Esileht Pereelu ja suhted lähedase inimese sõnad teevad kõige rohkem haiget

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: lähedase inimese sõnad teevad kõige rohkem haiget

Postitas:

Miks mõned inimesed arvavad, et neil on alati õigus? Et teiste \”puudustele\” tuleb näpuga näidata ja nö nuga haavas keerata? Mis mõte on süüdistustel ja osatamisel? Mis sellest kasu on?
Ja nii käitub inimene, keda usaldad peale oma abikaasa kõige rohkem. Kas see on mingi võimupositsiooni kindlustamine või mis värk on?
Siin võivad oma muret kurta kõik, kellel on probleeme maailma kõige targemate vanemate õdedega :-).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.05 20:41; 07.05 00:10; 07.05 00:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest teevad kellegi sõnad haiget ainult siis, kui need on tegelikult õiged, aga kuulaja ei taha mingil põhjusel tõde tunnistada või sellega leppida.

Inimest, kes ise ennast põhjani tunneb, on teadlik ka oma puudustest ja lepib nendega, on pea võimatu sõnadega haavata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]relevant kirjutas:[/small]
[tsitaat]Minu meelest teevad kellegi sõnad haiget ainult siis, kui need on tegelikult õiged, aga kuulaja ei taha mingil põhjusel tõde tunnistada või sellega leppida.

Inimest, kes ise ennast põhjani tunneb, on teadlik ka oma puudustest ja lepib nendega, on pea võimatu sõnadega haavata.[/tsitaat]

Ma ei ole nõus.
Haiget saamine sõnade läbi ei ole sugugi alati jaanalinnumäng. Väga haiget teevad ka sõnad, mis on tõesed ja mille tõesuses ei kahtle keegi, kuid mis on antud situatsioonis lihtsalt mõttetud, mitteedasiviivad, süüdistavad, destruktiivsed. Näiteks süüdistada ema, et tema teismeline poeg sooritas raske kuriteo. Jah, kasvatuses on mööda pandud, ema ikka süüdi, loomulikult, kes siis veel, tõde missugune. Aga ütleja, kes ei ole olnud asja sees, vaid tänitab kaugemalt ja kõrgemalt, ei ole näinud selle ema pisaraid, enesesüüdistusi, unetuid öid, külaskäike psühholoogide juurde, ravimeid, hingevalu. Vaatamata pisaratele on ema ikka süüdi, raudpolt ju.
Aga milline väärtus on osatamisel? Milline reaalne väljund? Point? On see konstruktiivne kriitika? Teeb see ema tugevamaks, suutlikumaks, paremaks või targemaks? Sõltub ema isikuomadustest. Vbl mõne teeb, kuid mõne surub veel enam maadligi ja tolku pole kopka eestki.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Just, roosad tulbid!

& nagu siingi näha võib, kui mõnel emal on kitsas käes, tuleb kohe ‘mis sa neist lastest siis tegid’ . . . eee, aga nad on vääramatult olemas & neist tulex kuidagi inimesed kasvatada ikkagi ju? Või hakkame tagasi toppima? Annax vähemalt konstruktiivset nõu, kuidas odavamalt majandada, või pakux kotti kardulat & kasutatud lasterõivaid, aga ei, ikka tänitada tarvis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pole kogumust küll kõiketeadjatest õededega, kuid ühe teise lähisugulasega. Olen lapsest saati kuulnud, kui saamatu ma olen. Kuidas mul lihtsalt pole ajusid, et hakkama saada no nt jagrattaga sõiduga (kardangi meeletult jalgratast, vabatahtlikult selga ei istu), kuidas ma lihtsalt ei oska autot juhtida ja ei hakkagi kunagi oskama (seda kuulsin ma selle inimesega koos õppesõitu tehes), kuidas ma teen kogu aeg valesid otsuseid, olen lohakas, laisk, ja kõige tipuks, võtan veel kõike liiga isiklikult.
Tulemus: kardan kohutavalt kriitikat, võtan tõesti kõike südamesse, kohutavalt põen, kui ei saa millegagi hakkama, tunnen end väärtusetuna. Raske on enesekindlust tõsta, kuigi nüüd olen mõistnud oma alandlikkuse, kõigile meeldida püüdmise ja hirmude tagamaid. ma arvan, et sellised inimesed tunnevad end teiste peal välja elades paremini, et nemad KÜLL sellised pole! Nõu anda ei oska, ei tule isegi oma olukorraga toime. Kui pidevalt kuuled vaid kriitikat, siis see saabki osaks sinust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]relevant kirjutas:[/small]
[tsitaat]Minu meelest teevad kellegi sõnad haiget ainult siis, kui need on tegelikult õiged, aga kuulaja ei taha mingil põhjusel tõde tunnistada või sellega leppida.

Inimest, kes ise ennast põhjani tunneb, on teadlik ka oma puudustest ja lepib nendega, on pea võimatu sõnadega haavata.[/tsitaat]
sügav eksitus.
haiget võivad teha ka need sõnad, mis ei vasta tõele – kui nt truu naise kohta lits öelda, siis on nõme eeldada, et see ei saa haiget teha. aga tõele see ka ei vasta.

Teiseks saab tõtt alati esitada ka nii, et see ei tee haiget. Võtame mõne lihtsama näite – kui laps joonistab üsna kohmaka pildi, ja tuleb tädi käest kiitust küsima, siis on ikka oluline vahe, kas tädi vastab: oi sa ei oska kohe üldse joonistada! või: see pilt sul nüüd kõige paremini ei õnnestunud, või: tee siit natuke teisiti ja siit natuke teistmoodi.
Kusjuures siinkohal olgu ära mainitud, et esimene nendest kolmest väitest isegi ei pruugi tõele vastata, eriti, kui inimene on näinud ainult lapse üht pilti.
Ma ei tea, mis teemadel teemaalgatajat sarjati, aga… ka täiskasvanud inimeste kohta saab väiteid esitada nii, et need üksnes näiliselt, väga näiliselt vastavad tõele ja tegelikult pikemas perspektiivis võivad osutuda täiesti valedeks. Tõearmastaja inimene ei loobi selliseid väiteid vaid piirdub jutuga, millel on adekvaatne faktiline alus. Nt \”õde kaalub 80 kilo\” on tõestatav väide ja see on tõde, samamoodi kui oleks \”ta kehamassiindeks ületab hetkel tervisliku piiri\”. Aga sinna otsa visata: \”selline paks ei saa iial mehele\” on ehk hüpoteesina mõeldav, aksioomina aga sügavalt ekslik ja valelik.
Paraku-paraku paljud enda meelest kohutavalt ausad ja otsekohesed inimesed just sellega tegelevadki, et esitavad niisugusi spekulatsioone vaidlustamatute aksioomidena.
Ja tihti polegi neil muud eesmärki, kui hoolimatult kilde pildudes teisele haiget teha ja ennast seeläbi suure ja tugevana tunda. Oh, aga seda tõde ju nn tõekuulutajad endale tunnistada ei taha…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks näide – lapse ootamise aja tehti nn triple-test. Selle tulemused näitasid teatud geneetilise puude tõusnud riski. Mind saadeti looteveeuuringule. See selleks. Kui ma triple-testi tulemustest õele rääkisin, siis ütles ta, et see on minu süü :-). Et nüüd tuleb mul puudega laps. Kuna võtsin peavalu vastu paratsetamoli :-). Mhmh. Ja see ei olnud mitte selline läbi lillede udujutt, vaid ikka täiega põrutamine. Kujutage nüüd ette raseduse keskpaika jõudnud naisterahvast, kes on just saanud mitte kõige paremad analüüsitulemused ning seda \”lohutavat\” vestlust… Tagantjärele paneb muigama, aga tol hetkel olin naljast kaugel. Looteveeuuring oli korras ja laps sündis tervena.

Tegemist on intelligentse inimesega, aga olen korduvalt pidanud kahetsema, et teda usaldasin. St minu lojaalsusele ei vastata samaga.
Kusjuures alati tuleb see löök allapoole vööd hetkel, mil ma ei ole seda osanud oodata. S.t olen mõnda aega kestnud probleemideta suhtlusest end uinutada lasknud. Ning maski tagant paljastub jäik, kitsarinnaline ja hukkamõistev koletis :-)…
Naljakas on see, et mina ei pea heaks tooniks tema pereellu sekkuda, arvustada kasvatusmeetodeid vms. Õel aga sellised piirid millegipärast puuduvad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.05 20:41; 07.05 00:10; 07.05 00:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]roosad tulbid kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]relevant kirjutas:[/small]

Ma ei ole nõus.
Haiget saamine sõnade läbi ei ole sugugi alati jaanalinnumäng. Väga haiget teevad ka sõnad, mis on tõesed ja mille tõesuses ei kahtle keegi, kuid mis on antud situatsioonis lihtsalt mõttetud, mitteedasiviivad, süüdistavad, destruktiivsed. Näiteks süüdistada ema, et tema teismeline poeg sooritas raske kuriteo. Jah, kasvatuses on mööda pandud, ema ikka süüdi, loomulikult, kes siis veel, tõde missugune. Aga ütleja, kes ei ole olnud asja sees, vaid tänitab kaugemalt ja kõrgemalt, ei ole näinud selle ema pisaraid, enesesüüdistusi, unetuid öid, külaskäike psühholoogide juurde, ravimeid, hingevalu. Vaatamata pisaratele on ema ikka süüdi, raudpolt ju.
Aga milline väärtus on osatamisel? Milline reaalne väljund? Point? On see konstruktiivne kriitika? Teeb see ema tugevamaks, suutlikumaks, paremaks või targemaks? Sõltub ema isikuomadustest. Vbl mõne teeb, kuid mõne surub veel enam maadligi ja tolku pole kopka eestki.[/tsitaat]

Jah, isegi kui öeldul on tõetera sees, kuid see on esitatud täiesti ebaproportsionaalse ja ebaõiglase liialdusena, siis kasu pole sellest küll miskit. Pigem kahju.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.05 20:41; 07.05 00:10; 07.05 00:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Naljakas on see, et mina ei pea heaks tooniks tema pereellu sekkuda, arvustada kasvatusmeetodeid vms. Õel aga sellised piirid millegipärast puuduvad.
[/tsitaat]

Mina olen küll noorem õde, aga minul ka mõnikord nö sõidab katus ära ja ütlen õekesele natuke põrutavamalt. AGA – seda selleks, et koguaeg on üks ving ja viun ühel-samal teemal. Midagi ette ei võeta, sest ei saa-pole võimalik-jne.. No kaua ma noogutan ja teen head nägu ja tunnen kaasa..

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Üks näide – lapse ootamise aja tehti nn triple-test. Selle tulemused näitasid teatud geneetilise puude tõusnud riski. Mind saadeti looteveeuuringule. See selleks. Kui ma triple-testi tulemustest õele rääkisin, siis ütles ta, et see on minu süü :-). Et nüüd tuleb mul puudega laps. Kuna võtsin peavalu vastu paratsetamoli :-). Mhmh. Ja see ei olnud mitte selline läbi lillede udujutt, vaid ikka täiega põrutamine. Kujutage nüüd ette raseduse keskpaika jõudnud naisterahvast, kes on just saanud mitte kõige paremad analüüsitulemused ning seda \”lohutavat\” vestlust… /…/
[/tsitaat]

No sellise väite või süüdistuse puhul peaks pimedale ka näha olema, et nn kibedast tõest on asi nii kaugel kui veel olla saab. Ei, see on haavav vale, valede vale õe poolt.

Jah ja – ütled et intelligentne inimene? Vabandust, aga intelligentne inimene tänapäeval peaks ikka juba teadma, et geneetilisi häireid ei saa põhjustada juba olemasoleva raseduse ajal sisse võetud ravimid. Jah, on mutageenseid ravimeid, aga need peavad ühe või teise vanema sugurakke mõjutama juba enne ontogeneesi algust, enne kahe suguraku ühinemist. Jah, on ravimeid, aineid ja keskkonnamõjusid, mis võivad normaalse geneetikaga lootel väärarenguid põhjustada, aga need häired ei ole GENEETILISED. Rääkimata sellest, et paratsetamool teadaolevalt ei põhjusta mingeid väärarenguid. Seda peetakse just ohutumaks valuvaigistiks, kui teisi:
http://www.ohtuleht.ee/270498

Et siis ma võtan endale praegu vabaduse interneti teel diagnoose panna ja väita, et su õde väga suure tõenäosusega ei ole intelligentne inimene.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Üks näide – lapse ootamise aja tehti nn triple-test. Selle tulemused näitasid teatud geneetilise puude tõusnud riski. Mind saadeti looteveeuuringule. See selleks. Kui ma triple-testi tulemustest õele rääkisin, siis ütles ta, et see on minu süü :-). Et nüüd tuleb mul puudega laps. Kuna võtsin peavalu vastu paratsetamoli :-). Mhmh. Ja see ei olnud mitte selline läbi lillede udujutt, vaid ikka täiega põrutamine. Kujutage nüüd ette raseduse keskpaika jõudnud naisterahvast, kes on just saanud mitte kõige paremad analüüsitulemused ning seda \”lohutavat\” vestlust… Tagantjärele paneb muigama, aga tol hetkel olin naljast kaugel. Looteveeuuring oli korras ja laps sündis tervena.

Tegemist on intelligentse inimesega, aga olen korduvalt pidanud kahetsema, et teda usaldasin. St minu lojaalsusele ei vastata samaga.
Kusjuures alati tuleb see löök allapoole vööd hetkel, mil ma ei ole seda osanud oodata. S.t olen mõnda aega kestnud probleemideta suhtlusest end uinutada lasknud. Ning maski tagant paljastub jäik, kitsarinnaline ja hukkamõistev koletis :-)…
Naljakas on see, et mina ei pea heaks tooniks tema pereellu sekkuda, arvustada kasvatusmeetodeid vms. Õel aga sellised piirid millegipärast puuduvad.
[/tsitaat]

Selle näite puhul ei ole tegemist intelligentse inimesega. Paratsetamool ei põhjusta geneetilisi häireid. See aga, et raskes seisus rasedatele hakatakse silte kleepima, näitab lihtsalt taktitunde puudumist ja madalat empaatiavõimet. Või seda, et õel on omalaadne lapsesuu.

Minul oma õega on pigem sedalaadi probleeme, et mõnikord kurdab ta oma elu-olu üle, kuid iga soovituse peale läheb vihaseks. Jääb mulje, nagu peaks ta kaasinimesi oma hädades süüdlasteks ja arvaks, et on minu asi, miks ta üht või teist teha ei saa. Või nagu oleksid kõik teised talle kogu aeg midagi võlgu. Olen ka omaette mõelnud, et võibolla kui ta natuke \”suuremaks kasvab\”, õpib ta ka alati mõistma, et oma elu tuleb ise juhtida ja et kõigil teistel on oma probleemid, subjektiivselt igaühe jaoks palju tähtsamad kui tema omad, ja tihti ka objektiivselt palju suuremad mured. Ja et kui mina ise \”suuremaks kasvan\”, õpin ma omalt poolt aru saama, millal on mõtet nõu anda ja millal seda nagunii vastu ei võeta. Lisaks muidugi see, et loomulikult ei olegi mul alati õigus.

Kuid eladeski ei ütleks ma oma õele, et oled süüdi väärarengutes, sest võtsid paratsetamooli. See on lihtsalt jube ausalt öelda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]nyah nyah kirjutas:[/small]
[tsitaat]Just, roosad tulbid!

& nagu siingi näha võib, kui mõnel emal on kitsas käes, tuleb kohe ‘mis sa neist lastest siis tegid’ . . . eee, aga nad on vääramatult olemas & neist tulex kuidagi inimesed kasvatada ikkagi ju? Või hakkame tagasi toppima? Annax vähemalt konstruktiivset nõu, kuidas odavamalt majandada, või pakux kotti kardulat & kasutatud lasterõivaid, aga ei, ikka tänitada tarvis.[/tsitaat]

Ma arvan, et \”Mis a neist lastest siis tegid\” on mõeldud teistele hoiatuseks. Siin käivad ju lugemas tuhanded ja mõnelgi kehvas olukorras perel on lastetegu plaanis. Ehk mõtlevad veidi, kui näide elust enesest ees? Või siis kavatseb hädas olev pere mingil salapärasel põhjusel veel lapsi saada…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Üks näide – lapse ootamise aja tehti nn triple-test. Selle tulemused näitasid teatud geneetilise puude tõusnud riski. Mind saadeti looteveeuuringule. See selleks. Kui ma triple-testi tulemustest õele rääkisin, siis ütles ta, et see on minu süü :-). Et nüüd tuleb mul puudega laps. Kuna võtsin peavalu vastu paratsetamoli :-). Mhmh. Ja see ei olnud mitte selline läbi lillede udujutt, vaid ikka täiega põrutamine. Kujutage nüüd ette raseduse keskpaika jõudnud naisterahvast, kes on just saanud mitte kõige paremad analüüsitulemused ning seda \”lohutavat\” vestlust… Tagantjärele paneb muigama, aga tol hetkel olin naljast kaugel. Looteveeuuring oli korras ja laps sündis tervena.

Tegemist on intelligentse inimesega, aga olen korduvalt pidanud kahetsema, et teda usaldasin. St minu lojaalsusele ei vastata samaga.
Kusjuures alati tuleb see löök allapoole vööd hetkel, mil ma ei ole seda osanud oodata. S.t olen mõnda aega kestnud probleemideta suhtlusest end uinutada lasknud. Ning maski tagant paljastub jäik, kitsarinnaline ja hukkamõistev koletis :-)…
Naljakas on see, et mina ei pea heaks tooniks tema pereellu sekkuda, arvustada kasvatusmeetodeid vms. Õel aga sellised piirid millegipärast puuduvad.
[/tsitaat]

Sul tuleb käituda õega nii, nagu sa käituksid mõne suvalise tuttavaga. Tuttaval ei lase ju ennast niimoodi kohelda (või ta ei oleks su tuttav-sõber). Sul tuleb õele väga rahulikult ja konkreetselt öelda: \”Kallis õde, mis paneb sind arvama, et SINU arvamus on õige arvamus?\” Niimoodi arvata on ju tegelikult rumal!
Mu mehe õde on selline. Kusjuures üldse mitte vanim, üks keskmistest lastest. Kätsatab-sekkub-susserdab õdede pereasjades. Venna (ehk minu mehe) asjadesse ta sekkuda ei julge, kuna päris alguses panin piirid paika.
Aga. No näiteid tema tegevusest. Ise sai lapse abielumehega, eelnevalt tegi ka aborti, nüüd lõpuks elab välismaal päris kena elu, aga rohkem lapsi ei ole.
Ja oma õdedele, kel toredad mehed ja hea hakkamsaamine, teeb pidevalt etteheiteid nende pereelu ja valikute osas. No mis see tema asi peaks olema? Aga näed, on! Ja 2 nooremat õde ikka võtavad täitsa südamesse.
Kui noorim õde teist last ootas, sai õe käest sõimata, et on vana lits, \”no milleks sulle teine laps\” jne. Kui ta kolmandat ootama jäi, siis ei rääkinudki õele pikalt. No mis tõde selline kuulutamine ka tähendab?
Oh neid inetuid näiteid on veel. Tädi pole ise õelapsi 2 a näinud, aga leiab, et need on valesti kasvatatud jne.
Reeglina kritiseerivad teisi need, kel on omal mingid puudused või kompleksid.
Sina võta õde ette ja konkreetselt tee talle selgeks, et sinuga ta enam niimoodi ei räägi. Siit on edasi kaks võimalust: kas suhete lõpp või suhtlus uuel tasandil.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ohjah, vana tõde on see, et kellegi lapsi ega lemmikloomi arvustada ei tohi. Ükskõik missugused need siis välja on kukkunud…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.05 14:05; 07.05 15:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

arvustamise ja lahmimise vahel on päris suur vahe.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kustutasin kogemata oma postituse, aga tahtsin tegelikult tsiteerida. Mõte siis selles, et lapsi ja lemmikloomi ei tohi arvustada – miks see mõte niipalju miinustamist leidis? Et siis tohib arvustada või?

See oli minu vanaema üks lemmikütlusi, ja minu arust absoluutselt õige – laste või lemmikloomade kohta võib teha ainult üdini positiivseid märkusi, kõik muu ajab suhted sassi. Antud teemasse lisasin selle lause seetõttu, et temaalgatajale toetust avaldada…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.05 14:05; 07.05 15:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ai no ei, kui sõbranna mulle ütleb, et kuule, su roti saba näeb kahtlane välja, mine arstile, siis kuidas see saab suhted sassi ajada? Päästab mu loomakese…
aga kui ta ütleks, et appi kui nõme rott sul on, siis see pole ju arvustamine enam, see on lahmimine. onjä.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]rotsik kirjutas:[/small]
[tsitaat]ai no ei, kui sõbranna mulle ütleb, et kuule, su roti saba näeb kahtlane välja, mine arstile, siis kuidas see saab suhted sassi ajada? Päästab mu loomakese…
aga kui ta ütleks, et appi kui nõme rott sul on, siis see pole ju arvustamine enam, see on lahmimine. onjä.[/tsitaat]

Kumb näide sinu arvates arvustamine on? Minu arvates mitte kumbki. Ma saaks igal juhul tigedaks kui keegi minu last tuleks arvustama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Pereelu ja suhted lähedase inimese sõnad teevad kõige rohkem haiget

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.