Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kumb oleks mõttekam kas FIE või OÜ teha?

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Kumb oleks mõttekam kas FIE või OÜ teha?

Postitas:

Kumba ettevõtlusvormi soovitaksite mulle, kui mul on ravikindlustus olemas (olen pensionär), seega sotsmaksu maksma ei peaks ja igakuine kasum jääks alla 500 euri, seega tulumaksu maksma ei peaks? Ise kalduksin FIE poole, sest selle raamatupidamisega saaksin ise hakkama, OÜ omaga mitte, ja kasum ei ole nii suur, et raamatupidajat palgata/teenust osta. Samas köik tuttavad teevad FIE-ks olemist maha. Mulle endale tundub just lihtsam ja loogilisem. Pealegi FIE-na saaksin teenitavat tulu kohe kasutada, OÜ-st peaks palka/dividende maksma.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

sõltub tegevusvaldkonnast. mõlemad on Ok. mõlema raamatupidamine on tavalises excelis tehtav.

OÜ plussideks see, et kuludesse saad panna rohkem asju kui FIEna (saad maksta maksuvabalt tervisekompensatsiooni, maksta autokompensatsiooni 0,3€/km jne),
FIE eeliseks jälle see, et saad sisse tulnud raha kohe kasutada, OÜ puhul pead enne selle omale palgana välja maksma.
OÜ (kui palka maksab, ka omanikule) peab palgamaksed maksuameti lehel järgmise kuu 10.kp-k deklareerima, FIE endale minevaid väljamakseid deklareerima ei pea igakuiselt, ainult siis, kui võtab peale enda veel mõne palgalise töötaja, siis nende palgad on vaja deklareerida.

FIE esitab möödunud aasta kohta tuludeklarit tehes lisa vormi (e-vorm) maksuametile, OÜ esitab äriregistrile järgmise aasta 1.juuliks maj.aasta aruande.

ise olin aastaid FIE, nüüd lisaks veel OÜ kõrval. Mõlema rmtp teen ise, pole siin rasket midagi.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 09:22; 27.09 12:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb, millega sa selles firmas tegeled.

hetkel olemasoleva info põhjal tundub, et mõistlik on valida FIE.

Aga FIEl ja OÜl on üks oluline vahe veel – Probleemide puhul vastutab FIE kogu oma varaga, OÜ puhul omaniku vara kallale ei ronita.

Kui sul tegevusvaldkond on selline, et ei saa tulla mingeid selliseid teemasid, et keegi sulle mingeid ulmelisi kahjunõudeid esitaks, siis tee rahulikult FIE, kui sa ajapikku näed, et tegevus laieneb ja on mõistlikum OÜks üle minna, siis see ei ole keeruline. FIE tegevuse alustamine on kiirem ja lihtsam, sa ei pea tegema endale eraldi pangakontot, ei pea looma põhikirja, maksab vaid 19€. Kord aastas esitad maksuametile deklaratsiooni. Ja tegevuskulud saad ka kuludesse panna.

Küll aga tuletan ma sulle meelde, et ka pensionärid peavad maksma tulumaksu. Kui sul pension on tulumaksuvaba, siis see ei tähenda seda, et kogu lisatulu samuti seda oleks. Kõik, mis on üle tulumaksuvaba määra, läheb tulumaksu alla. Kui sul on pension 300 ja lisaks teenid 200, siis tõesti sa ei pea maksma tulumaksu. Aga kui sul on pension 400 ja teenid lisaks 500, siis tuleb tulumaksu tasuda. Seda arvestatakse aasta lõikes.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, nii väikese kasumi korral FIE. Kogu kasum on aastas u 6000. Sealt arvuta maha oma kulud ja alles jäänud summa pealt maksad järgmisel aastal maksud (u 28%) (pärast tulu deklareerimist). Järgmisel aastal pead maksma ainult avansilist tulumaksu (15. juuni, sept ja dets).See suurus arvutatakse eelmise aasta ettevõtlustulu alusel.

Aga kui sa nüüd OÜ oleksid ja endale iga kuu palka ei maksaks, siis selle raha saaksid sa kätte ainult dividendidena, millelt pead maksma riigile 20%. Raamatupidajat läheks sul vaja ilmselt ainult aastaaruande koostamisel, aga see ka maksab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kumba ettevõtlusvormi soovitaksite mulle, kui mul on ravikindlustus olemas (olen pensionär), seega sotsmaksu maksma ei peaks

Kiire otsing näitab, et FIE-st pensionärid on vabastatud vaid sots maksu avansilistest maksetest. Seega, lõppkokkuvõttes maksad ikkagi sots maksu ja maksukoormus tuleb päris korralik.

Täpseid numbreid (ennekõike kulude suurust ja seda, kas pakud teenust ka juriidilistele isikutele) teadmata ei saa midagi soovitada, aga teatud oludes on kõige soodsam ettevõtluskonto kasutamine.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 13:49; 27.09 16:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Njah, küsid sama küsimust vähemalt kahest kohast (FB-s ka), aga väldid hoolega tegevusalast rääkimist.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, nii väikese kasumi korral FIE. Kogu kasum on aastas u 6000. Sealt arvuta maha oma kulud

???
https://et.wikipedia.org/wiki/Kasum

Kui see kasum TA jutus tähendab tegelikult käivet ja tekib ühele firmale koristajana tööd tehes, siis on mõistlikum lasta ennast töölepinguga tööle võtta, mitte hakata firmat mängima.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küll ei tea, mis teenus sul on, aga kas sa ettevõtluskontot ei taha proovida?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küll ei tea, mis teenus sul on, aga kas sa ettevõtluskontot ei taha proovida?

ettevõtluskonto on mõistlik teha vaid mõnel väga üksikul juhul, kui ei ole kulusid materjalidele, töövahenditele, elektrile, transpordile. sest selle viisi juures mingeid asju kuludesse panna ei saa ja kogu teenitult läheb automaatselt maksud (tulumaks, sots maks, pensionikindlustus) maha.

ainus, mida ma ette kujutan, on võibolla mingi paaritunnine lapsehoidmisteenus või järelaitamistunnid või rohimis- või koristamisteenus (kliendi vahenditega!) kliendi juures kodus, kes elab teenusepakkuja kodust jalutuskäigu kaugusel.

niipea, kui on vajalikud mingid kulud, nt kudumiseks lõng, kaugemale tööleminekuks transport, ehitamiseks tööriided ja töövahendid, klaveritundideks omas kodus klaveri häälestamine jne, on ettevõtluskonto mõttetu ja mõistlikum on teenust pakkuda FIE või OÜ alt, sest siis ei saab kulusid ka arvestada ega pea kulude pealt riigile makse maksma (nt lõng 20€, kudumine 50€, küsid kliendilt 70€, ettevõtluskonto puhul maksad makse 70€ pealt, FIEna 50€ pealt)

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 09:22; 27.09 12:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ettevõtluskonto on mõistlik teha vaid mõnel väga üksikul juhul, kui ei ole kulusid materjalidele, töövahenditele, elektrile, transpordile. sest selle viisi juures mingeid asju kuludesse panna ei saa ja kogu teenitult läheb automaatselt maksud (tulumaks, sots maks, pensionikindlustus) maha.

ainus, mida ma ette kujutan, on võibolla mingi paaritunnine lapsehoidmisteenus või järelaitamistunnid või rohimis- või koristamisteenus (kliendi vahenditega!) kliendi juures kodus, kes elab teenusepakkuja kodust jalutuskäigu kaugusel.

niipea, kui on vajalikud mingid kulud, nt kudumiseks lõng, kaugemale tööleminekuks transport, ehitamiseks tööriided ja töövahendid, klaveritundideks omas kodus klaveri häälestamine jne, on ettevõtluskonto mõttetu ja mõistlikum on teenust pakkuda FIE või OÜ alt, sest siis ei saab kulusid ka arvestada ega pea kulude pealt riigile makse maksma (nt lõng 20€, kudumine 50€, küsid kliendilt 70€, ettevõtluskonto puhul maksad makse 70€ pealt, FIEna 50€ pealt)

Taas on keegi olematu arvutusoskuse tõttu täiesti valedele järeldustele jõudnud. Antud näite puhul maksaks ettevõtluskonto omanik maksudeks 14 EURi, FIE ca 20 EURi (sõltub II sambast). Lihtsuse mõttes arvestasin sellega, et tulumaksu maksab täie rauaga. Mingil põhjusel tundub enamikule Kägudele kasulikum 20 EURi ära maksta.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 13:49; 27.09 16:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Taas on keegi olematu arvutusoskuse tõttu täiesti valedele järeldustele jõudnud. Antud näite puhul maksaks ettevõtluskonto omanik maksudeks 14 EURi, FIE ca 20 EURi (sõltub II sambast). Lihtsuse mõttes arvestasin sellega, et tulumaksu maksab täie rauaga. Mingil põhjusel tundub enamikule Kägudele kasulikum 20 EURi ära maksta.

Sina aga unustad ära selle, et FIEna saab panna kuludesse ka osa kodustest kuludest (küttest, elektrist jne, oma jooksva aasta autokuludest (käisid autoga poest lõnga ostmas), samuti on FIEl õigus tulumaksuvabale osale, ettevõtluskonto omanikul aga mitte.
enamik FIEsid ei maksaks antud olukorras eelpooltoodud põhjustel riigile sentigi, aga ettevõtluskonto omanikult võetakse koheselt maksud automaatselt pangakontolt maha.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kumb oleks mõttekam kas FIE või OÜ teha?