Esileht Tööelu, raha ja seadused. Küsimus finantsinimestele – kas kinnisvara pole alati mõttekam?

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Teema: Küsimus finantsinimestele – kas kinnisvara pole alati mõttekam?

Postitas:
Kägu

Seoses pensionifondide reformiga uurin, kas kinnisvara omamine Tallinnas või Harjumaal pole kindlam variant kui hoida raha pensionifondis või investeerimiskontol?
Mõtlen, et kui mul on praegu puudu kinnisvara sissemakse raha, mille saaksin oma pensionifondi kogutud rahast kätte, kas poleks targem osta kinnisvara, kui oodata, et saan pensioniks paarsada eurot lisaraha tulevikus?
Mulle endale tundub kinnisvara omamine mõttekam pensionifond kui reaalne kogumispension. Aga ma ei ole üldse finantsinimene, seega – kes oskab öelda? Tulevikus saab ju korteri vajadusel alati maha müüa ja soetada kõvasti odavam maamajakene kas või.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Üürile andmine Tallinnas/Tartus peaks tagama suht stabiilse igakuise sissetuleku. Kuid arvestama peab ka omaniku kohustustega teha remonti ja vastutada.
Praegusel juhul vaadates hetke seisuga 1-2-3 toaliste üürihindu ja võrrelda pensioniga siis korterist saadav tulu on kasumlikum.

Kuid kui võtad hetkel korteri laenuga, maksad 10-20 aastat laenu, saad väiksemat pensionit ja tekib vajadus korter maha müüa siis turuseisu tõttu ei pruugi üldse plussi jääda. Seega peaks suutma kõrvale veel pensionile korraliku reservi moodustada, et ei peaks tekkima vajadus müügiks.

Kui saad üüri pealt 400€, laenu maksad 200€ kuus siis 200€ tasub investeerida muul viisil.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma saan aru, et teema pole siis mitte oma elukohast, vaid sellele lisaks veel kinnisvara ostmisest. Ma pole ka finantsinimene, aga kinnisvara kahjuks räägib minu jaoks see, et selle realiseerimise aeg võib olla pikk. Ja kuna tegu pole enda elukohaga, siis tuleb veel maksta tulumaksu kasumist. Välja üürimisega kaasneb veel lisatöö ja ka kulu. Üldjuhul ootavad üürilised siiski, et oleks olema köögimööbel, külmkapp, pliit-ahi, pesumasin ja et korter oleks võimalikult heas korras. Ehk siis aeg-ajalt peab kulutama ka remondile. Lisaks muidugi ka risk, et üürilist ei leia või üürilised osutuvad troppideks. Ja kui võtta korter laenu peale, siis ka see risk, et ei suuda laenu tasuda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Seoses pensionifondide reformiga uurin, kas kinnisvara omamine Tallinnas või Harjumaal pole kindlam variant kui hoida raha pensionifondis või investeerimiskontol?
Mõtlen, et kui mul on praegu puudu kinnisvara sissemakse raha, mille saaksin oma pensionifondi kogutud rahast kätte, kas poleks targem osta kinnisvara, kui oodata, et saan pensioniks paarsada eurot lisaraha tulevikus?

Tundub, et küsimuse võib taandada sellele, et kas praegune investeering kinnisvarasse on kindlam kui omada finantsvara. Aga sa ei ole öelnud, mida see “kindlam” tähendab. Samuti kas see investeering tähendab kodu ostmist või üürikinnisvara. Kui mõtled seda enda kodu ostmiseks, siis kindlasti on tegemist asjaga, mis toob “kindlust”, kuna omad ju siis kinnisvara.

Kui aga mõtled rohkem üürikinnisvara, sisi ega tegelikult ei oska ega saagi keegi sulle selles suhtes vastust anda, sest seda ei ole ju võimalik ette prognoosida. Samuti ei ole võimalik prognoosida, milliseks tulevikus sul see pensionilisa kasvab.

Üldiselt on kinnisvara olnud suhteliselt kehva tootlusega varaklass ja finantsvara (nt. aktsiad) on taganud päris korraliku tootluse, seda väga pikki perioode vaadates. Loomulikult on kõik suhteline ja kinnisvara väärtus on sõltuv paljudest asjadest.

Tegelikult on mõlemad sarnased variandid, küll aga peaksid ennast investeerimise teemades kõvasti harima kui tahaksid selle valiku teha. Kinnisvara on selles suhtes lihtsam loomulikult ja selle tõttu paljud sellega ka rohkem tegelevad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lisaks arvestage sellega, et kui tahate korterit osta investeeringuks, mitte enda elukohaks, siis selleks ei anta tõenäoliselt hea intressiga kodulaenu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mulle endale tundub kinnisvara omamine mõttekam pensionifond kui reaalne kogumispension. Aga ma ei ole üldse finantsinimene, seega – kes oskab öelda? Tulevikus saab ju korteri vajadusel alati maha müüa ja soetada kõvasti odavam maamajakene kas või.

Oleneb milline korter. Kui sa aastatega korterisse raha ei pane ( isegi kui võtad üürilised), siis langeb korteri väärtus. Kinnisvara hinnad on hetkel väga laes. Kui hakkad müüma võib juhtuda ,et ei saagi soovitud hinda, sest hinnad on langenud, kuna ostjaid vähe ja müüjaid palju. Hetkel tõusevad korteri hinnad kõvasti. Nii et hetkel osta ma küll ei näe põhjus, kui ehk siis kuhugi välismaale. Vajadusel saad korteri müüa ainult siis kui on ostjad. Aga kui ühel hetkel tahavad kõik korterist lahti saada? Hetkel ei tea kuidas inimesed käituma hakkavad, saades lisaraha. Ja praegu on niipalju majad ja korterid hindamisaktist kõrgema hinnata, nii et isegi inimestel on laenu keeruline saada, kuna laenu saadakse hindamisakti järgi, inimene võib aga oma elamise eest küsida, mis tahab. Nii et ei pruugi sul sissemakset ka olla sellest rahast korterile, mida tahaksid omandada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ausalt, mina ei tea, mis on mõttekam. Aga. Paarkümmend aastat tagasi sai tehtud lapsele n-ö kogumiskindlustus (või kuidas iganes seda kutsuti). Sissemaksu eest oleks tol korral saanud ka puitmajja 1-toalise korteri osta.
Laps sai nüüd raha kätte, kuid Tallinnasse või Tartusse ta sama summa eest enam korterit osta ei saa. Inflatsiooni tõttu on algse summa väärtus kahanenud umbes kuus korda.

Minu kogemus ütleb, et heas korras ja heas asukohas kinnisvara säilitab raha väärtust paremini kui fond. Samuti pole kuulda olnud, et eurode pidev juurdetrükk oleks lõpetatud. Seepärast jätkub ilmselt ka inflatsioon.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kinnisvara puhul tuleb arvestada, et meil on vananev ühiskond. Kui võtta näiteks juba vananenud ühiskond Jaapan, siis seal on need hinnad kõvasti alla tulnud võrreldes paarikümne aasta tagusega, nii et need, kes siis investeerisid, tegid valearvestuse. See teeb ettevaatlikuks, et Eestis võib peagi sama olla, vähe noori, kes ostavad, paljud vanainimesed, kes üritavad müüa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina pooldan raha paigutamist kinnisvarasse. Mina saan sellest paremini aru kui aktsiatehingutest. Lähima kümne-viieteistkümne aasta jooksul küll klientide puudust pole karta. Maapiirkonnad jooksevad Tallinnasse tühjaks.

Korter peaks olema max kahetoaline, saad küsida kuni 400.- kuus. Ka korralike ühikatubade eest küsitakse ja saadakse 250.- kuus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oleneb sellest, kuhu sa selle kinnisvara ostad. Ja mis ajal ostad. See võib olla väga hea investeering.
Minu vanemad müüsid 90ndate alguses oma Kesk-Eestis asuva päranduseks saadud talu. Oli aeg, kui eestlastel oli suur kihk maale kolida ja talu pidada. Ja ostsid selle raha eest Tln. vanalinna kaks räämas korterit- vesi ja elekter sees, aga muidu peldikud. Jah, kordategemine võttis aega ja vaeva, aga mina ja mu õde alustasime oma iseseisvat elu ca 15 a hiljem korralikes ja tolleks ajaks juba päris kallites korterites. Mina vanalinnas elada ei tahtnud ja nüüd rendivad vanemad ühte korterit välja. Pensionile on kena lisa, suurem kui nende kahe pension kokku. Kulud on loomulikult, aga ühtegi läbustajat ja võlglast pole kunagi rentnikuks sattunud, nad ilmselt ei suudaks juba tagatisraha maksta. Kui vanematel oleks mingil põhjusel suuremat summat vaja, oleks korteri müük ilmselt lihtne ja kiire, eriti kui viimast ei taha välja pigistada. Korterite väärtus on ajas vaid kasvanud.

Ise vaatan samamoodi kehvas seisus, aga hea asukohaga kinnisvara. Jõuan veel remontida küll, aga varsti enam hea hinnaga ja heas asukohas kinnisvara polegi.

Please wait...
Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Küsimus finantsinimestele – kas kinnisvara pole alati mõttekam?