Esileht Ajaviite- ja muud jutud Laktoosi, liha ja gluteenivaba peo korraldamine

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Teema: Laktoosi, liha ja gluteenivaba peo korraldamine

Postitas:
Kägu

Kuidas toime tulete?

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei tule tavalisegi peoga toime. Aga eks ostaks kasti veini ja sakummiks oleks viinamarjad ja praetud suvikõrvits.

+16
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Vanasti EÜE-s tehti veganpidusid askeetliku lauaga – ainult viin ja morss.

+18
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lauale vesi ja sobib kõikidele talumatutele.

+9
0
Please wait...

Postitas:
ninakaspreili

No Hiinas serveeriti mulle paneeritud krevettide asemel paneeritud siidiusse ja ega kui öeldud poleks poleks kahtlustada osanud. Eks mängi bingot. Tee pardist kurk.

/ninakaspreili

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ei mõtleks üle. Teeks puuvilja- ja köögiviljavaagnad, igasugu krõpse-kreekereid kõrvale, grillimiseks liha, maisi ja suvikõrvitsat. Salatit kokku ei segaks, paneks kõik koostisosad eraldi kaussidesse (salatilehed, kurk, tomat jne), kastmed eraldi kõrvale. Igaüks kombineerib omale sellise eine nagu vaja.

Tänapäeval on erinevad talumatused nagu moeasi. Vanasti taheti terve olla, tänapäeval kleebitakse endale erinevaid väljamõeldud hädasid külge (jah, olen teadlik, et toidutalumatust esineb päriselt ka, aga igal teisel see kindlasti tegelikult ei ole). Täpselt nagu kassiallergikule ei pea võõrustajal tablette pakkuda olema, ei pea ka äärmuslike toidueelistustega võõrustaja oma pead vaevama. Midagi leiab igaüks laualt ja kel häda suur, käib külas oma karbikesega.

+14
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jääkuubikud ja joogiks vesi 😀

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ei mõtleks üle. Teeks puuvilja- ja köögiviljavaagnad, igasugu krõpse-kreekereid kõrvale, grillimiseks liha, maisi ja suvikõrvitsat. Salatit kokku ei segaks, paneks kõik koostisosad eraldi kaussidesse (salatilehed, kurk, tomat jne), kastmed eraldi kõrvale. Igaüks kombineerib omale sellise eine nagu vaja.

Tänapäeval on erinevad talumatused nagu moeasi. Vanasti taheti terve olla, tänapäeval kleebitakse endale erinevaid väljamõeldud hädasid külge (jah, olen teadlik, et toidutalumatust esineb päriselt ka, aga igal teisel see kindlasti tegelikult ei ole). Täpselt nagu kassiallergikule ei pea võõrustajal tablette pakkuda olema, ei pea ka äärmuslike toidueelistustega võõrustaja oma pead vaevama. Midagi leiab igaüks laualt ja kel häda suur, käib külas oma karbikesega.

“grillimiseks liha”? Teemaalgataja just kirjutab ju, et on lihavaba pidu.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Telliks cateringist kogu vajamineva ja kogu lugu.
Aga pole mina veel seltskonda näinud, kus kõik oleksid veganid ja samal ajal ka gluteenitalumatud.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Kuidas toime tulete?

Küündimatu iroonia. Tänapäeval pole mingit probleemi esitada ükskõik millisele cateringile vastav tellimus.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

selline teemapidu või?

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

laktoosiga on selles osas lihtne, et on olemas igasuguseid laktoosivabasid tooteid.

Laktoosivabade piimatoodete hulk on tegelikult päris suur.

https://www.selver.ee/catalogsearch/result/?q=laktoosivaba

On olemas ka gluteenivabad jahud ja makaronid: https://www.selver.ee/catalogsearch/result/index/?p=2&q=gluteenivaba

Nii et sa saaksid vabalt teha näiteks gluteenivaba pastasalati ja gluteeni- ja laktoosivaba kohupiimakoogi.

retsepte otsi toidutarest, seal on suur valik: https://toidutare.ohtuleht.ee/otsing?q=gluteenivaba

Üldiselt mina ei viitsiks niisuguse peoga mässata. Okei, gluteeni ja laktoosi ma võiksin arvestada, aga kui mingid veganid tahavad, et ma neile ainult vegantoitu teeks (st et muna ja piima, mett vms ei tohiks ka kasutada) siis võtku heaga ise oma toidud kaasa või söögu puuvilju, mida paneksin lauale.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Okei, gluteeni ja laktoosi ma võiksin arvestada, aga kui mingid veganid tahavad, et ma neile ainult vegantoitu teeks (st et muna ja piima, mett vms ei tohiks ka kasutada) siis võtku heaga ise oma toidud kaasa või söögu puuvilju, mida paneksin lauale.

Veganitel pole laktoosiga mingit probleemi, nad ei tarbi piimatooteid ju nagunii 😀

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lauale vesi ja sobib kõikidele talumatutele.

Ja kellele vesi ei maitse, nende jaoks viin.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Viinaga ei ole asi kahjuks kindel, pead teadma, millest see tehtud on, viljast tehtu peale pidid mõne. gluteenitalumatutel reaktsioon tekkima.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei tuleks pähegi millegi nii jaburaga tegeleda. Minu poolest võivad vabalt nälga surra.

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nende pärast, kes tervise tõttu peavad olema täiesti gluteeni- ja piimavalguvabal dieedil, poen nahast välja, et seda saavutada. St ei lõika sama noagagi midagi, milles on gluteeni. Sest tean, millega see lõpeb ja kindlasti ei soovi oma sõprade tervist tappa. Veganite jm moesuundade järgijate pärast ei liiguta lillegi, küll leiavad isegi laualt, mis neile sobib.

Tegelikult on nende moejärgijate pärast tõsise tervisehäda ja haigustega inimeste elu väga raske – inimesed lihtsalt ei usu, et on tõsine terviseprobleem ja toitumisega saab seda kontrolli all hoida, vaid kohtlevad kõiki, ka haigeid, kui mingeid moe pärast pirtsutajaid.

+8
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Viinaga ei ole asi kahjuks kindel, pead teadma, millest see tehtud on, viljast tehtu peale pidid mõne. gluteenitalumatutel reaktsioon tekkima.

Rumal jutt. Enda kääritatud praska joomine võib sul küll mingeid reaktsioone tekitada, aga Eesti kaubandusvõrgust ei leia sellist viina, milles võib leiduda gluteeni.

Täpsustan: viina joomine tekitab mitte ainult gluteenitalumatutel inimestel, vaid meil kõigil “reaktsiooni”, aga gluteeni ei ole mõtet selles süüdistada.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Täpsustan: viina joomine tekitab mitte ainult gluteenitalumatutel inimestel, vaid meil kõigil “reaktsiooni”, aga gluteeni ei ole mõtet selles süüdistada.

Ega mina tea, mul ei teki ju neid reaktsioone nagunii (v.a see tavapärane viinaga seotud reaktsioon ehk joove). Sa siis väidad, et see link ajab siis jama? Seda lihtsam.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ega mina tea, mul ei teki ju neid reaktsioone nagunii (v.a see tavapärane viinaga seotud reaktsioon ehk joove). Sa siis väidad, et see link ajab siis jama? Seda lihtsam.

Ajab jama jah. Mingid naljamehed tõid ameerikas turule “gluteenivaba viina” ja üritavad seda reklaamida, kuigi haljas viin ongi gluteenivaba v.a. maitsestatud viinad kuhu gluteeni sisaldav komponent on hiljem lisatud. Nimelt, proteiinid nagu seda on gluteen ei aurustu destilleerimise (k.a. viski destilleerimine) käigus ja seetõttu ei saa seda ka destillaadis sisalduda.

Siin “Scientific Americani” artikkel viina väidetava gluteenisisalduse kohta https://www.scientificamerican.com/article/vodka-be-marketed-as-gluten-free/ , tsiteerin:
“Distillation involves heating, which vaporizes the alcohol as a way to remove it from the mixture. “Distilled spirits, because of the distillation process, should contain no detectable gluten residues or gluten peptide residues,” says Steve Taylor, co-director of the University of Nebraska–Lincoln’s Food Allergy Research and Resource Program. “Proteins and peptides are not volatile and thus would not distill over.””

Siin Absolut’i viinatehase kommentaar https://contact.absolut.com/org/absolut-vodka/d/if-i-have-celiac-i-can-drink-absolut-vodka-its-glu/

Tsiteerin “We can say with confidence that Absolut Vodka(not flavored) does not contain any allergens. This is because the allergens present in the starting material (gluten from wheat) are removed in the distillation step as part of our normal process to make vodka.”

Ja ok, võibolla mõnes (väikses, mitteautomatiseeritud) viski tehases tehakse inimlikke vigu, nt taaskasutatakse pesemata anumaid ja nii võib mingi mikroskoopiline gluteen viski sisse ikkagi sattuda (rõhutan, see on teoreetiline risk ja kogus selline, mis ühelgi gluteenitalumatul põhja alt ära ei löö), siis viina puhul on tehnoloogia ikka palju puhtam ja selline asi on välistatud isegi Lauaka puhul. Mingid väga põhimõttelised gluteenivastased võivad muidugi otsustada juua ainult kartulist aetud viina ja kirjutada sellest ka veebi artikleid, aga seal pole taga enam ratsionaalne mõtlemine vaid ebausk.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Veganitel pole laktoosiga mingit probleemi, nad ei tarbi piimatooteid ju nagunii 😀

Point ongi selles, et kui kellelgi on laktoositalumatus, siis ma saan mingi tordi tegemiseks siiski kasutada piimatooteid, ostes laktoosivaba versiooni.

Veganil aga on tegemist mingi elustiili küsimusega, ja mina ei pea tema elustiili pärast hakkama nahast välja pugema et oma tordi asemele mingit muud asja orgunnima hakata. Võtku oma kook kaasa, mis talle kõlbab.

Kui kellelgi võib tekkida tervisehäire – ma arvestan sellega, ei pane pähkleid salatisse näiteks. Kui kellelegi lihtsalt ei meeldi pähklid, siis selle pärast ma ei viitsi vaeva näha, nokkigu need siis välja, kui ei meeldi või söögu midagi muud.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui kellelgi võib tekkida tervisehäire – ma arvestan sellega, ei pane pähkleid salatisse näiteks. Kui kellelegi lihtsalt ei meeldi pähklid, siis selle pärast ma ei viitsi vaeva näha, .

Sa räägid nii vaenulikult, nagu sul käiksid külas inimesed, kes sulle nii ehk naa ei meeldi ja siis võib-olla tõesti on mõistetav, et ei viitsi nende pärast vaeva näha mõne toote asendamisega a’la lehmapiim taimse piima vastu jne (mis iseenesest on väga lihtne vahetus).

Näiteks minu sõbrannale ei maitse sibul salati sees ja ei näe ühtegi põhjust, miks ma ei võiks talle seda rõõmu valmistada ja jätta sibula salati sisse lisamata. Mitte nii, et “nokkigu need siis välja, kui ei meeldi või söögu midagi muud”.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Miks peaks toime tulema? Talumatud saavad tableti sisse võtta ja nautida head toitu.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma arvan, et lisaks peaks see pidu tulema suhkruvaba, kõigi lisaainete vaba, ei tohi mingil kujul olla kokku puutunud plastikuga, tooraine peab olema täiesti värske (max 6 tundi) ning tema kohalejõudmiseks ei tohi olla kasutatud autot ega muud besniinil või diislil töötavat masinat. Ma arvan, et sa peaksid jala või jalgrattaga liikuma lähima allikani, võtma sealt metallmannergusse vett ning pakkuma seda vett. Kui sul juhuslikult teele jääb mõni vaarikapõõsas (loomulikult peab see põõsas olema maanteest piisavalt kaugel, et reostust ei oleks), võid sealt nopitud vaarikaid kasutada vee maitsestamiseks.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

a kogus selline, mis ühelgi gluteenitalumatul põhja alt ära ei löö

Gluteenitalumatul lööb üksainus molekul sisikonna segi. Sellepärast mul neist nii kahju ongi ja seda vihasem igasugu moehaigete peale. Gluteenitalumatus on tõsine asi.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Näiteks minu sõbrannale ei maitse sibul salati sees ja ei näe ühtegi põhjust, miks ma ei võiks talle seda rõõmu valmistada ja jätta sibula salati sisse lisamata. Mitte nii, et “nokkigu need siis välja, kui ei meeldi või söögu midagi muud”.

Aga kui kümme ülejäänud külalist fännavad sibulaga salatit? Ühe sõbranna pärast jätad sibula ära, teise pärast jätad teise asja ära, kolmanda pärast kolmanda ja nii jääbki lauale ainult vesi.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga kui kümme ülejäänud külalist fännavad sibulaga salatit? Ühe sõbranna pärast jätad sibula ära, teise pärast jätad teise asja ära, kolmanda pärast kolmanda ja nii jääbki lauale ainult vesi.

Kui nad tõesti sibulat fännavad, siis tõstaks hakitud sibula karbiga lauale ja igaüks, kes soovib, saab oma toidule sibulat lisada.

Üks Kägu siin eespool juba soovitas väga mõistlikult, et sellised nö kahtlased asjad võikski eraldi nõudega laual olla, et kõigil oleks võimalik oma salat taldrikus kokku segada just täpselt selliseks, nagu talle meeldib ja sobib.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui nad tõesti sibulat fännavad, siis tõstaks hakitud sibula karbiga lauale ja igaüks, kes soovib, saab oma toidule sibulat lisada.

Üks Kägu siin eespool juba soovitas väga mõistlikult, et sellised nö kahtlased asjad võikski eraldi nõudega laual olla, et kõigil oleks võimalik oma salat taldrikus kokku segada just täpselt selliseks, nagu talle meeldib ja sobib.

Õige. Sel juhul saabki pidusid korraldada ainult bufee-stiilis. Gurmeepeod enam kõne alla ei tule.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma teeks sellisel juhul külalistevaba peo.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma teeks sellisel juhul külalistevaba peo.

😀 Liha, gluteeni, laktoosi, suhkru ja transrasvadega!

+1
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Laktoosi, liha ja gluteenivaba peo korraldamine