Esileht Tööelu, raha ja seadused. Laps kolib välja – kui palju raha kuus?

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 188 )

Teema: Laps kolib välja – kui palju raha kuus?

Postitas:
Kägu

Ikka jagame oma raha lastega, tudengiaastate jaoks ostetud korteri laenumakse on 2000€ kuus – sa arvad, et seda maksab tudeng? Ei, ikka vanemad ehk meie.

Kuidas see mõistlik kulutus on?

Ma arvan, et see on vägagi mõistlik kulutus. Eriala on sellline, et  6 a tuleb Tartus õppida ja selle aja eest 400€ kuus üüri maksta (praeguse seisuga, 5 a pärast ilmselt märksa rohkem) teeb päris suure summa raha (u poole korteri ostuhinnast praeguste üürihindade juures). Kinnisvara hinda ei kaota, nii et igati mõistlik otsus mu meelest.

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et see on vägagi mõistlik kulutus. Eriala on sellline, et  6 a tuleb Tartus õppida ja selle aja eest 400€ kuus üüri maksta (praeguse seisuga, 5 a pärast ilmselt märksa rohkem) teeb päris suure summa raha (u poole korteri ostuhinnast praeguste üürihindade juures). Kinnisvara hinda ei kaota, nii et igati mõistlik otsus mu meelest.

Aa, okei muidugi, ma ei arvanud, et tegu odava 60 tuhat maksva korteriga, mida järelmaksuga ostetakse. Kuumakse järgi arvasin, et tegu 420 000 maksvaga.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mul oli ülikooliajal ca 10 aastat tagasi tasuta eluase ja 180 eurot elamiseks. üle ei jäänud mitte midagi. mõelge ise, mis te selle raha eest KUUS lauale paneks. vahel on vaja šampooni või tampoone vms ka osta. ja see oli ju ammu.

hea on see, et laps teistega kokku kolib. siis saab natuke klappida söögi asjus.

10 aastat tagasi oli 180 eurot ka paras närutamine. Me andsime 5 aastat tagasi ainult söögiks 50 eurot nädalas u. 250-300 eurot kuus, lisaks sai taskuraha 150 eurot ning tasuta elamine.

10 aastat tagasi (2013) oli miinimumpalk 320 eurot. tasuta elamine ja 180 eurot söögiks oli toona kaugel närutamisest

Ole nüüd ikka, mul oli juba tol ajal palk üle 4000.-, rikkana pole end küll tundnud.

Nunnu. Aga nüüd?

Palju rohkem.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul oli ka lapsele tehtud Swedi koolifond. Maksin sisse iga kuu üsna pisikese summa, kokku ca 4000. Kätte saime ca 6500. Praegu teisel lapsel ka fond, aga seal küll niisugust tootlust näha ei ole.

Oleksid mõistlikumalt investeerinud, oleks täna 12-15 tuhat eurot.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekib seda teemat lugedes reaalselt küsimus, et kui ei ole rikkad vanemad, on vaid üks vanem, v üldse lastekodulaps v mis iganes põhjus, miks ei ole võimalik last rahaliselt ülikoolis õppimise ajal toetada – siis ei saagi ülikooli õppima asjuda? Mulle jääb hetkel arusaamatuks, et kas kõik üliõpilased saavad vanematelt rahalist toetust? Kahtlustan, et paljudel see võimalus siiski puudub? Kuidas need tudengid hakkama saavad?

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekib seda teemat lugedes reaalselt küsimus, et kui ei ole rikkad vanemad, on vaid üks vanem, v üldse lastekodulaps v mis iganes põhjus, miks ei ole võimalik last rahaliselt ülikoolis õppimise ajal toetada – siis ei saagi ülikooli õppima asjuda? Mulle jääb hetkel arusaamatuks, et kas kõik üliõpilased saavad vanematelt rahalist toetust? Kahtlustan, et paljudel see võimalus siiski puudub? Kuidas need tudengid hakkama saavad?

Meie oleme küll rikkad, aga poeg käis Tallinnas asuvas ülikoolis ja elas kodus. Tööotsa andsin oma ettevõttes, tegi õhtuti mõned tunnid. Kulu null. Aga jah, kui enne seda pool aastata Hollandis õppis, siis oli igakuine kulu pea 1000.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aa, okei muidugi, ma ei arvanud, et tegu odava 60 tuhat maksva korteriga, mida järelmaksuga ostetakse. Kuumakse järgi arvasin, et tegu 420 000 maksvaga.

Kas sa arvad, et selline umbes 45-55-aastane inimene, kes lapsele kõrgkooli õpingute ajaks korteri ostab, võtab laenu kolmekümneks aastaks? Ja pank annab ka laenu nii? Pigem võetakse ses vanuses laenu ikka viieteistkümneks, max kahekümneks aastaks, mis tähendab nii 285 000 maksva korteri ostmist. Mis ka muidugi on tudengikorteri jaoks väga üle pakutud. Vähemalt mina küll ei arva, et tudeng peab elama neljatoalises uusarenduse korteris.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et see on vägagi mõistlik kulutus. Eriala on sellline, et 6 a tuleb Tartus õppida ja selle aja eest 400€ kuus üüri maksta (praeguse seisuga, 5 a pärast ilmselt märksa rohkem) teeb päris suure summa raha (u poole korteri ostuhinnast praeguste üürihindade juures). Kinnisvara hinda ei kaota, nii et igati mõistlik otsus mu meelest.

Aa, okei muidugi, ma ei arvanud, et tegu odava 60 tuhat maksva korteriga, mida järelmaksuga ostetakse. Kuumakse järgi arvasin, et tegu 420 000 maksvaga.

Mis ajast saab kuumakse põhjal teha nii üheseid järeldusi ostetava vara hinna  ja laenu suuruse ning tähtaja kohta? Kodulaenu anti probleemideta ka kaheks-kolmeks aastaks.

Laenu võtmine ei olnud iseenesest vajadus, vaid kalkuleeritud otsus.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis ajast saab kuumakse põhjal teha nii üheseid järeldusi ostetava vara hinna kohta

Ise kirjutasid üsna üheselt: 6 a üüri maksta teeb poole korteri ostuhinnast.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle jääb hetkel arusaamatuks, et kas kõik üliõpilased saavad vanematelt rahalist toetust? Kahtlustan, et paljudel see võimalus siiski puudub? Kuidas need tudengid hakkama saavad?

Stipendium, töölkäimine. Ja jah, enamusel vanema(te) toetus

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis ajast saab kuumakse põhjal teha nii üheseid järeldusi ostetava vara hinna kohta

Ise kirjutasid üsna üheselt: 6 a üüri maksta teeb poole korteri ostuhinnast.

minu küsimus käis ju selle kohta, kuidas saab kuumakse põhjal järeldusi teha. päris meelevaldne mingi poole miljonini jõuda pelgalt 2000eurose kuumakse põhjal.

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekib seda teemat lugedes reaalselt küsimus, et kui ei ole rikkad vanemad, on vaid üks vanem, v üldse lastekodulaps v mis iganes põhjus, miks ei ole võimalik last rahaliselt ülikoolis õppimise ajal toetada – siis ei saagi ülikooli õppima asjuda? Mulle jääb hetkel arusaamatuks, et kas kõik üliõpilased saavad vanematelt rahalist toetust? Kahtlustan, et paljudel see võimalus siiski puudub? Kuidas need tudengid hakkama saavad?

Siis saab minna kohe tööle ja kooliks raha koguda või minna sessioonõppesse.

Päevane täiskoormusega ülikool pole kõigi jaoks,ei peagi olema.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekib seda teemat lugedes reaalselt küsimus, et kui ei ole rikkad vanemad, on vaid üks vanem, v üldse lastekodulaps v mis iganes põhjus, miks ei ole võimalik last rahaliselt ülikoolis õppimise ajal toetada – siis ei saagi ülikooli õppima asjuda? Mulle jääb hetkel arusaamatuks, et kas kõik üliõpilased saavad vanematelt rahalist toetust? Kahtlustan, et paljudel see võimalus siiski puudub? Kuidas need tudengid hakkama saavad?

Aga selles teemas küsiti, kui paljuga toetate.

Küsi nende tudengite käest, keda ei toetata, et kuidas nad hakkama saavad.

Olen üksikema ja toetan 250 euroga. Seal sees pole eluaseme kulusid. Laps läks tööle peale esimest õppeaastat suvel, sellest saadik on vähem v rohkem töötanud pidevalt.

Kes ei saa toetada, siis tulebki kohe algusest tööle minna, nii on alati olnud. Mul hea sõber läks õppima, siis tema kursusel kõik kes mujalt tulid Tallinnasse, kõik töötasid 1.st kursusest alates.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1.st (???) kursusest alates

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekib seda teemat lugedes reaalselt küsimus, et kui ei ole rikkad vanemad, on vaid üks vanem, v üldse lastekodulaps v mis iganes põhjus, miks ei ole võimalik last rahaliselt ülikoolis õppimise ajal toetada – siis ei saagi ülikooli õppima asjuda? Mulle jääb hetkel arusaamatuks, et kas kõik üliõpilased saavad vanematelt rahalist toetust? Kahtlustan, et paljudel see võimalus siiski puudub? Kuidas need tudengid hakkama saavad?

Targad lapsed astuvad riigieelarvelisele kohale. Rumalamad harivad end mõned aastad, teevad tööd ja proovivad siis uuesti.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1.st (???) kursusest alates

See pole nii suur viga, et sellist hüsteeriat vääriks

+3
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1.st (???) kursusest alates

See pole nii suur viga, et sellist hüsteeriat vääriks

Kas sa peale hüsteeria rohkem “peeni” sõnu ei teagi?

Igas teemas oled hüsteeriliselt oma hüsteeriaga kohal.

 

Ja natuke kirjaoskust ei tee kellelegi paha, isegi kui seda Perekoolis õppida.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas sa peale hüsteeria rohkem “peeni” sõnu ei teagi?
Igas teemas oled hüsteeriliselt oma hüsteeriaga kohal.
Ja natuke kirjaoskust ei tee kellelegi paha, isegi kui seda Perekoolis õppida.

Ilmselge, mis seal 1.-s valesti oli. Aga kolm küsimärki on ehk sinugi sõnaraamatus hüsteeria tunnuseks.
Sinu (ja teiste omast arust õpetajate) viga on, et te ei paranda ju, vaid ainult osatate ülbelt oma küsimärkidega. Oleks siis talle välja ka kirjutanud õige variandi, aga ei.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ülikoolis igal erialal on 19. aastaste gümnaasiumilõpetajatega samas pundis neist 2-3 x vanemad pereemad, pereisad, täiskoormusega töötavad keskastmejuhid, spetsialistid jnejne. Saavad soovi ja pühendumise korral cum laudedega lõpetatud ja stipendiumitki. Praegu on eriti palju seda, et otse gümnaasiumistminejaid on kursustel aina vähem. Kui vanemad ei saa mingil põhjusel last toetada, siis saab kindlasti selle ühikatoa ja toidu makstud osalise koormusega tööl käies ja ei jää seepärast õppimata. Vajaduspõhist õppetoetust saavad taodelda kõik ja kui perel pole võimalust, ju siis pere sissetulek ka selline on, et noor saab natuke toetust riigilt + heade õppetulemuste korral ülikoolist. On erialasid, kus saab stipendiumit juba lihtsalt seepärast, et seda eriala õpid. Kuna mitu tuttavat on täiskasvanuna läinud midagi uut õppima (kõik pole sessis ja osadel erialadel tundub päevaõpe vaat, et kergema tunniplaaniga kui sessioon), ja päevaõppe kõrvalt oma tööd jätkanud samal koormusel, siis ma ei kujuta küll ette, miks 19.-20. aastased noored peaksid 3 x nädalas loengus käima ja ülejäänud aja molutama? Loeng ju võtab päevast 3h. Aga tõsi, olen ka näinud üksikuid erialasid, kus loengute ajad muutuvad sageli ja on üpriski kaootiliselt, ometigi on tudengid kuidagi suutnud oma graafikud nii teha, et päris töötud pole olnud.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekib seda teemat lugedes reaalselt küsimus, et kui ei ole rikkad vanemad, on vaid üks vanem, v üldse lastekodulaps v mis iganes põhjus, miks ei ole võimalik last rahaliselt ülikoolis õppimise ajal toetada – siis ei saagi ülikooli õppima asjuda? Mulle jääb hetkel arusaamatuks, et kas kõik üliõpilased saavad vanematelt rahalist toetust? Kahtlustan, et paljudel see võimalus siiski puudub? Kuidas need tudengid hakkama saavad?

Kui hästi õppida, on võimlik saada õppetoetust (stippi) ja alates teisest semestrist lisaks veel tulemusstippi. Osadel erialadel saab suht lihtsalt erialast tööd teha (nt IT).

Meie laps esimesel kahel aastal põhiliselt õppis, sai stippi 160€+ töötas mõned tunnid nädalas erialasel tööl ja sai selle eest 100€/kuu (sellest maksis oma väljas söömised, hobid, riided, autokulud). Pärast teist kursust läks tasutatud praktikale. Baka viimase aasta esimesel semestril töötas täiskohaga ja sai palka rohkem kui ema-isa kokku, siis sai koondamise ja viimane semester oli töötuskindlustushüvitus ca 700€/kuus + stipp. Praegu magistristunniplaan tehtud nii et 3 päeva nädalas tööl, 2 päeva nädalas koolis. Saab oma 0,6 koha eest sama palju kui vanaisa õpetajana teenib. Meie ei panusta tema õpingutesse sentigi.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Targad lapsed astuvad riigieelarvelisele kohale. Rumalamad harivad end mõned aastad, teevad tööd ja proovivad siis uuesti.

Riigieelarvelisi kohti pole enam 10 aastat ja on tasuta kõrgharidus.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

On erialasid, kus saab stipendiumit juba lihtsalt seepärast, et seda eriala õpid.

Varem oli selline stipendium näiteks TalTechis, 160 eurot kuus, aga nüüdseks kadunud. 100 eurost tulemusstipendiumit ka päris raske saada, sest seda saavad vaid 10 protsenti teaduskonna üliõpilastest.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Huvitav, kuidas lahku läinud vanematel on. Siin ju isad kiunu ad iga sendi pärast. Et kui otseselt kohustust enam elatist maksta pole, siis ei huvita?

Minul oli küll nii, et kui gümnaasium lõppes lõpetas isa toetamise ära ja unustas ära, et ma üldse olemas olen. Ei ühtegi sünnipäevaõnnitlust, minu kirjadele ega millelegi ei vastanud. Õnneks ema ja vanaema toetasid õpingute ajal.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

minu küsimus käis ju selle kohta, kuidas saab kuumakse põhjal järeldusi teha. päris meelevaldne mingi poole miljonini jõuda pelgalt 2000eurose kuumakse põhjal.

Inimene, kes maksab kuus laenu tagasimakset 2000, on üldiselt päris heal järjel, umbes 5000 neto sissetulekuga ning nii odava kinnisvara raha oleks ka niisama olemas.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselge, mis seal 1.-s valesti oli.

No see on ka väga arulagedalt kirjutatud. Sa koolis üldse siis ei käinud või?

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleks siis talle välja ka kirjutanud õige variandi, aga ei.

Kuidas see kala ja õnge tarkusetera oligi?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleks siis talle välja ka kirjutanud õige variandi, aga ei.

Kuidas see kala ja õnge tarkusetera oligi?

😀 Naeruväärne! Tõesti arvad, et ülbe patroniseerimise peale keegi läheb guugeldama, kuidas õige oli? 😀

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

???? Naeruväärne! Tõesti arvad, et ülbe patroniseerimise peale keegi läheb guugeldama, kuidas õige oli? ????

Ma arvan, et sellisel inimesel nagunii savi, kuidas kirjutatakse ja viisakas suhtumine ei aita kõige vähematki. Tema on ikka sama ülbe edasi, et kirjutab, kuidas ise tahab. Ilmselt koolis ka prooviti talle õpetada, kuidas on õige, aga ei huvitanud teda siis ja ei huvita nüüd.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleks siis talle välja ka kirjutanud õige variandi, aga ei.

Kuidas see kala ja õnge tarkusetera oligi?

???? Naeruväärne! Tõesti arvad, et ülbe patroniseerimise peale keegi läheb guugeldama, kuidas õige oli? ????

Ära hüsteeritse!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis ajast saab kuumakse põhjal teha nii üheseid järeldusi ostetava vara hinna kohta

Ise kirjutasid üsna üheselt: 6 a üüri maksta teeb poole korteri ostuhinnast.

Ja kuidas sa kuue aasta üürist 420 000 korteri hinnani jõudsid? Selleks, et kuue aasta üüriga kokku 210 000 maksta, peaks üür kuus olema ligi 3000 eurot. Vaatasin, hetkel on Tartus kalleim üürikorter 1795 eurot. Ma pakun, et päris neljatoaist ta ei mõelnud, nii et ütleme, et võrdles uue korraliku kahetoalise üürihinnaga, näiteks 1200 kuus. Korteri hinnaks tuleks siis 172 800. 2000-eurone kuumakse tuleks näiteks, kui seitsme aastaga tahad 150 000 laenu tagasi maksta.

Inimene, kes maksab kuus laenu tagasimakset 2000, on üldiselt päris heal järjel, umbes 5000 neto sissetulekuga ning nii odava kinnisvara raha oleks ka niisama olemas.

Arvad, et inimesel seisab mingi 200 000 või nii lihtsalt arvelduskontol? Vaevalt, see on väärtpaberites ja ilmselt on mõistlikum jah laen võtta ja väärtpaberid jätta dividende teenima/oma väärtust tõstma.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 188 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Laps kolib välja – kui palju raha kuus?