Esileht Kodunurk Kust saada nõukaaegsete toitude retsepte?

Näitan 28 postitust - vahemik 61 kuni 88 (kokku 88 )

Teema: Kust saada nõukaaegsete toitude retsepte?

Postitas:

eks tolleaegne margariin oligi ju sõna otseses mõttes taimerasv, mida kasutati nt praadimisel, aga kindlasti mitte leiva peal. sihuke kollane ja kõva, kõvem kui või. me panime veel talvel seda tihastele ka.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

eks tolleaegne margariin oligi ju sõna otseses mõttes taimerasv, mida kasutati nt praadimisel, aga kindlasti mitte leiva peal. sihuke kollane ja kõva, kõvem kui või. me panime veel talvel seda tihastele ka.

Posla-masla oli praadimiseks. Kõik praetooted maitsesid samamoodi????

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

eks tolleaegne margariin oligi ju sõna otseses mõttes taimerasv, mida kasutati nt praadimisel, aga kindlasti mitte leiva peal. sihuke kollane ja kõva, kõvem kui või. me panime veel talvel seda tihastele ka.

Posla-masla oli praadimiseks. Kõik praetooted maitsesid samamoodi????

Meie kasutasime küll praadimiseks searasva. Posla-masla oli rohkem venelaste rida. Nagu ka päevalilleseemnete järamine.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

eks tolleaegne margariin oligi ju sõna otseses mõttes taimerasv, mida kasutati nt praadimisel, aga kindlasti mitte leiva peal. sihuke kollane ja kõva, kõvem kui või. me panime veel talvel seda tihastele ka.

Posla-masla oli praadimiseks. Kõik praetooted maitsesid samamoodi????

Meie kasutasime küll praadimiseks searasva. Posla-masla oli rohkem venelaste rida. Nagu ka päevalilleseemnete järamine.

Võimalik. Ma söön praegugi kooritud ja iseröstitud seemneid. Umbe hääd ja annavad näiteks salatitele mõnusa tekstuuri või omapärase maitse hummusele.
Searasvaga pannkooke või sõrnikuid küll väga ei tahaks????

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

meie kasutasime kõiki kolme. margariin oli neist nagu kõige neutraalsem. searasvaga magusaid asju tõesti ei teinud ja päevalilleõli oli hirmus vänge, siis taimerasv oligi selline maitsetu ja sobis igale poole, ka sulatatult.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

meie praadisime taimerasvaga, ja küpsetasime margariiniga (üsna sarnased pakid olid). Posla-masla oli “venelaste asi” ja searasva ka kodus kunagi polnud.

Ma tagantjärgi imestan, et meil kasvatati aias lisaks kartulile-kurgile-tomatile ka lehtsalatit ja suurt kõrvitsat, aga nt rukkolat ega suvikõrvitsat mitte kunagi. Samas need on nii kergelt kasvavad kultuurid, miks meil polnud küll? Baklažaani sõin ka esimest korda ca 15a tagasi.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.05 11:37; 05.05 15:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu ema kasvatas küll suvikõrvitsat, mustjuurt, musta rõigast, maapirni. pastinaaki ka, aga see tuli vist hiljem. no tema oligi mitmes suhtes innovaatiline, niiet ei saa öelda, et neid asju üldse ei liikunud. isegi naerist sai maha pandud – see oli mahedam ja mahlasem kui kaalikas. samuti olid tal lillkapsad, nuikapsad, punased kapsad ja lehtpeet.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma tagantjärgi imestan, et meil kasvatati aias lisaks kartulile-kurgile-tomatile ka lehtsalatit ja suurt kõrvitsat, aga nt rukkolat ega suvikõrvitsat mitte kunagi. Samas need on nii kergelt kasvavad kultuurid, miks meil polnud küll? Baklažaani sõin ka esimest korda ca 15a tagasi.

Kuule, paljud pole siiani kuulnud, mis on pastinaak või topinambur. Loe neid “mida täna süüa teete” teemasid – vahet pole, mis aastaarv – üks makaron hakklihaga ja kotlet-kartulipuder igavesti. Aedviljadest tuntakse tomatit-kurki ja needki kallatakse hapukoorega üle. Olla jube njämma ja njomma.

+4
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 04.05 14:40; 05.05 05:44; 05.05 05:47; 05.05 08:41; 05.05 17:45; 05.05 19:23; 05.05 21:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kusjuures täpselt nii ongi. aspartaami on ikka südamest uhatud, niiet põletabki keele sisse augu, see ju sipelgamürk.

Tundub jah, et seda valusalt magusat maitset tekitab ikka miski muu, mitte suhkur.

Tegin just kaneelisaiakesi. Panin ikka suhkrut ka, aga oleks võinud rohkemgi panna, ei saanud piisavalt magus. Järelikult minu maitsemeel ei ole muutunud…kui siis nürimaks. Aga miks ma siis jogurteid, jäätisi magusamatena tunnen kui varem?

Ja kust saaks küll mittemagusat kalja…

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 19:02; 05.05 20:24; 05.05 21:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kusjuures täpselt nii ongi. aspartaami on ikka südamest uhatud, niiet põletabki keele sisse augu, see ju sipelgamürk.

Tundub jah, et seda valusalt magusat maitset tekitab ikka miski muu, mitte suhkur.

Tegin just kaneelisaiakesi. Panin ikka suhkrut ka, aga oleks võinud rohkemgi panna, ei saanud piisavalt magus. Järelikult minu maitsemeel ei ole muutunud…kui siis nürimaks. Aga miks ma siis jogurteid, jäätisi magusamatena tunnen kui varem?

Ja kust saaks küll mittemagusat kalja…

Ikka ise teed! Ma teen aastaid ja maitse timmin täpdelt nii, nagu joojad soovivad.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 04.05 14:40; 05.05 05:44; 05.05 05:47; 05.05 08:41; 05.05 17:45; 05.05 19:23; 05.05 21:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

vot peaks ka kalja hakkama tegema 🙂 vurtsumasin mul on ka, kui käärimisel piisavalt gaasi ei peaks tekkima.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mismoodi inimesed tahavad ja jaksavad sajandeid samu toite süüa.

Jah, seal inimesed mitusada aastat vanad, aga toidud on ikka ühed ja samad! No tõesti, kes viitsiks kolmsada aastat järjest samu toite süüa?

On ikka mõtlemine mõnel, ausõna.

Katsu veits laiemalt mõelda, mitte kõike sõna-sõnalt võtta, eks?

Võtsingi nii laialt, et ei suutnud kuidagi ette kujutada, kuidas inimene saab tüdineda mitusada aastat vanast toidust, kui ta ise elab 80 aastat ainult. Et kuskil 30-aastaselt saaks öelda: oi, seda on juba mitusada aastat söödud, ma olen tüdinud. 🙂

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.05 18:49; 05.05 06:45; 05.05 20:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kusjuures täpselt nii ongi. aspartaami on ikka südamest uhatud, niiet põletabki keele sisse augu, see ju sipelgamürk.

Tundub jah, et seda valusalt magusat maitset tekitab ikka miski muu, mitte suhkur.

Tegin just kaneelisaiakesi. Panin ikka suhkrut ka, aga oleks võinud rohkemgi panna, ei saanud piisavalt magus. Järelikult minu maitsemeel ei ole muutunud…kui siis nürimaks. Aga miks ma siis jogurteid, jäätisi magusamatena tunnen kui varem?

Ja kust saaks küll mittemagusat kalja…

Ikka ise teed! Ma teen aastaid ja maitse timmin täpdelt nii, nagu joojad soovivad.

Mina ei tee ise, ma tahaks poest osta. Turumajanduse tingimustes võiks ju olla võimalik? Nii palju sorte, aga kõik on jube magusad… Nõukaaegne oli tõesti hea, Peterburis sain ka paar nädalat tagasi sellist.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 19:02; 05.05 20:24; 05.05 21:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei tee ise, ma tahaks poest osta. Turumajanduse tingimustes võiks ju olla võimalik? Nii palju sorte, aga kõik on jube magusad… Nõukaaegne oli tõesti hea, Peterburis sain ka paar nädalat tagasi sellist.

Mina näiteks olen võitleja ja kuna päris palju soovitud tooteid riietest- mööblist…toitudeni ma poest ei leia, siis olen olude sunnil (nojah, omaloodud “olude sunnil” ????) omandanud oskused ja teadmised neid ise valmistada. Istuda ja nõuda, et tahan poest osta!, on lihtne, aga suht ebaproduktiivne. Kalja tegemine on üks lihtsamaid asju????
Aga eks muidugi igaüks otsustab ise.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 04.05 14:40; 05.05 05:44; 05.05 05:47; 05.05 08:41; 05.05 17:45; 05.05 19:23; 05.05 21:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://www.kalale.ee/foorum/arutelu/6030

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas kali on ju ometi igas poes müügil, palju sorte. Miks ei võiks üks neist mittemagus olla? Ostjaid jätkuks.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 19:02; 05.05 20:24; 05.05 21:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

jäätist 2 sorti

No ei olnud ikka nii. Oli marjajäätis topsis 7 kopikat, siis 8-kopikane koorejäätis, siis mitu varianti 12-kopikasi (kohvi- ja kakaojäätis), miskine oli 15, Eskimo oli üle 20 kpika, aga sinna vahele jäi veel Regatt… Nii et jäätiseid oli mitmesuguseid, kuigi mitte kõiki kogu aeg.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.05 13:16; 05.05 22:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kusjuures täpselt nii ongi. aspartaami on ikka südamest uhatud, niiet põletabki keele sisse augu, see ju sipelgamürk.

Tundub jah, et seda valusalt magusat maitset tekitab ikka miski muu, mitte suhkur.

Tegin just kaneelisaiakesi. Panin ikka suhkrut ka, aga oleks võinud rohkemgi panna, ei saanud piisavalt magus. Järelikult minu maitsemeel ei ole muutunud…kui siis nürimaks. Aga miks ma siis jogurteid, jäätisi magusamatena tunnen kui varem?

Ja kust saaks küll mittemagusat kalja…

Ikka ise teed! Ma teen aastaid ja maitse timmin täpdelt nii, nagu joojad soovivad.

Mina ei tee ise, ma tahaks poest osta. Turumajanduse tingimustes võiks ju olla võimalik? Nii palju sorte, aga kõik on jube magusad… Nõukaaegne oli tõesti hea, Peterburis sain ka paar nädalat tagasi sellist.

Osades kaubanduskeskustes on lett, kus müüakse kodust kalja jms. Mustika keskuses näiteks olen näinud. Äkki need on vähem magusad?

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.05 23:31; 06.05 00:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tänapäeval naerist ka veel süüakse? Nõukaajal täiesti tavaline juurikas, kaalika-porgandi parim sõber. Aga ma pole poodides eriti märganud (kaalikat on ikka liikvel).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.05 15:04; 04.05 18:42; 04.05 20:20; 06.05 09:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

on küll naeris olemas, talv otsa müüdi. üle-eelmisel nädalal just ostsin coopist. aga suht puitunud oli juba.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kunagi ammu proovisin kalja teha, aga minul see ei õnnestunud.
see ei ole väga magus

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 04.05 16:04; 04.05 20:59; 04.05 21:02; 05.05 12:07; 05.05 12:09; 05.05 13:18; 06.05 22:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võimalik. Ma söön praegugi kooritud ja iseröstitud seemneid. Umbe hääd ja annavad näiteks salatitele mõnusa tekstuuri või omapärase maitse hummusele.
Searasvaga pannkooke või sõrnikuid küll väga ei tahaks????

PureWow nimetab parimate pannkookide küpsetamise saladusena searasva, mis võib olla meilegi tuttav vanaemade retseptisalvest, mil erinevate õlide vahel polnud niimoodi valida nagu täna.

Seega tasub vahelduseks pannkookide küpsetamisel kasutada õli asemel searasva, mis jätab koogid seest pehmeks, aga pealt eriti krõbedaks.

Muid märkusi küpsetamise kohta ei ole – tee kõik nii nagu tavaliselt ja pööra koogid pannil ümber, kui nende pinnale hakkavad tekkima väiksed mullid.

Pannkooke võib küpsetama hakata ka pärast sealiha või peekoni praadimist. Pühi lihtsalt üleliigne rasv pannilt ära ning jäta sellele vaid tilk rasvainet.

https://tarbija24.postimees.ee/3966413/ullatav-koostisosa-mille-abil-saad-eriti-maitsvad-pannkoogid

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanaema tegi maailma parimaid pannkooke petist ning nende tegemiseks oli ilmatuma suur malmist 8-auguga panna (lapsena tõstsin seda kahe käega). Ja nüüd arvan ka, et ta praadis neid searasvaga. Jäid sellised krõbedad, kohevad. Vahest lõikas killu soolaliha sinna pannile ja kallas taigna peale – oehh, kui head need olid.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 08:06; 05.05 13:05; 07.05 08:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja kust saaks küll mittemagusat kalja…

Muide, suurepärane avastus – “Puls” alkoholivaba tume õlu (sinises purgis) maitseb täpselt nagu mittemagus kali.
Väga maitsev on.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

on küll naeris olemas, talv otsa müüdi. üle-eelmisel nädalal just ostsin coopist. aga suht puitunud oli juba.

Naeris säilibki oluliselt lühemat aega kui kaalikas, tegelikult aastavahetuseks juba on mõttekas naerid ära tarvitada. Ja kõige parem on üldsegi suvine naeris. Kui võrrelda suvist kaalikat ja suvist naerist, siis naeris esiteks kasvab rutem suuremaks, teiseks on natuke mahedam ja mahlakam. Minul näiteks ei õnnestu üldse rediste kasvatamine, vali mis sort tahes või tee mis tahad – nii ma kasvatangi pigem naerist, saab samamoodi viile leiva peale lõigata, kuigi nii vara saaki ei saa kui redisest.
Need Gab-Gabi pastinaagid äratasid minus ka tohutut huvi. Vist kujutasin seda vilja küll kuidagi teistmoodi ette, aga tegelik pastinaak on samuti üks suurepärane asi.
Teemaalgataja probleemist ei saa ma absoluutselt aru. Nõukaaja toit oli ikka väga üheülbaline. Tõsi, meie peres nälga kindlasti ei tuntud ja külmkapis oli alati midagi, ja lapseea maitseelamused on siiani meeles. Lapsed sageli eelistavadki hästi lihtsaid ja ühesuguseid toite. Vahel koolist tulles võtsin Merevaigu topsi ja sõin lusikaga tühjaks. Samuti on meeles, kui koolisööklas oli piimasupp ja singisaiad ja meie pinginaabriga olime korrapidajad ja saime volilt neid singisaiu süüa – head taist sinki küll sageli vanematel ei õnnestunud poest saada. Praegu on Merevaik täpselt sama hea, head sinki võin iga hetk poest saada, saia poole ma aga enam ei vaatagi, sest sepik on ju hulga maitsvam. Head sepikut nõukaajal enamasti saada ei olnud. Lahtist leiba müüb praegu iga suurem pood (oot, Maksimas vist ei ole?), mitmest sordist on valida. Jogurtit nägin ma esimest korda elus aastal 1990 välismaal – praegu ei tea, kuidas jogurtita hakkama saaks. Aeg-ajalt olen ise pastöriseerimata piimast jogurtit teinud, see saab veel eriti hea. Jäätis ei kuulu minu igapäevaste toitude hulka, et selle maitse kuidagi oluline peaks olema (aga need eriti rammusad on ju täitsa head ja vahel on põnev ka igasuguseid huvitavate lisanditega sorte maitsta).
Keeduvorst on minu jaoks ajaloo prügikastis – seda osteti just siis, kui sinki ei olnud saada või siis singi ostmiseks polnud raha. Praegu, kui selliseid probleeme ei ole, pole mul ühtegi põhjust keeduvorsti osta. Tänapäeva kodujuustule ja võile ei oska ma midagi ette heita. Kohukestest eelistan küll üldiselt kallimaid, Karumsi omi, aga söön neid harva, kuigi nad on tõesti väga head – aga muud head on ju nii palju ja vaheldust hindan ma nõukaajast tulnuna kõige rohkem.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Retsepte on ju lademes, kas keegi on ära keelanud frikadellisupi, leivasupi, seljanka, kooreklopsi jms retseptide avaldamise? Sadu retsepte ja toite on! Iseasi on see, et ega siis ühe retsepti järgi tehes ka igaühel maitsev toit välja ei tule.
Minu meelest on tooraine koha pealt olukord ju mäekõrguselt parem kui varem, mil tehti midagi sellest, mida kätte saadi! Ei saa absoluutselt probleemist aru. Kodujuust on mitut moodi, suuri pehmeid ja väikseid kõvasid tükke, hapukoorega. Või on normaalne, isegi neid vanaaegseid lödisevaid keedusardelle on saada (Saaremaa ja veel rohkem Maks&Moorits sardellid, Rannarootsi sealihasardell).
Sa vist ikka ise hakkad mullamaitset tundma 😀

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.05 20:51; 07.05 12:25; 07.05 13:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vastus pole ka päris teemasse, aga kommenteerin ikkagi. Mäletan, et juba lapsena mõtlesin, et huvitav, mida küll linnainimesed söövad ja kuidas hakkama saavad.

Meie olime ikka ülirikkaliku toidulauaga. Praegu peetaks meid vaesteks, aga tol ajal nii ei mõelnud.
Elasime maal, peres 5 last, ema oli kolhoosis raamatupidaja ja isa bussijuht. Meil oli 2 lehma, alati paar siga, kanad ja aiamaa. Suur marja- ja puuviljaaed. Võrrelda ei oska, aga ilmselt elasime nagu miškad, kuigi tööd tuli teha.
Võid tegime ise koorest, hapukoort siiski mitte(, sest ema ütles, et “lehmamaitse on”:)), ema ja vanaema kasvatasid KÕIKVÕIMALIKKE köögivilju. Meie toidulaual oli täiesti igapäevane porgandi-peedi kõrval suvikõrvits, baklazhaan, lillkapsas jne. Eriline lemmik oli maapirn. Ema sai paar korda tuusikuga lõunamaa reisile (gruusia, armeenia jms) ja tõi alati kaasa seemneid ja uusi retsepte. Ja tavaline oli ju see, et lisaks viljadele korjati ka ise seemned.
Ema ja vanaema on küll ammu surnud, aga armastus toidu ja reisimise vastu on ka minus.

Ainus, mida nõukamaitsetest igatsen, on kodusea liha. Vaat seda enam pole saanud. Võrratu maitse, nagu magus…

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

see õige sealiha jah, aga otsi korralik läbikasvanud ribitükk (mitte mingi pakipeekon ega hispaania siga), pane kuivale pannile ja lase krõbedaks, on ikka sama.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.05 20:51; 07.05 12:25; 07.05 13:13;
To report this post you need to login first.
Näitan 28 postitust - vahemik 61 kuni 88 (kokku 88 )


Esileht Kodunurk Kust saada nõukaaegsete toitude retsepte?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.