Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas sina käituksid teismelisega, kes hommikul uimerdab nii, et terve pere peab hilinema?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 77 )

Teema: Kuidas sina käituksid teismelisega, kes hommikul uimerdab nii, et terve pere peab hilinema?

Postitas:
Kägu

Iga hommikune probleem. Kell tiriseb tal 7. Siis ta veel vedeleb ja kunagi 7.15 paiku loivab oma toast välja. Siis hakkab end pesema ja kui ta riidesse saab on teised juba õues ja autos ning ootavad teda. Ei jõua ta süüa, kohmerdab veel oma jalatseid ja jopet panna, aga kell juba 7.35. Kool algab kell 8 mees peab ka kell 8 juba töölaua taga istuma. Mees on isegi paar korda minema sõitnud, aga ega see pole teda ka motiveerinud. Poiss saab üsna pea 18a. Muidu igati norm. nooruk ja õppimine ka normaalne, aga see on nagu vastutustundetu teiste suhtes, kui tema pärast teised peavad hilinema. Kuidas teie sellises olukorras vanemana käituksite? Kas sõidakski nahaalselt minema või istuks ja ootaks lõpmatuseni, kui ükskord suvatseb venida see poiss autosse. Poole ööni vahitakse filme ja hiline õppimine on ka vastik komme. Muidugi ta siis hommikul venitab ja venitab, ega saa üles. Mõnitavaid kommentaare ei oota, vaid asjalikku nõu ja häid ideid, millele pole ehk ise tulnud. Ja sellel teemal on nii palju juttu, et halb hakkab juba, aga ei midagi. Ta arvab ilmselt, et järgmine kord jõuab end valmis, aga ta ei arvesta oma aega välja või ma ei tea mida. See ajab tegelikult kõik hommikul närviliseks ja tuju ära, kui selline jagelemine tekib ja nii ikka pidevalt. Siis mõtled, no miks küll?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

RE: Kuidas sina käituksid teismelisega, kes hommikul uimerdab nii, et terve pere peab hilinema?

Sõidaks minema. 18 aastane pole enam teismeline vaid noor inimene kellel peaks olema juba vastutustunnet olema

Please wait...
Postitas:
Kägu

RE: Kuidas sina käituksid teismelisega, kes hommikul uimerdab nii, et terve pere peab hilinema?

Tegelikult see poiss on juba nii vana küll, et omadega ise hakkama saada ja enda eest vastutama valmis. Mina isiklikult sõidaks ära, kui ei ole teatud kellaajaks valmis. Kell 7 kui on äratus, siis astuks sealt toast läbi, tõmbaks teki pealt ja piserdaks ka väheke külma vett. Kui see ka ei mõju, siis vist ei mõju miskit. Teie suhtes on tema käitumine ikka vastutustundetu.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
kitah

ma ei taha sind ära ehmatada, aga kusjuures osad inimesed ongi sellised, kes absoluutselt ei oska oma aega planeerida. muidu kena inimene, aga ajast pole mingit arusaamist. sellest on kusagil olnud ka suur pikk artikkel, ei mäleta enam, kuskohas, aga vist oli see protsent isegi pooleks teistega. ka siin perekoolis on sellest suur pikk teema olnud.
kas sinu poeg on samasugune või lihtsalt lohakas ja vastutustundetu, seda ei oska öelda. aga kui ta kuulub selle poole hulka, kel pole ajast arusaamist, siis sul ei olegi suurt midagi teha.. ehk peale selle, et peksad ta kohe kell seitse maast lahti või isegi veelgi varem, ja sõidad tal seljas vahetpidamata. see saab muidugi raske olema.
võid ju talle ütelda, et kuni tal jalad sinu laua all on, teeb nii, nagu sina ütled, edasi mingu tööle ja mitte üks sent taskuraha enam. kuidas ta mõtleb töökohta pidada, kui õigeks ajaks kohale ei jõua?
kui ärasõitmine ei motiveeri, siis tõmbad kõik soodustused kinni – taskuraha, uued riided, lemmiksöögid. ta muidu majapidamises kaasa lööb või arvabki, et ema on koduabiline, kes vaaritab, koristab ja riideid peseb? kas mees ei saa siis veidi karmimat tooni oma poja suhtes peale võtta?

Please wait...
Postitas:
fia karl-iisak

Mina paneks kellaaja paika ja sõidaks minema. Aga pidage sellest ka kinni siis, mitte et ok me täna veel ootame vms. Hilinemist kooli represseeriks taskuraha või muu sooduse arvelt. Mõni muidugi ongi nii süüdimatu, et ta ei hakkagi kogu elu jooksul kuhugi õigeks ajaks jõudma ja kõik harjuvad sellega ja polegi nagu probleemi enam.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on 13-aastasega sama mure ja reegel ongi selline, et auto stardib 7.25 ja kui teda väljas ei ole, siis jääb maha, s.t. et peab bussiga minema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

korraldaks elu ümber nii, et noor inimene saaks ise oma minemiste eest vastutada.

Please wait...
Postitas:
kitah

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Meil on 13-aastasega sama mure ja reegel ongi selline, et auto stardib 7.25 ja kui teda väljas ei ole, siis jääb maha, s.t. et peab bussiga minema.
[/tsitaat]
aga oled sa kindel, et ta bussiga läheb? äkki jääb salaja koju või siirdub kuhugi hängima?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina motiveerin oma teismelist taskurahaga. Töötab väga hästi. Kui mingi jama, läheb kokkulepitud nädalarahast maha.

Please wait...
Postitas:
Mariica

Lõpmatuseni ei ootaks, kuid minema ka ei sõidaks. Osadel inimestel on aja planeerimisega probleeme jah, kuid antud juhul saad sa ju ise teda tagant torkida.

Ma paneks kella 6.30-ks ja kui poiss kolmveerand seitsmeks oma toast välja ilmunud ei ole, siis tõmbaks ise teki pealt ja kupataks poisi voodist välja. Enda poisile valasin kunagi samas olukorras olles tassitäie külma vett ka pähe ja peab ütlema, et paganama hästi mõjus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Seljuhul peaks tal äratus olema 6.45. mitte kell 7.00

Please wait...
Postitas:
Kägu

18 on nii vana,et ise hakkama saada.ja kui probleemiks on öine filmivaatamine,siis läheb telekas välja.
lapse tuppa mitte mingeid elektroonika vidinaid.
kehtestad korra,et õhtuti hiljemalt kell 10 peab voodis olema koolieelsetel päevadel ja kõik.
uni väga tähtis,et ka koolitöö sujuks.
ja samamoodi hommikul.kui ei ole õigeks ajaks autos,sõidad minema.bussid käivad.ja kui kardad,et läheb kuhugi linnapeale niisama,siis sinu käes on rahakott ja seda saab väga pingule tõmmata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Koolis ta igatahes on. Sest e-koolis oleks muidu puudumised kohe näha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui kell heliseb kell 7, siis ma ka ei suudaks kell 7.35 juba pestud-söönud ja autos olla. Mu aju oleks alles ärkamisega poole peal. Meie teismelise poja kool asub kodust ca 500m kaugusel ja tunnid algavad kell 8.30, aga kell heliseb kell 7. Kui 7.30 heliseb, jääb hiljaks. Kusjuures, mina ei pea teda ammu enam ajama, ise paneb endale kella. Aga voodis ärkamine võtab ka tal aega, nii et kui kell heliseb 7.00, siis voodist tuleb ta välja u 7.15 nagu teilgi. Teine asi, mida ma kindlasti ei teeks, on see, et ma ei istuks autos ega ootaks. Vihkan seda. Lepiksin ammu enne kokku, et auto lahkub sel ja sel kellaajal ja kõik. Suur inimene, ise teab.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

No 18-aastase poisi toast oleks nöme telekas välja viia, nad on ju peaaegu nagu mehed juba. Arvatavasti on ta sul keska viimases klassis. Kui öppimine normaalne ja muidu tubli ning arukas, siis räägi temaga veel korra ja tuleta meelde reeglid. Kui hakkab sama pull pihta, siis söidadki autoga minema ja vaadaku ise, kuidas kooli saab. Hakkab saama pöhjuseta hilinemisi ja sina teda ei aita. Probleemid koolis- taskuraha netu!
Ja kui ei lähegi kooli, aga palun- siis läheb öhtukooli ja tööle!
Ikka jube küll, kui mingi nolgi pärast igal hommikul algab päev nii, et magu krampis ja köik omavahel tülis.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Mina motiveerin oma teismelist taskurahaga. Töötab väga hästi. Kui mingi jama, läheb kokkulepitud nädalarahast maha.[/tsitaat]

ei poolda raha ega asjade ega hüvedega mõjutamist, see on äraostmine ja pikas perspektiivis väga vale. laps või noor eeldabki, et iga liigutuse eest on talle ettenähtud preemia, ilma preemiata aga pole mingit motivatsiooni.
jätke ta maha, tagajärgedega tegelegu ise, eelnevalt loomulikult teavitage teda, et lahkute sel ajal ja teda ootama ei jää.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei veaks teda. Kui ta ikka õpib, siis ta saab aru, et see on ta enda jaoks ja hakkab ehk liigutama ka edaspidi.
Tehke äratus poisile kl 5.
Elektrikatkestused õhtuti aitavad hästi magama jäämist.

Please wait...
Postitas:
signe9

Kuulge, 18aastane on täiskasvanu! Mõni kasvatab ise lapsi selles vanuses. Kui ei jõua kokkulepitud kellaajaks, siis organiseerigu end ise kooli. Kui tahab koolis käia ja õppida, küll ta mingil hetkel ärkab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

hea öelda, et sõidaks ära. Kui ise samas olukorras oled(nagu minagi), siis nii see päriselt ikkagi ei käi.Meie kohe 18 piiga(11 klass) on suhteliselt samasugune. Paneb ise kella, aga vahel ikka magab sisse. Kui maha jätan, siis hilineb ja sellest tulevad pahandused. Puudumisest ei räägigi, tema koolis helistab õpetaja kohe ja nõuab selgitust. Mina olen igatahes huvitatud, et ta gümaasiumi korralikult lõpetaks ja ülikooli edasi läheks. Lubab, et siis hakkab korralikumaks;))
Seega aitan teda nii palju kui võimalik. Väsitav muidugi, õiendan aeg- ajalt, siis jälle parem. Kannata ära see aeg, mis teha.
ps. ei arva eriti hästi 18 lapsekasvatajatest. Nii see juhtubki, kui pere tugev pole, vanemate toetust ka mitte ja lähedust hakatakse mujalt otsima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui mina pean tema pärast hilinema, siis teeks jõuvõtteid. Korjaks ööseks ära telefonid ja läpakad ja muud elektroonikavidinad. Kell 22 öörahu ja kogu lugu. Ma oleks võimeline ka kilbist korteri elektri välja lülitama (tavaliselt on ikka paar gruppi, st külmkapp jääb loodetavalt taha). Kui mu vanim laps veel kodus elas, siis temaga oli ka see lugu, et ei saanud hommikul üles. Põhjus imelihtne – istuti terve õhtu netis ja koolitükke hakati 23 paiku tegema. Loomulikult ühe silmaga netti kiigates. Magama läks millalgi 1-2-3 ajal öösel. Selge see, et kell 7 on väga raske pilti ette saada. Eriti veel siis, kui magamatus on pidev. Mina rääkisin südamst südamesse, et nii ikka ei saa ja õppeedukus ja riigieksamid ja tervis ja muu jama. Kuna see ei aidanud, korjasingi elektroonikavidinad ära. Assa raks, küll oli tige! Aga aitas.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

http://en.wikipedia.org/wiki/Delayed_sleep_phase_disorder

Ei pruugi aidata see, et kella kümneks voodi ja jutul lõpp.

Siis hakkavad ilmärkvel ajus veel kõiksugused mõtted ketrama ja uinumisaeg lükkub veel rohkem edasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen hullem kui mu lapsed:) Tglt ka. Ma võin minna magama kas kl 22 või kl 2, aga ikka ei suuda end voodist välja ajada enne kui 9 paiku, halvemal juhul pool 10. Ja taas hilinen tööle, sest ma lihtsalt ei suuda ärgata kl 7 ja olla kohe reibas ja virk.
Samas poiss on 16, võib magama minna kl 1 ajal ja ikka on 7.30 üleval, sest peab kooli minema, tüdruk on juba 20, ja samamoodi, ükskõik mis kell läheb magama, on ta juba enne 7 ärkvel ja pesus käinud. Mina põõnan ja lihtsalt ei suuda ennast voodist välja vedada, ja kui vean, siis teosammul, mõni inimene on lihtsalt selline.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Mina olen hullem kui mu lapsed:) Tglt ka. Ma võin minna magama kas kl 22 või kl 2, aga ikka ei suuda end voodist välja ajada enne kui 9 paiku, halvemal juhul pool 10. Ja taas hilinen tööle, sest ma lihtsalt ei suuda ärgata kl 7 ja olla kohe reibas ja virk.
Samas poiss on 16, võib magama minna kl 1 ajal ja ikka on 7.30 üleval, sest peab kooli minema, tüdruk on juba 20, ja samamoodi, ükskõik mis kell läheb magama, on ta juba enne 7 ärkvel ja pesus käinud. Mina põõnan ja lihtsalt ei suuda ennast voodist välja vedada, ja kui vean, siis teosammul, mõni inimene on lihtsalt selline. [/tsitaat]

Sa võiks proovida, kas selline süsteem töötab – uue harjumuse tekkimine pidi võtma aega umbes 10 (?) päeva.

Äratuskella helina peale kohe püsti kargamist tuleb harjutada – tee näiteks igal päeval või õhtul nii, et lesi voodisse ja pane paari minuti pärast äratuskell helisema. Kohe kui kell heliseb, hüppa voodist välja ning pane äratuskell kinni. Ära seejärel kohe tagasi voodisse hüppa, aga hiljem proovi uuesti 😀

Teooria järgi peaks mõne aja pärast hommikuti see automaatselt tulema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina mäletan, et vanuses 15-20 olin ma täiesti võimatu unekott. Tagasi mõeldes saan aru, et mu hormoonid mõjutasid mu päevaplaani. No ei jäänud magama enne kui vastu hommikut ja hommikul oli niiiii raske voodist välja tulla. Ma võisin magada nii sügavalt, et isegi vee piserdamine poleks aidanud. Magasin nendel aastatel praktiliselt ööpäeva järjest kui võimalust oli. Samas võisin ka ööpäeva üleval olla kui põhjust oli. Tulin koolist ja magasin õhtuni, sest ma olin surmväsinud! Lihtsalt unerütm oli nii kaootiline ja ise ei saanud ma sinna suurt midagi parata. Ainult pahandada sain, et olen laisk ja lohe ja mida ma passin siis ööd läbi üleval. Mind käidi kambaga üles raputamas, karjuti minu peale, karistati magama jätmisega. Õudne aeg oli!

Praegu olen 31 ja minu unegraafik on väga täpselt paigas. Kui kell saab 22, hakkan haigutama ja peale kella 23 enam silmad vägisi ka lahti ei seisa. Hommikul võin ärgata kell 5 kui vaja. Esimese müksu või heli peale.

Teemaalgataja teismelise puhul aitaks ehk tõesti varasem äratus, pidev (aga viisakas) ärkvele ja tegutsemisele nügimine, valmis tehtud hommikukohv ja -söök (et ei uimerdaval lapsel ei kuluks aega veel toiduvalmistamisele). Püüdke mõista, et ta ei tee seda teie ärritamiseks, ei tee meelega. Ta lihtsalt ei jaksa end ise hommikul piisavalt motiveerida kiiremini liigutama.

Oma teismelist toetan sellega, et annan talle võimaluse päeva jooksul piisavalt puhata. Kuni 1 tund und peale kooli on väga ok ja ta kasutab seda võimalust tihti. Ka passin ise peale, et ei jääks väga pikalt õhtul ringi tolgendama/telekat vaatama. Esialgu on ta veel sellega nõus, aga tegemist on ka palju noorema lapsega, 12-aastasega. Ärkab juba 4 aastat ise hommikuti kella peale, sööb hommikust ise ja jõuab ka koolibussi peale õigeaegselt. Õnneks! Kui muutub edaspidi uimasemaks, siis oma kogemustest lähtudes püüan tema hommikuid talle veidigi meeldivamaks teha kui minu omad olid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Kui mina pean tema pärast hilinema, siis teeks jõuvõtteid. Korjaks ööseks ära telefonid ja läpakad ja muud elektroonikavidinad. Kell 22 öörahu ja kogu lugu. Ma oleks võimeline ka kilbist korteri elaektri välja lülitama (tavaliselt on ikka paar gruppi, st külmkapp jääb loodetavalt taha). Kui mu vanim laps veel kodus elas, siis temaga oli ka see lugu, et ei saanud hommikul üles. Põhjus imelihtne – istuti terve õhtu netis ja koolitükke hakati 23 paiku tegema. Loomulikult ühe silmaga netti kiigates. Magama läks millalgi 1-2-3 ajal öösel. Selge see, et kell 7 on väga raske pilti ette saada. Eriti veel siis, kui magamatus on pidev. Mina rääkisin südamst südamesse, et nii ikka ei saa ja õppeedukus ja riigieksamid ja tervis ja muu jama. Kuna see ei aidanud, korjasingi elektroonikavidinad ära. Assa raks, küll oli tige! Aga aitas. [/tsitaat]

Tead, mul olid samasugused vanemad ja olles täiskasvanu ja lapsevanem.. saan aru, et tegu oli otseses mõttes vägivallatsemise ja manipuleerimisega minu suhtes. Alandav ja vastik tunne, tekitas viha ning trotsi – isegi, kui pesin need nõud ja tegin nii nagu paluti, ei muutnud see midagi paremaks. Viha ja trots aina kasvasid ning leidisn varakult ennast \”pahade\” laste seltskonnast. Üldiselt on see pidev terror jätnud mu lapsepõlve suure augu.
Ähvardati pidevalt, mida kõike ära ei võeta, kui ma midagi ära ei tee või sõna ei kuula. Muidugi kulmineerusid ka enamikud tülid sellega, et tugevam, ehk siis isa, võttis telekajuhtme ära või \”peitis\” mulle vajalikud asjad omale kappi luku taha. Hästi tore elada nii, kui pidev ähvardamine ja surumine käis.

Lihtsalt mõtlemiseks, et äkki on paremaid meetmeid oma laste kasvatamiseks.

* ma ei ole teemaalgataja, unustasin oma seisundit muuta, vabandust.

Please wait...
Postitas:
Lisberg

[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Tead, mul olid samasugused vanemad ja olles täiskasvanu ja lapsevanem.. saan aru, et tegu oli otseses mõttes vägivallatsemise ja manipuleerimisega minu suhtes. Alandav ja vastik tunne, tekitas viha ning trotsi – isegi, kui pesin need nõud ja tegin nii nagu paluti, ei muutnud see midagi paremaks. Viha ja trots aina kasvasid ning leidisn varakult ennast \”pahade\” laste seltskonnast. Üldiselt on see pidev terror jätnud mu lapsepõlve suure augu.
Ähvardati pidevalt, mida kõike ära ei võeta, kui ma midagi ära ei tee või sõna ei kuula. Muidugi kulmineerusid ka enamikud tülid sellega, et tugevam, ehk siis isa, võttis telekajuhtme ära või \”peitis\” mulle vajalikud asjad omale kappi luku taha. Hästi tore elada nii, kui pidev ähvardamine ja surumine käis.

Lihtsalt mõtlemiseks, et äkki on paremaid meetmeid oma laste kasvatamiseks.

* ma ei ole teemaalgataja, unustasin oma seisundit muuta, vabandust.[/tsitaat]

Aga palun siis räägi, mis oleks sind mõjutanud?
Mille peale sa oleksd regeerinud nii nagu pere sinult ootas?

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Lisberg kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Aga palun siis räägi, mis oleks sind mõjutanud?
Mille peale sa oleksd regeerinud nii nagu pere sinult ootas?[/tsitaat]

Kui mind oleks koheldud võrdsemalt, proovitud leida kompromisse, oleksin kindlasti olnud rohkem motiveeritud neid asju tegema. Ähvardamine ning jõuvõtted tekitasid ainult tahtmist vastu hakata ning mitte alluda. Muidugi, suur hulk pubekaid(ka mina) on teatud vanuses täiesti talumatud, aga tuleks siiski säilitada mõlema poole inimväärikus. Ja kui laps üle pea on kasvanud, siis tuleb laps vastutama panna, mitte teda nurka suruda. Näiteks, kui auto peale ei tule, siis lähebki jala – punkt. Mitte, et hakkad tal juhtmeid välja tirima, et ta siis hiljem alandatult ning vastikusega auto peale tuleks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

18-aastane ja on nõus, et emme-issi teda kooli sõidutavad??? johhaidii küll! laske oma lastel ometi iseseisvuda. Ma ei kujuta sedagi ette, et ma oma 8-aastast autoga koguaeg sõidutaks – lapsel peab ikka endal ka olema mingigi liiklemis- ja orienteerumisoskus, kuidas ta seda arendab, kui emme-issi koguaeg autoga tassivad…18-aastasest rääkimata.

Please wait...
Postitas:
piripinn

[tsitaat]korraldaks elu ümber nii, et noor inimene saaks ise oma minemiste eest vastutada.[/tsitaat]
Just, õhtul ütleks ette,et homme me sind ei oota. Siis teab varem bussile minna.

Please wait...
Postitas:
signe9

See lapsekasvatus oli muidugi äärmuslik näide… Lihtsalt mul omal kogemus momendil 16aastasega. Täpselt niikaua, kuni mina vastutasin, ei teinud noormees ennem silmi lahti,kui 5 minutit enne bussi. Erandid olid hommikud, kui olin tööl ja tema vastutada oli ka esimeses klassis käivate vendade koolisaamine. Nüüd on poiss kutsekas ja kõik okei.Ta lihtsalt peab. Ei ole hilinemisi ega magamajäämisi.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 77 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas sina käituksid teismelisega, kes hommikul uimerdab nii, et terve pere peab hilinema?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.