Esileht Rasestumine ja lapse ootamine kuidas teab arst et munajuhad läbitavad?

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: kuidas teab arst et munajuhad läbitavad?

Postitas:

Tere,

Minu viljatusarst ütles, et ta eeldab et et munajuhad läbitavad….millest ta seda eeldab? Millistest nätiajate põhjal seda 100% saab öelda? Mingeid protseduure selleks tehtud pole…

Kas enne katsetatakse ravimeid ja kui need ei toimi hakatakse munajuhade läbitavust kontrollima?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere,

Minu viljatusarst ütles, et ta eeldab et et munajuhad läbitavad….millest ta seda eeldab? Millistest nätiajate põhjal seda 100% saab öelda? Mingeid protseduure selleks tehtud pole…

Kas enne katsetatakse ravimeid ja kui need ei toimi hakatakse munajuhade läbitavust kontrollima?

Ma ei usu, et arst seda näeb ja eeldab ehk seetõttu, et pole vastupidist kinnitatud. Mul hakkas kogu IVF laparoskoopiast, kuhu saatis tegelikult juba mu tava günekoloog. Ja leiti, et üks munajuha polegi läbitav.

 

Kui IVFi teed, siis polegi vahet. Kui muid variante enne katsetad, siis ehk on. Ma seda ei tea, mul läks kohe IVF käiku. Vanust oli ka juba piisavalt, et mitte aega raisata.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib enne katsetada ravimeid vabalt, võib esiteks katsetada ravimitega ja kui ov toimib ja kõik ok, siis loota, et äkki õnnestub. Kui ei õnnestu, siis kontrollida muid variante. Mees on vast juba kontrollitud. Kui nt on probeemi ovulatsiooniga, siis enne tuleks see korda saada. Aga tavaliselt enne ivf sorkimisega pikta hakkamist võiks teha siis laparoskoopia, kus kontrollitakse juhad, emaka sisemus (müoomid jms) üle.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.04 18:27; 09.04 12:54; 09.04 13:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tee IVF-i, 6 kuud proovib arst ravimitega (metformiin + letrozole + ovitrelle), aga samas hakkasin mõtlema, et kui munajuhad pole läbitavad…siis võtan ravimeid pool aastat niisama ja raiskan aega? 😀 ei?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult võiks küll munajuhade läbitavuse uuringu teha, kasvõi kontrastainega kui LAPi teha ei taheta. Küsi arstilt, eks näis mis arvab või millega põhjendab, et vajalikuks ei pea. ????

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.04 19:50; 09.04 11:27; 09.04 19:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pole küll mingi teadja, aga äkki eeldab su haigusloo järgi. Nt et ei ole põdenud ühtki suguhaigust (tihti on munajuhade läbimatus suguhaiguse tüsistus) või et ei ole olnud mingeid põletikke seal piirkonnas. Või et on varasemalt lapsi loomulikul teel saadud. Lihtsalt mõned mõtted.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pole küll mingi teadja, aga äkki eeldab su haigusloo järgi. Nt et ei ole põdenud ühtki suguhaigust (tihti on munajuhade läbimatus suguhaiguse tüsistus) või et ei ole olnud mingeid põletikke seal piirkonnas. Või et on varasemalt lapsi loomulikul teel saadud. Lihtsalt mõned mõtted.

Tegelikult võiks küll munajuhade läbitavuse uuringu teha, kasvõi kontrastainega kui LAPi teha ei taheta. Küsi arstilt, eks näis mis arvab või millega põhjendab, et vajalikuks ei pea. ????[/quote]

 

Lapsi pole, suguhaiguseid pole ka põdenud seetõttu ongi keeruline teada..

Arst mainis esimesel ultrahelil, et “PCO-tüüpi munasarjad, aga et tõenäoliselt ovulatsioon toimub, munajuhad läbitavad jne…” aga midagi kindlat selle viimases osas pole. Kas see kontrastainega läbitavuse uuring on nö “lahja protseduur” ei vaja mingit taastumist vms? LAP-i vist niisama ilma põhjuseta teha ei tahaks, armid jne.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kontrastaineuuringuga kaasneb ebamugavus ja mõnedel juhtudel ka valulikkust (minul nt oli ikka väga valus ja päris lõpuni kontrastainet ei surutudki sisse, sest nad nägid, kuidas ma piinlesin) ning eriti sellest viimasest tulenevalt võivad tekkida spasmid, mis ei anna uuringuga tegelikult mitte mingit tulemust. Spasmid sulgevad munajuhad ja kuna selle tõttu kontrastaine edasi ei liigu, ei saa kindlalt öelda, kas siis olid munajuhad umbes või olid vaid spasmid takistuseks. Kindlaks teadmiseks tuleb siis ikkagi LAPile minna. Samas, kui selliseid probleeme ei esine, saab munajuhade läbitavuse ka kontrastaineuuringuga kinnitada.

Uuringu järgselt vb vajad 5-10min taastumiseks (oleneb, kui kergelt protseduur läheb) ja seejärel elad tavapärast elu edasi. Aind määrida võib veel mõned päevad, muud midagi.

Kontrastaneuuringul viiakse tupe kaudu kateeter emakasse ja läbi selle süstitakse kontrastainet sisse, samal ajal UHga jälgitakse aine liikumist ja võimalikke takistusi. Valulikuks võib protseduuri eesotsas teha see, kui emakas on liiga liikuv ning emakakael tuleb võtta n-ö näpitsate vahele kateetri sisestamiseks. Sellest tulenevalt tõmbub emakas nagu lihas kunagi kokku ja tekivad spasmid jm, mis võivad muuta kogu protseduuri üsna valulikuks. Kui näpitsate vahele emakat võtma ei pea, siis on suurem tõenäosus pääseda vaid ebamugavustundega. Kogu protseduur teostatakse eelnevalt sisestatud kudesid pehmendava tupeküünlaga ja tavalise valuvaigistiga. Kohapeal nad pihustavad vajadusel ka tuimestit juurde (minu kogemuse põhjal).

Lõpuks, peale üle tunni piinlemist lõpetati minul kontrastaineuuring ära ja käisin siiski ka LAPil. LAPil saab tuvastada ikkagi rohkem ja täpsemalt erinevaid anomaaliaid seoses emaka, munajuhade ja munasarjadega. Ja kui on mingi probleem, likvideeritakse see koheselt. Nt lõigati mul LAP käigus ka 2 pisemat endometrioosi kollet ära, millest varasemalt polnud juttugi ja kontrastaineuuringuga need välja ei tulnud (emakasse jõudis aine iseärasusteta, seega need olidki vaid LAPiga tuvastatavad).

Mul kokku LAPist 4 armi. Neist 1 on naba augus ja see ei paista kuidagi välja, 1 arm on juba üsna hele, kuigi LAP oli 1,5 kuud tagasi alles. 1 arm on tugevam ja tõenäoliselt jääbki nähtavamaks, sest suutsin mitmeid kordi öösel läbi une seda paranevat niidistatud haavakest sügama hakata ja eks ma veidi raskeks selle esmase kokkukasvamise sellega tegin. Ja viimane haavake on olemuselt umbes kahevahel. Veel täitsa hele pole, aga ei midagi hullu kah enam.

Kokkuvõttes soovitaksin arstiga konsulteerida, et kummal oleks rohkem jumet just sinu jaoks ja kui ta arvab, et pole üldse vaja, soovitaksin arsti vahetada. Nõustun sellega, et kõigepealt tasuks ikka kontrollida üle, kas teed on avatud, kui hakata ennast rohtudest täis sööma.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma su kysimusele vastata ei oska aga kontrastaine uurigu kohta võiksid tõrsti uurida.

Kirjutan eelmise kommentaari pärast vastukajaks, et mul oli see paari minutine protseduur, millega ei kaasnenud ei valu ega ebamugavustunnet. Reaalselt väga kebo.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kokkuvõttes soovitaksin arstiga konsulteerida, et kummal oleks rohkem jumet just sinu jaoks ja kui ta arvab, et pole üldse vaja, soovitaksin arsti vahetada. Nõustun sellega, et kõigepealt tasuks ikka kontrollida üle, kas teed on avatud, kui hakata ennast rohtudest täis sööma.

Aitäh sulle ülitäpse kirjelduse eest! Jah, nõus. Ma muidu arstiga väga rahul, aga ilmselt ta katsetabki ravimeid, sest usub või loodab, et mul pole midagi muud viga peale PCO-s tüüpi munasarjade. Loodan,et tal on õigus…aga aeg tiksub. 🙂 Kui see tsükkel kukub läbi, siis järgmisel UH-l küsin munajuhade läbitavuse kohta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma su kysimusele vastata ei oska aga kontrastaine uurigu kohta võiksid tõrsti uurida.

Kirjutan eelmise kommentaari pärast vastukajaks, et mul oli see paari minutine protseduur, millega ei kaasnenud ei valu ega ebamugavustunnet. Reaalselt väga kebo.

<p style=”text-align: center;”>Minul tehti ka munajuhade läbitavuse uuring ja see mingeid vaevusi ei tekitanud, korraks oli selline nn. päevadelaadne valu aga ei midagi hullu.</p>

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindlasti ei saa väita kindlat läbitavust ilma protseduurita. Minul ei ole ka suguhaigusi olnud. Küll oli nt pimesoole opp 90ndatel ja ka selle tulemusena võib saada munajuha kahjustatud (ajalised iseärasused ilmselt). LAPil selgus, et munajuha suletud hoopis teisel pool, misiganes põhjusel siis 🙂 Aga enne LAP proovisime ka paar kuud ravimitega stimuleerimist. Hiljem selgus, et tõenäosus selliselt rasestuda oli väike.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja, mul oli ka pimesoole op 2000 alguses (enne seda oli pimesool korduvalt kerget valu teinud) ning paremal pool oli liiteid ka rohkem. Mitte ainult munajuhades vaid kõhukoobas tervikuna oli liiteid täis (avastati mõni aasta tagasi LAPil kui munajuharaseduse tõttu juha lõhkes).

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.04 19:50; 09.04 11:27; 09.04 19:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas viljatusarst ei peaks sellest alustama, et välistada see kohe alguses?

Mis variandid läbitavuse puudumise puhul üldse on?

Ja kui soovin teha kontrastaine varianti.. siis kui on näiteks “blokk ees” kuskil, siis peab nii ehk naa LAPi tegema?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitaks ka laparoskoopiat munajuhade kontrollimiseks ja samal ajal saab teha hüsteroskoopia. Narkoosis ja korraga oleks mitu kärbest ühe hoobiga, eraldi ja ärkvel on need üsna ebamugavad (ja kui arst ütleb, et “see võib olla ebamugav” tähendab see tihtipeale sigavalus, nagu üks kirjeldab. Pealegi on asi selles, et kui keha läheb valust krampi ja spasmi, siis võivad ka munajuhad läbitavust kaotada.), kui munajuha on ilusti läbitav, siis on ok, aga kui ongi blokitud, siis on valus, kui kontrastainelahust läbi surutakse. Olen teinud hüsteroskoopia ilma narkoosita, polnud mõnus (aga kestab sekundeid).  Ega seda tavalise ultraheliga ei näe küll, munajuha on juuspeenike ja ultraheli pole mikroskoop. Seega, tavalise ultraheliga seda ei tea ega näe. Arst loodab, aga 100% teada ei saa.

Kui sul on üks asi polütsüstiline munasari, siis võib laparoskoopiaga võimalik ka munasarjasid turgutada, et ov kergemini toimuks, see nimetatakse munasarjade drillimiseks. PCOS tekitab tihti kõva kesta  munasarja ümber, kust munarakk läbi ei pääse, isegi kui ovuleerub. See on vana op, tehakse juba mitukümmend aastat ovulatsiooni parandamiseks, vanasti tehti sisselõiked, nüüd tehakse seda laseriga. Kui seda vaja on, siis saaks ka seda teha.

 

Ja kui peaks olema juhus, et üks või mõlemad munajuhad ongi kinni või armistunud või väga käänulised või liidetega (ka nt pimesoolepõletiku opiarmist võivad kõhus olla liited, armkude sidekoes, keegi ongi sellise kogemuse siia kirjutanud, ei pea olema gün põletik ega suguhaigus. See oleneb ainult natuke opi “kvaliteedist, pigem on asi keha omapäras, kui suure armkoe ta kasvatab igasuguste haavade peale, mõnel rohkem, teisel vähem, naha peale jäävad ka armid ja nn liigliha, samamoodi sissepoole), siis saab neid kas lapi ajal “läbi puhuda” üritada või ongi teada, et on näidustus ivfiks, sest pole ju mõtet ov stimuleerida, kui munarakk kuhugi ei pääse (kui on halvasti läbitav, siis on oht ka emakaväliseks raseduseks- seemnerakk pääseb kitsast kohast läbi, munarakk/viljastunud embrüo ei mahu ja jääb munajuhasse kinni).

 

 

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.04 18:27; 09.04 12:54; 09.04 13:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitaks ka laparoskoopiat munajuhade kontrollimiseks ja samal ajal saab teha hüsteroskoopia. Narkoosis ja korraga oleks mitu kärbest ühe hoobiga, eraldi ja ärkvel on need üsna ebamugavad (ja kui arst ütleb, et “see võib olla ebamugav” tähendab see tihtipeale sigavalus), kui munajuha on ilusti läbitav, siis on ok, aga kui ongi blokitud, siis on valus, kui kontrastainelahust läbi surutakse. Olen teinud hüsteroskoopia ilma narkoosita, polnud mõnus (aga kestab sekundeid). Ega seda tavalise ultraheliga ei näe küll, munajuha on juuspeenike ja ultraheli pole mikroskoop. Seega, tavalise ultraheliga seda ei tea ega näe. Arst loodab, aga 100% teada ei saa.

Kui sul on üks asi polütsüstiline munasari, siis võib laparoskoopiaga võimalik ka munasarjasid turgutada, et ov kergemini toimuks, see nimetatakse munasarjade drillimiseks. PCOS tekitab tihti kõva kesta munasarja ümber, kust munarakk läbi ei pääse, isegi kui ovuleerub. See on vana op, tehakse juba mitukümmend aastat ovulatsiooni parandamiseks, vanasti tehti sisselõiked, nüüd tehakse seda laseriga. Kui seda vaja on, siis saaks ka seda teha.

Ja kui peaks olema juhus, et üks või mõlemad munajuhad ongi kinni või armistunud või väga käänulised või liidetega (ka nt pimesoolepõletiku opiarmist võivad kõhus olla liited, armkude sidekoes, keegi ongi sellise kogemuse siia kirjutanud, ei pea olema gün põletik ega suguhaigus), siis saab neid kas lapi ajal “läbi puhuda” üritada või ongi teada, et on näidustus ivfiks, sest pole ju mõtet ov stimuleerida, kui munarakk kuhugi ei pääse (kui on halvasti läbitav, siis on oht ka emakaväliseks raseduseks- seemnerakk pääseb kitsast kohast läbi, munarakk/viljastunud embrüo ei mahu ja jääb munajuhasse kinni).

Tänud informeerimast! Uurisin just tuttavalt ämmaemandalt ka (ta ka nö. rasestus tükk aega ja tal oli ka PCO) ja ta ütles, et alguses tehaksegi ravimitega, et kas tekib üldse mingit asja sinna mis võiks hakata munajuha läbima. Ütles, et kui 6 kuu jooksul ei rasestu siis mulle see LAP või kontrastaine värgendus kindlasti tehakse, enne kui edasi liigutakse…Ehk jah, vb. oleneb osaliselt ka vanusest ja kindlasti eelnevast haigusloost…ei tea.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõlab tegelikult nagu ok plaan, hakata algusest proovima loogilises järjekorras: kas tekib munarakk, kas see emakasse pääseb, kas seal on koht, kuhu pesastuda (limaskesta paksus), vahepeal uurida, kas ka seemnerakk on kõbus jne. Hoian pöialt!

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.04 18:27; 09.04 12:54; 09.04 13:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul arst soovitas kõige ennem mees üleni läbi kontrollida. Kui mehes on viga siis ei ole mõtet LAP teha kui niikuinii IVF teed siis vaja minna.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõlab tegelikult nagu ok plaan, hakata algusest proovima loogilises järjekorras: kas tekib munarakk, kas see emakasse pääseb, kas seal on koht, kuhu pesastuda (limaskesta paksus), vahepeal uurida, kas ka seemnerakk on kõbus jne. Hoian pöialt!

Minul arst soovitas kõige ennem mees üleni läbi kontrollida. Kui mehes on viga siis ei ole mõtet LAP teha kui niikuinii IVF teed siis vaja minna.

Mhmh. Mees kontrollitud – kõik ok, mina ka kontrollitud – kõik ok – v.a PCOS (JA kontrollimata need munajuhad :D), mõte hea, plaan hea. Aeg tiksub, 30-aastane, lapsi pole. Praegu koroonapiirangutega tõttu on stressitase madalam kui kunagi varem, et justkui kõik tingimused soodsad rasestumiseks.. loodan väga, et ravimid toovad mulle beebi ja ei pea oma kõiki oma 30ndaid eluaastaid veetma viljatusprobleemide ja lapsesaamise küüsis..

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

<p style=”text-align: left;”>Mul ka 90-datel tehtud pimesoole opi tagajärjel kõhuõõnes ohtralt kiireid ja kui käisin LAP protseduuril, et kontrollida munajuhade läbitavust siis ühte munajuhad ei suudetudki liidete tõttu puhastada. Ja soovitati kohe ka IFV protseduuri kuna teise läbitavus on mitte kõige parem ja on oht emakaväliseks raseduseks.</p>

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka 90-datel tehtud pimesoole opi tagajärjel kõhuõõnes ohtralt kiireid ja kui käisin LAP protseduuril, et kontrollida munajuhade läbitavust siis ühte munajuhad ei suudetudki liidete tõttu puhastada. Ja soovitati kohe ka IFV protseduuri kuna teise läbitavus on mitte kõige parem ja on oht emakaväliseks raseduseks.</p>

Igaks juhuks täpsustan, et ivf ei välista emakavälist rasedust. Embrüo küll siirdatakse emakasse, aga enne kui ta kinnitub (pesastub) emakaseinale, jõuab ta korralikult ringi liikuda.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.04 19:50; 09.04 11:27; 09.04 19:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen teemaalgataja ja käisin täna UH-s, uurisin ka siis arstilt, et kuidas ta teab et mul munajuhad läbitavad (ilma et neid keegi kontrollinud oleks), ta ütles, et mul pole nö. taustainfot, et need ei peaks olema läbitavad. Ta ütles, et see väga väike tõenäosus et need POLE läbitavad,aga ütles et davai, pole probleemi teeme ära kontrolli ja juba järgmine kuu ma lähengi peale mensest kohe. Loodan, et see ei keera järgmist tsüklit kuidagi pekki.

 

🙂

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 08.04 16:43; 08.04 19:00; 08.04 20:48; 09.04 01:03; 09.04 11:36; 09.04 13:09; 09.04 14:24; 28.04 13:27;
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Rasestumine ja lapse ootamine kuidas teab arst et munajuhad läbitavad?