Esileht Koolilaps Kuidas siis lapsi kasvatada?

Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )

Teema: Kuidas siis lapsi kasvatada?

Postitas:

Alalõpmata on teemasid, kus sarjatakse lapsevanemaid, kuidas nende lapsed on kasvatamata. Jääb mulje, et kõigi sõnavõtjate endi lapsed on tõepoolest ideaalselt käituvad: ei sega kunagi tundi, ei räägi valel ajal vales kohas, ei naera tänaval valju häälega, ammugi ei tee mõnd noorusrumalust. Ma võtan neid teemasid alati väga isiklikult ja tunnen end puudutatuna, sest olen andnud endast parima, et oma lapsi hästi kasvatada, kuid millegipärast pole see osade puhul õnnestunud ja sooviksin teada, KUIDAS siis oleks pidanud seda tegema, nii et neid “kasvatamatuteks pärdikuteks” ei tituleeritaks. Seega ootan diskussiooni teemal, kuidas peab siis lapsi kasvatama, et see oleks “õige” ja kuidas saab olla võimalik, et ühe pere 3 last on nö “hästi kasvatatud”, 2 last aga “täiesti kasvatamata”? Teema nimelt koolilapse foorumis, sest need, kel lapsed juba suuremad, oskavad paremini tagantjärgi targad olla.
Miks ma võtan isiklikult: ühe lapse olen suutnud juba edukalt täiskasvanuks kasvatada, temaga pole iialgi olnud probleeme, et ta oleks seganud tundi, lärmanud kusagil, käitunud muudmoodi nõmedalt või teisi häirivalt. Ma pole pidanud selliste asjadega tegelemagi, õpetanud lihtsat tavalist väärtuskasvatust oma parima äranägemise järgi. Seevastu järgmised lapsed, kaksikud pubekad poisid, on varasest lapsepõlvest saadik kõike seda, mida peetakse “absoluutselt kasvatamatuteks pärdikuteks”. Olen ise tugiisik, jooksnud nendega mööda spetsialiste, läbinud kõik uuringud, kuid diagnoosi alla nad väidetavalt ei käi, ometi suudavad nad kõik oma lähikondsed ja koolipersonali oma käitumisega hulluks ajada. Seejuures möönab ka kool, et nad ei ole pahatahtlikud, nad on lihtsalt kohutavalt rahutud, lärmakad ja impulsiivsed. Aga ATH-d ei diagnoosita ja ravi määrata pole alust, kuigi olen ka selleks valmis olnud. Jah, kõik vaatavad viltu ja kindlasti sarjavad tagaselja, millised kasvatamata lapsed ja kus on olnud nende vanemad – nende tegemata töö puha. Olen pingutanud vere ninast välja neid kasvatades! Selgitused, karistused, preemiad, kokkulepped, teraapiad – kõike olen kasutanud. Ning kaks nooremat last on jällegi “äärmiselt kasvavatud”, sellised, kes oskavad kasutada viisakusväljendeid, püsida paigal kinos ja kontserdil, ei tõukle, ei rüsele, ei haugu vastu, ei räägi roppusi… Kui ma järele mõtlen, siis olen ma tõsiselt ja järjepidevalt kasvatanud ainult neid, kelle puhul kodusest kasvatusest kahjuks mingit märki pole. See on masendav, see on kurb ja veel kurvem on igas teises teemas kuulda, kuidas raskemad lapsed on kõik vanemate tegemata töö tagajärg ja kuidas peaks end maa põhja häbenema.

Sestap ootangi arutelu nimelt neilt, kes täpselt teavad, kuidas siis tuleb lapsi kasvatada, et nad ei häiriks inimesi oma olemasoluga, ja kuidas juhtub vahel nii, et sama pere lapsed on saanud täiesti erineva “kasvatuse” osaliseks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 10:14; 26.03 11:14; 26.03 23:49; 27.03 00:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ise küll pole nii julge, et teiste lapsi kasvatamatuteks pärdikuteks sõimata. Diagnoosita probleemsete laste puhul üldjuhul on aga tegemist kasvatamatusega, üldjuhul tulevad probleemsed lapsed probleemsetest kodudest. On kindlasti erandeid ja kui sina oled omaltpoolt kõik teinud, siis pole sul põhjust küll end halvasti tunda.
1) Kui su lapsed mänguväljakul tüli norivad, kiusavad, löövad, lükkavad- siis sa sekkud kohe! Mitte ei oota
2) Kui su lapsed lõhuvad võõrast vara, kisuvad mänguasju käest- siis sa sekkud jälle kohe, mitte ei lähe riidlema alles peale 55ndat jalahoopi
3) Kui laps ei saa aru, et teatris, kinos, restoranis vms kohas tuleb olla vaikselt ja viisakalt, siis sa lahkud temaga ja arvestad teiste inimestega jne jne.
4) Selgitanud, et kasvatajad ja õpetajad on autoriteedid. Nende sõna tuleb kuulata. Ei ole neid laste ees sarjanud ja kritiseerinud iga pisemagi eksimuse eest. (on erandeid ja ekstreemseid olukordi aga lähtuma peaks ikka sellest)
5) Ei õigusta enda lapse eksimusi vaid teed juba 2-3 aastasele selgeks, et igal pahateol on tagajärg. Iga inimene peab oma tegude eest vastutust kandma. Sa võid ka samal ajal olla mõistev ja toetav aga laps peab ju kuidagi ühiskonna jakoduseid reegleid mõistma.
Mind on lihtsalt ära tüüdanud need vanemad, kes tahavad enda lastega igal pool avalikes kohtades käinud aga absoluutselt ei kasvata neid. Ja neid on omajagu. Nad vahivad enda nutitelefone, lobisevad, musitavad, pildistavad ja itsitavad enda laste rumaluste pärast. Aga absoluutselt ei märka. Mul on olnud nii ebameeldivaid olukordi, kui ma pean võõra lapse korrale kutsuma, ajal kui lapsevanem on samas kohas ja näeb ka kõike.

Kõik laspsed eksivad aegajalt, teevad mõne lolluse või saavad mõne sigadusega hakkama. Aga kasvatamatus on midagi muud: süstemaatiline, sihipärane ja pahatahtlik käitumine- millesse vanem ei sekku.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.03 10:38; 26.03 11:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik inimesed on erinevad. Mõned ongi sünnist saati kohe loomupoolest sõnakuulelikud, vaiksed jne.
Ennekõike tuleb lapse armastada, armastada tingimusteta, leida nende jaoks aega, aidata neil leida oma tee siin elus, et nad oleksid õnnelikud.
Endale tuleb paks nahk kasvatada ja kõike mitte isiklikult võtta.

Mul endal on sama mure, et kipun ennast süüdistama, võtma isiklikult jne.
Minu laps on asperger ja ath. Ma püüan olla immuunne selles osas, kuidas kõik on targad selles osas, et laps on kasvatamatu ja et tal pole pingeid piire jne, kuid see ei õnnestu mitte. Aja jooksul muidugi läheb paremaks, kuid ikka tunnen aegajalt pettumust, et ma ei saa oma lapse kasvatamisega hakkama. Mu enda ema arvates olen lasknud lihtsalt lapsel endale pähe istuda. Tegelikkus on hoopis see, et lapsel on väga range päevaplaan ning kindlad piirid. Ema lihtsalt ei mõista (ja ka teised kõrvalseisjad), et asi võibki väga kergesti kontrolli alt väljuda, kui asjad ei lähe nii nagu planeeritud.
Teebki igakord haiget, kui ema kiidab vennalapsi, kui tublid nad on ja kui hästi neil kooils läheb ja kui iseseisvad need jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui teaks vastuseid sinu küsimustele, saaks ilmselt kohe nobeli preemia. Keegi ei tea, kõik ütlevad, et keskkond peab sobima, laps suudab aeglaselt muuta ka oma mõtlemist ja käitumist, aga vähehaaval ja väga aegamööda. Meil oli ka kooli listis arutelu sellest, et osad lapsed on nö juhuslikult lüüa või haiget saanud, et keegi läheb mingil arusaamatul põhjusel närvi ja lajatab teisele, endast väiksemale siis selja tagant paugu. Kirjavahetuse lõppu kirjutas siis ühe probleemse lapse ema, stiilis ärge näidake näpuga, küllap ikka keegi salaja kiusab (näitas ise näpuga nö vastu). Ehk siis, ilmselt kaitserefleksina, aga ikka olen näinud halva käitumise õigustamist. Mis aga sinu loosse/küsimusse puutub, siis sa ju oledki andnud endast kõik, et oma keerulisi lapsi parimal võimalikul viisil kasvatada. Lihtsalt ära võta isiklikult. Iga lapsevanema õigus ja kohustus on oma lapse eest seista, ja ma olen endale lubanud, et lapsevanemana ma seisan oma lapse eest ükskõik siis mis teised sellest arvavad. See ei tähenda, et ma käiks pidevalt õpetajat või teisi lapsevanemaid mingite teemadega trollimas, vaid seda, et kui mulle tundub, et asjad ei ole hästi, siis ma võtan sõna. Aga mitte avalikult süüdistades vaid ikka otse ja iga sõna kaaludes. Õpetajad vist ootavad, et koostöö lapsevanemaga tähendab seda, et lapsevanem asub nö õpetaja poolele, aga tegelikult ei saa lapsevanem seda teha, sest sa lihtsalt pead olema oma lapse poolt, küll targalt ja lapsele selgitama õpetaja nõudmisi ja olema nendega nõus ja hea oleks, kui pooli ei peaks üldse valimagi, aga ikkagi kipub nii minema kui mingi jama õhus on. Seega, mina olen püüdnud lapsi kasvatada st iga päev läbi elu selgitada, et 1) arvesta teistega, aga ära oota neilt liiga palju 2) säilita rahu, ära solvu, ära võta isiklikult 3) kõigil on õigus ei öelda, kui mingi asi sulle ei sobi/ei meeldi, siis ütle välja 4) ole sina ise, tee endale selgeks, mis on oluline ja tegutse vastavalt. Ja neid arusaamisi ja suhtumisi ja käitumisi me arutame igapäevaselt, ja ikka on palju nagistamist koolis nii laste kui õpetajatega, aga meie vanematena oleme see kanal, kuhu see emotsioon suunata ja saada tagasisidet ja tuge.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ise küll pole nii julge, et teiste lapsi kasvatamatuteks pärdikuteks sõimata. Diagnoosita probleemsete laste puhul üldjuhul on aga tegemist kasvatamatusega, üldjuhul tulevad probleemsed lapsed probleemsetest kodudest. On kindlasti erandeid ja kui sina oled omaltpoolt kõik teinud, siis pole sul põhjust küll end halvasti tunda.
1) Kui su lapsed mänguväljakul tüli nirivad, kiusavad, löövad, lükkavad- siis sa sekkud kohe! Mitte ei oota
2) Kui su lapsed lõhuvad võõrast vara, kisuvad mänguasju käest- siis sa sekkud jälle kohe, mitte ei lähe riidlema alles peale 55ndat jalahoopi
3) Kui laps ei saa aru, et teatris, kinos, restoranis vms kohas tuleb olla vaikselt ja viisakalt, siis sa lahkud temaga ja arvestad teiste inimestega jne jne.
4) Selgitanud, et kasvatajad ja õpetajad on autoriteedid. Nende sõna tuleb kuulata. Ei ole neid laste ees sarjanud ja kritiseerinud iga pisemagi eksimuse eest.
5) Ei õigusta enda lapse eksimusi vaid teed juba 2-3 aastasele selgeks, et igal pahateol on tagajärg. Iga inimene peab oma tegude eest vastutust kandma. Sa võid ka samal ajal olla mõistev ja toetav aga laps peab ju kuidagi ühiskonna jakoduseid reegleid mõistma.
Mind on lihtsalt ära tüüdanud need vanemad, kes tahavad enda lastega igal pool avalikes kohtades käinud aga absoluutselt ei kasvata neid. Ja neid on omajagu. Nad vahivad enda nutitelefone, lobivad, musitavad, pildistavad ja itsitavad enda laste rumaluste pärast. Aga absoluutselt ei märka. Mul on olnud nii ebameeldivaid olukordi, kui ma pean lisaks võõra lapse korrale kutsuma, ajal kui lapsevanem on samas kohas ja näeb ka kõike.

Kõik laspsed eksivad aegajalt, teevad mõne lolluse või saavad mõne sigadusega hakkama. Aga kasvatamatus on midagi muud: süstemaatiline, sihipärane ja pahatahtlik käitumine- millesse vanem ei sekku.

Kõiki Sinu 5 punkti pean ma iseenesestmõistetavaks. Pole nutitelefonigi, milles istuda, väikesest peale olen nendega igal pool käies ainult tegelenud. Aga kusagil käia on kannatuste karikas: nad lihtsalt tormavad ringi, kisuvad kõike, kuigi keelan ja selgitan jne. Seepärast ei saagi ma aru, mida selliste laste vanemad veel peavad siis tegema? Peale enese halvasti tundmise. Kogu aeg olen lootnud, et ajaga kõik paraneb, et ometi peab ju ühel hetkel midagi külge jääma hakkama, saavad suuremaks, aga ei. Tagantjärgi saavad lapsed ise ka aru, et oli kohatu käitumine, aga järgmine kord reageerivad samamoodi.
Koolitustelt olen saanud targemaks, et selliste laste füüsiline, emotsionaalne ja intellektuaalne vanus ei ühti: nt võib 13 a emotsionaalne vanus olla hoopis 5, mistõttu ta ei reageeri eakohaselt. Mida suuremad on käärid vanustes, seda probleemsem on lapse käitumine. Mis seda põhjustab, seda ma ei oska öelda, aga arvan, et paljude sellist laste puhul on nii.
Olles 3 x käinud läbi selle spetsialistide-kadalipu ja tööalaselt samuti kursis, siis võin öelda ka, et lastepsühhiaatrid on niivõrd ülekoormatud, et tegelikult käib kogu protsess täiesti ülejala, sisuliselt korra näeb arst last ja selle põhjal kirjutab hinnangu. Mu noorem laps on autismidiagnoosiga (väga hästi käituv ja igati mõistlik autist!) ja ma kahtlen vahel, kas nad eksisid diagnoosiga või siis olen suutnud tõesti teda nii hästi kasvatada, et see diagnoos üldse väljagi ei paista kõrvalseisjale. Ja kui süsteemselt probleemne laps ei saa diagnoosi, siis midagi peab tal ju ometi viga olema, aga kui testid ei näita, et oleks ATH või autism, siis muud edasi ei uurita. Kahjuks nii on. Tutvusringkonnas veel üks selline õnnetu pere, kelle laps pole “ei lind ega loom”, st sisuliselt ei teata, milles probleem on, kuid probleem on, ja terav. Samuti pere teine laps igati ontlikult kasvatatud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 10:14; 26.03 11:14; 26.03 23:49; 27.03 00:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ise küll pole nii julge, et teiste lapsi kasvatamatuteks pärdikuteks sõimata. Diagnoosita probleemsete laste puhul üldjuhul on aga tegemist kasvatamatusega, üldjuhul tulevad probleemsed lapsed probleemsetest kodudest. On kindlasti erandeid ja kui sina oled omaltpoolt kõik teinud, siis pole sul põhjust küll end halvasti tunda.
1) Kui su lapsed mänguväljakul tüli nirivad, kiusavad, löövad, lükkavad- siis sa sekkud kohe! Mitte ei oota
2) Kui su lapsed lõhuvad võõrast vara, kisuvad mänguasju käest- siis sa sekkud jälle kohe, mitte ei lähe riidlema alles peale 55ndat jalahoopi
3) Kui laps ei saa aru, et teatris, kinos, restoranis vms kohas tuleb olla vaikselt ja viisakalt, siis sa lahkud temaga ja arvestad teiste inimestega jne jne.
4) Selgitanud, et kasvatajad ja õpetajad on autoriteedid. Nende sõna tuleb kuulata. Ei ole neid laste ees sarjanud ja kritiseerinud iga pisemagi eksimuse eest.
5) Ei õigusta enda lapse eksimusi vaid teed juba 2-3 aastasele selgeks, et igal pahateol on tagajärg. Iga inimene peab oma tegude eest vastutust kandma. Sa võid ka samal ajal olla mõistev ja toetav aga laps peab ju kuidagi ühiskonna jakoduseid reegleid mõistma.
Mind on lihtsalt ära tüüdanud need vanemad, kes tahavad enda lastega igal pool avalikes kohtades käinud aga absoluutselt ei kasvata neid. Ja neid on omajagu. Nad vahivad enda nutitelefone, lobivad, musitavad, pildistavad ja itsitavad enda laste rumaluste pärast. Aga absoluutselt ei märka. Mul on olnud nii ebameeldivaid olukordi, kui ma pean lisaks võõra lapse korrale kutsuma, ajal kui lapsevanem on samas kohas ja näeb ka kõike.

Kõik laspsed eksivad aegajalt, teevad mõne lolluse või saavad mõne sigadusega hakkama. Aga kasvatamatus on midagi muud: süstemaatiline, sihipärane ja pahatahtlik käitumine- millesse vanem ei sekku.

Kõiki Sinu 5 punkti pean ma iseenesestmõistetavaks. Pole nutitelefonigi, milles istuda, väikesest peale olen nendega igal pool käies ainult tegelenud. Aga kusagil käia on kannatuste karikas: nad lihtsalt tormavad ringi, kisuvad kõike, kuigi keelan ja selgitan jne. Seepärast ei saagi ma aru, mida selliste laste vanemad veel peavad siis tegema? Peale enese halvasti tundmise. Kogu aeg olen lootnud, et ajaga kõik paraneb, et ometi peab ju ühel hetkel midagi külge jääma hakkama, saavad suuremaks, aga ei. Tagantjärgi saavad lapsed ise ka aru, et oli kohatu käitumine, aga järgmine kord reageerivad samamoodi.
Koolitustelt olen saanud targemaks, et selliste laste füüsiline, emotsionaalne ja intellektuaalne vanus ei ühti: nt võib 13 a emotsionaalne vanus olla hoopis 5, mistõttu ta ei reageeri eakohaselt. Mis seda põhjustab, seda ma ei oska öelda, aga arvan, et paljude sellist laste puhul on nii.
Olles 3 x käinud läbi selle spetsialistide-kadalipu ja tööalaselt samuti kursis, siis võin öelda ka, et lastepsühhiaatrid on niivõrd ülekoormatud, et tegelikult käib kogu protsess täiesti ülejala, sisuliselt korra näeb arst last ja selle põhjal kirjutab hinnangu. Mu noorem laps on autismidiagnoosiga (väga hästi käituv ja igati mõistlik autist!) ja ma kahtlen vahel, kas nad eksisid diagnoosiga või siis olen suutnud tõesti teda nii hästi kasvatada, et see diagnoos üldse väljagi ei paista kõrvalseisjale. Ja kui süsteemselt probleemne laps ei saa diagnoosi, siis midagi peab tal ju ometi viga olema, aga kui testid ei näita, et oleks ATH või autism, siis muud edasi ei uurita. Kahjuks nii on. Tutvusringkonnas veel üks selline õnnetu pere, kelle laps pole “ei lind ega loom”, st sisuliselt ei teata, milles probleem on, kuid probleem on, ja terav. Samuti pere teine laps igati ontlikult kasvatatud.

Kahjuks on päris suur hulk vanemaid, kelle jaoks need punktid pole elementaarsed. On näha, et sa väga hoolid enda lastest ja oled teinud kõik endast võimaliku. Sa oled väga hea ema. Sa ei pea end kindlasti halvasti tundma (sest sa ju tegeled olukorraga). Viha tekitavad vanemad, kes absoluutselt ei reageeri/näe/tegele.
Diagnoosiga lapsed on hoopis teine teema- see on lihtsalt kurb paratamatus 🙁 Ja neil vanemail on niigi raske.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.03 10:38; 26.03 11:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on esialgu üks üsna pisike laps alles ja ma tahtsin lihtsalt öelda sulle, et mulle küll ei tundu sinu kaksikud kasvatamatud. Ausalt kohe. Sa ju tegeled nendega kogu aeg! Minu enda poeg on küll alles pisike, aga tundub ka üsna kange iseloomuga ning kohati kärsitu olevat. Saab kohe kurjaks, kui midagi ei õnnestu esimesel katsel. Ja kohe kindlasti teeb meelega pahandust mõnikord. Vaatab suurte silmadega otsa ja kallab tassist vee põrandale või lauale. No mis teha! Tulebki rääkida ja analüüsida ja vajadusel karistada.

Minu jaoks on nö “kasvatamatud pärdikud” need, kellel lastakse ise kasvada. Mõnda last saab lasta ise kasvada ja ta on ikka hea ja nunnu. Aga sellised aktiivsemad ja julgemad väänikud isetegevuses ilma vanema järelvalveta ongi kasvatamatus. Tood ju isegi näiteid, et kui laps kisub midagi, siis kohe reageerid, samuti reageerid kõigele muule negatiivsele. Tegelikult on kasvatamatu laps selline, kelle lapsevanem on kasvatamata. Ehk situatsioon, kus laps teeb sigaduse ja lapsevanem lihtsalt naeratab heldinult või ei reageeri üldse. Ei ole okei, kui lähed lapsega külla ja ta kisub võõrad kapid lahti ja tal lastakse seda teha. On okei, kui laps kisub kappe ja sa keelad selle tegevuse kohe, pakud alternatiivi ja vajadusel suurema jonni korral lahkud. Ei ole okei, kui laps kallabki meelega vee lauale või põrandale ja sa lubad seda teha ilma reaktsioonita. On okei, kui vee põrandale kallamisele järgneb kohe pahandus ja laps peab ise koristama tehtud segaduse. Ei ole okei, kui laps lööb kedagi ning lapsevanem vaatab kõrvalt, ei sekku, loodab, et olukord klaarib ennast ise. On okei, kui lapsevanem sekkub kohe, laps eemaldatakse ohvri juurest, laps suunatakse vabandama. Jne.

Ehk lapse kasvatamatus paistab silma siis, kui lapsevanem lapsega ei tegele. Sinu puhul see ju ei kehti, teed kõik endast oleneva. Ja kui kellelegi paistab silma ning tundub midagi muud, siis on see nende probleem, sest neile ainult tundubki igasuguseid asju ilma asjasse süvenemata. Sinu ülesanne on kasvatada nendest aktiivsetest väänikutest enda eluga hakkama saavad ning ühiskonnas funktsioneerivad täiskasvanud, mingite üksikute arvamus kasvatamise perioodil unusta lihtsalt ära, sest see pole oluline ja asja eesmärk 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

eks palju sõltub, et mida nad täpsemalt teevad.

Ma ise olen kasvanud koos 2 õega, st meid on 3 õde, vanusevahed järjest alla 1,5a. Võiks ju eeldada, et sellises olukorras on ka kasvatus täpselt sama – samast soost, koos kasvasime (suurema vanusevahega võib juba olla erinevad aksvatused, samuti mõnikord võib ka lapse sugu mingil määral kasvatusmeetodeid määrata, kuigi ei pea seda õigeks ise, aga se elihtsalt tagamaaks)

Igaljuhul siis meie 3 väikes evanusevahega õega läks nii, et vanem õde ja noorem õde (mina), olime sellised “normaalsed” lapsed (ma nüdü ei pea silmaas väikelaspe iga, kui kõik turniva dja lärmavad ja katsetavad piire), meie teismeeas puudus mingi eriline metsikus jne – polnud me ka nohikud, aga kui vanemad ei lubanud, siis ei teinud, kodus olime õigeks ajaks jne. Ja samas keskmine õde, tema oli sisi just see “metsik”, kellega kodus koguaeg lahinguid peeti, kes alati tuli koju 2-3h hiljem kui kästi jne

Ja ometi ühe pere lapsed, koos kasvanud jne. Just keskmise õe jaoks on alati onud ka olulisem, mia sõbrad temast arvavad, materiaalsed väärtused olulised (nt trendikad riided), isegi nüüd 40aastasena ta elab rohkem väljapoole, st teistele näitamaiseks – küll ehk mitte üle oma võimete, kuna mees teneib hästi, aga samas selel nimel neelab ka palju mõrudat alla (a la et mees on “kogu aeg tööl” ja tema peab sisi majapidamises rohkem mässama, kuigi kib ka tööl, aga palk pole nii suur).

Mu enda alapse don veel päris pisikesed – 3 ja 1. aga juba praegu näen, et olen pidanud ka kasvatusteemadel mõningaid sõnu neelama 😀 Hetkel paistab, et noremast tuleb samasugune hull nagu sinu poisid 😀 loodan muidugi, et mitte. aga juba ainuüksi söögitoolis istumine on tema jaoks totaalne piin. Hommiku putru veel sööb ja õhtul, kui küõik kodus, aga kui oleme ainult mina ja tema, siis kui juba köögi poole viint eda, on hüsteeria – just hüsteeria, mitte jonn. Suurem alapsega arvasin ka, et küll ma olen tubli ema, laps käitub nii kenasti – ei ole ta mingi flegma jne, aga samas kui poes ütlen, et praegu ei osta kommi, siis lepib – jah on kurb, aga draamat ei järgne. Noorema poisiga aga ei tahagi poes käia, pidevalt on jälle mingi hüsteeria ja no autokärust tema kättesaamine on üldse nagu tapetaks 😀

Ongi ühe pere lapsed, aga totaalselt erinevast puust.

Mul endal on tunne, et suurem laps on veidike enesekindlam ja see võibolla annab ka baasi tasakaalukamale käitumisele, suudab rahaulikumalt asju võtta. Noorem aga vajab rohkem minu kinnitust olukordadele ja vb seetõttu ka kergemini kaotab pea.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.03 13:16; 28.03 13:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hmm…nii palju, kui kaksikute poiste kohta kuulnud olen, siis nendega ongi sekeldusi, Sest koos tunnevad nad end tugevana. Samas pole tegu tõesti kasvatamatuse või pahatahtlikkusega. Mina tunnen poisse, kes koolis on koerust täis, vahel ka kaklevad, aga meil kùlas on ühed ontlikud ja viisakad tegelased.

Minu arvates on kasvatamatud need lapsed, kes häirivad oma tegevusega teisi ja vanemad ei keela või pööra üldse tähelepanu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lastele ei tohi kõike lubada. Vanema sõna on seadus. Asju räägitakse läbi ainult siis, kui selleks on aega. Enamasti ei ole. Mina olen oma lapsi kasvatades lähtunud sellest, et perekonnas tegelikult ei ole demokraatiat. Vanemad on pealikud, ülemused, otsustajad.
Mul on kaks peaaegu täiskasvanud väga hästi käituvat ja oma vanematest lugu pidavat last. Oma tuttavate seas vaatan, kelle lapsed ei oska minu mõõdupuu järgi käituda, seal on põhjuseks, et lastele pole piire kehtestatud. Lastele lubatakse liiga palju. Vanem nagu üldse ei oskagi vihastada lapse peale. Kui minu laps käitub väga halvasti, siis ma saan tõsiselt kurjaks ja näitan seda lapsele ka välja. Aga need vanemad justnagu ei saagi päris kurjaks.
Vähemalt ühe pere puhul on ilmselt asi selles, et sealne ema ei suudagi ennast kehtestada. Ongi selline kehv enesekehtestaja ka täiskasvanute seas. Isa aga seal peres lastega eriti ei tegele. Teises peres võib põhjus olla, et laps oli väga kaua oodatud.
Just paar päeva tagasi ilmus Postimehes intervjuu ühe psühholoogiga, kus ta ütles, et vanemad peavad peres esikohale seadma kõigepealt enda, seejärel oma paarisuhte ja kolmandale kohale lapsed. Jagan täielikult seda seisukohta. Arvan, et ülekäte lähevad lapsed peredes, kus nad on seatud esikohale.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kohe ei kannata seda “piiripealne” “diagnoosi”. Olen kooliealiste laste lapsevanem ja õpetaja teismelistele. Mõni lapsevanem teab suurepäraselt ja tegeleb oma lapse käitumisprobleemidega, käiakse arstide juures ja nii lapsevanem kui õpetajad leiavad ühiselt, et laps on teistsugune, ei suuda end ohjata ega saa hästi aru mida ja miks teeb ning kuidas see teistele mõjub. Ja psühhiaater lihtsalt ei julge diagnoosi panna, ütleb, et piiripealne, ehk vaata ise kuidas oma lapsega hakkama saad ja vaadaku õpetajad samamoodi ise kuidas saavad. Diagnoosi polekski vaja, kui saaks ilmse vajaduse korral ilma selleta lapsele sobivaid tugiteenuseid või kohandatud õpet, aga ei saa ja kõik kannatavad, ka laps.
Kuidas neid teistsuguseid kasvatada, ei oska vist küll keegi vähegi lapsi kasvatanud inimene öelda, sest nad on nii erinevad ja mis ühega töötab, teisega ei tööta.

Kui laps saab aega-ajalt mõne märkuse ja teeb aega-ajalt mõne ulakuse, siis see pole ei kasvatamatus ega pärdik olemine, vaid lihtsalt tavaline normaalne laps. Isegi täiskasvanud teevad vahel rumalusi, miks siis eeldada, et lapsed ei tee? Korrale kutsuma peab muidugi ikka, see ongi kasvatuse normaalne osa. Mina igatahes ei pea aega-ajalt korrale kutsumist vajavaid (ja märkusi saavaid) lapsi ei kasvatamatuteks ega halbadeks. Kasvatamatud on need, kes küll suudavad end ohjata, kuid ei tea kuidas oleks normaalne käituda või kes sellest lihtsalt ei hooli, sest kodus kedagi ei huvita. Kahjuks on ka neid lapsi ja nemad teevad pättusi nii oma lõbuks kui tähelepanu saamiseks. Siis pean mina neid õpetajana kasvatama, aga neid saab kasvatada ja kui mõni kuu või aasta vaeva on nähtud, siis vähemalt minu tunnis nendega enam muret pole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On suur vahe, kas laps on lihtsalt “rahutu hing”, või on ta otseselt pahatahtlik ja teiste suhtes hoolimatu. Mina olen ühe sellise poisi täisealiseks kasvatanud, kes on tõesti väga rahutu hing olnud. Siiski pole ta kunagi olnud pahatahtlik ja on hinges väga hooliv ja õiglase loomuga. Kaua arvasin ka, et ei oska teda kasvatada, kuigi ju tegelesin temaga palju.
Minu teine laps, teismeikka jõudnud tütar, on olnud see, kelle kohta kõik ütleks “hästikasvatatud laps” – vaikne-viisakas-tagasihoidlik, tubli õpilane, kellele väga harva midagi ette heidetakse.
Aga – minu rahutu poeg on olnud alati julge ja aktiivne, pole iial kartnud kellegagi suhelda – kuigi on see tekitanud ka piinlikke momente, on ta ajapikku õppinud oma suhtluses viisakas olema ja teda kiidetakse kui toredat ja seltskondlikku inimest. Ta on omal moel maailmaparandaja, kes julgeb välja öelda oma arvamust maailma asjade kohta ja tahab ka ise midagi muuta. Ta on teinud ka palju vabatahtlikku tööd.
Tütar on samas selline, kes erinevalt pojast hoiab ennast igal pool tahaplaanile, pigem on hädas kui võõrastega suhtlema hakkab, vabatahtlikult ennast kunagi kuhugi appi või midagi tegema ei paku. Kuigi poeg on võimetelt tütrest nõrgem, paistab et just selline rahutu ja samas aktiivne ja edasipüüdlik loomus aitab tal elus kaugele jõuda. Tütre puhul aga ma muretsen, et tema potentsiaal jääb tema tagasihoidlikkuse tõttu mõnikord realiseerimata – pean hoopis kogu oma tarkuse mängu panema, et teda julgustada ja “tagant torkida” (mis teismelise puhul pole sugugi lihtne).
Kokkuvõttes – ma arvan, et tegelikult viivad maailma edasi just need “kasvatamatud jõmpsikad” (eriti juhul kui nad tegelikult polegi kasvatamatud ja nad suudavad oma rahutuse kanaliseerida millessegi positiivsesse). Muide, selle tõestus on ka see, et päris paljud elus kaugele jõudnud inimesed on koolieas õpetajatele “pinnuks silmas” olnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kusagil käia on kannatuste karikas: nad lihtsalt tormavad ringi, kisuvad kõike, kuigi keelan ja selgitan jne.

Mulle tundub, et su kaksikud on lihtsalt ülienergilised? Kas olete proovinud leida rakendust, kuhu nende energia maandada saaks? Ma ise olen näinud kahte sellist last, kes tõesti ei suudagi paigal püsida.

Üks neist lastest kasvab õnneks maal, ta isa peab talu ja isa hakkas teda väiksest peale oma talutegemistele appi võtma. See tähendab rakendas ta energiat kasulikult. Mäletan korda, kus laps sellise teismelise alguse eas meie seltskonnas lihtsalt igavles ja aeles. Lõpuks isa pakkus välja, et kuule mine tee see töö ära. Ja tead, laps lausa rõõmustas ja jooksis tööle.

Teine laps rakendab oma energiat nätilemisesse ja laulmisesse. Ka pidevalt pikad päevad, palju liikumist ja nii ta enanst ära väsitabki.
Mingi sport oleks kindlasti kolmas variant, kuhu laps saaks oma energiat suunata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina julgen öelda küll – kasvatamatu pärdik. Kui ikka laps ronib mudastate saabastega ooteruumis diivanile või müüja/kassapidaja korduvalt palub, et ei roniks sellele riiuli, kuhu saab panna koti, siis seda ta just on. Vaadaku vanem mind viltu, tehku , mis tahab – kui laps ei oska käituda, määrib teiste asju, ronib sinna, kuhu ei tohi – siis olgu oma pärdikuga kodus. Jah võite miinustada.
Mul on 2 poega, kasvatasin neid täiesti erinevalt – üks oli ikka paras pähkel, arvas, et võib poes rullimise ja jonniga midagi saavutada- saavutas selle, et ei võtnud enam poodi kaasagi. Laps peab aru saama, et kehtivad reeglid ja neist tuleb kinnipidada. Nüüd on igati asjalik täiskasvanu.
Teiseks – mina pikka juttu ei salli, kukkus pubekas kodus vinguma, saatsin oma tuppa – mõelgu, kas on ikka põhjust. Kange laps, teda pidin painutama, kuna muidu murdus.
Teine laps – aga vajab hoopis teistsugust lähenemist, temaga sai kõik hea sõnaga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.03 22:46; 27.03 17:47; 29.03 19:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina julgen öelda küll – kasvatamatu pärdik. Kui ikka laps ronib mudastate saabastega ooteruumis diivanile või müüja/kassapidaja korduvalt palub, et ei roniks sellele riiuli, kuhu saab panna koti, siis seda ta just on. Vaadaku vanem mind viltu, tehku , mis tahab – kui laps ei oska käituda, määrib teiste asju, ronib sinna, kuhu ei tohi – siis olgu oma pärdikuga kodus. Jah võite miinustada.
Mul on 2 poega, kasvatasin neid täiesti erinevalt – üks oli ikka paras pähkel, arvas, et võib poes rullimise ja jonniga midagi saavutada- saavutas selle, et ei võtnud enam poodi kaasagi. Laps peab aru saama, et kehtivad reeglid ja neist tuleb kinnipidada. Nüüd on igati asjalik täiskasvanu.
Teiseks – mina pikka juttu ei salli, kukkus pubekas kodus vinguma, saatsin oma tuppa – mõelgu, kas on ikka põhjust. Kange laps, teda pidin painutama, kuna muidu murdus.
Teine laps – aga vajab hoopis teistsugust lähenemist, temaga sai kõik hea sõnaga.

Saan aru, et lapsed on nüüd juba suured. Huviga küsin, kuidas teie omavahelised suhted nüüd on, täiskasvanuna? Kas lapsed, kes said täiesti erineva kasvatuse osaliseks – üks hea sõna ja teine karmimad meetmed – mõistavad seda nüüd tagantjärgi, keegi ei tunne, et talle oleks tehtud ülekohut, teist eelistatud vmt? Olete mõlema lapsega samavõrra lähedased? Mina tunnen end küll vahel väga süüdi, et piiran ja kontrollin neid rohkem kui teisi lapsi, sest nende jaoks tähendab see karistamist, karistamine omakorda aga teiste eelistamist. Ja siin ei loe selgitused, et olen nende pärast mures vmt, nemad lähtuvad faktist, et nemad ei saa, aga teised saavad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 10:14; 26.03 11:14; 26.03 23:49; 27.03 00:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kusagil käia on kannatuste karikas: nad lihtsalt tormavad ringi, kisuvad kõike, kuigi keelan ja selgitan jne.

Mulle tundub, et su kaksikud on lihtsalt ülienergilised? Kas olete proovinud leida rakendust, kuhu nende energia maandada saaks? Ma ise olen näinud kahte sellist last, kes tõesti ei suudagi paigal püsida.

Jaa, nad on tublid spordipoisid, käivad 5 x nädalas trennis, lisaks niisama sõpradega sportlik tegevus. Võistlustelt naljalt medalita ei tulda. Trennis tunnevad end kui kalad vees, treenerite sõnutsi käitumisprobleeme seal ei esine, st jah, impulsiivsust ikka, kuid sellisel kujul, mis tulemustele pigem kaasa aitab kui pidurdab. Võtavad riske, julgevad proovida. Saavutavad. Olen nende üle väga uhke, kui ainult see igapäevaelu ka kuidagi valutumalt laabuks. Kahjuks samamoodi võtavad nad riske ka muul ajal: kukuvad läbi jää, hüppavad suvalises kohas peakat, tormavad pea laiali sõiduteele, lõhuvad hooletusest oma asju jnejne. Kuigi teavad ju, et nii ei tohi. Aga käsi ja jalg liiguvad alati kiiremini kui mõte. Selge ju, et inimesed vangutavad pead, et “no neid lapsi pole küll kodus kasvatatud”.
Kolisime laste nimel linnast ära, panime nad väikesesse maakooli, lootuses, et vaiksem/väiksem keskkond aitab rahunemisele kaasa, kuid kahjuks kolisid probleemid meiega kaasa ja loodetud edu ei tulnud. St parem kindlasti on, kuid rahulikult käituda ei suuda nad sobivamast keskkonnast hoolimata.
Eriline nöök oli kui psühhiaater arvas, et “ju siis ikka pole ATH kui testidest välja ei tule, aga soovitan lihtsalt vaiksemat keskkonda.” – teades, et võtsime selle riski ja kolisime laste heaolu nimel paar aastat tagasi maale elama. Kuhu ma nendega tema arvates veel kolima peaksin – üksikule saarele? Jah, see on vist ainuke asi, mis mul tõesti on proovimata 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 10:14; 26.03 11:14; 26.03 23:49; 27.03 00:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära pane lihtsalt neid targutajaid tähele.
Mina imestan alati, kui siin täiesti lastepäraste tempude kohta öeldakse, et lapsed on pärdikud, et see ongi see tänapäeva vabakasvatus jne. jne.
Inimesed on erinevad, lapsed on erinevad.
Sul on tublid lapsed. Küllap nad oma tuisupäisusest ka välja kasvavad. Kaksikud ongi fruktid, nõuavad vanematelt rohkem kannatlikku ja rahulikku meelt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina julgen öelda küll – kasvatamatu pärdik. Kui ikka laps ronib mudastate saabastega ooteruumis diivanile või müüja/kassapidaja korduvalt palub, et ei roniks sellele riiuli, kuhu saab panna koti, siis seda ta just on. Vaadaku vanem mind viltu, tehku , mis tahab – kui laps ei oska käituda, määrib teiste asju, ronib sinna, kuhu ei tohi – siis olgu oma pärdikuga kodus. Jah võite miinustada.
Mul on 2 poega, kasvatasin neid täiesti erinevalt – üks oli ikka paras pähkel, arvas, et võib poes rullimise ja jonniga midagi saavutada- saavutas selle, et ei võtnud enam poodi kaasagi. Laps peab aru saama, et kehtivad reeglid ja neist tuleb kinnipidada. Nüüd on igati asjalik täiskasvanu.
Teiseks – mina pikka juttu ei salli, kukkus pubekas kodus vinguma, saatsin oma tuppa – mõelgu, kas on ikka põhjust. Kange laps, teda pidin painutama, kuna muidu murdus.
Teine laps – aga vajab hoopis teistsugust lähenemist, temaga sai kõik hea sõnaga.

Saan aru, et lapsed on nüüd juba suured. Huviga küsin, kuidas teie omavahelised suhted nüüd on, täiskasvanuna? Kas lapsed, kes said täiesti erineva kasvatuse osaliseks – üks hea sõna ja teine karmimad meetmed – mõistavad seda nüüd tagantjärgi, keegi ei tunne, et talle oleks tehtud ülekohut, teist eelistatud vmt? Olete mõlema lapsega samavõrra lähedased? Mina tunnen end küll vahel väga süüdi, et piiran ja kontrollin neid rohkem kui teisi lapsi, sest nende jaoks tähendab see karistamist, karistamine omakorda aga teiste eelistamist. Ja siin ei loe selgitused, et olen nende pärast mures vmt, nemad lähtuvad faktist, et nemad ei saa, aga teised saavad.

noorem ei ole veel, on 15, raskem laps on 19 – väga hoiab mind, suhted on suurepärased – tuleb vahest ja kallistab mind, et oled ikka kallis. Isaga on suhted väga head, kuid pubeka ajal olid need keerulisemad – mees ei osanud ise ka pubekaga toime tulla. Vahest meenutame ta lapsepõlve, just häid asju ja naerame koos. Ma sain temaga üksjagu ka kiirabis käia – küll kukkus, toppis ninna, lõikas kätte jne.
Armastust saavad võrdselt, no nii, aga samas nõudmised ongi erinevad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.03 22:46; 27.03 17:47; 29.03 19:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas teie peredes on nende rahulikumate lastega suhted? Mina tundsin, et tähelepanu saab vaid see 1 hullult käituv laps. Püüdsin teha mingid reeglid, mis kehtiks kõigile ja oleks võrdsus. nt reeglid õppimise juures, õues olemise ja kojutulemise juures, koristamise, enda eest hoolitsemise juures. Tulemus oli see, et 2 last käisid kui nöörimööda. Kolmas, kelle pärast olid reeglid vajalikud, vilistas nende peale.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.03 20:40; 28.03 08:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sama siin. Mul on kaks ideaallast ja üks siis kasvatamatu. Selle viimase kohta on mulle nii mitu korda öeldud. Kui mul oleks ainult kaks last, oleksin suurepärane ja lugupeetud ema. Iroonia seisneb selles, et kogu mu elu seisneb praktiliselt selle “kasvatamatu” kasvatamises. Pea kõik on juba ohvriks toodud…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.03 22:03; 31.03 10:08;
To report this post you need to login first.

Mulle meenub vanasõna- Küla kasvatab
Tänapäeval ollakse nii indiviidikesksed ja eraklikud. KODU kasvatab, ja lapsed tulevad kodust jne jne.
Mõni koolidirektor on kohe välja ütelnud, et kollektiivis kasvatamise aeg on möödas, et kodu kasvatab.
Vanemad tõesti õpetavad lapsi teretma jne aga kui keegi meist kohtab mitte teretavat last, siis ütleb talle ise kõva häälega TERE ja niimoodi 2a järjest, Küll ta teretama hakkab

Sotsiaalseid oskusi õpivad lapsed erivanuste lastega omakeskis olles, teatud vanusest ilma vanemateta.

Mäletan oma lapsepõlvest, et erinevas vanuses lapsed olid õues koos. Hommikust õhtuni. Suuremad õpetasid väiksemaid. Küll uisutama, küll kummikeksu, onni ehitama mida iganes. Omavahelised nägelemised klaariti ja lepiti ise. Ei mäleta, et mõni vanem oleks meid väga KASVATANUD. Ok 1 x 1 ema sekkus kui aknast kuulis, et tema poissi venelaseks halvustati. Tuli õue ja pidas meile loengu. Ei mina usu, et ta meie vanematele läks ütlema- kasvatage oma lapsi või miks pole kasvatatud. Jäigi hästi meelde kui võõras korrale kutsus. Nali lõppes kohemaid.
Lapsed olid sotsiaalselt palju küpsemad kooli minnes, oskasid lahendada omavahelisi nägelemisi ja olid karastunumad.
Mina igatahes ei usu sellesse, et 1-3 inimesega leibkonnas mingeid erilisi sotsiaalseid oskusi õpitakse. Kui KODU on ainuke kasvataja, siis on mul küsimus: milline kodu? See, kus vanavanemad elavad 200 km kaugusel, isa on Soomes tööl ja ema käib ka tööl? Kes seal see kasvataja on….Ah, jaa president käskis meil igal ühel ise Eestit teha! Tehke vabatahtlikku tööd ka!
Ehk siis summa summaarum. Tänapäeva lastel ei ole enam loomulikku sotsialiseerumist täiskasvanuteta (Õu on liiga ohtlik koht) ning KODU, kes peaks kasvatama on….KOGU AEG TÖÖL või TEEB VABATAHTLIKKU TÖÖD. Viljad on meie ümber

P.S Lasteaed ei ole sotsialiseerumise koht, eks

Tervitades,
end tükkideks pingutav ema teie seast

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Kuidas teie peredes on nende rahulikumate lastega suhted? Mina tundsin, et tähelepanu saab vaid see 1 hullult käituv laps. Püüdsin teha mingid reeglid, mis kehtiks kõigile ja oleks võrdsus. nt reeglid õppimise juures, õues olemise ja kojutulemise juures, koristamise, enda eest hoolitsemise juures. Tulemus oli see, et 2 last käisid kui nöörimööda. Kolmas, kelle pärast olid reeglid vajalikud, vilistas nende peale.

Aga mis oli karistus reeglite eiramise eest? Ühe korra vilistab, kaks korda vilistab, aga vaevalt ta jääbki vilistama, kui selged piirid kehtestada. Mul oli ka üks raskema iseloomuga laps, temaga oli raskem kui teistega ja pidi rohkem vaeva nägema (sai kõik tehnikavidinad nädalateks käest ära võetud sh arvuti sai kodunt ära viidud, klassikaaslaste sünnipäevale ei lubanud minna jm), kuid saime niikaugele, et ka tema tõmbas end tagasi ja käitumine paranes oluliselt nii koolis kui kodus. Tänaseks on ta juba täisealine.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mis oli karistus reeglite eiramise eest? Ühe korra vilistab, kaks korda vilistab, aga vaevalt ta jääbki vilistama, kui selged piirid kehtestada. Mul oli ka üks raskema iseloomuga laps, temaga oli raskem kui teistega ja pidi rohkem vaeva nägema (sai kõik tehnikavidinad nädalateks käest ära võetud sh arvuti sai kodunt ära viidud, klassikaaslaste sünnipäevale ei lubanud minna jm), kuid saime niikaugele, et ka tema tõmbas end tagasi ja käitumine paranes oluliselt nii koolis kui kodus. Tänaseks on ta juba täisealine.

Piirid ja karistused viisid selleni, et laps tõdes- mis ei tapa teeb tugevamaks. Polnud probleemi olla telefonita, arvutita, taskurata või telekata.
Nüüd on ta rääkinud, et sai juba lapsena aru, et käitu kuidas käitud, keegi ei saa midagi teha. Tappa ei saa ja kõik karistused on üleeatavad. Vanemad peavad ikka laste eest hoolitsema ja neid armastama. halvastikäituvat last ei jäeta hüljatusse.
Nojah, algul võib tunduda hirmus, kui arvutit ei saa. aga kui oled sed juba kogenud, siis elu arvutita on täiesti võimalik. Ka elu taskurahata või telekata või muude hüvedeta.
Mõned lapsed tõesti kardavad karistusi ja neid saab panna nende rakendamiega hästi käituma. Mõni saab karistusest ainult kindlust oma tugevuses ja ka kibestumist juurde-viinamarjad on hapud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.03 20:40; 28.03 08:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina julgen öelda küll – kasvatamatu pärdik. Kui ikka laps ronib mudastate saabastega ooteruumis diivanile või müüja/kassapidaja korduvalt palub, et ei roniks sellele riiuli, kuhu saab panna koti, siis seda ta just on. Vaadaku vanem mind viltu, tehku , mis tahab – kui laps ei oska käituda, määrib teiste asju, ronib sinna, kuhu ei tohi – siis olgu oma pärdikuga kodus. Jah võite miinustada.
Mul on 2 poega, kasvatasin neid täiesti erinevalt – üks oli ikka paras pähkel, arvas, et võib poes rullimise ja jonniga midagi saavutada- saavutas selle, et ei võtnud enam poodi kaasagi. Laps peab aru saama, et kehtivad reeglid ja neist tuleb kinnipidada. Nüüd on igati asjalik täiskasvanu.
Teiseks – mina pikka juttu ei salli, kukkus pubekas kodus vinguma, saatsin oma tuppa – mõelgu, kas on ikka põhjust. Kange laps, teda pidin painutama, kuna muidu murdus.
Teine laps – aga vajab hoopis teistsugust lähenemist, temaga sai kõik hea sõnaga.

Saan aru, et lapsed on nüüd juba suured. Huviga küsin, kuidas teie omavahelised suhted nüüd on, täiskasvanuna? Kas lapsed, kes said täiesti erineva kasvatuse osaliseks – üks hea sõna ja teine karmimad meetmed – mõistavad seda nüüd tagantjärgi, keegi ei tunne, et talle oleks tehtud ülekohut, teist eelistatud vmt? Olete mõlema lapsega samavõrra lähedased? Mina tunnen end küll vahel väga süüdi, et piiran ja kontrollin neid rohkem kui teisi lapsi, sest nende jaoks tähendab see karistamist, karistamine omakorda aga teiste eelistamist. Ja siin ei loe selgitused, et olen nende pärast mures vmt, nemad lähtuvad faktist, et nemad ei saa, aga teised saavad.

Vot juba sellise küsimus epüstitusega ongi oht lastest “kaasvatamatud” saada. Lapsi tuleb kasvatada, st kasvatusmeetod valida nende individuaalsusest lähtudes, mitte kõikidele lastele üht emoodi.

Kooliga seoses ju koguaeg räägime, et rohkem individuaalsust. Sama ka kodus. Muidugi, mingid üldpõhimõtted on samad – st et ei ole nii, et üks tohib sed,a mida teine ei tohi. Aga just kuidas neid keelde saavutada, see lähtub lapsest.

Näide – mina olen kasvanud ajal, kui vits oli lapse elu loomulik osa. Mina sain tunduvalt vähem vitsa, kui mu õde. Sest ma olingi loomult rahulikum laps ja tegin vähem ulakusi. Mudiugi õde heidab seda senimaani ette, aga kas vanemad oleksid pidanud mulel siis ka nö igaks juhuks vitsa andma? et kui juba nüpeldame, siis kõiki ühtemoodi? 😀 Et kui ühe lapse saadad jonnima oma tuppa, siis mittejonniva lapse saadad ka minema? ei saa ju nii 😀

Paraku on nii, et igasugustes tarkades raamatutes antud soovitused ei tööta kõikide laste peal. KAsvõi see riiete valimine – et ära ütle laspele “pane kummikud jalga” vaid ütle talle “KAs paned punased kummikud või sinised?” justkui laps peaks siis automaatselt ühed valima. No minu laps juba 2aastaselt vastas “klokse tahan” 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.03 13:16; 28.03 13:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul oli lastele selline reegel – kui ema midagi ütleb, siis 1x ütlen rahulikult, teist korda tõstan häält ja kui ikka ei mõju -siin võin ka karjuda – ning teie endi otsustada on, millal te mu korralduse täidate. Ja kui siis ka ei mõju – oleme kokkuleppinud – ma võin võtta vitsa! Vitsa ei ole veel vaja läinud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.03 22:46; 27.03 17:47; 29.03 19:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

eks palju sõltub, et mida nad täpsemalt teevad.

Ma ise olen kasvanud koos 2 õega, st meid on 3 õde, vanusevahed järjest alla 1,5a. Võiks ju eeldada, et sellises olukorras on ka kasvatus täpselt sama – samast soost, koos kasvasime (suurema vanusevahega võib juba olla erinevad aksvatused, samuti mõnikord võib ka lapse sugu mingil määral kasvatusmeetodeid määrata, kuigi ei pea seda õigeks ise, aga se elihtsalt tagamaaks)

Igaljuhul siis meie 3 väikes evanusevahega õega läks nii, et vanem õde ja noorem õde (mina), olime sellised “normaalsed” lapsed (ma nüdü ei pea silmaas väikelaspe iga, kui kõik turniva dja lärmavad ja katsetavad piire), meie teismeeas puudus mingi eriline metsikus jne – polnud me ka nohikud, aga kui vanemad ei lubanud, siis ei teinud, kodus olime õigeks ajaks jne. Ja samas keskmine õde, tema oli sisi just see “metsik”, kellega kodus koguaeg lahinguid peeti, kes alati tuli koju 2-3h hiljem kui kästi jne

Ja ometi ühe pere lapsed, koos kasvanud jne. Just keskmise õe jaoks on alati onud ka olulisem, mia sõbrad temast arvavad, materiaalsed väärtused olulised (nt trendikad riided), isegi nüüd 40aastasena ta elab rohkem väljapoole, st teistele näitamaiseks – küll ehk mitte üle oma võimete, kuna mees teneib hästi, aga samas selel nimel neelab ka palju mõrudat alla (a la et mees on “kogu aeg tööl” ja tema peab sisi majapidamises rohkem mässama, kuigi kib ka tööl, aga palk pole nii suur).

Mu enda alapse don veel päris pisikesed – 3 ja 1. aga juba praegu näen, et olen pidanud ka kasvatusteemadel mõningaid sõnu neelama ???? Hetkel paistab, et noremast tuleb samasugune hull nagu sinu poisid ???? loodan muidugi, et mitte. aga juba ainuüksi söögitoolis istumine on tema jaoks totaalne piin. Hommiku putru veel sööb ja õhtul, kui küõik kodus, aga kui oleme ainult mina ja tema, siis kui juba köögi poole viint eda, on hüsteeria – just hüsteeria, mitte jonn. Suurem alapsega arvasin ka, et küll ma olen tubli ema, laps käitub nii kenasti – ei ole ta mingi flegma jne, aga samas kui poes ütlen, et praegu ei osta kommi, siis lepib – jah on kurb, aga draamat ei järgne. Noorema poisiga aga ei tahagi poes käia, pidevalt on jälle mingi hüsteeria ja no autokärust tema kättesaamine on üldse nagu tapetaks ????

Ongi ühe pere lapsed, aga totaalselt erinevast puust.

Mul endal on tunne, et suurem laps on veidike enesekindlam ja see võibolla annab ka baasi tasakaalukamale käitumisele, suudab rahaulikumalt asju võtta. Noorem aga vajab rohkem minu kinnitust olukordadele ja vb seetõttu ka kergemini kaotab pea.

Mul on 5 last ja nad kõik on väga erinevad, kuigi on kõik koos kasvanud, ühtmoodi on neid kasvatatud. Üks neist ei suuda mitte kunagi kusagile õigeks ajaks minna, teine ei pea mitte kunagi kinni lubadusetest õigeks ajaks tulekul, üks on koolis nagu põrguline, kodus väga rahulik laps. Mul polnud mõttes nende üle kaevelda, üle prahi lapsed on, lihtsalt kinnitan, et iga laps on omaette isiksus ja kasvatusviis ei pruugi täit rolli mängida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alalõpmata on teemasid, kus sarjatakse lapsevanemaid, kuidas nende lapsed on kasvatamata.

Sestap ootangi arutelu nimelt neilt, kes täpselt teavad, kuidas siis tuleb lapsi kasvatada, et nad ei häiriks inimesi oma olemasoluga, ja kuidas juhtub vahel nii, et sama pere lapsed on saanud täiesti erineva “kasvatuse” osaliseks.

Hee,… kõiki võrdselt mitte häirida polegi võimalik.

Viimasele lõigule on vastus lihtne – tuleta meelde, mis toimus vanemate elus (õigemini omavahelise suhtes) sel perioodil, kui need praeguseks niinimetatud kasvatamatud lapsed puhta lehena ringi vudisid?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alalõpmata on teemasid, kus sarjatakse lapsevanemaid, kuidas nende lapsed on kasvatamata.

Sestap ootangi arutelu nimelt neilt, kes täpselt teavad, kuidas siis tuleb lapsi kasvatada, et nad ei häiriks inimesi oma olemasoluga, ja kuidas juhtub vahel nii, et sama pere lapsed on saanud täiesti erineva “kasvatuse” osaliseks.

Hee,… kõiki võrdselt mitte häirida polegi võimalik.

Viimasele lõigule on vastus lihtne – tuleta meelde, mis toimus vanemate elus (õigemini omavahelise suhtes) sel perioodil, kui need praeguseks niinimetatud kasvatamatud lapsed puhta lehena ringi vudisid?

Täpselt seesama toimus mis ideaalselt kasvatatud venna “puhta lehe” perioodil. Minu “kasvatamatu” on nimelt kaksik. Probleemid temaga hakkasid kohe sündides ja otse loomulikult mõjutas ja mõjutab pidev magamatus, mure, meeleheide, häbi, viha, kurbus ka peresuhteid.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.03 22:03; 31.03 10:08;
To report this post you need to login first.
Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )


Esileht Koolilaps Kuidas siis lapsi kasvatada?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.