Esileht Koolilaps Kuidas õpetada last lugema?

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Kuidas õpetada last lugema?

Postitas:

Asi selles, et ma ei oska õpetada lapsele lugemist. Enamus tähti on juba tuttavad, etteütlemise järgi oskab neid kirjutada, aga ta ei oska panna kaks tähte kokku, nt. AI, loeb mitu korda aa -ii ja kui kysin, mis sõna kokku tuli, siis ytleb ta kapsas, koer vmt. No ei oska talle kuidagi selgeks ka teha kuidas neid tähti kokku lugema peab. Ma ise oskasin juba viieselt lugeda, kirjutada ja tundsin numbreid, a vot oma lapsele lugemist õpetada ei oska.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vana lapsega tegu on?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu arust on nii, et lapsel mingi hetk käib see n.ö plõks ära ja ta oskab sõna kokku lugeda. Mul küll laps 4,5a, aga loeb, veerides, mingi hetk sai aru, et see aaa iii on ai. vaadake ja häälige koos sõnu, küll see tuleb.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.02 16:36; 02.02 17:49; 06.02 09:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps sai dets. lõpus 6. Seda ilma pausideta häälimist olen talle kogu aeg õpetanud, aga tulemus on ikka null, tema loeb ikka u n i, l i l l jne. Kõige raskem asja juures on see, et kui hakkame sõnu või silpe lugema, siis on tal äkitselt kõik tähed ka meelest läinud. Ükshaaval tähti häälides ütleb kõik ilusasti ära, aga kui sõna on ees, siis ei tea enam ühtegi tähte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga kas ta lasteaias käib? seal ka kindlasti kogenud kasvatajad oskavad aidata ja juhendavad neid

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.02 16:36; 02.02 17:49; 06.02 09:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

see on järgnev küll nali mitte metoodika aga minule õpetas lugemist vanem õde niimoodi:
mäletan, et kogu aeg käias et \”aaaiii miskokkuon?\”. ei saanud ma pihta.
lõpuks näpistas tagumikust ja automaatselt ütlesin \”ai\” – ja sain pihta kah 😉

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan samuti raamatut \”Lups lugema\”. Väga hea metoodika. Edukalt testitud kahe lapse peal:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma õpetasin oma tumba jumba lugema harjutamise käigus,pidev tähtede kokkulugemine ja ma aitasin aga me harjutasime ka 4 tähelisi sõnu väääga tihti.Tähtis on järjepidevus.Saime lugema nädalaga!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil õppis üks laps enne kirjutama. Ütlesin sõnu hästi aeglaselt, venitades ja ta hakkas sealt tähti tunnetama ja noppima. Nii kirjutasime mõned sõnad ja siis proovisime kirjutatud sõnad ka lugeda.

Teisele lapsele tegin silbikaardid. Õpetasin, et venitab esimest tähte ja siis ütleb ruttu teise tähe sellele naksti külge. Kui sai nii hakkama, hakkasime esimest tähte ka kiiresti ütlema. Kui sai valitud silbid selgeks, hakkasime neid omavahel kokku sobitama, et sõnu saada.

Kolmas laps ei tahtnud mingeid silpe, tema venitas igat tähte ja nii sõna lõpuni välja. Mingi ime läbi sai sõnast aru ja peale venitamis-varianti ütles sõna kenasti välja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jahmerdasin ja rabelesin lapsega omajagu aga lugema õppis ikka koolis… lihtsalt ei olnud õige aeg, mõtlen nüüd. Vägisi lugemist selgeks ei tee. Käisime kaks aastat ka logopeedi juures kui ta viie-kuuene oli, oli sest tolku või mitte, ei tea.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jahmerdan ka oma 5aastastega kodus pidevalt. Tähti teavad ja kirjutavad, aga lugemine ei tule kusagilt. Häälime. Aga kui panna juba 4 tähte ritta, siis tuleb sealt ükskõik mis sõna.
Keegi kunagi soovitas, et kodus panna igale esemele silt peale TOOL, LAUD, SEIN jne. Tegin. Selle meetodiga võib laps lugeda kokku ka TELEVIISOR või KARDINAPUU. Sama on nende Koliprii lugemiskaartidega. Pilt ju ees ja ta näeb ju mis pildil on. Lapsed on taibukad, aga mitte targad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tuli meelde, kui oma poissi lugema õpetasin, oli 4.5 aastane, veeris kokku lause \”ema nimi on Anne\”, kui küsisin mis kokku said, vastas emane.
Peale seda jätsin vahe sisse õpetamisele, polnud lihtsalt õige aeg, ühel hetkel hakkas lugemine huvi pakkuma, siis polnud enam minu abi vajagi. Peamine ongi see, et ärge mingil juhul sundige, siis võib tekkida trots lugemise vastu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu 6,5 ei loe, kirjutab nii ja naa, veerib vahest. Elame mujal ja siin on see normaalne. Laps on önnelik. Mina rahul. Lastel arendatakse empaataivöimet, arutlemisoskust ja enesekindlust. Lugedes neid paanikapostitusi igasugustest koolikatsetest ja lastele pandud ootustest on mul kahju nii lastest kui vanematest ja milliste pseudoprobleemidega suudetakse silmitsi seista.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minul just vastupidine kogemus, see ajab lapse segadusse: kuidas ta saab kokku emm aa jott aa – maja! Õpeta ikka mm aaa ii aa – siis tuleb maja kokku.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.02 16:36; 02.02 17:49; 06.02 09:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 5a tütar hakkas eile juba vaikaselt 4-5 tähelisi sõnu kokku ligema. Segadusse ajavad pikkade häälikutega sõnad saal, maal. Kokku kipub tulema sall, mall. Rõhk lõppu.
Otsisin Selveris siin palju kiidetud raamatut Lups lugema, aga kahjuks polnud. Huvi pärastki mis meetod seal on. Mul teine 5a ju veel, tal hakkab ka natuke natuke tulema, aga veel päris mitte. R täht puudub tal ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eilne saade ETV-2-s väitis laias laastus seda, et laps hakkab lugema alles siis, kui suudab häälikuid kõnes eristada. Senimaani võid sa ninast vere välja punnitada talle kirjutatud teksti näitamisega, aga sellest pole abi, sest tähed küll on silma ees, aga sõna nendest peas ei moodustu. Nii et jah – häälida ja häälida.

Mind üllatas ka see, et vaeglugeja ei erista just häälikuid ja seetõttu ei suuuda lugeda. Ma polnud siiani probleemi süvenenud.

Takkajärgi mõeldes on see minu laste näitel küll kehtinud. Sel hetkel, kui laps omandas sõnade häälikuteks jagamise oskuse, omandas ta ka nende kokkulugemisvõime. Ja see, kes hakkas hiljem lugema, maadles tugevalt ka õigekirjaga.

Oli väga huvitav saade ajust ja õppimisest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

igasugused häälimise mängud – a’la ütle sõna selle tähega millega minu antud sõna lõppes – ema-auto-orav-vile jne.

ütleme kordamööda ainult k tähega algavaid sõnu. laps õpib tähti sõnas eristama.

ja siis muidugi lõputud silpide lugemised –
la-li-lo, ma-me-mi, mem-me mu-si. jne

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Peale jõule uue aasta algul sain ma vahva üllatuse osaliseks. Minu poja rühmas käib tüdruk kes peaks olema neli või kohe saama. Meie poja on 3,5 ja see tüdruk siis sõimest kus olid 0,5 aastat vanemad lapsed. Mis ma siis nägin. See laps leidsi oma kapist kaardi ja ema ütles, et mis sinna siis kirjutatud on ja laps luges selle ette. Ma olin väga imestunud. Seda olen ka kuulnud, et 5 loevad ja arvanud, et tublisd lapsed aga, et veel kolmene või just 4 saanud laps ka loeb nägin ja kuulsin küll esimest korda. Muidugi ei lugenud ta soravalt aga ütles kõik tähed ära, mis sõnas olid ja siis kohe sõna kokku.
Selle tüdruku vanem õde on juba 6 a ja käib samas rühmas minu tütrega, kes saab suve algul kuus. Ema siis ütleski, et ta ei ole seda väiksemat õpetanud, et eks ta suurema õppimise kõrvalt ole õppinud. Ütles, et detsembri alguse poole istus maha võttis raamatu kätte ja hakkas lihtsalt lugema. Minu viie aastane loeb samaväärselt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovin osta raamatu \”Lups lugema 1\”.
nele.j@hot.ee

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Algul venitage koos kahesilbilisi sõnu või silpe
(ai, la, li, jne)
P.Kula aabitsas on hea ülesehitus ja lugemiseks sobivate sõnade valik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ära muretse.meil saab posiss suvel nüüd 7
ja lugema hakkas kuskil siis 6,5 vanuselt.
ja see lihtsalt tuli.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilo nüüdne TEA raamat emale-isale \”Mängides lugema\” – mina sain sealt nii hääliku kuulamise mänge kui lihtsate lugemismängude ideid. \”Lups lugema 1 ja 2\” ka head töövihikud ja seal taga mõned väljalõigatavad lugemismängud. Laste absoluutne lemmik on selle Tv õunaussimäng!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Koolilaps Kuidas õpetada last lugema?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.