Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas tulla toime, kui sõbral on vähk

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Kuidas tulla toime, kui sõbral on vähk

Postitas:
Kägu

Täna sõber tunnistas, et tal on vähk. Pikalt varjanud, sest ei suutnud seda kellelegi rääkida. Ma ei oska sellega kuidagi toime tulla ja ei tea, kuidas toeks olla.
Proovisin positiivne olla, aga ise hoidsin nuttu tagasi.
Kuidas sellest üle olla?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ravi saab? Ta võib sellest ju lahti saada. On siis juba hilja?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Keemiaravi hakkab saama, võib välja tulla, kui kõik läheb hästi.
Hirm on aga tohutu.
Samas positiivne on see, et kõik väärtused loksusid paika – kui mõttetult palju me mingite pseudoteemade pärast tülitseme.
Nagu unustaks ära, et me oleme siin ajutiselt ja midagi ei saa enesestmõistetavalt võtta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täna sõber tunnistas, et tal on vähk. Pikalt varjanud, sest ei suutnud seda kellelegi rääkida. Ma ei oska sellega kuidagi toime tulla ja ei tea, kuidas toeks olla.

Kuidas sellest üle olla?

Oleneb, mis vähivorm on sõbral on. Tänapäeval on üks osa vähki ravile alluv. Kui sõber oluline, siis hinda seda aega, mis on teil hetkel veel olemas. Sina ei oska endaga toime tulla, aga mida sõber hetkel tunda võib. Väljenda seda, mida sõber sulle tähendab ja ära mõtle hetkel endale vaid talle. Kasuta seda aega suhtlemiseks, mis veel olemas on, kui sõber ehk kiirelt lahkumas. Elu kahjuks lõpeb kõigil surmaga, nii et surma tunnetamine annab ehk võimaluse hinnata seda mida hetkel omad. Elu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Raske, väga raske on!
Esimesed päevad ainult nutsin kodus, sõbraga(tegelikult sõbranna) suheldes püüdsin rahulikuks jääda, pakkudes veidi rohkem abi ja endapoolset kohalolu. See oli vajalik just nende pere logistika poole pealt. Kõik need arstil, ravil käimised, laste trennid ja muu. Aega läks, aga kogu see argirutiin sundis igapäeva suhtluses mitte kurvastama, vaid tegutsema, see oli igati parem meile mõlemale. Loomulikult tuli ravis tagasilõõke, aga nendestki suutsin ma koos olles rahulikuks jääda, rääkida, kuulata ja planeerida. Aga kurb, raske ja nukker oli ikka!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hirmul on suured silmad ehk senikaua on hirmus kuni teemast suurt midagi ei tea. Lugesin tookord Maire Forseli FB-i lehte, kus ta oma vähiraviteemalisi postitusi tegi kuni terveks sai. Nüüd on aktiivsem kui kunagi varem. Praegu ei ole enam nõukaaeg, kus diagnoosi saamine oli praktiliselt fataalne surmaotsus. Ehkki nii ikka veel mõeldakse kuna need vähi saajad on ju veel tollane põlvkond.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hirmul on suured silmad ehk senikaua on hirmus kuni teemast suurt midagi ei tea. Lugesin tookord Maire Forseli FB-i lehte, kus ta oma vähiraviteemalisi postitusi tegi kuni terveks sai. Nüüd on aktiivsem kui kunagi varem. Praegu ei ole enam nõukaaeg, kus diagnoosi saamine oli praktiliselt fataalne surmaotsus. Ehkki nii ikka veel mõeldakse kuna need vähi saajad on ju veel tollane põlvkond.

Vähist paranemine/mitteparanemine sõltub sellest, mis tekkeline vähk on, kus vähk asub, mitmes staadiumis vähk on, milline on inimese vanus ja milline on tema alustervis.
Nõukaajaga pole siin mitte midagi pistmist. Ära aja lolli juttu.
Kui inimesel avastatakse vähk esimeses staadiumis, ta on muidu tervete eluviisidega ja vähk allub ravile, siis sõltumata poliitilisest ühiskonnas on prognoos hea.
Kui vähk avastatakse nt neljandas staadiumis ja kaugsiirded on ajus, luudes, lümfides, siis võid sa elada kasvõi tulevikumaailmas , organism vannub vähile alla.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Aga hea teemaalgataja – lase oma sõbral rääkida nendest tunnetest, mis tal vähiga seoses on. Ole valmis talle abiks olema, kui keemiaravi järel on tervis kehv. Veetke palju aega koos, vestelge.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu sõbrannale öeldi kohe, et ravi pole, aga teeme kõik võimaliku, et pikendada. 10 aastat võitles. Suri 36-selt. Siiani tuleb vahel mõte, et läheks koos välja ja siis meenub, et ei saa.

Proovisin temaga hästi normaalne olla, eriti tahtsin teda naerma ajada. Kui ta rääkida tahtis, siis kuulasin. Tugev olemiseks oli tal vahel vaja väga pikalt analüüsisa ja asju selgeks rääkida endale. Kaasa rääkida ûldse ei osanud neil teemadel, tihti püüdsin huumoriga ta mõtteid kergendada. Küsisin alati, et kuidas sa ennast tunned. Kui vastuseks tuli ainult hästi, siis võtsin käbe uue teema. Kui endal oli vahepeal ühe teise asja pärast raske aasta, siis seda ta küll kuultat ei tahtnud, sest seda oli talle palju lihtsalt. Ma ei pannud pahaks.

Ma arvan, et mõistmine, miks see teda muudab, on tähtis. Minu sõbrannat ja tema meest muutis haigus palju.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vähk ei ole jah tänapäeval enam surmaotsus, ka 4 astme vähiga võib pikka aega elada, kõik oleneb.. las sõber/sõbranna räägib täpsemalt mis prognoosid ja raviplaanid on. Ma usun, et ta tahab rääkida, see on talle väga oluline teema. Ja toeks ole lihtsalt, ära teda matma hakka veel oma mõtetes. Vara selleks!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minul kadusid sõbrannad ära, kui mul depressioon oli. No eks neil oli ka raske minuga, aga see, et nemad ära kadusid, pani mind veel tühisemana tundma. Seega ole sõbra jaoks olemas, tehke koos asju, mis mõtteid mujale viiks.

Please wait...
Postitas:
kirilind2

Kõik on individuaalne. Raviga on nii ja naa. Keemia kahjuks lõhub tohutult organismi.
Tähtis on organismi toetada keemia ajal.
Ega muud polegi teha, lihtsalt ole olemas ja toeks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas saab täiskasvanud inimene nii lolli juttu ajada kui sina?! Vähki ei sure sugugi ainult “tollane põlvkond”, surevad ka noored ja surevad lapsed. Ja vähiravi ise on juba nii karm, et peale seda on vaja omakorda ravi vähiravist taastumiseks. Ainult eriti rumal või kitsa silmaringiga inimene seostab hirmu vähi ees nõukaajaga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas saab täiskasvanud inimene nii lolli juttu ajada kui sina?! Vähki ei sure sugugi ainult “tollane põlvkond”, surevad ka noored ja surevad lapsed. Ja vähiravi ise on juba nii karm, et peale seda on vaja omakorda ravi vähiravist taastumiseks. Ainult eriti rumal või kitsa silmaringiga inimene seostab hirmu vähi ees nõukaajaga.

Jeerum, miks siis juba sünnist peale ei saada haigekassa meile kutseid mammograafile, vaid alles teatud ikka jõudes?? Ja sellesse ikka jõudnud on kõik veel nõukaajal sündinud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jeerum, miks siis juba sünnist peale ei saada haigekassa meile kutseid mammograafile, vaid alles teatud ikka jõudes?? Ja sellesse ikka jõudnud on kõik veel nõukaajal sündinud.

Kas rinnavähk on ainuke vähk su meelest?

Please wait...
Postitas:
Kägu

https://www.acco.org/us-childhood-cancer-statistics/

Please wait...
Postitas:
Kägu

https://www.acco.org/us-childhood-cancer-statistics/

https://www.cancer.org/cancer/cancer-in-children.html

https://www.stbaldricks.org/international/gccf/

https://www.childrenwithcancer.org.uk/

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas sellest üle olla?

Sellest ei peagi üle olema. Ole lihtsalt olemas ja ära väldi teemat.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei oskagi öelda muud kui et appi, kui võhik sa selles teemas oled. Päris rumalaks ei taha tembeldada, aga uuri enne, kui üldse suud paotad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vähki on palju (erinevaid liike), uuringud on kallid, raha on vähe. Vähi esmased sümptomid on umbes samad, mis depressioonil, üleväsimusel ja muudel kergematel haigustel (osa siseorganite vähi sümptomeid meenutavad seedehäirete omasid, mõni arst peab esmaseid häireid hüpohondriaks, mõni patsient peab hüpohondriat või üleväsimust või mingi aine puudust automaatselt vähiks), samuti on vähil palju eri vorme. Seega on varane avastamine keeruline, hiline avastamine lihtsalt võib vahel osutuda liiga hiliseks. Lisaks on paljudel inimestel periood, kus nad saavad aru, et midagi on valesti, aga arstile minek ja probleemiga tegelemine tundub liiga hirmus, nii et nad ise lükkavad seda edasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

palvetada sõbra eest. kui Jumalat ei usu, siis palvetada nende jõudude poole, keda usud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on neljanda staadiumi vähk. Sõpradelt ootan, et nad aeg-ajalt helistaksid ja küsiksid, et kuidas mul läheb? Et ei pandaks pahaks, kui ma vahest ei taha rääkida või vastan tõrksalt. Et nad ikkagi helistaksid ja küsiksid, tuleks küllagi. Ma ei ole suremas, saan ravi ja saan kõigega hakkama. Mitte küll päris nii, nagu varem. Oleks hea, kui mind koheldaks nagu ennegi. Ma muidugi saan aru nende muretsemisest ja abi pakkumine on tore. Kui ma abi vajan, küll ma ütlen. Seniks olge te tänatud ja hoidke ennast!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on neljanda staadiumi vähk. Sõpradelt ootan, et nad aeg-ajalt helistaksid ja küsiksid, et kuidas mul läheb? Et ei pandaks pahaks, kui ma vahest ei taha rääkida või vastan tõrksalt. Et nad ikkagi helistaksid ja küsiksid, tuleks küllagi. Ma ei ole suremas, saan ravi ja saan kõigega hakkama. Mitte küll päris nii, nagu varem. Oleks hea, kui mind koheldaks nagu ennegi. Ma muidugi saan aru nende muretsemisest ja abi pakkumine on tore. Kui ma abi vajan, küll ma ütlen. Seniks olge te tänatud ja hoidke ennast!

Sa oled väga vapper ja tubli.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ole lihtsalt olemas, suhtle täpselt nii nagu ennegi, kuula kui ta tahab rääkida, küsi ise jne. Meie naabritel suri mõni aeg tagasi laps ära. See teema on siiani nii nii valus, aga kuidagi peab edasi minema. Suhtleme edasi samamoodi, räägime igapäeva muredest ja rõõmudest, vahel meenutame läbi naeru ja nutu lapsekese tegemistest. Kõige hullem sellises olukorra on see, kui hakatakse teemat vältima või inimest kartma, elevant on toas, aga keegi ei julge sellest rääkida, isegi mitte sinnapoole vaadata. Käitu edasi nii nagu enne, näita välja ja ütle, et sa oled olemas, kasvõi kell kolm öösel. Sellises seisus inimestel on vaja inimesi enda ümber ja teadmist, et nad ei ole üksi.

Please wait...
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuidas tulla toime, kui sõbral on vähk