Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas teie ütlete (keeleküsimus)?

Näitan 16 postitust - vahemik 31 kuni 46 (kokku 46 )

Teema: Kuidas teie ütlete (keeleküsimus)?

Postitas:
km70

Kõik vähegi tuttavad teavad mu tööaegu ja mina nende omi. Eriti totter on helistada kellelgi küsimusega Mis Teed, kui tead, et ta töötab E-R 9-17, 99% on ta tööl ja 1% haiguslehel.

Tänapäeval töötavad väga vähesed inimesed 9-17. Kodutöö, graafikutega töö, omaenda ajaplaneerimine on väga levinud. Aga see pole oluline. Oluline on see, et kuigi sa uhkusega teatad, et sa tead, et see on sinus kinni (mis tegelikult tähendab, et tegu on sinu kiiksuga), ei sega see sul siiski neid, kelle jaoks selline küsimus pole selliseid probleeme tekitav kui sinu jaoks, halvustamast ja ennast paremaks pidamast. Mis on naljakas. Samas tore ka, kui inimene oma puuduse suudab endale plussina serveerida. Kui ta selle käigus ainult suudaks teised halvustamata jätta.

+10
-5
Please wait...

Postitas:
alexxx

Seepärast ei küsi ka keegi sõpradest minult ega vastupidi “Mis teed”, kui näeme, et teine näiteks sööb vorstivõileiba, joob kumõssi ja loeb Eesti Loodust 🙂

Aga seda küsimust ju ei esitatagi siis, kui on võimalik oma silmaga näha, mida teine teeb? Ma ei ole iial kuulnud, et keegi poes kedagi kohates nii küsiks (aga ma ei väida, et selliseid inimesi olemas pole), telefoni teel aga küllalt. Minu arust on see suurepärane sissejuhatus, kui on soov lihtsalt sõbraga telefonis lobiseda, eriti kui pole konkreetset teemat plaanis. Väike süütu küsimus. Või kui näiteks kaaslane toimetab kõrval midagi arvutis, endal on aga parasjagu igav ja tahaks suhelda, siis on see küsimus ka täiesti omal kohal. Saan aru, et sina selliseid tühiseid vestluseid ei pea, aga see ei ole ju tegelikult midagi taunimisväärset.

“Mis teed?” nii kõnes kui kirjas, vahel kõnes ka “missa teed?”. Tartu.

“Mida sa teed?” käib konkreetse tegevuse kohta või üllatust/etteheidet väljendades.

See on seesama seltskond, kes paksudele rõõmsalt head isu soovib

See kommentaar võttis mu aga sõnatuks.

+12
-3
Please wait...

Postitas:
UunoR

“Kuidas läheb” niisama pole keegi minult mitu aastakümmet küsinud ega ammugi küsi ise seda kelleltki. See on nii pinnapealne ja mõttetu küsimus, millele saadav vastus “hästi” on täiesti tarbetu ega anna märku millestki. Aga üldiselt, kui keegi peaks seda minult küsima, eks siis võtaksin aja ja hakkaksin pajatama, kuidas läheb 🙂 Muidugi, kui küsitakse konkreetse tegevuse kohta, näiteks et kuidas puude ladumine läheb, siis saab vastata, et kolm ruumi laotud ja kaks veel teha 🙂

Meenutad väga üht minu vanatädi, kes oli kunagi õpetaja. Tema lemmikhobi on ka jaurata keeleküsimuste üle, et miks keegi ütles nii, miks naa. Näiteks pidas ükskord monoloogi teemal, miks keegi ütles kaasaegne muusika vms. Siis ta hakkas jaurama, et peab ütlema, tänapäevane, mitte kaasaegne, sest kaasaegne tähendab hoopis samal ajal elanut, näiteks Lydia Koidula kaasaegne vms. Suurem osa tema heietustest puudutab sõnu ja väljendeid, mis pole vead, vaid tema enda väljamõeldud kiiksud. Tema lemmikhobi on kuulata mõnd raadiosaadet või televisioonist midagi ja siis hakata tähte närima, näe, see ütles seda valesti, see seda. Täpselt sama tundub sinu probleem olevat. Enda arust oled maru lahe tädi, kes kogu aeg jaurab, kuidas teised valesti räägivad, kuigi need pole vead, hoopis sina oled pehmelt öeldes kummaline. Kui sa iga lauset niimoodi täht-tähelt järad ja iga kord midagi enda arust vaimukat vastu purtsatad, siis ausalt öeldes pole sellised inimesed lahedad, nagu sa ise näid arvavat, vaid kohutavalt tüütud. See minu vanatädi on samasugune. Küsitakse, et kas sind kutsuti sinna välja, tema vastab, et ei kutsud välja, sisse kutsuti. Kogu aeg sedasi, täpselt nagu sina.

+9
-5
Please wait...

Postitas:
JennyBro

“Mis teed?” ei pruugi üldse tähendada küsimust “millega sa praegu tegeled?” vaid võib asendada küsimust “on sul aega minu jaoks” või “võtaks midagi koos ette” või haarab inimese tegevust näiteks viimase 10 aasta jooksul, mil küsijaga pole suhelnud. Ma pole kunagi mõelnud seda hetkel oleva tegevuse kohta, see on niigi selge, kas kuuldav või nähtav.

On terve hulk küsimusi või ka fraase, mille mõte pole saada konkreetset vastust, vaid nad toimivad kui suhtlusvahendid või on varjatud palve. Nt küsimus “kas suhkrut on?” ei taha jah/ei vastust, vaid “kas ma võiksin oma kohvi/tee jaoks suhkrut saada”.

+12
0
Please wait...

Postitas:
km70

#3985728: See on seesama seltskond, kes paksudele rõõmsalt head isu soovib See kommentaar võttis mu aga sõnatuks.

Tegelikult mindki, aga ei viitsinud märkust teha. Mida siis paksudele tuleks soovida, halba isu? Ja kui kohtud tööasjus inimesega, asjad ei laabu ning eesmärk jääb saavutamata, siis tuleks lahku minnes soovida halba päeva?

+10
0
Please wait...

Postitas:
k2oliis

Mõni mu tuttav võiks just rohkem küsida, et mida ma teen, kui helistavad. Näiteks ämm: vatrab ja vatrab, aga ma olen sõbrannaga kohvikus, ei tihka katkestada ka. Aga kui kohe küsiks, siis saaks informatiivselt ja lühidalt kõne tehtud ja mina oma tegevusse tagasi. Kui ise tahan kelleltki midagi konkreetset küsida, siis uurin, kas saad korraks rääkida. Kui tahan lobiseda (põhiliselt  emaga), siis küsin “Mis teed?” Sest tõesti huvitabki ja niisama hea sissejuhatus.

Teemasse, mõtlesin minagi hiljuti sama küsimuse peale, et lapsega korrektselt rääkida. Ütlen “mis sa tahad?”, “mis sa teed?” vms. Arvasin, et peaks ikka ütlema “mida sa teed?”, aga siit tuli nüüd välja, et sobivad mõlemad? Sama “kus sa lähed?” VS “kuhu sa lähed?”

+2
-1
Please wait...

Postitas:
jaagular

Huvitav. Järele mõtlema hakates ei küsi ma sõpradega suheldes kunagi, et mis teed. Pigem peale tervitamist, et Kuidas läheb? või Kuidas elu? või On sul aega rääkida?

+3
0
Please wait...

Postitas:
kitah

Aga seda küsimust ju ei esitatagi siis, kui on võimalik oma silmaga näha, mida teine teeb?

Tead, küsivad ikka küll. Ja mind see alati vihastab. Mul ema ka alati ütles, kui teine ometi ju nägi, et ta nõusid peseb või peenart rohib, et “puid lõhun”, “heina teen”, “jalgpalli mängin”. Minu arust sellest on siin perekoolis varem ka teema(sid) olnud, et krt inimene näeb, mida sa teed, ja siis küsib lollakalt “Mis teed?” Ehk ta peab silmas, et hea küll, poest lähed välja, nõud saad pestud, aga edasi – no siis küsigi, et aga mis peale seda tegema hakkad? No siis mõtle, kas ta tahab lihtsalt lobiseda või on tal plaan sulle külla tulla (jääda) või sind kuskile välja kutsuda – aga krt siis tõesti võiks sellise mõttetu vahu asemel asjast rääkida.

Teine asi – seda harrastas jälle mu perekond ja seda ma ka ei sallinud: Mis homme teed? Mis neljapäeval teed? No mis see nende asi oli, mis ma teen – no lakke sülitan ja täisid tapan, so what? Nemad siis kas tulevad külla või tahavad mind viia sinna ja tänna. Aga ma ei taha, et nad külla tulevad ega nendega minna kuskile; kuid selmet jälle vahtu ajada ja mu aega raisata, võiksid kohe ütelda, et tere, oli sihuke plaan – minna sinna, tulla sinu juurde. Ja siis ma ütlen, kas ma tahan minna sinna või neid endi juurde. Ja kui mulle ei sobi, siis ütlengi, et homme või neljaba ei sobi, aga kuidas oleks reedel või laupäeval või üleüldse järgmisel nädalal?

+5
-9
Please wait...

Postitas:
Montserrat

Lõunaeestlane siin ja täpselt sama arvamus. Telefonikõne alustan ikka ”No tsau, mis teed?”.

Ma hakkasin mõtlema, et kuidas mina tavaliselt telefonikõnet alustan. Ma regulaarselt kellegagi telefonis ei lobise, enamasti helistan asja pärast või siis nt sünnipäevade puhul. Eriti (väikeste) lastega inimestelt küsin alustuseks “Saad sa rääkida?” ja siis lähen asja juurde. (Enamasti vastatakse küll jah või on jõutud juba kõnet vastu võttes öelda, et kuule ma helistan sulle natukese aja pärast tagasi.) Kui pole tööaeg või muidu hõivatud inimene, lähen kohe asja juurde. Kui ammu pole rääkinud, siis küsin, kuidas läinud on. Aga kui helistan oma lapsele, siis enamasti küll just selleks, et saada teada, mis ta teeb või kus ta on, nii et: “Tere /laps/, mis teed seal praegu?”, kui ma tean, et ta on kodus. Või: “Tere /laps/, kus sa oled?” – See “kus” ütleb üldiselt ära ka selle, mida tehakse. (Meil on Family Link ka, aga tal on mobiilne andmeside enamasti väljas, hoiab kokku, ja nii jube oluline mulle ka ei ole, et ma kogu aeg tema asukohta teaksin.)

+1
0
Please wait...

Postitas:
krokodill

Mind on see küsimus lapsepõlvest alates kergest arusaamatusest turtsatama pannud, on see siis esitatud nii või naa. Kui keegi helistab ja küsib, et mida ma teen, siis ilmselgelt ütlen, et praegu just vastan sinu telefonikõnele. Või kui kohtan poes mõnd tuttavat ja tema küsib et no mida sa teed kah, siis teen pausi, kergitan kulmu ja küsin vastu – mida sa ise pakud, mida ma teen ostukäruga Selveris? Kassi peksan? Magan?

Tundub mingi autismi vormina. Tundsin ära ühe oma tuttava (see pole kindlasti sina), tema on ka väga allergiline “valesti” rääkimise suhtes ja kipub samasuguseid vastuseid andma. Aspergeri diagnoosiga.

+8
-2
Please wait...

Postitas:
monic77

Panime sõbrannadega suheldes tähele, et kasutame küsisõna erinevalt. Küllap on see jälle piirkondlik eripära. Nimelt mõned meie seast ütlevad kõnekeeles “MIS sa teed?”, mõned aga “MIDA sa teed?”

Kuidas teie kõnekeeles ütlete? Näiteks kuidas te sõbrannale helistades küsiksite? Või näiteks kujutage ette, et teete arvutis midagi ja teie (väike) laps tuleb teie juurde ning tahab teada, millega tegelete. Kumba moodi ta küisb: “Emme, mida/mis sa teed?”

Mis teed?

Tallinnas kasvanud

+2
-1
Please wait...

Postitas:
K4gu

See on seesama seltskond, kes paksudele rõõmsalt head isu soovib

Vabandust, aga miks paksudele ei tohi head isu soovida? Miks paksule ei tohi toit maitseda? Äkki ma serveerin talle taldrikutäie hiina kapsast, kas ta peaks seda mornilt ja isutult närima ja vahepeal ennast nurga taga piitsutamas käima, et ta üldse julges söömise peale mõeldagi? Või kuidas? Mulle endale on küll jäänud mulje, et ka kaalust alla võtmiseks tuleks oma kaalutud toiduportsjon pigem hea isu ja hea tujuga ära süüa, mitte nälgida ja närveerida.

Muul teemal – sul tundub “seltskonna” küsimus väga valuliselt istumise all olevat, igas asjas määratled sa inimesi väga väikeste tunnuste alusel mingisse kindlasse seltskonda kuuluvaks. See pole isegi enam snobism, see on kniksmariihenlus.

+8
0
Please wait...

Postitas:
moorike

Sõprade, mehega kõnes: mis teed?

Lastega vist “mis sa teed?”. Algul, kui esimene laps oli pisem, üritasin ikka korrektselt “mida sa teed?”  küsida, aga lõpuks läks ikka lappama. Kuigi mul on tunne, et just vanim laps ütleb rohkem “mida sa teed”.

Eks kõnekeel ongi põhjusega kõnekeel, et seda kõnelda 😀

+1
-1
Please wait...

Postitas:
KuuS

Meil kasutatakse mõlemat varianti, aga ise kasutan rohkem ‘mida sa teed’. Siin palju mainitud, et ‘mida sa teed’ kõlab etheitvalt, tänitavalt vms. Eks oleneb ju kõik, mis hääletoonil seda küsitakse. Tavalise kõne ja hääletooniga ei mõju see küsimus mitte kuidagi imelikult. Mu jaoks kõlab pigem see ‘mis sa teed’ nii, et teist tegelikult väga ei pruugi huvitada, millega ma siis tegelen, vaid lihtsalt soovitakse tähelepanu või sobib mistahes vestluse alustuseks, ilma, et tegelikult väga oodatakse mingit detailset kirjeldust… Umbes nagu Inglise keeles küsimusele ‘how are you?’ või ‘how do you do?’ ei eelda keegi, et sa hakkad vastuses olukorda pikemalt kirjeldama, vaid on lihtsalt selline.. viisakusväljend.  See ‘mis sa teed’ annab mulle sama tunde. Et vastatakse kiirelt midagi ja siis edasi selgub, miks teine üldse kõnetas või ühendust võttis.  ‘Mida sa teed’ seevastu väljendab konkreetset huvi ja soovi teada saada, millega teine tegeleb  ning siis ootangi, et tuleb sealt pikem kirjeldus.

0
0
Please wait...

Postitas:
tervist

Panime sõbrannadega suheldes tähele, et kasutame küsisõna erinevalt. Küllap on see jälle piirkondlik eripära. Nimelt mõned meie seast ütlevad kõnekeeles “MIS sa teed?”, mõned aga “MIDA sa teed?”

Kuidas teie kõnekeeles ütlete? Näiteks kuidas te sõbrannale helistades küsiksite? Või näiteks kujutage ette, et teete arvutis midagi ja teie (väike) laps tuleb teie juurde ning tahab teada, millega tegelete. Kumba moodi ta küisb: “Emme, mida/mis sa teed?”

Kuidas kulgeb?
Kuidas läheb?
Mis uudist ?
Aga laps küsib enamasti ikka midagi või annab teada oma tegudest. Seda, mis teen, seda näeb ta ju isegi. Ja kui on väiksem laps, siis hakkan ju ise rääkima, mis teen, ei oota ju ometi, et laps küsima hakkab.

0
0
Please wait...

Postitas:
svips

“Mis teed?” sõna “sa” kaob vahelt ära

0
-1
Please wait...

Näitan 16 postitust - vahemik 31 kuni 46 (kokku 46 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas teie ütlete (keeleküsimus)?