Esileht Väikelaps Kuidas õpetada lapsele rahulikumalt mängima?

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: Kuidas õpetada lapsele rahulikumalt mängima?

Postitas:
Kägu

Mismoodi õpetate oma väikelastele, et klotside ja teiste mänguasjadega ei pea laamendama, peksma vastu radiaatorit, loopima suure kolinaga jms? Mu laps on 1,2 aastane ja ma kardan, et häirime teisi kortermaja elanikke väga. Keegi pole midagi veel öelnud, aga endal on paha tunne. Laps ärkab vara (mõnikord enne 6) ja ikka juhtub, et hakkab mõne mänguasjaga väga lärmakalt mängima. Räägin iga kord 10 korda, et vaikselt ja vaikselt, aga ta vist ei saa aru sellest. Mismoodi õpetatakse lastele rahulikumat mängimist? Või käibki see kasvamise juurde?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ise mängides, alternatiive pakkudes. Jutt ilmselt tõesti ei jõua kohale 🙂

Eks aastasel ole lihtsalt huvitav kuulata, mis hääli asjad teevad, kui neid kolistada. Aga saab kuulata ka vaiksemaid helisid ja/või pakkuda midagi teistele meeltele.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Valid eakohased st vanusele sobivad mänguasjad. Mõned asjad võivad liiga keerulised veel olla, ajavad lapse segadusse ja tekitavad frustratsiooni. Mängid koos lapsega. Sellises vanuses laps jäljendab kõike; püüa talle näidata, kuidas mängimine käib (nt laod klotsidest torni). Rääkimine praeg eriti aita: kui sa palud olla ‘vaiksemalt’, siis laps veel ei adu, mida see vaiksemalt tähendab ja kuidas siis olla vaiksemalt.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Valid eakohased st vanusele sobivad mänguasjad. Mõned asjad võivad liiga keerulised veel olla, ajavad lapse segadusse ja tekitavad frustratsiooni. Mängid koos lapsega. Sellises vanuses laps jäljendab kõike; püüa talle näidata, kuidas mängimine käib (nt laod klotsidest torni). Rääkimine praeg eriti aita: kui sa palud olla ‘vaiksemalt’, siis laps veel ei adu, mida see vaiksemalt tähendab ja kuidas siis olla vaiksemalt.

Mul kahjuks ei ole terve päev võimalik lapsega koos mängida, ta peab ka iseseisvalt seda oskama teha. Muidugi mängime mehega mõlemad palju, aga mõtlen nüüd, et äkki peaks mänguasjad ümber vahetama, et on muutunud liiga “titekateks” ega paku enam erilist huvi. Ja ehk on need magnetklotsid hoopis veel vara.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ta peab ka iseseisvalt seda oskama teha

Ütle seda lapsele 🙂

 

Tegelikult – praegu oleks paras lihtsaid rollimänge mängida – on tal nt nukk koos lihtsamate tarvikutega? (Mul on poisid, aga ikka poputasid-vannitasid-kärutasid beebinukku just 1-1,5 vahel, kui peenmotoorika veel kuigi osav polnud.)

Sensoorne mäng – las pladistab kraanikausis, kuni süüa teed vms.

Torniladumismängudest oli meil tänuväärne Djeco Topanifarm, kus igal korrusel oli erineva looma kodu. Küll oli naljakas, kui loomad valedesse kodudesse või külla läksid jne + häälitsused, sõnavara jms.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laps ärkab vara (mõnikord enne 6) ja ikka juhtub, et hakkab mõne mänguasjaga väga lärmakalt mängima

Üks lihtsaim viis on sellised mänguasjad lapsele kättesaamatusse kohta panna ja mängib hommikul mänguasjadega, millega ei anna niipalju kolistada ja lärmi teha. Suunata joonistama, voolima vmt ja arvestadagi, et kui hommikused mängud kipuvad lärmakad olema siis hommikuti mängitakse koos. Või võimalusel hoopiski hommikul süüa ja peale seda kohe koos õue minna – kelgutama, jalutama vmt.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui laps mängides segab teisi, siis just nendel hetkedel pead leidma aja lapsega tegeleda. Või teed kodus ümberkorraldusi – teatud mänguasju saab siis, kui teil on aega, muul ajal on mingid teised asjad. Õhtul panete midagi radiaatori ette, et ta ei pääseks hommikul seda taguma jne.

Eks kõik on pidanud leidma lahendused, et kuidas laps ellu jääb, kui parasjagu endal pole aega (st tõmba siin paralleel lapse turvalisuse tagamisega – põhjusega pannakse treppidele väravad ette, sest vanem ei jõua koguaeg valvata, ohtlikud asjad kõrgemale, mööbel kruvidega seina küljes kinni – täpselt samamoodi saad läheneda mängimisele.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu laps on ka 1a2k ja pole selle pealegi tulnud, et ta saaks aru ütlemisest, et mängi vaikselt. Aru saab siis, kui ise oled kõrval ja näitad ette vaikset mängimist. Paraku nii ei saa lapsega, et pole aega temaga tegeleda või pole aega temaga öösel ärgata vms. Paraku 24/7 tähelepanu vajavad nad. Ka siis, kui veidi aega üksi mängivad, peab eemalt kogu aeg jälgima ja olema valmis sekkuma. Kui ise ei saa või jaksa seda tähelepanu pakkuda, mis on täiesti mõistetav, siis hoidja võtta. Ma arvan, et sul on lapse suhtes liiga kõrged ootused. Nii väike ei pea suutma kaua üksi arukalt ja vaikselt tegutseda. Hea kui natuke suudab. Meil kolmas laps.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen teemaalgataja. Aitäh soovituste eest!
Mis puutub minu ootustesse laose suhtes, siis ma ei tea, on need kõrged või madalad või normaalsed – olen need kujundanud tema võimete järgi. Ta mängib või vaatab oma raamatuid iseseisvalt kuskil 4×15 minutit päevas, sellest järeldan, et iseseisvalt mängimine ja tegutsemine on võimalik. Loomulikult vajavad väikelapsed kogu aeg järelvalvet ja tähelepanu, kuidas siis muidu. Kui ta mängib iseseisvalt, siis ma ju muidugi kogu aeg jälgin teda, sest ohud on praegu kõikjal.
Mõistsin, et need kolisevad klotsid on talle praegu veel liiga vara anda, sest ta ei tee nendega seda, mille jaoks on mõeldud. Üldse hakkasin mänguasju selle pilguga üle vaatama, mis on eakohane – tänan tähelepanu juhtimast!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul kahjuks ei ole terve päev võimalik lapsega koos mängida, ta peab ka iseseisvalt seda oskama teha.

Sul on ebareaalsed ootused. 1,2-aastane (mida see üldse tähendab, kas 1a2k) on ju veel pea beebi, sina aga tahad temas mõtlevat väikelast näha.
Aega on sellega

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul kahjuks ei ole terve päev võimalik lapsega koos mängida, ta peab ka iseseisvalt seda oskama teha.

Sul on ebareaalsed ootused. 1,2-aastane (mida see üldse tähendab, kas 1a2k) on ju veel pea beebi, sina aga tahad temas mõtlevat väikelast näha.

Aega on sellega

Nagu ma kirjutasin, siis ta mängib ka praegu iseseisvalt ehk mu ootus on saanud ammu vastuse, seega vist ei tohiks olla ebareaalne seda loota, minu küsimus ei olnud selles, vaid lärmis, mis häirib kortermaja elanikke. Kui on olemas inimesi, kes lärmakate laste ema maha laseb, siis loodetavasti ei ole teised nii ekstreemsed, kuid loomulikult häirib pidev kolistamine teisi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

siis ta mängib ka praegu iseseisvalt ehk mu ootus on saanud ammu vastuse, seega vist ei tohiks olla ebareaalne seda loota, minu küsimus ei olnud selles, vaid lärmis, mis häirib kortermaja elanikke

Jutt ei käinud ise “mängimisest”, vaid sellest, et ta sinu juhistest vaiksem olla aru peaks saama

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen teemaalgataja. Aitäh soovituste eest!

Mis puutub minu ootustesse laose suhtes, siis ma ei tea, on need kõrged või madalad või normaalsed – olen need kujundanud tema võimete järgi. Ta mängib või vaatab oma raamatuid iseseisvalt kuskil 4×15 minutit päevas, sellest järeldan, et iseseisvalt mängimine ja tegutsemine on võimalik. Loomulikult vajavad väikelapsed kogu aeg järelvalvet ja tähelepanu, kuidas siis muidu. Kui ta mängib iseseisvalt, siis ma ju muidugi kogu aeg jälgin teda, sest ohud on praegu kõikjal.

Mõistsin, et need kolisevad klotsid on talle praegu veel liiga vara anda, sest ta ei tee nendega seda, mille jaoks on mõeldud. Üldse hakkasin mänguasju selle pilguga üle vaatama, mis on eakohane – tänan tähelepanu juhtimast!

Aga tena võimetekohane ongi mängi 4x15min iseseisvalt, mitte koguaeg . Ja kui klotsid kolisevad, siis kolisevad ja siis, kui nö sihtotstarbeliselt mängida (tglt on lapse arengut veidi piirav, kui ei lase tal ise otsustada, kuidas mänguasju kasutada – see muidugi ei tähenda lärmi lubamist, aga paljude asjadega saab mitut moodi mängida).

Ikka on ootused suured. Ja kõikide eakohaste mängudega on nii, et algul nad ei oskagi mängida. Nt rõngastest torniladumine – algul peksabki niisama rõngaga torni ja vaatab, kuidas vanem laob torni. Ja niimoodi jälgides üritab mingi hetk ise – aga alguses ei ole motoorika nii hea ja sulle tundubki peksmisena, tegelikult üritab laps sind jäljendada.

Ja nt kui võtta täheklotsid, siis neist tehaksegi torni ja siis lammutatakse…täiesti normaalne ju, eesmärk ongi vaadata, kui kõrge torni saad, enne kui kokku kukub

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja natuke kumab, et tglt tahaksite ise magada. Unusta kohe, et kui aastane laps on ärkvel, et siis mängib kuskil üksi vaikselt ja sina magad rahus edasi. Isegi kui võtad ta lemmikmänguasjad ära, tuleb lihtsalt teid segama

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen teemaalgataja. Aitäh soovituste eest!

Mis puutub minu ootustesse laose suhtes, siis ma ei tea, on need kõrged või madalad või normaalsed – olen need kujundanud tema võimete järgi. Ta mängib või vaatab oma raamatuid iseseisvalt kuskil 4×15 minutit päevas, sellest järeldan, et iseseisvalt mängimine ja tegutsemine on võimalik. Loomulikult vajavad väikelapsed kogu aeg järelvalvet ja tähelepanu, kuidas siis muidu. Kui ta mängib iseseisvalt, siis ma ju muidugi kogu aeg jälgin teda, sest ohud on praegu kõikjal.

Mõistsin, et need kolisevad klotsid on talle praegu veel liiga vara anda, sest ta ei tee nendega seda, mille jaoks on mõeldud. Üldse hakkasin mänguasju selle pilguga üle vaatama, mis on eakohane – tänan tähelepanu juhtimast!

Aga tena võimetekohane ongi mängi 4x15min iseseisvalt, mitte koguaeg . Ja kui klotsid kolisevad, siis kolisevad ja siis, kui nö sihtotstarbeliselt mängida (tglt on lapse arengut veidi piirav, kui ei lase tal ise otsustada, kuidas mänguasju kasutada – see muidugi ei tähenda lärmi lubamist, aga paljude asjadega saab mitut moodi mängida).

Ikka on ootused suured. Ja kõikide eakohaste mängudega on nii, et algul nad ei oskagi mängida. Nt rõngastest torniladumine – algul peksabki niisama rõngaga torni ja vaatab, kuidas vanem laob torni. Ja niimoodi jälgides üritab mingi hetk ise – aga alguses ei ole motoorika nii hea ja sulle tundubki peksmisena, tegelikult üritab laps sind jäljendada.

Ja nt kui võtta täheklotsid, siis neist tehaksegi torni ja siis lammutatakse…täiesti normaalne ju, eesmärk ongi vaadata, kui kõrge torni saad, enne kui kokku kukub

Mängu eesmärk pole tõesti alati “sihtotstarbeliselt” asjadega mängida (kui see ei riku mänguasju ega pole lapsele ohtlik). Kui klotsidega kolistamine “õige” mängu asemel lapsele rõõmu teeb, las kolistab. Aga see tähendabki, et klotsid pole saadaval hommikul kell 6 või õhtul kell 23, vaid näiteks lõunasel ajal kui “võib” kolistada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja natuke kumab, et tglt tahaksite ise magada. Unusta kohe, et kui aastane laps on ärkvel, et siis mängib kuskil üksi vaikselt ja sina magad rahus edasi. Isegi kui võtad ta lemmikmänguasjad ära, tuleb lihtsalt teid segama

Olen teemaalgataja. See on totaalselt vale arusaam – ma ei ole võimeline iial magama, kui laps on üleval, see ei ole minu jaoks turvaline olukord. Magame ainult juhul, kui teine on kodus ja üleval ning valvab.

Aga okei, ma ei oska end õigesti väljendada ning tekitan vääriti mõistmist, las jääda see teema. Küll hakkama saame ja naabritega tegeleme vajadusel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina lihtsakt panin kõik lärmakad asjad ära ja hakkasin vaikselt jupi kaupa neid talle tagasi andma mingi hetk. Et kui ma nägin, et ta suutis lõpuks ühe asjaga vaikselt tegeleda sai järgmise asja tagasi jne jne. Vanusega tulu rohkem mõistust pähe ja hakkas keelamisest aru saama ja kui ta üldse ei kuula siis läheb mäguasi ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Anna telliskivid mängimiseks.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas ta mängib parketi peal, siis no tõesti vaesed naabrid. Soovitan suuremat pehmet vaipa, sest muidu on see kolin alt naabritele ikka jube jõhker.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )


Esileht Väikelaps Kuidas õpetada lapsele rahulikumalt mängima?