Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Kodunurk Küsimus neile kellel on väike toakoer.

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Küsimus neile kellel on väike toakoer.

Mida teie koerake teeb sel ajal kui ta üksi kodus on (eeldusel et käite tööl)? Kas lõhub asju, pissib/kakab kuhugi, magab? Olete teda õpetanud ka kuidagi toas elama?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks sa just väikeste koerte kohta küsid? Arvad, et koera käitumine sõltub suurusest?
Mu ämmal oli dogi ja tema üksi kodus olles muudkui põõnas. Mitte midagi ei närinud, ei pissinud ega kakanud tuppa, ei lõhkunud midagi. Dogile omaselt ilastas ainult. Dogi puhul on see vist paratamatu.

Minul on keskmist kasvu koer ja elab toas. Ja täpselt samuti: kui kedagi kodus ei ole, siis ta magab. Vahel võibolla teeb väikse sirutustiiru ja käib vett joomas. Siis läheb tagasi oma kohale ja magab edasi. Ei lõhu midagi, ei pissi ega kaka tuppa. Jah, seda peab õpetama.

Õpetama peab suurusest ja tõust hoolimata kõiki koeri, absoluutselt kõiki koeri. Kutsikast peale. Õpetasin, et hädad tehakse õue (pisikese koera puhul on võimalik tuppa ka tualett üles seada ja õpetada sinna käima, kui on soovi, suure koera tualett ilmselt enamusele ei mahu kuhugi) ja et mööblit ega midagi muud meie asju ei närita. Et laua pealt toitu ei võeta, et jalutades tuleb peremehe juures püsida ja kutse peale tulla. Õpetasin käsu peale istuma, lamama, paigal püsima jne. Närimiseks oli tal noorena koerte mänguasju ja närimispulki, nüüd teda mänguasjad ei huvita, saab ainult närimispulki.

+18
-1
Please wait...
Postitas:

Koer tuleb panna pisikesse ruumi, kus ta tunneb ennast palju turvalisemalt kui terves korteris või majas vabalt ringi käies. Koer hakkab meie mõttes pahandust tegema stressist ja sellest, et ei tunne ennast turvaliselt. Kui ta jäetakse suurde ruumi üksi, ta arvab, et peab kogu seda territooriumi nüüd üksi kaitsma. Siis ta haugub, ulub, närib asju.

+8
-6
Please wait...
Postitas:

Mul on keskmist kasvu toakoer, dobermann aga mismoodi ma teda toas elama peaks õpetama? Ta on terve elu toas elanud, ta polegi õuekoeraks loodud. Ta armastab sooja ja tahab üle kõige oma inimese lähedust. Kutsikana sai õpetatud puhtust hoidma ja oligi kõik. Tööl oleku ajal magab, mängib, vaatab aknast välja. Tõsi, vahel teeb rumalusi ka ja lõhub midagi aga ma tean, mida ta lõhuks ja üldiselt ei jäta neid asju laokile. Trenni teeme, hommikuti käime jalutus- või jooksutiirul, kus ta saab lõhnu nuuskida ja käsklusi harjutada. Tagasi jõudes ongi ta väsinud ja magabki suure osa päevast. Tema suurus ei mängi siin mingit rolli. Ta on ikka samasugune sülekoer nagu ta pisikese kutsikana oli ja naudib kui ta diivanile kaissu kutsutakse.

+9
0
Please wait...
Postitas:

Magab valdavalt. Vahel mängib oma mänguasjadega või kassiga. Ei lõhu ega näri midagi, vahel leian mõne prügikorvist väljaõngitsetud paberi, mis on vaibale tükikesteks rebitud või on toolileenil rippuud pleed põrandale sikutatud ja selle peale magama heidetud. Tuppa kakamist on juhtunud aastate jooksul üksikud korrad, kui toitumisreziim on mingil põhjusel paigast ära olnud. Spetsiaalselt toas olemist ei ole õpetanud, puhtust pidama kutsikaeas loomulikult õpetasin.

+4
0
Please wait...
Postitas:

Koer tuleb panna pisikesse ruumi, kus ta tunneb ennast palju turvalisemalt kui terves korteris või majas vabalt ringi käies. Koer hakkab meie mõttes pahandust tegema stressist ja sellest, et ei tunne ennast turvaliselt. Kui ta jäetakse suurde ruumi üksi, ta arvab, et peab kogu seda territooriumi nüüd üksi kaitsma. Siis ta haugub, ulub, närib asju.

Mis lollakas psühholoogia see veel on?! Koeral on palju suurem stress, kui ta topitakse kuskile kinnisesse ruumi ja ta ei tea, mis ülejäänud korteris või majas toimub. Eriti kui kuuleb veel mingeid hääli või liikumist. See on pigem koera karistamine, mitte tema stressi vähendamine – jõllitada terve päeva väikese ruumi seina.

+3
-13
Please wait...
Postitas:

Siit kumab TA-l välja vana suhtumine, et väikest koera ei pea koolitama rohkem kui “tule emme juurde” ja “paneme nüüd musikesele vestikese selga”. See ajab mul vererõhu lakke 🙂 Peab. Täpselt samamoodi lähed koertekooli ka oma chihuahuaga või toyga nagu lähevad kaukaasia lambakoerte omanikud. Lihtsalt gruppi pannakse sind koos allapõlvekoertega. Täpselt samaamoodi, nagu kasvatad suure koera selliseks, et ta ei karju ega lõhu (nooh, paar ööd ja päevatundi juhtub seda peaaegu igal juhul pärast kojutoomist), samamoodi koolitad ka väikest koera. Koer näppu ja koertekooli või raha näppu ja erakoolitaja või korralik konsulatsion, hulk vastavat kirjandust ja järhepidevus – iga päev tunnikene vähemalt. Ei ole aega? Poleks pidanud koera võtma. Muidugi nagu oleks sellest tagantjärele tarkusest kasu, kahjuks sageli pole.

Mis puudutab seda “pane koer väiksesse ruumi”, siis me kõik teame, et on olemas puuri-usku inimesi ja neid, kes peavad seda piinamiseks. Miks ometi. Nad kas pole praktikaga kursis või näinud tõesti seda, kui puuriga harjutamata koer jalahoopidega puuri kihutatakse ja uks kinni lüükase ja puur kempsu vanni alla, tuli maha. Nii see siiski normaalse, hea lemmkloomapidamise kultuuriga pere puhul ju kunagi ei ole! Puur peab olema piisavalt suur, et rahulikult saab seal ringi keerata, istuda ja seista. Asuma peab nö keset elu. Mõistagi vesi jne.

Muiduugi tuleb puuri koerale õpetada. Meil on puur(id) majas kohas, kust koer näeb elutuppa, söögituppa ja esikut. Muidugi lähevad ise puuri ja hoaime ukse lahti. Üks küll õppis ise enda jäerel puuri ust kinni tõmbama. Puur on neile rahupaik, nagu äkki teile magamistuba kodus…Nad teavad, et puuris keegi neid ei näpi, keegi ei sega. Puuri uks käib vähemalt meil kinni ainult selleks, et koer harjuks ka kinnise puuriga. Näiteks muidu kuidas me teda vajadusel hotelli või reisile saaksime kaasa võtta või loomaarstile viia. Ja on puuri uks kinni, kui tuleb külalisi, kelle puhul pole kindel, et nad vana või üle-erutatud koera tahtmatult tülitama ei hakka või talle näiteks külaliste lapsed šokolaadi sisse toppima ei hakka. Inimeste distsiplineerimine on kõige raskem. Miskipärast arvab suur osa, et nunnu on koerakesele laua pealt natuke kanakonti “musisse” visata. Vat siis on koer puuris, puur kinni ja isuurtel-lastel karm keeld puurile läheneda, kuni nad koeraga suhtlema ei õpi. Neid kaheseid nähtud piisavalt, kes koerale näppe ninna tahavad ajada nagu pistikut stepslisse ja kelle emad-isad vaheldumisi hakkavad koera peale haukuma või näuguma või neile kõrva puhuma. Täiskasvanud inimestega tuleb seda ette 🙂

+17
-2
Please wait...
Postitas:

Muiduugi tuleb puuri koerale õpetada.

Jaa, just. Puur oli koju tulles üks esimestest asjadest, mida talle õpetasime.  Koer kutsikana üksi olles oligi puuris, sest ta veel ei teadnud, et asju ei tohi närida. Aastaselt või hiljem hakkasime järkjärgult lühikeseks äraminekuks teda lahtiselt jätma. Puuris ta täpselt samamoodi põhiliselt magas nagu nüüd lahtiselt olles. Ometi sain alati koerapiinaja tiitli, kui mõni mittepuuriteadlik seda kuulma sattus. Aga puuris olek on oluline oskus. Ta käib koertehotellis, kus peab puuris olema. Käis loomakliinikus opil, kus ka pidi puuris olema. Kui koerale seda eelnevalt õpetatud pole, on see puur talle lihtsalt lisastress kõigele juurde.

+7
-1
Please wait...
Postitas:

Mis lollakas psühholoogia see veel on?! Koeral on palju suurem stress, kui ta topitakse kuskile kinnisesse ruumi ja ta ei tea, mis ülejäänud korteris või majas toimub. Eriti kui kuuleb veel mingeid hääli või liikumist. See on pigem koera karistamine, mitte tema stressi vähendamine – jõllitada terve päeva väikese ruumi seina.

Mine küsi mõne koerapsühholoogiat tundva inimese käest, kuidas peab koeri treenima ja mida nendega tegema. Tundub ju, et nii sina kui nii mõnigi teine siin koertest midagi ei tea ja arvab, et koer on nagu inimene. Loomulikult pole see koera karistamine, vaid tema turvatsooni loomine. Jumal kui lolli juttu sa ajad. Ja loomulikult ei tehta seda järsult, vaid enne õpetatakse koera. Mina koeri puuris ei hoia, kuigi võib ka seda teha. Kõik koerad on olnud üksi olles oma väikeses ruumis, millega on neid kutsikast peale harjutatud ja ei ole kunagi olnud stressis, ulgunud, haukunud või midagi ära närinud.

+7
-2
Please wait...
Postitas:

Kuidas te teate, mida teie koer üksi olles teeb? Kaamerad teil kodus või?

+2
-3
Please wait...
Postitas:

Einoh, seda me tõesti ei pruugiks aru saada, kui koerad on meie äraolekul malet mänginud ja Tšehhovit lugenud ja pärast kõik korrektselt riiulisse tagasi pannud.

Kas ta aga on põrandale pissinud (kui just viiendat päeva kodus pole, siis miks peaks), pool diivanit pluss võitoosi ära söönud, magamistoa ukse maha murdnud või esikus kingi närinud, siis seda, tead, oleks koju tulles näha ka ilma kaamerata. Et ta seda teinud on. Kui kõik on endiselt viimase peal korras, diivanil pole sooja karvast lohku, koeral pole häbinägu peas ega tema ninast ei paista hommikul lauale ununenud spagetid, hambapastatuubi sisu pole määritud ühtlase kihina seinale, sokkides käies jäävad varbad kuivaks, siis ongi kaks varianti laias laaastus – kas koer luges tõesti Tšehhovit või siis oli selline imelugu, et magas oma asemel ja aegajalt keeras külge ja jõi vett. Ehk isegi sügas ja lakkus end.

+11
-4
Please wait...
Postitas:

Meie tegime koerale omaette nurga, millel käis uks ees. Koht oli valitud selline, et koeral oli privaatsust, aga ei olnud ka päris omaette. Seal oli magamisase, joogikauss, mänguasjad. Esimese nädala olin kodus ja harjutasin koera seal magama (esimese öö magasin selle aediku ees, käsi ukse vahelt sees), siis panin ukse kinni ja läksin 15 -minutiks ära, sedasi harjutasin koera üksi olema, et koer saaks aru, et peremees tuleb alati tagasi. Kodus olles oli aediku uks lahti ja koer liikus sisse-välja nagu tahtis. U 8 kuu pealt võtsime ukse eest ära ja mõned kuud lammutasime ülejäänud osa maha. Selleks ajaks koer magas meie äraoleku ajal pesas või toimetas oma tegemisi.  Õnneks saime ise kodus lõunal käia, mees läks kell 8 tööle ja tuli kell 11 koju, mina  läksin 9 ja kell 13 lõunal ning peale 2-3 tuli laps juba koju, seega oli koer aedikus kinni vaid hommiku poole.  Kutsikal oli palju turvalisem ja kindlam olla omas pesas, teada, et pererahvas ei jäta teda sinna.

Selline asi on ka koerale turvalisem – meie äraoleku ajal oleks võinud mõne õnnetusega hakkama saada, teab, mis oleks hambusse saanud vms.

+4
0
Please wait...
Postitas:

On küll jah, koera pärast saigi pandud. Pahandusi näen õhtul koju tulles aga kaamerast näen ilusti ka seda, mida ta siis päeval reaalselt teeb.

+1
0
Please wait...
Postitas:

Mida teie koerake teeb sel ajal kui ta üksi kodus on (eeldusel et käite tööl)? Kas lõhub asju, pissib/kakab kuhugi, magab? Olete teda õpetanud ka kuidagi toas elama?

Meil on 25 aasta jooksul tulnud majja üsna mitu kutsikat. Eks nad algul ikka pissisid ja kakasid tuppa ka, aga sai õpetatud õue hädasid tegema ja üle 6 kuu see ei võtnud aega ühegagi. Enamasti ikka vähem. Puuri kasutasime samuti, kui uus kutsikas tuli, see kaitses teda. Kõigile sobis, võtsid kiiresti omaks oma kindla pesana. Üsna varsti hakkasime ka puuriust lahti hoidma, kui oli kindel, et vanemad koerad on kutsika omaks võtnud ja kurja talle ei tee. Muidu on kõigil koertel kasutada terve alumine korrus, ei eralda neid ühte väiksesse tuppa. Ega nad ka ei ürita maja kaitsta, ei lähe suurel pinnal närvi. Pigem ootavad ja tervitavad rõõmuga  igaüht, kes uksest sisse astub. Stressaksid hullult  just siis, kui oleksid ühes toas kinni ja teistes tubades miskit krõbiseks või koliseks või keegi käiks.

Jah, on kaamerad ka.

+2
0
Please wait...
Postitas:

Aga miks sa just väikeste koerte kohta küsid? Arvad, et koera käitumine sõltub suurusest?

Mu ämmal oli dogi ja tema üksi kodus olles muudkui põõnas. Mitte midagi ei närinud, ei pissinud ega kakanud tuppa, ei lõhkunud midagi. Dogile omaselt ilastas ainult. Dogi puhul on see vist paratamatu.

Minul on keskmist kasvu koer ja elab toas. Ja täpselt samuti: kui kedagi kodus ei ole, siis ta magab. Vahel võibolla teeb väikse sirutustiiru ja käib vett joomas. Siis läheb tagasi oma kohale ja magab edasi. Ei lõhu midagi, ei pissi ega kaka tuppa. Jah, seda peab õpetama.

Õpetama peab suurusest ja tõust hoolimata kõiki koeri, absoluutselt kõiki koeri. Kutsikast peale. Õpetasin, et hädad tehakse õue (pisikese koera puhul on võimalik tuppa ka tualett üles seada ja õpetada sinna käima, kui on soovi, suure koera tualett ilmselt enamusele ei mahu kuhugi) ja et mööblit ega midagi muud meie asju ei närita. Et laua pealt toitu ei võeta, et jalutades tuleb peremehe juures püsida ja kutse peale tulla. Õpetasin käsu peale istuma, lamama, paigal püsima jne. Närimiseks oli tal noorena koerte mänguasju ja närimispulki, nüüd teda mänguasjad ei huvita, saab ainult närimispulki.

Ma ei tea, mina oma suurtele koertele ei pidanud isegi õpetama, et majja oma hädasid ei tehta, isegi aeda ei tee. Väravast välja metsa-see on koht, kus end kergendatakse. Kutsikana kohe peale ärkamist ja söömist õue ja kiitus, alates 4. kuust puhtad.

0
0
Please wait...
Postitas:

Kohe kui kutsikas koju tuleb, hakkad teda õpetama.  Hädade jaoks pissilapp maha, ise kasutasin sellepärast, et kutsika võtsin jaanuaris. Nii kui soojaks läks, hakkas ise õue küsima. Mul oma aed, selle võrra lihtsam aga jalutama peab ikka. No ja toas paned talle pesa sellisesse kohta, kus ta saab vaikselt olla, kui pesas siis ei häiri teda. Värske vesi olgu koguaeg ees, süüa annad kindlatel aegadel. Kui hambad sügelevad ja närida tahab, siis mänguasju. Muidugi õnnetusi juhtub ja midagi nad ikka ära närivad, arvesta sellega. Ja üksi kodus olemine – harjutad. Lähed algul nt 5min uksest välja ja tagasi, nii mitmeid kordi. Hiljem täiskasvanud koer ei tee teist nägugi, kui üksi koju jätad. Minu oma tavaliselt magab kuskil, kui üksi on.

+1
-1
Please wait...
Postitas:

Kohe kui kutsikas koju tuleb, hakkad teda õpetama. Hädade jaoks pissilapp maha, ise kasutasin sellepärast, et kutsika võtsin jaanuaris. Nii kui soojaks läks, hakkas ise õue küsima. Mul oma aed, selle võrra lihtsam aga jalutama peab ikka. No ja toas paned talle pesa sellisesse kohta, kus ta saab vaikselt olla, kui pesas siis ei häiri teda. Värske vesi olgu koguaeg ees, süüa annad kindlatel aegadel. Kui hambad sügelevad ja närida tahab, siis mänguasju. Muidugi õnnetusi juhtub ja midagi nad ikka ära närivad, arvesta sellega. Ja üksi kodus olemine – harjutad. Lähed algul nt 5min uksest välja ja tagasi, nii mitmeid kordi. Hiljem täiskasvanud koer ei tee teist nägugi, kui üksi koju jätad. Minu oma tavaliselt magab kuskil, kui üksi on.

No see pissilapp küll ainult pikendab koera väljaõpet.

+6
-1
Please wait...
Postitas:

Kohe kui kutsikas koju tuleb, hakkad teda õpetama. Hädade jaoks pissilapp maha, ise kasutasin sellepärast, et kutsika võtsin jaanuaris. Nii kui soojaks läks, hakkas ise õue küsima. Mul oma aed, selle võrra lihtsam aga jalutama peab ikka. No ja toas paned talle pesa sellisesse kohta, kus ta saab vaikselt olla, kui pesas siis ei häiri teda. Värske vesi olgu koguaeg ees, süüa annad kindlatel aegadel. Kui hambad sügelevad ja närida tahab, siis mänguasju. Muidugi õnnetusi juhtub ja midagi nad ikka ära närivad, arvesta sellega. Ja üksi kodus olemine – harjutad. Lähed algul nt 5min uksest välja ja tagasi, nii mitmeid kordi. Hiljem täiskasvanud koer ei tee teist nägugi, kui üksi koju jätad. Minu oma tavaliselt magab kuskil, kui üksi on.

Muidugi pikendab kui pikalt kasutada. Minu oma käis tõesti ainult  lapil ja paari kuu  pärast küsis  ise õue..  Mul ilmselt vedas.

+1
-1
Please wait...
Postitas:

Jah. Minu koerad magavad oma puurides. Väljas käivad end sirutamas vahel või vett joomas.

+1
0
Please wait...
Postitas:

Õpetama pead kutsikat. Siis ei tee pahandusi. Väike ruum/ puur võib äreva või üksindusahistusega koerale veel hullemini mõjuda. Mul väga ärev koer. Ei saanud üksi rahulikult hakkama enne kuni avastas teisel korrusel akna, millest avaneb hea vaade väravale. Seal lamades ja aknast välja vaadates on rahul. Võta healt kasvatajalt sotsialiseerimisega alustanud stabiilsema närviga utsa, närvilist ära võta. Siis lihtsam alustada. Mul endal krants.

0
0
Please wait...
Postitas:

Muidugi pikendab kui pikalt kasutada. Minu oma käis tõesti ainult lapil ja paari kuu pärast küsis ise õue.. Mul ilmselt vedas.

Paar kuud ongi pikalt. Ma võtsin kutsika detsembri lõpus ja ei pidanud paljuks temaga alati õue minna, kui vaja. Tuppa juhtus õnnetusi vbla paar korda ainult.

0
0
Please wait...
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Esileht Kodunurk Küsimus neile kellel on väike toakoer.