Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas peale inimese surma käib asjaajamine?

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Kuidas peale inimese surma käib asjaajamine?

Postitas:
Kägu

Kuna olen olukorras, kus ilmselt seoses ravimatu haigusega on oodata ema peatset lahkumist siit ilmast, siis uurin siit, kuidas mina peaksin asju ajama. Kuna ma tean ette, et selles punktis olen võimetu asju planeerima, siis püüan endale tegevuskava valmis teha. Keegi mulle selles abiks ei ole, olen üksi.

Kas pean peale surma kutsuma kiirabi ja fikseerima olukorra? Mis siis edasi saab, mis saab surnukehast? Matuste osas pean siis ühendust võtma mõne matusebürooga, nemad korraldavad kõik? Ema soov on tuhastamine, siis ärasaatmise järgselt matmist ei toimu, see leiab aset hiljem. Peaksin siis surnuaiale kalmukoha ostma? Kivi tellima ..

Mida ma pean tegema ema korteri, pangaarve ja muu võimaliku omandi osas? Ema on teinud testamendi mulle, selle üks eksemplar on minu näes ja notaris tallel teine. Kas ma surmatunnistuse alusel peanb siis panga pöörduma .. kuidas mida üldse teha ..

Korteri tühjendamine on ka teema, kuna mul pole kindlasti raha, et kahe korteri eest maksta, siis peaksin ema korteri kas välja üürima või maha müüma. Mõlemal juhul on vaja see tühjendada, selleks on vist olemas ka spetsiaalsed ettevõtted, kes korteri tühjendavad?

Kas on veel midagi, mida ma peaks kindlasti teadma ..

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kurb lugemine … aga alustada tuleb jah kiirabist. Nemad peaksid väljastama med surmatõendi. Siis tellid matusebüroost transpordi. Med surmatõendiga lähed perekonnaseisuametisse ja saad surmatunnistuse ning sellega siis toimetad juba edasi – pank, notar etc

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kalli Sulle.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ema elukoht on  mõnes vallas, siis surmatunnistusega valla registripidaja juurde. Meie vald maksis paar aastat tagasi ka 150 eurot matusetoetust

Pangast saab surmatunnistusega kätte n.ö matuseraha, ülejäänud summa saime kätte peale seda kui notari poolt on pärimisprotsess läbi viidud.

Meil oli ka paar nädalat juba ette teada, et see kurb sündmus on tulemas ja me jõudsime veidike asju ette mõelda. Matusetalitluseks oleks vaja koostada nö.nekroloog ( elulugu) mõelda keda matustele kutsuda, mis riided selga jms. Jah, matusebüroo võib kõik Sinu eest ära mõelda ja teha aga sellel on ka oma hind, rahaline ja emotsionaalne. Kui mu ema õnnetuse tagajärjel suli, olime kõik nii ehmunud ja šokis ja lasimegi kõik matusebürool teha ning tagantjärele tarkusena ei olnud see kõige parem mõte.  Nad oskavad seal nii hästi oma teenuseid müüa ja suures leinas oled kõigega nõus. Näiteks meie  lasime emale panna aluspesu matusebüroo poolt, kuigi emal oli kodus palju ilusat ja uut  pesu, õnneks kleidi kingad ja sukad viisime ikka ise. Pakuti süntesaatorit esimese valikuna ja me ei osanud muud küsida, küünlad hauale,  täpselt samasugused kui poes ainult poole kallimad, pärjad tellisime nende kaudu kuigi lillepoest saanuks ilusamad jne.

Kui ema suudab veel suhelda, räägi temaga sellest. Küsi, mida tema tahaks, keda kutsuda, mida selga panna jne. Me panime ka kohalikku lehte pildiga kuulutuse, et äkki mõned noorepõlve sõbrad, keda kutsuda ei osanud, tahaksid ka tulla.  Matuse traditsioonid on piirkonniti erinevad ja need on ka ajas muutuvad.  Ma ei kujuta ette, kui kallis see kõik praegusel ajal on aga paar aastat tagasi kulus ligi kolm tuhat eurot.

Minu vanematel olid tehtud nimekirjad külalistest keda kutsuda, minu vanaemal olid riided, milles teda matta juba 20 aastat valmis riidepuu peal ja linasest kott ümber õmmeldud ning koisid tõrjuvad taimeoksad kotis.

Kui sul on plaanis korter maha müüa, siis ehk oleks mõistlik ennast sinna sisse  kirjutada, pääsed 20% tulumaksust müügihinnast. Sisse võid kirjutada kohe. Reaalselt müüma saad hakata siis, kui notar on pärimisprotsessi lõpetanud. Korteri tühjendamine emotsionaalselt oli väga raske, jäätmejaama viia ka ei tahtnud, vana mööblit ka keegi ei tahtnud, fotod kirjad raamatud pakkisin ja sorteerisin ära, uued siltidega ( aga kapis seisnud) riided läksid peale tuulutamist uuskasutuskeskusesse, olmetarbed ka. Kasutatud riided viisin meie maakoju ja põletasin koos õunapuuokstega lõkkes ära. Mööbli võtsin lahti ja ladustasin ka maamaja pööningule.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui aega on, siis korteri saad ikka ise tühjendada. Ei pea maksma selle eest, no võibolla furgooni vms tellima, et mööbel ära viia. Teine küsimus on, et mis nende asjadega edasi teha.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Fb on tasuta asjade grupid, ehk saad sinna mööblit jm pakkuda?

Tuha saab soovi korral ka mujale puistata, oleneb ema soovist. Minul pole selle vastu kui minu tuhk merre visatakse.

ole tubli! Pea vastu!

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab nii oskamatu olla? Jälle ainult perekooli netipakett?

Miks peab perekonnaseisuametisse pöörduma, ullikesed? Ja siis kohe edasi notarisse?

 

+2
-24
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

https://www.eesti.ee/et/perekond/surma-registreerimine-ja-matused

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sul on plaanis korter maha müüa, siis ehk oleks mõistlik ennast sinna sisse kirjutada, pääsed 20% tulumaksust müügihinnast. Sisse võid kirjutada kohe. Reaalselt müüma saad hakata siis, kui notar on pärimisprotsessi lõpetanud. Korteri tühjendamine emotsionaalselt oli väga raske, jäätmejaama viia ka ei tahtnud, vana mööblit ka keegi ei tahtnud, fotod kirjad raamatud pakkisin ja sorteerisin ära, uued siltidega ( aga kapis seisnud) riided läksid peale tuulutamist uuskasutuskeskusesse, olmetarbed ka. Kasutatud riided viisin meie maakoju ja põletasin koos õunapuuokstega lõkkes ära. Mööbli võtsin lahti ja ladustasin ka maamaja pööningule.

Ainult sissekirjutus ei päästa, tulumaksuvabalt saab müüa eluaset (peale pärandi avamist loomulikult), kus ise sees oled müügihetkel teatud aja elanud (ka siis kui on mitu elukohta, nt pool ajast) ja EMTA suudab neid asju väga hästi kontrollida ja kinnisvara müügilt tulumaksu küsima tulla.

 

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ema sureb kodus, siis

1. peale surma kutsud kiirabi, meie fikseerime ja anname vastavalt siis asukohale matustebüroode voldikud ja infolehed

2. Valid välja, kuhu ema saadad. Helistad ja kutsud auto järele. Olukorras, kus sa tead, mis juhtuma hakkab, vaata matusebüroo juba välja

3. tööpäeva hommikul perearstile, kes väljastab vajaliku paberi ja räägib, kuidas edasi

4. pärandiasja pead ise alustama. Kuna testament on olemas, ei ole sellega probleeme.

edu, ole tugev!

meedik

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab nii oskamatu olla? Jälle ainult perekooli netipakett?

Miks peab perekonnaseisuametisse pöörduma, ullikesed? Ja siis kohe edasi notarisse?

sry, mina kommenteerisin pelgalt enda kogemuse baasilt … ei ole tõesti teadlik, et surmatunnistuse saamine on nüüd oluliselt lihtsam.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sul on plaanis korter maha müüa, siis ehk oleks mõistlik ennast sinna sisse kirjutada, pääsed 20% tulumaksust müügihinnast. Sisse võid kirjutada kohe. Reaalselt müüma saad hakata siis, kui notar on pärimisprotsessi lõpetanud. Korteri tühjendamine emotsionaalselt oli väga raske, jäätmejaama viia ka ei tahtnud, vana mööblit ka keegi ei tahtnud, fotod kirjad raamatud pakkisin ja sorteerisin ära, uued siltidega ( aga kapis seisnud) riided läksid peale tuulutamist uuskasutuskeskusesse, olmetarbed ka. Kasutatud riided viisin meie maakoju ja põletasin koos õunapuuokstega lõkkes ära. Mööbli võtsin lahti ja ladustasin ka maamaja pööningule.

Ainult sissekirjutus ei päästa, tulumaksuvabalt saab müüa eluaset (peale pärandi avamist loomulikult), kus ise sees oled müügihetkel teatud aja elanud (ka siis kui on mitu elukohta, nt pool ajast) ja EMTA suudab neid asju väga hästi kontrollida ja kinnisvara müügilt tulumaksu küsima tulla.
See sees elamine aeg võib ka olla nt 1 päev, seadus seda ei määratle. Võid tellida sinna ajalehe, tellida toitu või mis iganes. Peaasi et märk maha jääb.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab nii oskamatu olla? Jälle ainult perekooli netipakett?

Miks peab perekonnaseisuametisse pöörduma, ullikesed? Ja siis kohe edasi notarisse?

Vabandust, kas te olete psühhopaat? Väga paljudel inimestel ei ole kogemust surmajärgse asjaajamisega, see pole nüüd küll koht, kus ennast upitada ja hädasolijat mõnitada.

+20
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See sees elamine aeg võib ka olla nt 1 päev, seadus seda ei määratle. Võid tellida sinna ajalehe, tellida toitu või mis iganes. Peaasi et märk maha jääb.

Nii lihtne see ikka pole, ja kui tahta nõu anda siis ikka õiget: Pärandina või kingitusena saadud vara, olgu selleks korter, maja või maa, ei kuulu selle saamisel maksustamisele. Küll aga tuleb maksta tulumaks, kui see vara edasi müüakse, välja arvatud siis, kui kingitud või päritud kinnisvara on kasutatud elukohana kuni selle müügini. Kingituste puhul tuleb arvestada ka asjaolu, et hilisemal tehingul loetakse kingisaaja soetusmaksumuseks 0 eurot.

 

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mööblile saab järele kutsuda Uuskasutuskeskuse kaubiku. Viivad korraga ära kõik normaalses seisukorras kraami, mida neile pakud. Jääb ära pildistamine ja Facebooki postitamine ja huvilistega ükshaaval kokku leppimine. Ja mööbliga saad korraga mugavalt kaasa anda riided, nõud jm kraami, mida säilitada ei soovi.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisaks eelnevale:

ühendust tuleb võtta sotsiaalkindlustusametiga, et peatuks pensioni maksmine.

 

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisaks eelnevale:

ühendust tuleb võtta sotsiaalkindlustusametiga, et peatuks pensioni maksmine.

Ei ole vaja, need andmed liiguvad meie e-riigis juba ammu ise ja automaatselt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisaks eelnevale:

ühendust tuleb võtta sotsiaalkindlustusametiga, et peatuks pensioni maksmine.

loodetavasti see kord on sama, et jooksva kuu pension võib arvele jääda … kunagi oli igatahes kord selline, et kui inimene suri kuu lõpus, siis info ei pruukinud liikuda piisava kiirusega erinevate asutuste vahel ja järgmise kuu summa laekus ikka arvele … ja see küsiti küll hiljem tagasi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas peale inimese surma käib asjaajamine?