Esileht Beebi ja mitmikud Kuidas saada 9.5-kuune laps lisatoitu sööma

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Kuidas saada 9.5-kuune laps lisatoitu sööma

Postitas:
Kägu

On rp laps, saab mõnikord pudelist ka rpa-d lisaks.

Lisaga alustasime u 6-kuu paiku, sõi putrusid, puuviljapüreesid.

Kui valulik hammastetulek möödas sai jogurtit.

End lihatoitudega, aedviljadega ei võta vedu. Ka putrusid, jogurtit enam hea meeleg ei taha  nutab, protestib

Loen ja vaatan netist neid menüüsid  koguseid, ent mu laps ei söö pooltki mida teised söövad.

Rp ei kata ju päevast kalorivajadust …

Mingeid terviseprobleeme pole.

Kuidas teistel samavanustel kogused ka graafik?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas andsid enne magusaid asju? Või pakkusid soolaseid asju ikka enne?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul laps sai just 10-kuuseks, lisa saab juba 5 kuud, kaaluga kipub probleeme olema.

Hommikul saab alustuseks rinda. Ca tund pärast ärkamist vähemalt 100 g (nüüd juba tõstame ka kogust) putru moosiga või mingite marjadega. Praegu teen Holle pudrusegust RPA pulbriga, seda sööb paremini kui ise tehtud putru (kuigi ka sellega väga suurt probleemi ei olnud).

Pärast esimest und saab jälle rinda või mingi snäki.

Lõunal 12-13 ajal lihaga köögiviljapüree ca 100-120 g (jällegi suurendame kogust praegu, ilmselt ca 200 g peale). Praegu saab Põnni veiselihaga püreed (rauad madal), sest sööb paremini kui minu enda tehtud lihaga püreed. Kui kohe üldse ei taha, siis anna  putru või puuvilja, et ikka midagi söönud oleks.

Pärast teist und jälle rinda. Ja siis ca 1-1,5 pärast ärkamist jälle putru.

Enne und ja öösel saab ka rinda.

* Iga päev ei söö sama palju, jääb ikka tihti järgi ka. Hammaste tulek tekitab alati probleeme.

* Vahel õnnestub mul paremini, vahel abikaasal. Vahel kahekesi. Üldiselt toolis, aga vahel ka süles. Mõni päev, kui keegi kõrval ka sööb. Või kui natuke tegevuse juurde veiderdada.

* Mingi periood õnnestus toitmine paremini kui samal ajal talle mingi näputoidu andsin (näiteks aurutatud brokoli või bataadi, pudru juurde vaarikaid jne).

* Paku erinevatel päevadel uuesti asju, mis varem ei meeldinud. Proovi erinevaid toite, midagi ehk meeldib rohkem.

* Lapsega ei juhtu midagi kui kehvemat toitu päris iga päev paremaga ei asenda.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lisaks – kui lapsel on kõht väga tühi, siis on ka söögilauas rahutum. Beebile seostub täis kõht rinnaga ja ta võib pahandada, et “söögi” asemel teda laua äärde pannakse.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on nõukaaja müüt, et rp ei kata kalorivajadust. Alla aastasel katab küll. Jah, ka perearstid ajavad õpikust bäpuga järge, sest nii on neid koolitatud.

Aru ei saa su postitusest, kui kaua on täielik streik kestnud. Vahel ongi streogiperioode. Meil nt oli umb 7,5k kuu aega absoluutne streik. Siis sõi kenasti ha pärast haigust 10k ka tahab juba 2 ndl vähem, kuigi päris 0 seis ei ole.

Teine asi on, et kuidas sa toitu serveerid. Paljud lapsed 9-10k vanuses ei tahagi enam püreesid vaid rohkem vsnemate toidu moodi. Mul 2 vanimat last hakkasidki alles umb 10k sööma, kui lõin käega ja ei teinud ensm eraldi toite vaid hakkasid saama sama, mida meie (soolata ja no päris kõike veel mitte, mis vanusele täitsa ebasobiv). Nt 9,5k võib vabalt süüa kartulit hakklihakastmega. Makarone segatud kürvitsapüreega vmt

Kolmas asi, on lapsi, kellele ei meeldi toitmine. Anna talle võimalusel iga päev ka näputoitu – köögiviljakangid või pehmed tükid (9k saab juba näppudega pisemaid tükke kätte), liha/kölgivilja kotletid jne.

Rahulikku meelt! (Ütleb vanem, kes iga streigiga on ise stressis 😛)

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõustun eelmisega. Minu laps hakkas normaalselt sööma, kui otsustasin, et aita püreedest, mida ta ei söö. Hakkas sööma minuga sama toitu, näppudega. Kohe läksid kogused korralikuks ja last hakkas söömine huvitama.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil laps saab varsti 9-kuuseks. RP laps. Hommikul keedan talle ise putru. Ma jahvatasin kaerahelbed natuke peenemaks. Keedan veega ja siis lõpus lisan natuke piima. Panen natuke õli ja siis mingit magusat püreed peale. See meeldib lapsele väga. Sööb umbes 100g. Lõuna ajal sööb lihaga püreed. Pean tunnistama, et mina lapsele ei viitsi vaaritada mingeid toite. Kasutan purgitoite ja need meeldivad talle küll väga. Probleem on pigem ise tehtud toitudega. Näiteks tegin värskekapsa suppi kanaga ja laps sai ka seda paar päeva. Purustasin kahvliga ära. No ikka pika hambaga sõi seda. Teisel päeval üldse eriti ei tahtnud.
Õhtul sööb head ööd putru ja saab veel rinda ka. Ma lihtsalt loodan, et see RPA põhjal puder hoiab kõhu pikemalt täis öösel. Aga kella 2 paiku ärkab ikka üles ja siis veel paar korda öö jooksul.
Näputoitu oleme harjutanud, aga ikka kipub kõik korraga suhu pistma ja siis on hing kinni. Hambaid on küll 7 suus, aga ega ta neid ikka ei kasuta. Aga eks tuleb harjutada. Rinnapiima saab ka laps mitu korda päevas. Meil kaaluga probleeme pole. Paras pontsik teine.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kaloreid saab piimast kätte küll. Vitamiinide-mineraalide-raua vms puudus tekkida, aga ka selleks peab olukord päris ekstreemne olema võin nt kalduvus mõnda aine defitsiidiks juba sündides.

Mul on kolmas laps, kes võrreldes esimese kahega on päris tubli sööja. Aga ka tema pole kunagi suutnud raamatutes sätestatud “normatiividest” kinni pidada.

Mulle tundub, et selles vanuses pole koguses niivõrd olulised. Loeb see, et lapsel oleks huvi uute asjade proovimise vastu. Kui püreed huvi ei paku, siis 9k on juba piisavalt suur, et oma taldrikust talle valikuliselt asju pakkuda. Kogused pole siin niivõrd olilised – kui maitsed on tuttavad ja söömine kui tegevus pakub huvi, siis küll need kogused tasapisi suuremaks lähevad.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Osadele lastele ei meeldi püreede tekstuur. Mul üks laps sõi koguselt väga palju püreesid, aga ta ei tahtnud mitte ühtegi tükilist püreed süüa. Samas näputoitu sõi hea meelega, aga sealgi kõvemaid asju ei soovinud pikka aega süüa. Nt toorest porgandit ja kurki alles 3a hakkas sööma. Teine laps ei tahtnud üldse väga süüa püreesid. Temale hakksingi rohkem näputoitu andma. Ta tahtis ise süüa ja alates 8-kuuseks saamisest sõigi enamasti ise. Keeruline selle juures on see, et peale iga toidukorda on vaja koristada seda pläga, aga positiivne see, et kuskil alates 1a3k sõi ta juba lusika ja kahvliga üsna puhtalt.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Soovitaks ka näputoitumist. Anna lapsele erinevaid aurutatud köögivilju (lillkapsas, brokol, suvikõrvits, porgand jne) kangide või juppidena. Las mädib ja veidi pläkerdab. Laps õpib tundma toidu struktuure ja osa jõuab kindlasti suhu ka. Lisaks kas laps ise on proovinud väikese kahvli või lusikaga söömist? Ka see võib huvi toidu suhu saamise vastu suurendada.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minul 3 last. Kogemused sellised:

1. Tegin kõike “õpiku” järgi. Alustasin lisaga 5,5kuuselt, kõrvitsapüreest. Siis suvikõrvits, lillkapsas jne. Ei tahtnud neist ühtegi, ei eraldi, ei segatult. Ei enda tehtut, ei poe oma. Ka õunapüree lisamine ei teinud imet (ma ikka jätsin suurema osakaalu köögiviljale, et ta magusa maitsega ei harjuks). 6,5k hakkasin ka liha lisama, lihaga püreed tahtis ta veel vähem (ma ei kujuta ette, et “veel vähem” üldse oli võimalik 😀 ). 1 tl kogusega oli isegi raskusi. Aga no ikka jätkasin järjepidevalt, ja stressasin. 7k suutis ta end vist söögitooli piisavalt toetada ise, et hakkasin ka natuke näputoitu andma – ikka alguses kurk, keedetud porgand. 8k pudrud – oujee, sõi lausa 30 g korraga 😀 Ma päriselt kaalusin enne ja pärast sööki kaussi, et palju siis ära sõi…olin totaalses stressis. 8k lõpus siis hakkasin ka puuviljapüreesid andma, et “midagigi” sööks.

Ja selline söömine oli meil kuni umbe 10-11k, kui mul viskas üle talle eraldi toidu vaaritamine, kui nagunii midagi ei söö. Hakkasin oma pajast enne soola lisamist andma – et noh, mitte süüa võib ju seda ka. Ja ennäe – hakkas sööma! Kahjuks siiski seda rõõmu jätkus kuni 1,5a, siis hakkas taas pirtsutama ja nüüd on meil 7aastane pirtsutaja, kes elab õhust ja armastusest….

Ahjaa, 8k lasi arst vereanalüüsid teha, kõik oli korras, ka raud oli korras, laps oli rõõmus ja rõõsa ja paras pallike. Nii et jagus rp-st küll 😀

2. Alustasin 5kuuselt proovimist. Peale paari nädalat nägin, et asi kisub samasse suunda nagu esimesega. Seekord olin valmistunud ja kogunud palju infot näputoidule ja nii oligi – läksin 100% näputoidule üle. Eks ta üks mässamine oli alguses, kui kõik asjad pidid olema “kangidena” (mulle kättpidi pudrukaussi sukeldumine ei meeldinud), sai palju erinevaid kotlette, sh köögiviljakotlette tehtud. Väga palju võimalusel sama toitu, mis me isegi.

umb 11k taas oli see hetk, kui proovisin talle mingit toidu suhu panna, mida ta ise kunagi näpuga ei võtnud – no et kas ta põhimõtteliselt sööks, äkki välimus ei paelu. Ja sõi ja taas toimus muutus, hakkas end taas toita laskma ja lõppes näputoidu teema meil üleöö. Aga jälle, umb 1,5-2a hakkas pirtsutama rohkem, ilmselt seekord vanema lapse eeskujul…. Aga nüüd suuremana sööb ta ikka veidi paremini kui vanim laps.

3. Ja no lõpuks sain ka mina nautida last, kes kohe hakkas püreesid isukalt sööma. Ja alustades tegin taas kõik samamoodi nagu vanemate lastega…. Muidugi mingid eelistused tal on ja nüüd aastaselt näen, et nt roheline salat ei meeldi talle, kui mu võileivast ampsu võtab. Aga loodan, et jääbki kõige sööjaks – umb 5-6 kuud on veel aega selle “kriitilise ajani”, kui vanematest lastest lähtuda 😀

0
0
Please wait...

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Esileht Beebi ja mitmikud Kuidas saada 9.5-kuune laps lisatoitu sööma