Esileht Ajaviite- ja muud jutud küüditamine

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 53 )

Teema: küüditamine

Postitas:
piiariin

Minu vanaema küüditati ja alles nüüd kuulsin tema mälestusi ema poolt salvestatult lindilt 15 aastat tagasi.
See oli nii südantlõhestav lugu, samas nii vapper lugu.
Ei hakka kuuldud jõledusi siin lähemalt kirjeldama, aga ütlen, et inimestel siiski ei ole aimugi, mis on tegelikud eluraskused.
Mind huvitav, kui keegi oskab vastata – kuidas venelased tänapäeval seda põhjendavad? Konkreetselt minu vanaema viidi ainult selle põhjendusega, et neil oli jõukas talu. Kui neid kulakuteks tehti ja nad kohusetundlikult ja ausalt kõik maksud ära maksid, siis ikkagi…. Sellest ei olnud kasu.
Ehk siis, kas keegi on kulnud venelaste põhjendusi sellele kõigele. Pean just silmas neid põhjendusi kui on ära kuuldud kannatanute jutud. Kannatanud, kel polnud mitte mingit süüd.

Please wait...
Postitas:
Kägu

RE: küüditamine

Mina olen kuulnud seda versiooni, et tegu polnud küüditamise, vaid evakuatsiooniga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sellest on kirjutatud hulk raamatuid ja ajaloouurimusi. Ja ega ainult venelased küüditanud, eestlased ise aitasid ikka ka kõvasti kaasa.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
piiariin

Jah, hulk raamatuid, aga mind huvitab inimlik aspekt. Nende inimeste-poolne, kes konkreetselt eestlasi rongi lükkasid. Jah, ka nende \”eestlaste\”, kes nii tegid.
Minu vanaema õmbles pisaratest märja Eesti lipu vaiba sisse, et seda säilitada, nii tugev oli isamaa armastus. Ja kirjtuas Siberis luuletusi Eestimaast.
Ma tahaks näha inimest, kes seda kuuleb ja kes ise küüditas, mida ta mõtles tol hetkel (jah, täitis käsku), aga mida ta edasises elus mõtles. Ja kuidas seda üleüldse põhjendati.

Please wait...
Postitas:
Kägu

no mõned on vist veel elus ja mõned on oma mõtteid avaldanud ka. Arnold Meri näiteks (nüüdseks surnud).

Please wait...
Postitas:
fia karl-iisak

Teeks nüüd äkki vahet venelastel ja nõukogude inimestel? Lugupidamisest juba nende vene inimeste suhtes kes just mitte vähe neil aegadel rappida said ja pikka aega.

Küüditamas olid ikka NKVD ja muud sellised jõugud, palju kasutati sõdureid, sõduril teatavasti pole valida kuhu minna ja veel neil aegadel. Ei lähe sina läheb mõni teine ja sina sõidad samamoodi Siberi suunas, ainult et juba seespool vangitrelle. Võibolla oli põhimõttelisi keeldujaid,ei taha neilegi ülekohut teha.

Teiseks toodi niisugustele ülesannetele tavaliselt keskaasiast ja mujalt sarnastest piirkondadest sõdureid, rahvas kes isegi 80-tel ei osanud vahel kirjutada ja lugeda. Mehed vene sõjaväest meenutades ikka räägivad sellistest, mis sa siis 1949 tahad saada. Arvestades tolleaegseid olusid ja hariduse taset , võimalik et reaalsed sõdurid uskusidki et teevadki tööd vaenlaste äraviimiseks.
Muide loe Aili Viitari Siberiraamatut, ta kirjeldab seal täpselt sellist juhmivõitu aga mitte paha sõdurit kes teda küüditas ja hiljem kohtudes küsis rõõmsalt oi Teie siin, kas te mind ka mäletate!

Eestlastest kes küüditasid – ajupestuid oli ju siingi, no ja need ahned, ahnus kellegi vara omale saada, vana vaen kellegi vastu, arva ise mis kedagi ajendas seda tegema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu vanavanemad ka küüditati. Rääkige, mida tahate, aga mina venelasi ei seedi ja ei andestaks neile kunagi. Tegelikult on see mõjutanud ka minu elu ja mitte paremuse suunas.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[small]piiariin kirjutas:[/small]
[tsitaat]Minu vanaema küüditati ja alles nüüd kuulsin tema mälestusi ema poolt salvestatult lindilt 15 aastat tagasi.
Ei hakka kuuldud jõledusi siin lähemalt kirjeldama, aga ütlen, et inimestel siiski ei ole aimugi, mis on tegelikud eluraskused.
Mind huvitav, kui keegi oskab vastata – kuidas venelased tänapäeval seda põhjendavad? Konkreetselt minu vanaema viidi ainult selle põhjendusega, et neil oli jõukas talu. Kui neid kulakuteks tehti ja nad kohusetundlikult ja ausalt kõik maksud ära maksid, siis ikkagi…. Sellest ei olnud kasu.
Ehk siis, kas keegi on kulnud venelaste põhjendusi sellele kõigele. Pean just silmas neid põhjendusi kui on ära kuuldud kannatanute jutud. Kannatanud, kel polnud mitte mingit süüd.
[/tsitaat]
Siin tuleb vahet teha 1941 ja 1949 aasta küüditamistel
Kremli ajalookäsitlus tõlgendab esimest umbes nii, et eks Stalin muidugi pahategusid tegi ka aga üldiselt oli küüditamistes ikkagi point olemas kuna vaenulik element oli vaja Eestist välja toimetada, et nad sakslastega koostööd ei saaks hakata tegema jne.
1949 aasta osas rõjutatakse nagu oleks küüditatud fa¨istidega koostööd teinud isik ning bandiitide varjajad jne.

Venemaa on täis staliniste kes õigustavad ka Stalini kuritegusid vene enda rahva vastu. Et oli küll julm aga ilma sundkollektiviseerimiseta ja sellega kaasnevate tagajärgedeta poleks ka õnnestunud sõda võita ja bla-bla-bla.

Kusagil netis peaks eestikeelsena olema üleval ka Moskva ihuajaloolase Djukovi raamatu eestikeelne versioon küüditamisest. Kui huvi on, üritan õles leida ja lingi panna. See on küll väga haige lugemine – vana kirjutab, et rongides oli iga mõnekõmne inimese peale ette nähtud nii ja naa mitu arsti, toitu oli nii palju, et rahvavaenlased viskasid osa selle rongist välja jne.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Sellest on kirjutatud hulk raamatuid ja ajaloouurimusi. Ja ega ainult venelased küüditanud, eestlased ise aitasid ikka ka kõvasti kaasa.[/tsitaat]
Eestlased aitasid kaasa ainult kõige pisemate mutrikestena kui välja arvata üksikud Meri taolised julgeolekuministeeriumi t¨ekistid. Ja needki mutrikesed kuulsid küüditamisest alles üsna viimasel hetkel. Sellega ei taha ma neid vabandada – kollaborandid olid nad nii või teisiti.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tuleks jätta juba ära see küüditamise üle ulgumine, see on lihtsalt piinlik juba. Ei tohi ise selline mömm olla. Kui sa kurat annad riigi ära ilma ühegi pauguta, siis mida sa ootad? Torti ja sooje käpikuid või?
Ütleme ausalt välja, et Päts, Laidoner ja need muud olid lihtsalt sitased argpüksid. Kõige vähem mis nad oleks pidanud tegema, oli ENNAST MAHA LASKMA. Lõpptulemus oli ju täpselt sama, ainult peale mõnitamist.
Sitapead sellised.
Loodame et enam ühtegi sellist meie riiki valitsema ei satu.

Veel ühe asja ma tahaks õiendada, mis mul on ammu hingel.
See on saksa mundris sõdinute õigustamine.
Minge persse, fritsude pugejad! Ühesugused sitapead olete koos russidega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Eestlased aitasid kaasa ainult kõige pisemate mutrikestena kui välja arvata üksikud Meri taolised julgeolekuministeeriumi t¨ekistid. Ja needki mutrikesed kuulsid küüditamisest alles üsna viimasel hetkel. Sellega ei taha ma neid vabandada – kollaborandid olid nad nii või teisiti.[/tsitaat]Nalja teed või??? Eesti valitsus aitas kaasa kõige kõrgemal tasemel. Alates Pätsist, KES ANDIS KÄSU, ET ARHIIVE JA DOKUMENTE EI TOHI HÄVITADA. Saad aru? Tibladel oli vaja ainult välja võtta, kes kui palju makse maksis, kus organisatsioonis oli ja kus elab. See oli äraandmine kõige kõrgemal tasemel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ma ei ole seda teemat kuidagi süvitsi uurinud aga mulle on oma vanavanemate juttudest jäänud selline mulje, et tasub vahet teha KES koostasid nimekirju neist keda vaja küüditada ja KES olid need püssimehed. kohalikud ise olid sageli need, kes koputasid naabri või mõne vihavaenlase peale ja vihjasid, et kes nagu liiga rikas või liiga vabariigi meelne jne. kadedus oli suuresti põhjuseks, miks paljusid küüditati. \”ustavad\” koputajad said siis ise küüditatute varandust omavahel jagada. eks suur osa kes nimekirjadesse sattusid olid seal kas ameti või mingi muu ebasoovitava kuuluvuse tõttu. püssimehed olid suvalised sõdurid jumal teab mis venemaa otsast siia saadetud – ega siis neile keegi ei andnud ülevaadet, et näe, selle rahva me küüditame siberisse surema. anti mingid nimekirjad pihku ja kästi rahvas kokku koguda, milleks või mis nende inimestega edasi pidi juhtuma, vaevalt, et keegi seletas. see rahvaste suur küüditamine ei toimunud ju mitte ainult siin, see toimus vist suures osas NSVL aladel, mis muude rahvustega asustatud, oli osa mingist suuremast haiglasest plaanist tekitada nn \”nõukogude\” inimesed, kel pole rahvust ega kodumaad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nalja teed või??? Eesti valitsus aitas kaasa kõige kõrgemal tasemel. Alates Pätsist, KES ANDIS KÄSU, ET ARHIIVE JA DOKUMENTE EI TOHI HÄVITADA. Saad aru? Tibladel oli vaja ainult välja võtta, kes kui palju makse maksis, kus organisatsioonis oli ja kus elab. See oli äraandmine kõige kõrgemal tasemel. [/tsitaat]
Ma räägin konkreetselt küüditamistest ja nende läbiviimisest, mitte Pätsu ega Laidoneri tegemistest

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]ma ei ole seda teemat kuidagi süvitsi uurinud aga mulle on oma vanavanemate juttudest jäänud selline mulje, et tasub vahet teha KES koostasid nimekirju neist keda vaja küüditada ja KES olid need püssimehed. kohalikud ise olid sageli need, kes koputasid naabri või mõne vihavaenlase peale ja vihjasid, et kes nagu liiga rikas või liiga vabariigi meelne jne. kadedus oli suuresti põhjuseks, miks paljusid küüditati. \”ustavad\” koputajad said siis ise küüditatute varandust omavahel jagada. eks suur osa kes nimekirjadesse sattusid olid seal kas ameti või mingi muu ebasoovitava kuuluvuse tõttu. püssimehed olid suvalised sõdurid jumal teab mis venemaa otsast siia saadetud – ega siis neile keegi ei andnud ülevaadet, et näe, selle rahva me küüditame siberisse surema. anti mingid nimekirjad pihku ja kästi rahvas kokku koguda, milleks või mis nende inimestega edasi pidi juhtuma, vaevalt, et keegi seletas. see rahvaste suur küüditamine ei toimunud ju mitte ainult siin, see toimus vist suures osas NSVL aladel, mis muude rahvustega asustatud, oli osa mingist suuremast haiglasest plaanist tekitada nn \”nõukogude\” inimesed, kel pole rahvust ega kodumaad.[/tsitaat]

See \”naabrimees kaebas\” on üks suuremaid ja jaburamaid müüte mis me ajalooga seostub. Olen ise ka kuulnud neid juttem, et mulle vanaema rääkis kui aga üle küsid, selgub pahatihti, et inimene ei valda üldse teemat ja ta vanaisa vms hooüpis arreteeriti ja saadeti kohtuotsuse põhjal GULAGi mitte ei küüditatud.

Loomulikult esines pealekaebusi ja mitte vähe. Aga konkreetselt küüditamistega neil seost ei olnud. Kui keegi nt 1947 kaebas, et naabrimehe poeg teenis saksa sõjaväes või toetab metsavendi, siis see isik arreteeriti ja saadeti vangilaagrisse mitte ei hakatud 1949 aasta märtsiküüditamist ootama.

Käsk küüditamise kohta tuli Moskvast, kohapeal tegeles sellega julgeolekuministeerium. Mingid kohapealsed kommmarid nagu klhoosiesimehed, patrorgid jne ei teadnud sellest midagi. Nimekirjad koostati samuti JM ametnike poolt ksujuures suht lambist – eeskätt oli tähtis vastav arv täis saada, kellegi konkreetseid \”süütegusid\” vaadati vähem. Selle kohta, et mingid naabrite kaebused mingit rolli mängisid, pole leitud ainsatki tõendit.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga venelasi ju küüditati ka. Ja nemad said seda jõledust tunda ju ka 30ndatel. Ja see pole rahvus, see on mõtlemislaad, mis tuli võimule. Kes vähegi haritud oli ja ise mõtles, lasti revolutsiooni käigus maha. Venelased ise on selle all kannatanud täpselt samamoodi kui teised rahvad. Kommunismi rahvusega siduda pole mõtet.
Ja mida mõtleb kurjategija. Enamasti seda, et temal on õigus ja teised on nn tema vaenlased. Maa tuli vaenlastest puhtaks teha ja seda nad tegid. Kes sedaviisi ei mõelnud, oli varsti ise rongis ja sõitis Venemaa poole.
Hiljuti suri Põhja-Koreas liider ja nagu selgub, need eks piisalt ei leinanud , saavad karistada.
On ka kuulda olnud, et osad käsutäitjad asusid ka hoiatama inimesi. Nii et läksid, polnud kedagi kodus ja siis lahkusid. Kui rongid olid läinud, siis enam tagantjärgi kedagi ei saadetud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Aga venelasi ju küüditati ka. Ja nemad said seda jõledust tunda ju ka 30ndatel. Ja see pole rahvus, see on mõtlemislaad, mis tuli võimule. Kes vähegi haritud oli ja ise mõtles, lasti revolutsiooni käigus maha. Venelased ise on selle all kannatanud täpselt samamoodi kui teised rahvad. Kommunismi rahvusega siduda pole mõtet. [/tsitaat]
Õige küll aga sellisel juhul võiks vähemalt tunnistada seda ja siiralt vabandada mitte häma ajada.
Ja paraku sai see jama alguse ikka Venemaalt mitte Stockholmist, Riiast ega Kiievist. Ega minagi iga venelast ega juuti seetõttu kommunistiks ei pea aga reaalselt toodi see katastroof meile sisse ikka Venest ja venelaste poolt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

vanaema küüditati, sest ta oli kristlane, aga ametlikult olla riigireetja… noor naine, pommitamisel tõsiselt viga saanud, varata ja keeleoskuseta…
Siberis jäi ta pidevalt paarile ametinikule ette, nood ei kannatanud usklikke (ei, ta ei käinud kellelegi midagi rääkimas, ta ei osanud keelt ju) ja siis tahtsid teda riigivastase propaganda tegemise eest maha lasta, aga kohalikud kaitsesid teda, ütlesid, et ta ei oska ju keeltki.

vanaisa viidi esmalt surmamõistetute laagrisse, sest teenis saksa armees. no kas keegi küsis eestlase käest, et kas too tahab saksa sõjaväkke? ei, see ei huvitanud kedagi… aga vanaisa oli erakordselt nutikas mees, oskas sõpru leida siit-sealt ja mahalaskmine asendati miski kümnekonna aastaga.

teine vanaisa ka sundmobiliseeriti saksa armeesse, aga tal jäi pooljuhuslikult pass alles ja kuna saksa armee juba taganes, siis tema rühm jäi laokile kusagile tühermaale, sõdima ei pidanudki. aga siis tulid venelased, neil saksa mundrid seljas… vanaisa palvetas ja äkki ilmus kusagilt üks inimene kotitäie tsiviilriietega. vanaisa ja teised hakkasid kähku vahetama, samal ajal see rõivaid toonud inimene kadus sama äkki kui oli tulnud… tsiviilriietega ja tsiviildokumentidega varustatult peitis ta koos kaaslasega end ühes talus, seal venelased käisid kontrollimas, aga miskit kahtlast ei leidnud ja vanaisa pääses.

minu maja kunagine omanik aga juhtus tallu viiva tee juures kokku meestega, kes teda kinni tulid võtma (tema oli kah kulak, liiga suur talu…), aga et nood teda ei tundnud, siis küsisid, et kus see Armin (kunagine majaperemees) on. majaperemees vastas silmagi pilgutamata, et läks just sinna metsa poole ja ise kõndis rahulikult teises suunas minema. 10 aastat elas valenime all Eesti teises otsas, ei saatnud naisele enda kohta ühtegi sõnumit…

kust saadi kellegi kohta infot? no eks nuhid käisid ringi, rääkisid kohalikega, igas külas, kvartalis oli kindlasti mõni kade latatara ja kel oli ülihea maine, see võis isegi kulakuna Siberist pääseda, nagu mu teine vanaema oma emaga. neil oli lausa kolm kortermaja linnas, aga et vanavanaema oli erakordselt meeldiv ja lahke inimene, lesk pealekauba, siis keegi tema peale ei kaevanud ja tema kannatused piirdusid vara sundvõõrandamisega. vara sai vanaema nüüd EV ajal tagasi ja kindlasti on nüüd ports inimesi, kes meid jälle \”kulakuteks\” peaksid, et vahi kus, pole tal neid majasid vaja! ma siin eluaeg elanud! ok, meil pole sundüürnikega probleemi olnud ega neil meiega. aga majad ehitas vanavanaisa ausa ja raske tööga teenitud raha eest.

vanaisa, see kes Siberist pääses, nt teadis täpselt oma küla koputajaid nimetada, aga vanaema, kes Siberisse saadeti, kahtlustas, et keegi sugulastest olla ta peale kaevanud. sugulastele ei olnud ristiusk meeltmööda…

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Minu vanaema küüditati ja alles nüüd kuulsin tema mälestusi ema poolt salvestatult lindilt 15 aastat tagasi.
[/tsitaat]

Jäta venelane, kui rahvus sellest loost välja. Palju olid küüdiatajateks eestlased ise ja venelasi endeid küüditati samamoodi. Küsimus on re¸iimis ja venelaste ajuloputsuses, miks nad siiani siiralt usuvad, et kõik oli õige. Venelane oma loomult on juhitav ehk siis ta vajab seda baatju¨kat, kes ütleb, mis on õige, mis vale. Oma loomult on nad üdini head ja annab viimase leivatüki ära, aga kui baatju¨ka juba midagi ütleb, siis nii on õige. Venelasel on aastasadu tehtud oma baatju¨akte poolt ajauloputust ja et nad väga ise mõtlema ei hakkaks, oli neile tagatud tausta viin. Loe nats ajalugu, saad selgemaks. Vene rahvust tervikuna pole vaja süüdistada, justnimelt rahvust. See mida Stalin ise oma rahvaga tegi on masendav, aga vastu ei hakatud, kuna oli see enamus, kes suutsid seda jama tõsimeelselt uskuda või kartsid midagi öelda, ülejäänud läksid sama julmalt Siberi koonduslaagritesse. Süüdi on re¸iim, mitte rahvus iseenesest, sellel tuleb õppida vahet tegema.

Minu vanatädi perele andsid rinnalasega peres kaks tundi aega pakkimiseks kamp eestlasi

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kägu 00:15: su jutt näitab, et pead ise natuke ajalugu tudeerima. Küüditamise organiseerijateks ja läbiviijateks oli kommunistid, kes reeglina olid venelased. Nood eestlased, kellest sina räägid olid, nagu ma eelnevalt mainisid, kõige teisejärgulisemad kollaborandid (mis muidugi ei vabanda nende tegusid) kelle asi oli teed juhatada, manukateks olla jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Laialt on teada 1941. ja 1949. a küüditamised. Need olid Moskvas planeeritud ja \”massioperatsiooni\” nime kandvad mastaapsed ettevõtmised. 1941. a nimekirju vaevalt et jõuti arhiivide andmeil ette valmistada, pigem võis haarata Eesti avalike tegelaste teatmiku ja selle järgi perekondi välja saatma hakata. 1941. a pereisad tavaliselt saadeti vangilaagrisse, naised-lapsed sundasumisele. Juuniküüditamisele järgnes väiksem küüditamine juuli alguses Lääne-Eestist.
1949. a küüditamisel võidi küll arhiivide andmeid kasutada. Pätsu väidetavatel sõnadel polnud mingit tähtsust – arhiivide säilimine sõja-aegses Tallinnas oli/on ime.
Lisaks 1941, 1949 a küüditamistele toimus 1950. aastate alguses (vist 1950, 1951) Eestis elavate sakslaste ja jehhoova-tunnistajate küüditamine.

Väidetavalt (ma ise ei tea) polevat mõlemal juhul eestlastest ENSV ÜN juhid küüditamisest midagi teadnud, vaid see oligi KGB ja Siseministeeriumi rida olnud. Teadjate ring oli üldse väike, tegemist oli ju salastatud massioperatsiooniga. Eesti on nii väike, et see \”saladus\” oleks kulutulena laiali lennanud, kui operatsiooni siin oleks ette valmistatud.

Jah, 1930. aastatel küüditati venelasi Venemaal küll, aga kui te viskate nüüd pilgu näiteks Vikipeediasse (üsna korralik artikkel sel teemal), siis näete keda, kuhu ja millal Nõukogude ajal küüditati.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
fia karl-iisak

[tsitaat]

Väidetavalt (ma ise ei tea) polevat mõlemal juhul eestlastest ENSV ÜN juhid küüditamisest midagi teadnud, vaid see oligi KGB ja Siseministeeriumi rida olnud. Teadjate ring oli üldse väike, tegemist oli ju salastatud massioperatsiooniga. Eesti on nii väike, et see \”saladus\” oleks kulutulena laiali lennanud, kui operatsiooni siin oleks ette valmistatud.
[/tsitaat]
Kindlasti oleks. Mu onu oli 1949 alles 14 aastane ja tollase nimega tööstuskoolis puidutöö õpilane. Nedd poisid kamandati Kopli depoosse kaubavagunitesse pinke tegema paar päeva varem ja mitte ühtegi poissi depoost välja ei lastud kuni see jõledus oli läbiviidud. Aga samas ikkagi paljude mälestustes oli teadjaid ja ka neid kes hoiatasid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]fia karl-iisak kirjutas:[/small]

Kindlasti oleks. Mu onu oli 1949 alles 14 aastane ja tollase nimega tööstuskoolis puidutöö õpilane. Nedd poisid kamandati Kopli depoosse kaubavagunitesse pinke tegema paar päeva varem ja mitte ühtegi poissi depoost välja ei lastud kuni see jõledus oli läbiviidud. Aga samas ikkagi paljude mälestustes oli teadjaid ja ka neid kes hoiatasid.[/tsitaat]

Jah, vaatamata sellele, et see oli hästi hoitud saladus, imbus midagi siiski läbi. Mälestusteski ju mainitakse, et olla vihjamisi soovitatud maale või linna sugulastele külla minna vmt.
Ei teatatud ju avalikult sedagi, et küüditamine toimus. Ja ikka sattusid kohalikud raudtee äärde läbi vaguni akende välja visatud sõnumeid kokku korjama. Ning käest-kätte liikudes jõudsid sõnumid lõpuks ka adressaatideni.

Lisan ühe lingi ka (väga pikk kahjuks)
http://ais.ra.ee/index.php?module=202&op=4&tyyp=2&otsing_id=20120128005559192722&sess_id=bc422a722b9980d73155169b253ee7b2&pealkiri=k%C3%BC%C3%BCditamine&naita_ridu=10&sort=&active=1&viitekood=&leidandmed=&tasand=0&kokku=41&id=111000007914&f=1&v_id=

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Läbi imbus siiski väga vähe. Muidu polekski saadud operatsiooni läbi viia – kõik oleks mõneks ajaks taludest põgenenud ja pealegi olid metsad veel mehi täis.
Nagu siin eespool mainiti, teadsid isegi ENSV kompartei ladvikust sellest vaid kõige kõrgemad tegelinskid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Õnneks oli ka teistsuguseid inimesi. Minu emaema kolm venda teenisid ja hukkusid sõja ajal Saksamaal ning terve nende pere oli nii suured nõukogude võimu vastased kui üldse olla sai, emat ei lubatud isegi pioneeriks astuda, aga nende perest ei küüditatud mitte kedagi. Minu ema ütles, et ta alati imestas selle üle, et kuidas nii sai olla. Aga alati oli enne küüditamist tulnud keegi ema vanaema peret hoiatama ja pere läks kusagile peitu selleks ajaks. Nii et oli õnneks ka häid inimesi.

Aga eks nende küüditajate ja täideviijate mõttes oli seesama, mis alati sõdade puhul – vaenlane tuleb hävitada kuni põlvepikkuse poisini. Iga imik on ju potentsiaalne tulevane riigivaenlane.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Jah, hulk raamatuid, aga mind huvitab inimlik aspekt. Nende inimeste-poolne, kes konkreetselt eestlasi rongi lükkasid. Jah, ka nende \”eestlaste\”, kes nii tegid.
Minu vanaema õmbles pisaratest märja Eesti lipu vaiba sisse, et seda säilitada, nii tugev oli isamaa armastus. Ja kirjtuas Siberis luuletusi Eestimaast.
Ma tahaks näha inimest, kes seda kuuleb ja kes ise küüditas, mida ta mõtles tol hetkel (jah, täitis käsku), aga mida ta edasises elus mõtles. Ja kuidas seda üleüldse põhjendati. [/tsitaat]

Huvitav, kuhu on kadunud eestlaste hulgast see isamaa armastus? Kusjuures olen selle peale mõelnud nii palju kordi. Millal kadus?
Kui loen kasvõi sinugi kirja- et vanaema õmbles sinimustvalge vaiba sisse, sest nii suur oli kodumaa armastus, siis huvitav, kui paljud tänapäeva eestlastest nii teeksid? Enamus ju kirub Eesti riiki, kui perses see on ja et siin pole midagi teha. Põrutatakse jalad villis Soome poole, kust siis oma sajatustega Eesti pihta jätkatakse.
Kuidas on eestlasest saanud mingi oksa täis jõmm, kelles on isamaalisust ainult niipalju, et Öölaulupeo ja Õllesummeri ajal silm krillis ja Saku õlletops käes möliseda ja laiata, et ohh, olen eestlane ja rsk annan venkudele molli?
Virisetakse selle üle, et riik ei maksa raha ei ühe ega teise asja eest, petetakse riiki, tehes mustalt tööd ja võttes töötukassast raha. Virisetakse et ei suudeta komme paberist lahti arutada, et liha on kallis, kes paneb kassas pulga enda ette või enda taha- ühesõnaga pisikesed ja ajuvabad heaoluühiskonna probleemikesed on tekkinud, mille peale inimesed raiskavad oma närvirakke. Tegelikult pole enamusel õrna ettekujutustki, millised on tõelised eluraskused, kus sa pead konkreetselt oma ellujäämise nimel võitlema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

1941.a. küüditati ära rohkem linnast inimesi – poliitikud, advokaadid, poolitsei jne ehk siis eliit, siis 1949 tehti tühjaks maa – et hakata seal rajama kolhoose.
Minule rääkis vanatädi, kelle mees töötas peale sõda vallamajas. Nimelt kutsusti siis õhtul kõik vallamaja töötajad tööle, nad isegi ei teadnud seda – mis toimuma hakkab. uksed pandi lukku ja hakati moodustama meeskondi, kes ja kus ära viib (nimekirjad oli siis valmis). Vanatädi läks mehele tööle järgi (kahjuks ei mäleta miks), siis pandi vanatädi kuhugi tuppa kinni, välja enam ei lastud. Mingi aeg oli ta mees sinna hiilinud – et tule ma lasen su aknast välja, jookse nendesse peredesse ja hoiata. Vanatädi oligi siis kiiresti mõned pered läbi jooksnud. Kuna ta mehel oli tervis kehv – siis teda ära viimistele kaasa ei võetud, küll aga tuli hommikul koju, jõi ära pudeli viina ja alguses juhtunust midagi ei rääkiinud, alles hiljem hakkas rääkima.
Evakuaeerimine on teine teema – 1941.a. evakueeriti venemaale kommunistid ja need inimesed, kes oleksid ilmselt sakslaste poolt maha lastud .mh ka eino baskini pere, kes peab seda pääsemiseks, sest juutidena neid ellu ei ole oleks jäetud.

Please wait...
Postitas:
antimode

[tsitaat]
Ma tahaks näha inimest, kes seda kuuleb ja kes ise küüditas, mida ta mõtles tol hetkel (jah, täitis käsku), aga mida ta edasises elus mõtles. Ja kuidas seda üleüldse põhjendati. [/tsitaat]

Mida seal mõelda, käsk on vanem kui meie. Praegu on hea rääkida, kui hirmus ja ebaõiglane see kõik oli aga kui kõik mingil põhjusel või moel korduks, siis lööks need samad rääkijad kulpi ja täidaks käsku. Parem ikka teised kui ise.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]antimode kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]piiariin kirjutas:[/small]

Mida seal mõelda, käsk on vanem kui meie. Praegu on hea rääkida, kui hirmus ja ebaõiglane see kõik oli aga kui kõik mingil põhjusel või moel korduks, siis lööks need samad rääkijad kulpi ja täidaks käsku. Parem ikka teised kui ise.[/tsitaat]
Mina mõtlen sama, et kui ikka on ees number, kui palju tuleb teatud piirkonnast küüdita, kas siis ollakse nõus minema naabri asemel? Minu vanaema küüditati seetõttu, et tal oli talupidamine.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen ka kuulnud vanaemalt ja emalt igasuguseid asju. Vanavanaema küüditati ja pandi siberis vangi ja vangis sündis mu vanaema. Jõhker on see kõik, mida kuulnud olen. Nälg, vanaema sõi maast ohakaid jne jube. Mu vanaema võiks ka raamatu kirjutada sellest kõigest sealsest elust. Koolis käis seal ja õpetaja sõimas eestlasi fa¨istideks.Kahjuks mu vanaema ei saa kunagi üle nendest siberi mälestustest.

Please wait...
Postitas:
Veeriku Anna

Äkki saaks juba üle sellest ohvrikompleksist? Aitab juba küll. Eesti reetis meie oma juhtkond, kõik ülejäänu oli suht loogiline jätk.
Lugege Magnus Ilmjärve Hääletu alistumine.
Venelaste või sakslaste süüdistamine on sama mõttetu kui süüdistada hunti, et ta lambaid sööb. Kui oled ise lammas, siis pole mõtet hundipuuri ronida.
Soomlased panid vastu ja säilitasid oma väärikuse.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 53 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud küüditamine

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.