Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas saab kontrollida töötaja eelmiste töökohtade tõele vastavust?

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 116 )

Teema: Kuidas saab kontrollida töötaja eelmiste töökohtade tõele vastavust?

Postitas:
Kägu

Kui kandidaat ei luba küsida soovitusi või infot eelmistest töökohtadest, läheb CV kohe paberihunti. Midagi ikka rõvedat peab olema varjata või CVs massiivselt valetatud. Või on tegemist vaimsete probleemidega inimesega.

+3
-11
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu käest on ka küsitud, ütlesingi, et on väga hea töötaja kui tööl on, aga väga tihti on pikalt haiguslehel. Eks vaadaku ise, kas neile on sellist töötajat vaja või ei. Tegu ikkagi ametiga, kus ei saa olla kodukontoris.

Vahel on nii, et juhid koormavad väga head töötajat  tööülesannetega. Sest temale võib anda juurde ülesandeid, teeb alati ära. Ja siis need head töötajad lihtsalt väsivad ära ning et kuidagigi hakkama saada, jäävad haigeks. Ma ei tea, kas Sinu juhtum oli selline. Kui jah, siis kelle kohta Sa tegelikult iseloomustuse andsid, enda või oma alluva kohta. On ka lihtsalt nõrga tervisega inimesi muidugi.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu käest on ka küsitud, ütlesingi, et on väga hea töötaja kui tööl on, aga väga tihti on pikalt haiguslehel. Eks vaadaku ise, kas neile on sellist töötajat vaja või ei. Tegu ikkagi ametiga, kus ei saa olla kodukontoris.

Vahel on nii, et juhid koormavad väga head töötajat tööülesannetega. Sest temale võib anda juurde ülesandeid, teeb alati ära. Ja siis need head töötajad lihtsalt väsivad ära ning et kuidagigi hakkama saada, jäävad haigeks. Ma ei tea, kas Sinu juhtum oli selline. Kui jah, siis kelle kohta Sa tegelikult iseloomustuse andsid, enda või oma alluva kohta. On ka lihtsalt nõrga tervisega inimesi muidugi.

Tegelikult on ikka päris tavaline, et osad inimesed lihtsalt ongi tihti haiguslehel ja teised mitte. Sōltumata töökohast.

+2
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

On täiesti normaalne, et töötaja soovib teada uue tööandja kohta kõike olulist, mis võib tema töösuhet mõjutama hakata. Ja loomulik, et sama soov kehtib ka teiselt poolt.
Oma koju lapsehoidjaks ei palkaks ju keegi inimest, kes on kunagi näiteks mõne lapse vigaseks peksnud. Ei palkaks ka inimest,  kelle kohta on teada, et ûle nädala on kodus haige, kui hoidmist vajab laps kuu lõikes stabiilselt. Või palkaksite, päriselt ka?

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nutate siin, et lumehelbekese kohta ei tohi eelmsiest töökohast midagi uurida – äkki solvub….

Mulle tegi eelmises töökohas kapo taustauuringu. Lumehelbekesed saaksid sellepeale kreepsu üldse….. 😀

+4
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Just, ehk seda andmekogumist VÕIB teha, nagu ma ka ütlesin. Kandidaati peab informeerima, et seda tehakse (va soovitajatena CVs olevate isikute suhtes). Kui kandidaat selge sõnaga karmilt keelab enda nime googeldada 🙂 ehk avalikest allikatest tema kohta infot koguda, siis on ilmselge, et ta jääb ukse taha. Mingi hirmus jama peab tal siis olema kokku keeratud

Jah, kõike võib teha, aga peab temalt nõusolekut küsima ja teda informeerima, kust ja kellelt sa tema kohta infot otsid. Siis on tal näiteks võimalik ka põhjendada mingit negatiivset infot, mida võib leida. Näiteks ühe kandidaadi kohta leidsin netist hirmsaid asju, aga selgus, et on nimekaim. Kui ma oleks näiteks salaja lihtsalt googeldanud, oleks jäänud eelarvamus, mis tegelikult oli põhjendamata. Inimene on meil juba nüüd aastaid tööl ja kui ta oleks valetanud, oleks nüüdseks selgunud. Võib ka eelmistelt tööandjatelt vabalt küsida, aga sellest tuleb kandidaati informeerida, sellest oligi ju jutt.

Ma ei pea temalt luba küsima. Pean teda informeerima, et kavatsen küsida tema eelmistelt tööandjatelt. Tema võib mul keelata küsida. Siis ta seda töökohta ei saa. Esmalt normaalsel inimesel pole enamasti midagi varjata. Teiseks, kui eelmine tööandja ütles, et näiteks hilineb sageli, saab ju töötajaga sel teemal vestelda.

Niikuinii lüüakse kõik vestlusele kutsutavad nimed googlesse. Niikuinii. GDPR võib siinkohal ära unustada. Me ei lähe isegi paarismatkale tundmatu inimesega ilma teda googeldamata. Lisaks on see absurd. Kui ma tean, sest olen palju lugenud ja kaua ilmas elanud, et mõni suunamudija nimega ütleme CZH näiteks armastab pesus enda pilte avalikkusele esitada, sis ma seda TEADA võin ja seetõttu teda mitte näiteks Vooruslike Naiste Seltsi esimeheks palgata. Aga kui ma ei tea, siis otsida ei tohi. Või kui mulle meenub, et Käbileenu varastas telefoniputka, siis ma teada ja oma personalivaliku otsuseid võin selle teadmise järgi teha aga teada SAADA ma ilma selle inimese loata seda ei tohiks?

Absurd. Õnneks tean palju. Ka seda, et ükski inimene, kel pole midagi varjata, ei keela kategooriliselt vestelda oma eelmise paari ülemusega. Võimalik, et ta soovib omalt poolt midagi lisada või teatada, see on loomulik ja kuulame ära. Meil on üks endine alkohoolik. Isegi tema ei keelanud helistada oma üle-eelmisele ülemusele vaid selgitas, et siis oli tal probleem ning nüüd 13 aastat kaine. Helistage, palun, ütles.

Mis sa siis teed, kui inimest googeldades mitte mingit infot ei ole?? Ma ise olen mõnda sellist inimest kohanud.

Mina olen selline. Töökoht kodulehel nime ei avalikusta, koolide lõpetamisel olin teise nimega, sotsiaalmeediat ei kasuta ja kuskil oma nimega arvamust ei avalda. Mitte midagi minu kohta ei leia, aga ometi olen täiesti olemas ja teen oma tööd.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nutate siin, et lumehelbekese kohta ei tohi eelmsiest töökohast midagi uurida – äkki solvub….

Mulle tegi eelmises töökohas kapo taustauuringu. Lumehelbekesed saaksid sellepeale kreepsu üldse….. 😀

Ei saa kreepsu, on mullegi tehtud. Kapo on suht objektiivne, häbistatud loll eelmine ülemus aga üsna subjektiivne…

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei saa kreepsu, on mullegi tehtud. Kapo on suht objektiivne, häbistatud loll eelmine ülemus aga üsna subjektiivne…

Kusjuures olen kogenud, et ei peagi keegi teine häbistama seda ülemust, enda madal enesehinnang on see, mis tekitab temas seda häbistatuse tunnet ja siis ketrab selja taga, kuidas keegi on talle halvasti öelnud ja tema jalgealust õõnestanud. Ja hirm oma koha kaotamise pärast paneb inimese ärauskumatult alatult käituma, eriti, kui polegi neid vaimseid võimeid ülearu palju.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kandideerisid müüjaks või ettekandjaks?

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tõesti tegi? Woooow. Mulle tegi kapo niisama uuringu. Ilma, et ma ise oleks midagi tahtnud.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tõesti tegi? Woooow. Mulle tegi kapo niisama uuringu. Ilma, et ma ise oleks midagi tahtnud.

Ja lisan veel, et nagu täiskontrolli, ikka internet ja kõik võeti ette. Oht oli, et pean isegi aru andma minema.
Ja ma isegi ei tahtnud tööle minna.

0
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis sa siis teed, kui inimest googeldades mitte mingit infot ei ole?? Ma ise olen mõnda sellist inimest kohanud.

Teatan kandidaadile, et küsin tema endistest töökohtadest soovitusi. Kui ta keelab, tänan ühendust võtmast ja viin CV paberihunti.

+2
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Teatan kandidaadile, et küsin tema endistest töökohtadest soovitusi. Kui ta keelab, tänan ühendust võtmast ja viin CV paberihunti.

Hea nipp oleks küsida ka sinult mõne lahkunud töötaja kontakti ja uurida ettevõtte kohta tausta. Kui keeldud, siis tänatakse vestluse eest ja lahkutakse.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja lisan veel, et nagu täiskontrolli, ikka internet ja kõik võeti ette. Oht oli, et pean isegi aru andma minema.

Mis sa siis tegeled selliste kahtlaste asjadega.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Hea nipp oleks küsida ka sinult mõne lahkunud töötaja kontakti ja uurida ettevõtte kohta tausta. Kui keeldud, siis tänatakse vestluse eest ja lahkutakse.

Seda on kindlasti väga palju tuhandeid kordi tehtud, et mõne meie endise töötaja käest meie ettevõtte töökultuuri, sisekliima, ülemuste jne kohta küsitud. Nii peabki. Mina uurisin ka alati firma kohta igast allikast, kui kaalusin, kas kandideerida. Kas sina siis lennutad oma CVsid ilma uurimata?

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei tegele kahtlaste asjadega, lihtsalt kontroll oli. Ma kirjutasin seda, sest üks flexis sellega, et teda on kontrollitud nende poolt. No niii lamp.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ühe suurettevõtte töökuuulutusest andmekaitse osa. Selles ettevõttes on ilmselgeltkorrusetäis juriste ja k
ik seadusega kooskõlas.
—-
Tööle kandideerijate hindamisel võtame aluseks kandideerija enda avaldatud informatsiooni ja dokumendid ning vajadusel võime koguda kandidaadi kohta ka täiendavat teavet avalikest allikatest. Tööle kandideerijal on õigus saadud teabega tutvuda ja esitada omapoolsed selgitused ning vastuväited.

Kandideerimisel avaldatud informatsiooni ja dokumentidega tutvuvad ainult värbamisprotsessis osalevad töötajad (personaliosakonna töötajad, värbav juht ja vajadusel tulevase osakonna liikmed) ning dokumente ja andmeid kolmandatele isikutele ei avaldata, v.a seaduses sätestatud juhtudel.

Tööle kandideerija avaldatud infot ja dokumente säilitame tulenevalt võrdse kohtlemise seadusest üks aasta või nõusoleku alusel kuni 36 kuud.
—-

Ehk siis ei pea ette luba küsima, aga töötajal on õigus kogutud teabega tutvuda ja anda selgitusi, miks üks või teine eelmine tööandja ütles, et seal ta pole töötanudki või et joob nagu hirv jaevul.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma pole see Kägu, keda tsiteerisid, aga tean,, et selle jaoks ei pea üldse kahtlaste asjadega tegelema. Mitmed loomakaitsjad kannatasid omal ajal Kapo ahistamise all ainuüksi seetõttu, et korraldasid meeleavaldusi (registreeritud ja seaduslikke) ning võitlesid seaduslike vahenditega loomade parema kohtlemise nimel. Seal ei piirdunud asi niisama taustakontrolliga, käidi koolides, töökohtades, sõprade ja perekondade käest küsimas. Tol ajal võrdsustati neid terroristidega, eelmisel suvel tänu samadele inimestele keelati karusloomafarmid ja pikka aega enne seda metsloomade kasutamine tsirkuses.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui eelmisel tööandjal miskit öelda on, siis öelgu otse ja töötaja juuresolekul, mitte seljataga.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui eelmisel tööandjal miskit öelda on, siis öelgu otse ja töötaja juuresolekul, mitte seljataga.

Väga hästi öeldud. Seega küsige otse inimese käest, kas oli probleeme eelmises töökohas. Küll te kogenud värbajatena aru saate, millal inimene keerutama hakkab. Olete ju väga head spetsialistid oma alal.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Seega küsige otse inimese käest, kas oli probleeme eelmises töökohas.

Kui nõme soovitus. Miks tal pidanuks olema probleeme? Miks uuritakse eelmistest töökohtadest, pole ju esmajoones VIGADE leidmiseks. See on ikka pigem see, et saaks kõik PLUSSID teada ning parema otsuse teha.
Otsisime dispetšerit ja tegin kõned kolme kandidaadi töökohta. Ühes öeldi, et väga täpne ja sõbralik, võtab hea meelega lisaülesandeid, verbaalselt väga võimekas. Teise kohta öeldi, et veidi algatusvõimetu ja initsiatiivitu, aga äärmiselt korrektne, viisakas ja taiplik, rutiini taluv. Kolmanda kohta öeldi kolmandas kohas, et kiire õppimisvõimega, hea kolleeg, armastab suhelda ja on selles hea.

Ja me valisime ainsa, kelle kohta öeldi kaks negatiivse sõna – initsatiivituvõitu ja algatusvõimelt kasin. Dispetšeri ametis ei ole vaja näidata üles initsiatiivi ega proaktiivsust. Samas pole luisaülesandeid mitte kunagi ja esimesel kandidaadil pole ka oma verbaalse võimekusega seal midagi teha. Kolmas kandidaat surnuks sinna lihtsalt igavusest maha, sest päevas saab suhelda ehk 3x telefoniga ja kaks korda tuleb keegi vahetuse jooksul midagi küsima.

Need, kel on midagi varjata, kardavad miskipärast, et püütakse küsida halbu asju. EI. Keegi ei viitsiks raisata oma aega, et helistada ja kõsida “rääkige mulle temast midagi halba”. Helistatakse ikka ja küsitakse a la “meie töö on üsna täpsustvajav. CVst näeme, et teie ettevõttes ta täitis väga sarnast töökohta. Kas saame siis õigesti aru, et täpsus on tema väga tugev külg?”

Mitte keegi ei helista ja küsi: rääkige nüüd Stiina kohta kogu pask ära.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Et kutsume uude firmasse töövestlusele lisaks sulle ka kõik su eelmised ülemused?
(Mõne postitaja puhul ei peaks isegi eelmist ülemust kutsuma, et see saaks otse näkku vigu paljastada. Lollus on kohe näha).

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Keegi pole öelnud, et ei või küsida, küll on kohustus tööandjal sellest uurimisest kandidaati teavitada, mitte ei ole vaja seda teha salaja, nagu mõni arvab, et on normaalne teha.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Keegi pole öelnud, et ei või küsida, küll on kohustus tööandjal sellest uurimisest kandidaati teavitada, mitte ei ole vaja seda teha salaja, nagu mõni arvab, et on normaalne teha.

Siin ma ei loe ühtki, kes peaks vajalikuks seda salaja teha. Öeldakse, mis on ka tõde, et ei pea luba küsima kellelegi helistamiseks. Peab informeerima, et nüüd me helistame. Kandidaat võib keelata. Siis on ta ilmselt mingi käki kokku keeranud ja tema võimalused on null. Kandidaat, kes aga annab loa, peab saama pärast tutvuda andmetega soovi korral ja võimaluse selgitada.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Siin ma ei loe ühtki, kes peaks vajalikuks seda salaja teha. Öeldakse, mis on ka tõde, et ei pea luba küsima kellelegi helistamiseks. Peab informeerima, et nüüd me helistame. Kandidaat võib keelata. Siis on ta ilmselt mingi käki kokku keeranud ja tema võimalused on null. Kandidaat, kes aga annab loa, peab saama pärast tutvuda andmetega soovi korral ja võimaluse selgitada.

Väga palju on ikkagi neid, kes ei pea vajalikuks kandidaati millestki informeerida, üks kirjutas, et kui juba endine töökoht on CV-s kirjas, siis see tähendabki, et kandidaat andis nõusoleku sinna helistada ja küsida. Paljud tööandjad ei anna ausat ülevaadet, mis infot ta tema kohta kuskilt otsis või küsis. Lisaks märkan siin mitmeski sõnavõtus põhjendamatut ülbust tööotsijate vastu. Olen ise mitmes ettevõttes personaliotsingut teinud ja väidan, et piisavalt infot on võimalik leida täiesti eeskirjade kohaselt ja kandidaati informeerides ning temasse lugupidavalt suhtudes. Tegelikult tasub see ennast ära, saad paremad inimesed tööle.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma pole kindel, et eelnev tööandja annab alati adekvaatset infot. Vahel minnakse töölt ära just selle tööandja pärast. Ma arvan, et see võib olla põhjus, miks mõni kandidaat võib pisut muretseda, sest jumal teab, mis temast seal räägitakse.

Minul oli kunagi selline olukord, et ma töötasin ühes lasteaias, kus juhataja oli püsti hull(ta vallandati hiljem). Ja ma soovisin saada ühte teise lasteaeda tööle, ning mulle sealne juhataja ütles, et helistab mu tööandjale. Ma olin täiesti kindel, et mingi jama sealt tuleb ja ma ei eksinud – tuligi. See hull seletas kuidas mina oma tööga hakkama ei saa ja tema mind küll ei soovita. Ta oli lihtsalt mu peale solvunud, et ma ära lähen.
Ma pidin uuele tulevasele tööandjale selgitama päris korralikult, et see oli vale. Õnneks jäi ta mind uskuma ja ta ei pidanud ka pettuma.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma pidin uuele tulevasele tööandjale selgitama päris korralikult, et see oli vale. Õnneks jäi ta mind uskuma ja ta ei pidanud ka pettuma.

Ja kui ta poleks sind informeerinud, lihtsalt uskunud, siis poleks sul mingit selgitamisvõimalust olnud. Nii juhtub ka päris palju.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja kui ta poleks sind informeerinud, lihtsalt uskunud, siis poleks sul mingit selgitamisvõimalust olnud. Nii juhtub ka päris palju.

Aa muidugi, see on muidugi eriti nõme.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Otsisime dispetšerit ja tegin kõned kolme kandidaadi töökohta. Ühes öeldi, et väga täpne ja sõbralik, võtab hea meelega lisaülesandeid, verbaalselt väga võimekas. Teise kohta öeldi, et veidi algatusvõimetu ja initsiatiivitu, aga äärmiselt korrektne, viisakas ja taiplik, rutiini taluv. Kolmanda kohta öeldi kolmandas kohas, et kiire õppimisvõimega, hea kolleeg, armastab suhelda ja on selles hea.

Miks sellist taustauuringut siis üldse vaja peaks olema kui näed töövestlusel näost näkku ju ära, et tüüp armastab suhelda ja on selles väga hea ja on viisakas vms.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Et kutsume uude firmasse töövestlusele lisaks sulle ka kõik su eelmised ülemused?

Saab ju ka telefoni teel, saab ka neti teel jne …võimalusi ju palju kui nii väga soovi selliseid uuringuid teha.

0
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 116 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas saab kontrollida töötaja eelmiste töökohtade tõele vastavust?