Esileht Erivajadustega laps Laps ei kasuta “mina”-vormi

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Laps ei kasuta “mina”-vormi

Postitas:

Oskab keegi öelda, mis vanuses peaks laps kõnes kasutama “mina”-vormi? Mu kahe ja poolene räägib sinult “sina”-vormis, st “tahad juua”, “emme aitab sind”, “sul tuli kaka”, jne. Muidu on kõne suht hästi arenenud, aga minu meelest esineb ka kajakõnet, st sageli vastab küsimusele sama küsimust korrates (aga mitte alati).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

2-3nda eluaasta vahel kujuneb minateadvus. Eks ta siis varsti saab pihta. Ehholaalia selles vanuses ka ilmselt normaalne.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kordamine on vajalik osa paariaastase kõnearengust, las kajatab.
“Mina” kõnessetulek on raamatu järgi 2,5-3a ülesanne, aga enamasti räägivad lapsed endast enne seda kolmandas isikus. Siin tundub pigem, et laps õpib kõnet kasutama, jäljendama fraasikaupa – “ahah, see on olukord, kus öeldakse nii, ma ütlen ka” – mis on iseenesest ju õige, lihtsalt standardist erinev omandamise järjekord (st ei omanda tükke eraldi ega pane neid hiljem kokku, vaid fraasi “sõnana”, mis edaspidi täpsustub).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.05 18:57; 24.08 08:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul laps enne 2-aastaseks saamist rääkis sina-vormis, aga vahetult enne 2seks saamist rääkis segamini ja vahepeal parandas ennast ka, nt “emme teeb mulle hoogu”, siis parandas, et “emme teeb mulle”. siis hakkas kiirelt ainult mina-vormi kasutama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.06 00:23; 22.09 14:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks asi, millele tähelepanu pöörata, on see, kas vanemad ise räägivad “mina”-vormis. Näiteks mina olen avastanud, et räägin kogu aeg lapsele iseendast kolmandas isikus “emme teeb”, “emme läheb”, “tule emme juurde”. Nüüd jälgin ennast ja püüan rohkem “mina”-vormi kasutada (minu laps räägib iseendast samamoodi kolmandas isikus, nt “Kati sööb porgandit”).

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 5ne kehva kõnega poiss ajab seni mina/sina segamini 🙁 Lisaks on tal ka teisi grammatilisi probleeme.
Kuna poiss on olekult flegma ja üsna omas maailmas (oleme spetsialistide juures palju käinud, diagnoosi pole), on selles mina-vormi segaduses ilmselt seos tema erilise maailmatajuga.

Aga kui laps pihta ei saa, on üsna keerukas talle seda õpetada. On teil nippe pakkuda?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui laps pihta ei saa, on üsna keerukas talle seda õpetada. On teil nippe pakkuda?

Mu noorim laps hakkas vist umbes 4-aastaselt ütlema, et “tahan ise…, tahan jäätist, tahan pissida jne”.
Enne kutsus end nimepidi ja ütles näiteks “Juku tahab jäätist”.
Millegipärast kipuvad väikelaste vanemad ise ka ütlema, et “Emme kohe toob sulle jäätist”. Mingil hetkel hakkasin end kontrollima ja “Juku tahab” lausete peale ütlema, et “MA kohe toon, aitan jne”.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise pead ka mina-vormi kasutama. Laps ei võta õhust seda uut infot, selle edastab vanem.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui laps pihta ei saa, on üsna keerukas talle seda õpetada. On teil nippe pakkuda?

Aga mängud? Millegi kordamööda tegemine?
Nt lotomängud selles mõttes väga head. “Ma sain karu. Mille sa said?”

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.05 18:57; 24.08 08:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oeh, minu laps just sai 4 ja ka kutsub ennast nimepidi. Vahepeal tegusõnade lõpud siiski tulevad minavormis, nt tahan meisterdada. Ja lause “Mina ei taha!” on ka väga selge. Aga muidu on sulle/mulle ka sassis. Ta on mitmekeelne laps ja keerulise sünnilooga, päris tavalise 4-aastase arengutasemel veel ei ole. Natuke paremaks on läinud, aga hetkel on ikka puder ja kapsad veel selle minaga. Parandada ennast ei lase, hullem veel, ta õpetas vanaema ka endaga kolmandas isikus rääkima. Kas Mari tahab tulla mängima, vanaema läheb nüüd kohvi tegema, umbes nii. Kamandasin karmilt, et räägi korralikult lapsega, aga vanaema unustab ära ja plutitabki temaga niiviisi. Loodan iseeneslikule normaliseerumisele, kardetavasti plutitas vanaema minuga ka samamoodi kui väike olin, aga näe, ikka õppisin korralikult rääkima.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimene laps hakkaski u. 2,5-3a vanuses mina-vormi kasutama, teine laps palju varem u. 2-aastaselt. Sinnamaani räägiti endast kas sina-vormis või 3. isikus nimepidi. Mäletan, et kui esimene laps ise tahtis nt õuna, siis ütles “Kas sa tahad õuna?”, sest see fraas oli see, mis varem oli eelnenud õuna saamisele.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps 1a 10k kasutas segamini mina- ja tema-vormi enda kohta. kaheselt rääkis normaalselt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.06 00:23; 22.09 14:37;
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Erivajadustega laps Laps ei kasuta “mina”-vormi