Esileht Koolilaps Laps ei taha lugeda…suur mure:(

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Laps ei taha lugeda…suur mure:(

Postitas:

Tere,

minu mure selline, et tütar ei taha üldse lugeda. Tegu 1 klassi lapsega, enne kooli olid tähed kõik kenasti selged, ka sõnu luges kokku (sh kirjatähtedega). Aga lugeda ei taha. Ütleb, et vihkab ja lugemine on vastik ning tal hakkab pea ja silmad valutama kui ta loeb.

Ka kodused väiksed tekstikesed aabitsast (a la neli rida) lähevad meil üle kivide ja kändude… kas vuristab kiirelt ette (sageli ka vigadega st vahest sõna lõpu vahetab endale meeldivama vastu jne) või siis loeb nimelt lünklikult ja aeglaselt. Ja kui peaks pisut pikem tekst olema, siis tulevad juba pisarad silma, et tema enam ei jõua – et suu väsib ära ja pea hakkab valutama. Proovisin meelitada igasuguste vahvate asjadega, isegi preemiaga proovisin, aga ei miskit. Nüüd koolist on antud ka nn kohustuslik kirjandus (4 raamatut) – neist ühtegi pole kordagi kätte võtnud ja ütles, et tema ei jaksa neid lugeda ja lugemine on vastik…

Klassikaaslaste ja tuttavate 1 klassi lapsevanemate käest uurisin, et neil lapsed loevad praegu just väga hea meelega, aabitsad juba lõpuni loetud ja kellegil sellega muret nagu pole…

Netist uurisin, et last sundida ja peale käiia ei tohi – siis ma olengi tagasihoidlik, aga no koolitööd peab ikka ära tegema. Meie ise mehega olime väiksena väga suured lugejad ja seepärast veel eriti kurb kuidagi, et lapsele see üldse ei meeldi.

Ehk on kellegil midagi soovitada või häid nippe, kogemusi jagada? Tänan juba ette!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 15:37; 14.09 17:07; 19.09 17:03; 20.09 22:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

osta talle koomikseid, meil oli sama probleem, aga nüüd lausa läheb ise lugema

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui ta ütleb, et pea ja silmad hakkavad valutama, siis äkki laseks silmaarstil silmad üle vaadata?! Kui pole just hiljuti käidud …

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Sapiens kirjutas:[/small]
[tsitaat]Aga kui ta ütleb, et pea ja silmad hakkavad valutama, siis äkki laseks silmaarstil silmad üle vaadata?! Kui pole just hiljuti käidud …[/tsitaat]

Jah, olen selle peale ka ise mõelnud. Perearst kontrollis tal küll enne kooli silmi nn lihtsal moel – siis nägi ka kõige viimase rea kõik tähed ära, aga põhjalikumaks kontrolliks oleme silmaarsti järekorras juba tükk aega ja novembri lõpus jõuab ka aeg meieni.

Olen uurinud netist silmahaiguste kohta ja infot väga leidnud ei ole…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 15:37; 14.09 17:07; 19.09 17:03; 20.09 22:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina käisin oma 1. klasisi lapseg asilmaarsti juures. Tema puhul hoiatati, et kui lugemisel, kirjutamisel hakkavad pea või silmad valutama, siis tagasi tulla ja saab prillid. Nägemine on kergelt plussis, aga hetkel näidustust prillide jaoks veel pole. Kästi jälgida ja kord aastas kontrollis käia.
Kas pole võimalust silmaasryti juures varem ära käia? Helistada polikliinikusse ja kurta muret, leida soodne tasulise arsti aeg vms. Novembri lõpp on nii kaugel…

Aga muidugi on võimalik, et probleem on ikkagi psühholoogiline, aga ega koolis lugemisets ei pääse, ehk ikka tasapisi harjub.. Kas tasuks õpetajaga rääkida, et teda tihemini lugema küsitaks?

Jaksu teile.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka ntx eagle visionis on silmaarstid mite vaid optometristid. Saaksid kiiremini teada kas silmadel miskit viga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan ka silmaarstist alustada. Mida varem, seda parem – muidu võib lapsel psühholoogiline vastikus lugemise eest süveneda.

Muud soovitused: mängige lauamänge, kus on vaja lugeda; telli koju mõni eakohane lasteajakiri, valige raamat, mis talle kindlasti väga meeldiks ja tehke kokkulepe – kui tema loeb ühe lehekülje, loed sina terve peatüki ette, Hiljem võib juba nii, et ta loeb peatüki ise ja sina kaks järgmist ette.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mulle ema käis 1.klassis peale ja vingus pidevalt: miks sa ei loe? Naabri xx kõik xx läbi loetud ja sa ei loe üldse. Jääd nii teistest lollimaks jne.

Kokkuvõttes tekitas raamatute vastu tõelise vastikuse ning ei loe ilukirjandust siiamaani. Lollimaks jäänud ei ole sellest 🙂 Ülikool on läbi ja raamatutest-internetist otsin erialast infot, milleks tõepoolest on vaja lugeda 🙂 Kuid lihtsalt lugemise pärast küll raamatut kätte ei võta; eelistan metsa jooksma minna ning seegi ei ole ju mingi pahe.

Iga asi omal ajal 😉 Ja kui lugemine ei huvita, siis tegeleb laps millegi muuga, mis ka tema võimeid arendab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

sama kogemus, lapsel hakkas pea valutama lugedes. läksime silmaarsti juurde ja kirjutatigi prillid. kusjuures probleem tuli ka silmaarstil välja mitte kohe, vaid alles pärast silmapõhju laiendavate tilkade panemist. see, et perearst kontrollis tabeliga, näitab kaugelenägemist, lugemise puhul ei puutu see asjasse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]mulle ema käis 1.klassis peale ja vingus pidevalt: miks sa ei loe? Naabri xx kõik xx läbi loetud ja sa ei loe üldse. Jääd nii teistest lollimaks jne.

Kokkuvõttes tekitas raamatute vastu tõelise vastikuse ning ei loe ilukirjandust siiamaani. Lollimaks jäänud ei ole sellest 🙂 Ülikool on läbi ja raamatutest-internetist otsin erialast infot, milleks tõepoolest on vaja lugeda 🙂 Kuid lihtsalt lugemise pärast küll raamatut kätte ei võta; eelistan metsa jooksma minna ning seegi ei ole ju mingi pahe.

Iga asi omal ajal 😉 Ja kui lugemine ei huvita, siis tegeleb laps millegi muuga, mis ka tema võimeid arendab.[/tsitaat]
lollimaks võibolla ei jää, aga võimaluse areneda oled ise endal likvideerinud. Ja selle tarkuse all ei pea ma muidugi silmas vaid faktiteadmisi, vaid üldist laia silmaringi, maailmavaadet, avarat hinge.
Mittelugemine pole küll asi, millega uhkustada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]osta talle koomikseid, meil oli sama probleem, aga nüüd lausa läheb ise lugema[/tsitaat]

Hea soovitus, paljudele 1. klassi õpilastele meeldivad koomiksid. Muidugi kui põhjus tõesti silmades ei ole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Soovitan.
1. tee lapsele ettepanek, et loete üle ühe sõna, kordamööda.
2. siis mingi aja pärast, loete üle ühe lause ja siis lõikude ja siis lehekülgede kaupa. Katsu tagasisidestada ainult positiivset ja olgu see aus ja detailne kiitus (a’la selle raske sõna lugesid sa puhtalt või täna läks sul kuidagi eriti ladusalt, jms)
See poe mingi patt, kui loed koos lapsega kohustuslikku kirjandust. Lisaks käige raamatukogus ja las laps otsib sealt mingi raamatu, mis teda huvitab. Küsige koos nõua ka raamtukogu töötajalt.
Leppige kokku lugemise pooltund ja pidage sellest kinni. Pärast premeerige ennast millegagi (kas maius või mingi tegevusega)
Kõige olulisem on tekitada lapses teadmine ja tunne, et ta edeneb lugemises hästi ja et vaatamata sellele, et see talle eriti ei meeldi on see oskus tema üks tugevaid külgi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 18:59; 21.09 10:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Netist uurisin, et last sundida ja peale käia ei tohi – siis ma olengi tagasihoidlik, aga no koolitööd peab ikka ära tegema. [/tsitaat]Raamatute lugemisega võib igasuguseid nippe kasutada, aga aabitsapalade puhul ei tohiks järeleandmisi teha. Need tuleb lapsel virisemata lugema õppida. Muidu hakkab pea-ja silmavalu ettekäändena kasutama, kui näeb, et sa siis järele annad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkasin lapsega koos lugema – mina enda ja tema enda raamatut. Mõnus vaikelu üksteise kõrval:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

omast kogemusest ütlen, et kui lugemine natuke selgemaks saab ja laps suudab näha tähtede taga sõna, muutub asi hoobilt.
meil läks sellega aega paar kuud. vastumeelsus lugemise vastu kadus teise veerandi lõpuks täielikult.
hakkasime ka koos lugema, õhtul enne magamaminekut, voodis. pole just kõige parem lahendus, aga siiski. mina võtsin raamatu või ajakirja, laps tahtis ka midagi lugeda. lubasin aabitsa võtta. sobis küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Just – silmaarsti teema tahtsin ise ka ette panna – kui on vaja plussprille, siis on just lähedale nägemisega probleemid ja võib vabalt olla ideaalne kaugelenägija, näeb ilusti viimase rea ära arsti juures.
Mu mehe suguvõsas on veel üks nn geeniviga – silmad on erineva nägemisastmega, üks silm näeb lähedale halvasti ja mees kurtis ka aastaid peavalusid, enne kui arsti juurde taipas uurima minna.

No ja kui silmad siiski korras, siis tasub mängulisemaid asju ette anda, et laps loeks – küsi, mida ta ise kõige parema meelega loeks, äkki on tal iidoleid või lemmikuid, kasvõi kõige kommertslikumatest tegelastest, kui muidu ei saa. Lugemise alustamine on paljudel lastel piinarikas, aga küll ta tuleb!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja olen siis. Tänan kõiki soovituste ja kogemuste eest!

Silmaarstile oleme jah järjekorras novembrisse ReFocusesse, kuid TÜ silmakliinikusse oleks olnud esimene vaba aeg jaanuari lõppu (2013). Ei kujutagi ette, kui täna proovida aega panna, siis vist saaks alles kevadeks… väga pikad järjekorrad siin (Tartus meil).

Õnneks olen lugenud ja loen ka edaspidi talle iga päev raamatuid õhtul ette (ca 20 minutit enne magamaminekut), hakkan sama ka tegema kohustusliku kirjandusega. Koos saame need kindlasti loetud.
Muide, ühe nipi juba avastasin, et kui on raamatus põnevam koht, siis palun ise näiteks lause lugeda lõpuni. Seda teeb juba üsna meeleldi:)

Lisaks siis vaatasime nädalavahetusel koos (varem salvestatud) Avatari filmi…lugesin terve filmi subtiitrid ette, v.a lühemad kohad (1-3 sõna), juba märkasin, et need luges ise. Kuna tegu nn suurte filmiga, siis tema jaoks oli väga põnev. Kahel õhtul vaatasime. Mina muidugi sain kõva peavalu ja suu oli ka väga väsinud:):)

Koomiksite (Miki Hiir, Tom&Jerry) ja Tähekese tellimuse vormistasin ka ära, loodan, et peagi hakkab postkasti laekuma.

Nii, et lugemisega käib meil varjatud aktiivne \”trenn\” … Eks ma muretsen ikka väga silmade pärast ja loodan südamest, et silmad korras ja ei ole mingit probleemi. Pidevalt süda valutab muidugi, sest peavalu ja silmade väsimust kurdab ikkagi tihti peale pingutust või koolipäeva.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 15:37; 14.09 17:07; 19.09 17:03; 20.09 22:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu nipp oli mängida lapsega mälumängu – a la Euroopa mälumäng või Eesti mälumäng. Mina sain punkti, kui vastust teadsin. Laps sai punkti kui vastuse õigesti ette luges. Kuna ta üsna võistlushimuline, siis pusis ja sai hakkama. Kuna nüüd loeb veatult, siis enam niiviisi ei mängi:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul poeg 11 aastane, varsti kohe 12. Talle ka ei meeldi lugeda, meeldib, kui mina ette loen, siis pidi aru saama ja pidi huvitav olema. Küll oli põhjus silmades, küll selles,e t igav (no ei ole ju igav raamat). Silmaarstil käis 1 klassis koguni 4 korda järjest, sest tahtis prille. Silmaarst aga polnud kindel, kas talle ikka on vaja prille, lõpuks jäi poiss peale ja sai oma prillid lugemiseks aga varsti tüdines nendest.
Tegelik põhjus siis… ei mõista teksti!!! Noh- lugeda oskab ja loeb soravalt ka keerulisemaid sõnu aga loetut ei mõista või mõistab lünklikult. Düsleksiat diagnoositud veel ei ole. Proovin temaga koos lugeda- poiss loeb ja mina lasen siis peatüki jutustada- raamatud on mulle tuttavad, sest omal ajal olin kirglik lugeja. Palju tuleb välja, et ühte või teist sõna ei tunne ja ei tea, mis see tähendab- muidugi on siis igav lugeda ja lugemise isu kaob ära.
Aita oma last nii, et laps loeb teksti ja esitad küsimusi. Näiteks:
Anu ja Sipsik läksid randa mere äärde. Küsimus: mis aastaaeg oli? Kas Sipsik võttis Anu kaasa? jms. See paneb ka mõtlema ja kujutlusvõimet ergutab samuti. 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Lulu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mul poeg 11 aastane, varsti kohe 12. Talle ka ei meeldi lugeda, meeldib, kui mina ette loen, siis pidi aru saama ja pidi huvitav olema. Küll oli põhjus silmades, küll selles,e t igav (no ei ole ju igav raamat). Silmaarstil käis 1 klassis koguni 4 korda järjest, sest tahtis prille. Silmaarst aga polnud kindel, kas talle ikka on vaja prille, lõpuks jäi poiss peale ja sai oma prillid lugemiseks aga varsti tüdines nendest.
Tegelik põhjus siis… ei mõista teksti!!! Noh- lugeda oskab ja loeb soravalt ka keerulisemaid sõnu aga loetut ei mõista või mõistab lünklikult. Düsleksiat diagnoositud veel ei ole. Proovin temaga koos lugeda- poiss loeb ja mina lasen siis peatüki jutustada- raamatud on mulle tuttavad, sest omal ajal olin kirglik lugeja. Palju tuleb välja, et ühte või teist sõna ei tunne ja ei tea, mis see tähendab- muidugi on siis igav lugeda ja lugemise isu kaob ära.
Aita oma last nii, et laps loeb teksti ja esitad küsimusi. Näiteks:
Anu ja Sipsik läksid randa mere äärde. Küsimus: mis aastaaeg oli? Kas Sipsik võttis Anu kaasa? jms. See paneb ka mõtlema ja kujutlusvõimet ergutab samuti. :)[/tsitaat]

Tänan, need viimased soovitused olid väga head:)

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 15:37; 14.09 17:07; 19.09 17:03; 20.09 22:33;
To report this post you need to login first.

Mina kahtlustan oma poja (10a) puhul düsleksiat või mingit muud sarnast häiret. Kuigi logopeed, kelle juures poeg 1,5a jooksul käis, arvas, et ehk ikka pole düsleksia (logopeedi tegevus ei saavutanud erilist edu ja kogu tema isik ei äratanud usaldust).

Laps on terane, kiire taibuga, väga hea mäluga, millega ta kompenseerib oma vaeglugemist. Ilukirjanduslikust tekstist, mille kontekst on aimatav, saab ta aru, aga teabetekstist (k.a tööülesanded)suurte raskustega. Arvestades, kui palju tööd me oleme lugemisega teinud + logopeed ja kooli logopeediline rühm, on areng ikka väga minimaalne. Vägisi tekib tunne, et tegu võiks olla mingi diagnoosiga. Kellega seda arutada?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 18:59; 21.09 10:42;
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Koolilaps Laps ei taha lugeda…suur mure:(

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.