Esileht Väikelaps Laps lihtsalt ei jää magama

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 47 )

Teema: Laps lihtsalt ei jää magama

Postitas:
Kägu

2,5-aastane on juba aasta aega magama jäänud alles siis kui olen teda miinimum 2h magama pannud. Ma ei jõua enam. Olen proovinud kõike, mida soovitatakse, ka unenõustajat, asi ei parane. Piiran suhkruid, ekraane, olen pannud teda hiljem magama, olen pannud teda varem magama, olen lasknud isal teda magama panna, olen võtnud ta kaissu, olen pannud ta oma voodisse enda voodi kõrvale, olen pannud ta voodi teise toa otsa, olen pannud ta oma tuppa (see lahendus jäi väga kiirelt ära, oli terved ööd üleval ja nuttis), olen kasutanud valget müra, olen ostnud pimendavad kardinad, käime kaks korda päevas õues mängimas, enne magamaminekut teeme rahulikke tegevusi, loeme raamatut, laulan talle, kõht on täis, meil on alati kindel unerutiin…ja ikka mingeid arenguid pole. Lasin kaks korda teha vereproovi, kõik on normis. Minu jaoks on järgmine samm lõunaune ära jätmine, mingit muud lahendust ma ei näe. Kui lõunaund ei tee, siis uinub õhtul umbes 20-40 minutiga, mis on minu jaoks väga hea tulemus. Ööuni on 11h seega unevajadus saab rahuldatud. Lasteaias on käinud aasta (2-3x nädalas) ja iga lõuna siis helistatakse mulle, et talle järgi tuleksin, sest ta ei maga vaid räägib juttu ja takistab teiste uinumist. Kui lõpuks uinuma hakkab, ärkavad teised üles ja ta ei saa taaskord magada. Kuna teadsin seda ette, siis tööle pole saanud minna aga see pole jätkusuutlik lahendus ja igavesti ma temaga koju jääda ei saa. Samas mul pole ühtegi muud valikut, lasteaed teda sinna lõunaks häirima ei taha. Mida ma siis üldse ette peaks võtma?

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No kui lõunauneta peab ilusti vastu ja õhtune magamaminek on siis kiire, järelikult nii peabki toimima. Aga ma isegi ei tea, kuidas siis lasteaiaga seda probleemi lahendada.. Ma tean küll veel lapsi, kes jätavadki lõunaune ära vabalt seal enne 3 aastat

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõunauni las jääb siis kodus ära ja lasteaias peab lihtsalt õppima vaikselt olema. See on sotsiaalne oskus, millel uinumisega seost ei ole.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasteaias ei tohi tegelikult sundida lõunaund magama. Õ

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasteaias ei tohi tegelikult sundida lõunaund magama. Õ

Minu teada peab asendustegevuse tagama alates 4.eluaastast. Nii väike peab kas magama või liikumatult ja vaikselt voodis lebama

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kui sa ei pane teda 2h magama vaid paned ta magama 2h hiljem? Võinoh, 1.5 tundi hiljem.

Üldiselt kui lapsel und pole siis võibki teda kella 20st 2h 22ni magama panna, samas kui tal uni tulebki 22, viid ta 21.55 voodisse ja magab 5 minutiga.

+7
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis kell Sa teda õhtul magama hakkad panema? Mis kell ärkab?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA – pane tõesti laps 2 tundi hiljem magama.

Mina, paberitega unetu lapse ema, nii tegingi. Kell 12 oli ok magama minna. Läks leplikult ja jäi suht ruttu magama ka. Varem oli õudne tegemine. Võisime kahekesi tunde rullida seal voodis – magama jäi ikka 12 paiku. Ja et TA-l tuju paremaks läheks…minu laps ei maganud lõunaund juba 1-aastaselt ehk alati saab veel hullemini.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu ma juba kirjutasin, siis pole vahet, millal ma ta magama panen, uinub ikka 2-4h hiljem. Kui ta lõunaund ei maga, siis läheb voodisse kell 19:30 (ja uinub poole tunniga). Kui magab lõunat, siis läheb voodisse 20:30, magama jääb kell 22-23 ja ärkab kell 7. Kui paneksin ta voodisse kell 18, siis uinuks ta miinimum 20. Kui paneksin ta voodisse kell 12, siis uinuks kell 2 jne. Me oleme paari nädala kaupa läbi proovinud kõik variandid, miski ei aita.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ta ärkab 7 hommikul, kas ta tõesti 13 lasteaias magama ei jää?

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul on ka üks laps suht unetu. Kodused päevauned jäid ära ca 2-aastaselt, täpselt ei mäleta, aga enne lasteaeda juba. Kui hiljem lasteaias kasvõi 10 min magas (enamasti ei maganud, aga vahel jäi napilt enne teiste ärkamist magama), siis enne südaööd polnud lootustki teda magama saada. Üldiselt oli nii, et kui nägi, et ema-isa lähevad magama, oli nõus ka voodisse minema ja uinus siis, kui uinus, täpset aega ei tea, sest me mehega jäime enne magama. Koolilapsena vaatan, et 8 tundi voodis vedelemist ikka iga öö kokku saaks, palju ta sellest magab, ma täpselt ei tea. 22 voodisse ja enne kuut on juba ärganud. Ta õnneks oskab vaikselt olla: loeb või joonistab.

Ma soovitaks lastagi nii kaua üleval olla, kuni ise magama lähete. Kui tuled kustus ja kõik pereliikmed voodis, ega ta üksi pikalt midagi ei tee, lõpuks läheb ikka voodisse. Mina jätsin vahel mingit töövihikut laualambivalgel täitma, kui ikka väga üles jääda tahtis, kui me ise magama läksime. Ütlesingi, et kui und pole, ei pea magama, teed seni harjutusi, kuni uni tuleb. Reaalselt tegi ta kuni paar rida midagi ja läks ka voodisse.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu ma juba kirjutasin, siis pole vahet, millal ma ta magama panen, uinub ikka 2-4h hiljem. Kui ta lõunaund ei maga, siis läheb voodisse kell 19:30 (ja uinub poole tunniga). Kui magab lõunat, siis läheb voodisse 20:30, magama jääb kell 22-23 ja ärkab kell 7. Kui paneksin ta voodisse kell 18, siis uinuks ta miinimum 20. Kui paneksin ta voodisse kell 12, siis uinuks kell 2 jne. Me oleme paari nädala kaupa läbi proovinud kõik variandid, miski ei aita.

Aga on ju vahe, kui lõunaund ei maga uinub poole tunniga, mitte kahega.

Su kirjeldusest ei tule välja seda, et magab lõunaund ja proovitegi magama panna 22+.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasteaias ei pea magama, kuid laps peab õppima vaikselt olema (mitte haudvaikselt ja liikumatult, kuid siiski tasa, teiste und häirimata). Alternatiivset tegevust pakkuma ei pea, kuid last magama sundida seal ei tohi, peab pakkuma võimaluse lihtsalt vaikselt pikutada.

Minu laps jättis samuti 2-aastaselt lõunaune ära, öösiti uinub sestsaadik enam-vähem normaalselt, umbes 30-50 minutiga, vaikselt hämaras toas oma voodis sahkerdab end tuttu peale unejutu kuulamist. Teine, vanem laps uinub seevastu 5 minutiga – nii kui voodisse poeb ja mõnusa asendi leiab, magab. Tema magas lõunaund veel 7-aastaselt ka (ei sundinud, kuid ise tuli 1. klassist ja jäi magama) ja ööund see tal eriti hilisemaks ei nihutanud. Ongi hoopis teistsuguse unevajaduse ja -käitumisega laps lihtsalt.

Teemaalgataja asemel jätaks ära lõunaune, õpetaks lapse vaikselt olema (3-4-aastaselt on see juba kindlasti täiesti reaalne oskus, kui praegu harjutama hakata) ja paneks ta ööunne siis, kui ta väsimuse märke ilmutama hakkab, näiteks kella 20.30 ajal.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ta ärkab 7 hommikul, kas ta tõesti 13 lasteaias magama ei jää?

Ei. Heal juhul kell 15 kui teised juba ärkavad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu ma juba kirjutasin, siis pole vahet, millal ma ta magama panen, uinub ikka 2-4h hiljem. Kui ta lõunaund ei maga, siis läheb voodisse kell 19:30 (ja uinub poole tunniga). Kui magab lõunat, siis läheb voodisse 20:30, magama jääb kell 22-23 ja ärkab kell 7. Kui paneksin ta voodisse kell 18, siis uinuks ta miinimum 20. Kui paneksin ta voodisse kell 12, siis uinuks kell 2 jne. Me oleme paari nädala kaupa läbi proovinud kõik variandid, miski ei aita.

Ma ei saa päriselt aru, miks Sa teda iga hinna eest kell 20.30 voodisse suruda tahad, kui tead, et sel kellaajal pole laps veel unine. Vaevalt ta kella 22 ajal enam 2 tundi tralli teeks.

 

Muidugi on variant lõunauni ära jätta, aga see pole lasteaia seisukohast kuigi mugav lahendus. Mina isiklikult paneksingi lapse lihtsalt õhtul hiljem magama ja loodaksin-eeldaksin, et kui ööuni on lühem, jääb laps ka lasteaias päeval magama. Mul on samuti üks kahest lapsest vähese unevajadusega ning meie oleme lasteaia režiimiga toime tulnud just ööune lühendamise teel — kui laps ei lähe õhtul liiga vara magama ja ärkab hommikul varakult (minu oma lükkab enamasti kella 6 ajal luugid lahti, olen õpetanud ta vaikselt tegutsema, ehkki nooremas eas ta muidugi seda ei suutnud ning see oli ka mulle endale väsitav — aga siis harjutasin ka enda õhtul lapsega koos voodisse minema, täiskasvanu saab 7-8 tunniga oma ööune ju täis), igatahes siis see laps suure tõenäosusega ikkagi jääb lasteaias lõunal ilusti magama. Kui ta öösel magab juba 11 tundi ära, siis muidugi lõunal uni ei tule.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul jättis üks lastest lõunaune ära enne 2a sünnipäeva. Õnneks elasime siis välismaal ja eesti lasteaeda jäi vaid 1a enne kooli. Suutis vaikselt olla, jäi vahel 14-15 paiku magama ja õhtul siis mitte enne kui 23-00. Oli väga kurnav aasta kogu perele. Kuna teil on nii palju lasteaia-aastaid alles ees, siis ega nõu ei oskagi anda. Tunnen lihtsalt kaasa ja teadke et te pole ainsad. Uuriks maad, millistes lasteaedades reaalselt eraldatakse magajad mittemagajataest alates 4. eluaastast ja ehk oldakse nõus noorem laps ka sinna sekka võtma.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu ma juba kirjutasin, siis pole vahet, millal ma ta magama panen, uinub ikka 2-4h hiljem. Kui ta lõunaund ei maga, siis läheb voodisse kell 19:30 (ja uinub poole tunniga). Kui magab lõunat, siis läheb voodisse 20:30, magama jääb kell 22-23 ja ärkab kell 7. Kui paneksin ta voodisse kell 18, siis uinuks ta miinimum 20. Kui paneksin ta voodisse kell 12, siis uinuks kell 2 jne. Me oleme paari nädala kaupa läbi proovinud kõik variandid, miski ei aita.

Ma ei saa päriselt aru, miks Sa teda iga hinna eest kell 20.30 voodisse suruda tahad, kui tead, et sel kellaajal pole laps veel unine. Vaevalt ta kella 22 ajal enam 2 tundi tralli teeks.

Muidugi on variant lõunauni ära jätta, aga see pole lasteaia seisukohast kuigi mugav lahendus. Mina isiklikult paneksingi lapse lihtsalt õhtul hiljem magama ja loodaksin-eeldaksin, et kui ööuni on lühem, jääb laps ka lasteaias päeval magama. Mul on samuti üks kahest lapsest vähese unevajadusega ning meie oleme lasteaia režiimiga toime tulnud just ööune lühendamise teel — kui laps ei lähe õhtul liiga vara magama ja ärkab hommikul varakult (minu oma lükkab enamasti kella 6 ajal luugid lahti, olen õpetanud ta vaikselt tegutsema, ehkki nooremas eas ta muidugi seda ei suutnud ning see oli ka mulle endale väsitav — aga siis harjutasin ka enda õhtul lapsega koos voodisse minema, täiskasvanu saab 7-8 tunniga oma ööune ju täis), igatahes siis see laps suure tõenäosusega ikkagi jääb lasteaias lõunal ilusti magama. Kui ta öösel magab juba 11 tundi ära, siis muidugi lõunal uni ei tule.

Palun enne vastamist lugeda ka. Olen pannud teda magama ka kell 22 ja 12 ja üldse lasknud tal ise uinuda (st jääme ise enne teda magama). Uinumine võtab ükskõik mis kell magamaminekut alustades vähemalt paar tundi. Olukord on hea ainult juhul kui lõunauni ära jääb.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselgelt on seda lõunaunest loobumist keeruline korraldada, sest enamikes lasteaedades paraku pannakse lapsed lõunaund magama. ma ise ilmselt paneksin lapse järjekindlalt kusagil 22 ajal magama. 20.30 pole üldse mõtet proovida, sest nagunii veel unine pole.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa ei ole üksi. Aga head lahendust pole. Mina oma lapsega proovisin kella 5st hommikuäratust, ise iga päev lasteaias lõuna ajal lapsega mängimas käimist teiste une ajal, südaöist ööund. Miski ei aidanud muu, kui mitte lõunaune tegemine.

Proovi lasteaiaga rääkida kas saad lapse enne lõunaund endaga õue võtta ja leida töö, kus saad päeval teha 2-3h pausi. Peate need sõimeaastad lihtsalt üle elama.

Teine laps temaga võrreldes muud ei tee kui magab, öösel ja päeval ka. Võibolla enamik ei teagi milline probleem saab olla väikese unevajadusega laps.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina piinasin ka oma esimest last sellega, mõlemad olime selles pidevast magamapanemise saagast kurnatud ja pahased. Elu läks imeliseks siis, kui ma taipasin, et erinevalt raamatutest räägitust, minu laps kahe aastaselt enam lõunaund ei vaja. Kui lõunaune ära jätsin, hakkas ta probleemideta öö läbi magama, õhtuti ei virisenud, pani pea padjale ja magas. Kõik see vaevlemine nii lõunaunne saamisega (2 h vaevlemist ja nuttu) ja öösel katkendliku magamisega lõppes päevapealt.  Milline kergendus see oli.  Järgmised kaks last vajasid lõunaund ja seda ka said. Aga esimene laps on nüüd teismeline ja siiani on meie perest kõige väiksema unevajadusega.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina piinasin ka oma esimest last sellega, mõlemad olime selles pidevast magamapanemise saagast kurnatud ja pahased. Elu läks imeliseks siis, kui ma taipasin, et erinevalt raamatutest räägitust, minu laps kahe aastaselt enam lõunaund ei vaja. Kui lõunaune ära jätsin, hakkas ta probleemideta öö läbi magama, õhtuti ei virisenud, pani pea padjale ja magas. Kõik see vaevlemine nii lõunaunne saamisega (2 h vaevlemist ja nuttu) ja öösel katkendliku magamisega lõppes päevapealt. Milline kergendus see oli. Järgmised kaks last vajasid lõunaund ja seda ka said. Aga esimene laps on nüüd teismeline ja siiani on meie perest kõige väiksema unevajadusega.

Ja meil lasteaed mingil juhul vastu tulema ei olnud nõus, laps ei tohtinud ei vaikselt raamatut sirvida ega kaisukaga mängida. Kuna käisin tööl, ei saanud last ka enne lõunat ära võtta (siis poleks ju mõtet olnud üldse last lasteaeda viia). Me mõlemad lapsega nutsime õnnest, kui ta kuue aastaselt lasteaia lõpetas ja selles jubedast lõunaune kohustusest (mis kogu ta unetsükli sassi lõi) lõpuks lahti sai. Veetis hea meelega pikad päevad kodus omapead suvel enne kooliminekut.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasteaia lõunauni on äärmiselt vajalik õpetajatele, sest sel ajal toimuvad koolitused, koosolekud, sünnipäevad, müügid jms.

+1
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasteaia lõunauni on äärmiselt vajalik õpetajatele, sest sel ajal toimuvad koolitused, koosolekud, sünnipäevad, müügid jms.

Mul savi sellest õpetaja sünnipäeva tähistamisest, kui lapsi kolmeks tunniks sellepärast voodisse vangistatakse, kuigi nad ei maga. Ja kui siis kell neli laps magama jääb, siis ei aeta enne üles, kui ema järgi tuleb. See tähendab meie peres seda, et laps enne kella 12 magama ei jää ja siis on hommikul väsinud. Tavarütmi saavutamine võtab nädala. Mina oma tööajal sünnipäevi tähistada ei saa, see toimub töövälisel ajal.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasteaia lõunauni on äärmiselt vajalik õpetajatele, sest sel ajal toimuvad koolitused, koosolekud, sünnipäevad, müügid jms.

Olen ise lasteaias õpetaja ja vaidlen vastu – kui tegu polnudki just sarkasmiga.

Päevane puhkeaeg on äärmiselt vajalik küll nii lastele kui õpetajatele, kuid kindlasti ei pea lapsed selleks nui neljaks magama – piisab ka sellest, kui näiteks 30 minutit räägitakse lugusid ja muinasjutte, siis lapsed pikutavad mõnd aega, enamik, jah, uinub, kuid osa mitte, ja need, kes ei jää, võiksid vabalt kaisukaga mängida või raamatust pilte vaadata pool tunnikest. Puhkeaeg ise ei peaks ka kindlasti 3(!) tundi kestma, puhast magamisaega võiks üldse olla maksimaalselt tund.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Puhkeaeg ise ei peaks ka kindlasti 3(!) tundi kestma, puhast magamisaega võiks üldse olla maksimaalselt tund.

Meil täpselt nii käib. Kell 12 hakatakse juba magamiseks valmistuma, peale kolme saab voodist välja. Kästi ka lapsed varem lasteaeda tuua, et hommikusöök oleks kell kaheksa, kuna muidu ei ole enne kahtteist serveeritava lõunasöögi ajaks kõht tühi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil täpselt nii käib. Kell 12 hakatakse juba magamiseks valmistuma, peale kolme saab voodist välja.

Mul ühe lapse rühmas oli ka 3h puhast uneaega + 0,5h valmistumiseks. Ma ei liialda, sest viisin vahepeal oma lapse endale töö juurde selleks ajaks – kui läksin, olid teised lapsed voodis ja kui tagasi viisin, siis ka. Teisel samas lasteaias on okei. Puhkeaeg on vajalik ka neile lastele, kes ei maga (minu omad lõpetasid kodus päevauned 2-2,5a vahemikus), aga mõistlikkuse piirides.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahepoolesel ei olegi see päevauni enam nii vajalik. Eesti lasteaiad on selle magamasundimisega ikka ajast ja arust! Kujutate ju ette, kui pikk tundub nii väiksele lapsele aeg, kui ta peab vaikselt kaks tundi voodis lamama?! Ja täiesti nõme nõiaring tekib, kui laps poolsunnitult lõunaund magab ja seepärast õhtul kodus normaalsel ajal uinuda ei suuda. Loomulikult peaks olema võimaldatud alternatiiv neile lastele, kes ei suuda lõuna ajal uinuda. Kui samas rühmas kõrvalruumi ei ole, kus vaikselt joonistada või meisterdada, võiks ju terve lasteaia peale olla üks nn lõunane valverühm, kuhu unetud kokku viiakse ja neil silma peal hoitakse.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahepoolesel ei olegi see päevauni enam nii vajalik. Eesti lasteaiad on selle magamasundimisega ikka ajast ja arust! Kujutate ju ette, kui pikk tundub nii väiksele lapsele aeg, kui ta peab vaikselt kaks tundi voodis lamama?! Ja täiesti nõme nõiaring tekib, kui laps poolsunnitult lõunaund magab ja seepärast õhtul kodus normaalsel ajal uinuda ei suuda. Loomulikult peaks olema võimaldatud alternatiiv neile lastele, kes ei suuda lõuna ajal uinuda. Kui samas rühmas kõrvalruumi ei ole, kus vaikselt joonistada või meisterdada, võiks ju terve lasteaia peale olla üks nn lõunane valverühm, kuhu unetud kokku viiakse ja neil silma peal hoitakse.

Kahepoolesel on küll lõunauni tavaliselt vajalik, küll aga pole eriti normaalne, et ka ligi seitsmeseid kolmeks tunniks voodisse surutakse. Ja ei lubata ka seda, et laps rahulikult puhkab, raamatut sirvib vms.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA ei märgi, mis kell laps ätkab. Raske uskuda, et kui laps ärkab igapäevaselt kell 7, peab ta keskööni välja.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA ei märgi, mis kell laps ätkab. Raske uskuda, et kui laps ärkab igapäevaselt kell 7, peab ta keskööni välja.

Muidugi peab keskööni välja, kui lõuna ajal 2-3 tundi magab. Sellest ju teema ongi, et inimene tahaks, et laps õhtul normaalsel ajal magama saaks. Kui laps tõuseb kell 7 ja teda päeval mitmeks tunniks magama ei sunnita, tuleb tal õhtul 20-21 paiku uni ning saab kenasti oma vajalikud öötunnid täis magada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 47 )


Esileht Väikelaps Laps lihtsalt ei jää magama