Esileht Väikelaps Laps ei õpi lugema

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Laps ei õpi lugema

Postitas:
Kägu

Mul on selline mure, et minu just 6-aastaseks saanud laps ei ilmuta mingit võimekust lugema õppimiseks. Hakkan juba natuke ähmi minema.

Me elame väljaspool Eestit ja ta on mitmekeelne laps. Kodus räägime eesti keelt, see on tema emakeel. Lasteaias räägib kohalikus keeles. Siin riigis lastelt kooli minnes lugemisoskust ei nõuta, hakkavad esimeses klassis tähti õppima. Seega lasteaias keegi lugemist ei õpeta.

Mulle ikkagi tundub, et laps justkui peaks juba lugemisoskuse omandama, sest tähed on selged juba kaks-kolm aastat. Kui need selgeks said, hakkasin talle ka muidugi lühikesi sõnu jms raamatutest näitama, aga seda järgmist taset, et tähtedest sõna kokku loeks, ei ole mitme aasta jooksul tulnud. Olen mitu korda loobunud ja pausi pidanud, et äkki pole veel õige aeg, aga nüüd muutub see juba imelikuks. Ta peaks järgmisel aastal kooli minema ja minu meelest oleks ikkagi võõrkeeles lugema õppimisel kasuks, kui elementaarne lugemisoskus emakeeles olemas.

Tema aga teeb sellist asja, et veerib tähed kokku ja siis pakub pildi põhjal suvakalt, mis seal kirjas olla võiks. Meil on mitmed eestikeelsed raamatud, kus piltidel sõnad juures. Aga seal on nt ka nii, et on hai pilt, aga ümber on lisaks haile kirjutanud ka nt hambad, uimed, saba. Ta loeb kokku H-A-M-B-A-D ja ütleb “hai”. Sest pildil on ju hai. Seega mitte mingit seost paberil olevate tähtede ja suuga öeldava sõna vahel ei ole. Ta ei saa isegi aru, et nii pikk paljude tähtedega sõna ei saa olla sama mis lühike väljaöeldav sõna. Õigesti ütleb siis, kui lihtsalt meelde on jäänud, kuhu mis sõna kirjutatud on.

Ta on käinud ka Eestis logopeedi juures mõni aeg tagasi, kes ütles, et emakeeleoskus on vanusele vastav. Siin ükski spetsialist muidugi huvi ei tunne lugemisoskuse puudumise vastu, öeldakse, et koolis õpivad, vara veel.

On siis vara või? 5-6 aastane laps nagu peaks ju suutma lugema õppida? Kas siis lihtsalt loobun ja jäängi ootama kuni õpetavad ta koolis lugema?

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Harjutage häälimist!

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Harjutage häälimist!

Harjutamegi, ta ei saa sellele pihta. Nt ei saa aru, et sõnad hai ja saba ei alga ühe sama häälikuga. Isegi kui ma ütlen ssssssaba ja palun näidata, mis tähega see sõna algab, valib jumala suvalise. Lihtsalt oletab.

Oleme teinud seda mängu, et võtame nt kõik asjad, mis algavad a-ga, ta võtab suvakalt.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Häälimine käib ilma tähekujuta. “Kuula. Ssssaba. Kas “s” on alguses või lõpus?”

 

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu mõlemad lapsed läksid Eestis kooli nii, et ei osanud lugeda. Üks oli äsja 7-aastaseks saanud, teine peaaegu 8-aastane (aga temal oli ka tõesti diagnoositud kõne arengu mahajäämus). Kuu ajaga õppisid mõlemad lugema suurte tähtetega ja jõuluks lugesid kirjatähtedega. Ei olnud nad oma klassides kuidagi teistest kehvemad.

Minu arvamus on, et sa, teemaalgataja, muretsed liialt. Kõik  tuleb omal ajal.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, esialgu hääli ikka ise ette. Kui otsite “a”-häälikuga algavaid asju, siis paku sõnu hästi aeglaselt välja hääldades välja, tema las otsustab, kas algab “a”-ga või ei. Kui tähti kordate, siis koos näidetega, mis selle tähega algavad, võib-olla kui neid aeglaselt ja hoolikalt mingi 7-10 tk ette hääldada, oskab midagi juba lisada. Kiusatus kontrollida on arusaadav, aga selleks, et miski kinnistuks, peab häälimine olema jõukohane mäng.

Eestis tegeletakse lasteaias ikka palju lugemise-kirjutamise eeloskustega, nii et on üsna loogiline, et kui lõpuks päriselt lugema õpetatakse, siis läheb kiiresti. Kui asukohamaa keeles kirjapilt ja hääldus enam-vähem sama, siis kehtib see tõenäoliselt seal ka, nii et võib täitsa julgelt oodata.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Koomiksitega olete proovinud? Miki Hiirega näiteks. Korraga vähe teksti, huvipakkuvad pildid jne. Alg

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Soovitan lisaks ka spetsialistidega nõu pidada, et kumma kirjakeele laps enne peab omandama. Oleneb kus riigis elate ja kui sarnane/erinev keelepilt on. Sulle võib tunduda, et ta peaks omandama lugemis ja kirjutamisoskuse emakeeles, aga see võib koolis hoopiski probleemseks osutuda kui keel on eesti keelest väga erinev. See võib edaspidi mõjutada ka motivatsiooni, hindeid, arusaamist – miks ühes keeles on nii, aga teises pole.

Kasvõi inglise ja eesti keele näide – tähed samad, hääldus täiesti erinev. Kui ta hakkab kaht asja pea samaaegselt õppima siis segamini mineku oht on suurenenud.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ära paanitse. Mul oli ka mure. Ise selles vanuses lugesin juba Lindgreni, aga minu laps ei taha isegi tähti õppida. Lasteaiast soovitati mitte suruda ning õigesti tegin. Sügisel läheb laps esimesse klassi ja loeb ka kirjatähti juba. Lasteaias hakkas koos teistega ilusti õppima ning nüüd on väga ruttu tulnud nii trükitähtedes kui ka kirjatähtedes lugemine

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näita sõnu ilma piltideta. kirjuta puhtale sedelile vms.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

harjuta ikka!

– koos kirjutads lühikesi sõnu (kirjutame eemmaa… eeee….mmmmm….aaaaaa)

– häälides väga lihtsalid ja lühikesi sõnu, algul kas või silpe (täis- ja heliliste kaashäälikutega, nt AI, OI, UI, EI, MO, MI, MA, MU, LI, LA jne)

– rõhutades lihtsate 1-2-silbiliste sõnade algus- või lõpuhäälikut. muudele tähelepanu ei pööra. nt EMA – mis on algul, kuula EEEEEEEEEEEEEE – mm – aa. võib ka küsida, kas laps kuuleb häälikut mingis lühikeses sõnas, nt kuula, kummas sõnas on A – KAMM…. või KOMM… kummas oli A? jne

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

harjuta ikka!

Aga kui laps ei soovi, siis pole mõtet sundida. Ise ei tee ka ju midagi heameelega kui kästakse. Lugema õppimine peab last ennast huvitama

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu vanaema oli terve elu algklasside õpetaja. Elas teises Eesti otsas. Mul oli sama teema, laps tähti oskas aga kokku veerida ei suutnud. Pool aastat pusisime. Vanaema, kellega minimaalselt kord nädalas telefonis rääkisime, üritas ka erinevaid nippe mulle telefoni teel selgitada. Ei tulnud midagi välja. Lõpuks läksime siis külla, vanaema kaevas oma riiulist välja 1965 aastal välja antud aabitsa, nentis, et see on kõige parem ja laps ning vanaema läksid aeda lugemist õppima. 20 minutit ja vanaema teatas, et laps loeb nüüd, edaspidi peab veel vaid harjutama.

Ja lugemine oligi selge.

Ma ei saanudki teada, mis võluvärk see oli. Vanaema veel naeris, et eks iga asi omal ajal. Ma küsisin, et mida ta siis tegi? Sain vastuseks, et neid samu asju, mida ta mulle oli ka telefonis rääkinud. Seesama häälimine jne. Alguses silpide kaupa ja siis lühikesed sõnad.

 

Edu!

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas kavatsete kunagi Eestisse tagasi kolida? Elame samuti välismaal, laps kasvas siin üles, räägib nii eesti kui inglise keelt. Inglise keeles lugema õpetamise metoodika on ikka eesti omast nii erinev, et ei hakanud lugemisega segadust tekitama, koolis õppis 5-aastaselt lugemise kenasti selgeks. Nüüd täiskasvanuna loeb-kirjutab eesti keeles kuigipalju, spetsiaalselt pole õpetanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tänan soovitustest eest. Me ei ela inglise keelt kõneleval maal. Siinne keel on samuti foneetiline, st kirjapilt vastab hääldusele. 5-aastaselt siin kooli ei minda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jäta need hambad natuke hilisemaks lugemiseks u kuu aega hiljemaks. Hakka lapsega silpe lugema, suvalisi silpe kahe häälikuga. KI KA, TA , LA , RA MA, PI LI jne jne täiesti suvalised. Kirjuta mitu rida lapsele. Näed eduelamust kiiresti, kui paar õhtut nii loete, siis lisa juba kolmas häälik HAI KAS SAI TAI LAI  KAI RAI MAI MUI LUI jne jne Lugege neid jälle paar õhtut, võiks olla kohe terve lehekülg, eduelamust mida lapsele väga vaja näed kiiresti. Kui need ka selged lisa veel üks häälik SAIL KAIL MAIL KRUI PAIL jne kui need ka selges , no siis võivad juba hambad tulla ja muud lühemad sõnad ja varsti ka lühikesed lihtsad tekstid. Eesti keeles on hea esimeseks lugemiseks raamat   “Täheraamat” autoriks on Riina Kasser. Neid tekste saab ka jutustada. Lehekülje ülemises osas on trükitähtedega antud tähe kohta väike tekst ja lehekülje alumises osas sama tekst juba kirjatähtedega. Minu lapsed õppisid mulle märkamatult sujuvalt ka kirjatähed selle raamatuga ära.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Me ka Eestis ei ela.
Ei nõuta siingi riigis kooli minnes lugemisoskust. Laps õppiski enne lugema kohalikus keeles ja nüüd loeb ka eesti keeles.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil ka 7a laps, muidu arukas, ei õppinudki kooliminekuks lugema.

Me ikka püüdsime. Tegin talle näiteks kaardid suurte trükitähtedega kirjutatud sõnadega. Luges esimese tähe ja pakkus suvalist sõna. Kui ütlesin: “Ära paku suvalist sõna, püüa kõik tähed kokku veerida” – siis hakkas nutma. Üldse, muutus väga tõrksaks lugema õppimise suhtes.

Koolis laps saadeti kohe logopeedi juurde, Kooli logopeed ome mingite meetoditga õpetas ta üsna kiiresti lugema. Ja laps käis logopeedi tunnis üsna rõõmsalt, ilma vastumeelsuseta.

Mis ma öelda tahtsin: see ei ole maailmalõpp, kui laps vajab lugema hakkamiseks logopeedi abi. Mõnele lapsevanema lähenemine lihtsalt ei sobi ja vajab teistsugust metoodikat.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Väikelaps Laps ei õpi lugema