovinud, aga no mida ei tule on rattasõit. Olen täiesti masendunud. Laps praegugi röögib väljas, et tahab sõita. Kaks ratast seisavad maja kõrval ja tema röögib. Proovime iga päev, asi lõppeb nii nagu täna, minul närvid viimse piirini kruditud ja tema röögib ja nutab. Ei saa hakkama. Ei tea, mida teha. Jälle jalgratta matk tulemas lasteaias ja lapsel masendus peal- Eelmine aasta käis abikatega- teised lapsed kõik narrisid teda, sel aastal ilmselt tuleb üldse laps koju jätta… Palkaks hea meelega mõne treeneri, kui teaks, kes oleks suuteline talle seda selgeks tegema!

Lase sadul hästi madalaks, nii et tal jalad maha ulatuksid ja las ta siis proovib end jalgadega tõugata nagu jooksurattaga. Las harjutab nii veidi ja siis proovib mõlemad jalad üles tõsta ja liuelda. Ja mingi aeg harjutada jalgu pedaalidele tõstma jne. See on väga hea moodus tasakaalu õppimiseks. Põhiline on see, et sadul olgu madalal, et vajadusel saab kohe jala maha panna. Youtube’is on ka inglisekeelseid rattasõidu õpetusi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Erinevatele lastele sobivad ilmselt ka erinevad strateegiad, mul on iga laps isemoodi õppinud.
– Esimene teatas ühel päeval, et nüüd tuleb abikad ära võtta ja tema õpib sõitma. Pusis täiesti ise pool päeva, kuni selgeks sai, kellelgi aidata ja isegi vaadata ei lubanud (oli siis värskelt 5 saanud).
– Teine laps oli väikesena ülimalt ettevaatlik. Tema polnud mingil juhul nõus abikatest loobuma, tõstsime need siis ülespoole ja kui ta lõpuks ise 100% kindel oli, et need sõites enam maha ei puutu, võtsime lõpuks ära (laps oli siis juba 6a).
– Kolmas sõitis enne jooksurattaga ja sai tasakaalu kätte. 3-aastaselt sai päris ratta ja õppis toas väntama (eelnevate vastajate kirjeldatud trenažööri-meetodil, abikad tossude sees). Siis sõitis ühe tiiru õues, seejärel võtsime abikad ära ja alguses toetasime natuke selja tagant. Umbes poole tunniga oli asi selge.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kaheaastasele on pedaalidega ratas liiga vara. Las harjutab parem jooksurattaga tasakaalu ja lenksuga keeramist, liikluses käitumist jms.

Minu tütar õppis väntama ka alles 4 aastaselt 16″ rattaga. Proovisime ka aasta varem 12″ aga ei õnnestunud kuidagi.

Neljasena sai kohe nipi selgeks, paar päeva hiljem võtsime ka abikad ära. Mõni nädal hiljem sõitsime juba kogu perega 5-10km pikkusi ringe. Suve lõpus avastas juba vanema lapse 20″ ratta, millega on mugavam ja kiirem sõita ja see aasta viieaastasena sõidab juba ise ka 20″ rattaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pedaalidega kolmerattalised rattad ongi just alates kaheaastastele mõeldud. Meil on mõlemad poisid natuke enne kaheseks saamist kolmerattalisega väntamise ära õppinud. Minu meelest ratta sõidu juures kõige olulisem on just väntamise selgeks saamine, tasakaal tuleb tavaliselt kergemalt. Ilma abikateta sõitma hakkasid nad 4a ja 4,5 aastaselt. Enne sõitsid umbes pool aastat abikatega ja siis paar päeva harjutasime koos ilma abikateta. Jooksuratast pole kummalgi olnud. Ja poel meil kellelgi ka olnud ;).
Ega muud ei olegi teha, kui lihtsalt koos lapsega harjutada, esialgu sadulast või lenksust kinni hoida, hiljem natuke seljast toetada. Harjutada tuleb järjepidevalt, mitu päev järjest. Igal pühapäeval kuu aega järjest, sellel pole suurt mõtet, vahepeal ununeb kõik jälle ära…
Kannatust ja küll kõik õnnestub! 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )


Esileht Väikelaps Kuidas õpetada laps rattaga sõitma?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.