Esileht Kodunurk Küsimus neile, kes igapäevaselt pliiti või ahju kütavad

Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Teema: Küsimus neile, kes igapäevaselt pliiti või ahju kütavad

Postitas:
Kägu

Kas on normaalne, et enne hästi tòmmanud pliit vihmaste tuulevaiksete ilmadega hakkab äkki suitsu sisse ajama ja mida siis teha?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tuleb oodata kuni korsten ja slepe soojenevad. Võib avada slepe puhastusluugi ja seal natuke paberit põletada.

Kui on soojamüüriga pliit, tuleks kütmist tuleks alustada nii, et siiber on suve asendis (et mõlemad siibrid on lahti).

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Nii on jah, et sooja ja vaiksega tõmmet ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis on slepe?

Please wait...
Postitas:
Kägu

See on täiesti normaalne.
Tuleb hästi vaikselt hakata tuld alla tegema.
Aitab ka akende avamine.
Ja aitab tõesti kui võtad tuhaluugi eest ja põletad mõned paberid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

on küll normaalne, et kui pikalt pole k6etud, “korsten on külm” ja ilm on vaikne ja soe. Pole küllalt suurt temperatuuride erinevust, et tõmme kohe tekiks. Aitab, kui esialgu pliidi all või lõõri puhastusluugi kaudu natuke ajalehte põletada või vanaema kasutas ka ventilaatorit pliidisuus (mitte eriti edukalt 😀 suveaja oli tihti k66k suitsu täis)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Normaalne. Niiske ilmaga (madala õhurõhuga) võtab tihti ka põlema minemine kauem aega ja ajab õrnalt sisse. Mäletan, et eluaeg nii olnud erinevate ahjudega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Slepe on see lõõr või toru mis ühendab pliiti või ahju korstnaga. Seda võibolla pole näha, aga seal on tahmaluuk alati. Muidugi, tahmaluuk ei ole veel slepe. Korstna all küljes on korstna lõõri tahmaluuk ja soojamüüril on ka oma tahmaluuk või isegi kaks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

“korsten on külm”

tglt on see vastupidi – suvel ajab sisse, kuna korstnaots on soe

Please wait...
Postitas:
Kägu

väga normaalne.
mina panen mõnikord kella 7ks kella helisema, ja teen siis pliidi alla natukeseks tule, siis on korsten veel külm (päike pole üles kuumutanud) ja siis ei tule suitsu sisse.
isegi, kui pärast õues kuumaks läheb, on lõõr juba soe ja päeval saab juba ilma suitsu sisseajamiseta puupliidile uuesti tule alla teha, et moosi keeta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga igaks juhuk, et kui see jama iseenesest ikkagi üle ei lähe ja jätkuvalt ajab sisse….vahepeal on meil siim üsna külmad ja vihmased ilmad olnud, siis tuleb lasta siiski kontrollida.

Ei ole välistatud, et midagi on lõõri kukkunud või korstnas surnud kajakas (nagu meil näiteks oli).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tuleb oodata kuni korsten ja slepe soojenevad. Võib avada slepe puhastusluugi ja seal natuke paberit põletada.

Kui on soojamüüriga pliit, tuleks kütmist tuleks alustada nii, et siiber on suve asendis (et mõlemad siibrid on lahti).

Mul on selleks tarbeks väike föön suvilas. Lasen veidi sooja õhku luugist sisse ja toimib. Varem põletasin ka paberit, aga siis kipub ikka seda paberitossu sisse tulema ja paberi puru pliidile pudenema. No ei tasu selleks uut fööni ostma tormata, aga kui mõni juba vedeleb kuskil, siis saab kasutada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma küsiks ka üht asja soemüüriga pliidi kütmise kohta.

Suvel on asi loogiline – korstnasiiber lahti ja soemüüri siibri teen lahti ainult kütmise alustamisel, hiljem panen soemüüri siibri kinni ja lasen kogu sooja nö “korstnasse”.

Aga talvel? Kütan ju nii, et mõlemad siibrid on lahti (korstna siiber ja soemüüri siiber). Kui köetud, panen korstnasiibri kinni. Loogiline.
Aga soemüüri siibri? Kas selle peaks lahti jätma, et soe edasi ringleks pliidi ja soemüüri vahel või peaks selle ka korsnasiibriga samal ajal kinni panema, et soe müürilõõrides paigal oleks?
Mismoodi oleks õigem ja sooja mõttes tõhusam?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga talvel? Kütan ju nii, et mõlemad siibrid on lahti (korstna siiber ja soemüüri siiber). Kui köetud, panen korstnasiibri kinni. Loogiline.

Ma ei küta kunagi nii, et korstnasiiber on lahti. Mul on pliit soemüüriga ja ahi, mida saab ka kaminana kasutada, külmal ajal küttes on lahti ainult üks siiber. Miks ma peaksin suitsu otse korstnasse laskma, siis läheb ju läbi soemüüri vähem soojust?
Korstnasiiber on lahti, kui suvel niiskust välja kütan ja pole vaja soojust salvestada. Või kui peaks juhtuma, et ka jahedal ajal algul hästi ei tõmba. Aga panen korstnasiibri kohe kinni, kui juba korralikult tõmbama hakkab.
Kui kütmine lõpetatud, siis ka soemüüri siiber kinni.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma ei küta kunagi nii, et korstnasiiber on lahti. Mul on pliit soemüüriga ja ahi, mida saab ka kaminana kasutada, külmal ajal küttes on lahti ainult üks siiber.

Mul on vana talumaja väga vanade küttekolletega.
Ahi on ja ka pliit soemüüriga keset maja ja siis toad niiviisi ringiratast ümber kollete ja korstna, nagu vanasti tehti.
Ma täpselt ei teagi, mismoodi need lõõrid sinna korstnasse lähevad – ahi kohe kindlasti on eraldi siibriga, lausa kriskaga, nagu “Kevade” filmis.
Aga pliidi ja selle soemüüri puhul ma pole veel sotti saanud. Ilmselt pean korraks proovima kütta nii, et korstnasiiber on kinni ja ainult soemüüri siiber lahti. Kuigi mulle tundub, et siis on suits toas, sest ma pole kindel, et soemüüri lõõrist suits kuidagi korstnasse jõuab. Aga äkki ikka jõuab …peaks ju.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on kahe lõõriga süsteem – üks läheb otse korstnasse, teine vonkleb läbi soemüüri. Mõlemal siibrid. Kui kütmist alustan, siis avan mõlemad siibrid. Kui tuli on korralikult põlema hakanud, panen korstnalõõri siibri kinni ja kuum õhk suundub soemüüri lõõri (ja peale selle läbimist korstnasse).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul ka kahe siibriga pliit – üks otse korstnasse ja teine soemüüri. Kui kütmist alustan, teen mõlemad lahti ja korstna siibri panen siis kinni, kui tuli korralikult põleb. Mulle tundub, et niimoodi tõmbab alguses paremini, kuigi ma pole ausalt öeldes täiesti veendunud, ma harjumusest teen nii, eluaeg teinud.

See otse korstnasse on vanal ajal seepärast tehtud, et siis ei salvesta soojust, suviti ju pole kütta vaja, aga pliidi all pidi tuli olema, et süüa teha. Reaalselt ma kütan ainult soemüüri ise.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on muidu tõmme korralik, kui ilmad juba nii jahedad, et iga päev kasvõi korraks tule alla teeme, siis korstnasiibrit ei puuduta enam üldse. Ainult täiesti sombuste ilmadega (nagu täna), kus õhk üldse ei liigu, võib vaja minna.

Please wait...
Postitas:
kitah

Meil sama lugu ja korstnapühkija ütles, et loeb ka see, et ehk on korsten natuke lühike. Maa on madal ka ja ilmselt tõmmet ei teki piisavalt seal metsa vahel. Abi on jah olnud siibrites natukese paberi põletamine, aga oh see on tüütu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Slepe on see lõõr või toru mis ühendab pliiti või ahju korstnaga. Seda võibolla pole näha, aga seal on tahmaluuk alati. Muidugi, tahmaluuk ei ole veel slepe. Korstna all küljes on korstna lõõri tahmaluuk ja soojamüüril on ka oma tahmaluuk või isegi kaks.

Need on ümmargused plekist kaaned?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on muidu tõmme korralik, kui ilmad juba nii jahedad, et iga päev kasvõi korraks tule alla teeme, siis korstnasiibrit ei puuduta enam üldse. Ainult täiesti sombuste ilmadega (nagu täna), kus õhk üldse ei liigu, võib vaja minna.

Pliidi ja lõõri tervise huvides tuleb kütta esimesed pool tundi mõlemad siibrid avatuna, alles siis kui tuli on korralikult põlema hakanud, st. halud on kõik põlevad, suletakse korstnasiiber.
Pliidi soemüüri kütmine
Pliidi omapära on see, et pliidi kolle on reeglina
ahju omast väiksem ja sinna ei teki nii suurt
temperatuuri kui ahjukoldes. Seetõttu on tõmme
nõrgem ja soemüüri lõõristikku ladestub rohkem
tahma.
Esmalt puhastatakse kolle ja tuhakamber.
Kolle täidetakse reeglina täies ulatuses puudega.
Avatakse täielikult mõlemad siibrid ja
süüdatakse küttematerjal.
Seejärel suletakse pliidiuks, avatuks jääb
tuharuumiuks. Kui tuli on täielikult süttinud
suletakse suvesiiber.
Kui koldes enam leeki ei ole, on vaid hõõguvad söed
siis suletakse tuharuumiuks.
5 – 15 min. järel suletakse ka talvesiiber.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Huh, ma tunnen juba ainult seda teemat lugedes jubedat suitsuhaisu (nooruses palju kogetud, jälk). Kõrgete puude vahel asunud madala sauna kütmine läks kergemaks kui korstnale pikk peenike metalltoru otsa pandi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ärge propageerige enesetappu!

Please wait...
Postitas:
Kägu

loe enne ja siis targuta!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil vana palkmaja, kus puupliit koos ahjuga keskel ja toad ümber selle. Puupliiti küttes saab avada kolm siibrit (üks korstna juures). Mina olen kõik aastad kütnud, et korstna siiber avatud. Teiste tubade jaoks on omakorda omad siibrid. Seda teemat lugedes paningi täna peale tule süütamist mingi hetke pärast korstna siibri kinni ja soojamüür ei läinud üldse soojaks ühes toas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Seda teemat lugedes paningi täna peale tule süütamist mingi hetke pärast korstna siibri kinni ja soojamüür ei läinud üldse soojaks ühes toas.

Ju see siis polnudki otse korstnasse minevat lõõri sulgev siiber, kui soemüüriga seotud oli.

Please wait...
Postitas:
Kägu

loe enne ja siis targuta!

Mis seal ikka lugeda, igaüks tunneb ju oma pliiti.
Kütmise teemal leiab netist mitmeid täiesti risti-vastu käivaid õpetusi nii siibrite, süütamise, kütmise kui ka sulgemise kohta, aga see siia kopitu meie pliidi puhul oleks kindel vingusurm. Pliidid on erinevad ja väga palju sõltub, millised uksed pliidil on.

Please wait...
Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Esileht Kodunurk Küsimus neile, kes igapäevaselt pliiti või ahju kütavad