Esileht Ilu ja tervis Kuidas suhelda bipolaarsega?

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: Kuidas suhelda bipolaarsega?

Postitas:
Kägu

Mul oli esimest korda kokkupuude diagnoositud bipolaarse häirega inimesega, kel oli parasjagu hüpomaania (nii ta väitis ise). Kuulasin tunde tema suuri ideid kõigist ja kõigest, praktiliselt arvas ta seda, et oskaks kõiki probleeme lahendada: töökaaslaste, ülemuse, Eesti, hariduse, raha, maailma. Tema arvamuse järgi oli kõik, mis ta rääkis, väga loogiline. Üritasin ääri-veeri küsida küsimusi ja viia juttu selleni, et need näitaks talle kätte tema loogikavead, aga ta ei saanud aru. Katkestas ja segas pidevalt minu juttu ning jätkas oma rida. Ta rääkis ka selliseid murettekitavaid asju, nt et tema pere segab tal edukaks saamast (tahavad haiglasse saata jne) ja ta tahab nende juurest minema saada.

Lõpus oli ka see probleem, et ta ei tahtnud enam koju minna. Lunis minu juurde ööseks ja ma pidin umbes 100 korda nagu lapsele selgitama, miks ta ei saa minu juurde jääda. Et kodused muretsevad ja tal ei ole rohte kaasas.

Kuna selliseid episoode tuleb nagunii veel ette, siis tahaks teada paari asja.

1) Kas on mõtet tema suuri ideid hakata “ümber lükkama” või mida ma tegema peaks nendel hetkedel? Üldse mitte kuulama/suhtlusest jätkama? Tundus, et ükski selgitus ega loogikaveani juhtimine ei jõua kohale. Tal on mingi oma nägemus/arvamus ja seda ei muuda miski.

2) Kas ja kuidas ennast paremini kehtestada, et mitte jääda tundideks passiivseks kuulajaks, kellele laotakse ette kõikide töökaaslaste elud ja probleemid ning maailmamured? Kuidas sekkuda, kui ta kordab ringiratast pidevalt ühte-sama juttu ja küsib samu küsimusi? Ühtlasi ka see kojuminek oli selline, et võttis ikka aega, enne kui ta end õueski lõpule minekule asutas. Jutt lihtsalt ei lõppe, kui tema minna ei taha.

Ühesõnaga jah, ma ei oska sellise inimesega käituda, pole kunagi niisugust kogemust veel enne olnud.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võiksid nt tema perekonna ja lähedaste käest ei küsida, mis tema puhul toimib? Nemad kindlasti teavad paremini kuna peavad sellega pidevalt tegelema. Saan aru, et ta oli siis sinu juures külas, kui ei tahtnud ära minna ja ööseks jääda soovis? Ma arvan, et sellises olukorras pere teab või vähemalt sooviks teada, kus inimene on ja kui ikka päris käest ära läheb, tuleb lihtsalt järgi kutsuda.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuula lihtsalt ära , pole mõtet vaielda , tal on oma reaalsus…. Sel ajal ei toimi midagi. Ära kutsu külla kui see häirib sind .

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tema pereliikmetega ma ei ole kokku puutunud. Tegemist on minu trennikaaslasega. Ta pidi ainult korraks minu juurest läbi tulema, jättis telefoni autosse. Sellest “korrast” sai mitu tundi, nii et nagu ma jutust aru sain, siis oli lõpuks ületatud nii tema rohtude võtmise kui ka magamamineku aeg. Trenni me tol korral ei jõudnudki.

Messengeris kirjutamise järgi ei saanud midagi aru, et teisiti oleks olnud. See selgus alles kokku saades ja vesteldes. Algul hakkas ta justkui tavapäraseid probleeme kurtma, aga siis läks jutt aina imelikumaks, kuniks ta päris hoo sisse sai. Üks “geniaalne” idee tuli teise järel. Kuna ta ei kuula ja tal on oma loogika, siis pole võimalik teda ka n-ö maa peale tuua, et tegelikult asjad ei tööta nii. Nagu ma aru saan, siis tal on sel hetkel oma reaalsus ja polegi muud teha, kui lihtsalt lasta tal rääkida?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selleks ei pea isegi bipolaarne olema, et klammerduda oma arvamuste külge, pidada end eriti läbinägelikuks, eriti lollitamiskindlaks ja (peaaegu, ehk mõne erandiga) kõige targemaks. PK on neid täis, 4-5 tükki on siin selliseid kindlasti.

TA-le aga soovitaksin nii. See inimene ise ütles, et tal on hüpomaania. Teine kord oled targem. Kui ta jälle seda ütleb, siis vastad, et oled see nädal kinni, kohtuks järgmisel (või iganes mismoodi tal need tsüklid käivad). Võid ka küsida. Kuna tema seda oma diagnoosi ja hetkeseisundi infot lõdva randmega vabalt jagab, ta ka ilmselgelt ei solvu, kui sa küsid, et kuidas su tervis ka praegu on.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selleks ei pea isegi bipolaarne olema, et klammerduda oma arvamuste külge, pidada end eriti läbinägelikuks, eriti lollitamiskindlaks ja (peaaegu, ehk mõne erandiga) kõige targemaks. PK on neid täis, 4-5 tükki on siin selliseid kindlasti.

TA-le aga soovitaksin nii. See inimene ise ütles, et tal on hüpomaania. Teine kord oled targem. Kui ta jälle seda ütleb, siis vastad, et oled see nädal kinni, kohtuks järgmisel (või iganes mismoodi tal need tsüklid käivad). Võid ka küsida. Kuna tema seda oma diagnoosi ja hetkeseisundi infot lõdva randmega vabalt jagab, ta ka ilmselgelt ei solvu, kui sa küsid, et kuidas su tervis ka praegu on.

Need tema ideed on sellised, mis on täiesti absurdsed. Näiteks kuna ta tol korral trenni ei läinud ja sõi minu juures, hoidis ta mõlema pealt raha kokku. Kodus maksab keegi teine tema eest asjad kinni. Riik ja KOV pakuvad “tasuta” teenuseid. Järelikult on kõigil inimestel võimalik elada ilma kulutamata, mis tähendab, et raha pole maailmas üldse vaja. Ja sa ei tee talle seda selgeks, et asjad siiski ei tööta nii.

Seda, et tal hüpomaania on, ütles ta mulle alles päris õhtu lõpus. Enne seda lihtsalt terve aeg mõtlesin, et huvitav, kas ta ise aru saab, et tal on olukord käest ära läinud, aga tuleb välja, et teadis väga hästi. Ma neid haigushooge ei pelga, lihtsalt oleks hea, kui teaks paremini, mida nendel hetkedel teha. Kui ma teda järgmine kord tavaolekus näen, siis uurin lähemalt.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oled sa kindel, et ta ei teinud lolli nalja, ei ajanud oma nalja tõestust lõpuni? Kas asi ei või olla erinevas huumoris? Ma teen ka selliseid lolle nalju, millest teised vahel aru ei saa. Lähemad eakaaslased saavad. Aga isegi mu oma täiskkasvanud lapsed ei saa mu äraspididistest naljadest  aru.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Need tema ideed on sellised, mis on täiesti absurdsed. Näiteks kuna ta tol korral trenni ei läinud ja sõi minu juures, hoidis ta mõlema pealt raha kokku. Kodus maksab keegi teine tema eest asjad kinni. Riik ja KOV pakuvad “tasuta” teenuseid. Järelikult on kõigil inimestel võimalik elada ilma kulutamata, mis tähendab, et raha pole maailmas üldse vaja. Ja sa ei tee talle seda selgeks, et asjad siiski ei tööta nii.

Ei, sa ei pea üritamagi talle asju selgeks teha. Sul ei õnnestu see niikuinii, kui ta hoog peal. Minu soovitus temalt küsida, kuidas tervis, põhineb kogemusel. Mul on üks hõimlane, kellega kohtume 4-5 korda aastas, skisofreenik. Kord aastas või kaks ta unustab rohtu võtta ja siis on temaga jube häda. Agressiivne pole, aga ka räägib vahetpidamata ja segaseid asju väsimatult. Õnneks on tal nüüd FB. Nendel perioodidel, kui haigus välja lööb, kukub ta sinna postitama. Nüüd on nii, et kui ta helistab või ukse taha tuleb, siis ma kohe vastu ei võta ega ava, ruttu vaatan FBst, mis staadium tal on. Kui on paar viimast päeva kentsakaid luuletusi või mõtteid kirjutanud, ei võta lihtsalt vastu ega ava ust. Enne, kui tal FBd polnud, siis küsisin otse, kas rohtu oled võtnud. Vastas ka. Kui ütles, et ei, siis vastasin, et mine palun võta nüüd rohtu ja räägime tuleval nädalal.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näiteks kuna ta tol korral trenni ei läinud ja sõi minu juures, hoidis ta mõlema pealt raha kokku. Kodus maksab keegi teine tema eest asjad kinni. Riik ja KOV pakuvad “tasuta” teenuseid.

See on nagu see “tüdrukute matemaatika”. Söögiraha ja trenniraha jäi täna alles. Seega saab seda raha muule kulutada nüüd.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kodunurgas on teema 2 eurot nädalas. Sealt on lugeda, mida veidrat on soovitatud kulude kokkuhoiuks. Nt üks vastaja on kuulnud, et kulude kokkuhoiuks käiakse külas. Saab midagi süüa ikka. Mõnede elustiil ongi superkoonerdamine. Ja see et riik maksab  toetust ja saab nagu tasuta elada, on ka tema poolt vaadatuna nii. Kes ikka vaatab asju niiväga teiselt poolt. Nagu Soomes saavat nii suuri toetuseid, et saab ära elada. Need kes sellist elu elavad, ei mõtle sellele, et see tuleb ju Soome inimeste arvelt. Nad lähevad siit Soome ja elavad paremini, kui Eestis oma toetustega.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No neid, kes soovitavad külas söömas käia, on kordades harvemini reaalis, kui seda armastatakse meeenutada. See 1-2 korda aastas on ka pooltel kordadel selgelt arusaadav nali.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seal ei olegi midagi teha. Kui juba oled suhtlussituatsioonis, siis kuula ära ja suuna tasakesi ukse poole: tahan magama minna jne.

Mõistlik on kontakte vältida.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kodunurgas on teema 2 eurot nädalas. Sealt on lugeda, mida veidrat on soovitatud kulude kokkuhoiuks. Nt üks vastaja on kuulnud, et kulude kokkuhoiuks käiakse külas. Saab midagi süüa ikka. Mõnede elustiil ongi superkoonerdamine. Ja see et riik maksab toetust ja saab nagu tasuta elada, on ka tema poolt vaadatuna nii. Kes ikka vaatab asju niiväga teiselt poolt. Nagu Soomes saavat nii suuri toetuseid, et saab ära elada. Need kes sellist elu elavad, ei mõtle sellele, et see tuleb ju Soome inimeste arvelt. Nad lähevad siit Soome ja elavad paremini, kui Eestis oma toetustega.

Ta ei ole mingi kooner tegelikult, võttis lihtsalt tookord sellise kinnisidee. Ta on jõudnud oma häire tõttu viimasel ajal väga vähe tööle (alles kuu aega tagasi oli maaniaga haiglas), mis ilmselt istutas selle hirmu, et raha pole, mida ta omakorda hakkas endale positiivseks mõtlema. Kuna tema reaalsus hetkel lappab, siis võimaldab see välja mõelda ka kõige fantastilisemaid stsenaariume, mis võivadki lõppeda sellega, et raha polegi maailmas vaja. See on muidugi minu teooria. Ta jutustas väga paljudest teemadest, aga kõige põhjalikumalt peatus ta nendel, mis olid kuidagi seotud tema hirmude, ebakindluste või ebaõnnestumistega, mille ta mingil moel oma tugevuseks rääkis. Justnagu see raha näide, sest ta ütles, et tema arvel on praegu ainult mõnikümmend eurot. Küll aga puuduvad tal praktiliselt elamiskulud, nii et midagi hullu sellest päriselt ei juhtu, aga eks see ebameeldiv on sellegipoolest, kui konto on juba praegu tühi ja pere tahab uuesti haiglasse ka saata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõlab karmilt, aga ma ei suhtleks üldse. Muidu ma ilmselt nii ei ütleks, aga olen ise näinud lähedalt ühte bipolaarset töökaaslast. Üks päev on väga ülevas meeleolus, muudkui naerab ja teeme nalja, aga teinepäev on häiritud olekus ja ähvardab peksa anda. Hommikul kui tööle tuli, oli kohe pilt selge, et milliseks see päev temaga kujuneb. Ehk oligi vahest rohud võtmata ja seda oli ikka vägagi näha ja tunda. Kohutav!

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Algul hakkas ta justkui tavapäraseid probleeme kurtma, aga siis läks jutt aina imelikumaks, kuniks ta päris hoo sisse sai. Üks “geniaalne” idee tuli teise järel. Kuna ta ei kuula ja tal on oma loogika, siis pole võimalik teda ka n-ö maa peale tuua, et tegelikult asjad ei tööta nii. Nagu ma aru saan, siis tal on sel hetkel oma reaalsus ja polegi muud teha, kui lihtsalt lasta tal rääkida?

Jah, mingi loogika siin ei toimi. Vaidlemisega sa lihtsalt näitad talle, et sina ka oled tema vastu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maailmas on mingi 8 miljardit inimest, miks sa oma lähimasse suhtlusringi just sellise inimese lased, kes sulle ei meeldi ja ajab sinu meelest lolli juttu?

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maailmas on mingi 8 miljardit inimest, miks sa oma lähimasse suhtlusringi just sellise inimese lased, kes sulle ei meeldi ja ajab sinu meelest lolli juttu?

Kas sa lugesid üldse, mida ma kirjutasin? Inimene on bipolaarse häirega, ma kirjeldasin tema hüpomaanilist seisundit, mitte teda kui inimest.

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ole mõtet selles etapis temaga vaielda ega mingile loogikale rõhuda, see ei jõua kohale nagunii. Nooguta ja lase kõrvust mööda, kui sa juba ta külla oled kutsunud. Kui ei jaksa tundide kaupa kuulata, siis kutsu keegi talle kodust kella peale järele või ütle, et pead ise kodust ära minema vms.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei tea, aga ma ei usuks seda tuli korraks külla juttu, unustas võtmed autosse. See käitumine ikka viitab sellele, et oligi plaanis tulla just nimelt sulle külla, sest sina viitsid tema heietusi kuulata ja nendega ka veel argumenteerida. Tunneb end sinuga mugavalt ja ilmselt tuleb veel külla igasuguste ettekäänetega, ju näeb sinus sõpra ja usaldusisikut. Ma ei suhtleks nii, et messengeris ja siis veel ka kokku saamine. Suhtleks kas ainult messengeris või siis saaks kokku, aga avalikus kohas, trennis vms. Endale külla ilmselt rohkem iialgi ei kutsuks, kui minu juttu ei kuula ja tundide kaupa istub mul külas, siis ei.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )


Esileht Ilu ja tervis Kuidas suhelda bipolaarsega?