Esileht Väikelaps Laps ja pott

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Laps ja pott

Postitas:
Kägu

On siin selliseid lapsevanemaid, kelle laps on hakanud potil käima meie mõistes väga hilja? Kuidas see toimus ja mis eelnes?
Minu laps on kolme ja poole aastane, algusest peale on ta pealt näinud WC-s käimist, proovitud on oma väike pott ja istumisrõngaga suur pott, kuhu ise ronimiseks on ka trepid. Ta ei tee sinna midagi. Istub veidike, siis jalutab minema. Kui kuidagi veenan kauem istuma, istub kauem ja siis jalutab minema. Kui mähkmesse pissib või kakab, siis ise ütleb, seega aru ta saab, mis toimub. Kui mähet ei ole, siis ta lihtsalt hoiab kinni tundide kaupa, kui vaja. Tegu on tüdrukuga, seega mingit pissi kinni hoidmist ma ei saa lubada, see on tervisele kahjulik. Öösel on ta tavaliselt kuiv, see on juba ammusest ajast nii, oli vist lausa beebi veel, kui öised pissimised lõppesid.
Mingit traumat ega negatiivset kogemust tal sellega ei ole, välja arvatud isapoolne vanaema, kes kippus paar korda kädistama, et aga miks sa potti ei pissi, miks sul mähe on. Sellele jutule tegin kohe lõpu, aga probleem oli juba ammu enne, ta lihtsalt ei tee midagi mujale kui mähkmesse.
Meid ei aita kuidagi edasi see levinud soovitus, et kui laps pissib püksi või põrandale, siis on paha märg tunne ja selle vältimiseks hakkab potil käima. Jah, tal oli paha märg tunne, sai pihta, mis põhjuseks on ja selle vältimiseks hakkas kinni hoidma.
Arstilt sain soovituse, et eks peate ikka edasi proovima. Ahah.
Nüüd käib ta pool aastat lasteaias, poolikud päevad. Seal nad lihtsalt vahetavad mähkme ära, kui vaja, ilma ringi kalpsata ei lubata, sest kellel peaks olema aega seda jama koristada. Samuti ei tundu talle mõjuvat, et näeb, et teised lapsed potil käivad ja ega kõik ei käi ka veel.
Mis võiks aidata, et see kinni hoidmine lõpeks ja ta oleks nõus ikka WC-s keha kergendama?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapsed hakkasid ka hilja potil käima, nemad olid 2a 4k. Olin natsa kaval. Meil hakkasid potil käima nukud ja karud jne lelud. Meil oli väike nuku pissipott panin sinna salaja märkamatult tilga vette ja nuku potile, vähe suurema tagumikude jaoks olid mingid juhusliku topsikud ikka tilk vett sisse ja lelu potile. Ennäe mõmmi tegigi pissu ära, tee sina ka. Nii see läks Eeskuju misssugune. Endaga ma lapsi vetsu kaasa ei võtnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu tüdruk hakkas 2.5aastaselt potti midagi tegema. Ebapedagoogiline, aga ostsin väikeste maiustega ära pluss pikendasin potil istumise aega raamatute vaatamisega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina kasutasin seda meetodit, et võtsin mähkme täiesti ära. Enne seda polnud ka laps nõus potile istumagi. Oli kaheaastane. Kaks nädalat oli palju koristamist, aga kolmandal nädalal istus ise potile ja nii läkski.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Su lapse suurim mure on see, et ta ei oska ennast potil lõdvaks lasta. Katsu tähelepanu kõrvale juhtida, anna poti peal süüa-juua vmt. Võid lubada ka maiustust preemiaks. Aga ära selle teemaga üle pinguta, lisad vaid stressi lapsele. Hommikul esimese asjana potile ja õhtul ka korra ja rohkem polegi mõtet, nagunii hoiab kinni.

Mul üks poistest oli selline, kes ei osanud potti kakada. Pissil käis ammuilma ilusti, sga vot kakada ei suutnud. Kui häda peale tuli, nihverdas endale mähku jalga ja püstises asendis, toetas käed toolile või diivanilauale, tegi kergeid kükke ja kakas. Ma pidin ka hulluks minema – häda tunneb ära, isegi riided jõuab ära võtta ja mähkmepüksid asemele panna, aga potti (ei suurde ega väikesesse) ei tee isegi silmnähtava häda korral midagi. Ma lubasin kah maad ja ilmad kokku, et mis siis saab, kui mähkmeriiuli asemel poti juurde läheb. Mingi hetk loobusin ja mõne aja pärast (veidi enne kolmandat sünnipäeva) läks täiesti lambist vannituppa väikse poti peale kakama. Siis teatas suure häälega et ma pean talle nüüd kommi andma. Ja siis nii jäigi, ei ühtegi kakaõnnetust. Iga kord nõudis kommi loomukikult, sest kunagi ju lubati.

Ma usun, et kui su laps nipi kätte saab, siis on ka nii, et oletegi kohe mähkmevabad. Lõdvestumine on vaja potil selgeks saada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kleepsud ja auhinnad

Meil saab iga kord 1 kiisu kleepsu valida ja potile kleepida kui tulemust on. Lisaks vaatab potil Youtube videosid ja mõnikord ka sööb 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

3,5a on ju aiarühma laps. Kuidas ta saab veel sul mähkmetes olla? Mähkmed täielikult ära ja laps potile.

Please wait...
Postitas:
Kägu

3,5a on ju aiarühma laps. Kuidas ta saab veel sul mähkmetes olla? Mähkmed täielikult ära ja laps potile.

No aga ta küsibki ju, kuidas tulemust saavutada? Tore on targutada, kui endal pole kogemust.

Mul on kaks last. esimene hakkas 1,5aastaselt käima potil. Üleöö oli 100% mähkmevaba – ei olnud öösiti allategemist, ei olnud linnas, pikkadel autosõitudel mähkmeid vaja jne. Just nii nagu me kõik unistame.

Teine laps on praegu 3a3k ja tilk on koguaeg püksis, kuigi mingit potihirmu pole. Tihti tuleb ka kaka esimene junn püksi, siis junn püksi vaheljookseb alles potile. Mulle endale on jäänud mulje, et mu laps arvab, et potile peabki minema siis, kui püksid on märjad ja kuivadega pole sinna asja. Ja me potitame teda alates 7k, suvel vanuses 1,5-1,8 oli päeval koguaeg mähkmeta ja sirtsutaski iga 30 min, tulemusteta ja uuetsi sel suvel 2,5 jätsime mähkme 24/7 üleöö ära. Sellest läks 2 kuud, enne kui ööd kuivaks jäid. umbes 5 kuud, kui hakkas harvemini kui iga 30 min püksi tilgutama (tõsi, suurt pissit hakkas umbes 1 kuuga kinni hoidma, et päris ei sorise, aga märg on ikka). Aga ikka ei ole veel ta täiesti kuiv, kuigi on juba 8 kuud 24/7 mähkmeta! Ma lihtsalt loodan, et ta kooli minnes on kuiv 😀

Teemaalgatajale soovitan esmalt rääkida lasteaias õpetajatega – selgita neile, et sa ei savautagi edu, kui laps on aias mähkmega. Küsi neilt, kas ta aias, kui kõik käivad potil enne õueminekut, enne magamist, teeb midagi potti? Osta lapsele need paksemad potitreeningu püksid, mida saab aias olles kasutada, et ei tekiks suurt märga loiku. Minul on selles mõttes vedanud, et nii erahoius kui ka nüüd aias ollakse väga mõistvad selles osas, kui vanem soovib last püksata hoida, et harjuks potile käima. Ainult magamise ajaks nõutakse mähet lastelt, kes magades pissivad. Muul ajal, kui laps ikka suudab 1-1,5 h pissimata olla (mis alguse soli meil ka problemaatiline), siis käivad seal aias piisavalt tihti potil istumas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu poeg saab kohe 4. Lastesõimes käib alates 1.5 aasta vanusest. Esimese aasta oli sõimes mähkmetega. Alates 2.5 saamisest käis sõimes ja hiljem lasteaias pikad päevad ilma mähkmeta. Esimesel paaril nädalal oli paar püksi pissimist, aga sealt edasi 0 õnnetust ja ei mingit tilgutamist. Aias ilmselt pissib, sest õpetajad pole selle teema üle kunagi kaevanud ja ma ei usu, et ta 9 tundi päevas kinni suudab hoida. Laps teab, et kui minnakse kodunt välja (õue, poodi, külla jne), siis tuleb aluspükse kanda. Kannab ja jääb kenasti kuivaks.
Miinuseks on see, et nii kui koduuksest sisse saame nõuab mähet :-). Seega oleme ka meie võõrutuses alles poolel teel. Kuigi väljaspool kodu suudame jätta mulje, et kõik on hästi.
Võib-olla õnnestuks sul lasteaias ja lapsele selgitada, et laps on nüüd mähkmevaba ja paluks teda vastavalt kohelda. Lasteaias aetakse lapsi üsna tihti potile ja usun, et kambavaimu mõjul nad sinna ka midagi teevad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tuttav teema. Mul ka tüdruk ja igasugu nipid-trikid potile meelitamiseks ei toiminud. Viskas pulka ja kisas. Hakkasin potiga proovima juba 1aastaseks saamisel, kogu aeg oli protest. Nii me siis kulgesime, et vahepeal proovisime ja siis jätsime rahule. Muutus tuli üle öö – lihtsalt üks päev 2 a 5 k vanuselt läks potile pissile. Ise. Ilma sundimata.
Aga mähkmesse kakamine jäi. Proovisime ka kommi ja multikatega, aga ei midagi. Kuigi vahepeal oli nõus proovima vähemalt, ei olnud nii suurt vastuseisu kui pissimisega. Ja nüüd u kuu aega tagasi 2 a 9 k vanusena läks kakamisega samamoodi. Läks vetsu ja varsti hõikas, et ta kakas. Ma ei uskunud, aga nii oligi. Ja nüüd käib kenasti potil.
Seega meil toimis lapse mitte survestamine. Õnneks pissil hakkas potil käima veidi enne lastehoiuga alustamist, siis ei tekkinud segadust, et kodus ilma ja lasteaias mähkmega.
Äkki tõesti potitreeningu püksid lasteaias oleks variant?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma prooviks ka kommiga. Lase vetsus vesi ka tasakesi jooksma.
Meil lapsel on natuke sarnane probleem. Potti pissib juba ammu, aga ei kaka. Laps 3a4k. Püksi ka ei tee, hoiab kinni. Kui häda tuleb peale, võtab püksid jalast ja paneb ise mähkme jalga. Kord said mähkmed otsa ja nuttis ning hoidis mitu päeva häda kinni. Siis läks mul süda heledaks ja
tõin mähkmed.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kõrvalt on ikka nii hea targutada…

Mul oli täpselt sarnane probleem. Tüdruk hakkaski potil käima kolmeaastaselt. Mähkmed täielikult ära ja potile – ja edasi? Hoiab kinni, praktiliselt ööpäeva suudab kinni hoida. Lõpuks on põis nii täis, et tilgub ja tilgub… laps nutab – näha, et piinleb, aga no ei tee pissi. Ainult magades lõdvestub selleks piisavalt. Tegin, mis vähegi oskasin või raamat soovitas; rääkisin arstiga, psühholoogiga… Ja ikka leidis mõni tädi kõrvalt targutada ja uurida, kas olen ikka proovinud last endaga vetsu kaasa võtta / auhinnaga meelitada / poti peal kallistada / õppevideot vaadata / meelitada… no tõesti.

Õnneks olid õpetajad mõistlikud ja toetavad – ei mingit ninakirtsutamist, et aiarühm ja kuidas-siis-nii. Pigem just lohutasid, et kõik lapsed erinevad, ja küll koos tasapisi saame. Ja ei mingit mähkmenõuet põhjusega, et nad koristada ei jõua. Vahetusriided kappi ja korras 🙂

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mul oli täpselt sarnane probleem. Tüdruk hakkaski potil käima kolmeaastaselt. Mähkmed täielikult ära ja potile – ja edasi? Hoiab kinni, praktiliselt ööpäeva suudab kinni hoida. Lõpuks on põis nii täis, et tilgub ja tilgub… laps nutab – näha, et piinleb, aga no ei tee pissi. Ainult magades lõdvestub selleks piisavalt. Tegin, mis vähegi oskasin või raamat soovitas; rääkisin arstiga, psühholoogiga… Ja ikka leidis mõni tädi kõrvalt targutada ja uurida, kas olen ikka proovinud last endaga vetsu kaasa võtta / auhinnaga meelitada / poti peal kallistada / õppevideot vaadata / meelitada… no tõesti.

Õnneks olid õpetajad mõistlikud ja toetavad – ei mingit ninakirtsutamist, et aiarühm ja kuidas-siis-nii. Pigem just lohutasid, et kõik lapsed erinevad, ja küll koos tasapisi saame. Ja ei mingit mähkmenõuet põhjusega, et nad koristada ei jõua. Vahetusriided kappi ja korras 🙂

Aga ilmselt ka see on üks põhjuseid, miks “vanasti” lapsed väga varakult juba potile õpetati – mida varem alustad, seda varem õpib laps selle ära ilma traumadeta. Kui ta juba suurem on, siis tal on raskem õppida, ka trots jms tuleb mängu. Hakkab oma jonni ajama jne.

Loomulikult on asi ka individuaalne ja alati on leidnunud lapsi, kellele ei mõika tüüpilised võtted.

Olen lugenud, et praegusel ajal liigub selline seisukoht, et juba päris tilluke imik tegelikult annab märku oma hädast – näiteks on paljudega nii, et kui mähkmeid hakkad vahetama ja vanad mähkmed ära võtad, siis just õhu käes laps pissib/kakabki. Et tegelikult on lapsel pigem see refleks, et pepu on paljas ja nüüd tahab kõik välja lasta, aga me ise topime nad mähkmesse ja õpetame kõigepealt n-ö püksi tegema. Ja pärast siis suure vaevaga õpetame ümber.

See jutt muidugi teemaalgatajat ei aita. Äkki proovida nii, et lubadalapsel potile minna mähkmega? Lihtsalt harjutada teda potil istudes häda tegema, mis siis, et mähkmed ümber on? Ja siis, kui ta sellega saab hakkama, ei karda ega pole pinges ega muud taolist, siis proovida ka hakata potil käima nii, et mähkmed nagu püksid alla tõmmata. (Eeldan, et kasutusel on püksmähkmed.)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga ilmselt ka see on üks põhjuseid, miks “vanasti” lapsed väga varakult juba potile õpetati – mida varem alustad, seda varem õpib laps selle ära ilma traumadeta. Kui ta juba suurem on, siis tal on raskem õppida, ka trots jms tuleb mängu. Hakkab oma jonni ajama jne.

Ahjah, see kõrvalt tarkade tsitaat jäigi vahele mul.
Alustasin, kui laps oli kaheksakuune.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ahjah, see kõrvalt tarkade tsitaat jäigi vahele mul.
Alustasin, kui laps oli kaheksakuune.

Noh, ironiseerida pole mõtet. Mina oma tüdrukuga alustasin, kui istuma hakkas, 7-kuuselt. Ja ka tuli tagasilöök mingil hetkel, kuigi algul oli tal tore ja tegigi oma pissid potti.

Aga see teooria, mida mina mainisin, väidab, et kõik need 6-7-8 kuud on ka juba hilja. Et alustada tuleks pmst KOHE. Mina ei kujuta ette, kuidas see praktikas välja näeb, aga ma tean, et mu sõbranna tegi oma poisiga nii, et üsna algusest peale hakkaski mähkmete vahetamise ajal last kraanikausi kohal pissimisasendis hoidma ja tõesti oli laps potilkäija juba aastaselt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen just kuulnud, et väga ohtlik ja mitte eakohane on suruda imikut “potile”. Pigem võib sellest mingi trauma tekkida.

Please wait...
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Esileht Väikelaps Laps ja pott