Esileht Koolilaps Kuidas tunda ära stressivalu?

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Kuidas tunda ära stressivalu?

Postitas:
Kägu

13 aastasel poisil pikemat aega kõhuvalu. Algas koos kõhulahtisusega. Pidasin seda tavaliseks viiruseks, et küll läheb üle. Kui paari nädala jooksul üle ei läinud helistasin perearstile. Arst ütles, et ilmselt siiski viirus ja et viirustega kohapeale vaatama ei kutsu. Kirjutas mingid kapslid kõhulahtisuse vastu. Kõht enam lahti pole, aga valu on endiselt. Kohe nii, et ei lase öösiti magada. Eelmisel nädalal olid terve klassiga koduõppel. Täna pidi kooli minema, aga kuna kõhuvalu tõttu jäi alles vastu hommikut magama, siis kooli teda täna ei saatnud. Magab veel praegugi. Valud käivad hooti, aga ikka hommikust õhtuni. Kas on mingit tunnust, mille alusel aru saada, kas tegemist on stressiga? Koolis iseenesest peaks tal kõik korras olema. Hinded korras ja klassikaaslastega suhtleb ka aktiivselt. Küll aga on tal probleem trennis käimisega. Tahab sealt ära tulla kuna ei meeldi võistlustel osalemine. Samas on ta omal alal päris hea ja kahju oleks seni saavutatut raisku lasta. Samas kardan ka, et trennis mitte käimisega saavad arvutimängud liiga palju mänguaega. Leppisime treeneriga kokku, et käib siis lihtsalt trennis aga mitte võistlustel kuniks tahe tagasi tuleb. Nüüd olen aru saanud, et treener suht ignoreerib teda trennis. See võib olla ilmselt stressi põhjustaja.
Kas nö stressivalu kestab hooti mitmeid kordi päevas k.a öösel või peaks siiski uuesti perearstile pöörduma ja nõudma mingeid uuringuid? Mis teie kogemused on näidanud?

+4
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

ma oleks selle aja peale lapsega juba ammu emosse uuringutele läinud

+7
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas on mingit tunnust, mille alusel aru saada, kas tegemist on stressiga?

Ei ole sellist tunnust. Välistamismeetodit kasutavad sellistes olukordades – kui tõesti kõik on korras, siis mõtlevad selle psühholoogilise võimaluse peale.

See on väga keeruline teema tõesti, sest harilikult ei tea nooruk ise ka, mis temas ärevust või stressi tekitab. Ta ei tea isegi seda, et tal üldse stress on, tal pole nii palju kogemust, et oma tundeid mingi muu aja tunnetega võrrelda. Minu laps sai ärevusest teada siis, kui koolis ühel päeval murdus ja nuttes minema tormas. Alles siis oskas ta tagantjärele oma varasemad hirmud ühte komplekti seostada. Sinnamaani oli end lihtsalt imelikuks pidanud 🙁 Aga kehalised tunnused olid olnud juba ligi pool aastat – südamepahad koolipäevade hommikul, kõhuvalud, pearinglus. Perearst oli juba erinevaid proove teinud, kõik oli korras, siis tuli suvi peale ja nähud nagu kadusid, arvasime, et ju oli mingi rike ja läks korda. Aga septembris algasid uuesti.

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil oli ca 10selt samasugune lugu samade sümptomitega. Lastepolikliiniku pediaater uuris välja, et on lambliad, sai AB-kuuri, pärast enam ei valutanud. lahtisust oli veel mõned kuud.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minul lõigati selle stressivalu peale keskkoolis lõpuks pimesool välja. Aga pärast kommenteeriti, et võibolla polekski vaja olnud. Kõhuvalud kadusid ära laste saamisega. Ega kuidagi ei tunnegi ära. Lihtsalt muud põhjused elimineeritakse.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui ta päriselt magab ja siis hakkab kõht valutama, siis on ikka muu põhjus kui stress. Stressivalud on ikka siis, kui inimene on ärkvel. Väga raske on aru saada, kas valu on stressist või mitte. Üks on see, et kui pingeline olukord taandub, läheb valu üle. Nt kooliga seotus stressi puhul hommikul valutab, nii kui saab koju jääda, läheb valu üle ja pole enam paha. Aga karta on, et on mingi muu häda. Muidugi võib ka stressist saada reaalse füüsilise häda, mingid haavandid, maohaavad näiteks, iiveldusest ja oksendamisest ning kõhulahtisusest rääkimata. Ja trennist ma vist sellises olukorras laseks tal ära tulla, kui ta ise ei taha ja treener ka kuidagi halvasti käitub temaga, siis on see ilmselt ju rohkem piin talle. Tegelikult peaks perearst nii pikalt kestnud kõhuvaluga lapse uuringutele saatma, aga ilmselt nad üritavad koroonaajal muude uuringutega koonerdada.

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Pakuks ka lambliaid, samuti ei teeks paha UH kõhust. Tean juhust, kus perearsti passiivsuse tõttu (rääkis samamoodi stressist ja suurest trennikoormusest) ema ise läks tasulise pediaatri juurde ja viis 3 korda ise proove lambliate diagnoosi selgitamiseks laborisse – olidki. POiss sai kuuri ja edasi enam muret polnud. Ka sellel lapsel olid valud öösiti tihti.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

“Küll aga on tal probleem trennis käimisega.” kiusamine?
Ei saanud öösiti piisavalt arvutimänge mängida ja nüüd ego ja hormoonid (vaata linalt) möllavad?
Mõned olulised kontrolltööd tulemas?

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Nt kooliga seotus stressi puhul hommikul valutab, nii kui saab koju jääda, läheb valu üle ja pole enam paha.

See on küll õige tähelepanek.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

“Küll aga on tal probleem trennis käimisega.” kiusamine?

Ei saanud öösiti piisavalt arvutimänge mängida ja nüüd ego ja hormoonid (vaata linalt) möllavad?

Mõned olulised kontrolltööd tulemas?

Öösiti meil arvutimänge ei mängita. Koolipäevadel läheb 21:30 arvuti kinni ja 22:00 on voodisse minek. Sellest peetakse kinni.

Õppimisega pole ka probleeme, tavaline nelja-viieline. Me oleme oma lastele selgeks teinud, et meie jaoks ei ole hinded määravad. Oluline on, et teemast aru saaks. Kontrolltöid on igal nädalal mõni. Seni pole need teda seganud.

Trenniga on nii, et seda peab veel uurima. Pigem on tal võistlushirm vms. Kui treeneriga sai kokku lepitud, et võistlema ei pea, siis trenni läks alati ilma sundimata ja vahel oli isegi pettunud kui trenn ära jäi. Tahtis end seal füüsiliselt maandada.

Õnneks saime nüüd arstiga veel korra rääkida ja täna käis vereproovi andmas ja viisime roojaproovi analüüsi. Vähemalt midagi uuritakse.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

ma oleks selle aja peale lapsega juba ammu emosse uuringutele läinud

Mina läksin. Veetsime lapsega seal emos 5 tundi (öösel, enamuse ajast koridoris pingil oodates) ja lõpptulemusena nähvas nooruke ülbe lastearst, et “selles eas lastel on kõhuvalu tingitud enamasti halbadest peresuhetest ja teil tasuks peeglisse vaadata!” Olin kui puuga pähe saanud – see nooruke plika ei tundnud ju meie peret üldsegi, kuidas saab sedasi enesekindlalt nii negatiivseid hinnanguid lajatada?

Eks see arst lihtsalt polnud leidnud mingit põhjust ja nii üritaski oma leidmatust vanemate kaela veeretada, neid solvates.

Kuna kõhuvalu ikka kestis, viisin lapse isegi alternatiivravitseja juurde. Too ütles, et sel lapsel on probleemiks krooniline pimesool ja vajaks lõikust. Läksin selle jutuga perearsti juurde, too ütles, et tema küll alternatiivravitseja jutu põhjal last operatsioonile saatma ei hakka. Tulimegi koju tagasi, laps oli paar nädalat viril ja nutune ning veetis osa päevi kodus. Ootasime. Lõpuks siis saabus see kriis, mil laps oksendas ja minestas – pimesool andis teada, et nüüd on viimane hetk ta eemaldada. Operatsioon tehtud ja kõhuvalu kadunud.

Ise ka imestan, kuidas see kõik nii kaua kestis, ja sedagi, kuidas vanemad otsisid muudkui abi, vedasid last korralikult nii emosse kui perearsti juurde ja nõudsid uuringuid. Lõpuks aga läks ikkagi nii nagu läks.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olin koolis väga tugev õpilane, enamus viied, ei mingit kiusamist,  aga ometigi kasutasin neid kõhuvalusid, et mitte kooli minna. Nii hea oli hommikul kodus teki alla jääda ja raamatut lugeda. Kusjuures alguses olid päriselt kõhuvalud, käisime arstidel ja ei saadud põhjusele pihta. Hiljem kasutasin lihtsalt ära.

Kas lapsel sel ajal, kui oli koduõppel – ka kõht valutas?

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olin koolis väga tugev õpilane, enamus viied, ei mingit kiusamist, aga ometigi kasutasin neid kõhuvalusid, et mitte kooli minna. Nii hea oli hommikul kodus teki alla jääda ja raamatut lugeda. Kusjuures alguses olid päriselt kõhuvalud, käisime arstidel ja ei saadud põhjusele pihta. Hiljem kasutasin lihtsalt ära.

Kas lapsel sel ajal, kui oli koduõppel – ka kõht valutas?

Jah, valutas ka koduõppel olles. Eelmisel nädalal oligi koduõpe ja siis hakkasimegi sellele kõhuvalule rohkem tähelepanu pöörama, et ilmselt pole lihtsalt viirus.

vereproovi näitajad olid kõik korras, ootame veel kakaproovi tulemusi, need tulevad alles järgmise nädala algusel. Arst arvab esialgu, et tegemist võib olla ärritunud soole sündroomiga. Ootame need tulemused ära ja eks siis vaatame edasi.

Osa tunde toimub neil videotundidena kuna õpetajad eneseisolatsioonis, nendest võtab ta kodus osa, nii et teki all vedelemist tal väga ei ole. Aga eks ma pean muidugi ka vaatama, et ta seda kõhuvalu ära ei hakka kasutama. Kuna ise olen beebiga kodune, siis saan tal silma peal hoida.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

“Koolipäevadel läheb 21:30 arvuti kinni ja 22:00 on voodisse minek.” Emand füürer raputab viimase tilga ise potti ja teeb pai 13 aastasele?

+1
-11
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

“Koolipäevadel läheb 21:30 arvuti kinni ja 22:00 on voodisse minek.” Emand füürer raputab viimase tilga ise potti ja teeb pai 13 aastasele?

Ma küll ei tea, mis sinu probleem on, aga sa võid julgelt teema sulgeda ja edasi liikuda kui midagi kasulikku lisada ei ole.
Mis sellest nii imelikku on, et kell 22:00 meil lastel uneaeg on? Kuna kell 06:30 on äratus, siis lähevad lapsed ilma mingi probleemita varakult vooditesse. Pole mul vaja kellegi tilkasid raputada, mu poiss saab sellega edukalt ise hakkama. Erinevalt võib-olla sinu lapsest/lastest, olen mina neid kasvatanud selliste asjadega ise hakkama saama.

Teemasse lisades, siis olime juba varem kokku leppinud, et homme kooli ei lähe. Nüüd tuli ta oma toast jutuga, et kõht jälle valutab. Niisama luisata poleks tal ju mõtet, homme niikuinii on kodune.  Ilmselt võin koolistressi siis hetkel välistada.

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul pojaga selline lugu, et juba titest saati kahtlustasin, et lapsel ei ole kõhuga kõik korras. Aastate jooksul sai korduvalt ka arsti poole pöördutud. Vereproovid, roojaproovid jms korras.

Nüüd, kui poiss 19-a, võttis 1 arst lõpuks asja tõsisemalt käsile. Tulemus: laktoositalumatus + krooniline gastriit.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

kõige tõenäolisemalt ikka selline alaäge pimesoolepõletik, seda ongi raske diagnoosida, kõhuvalu üldse.
ka arstid ise on sellega hädas, hiljuti ühel tuttaval arstil lõigati ära, oli 2 aastat piinelnud, keegi ei julgenud öelda, et igaks juhuks võiks ära lõigata. Läks nii ägedaks, et kõht trummis, siis lõigati.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olen olnud kõhuvaludega kimpus lapsena, see jutt et vabal päeval kõht ei valuta on loll jutt. Alateadvus teab väga hästi, et peale vabat päeva tuleb uuesti koolipäev või misiganes neid valusid põhjustab. Mina valutasin ikka suviti ka, ei olnud mingi reegel, et ainult siis kui kool on. Neelasin ka mõõka ja tegin imetrikke, “terve kui purikas”. Alles aastaid hiljem panin pildi kokku, et need aastad piinlemisi oli depressioon. Kui sain antidepressandid peale, siis kadus ka kõhuvalu ja -lahtisus.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul pojaga selline lugu, et juba titest saati kahtlustasin, et lapsel ei ole kõhuga kõik korras. Aastate jooksul sai korduvalt ka arsti poole pöördutud. Vereproovid, roojaproovid jms korras. Nüüd, kui poiss 19-a, võttis 1 arst lõpuks asja tõsisemalt käsile. Tulemus: laktoositalumatus + krooniline gastriit.

Mul sama diagnoos. Lapsest saadik piinlesin kõhuvalude käes ja arstid pakkusid, et “laps lihtsalt kasvab liiga kiiresti, soolikad ei jõua järele ja muud taolist”. Õige diagnoosi – laktoositalumatus, sain alles 25-aastasena, aga selleks ajaks olin oma magu ja soolestikku juba väga tugevalt kahjustanud.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul pojaga selline lugu, et juba titest saati kahtlustasin, et lapsel ei ole kõhuga kõik korras. Aastate jooksul sai korduvalt ka arsti poole pöördutud. Vereproovid, roojaproovid jms korras. Nüüd, kui poiss 19-a, võttis 1 arst lõpuks asja tõsisemalt käsile. Tulemus: laktoositalumatus + krooniline gastriit.

Mul sama diagnoos. Lapsest saadik piinlesin kõhuvalude käes ja arstid pakkusid, et “laps lihtsalt kasvab liiga kiiresti, soolikad ei jõua järele ja muud taolist”. Õige diagnoosi – laktoositalumatus, sain alles 25-aastasena, aga selleks ajaks olin oma magu ja soolestikku juba väga tugevalt kahjustanud.

Laktoositalumatus võib loomulikult põhjustada kroonilist kõhuvalu, kõhulahtisust jne. Aga maosse ei puutu see üldse ja soolele ka mingit kahjustavat toimet, ammugi pöördumatut, ei põhjusta.

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

kõige tõenäolisemalt ikka selline alaäge pimesoolepõletik, seda ongi raske diagnoosida, kõhuvalu üldse.

ka arstid ise on sellega hädas, hiljuti ühel tuttaval arstil lõigati ära, oli 2 aastat piinelnud, keegi ei julgenud öelda, et igaks juhuks võiks ära lõigata. Läks nii ägedaks, et kõht trummis, siis lõigati.

Kusjuures selles võib täiesti asi olla. Meie lapsel polnud kõhuvaluga kunagi probleeme olnud, siis aga umbes 9-10-aastaselt hakkas vahel kurtma, et kõht valutab. Tavaliselt oli valu üsna tugev, aga siiski talutav ja kestis mitu tundi. Seda juhtus ehk kord kuu-paari tagant. Arst arvas, et ehk laps joob vähe ja põhjuseks on kerge kõhukinnisus. Umbes aasta pärast läksime ühel õhtul siiski kõhuvaluga lapsega EMOsse ja juba paari tunni pärast eemaldati pimesool. Kusjuures tal ei olnud tüüpilisi pimesoole sümptomeid – ei palavikku, ei iiveldust, polnud kõhus ka hüppamisel valu. Pimesool oli kerges põletikus, nii et asi veel ohtlik ei olnud. Ent pärast oppi kadusid ka lapse kõhuvalud.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Esimene asi, mis sa kohe täna teha saad, on piimatooted ära jätta. Alguses kõik, piim, kohupiim, jogurt, sulajuust, kodujuust, keefir jne. Kõik valge.

Isegi kui pole laktoosik, saab seedesüsteem puhata.

+1
-1
Please wait...

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Esileht Koolilaps Kuidas tunda ära stressivalu?