Esileht Ilu ja tervis Kuidas saadakse vähile jälile?

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Kuidas saadakse vähile jälile?

Postitas:
Kägu

Kuidas saadakse vähile jälile?
Kas on olemas mingi test/proov mis näitaks,et kehas kuskil midagi on tekkimas/tekkinud?

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vereproovis saab uurida erinevaid kasvaja markereid. Näiteks eesnäärme vähki näitab PSA analüüs. Selle usaldusväärsus on mingi 80% Aga asja tuum on rohkem selles kasvaja markerid ei näita kasvajat kui see on alles algstaadiumis.Ehk siis kõik ei ole nii lihtne. Eks erinevate markerite usaldusväärsus on ka erinev.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üldiselt vähk kaebusi ei anna kohe. Tuleb arstile minna, küsitakse anamneesi, kaebuseid.  Vaadatakse vastavalt piirkonnale nt üht või teist tüüpi ultraheliga, et ega kuskil mingit lisa asja kasvamas pole. Võetakse vereproovid jne.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina onkoloogia eriala resident. Kahjuks ei ole mingit universaalset markerit, mis viitaks vähi olemasolule kehas. Kui selline asi olemas oleks, oleks kindlasti elulemus palju parem ja saaks varakult löögile. On küll vähimarkerid, mis on omased konkreetsetele vähkidele (nt: gün. trakti vähid, seedetrakti vähid), kuid nende mure on selles, et markerite tõus võib olla tingitud ka healoomulistest muutustest (nt põletik) ja samas on ka vähipatsiente, kellel need markerid jäävadki terveks ajaks normi. Üldiselt kasutame onkoloogias vähimarkereid eelkõige dünaamikas hindamiseks, st lähtume iga indiviidi puhul erinevatest väärtustest, et hinnata ravi tõhusust või haiguse progressiooni.

Fakt on see, et vähk võib tekkida nii erinevates organites/kohtades, et igale piirkonnale on oma uurimismeetodid. Mis ühele kohale spetsiifiline, ei pruugi seda olla teisele. Seega oleks tõesti unistus, kui meil oleks üks konkreetne marker või üks konkreetne uuring, mis oleks vähispetsiifiline sõltumata haiguse lokalisatsioonist. Sest paratamatult on paljude vähkide puhul murekohaks hiline avastamine, st vähk annab märku alles siis kui juba kaugelelevinud, parimaks näiteks siin väga letaalne pankreasevähk.

Seega hetkel ikkagi ainsaks soovituseks käia sõeluuringutes (Eestis osalemine väga kehva, võimalik käia jämesoole-, emakakaela-, rinnavähisõeluuringus) ning tunda enda keha ja pöörduda murede korral arstile. Naistel tuleks kindlasti vähemalt korra kuus rindu katsuda ja mingite muutuste täheldamisel pöörduda arstile.

+32
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Just, sõeluuringule saad ka siis, kui oled nõutavast vanusest noorem. Räägid perearsti ära ja saad sinna aja.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See küsimus vaevab mindki…

Tädi suri lümfivähki, kuidagi ei osanud eeldada. Tuttava tuttav suri kopsuvähki, kusjuures mitte keegi perekonnast ei suitsetanud. Sõbranna suri naisteasjade vähki, oli tervisliku eluviisi musternäide. Naabrimehel on maksavähk, napsu võtab, aga minimaalselt.

Mul viimasel ajal kõht-soolikad käituvad imelikult. Valutab, ei valuta, lööb kõhu lahti, ei löö, no selline kahtlane sisetunne on.  Ma ei saa ju minna perearsti juurde ütlema, et miskit pole nii, nagu alati. Mida teeb? Võtab vereproovi?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa ju minna perearsti juurde ütlema, et miskit pole nii, nagu alati.

Miks ei saa? Kui viimasel ajal tähendab rohkemat kui nt üleeilsest alates, siis miks ei saa?

See, mida arst teeb, on tema otsus, kui on kaebused ära kuulanud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõhu ja vaagna ultraheliuuring näitab enamuse siseorganite olukorra ära, et kas on mingeid koldeid kuskil. Seda saab ilma saatekirjata ka teha, aga siis tasuline. Munasarjade ja emaka olukorra saad teada tasuta naistearsti juures. Rindu kontrollib ka naistearst. Aga vähk võib paraku tekkida ka 1 kuu pärast kontrollis käimist. Kahjuks oleme kõik kokkuvõttes üsna kaitsetud selle haiguse eest.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul viimasel ajal kõht-soolikad käituvad imelikult. Valutab, ei valuta, lööb kõhu lahti, ei löö, no selline kahtlane sisetunne on.  Ma ei saa ju minna perearsti juurde ütlema, et miskit pole nii, nagu alati. Mida teeb? Võtab vereproovi?

Mine ultrahelisse, tasulisse, nagu siin öeldi, saad kohe vastuse ja kiiresti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa ju minna perearsti juurde ütlema, et miskit pole nii, nagu alati. Mida teeb? Võtab vereproovi?”

Perearst laseb sul tõesti esimese asjana teha vereanalüüsi ja ilmselt ka roojaproovi. Sealt edasi saad saatekirja gastroenteroloogi juurde ja tema saadab edasi uuringutele. Nii need asjad käivad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See küsimus vaevab mindki…

Tädi suri lümfivähki, kuidagi ei osanud eeldada. Tuttava tuttav suri kopsuvähki, kusjuures mitte keegi perekonnast ei suitsetanud. Sõbranna suri naisteasjade vähki, oli tervisliku eluviisi musternäide. Naabrimehel on maksavähk, napsu võtab, aga minimaalselt.

Mul viimasel ajal kõht-soolikad käituvad imelikult. Valutab, ei valuta, lööb kõhu lahti, ei löö, no selline kahtlane sisetunne on. Ma ei saa ju minna perearsti juurde ütlema, et miskit pole nii, nagu alati. Mida teeb? Võtab vereproovi?

Gūnekoloog, kes teeb ultraheli.

Lisaks kolonoskoopia. Viimasele saatekirja perearstilt.

Lihtne.

Vajadusel lisaks UH kõhukoopast.

Niisama passida ja muretseda pole mõtet.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa ju minna perearsti juurde ütlema, et miskit pole nii, nagu alati. Mida teeb? Võtab vereproovi?”

Perearst laseb sul tõesti esimese asjana teha vereanalüüsi ja ilmselt ka roojaproovi. Sealt edasi saad saatekirja gastroenteroloogi juurde ja tema saadab edasi uuringutele. Nii need asjad käivad.

Tasuline meditsiin on ammu olemas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täpsustuseks kõhu UH kohta (radioloogia residendilt), et soolt sellega üldiselt eriti hästi uurida ei saa. Ka muus osas on nähtavus sõltuv näiteks patsiendi kehaehitusest (suurema rasvasisaldusega keha korral nähtavus halvem). Lootus, et UH-ga kasvajaid hästi tuvastatakse, on suhteliselt väike. Jah, võimalik on näha mõnda tüüpi kasvajat, samas paljusid jälle mitte.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahjuks on “vähk” üleüldine termin pahaloomulisele kasvajale, mida on tublisti üle saja erineva tüübi. Ei ole sellist üldist markerit ja ennustavat näitu olema. Kui keegi selle avastaks, oleks Nobeli meditsiinipreemia kohe taskus.

Sinu kaebustega teeb perearst esiteks vast vereproovi ja roojaproovi (peitveri nt). Ja on kümneid muid haigusi peale vähi, mis selliseid kaebusi annavad, alates nn ärritunud soolest jne.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Ilu ja tervis Kuidas saadakse vähile jälile?