Esileht Koolilaps Laps peab end paksuks

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: Laps peab end paksuks

Postitas:
Kägu

Olen täiesti nõutu.

Mul on 8-aastane poeg, kes on oma eakaaslastega võrreldes pigem väga saleda kehaehitusega. Ometi on ta millegi pärast endale pähe võtnud, et ta on paks.
Selliseid kommentaarid tulevad jutu seest välja mingitel suvalistel hetkedel. Näiteks on meil teema, et ta ei saa friikartuleid süüa, sest tal hakkab nendest kõht valutama. Uuris minult, miks see nii on, selgitasin siis, et ehk ei talu lihtsalt õliseid toite vms. Tema küsib selle peale vastu, et kas ma olen kindel, et äkki see on hoopis sellepärast, et ta on paks.
Sarnaseid situatsioone on veel.
Ma varem ei pööranud sellistele kommentaaridele eriti tähelepanu, rühmates kuidagi vastu, et mis jutt, pole paks vms. Nüüd, kui need on ajas sagenenud, olen hakanud mõtlema, et äkki peaks kuidagi reageerima ning siiski välja selgitama, kust ühel 8-aastasel sellised mõtted tulevad? Muidu äkki kuskilt maalt tulevad mingid söömishäired vms, kui lapse minapilt on vildakas.
Äkki kellelgi on kogemusi jagada? Kas ja kuidas teie reageeriksite?

+9
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindel, et ta kuskil mõne ortorektiku või muidu paksuse pärast muretseja/teiste arvustajaga kokku ei puutu? Jube, kuidas lapsed suudavad meid kõverpeeglist näidata:)

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki keegi perest pöörab oma kaalule tähelepanu ja laps on seda märganud. Vahest me ise ütleme selliseid asju – pean vähem sööma, olen kaalust juurde võtnud jne.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks ta ei saa friikartuleid süüa, tuleks vastata – sest ta on liiga peenike, paksud vastupidi jaksavad väga palju friikaid süüa ja paksudel kõht ei hakka valutama halvast söögist. Järelikult tema on peenike poiss, mitte paks.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on hea, et sa seda tähele paned ja muretsed.

Talle peab rääkima, et kui oled liiga paks, siis see võib olla tervist kahjustav aga kui oled liiga peenike, siis on see samamoodi väga halb. Samas on väga suur ala niisugust kehakaalu, mis on täiesti normaalne, samal ajal mõni näeb välja veidi saledam, teine veidi ümaram, see on normaalne, kõik ei peagi olema samasugused.

Mõnel hakkab kõht valutama kui piima joob, siis keha ei talu piima. Tuleb leida endale sobivad toiduained, aga oluline on ikka korralikult süüa, sest see on nagu inimese keha akude laadimine.

Minu 8-aastane laps saab akulaadimise võrdlusest väga hästi aru. Uni ja söömine on mõlemad akude laadimised.

Püüa lihtsalt rahulikult lapsele seletada toitumisest.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Toitumishäire on kole asi ja väga loodan, et Sinu pojal seda ei ole ega tule.

Olen teemaga kursis, kuna minu teismelisel tütrel lööb see aeg-ajalt välja ja ta on sellepärast ka haiglaravil viibinud.

Peamine põhjus söömishäirete tekkeks on see, kui keegi lapsele tolle väidetavalt suure kehakaalu kohta mingi märkuse teeb, ja see lapsele hinge läheb. See võib olla lapsele lähedane autoriteetne isik, kuid võib olla ka keegi suvaline sõbra tuttav kusagil tänaval, keda laps ei tunnegi. Märkus võib olla tehtud nii tõsiselt kui ka enda arust naljaga. Aga see võib jääda lapsele eluks ajaks meelde ja mõjuda ajule mürgina, mis salamisi tööle hakkab.

Teiseks võib tegu olla ka vildaka minapildiga ja juurpõhjuseks on pigem muud probleemid, mitte konkreetselt kehakaal. Noor võtab kinnisideeks, et vot kui ta vaid oleks meditsiiniliselt täielikus haiglaslikus alakaalus, siis muutub tema elu ilusaks, sõbrad ainult naeratavad talle ja õpetajad panevad ainult viisi jne. Tegelikkuses nii muidugi pole! Aga toitumishäirega noor keeldub sellest aru saamast. Suured näljutamised, mil noor nädal aega ei söö mitte kui midagi, vahelduvad suurte söömasööstudega, mil ta õgib nt 4 hamburgerit jutti ära, ja sinna otsa veel kalapulki, friikartuleid ja liitri jäätist. Ja räägid või ei räägi, ei aita see midagi. Haiglas siis lihtsalt jälgitakse noore toitumist, iga lusikatäis pannakse kirja. Hoitakse seal nii kuu aega, jälgitakse ja püütakse noort harjutada normaalselt sööma. Pärast väljakirjutamist mõnda aega isegi aitab, kuid paljud langevad tagasi endisse nälgimise-õgimise tsüklisse.

Et siis, väga siin mingit imeabi polegi. Jah, muidugi riieldakse õnnetute vanematega, et miks nood ei ole kasvatanud oma lapses piisavalt enesekindlust jne. Aga selline targutamine ei aita kuidagi. Kõige kindlam ja kättesaadavam viis on ikkagi see, et vanemad ise ei ütle ega luba ka teistel oma lastele öelda kriitilisi märkusi nende “paksuse” aadressil ega kommenteeri lapse iga suutäit.

Teemaalgataja, Sul soovitan jälgida olukorda vaikselt kõrvalt ja püüda mitte juhtida tähelepanu lapse toitumisele ega kehakaalule. Ürita suunata tema tähelepanu muudele asjadele. Enamik tänapäeva lapsi on mingil hetkel tundnud huvi oma kehakaalu vastu (massimeedia mõju), kuid haiglaslikuks häireks areneb see vaid väiksel osal.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

+10
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tehke koos internetis mõni (laste) kehamassiindeksi kalkulaator lahti ja uurite, mis on tervislik kaaluvahemik tema vanuse ja pikkuse juures. Kaalust tuleb rääkida just tervise võtmes mitte hinnangutena nagu ilus, kole, paks, peenike.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

18 kuuga kaotada 17 ülekilo on väga tubli ja lausa ideaalselt tervislik kaalulangetamise tempo. Midagi ta teeb väga õigesti, et kaalulangus on niivõrd aeglane, aga järjepidev.

+7
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olin lapsena peenike, aga kõik pereliikmed tugevas ülekaalus. Kokati palju ja söödi rasvaseid toite, tihti küpsetati pirukaid, kaneelirulle ja muid häid asju. Oli kombeks (siiani on) süüa seni, kuni lihtsalt enam ei suuda. Minul ei olnud kunagi sellist isu ja lapsena rasvased toidud ei maitsenud. Sõin keedetud makarone näiteks hapukoorega, võtsin oma portsu enne ära kui makaronid singi-sibula-õliga pannile visati ja hiljem juustuga üle kallati. Mind tögati kodus terve lapsepõlv nii selle osas, et ma teistega sama palju ja samasid asju ei söö, kui ka selle osas, et ma sale olin (siiani olen). Alles täiskasvanuna sain aru, et tegelikult ei olnud minuga midagi valesti, vaid ülejäänud perega.

Miks ma seda räägin – sest mulle meenus, et olin juba lapsena toitumise üle mures. Ma ei tahtnud saada samasuguseks nagu kõik teised pereliikmed. Seega tasub alati ka vaadata olukorrale selle pilguga, et võib-olla on viga peres, mitte lapses? Võib-olla ta ei arva, et on paks, aga näeb, et kõik tema ümber on ja ei taha samasuguseks muutuda?

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Friikartulid ongi ju snäkk, mida vahel süüa, mitte toit.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

meil on ka selline probleem. 8-aastane poiss, kes on väga sale ja aktiivne arvab, et on paks ja ei tohi süüa midagi. Seda sellepärast, et meil on teismeline ülekaaluline tütar (kmi järgi ikka rasvunud) ja  mul endal ka kaaluprobleem Kodus pidevalt kaalu ja toitumise teema üelval. Ma üritan hoida neutraalset joont, aga ma olen täiesti lõhkise küna ees. Teismelise ükski jutt ei mõju, kosub silmnähtavalt. See 8-aastane kilu aga ajab mind hulluks sest ei ei ole nõus midagi sööma, sest kõik teeb paksuks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!
Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!

Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

Kui võtame ette Eesti laste KMI graafikud, siis ilmneb, et normaalkaalu ülemine piir 16-aastasel tütarlapsel tema sünnipäeval on 24,6 kg/m2. See vastab 70 kg kaaluva inimese puhul pikkusele 168,7 cm — ei ole just eriline hiiglane…

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!

Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

???

Tema kehakaal ja välimus oli täiesti okei ja tervislik ka siis kui ta oli 60->58->56 kg. Nüüd saad aru?

 

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!

Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

???

Tema kehakaal ja välimus oli täiesti okei ja tervislik ka siis kui ta oli 60->58->56 kg. Nüüd saad aru?

Pikkust ikka ei raatsi öelda?
See “okei välimus” on väga subjektiivne, tähtsam on siiski KMI.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!

Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

Kui võtame ette Eesti laste KMI graafikud, siis ilmneb, et normaalkaalu ülemine piir 16-aastasel tütarlapsel tema sünnipäeval on 24,6 kg/m2. See vastab 70 kg kaaluva inimese puhul pikkusele 168,7 cm — ei ole just eriline hiiglane…

Normaalkaalu ülemine piir tähendab, et üks kilo juurde ja ongi ülekaal! Aga inimene näeb täpselt samasugune välja, olgu ta 70kg või 71kg.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsi mida ta siis süüa tahab. Friikad pole kellegi toit.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Just! Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

Eks ta passib seda, et see nii ‘ mõistlikus tempos’ ei jätkuks. 53 on vast ok veel. Minu lapsed on ka kõhnad. Kaalu ma ei teagi, sest nad seda ei ütle ja vägisi kaalule teismelist ka ei vea. Mul on igatahes neid hirm vaadata. Nagu aastatetagused modellid. Nüüd näevad isegi modellid paksemad välja. nad söövad küll peaaegu kõike, aga koguselt vähe.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen 170 cm pikk. Ja noorena langetasin kolme kuuga 73 kilolt 53-le. Algul ei näljutanud, aga kui 8 kilo oli läinud, sattusin hoogu ja võtsin ühe kuuga veel 10 alla. Päevad kadusid ära, tunne oli suurepärane, miski ei ajanud endast välja, kõik oli lihtne ja rahulik. No pea käis vahest ringi. Kaks aastat pidasin nii vastu, siis sõin tasapisi 65 kilo peale tagasi. Ja see 65 kilo ongi minul nt väga OK ja kena kaal. Päevad tulid ka lõpuks tagasi ja hiljem rasestumisega ega rasedustega probleeme polnud.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!

Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

???

Tema kehakaal ja välimus oli täiesti okei ja tervislik ka siis kui ta oli 60->58->56 kg. Nüüd saad aru?

Pikkust ikka ei raatsi öelda?

See “okei välimus” on väga subjektiivne, tähtsam on siiski KMI.

Kui ma ütlen et välimus on okei ja tervislik, siis ongi ka KMI okei. Sul pole vaja tema pikkust teada, sest mina ei küsi siin teiste arvamust, vaid ütlen teemaalgatajale, et ta võiks jah lapse minapildile peale passida ja vajadusel otsida abi pigem varem kui hiljem.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!

Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

???

Tema kehakaal ja välimus oli täiesti okei ja tervislik ka siis kui ta oli 60->58->56 kg. Nüüd saad aru?

Pikkust ikka ei raatsi öelda?

See “okei välimus” on väga subjektiivne, tähtsam on siiski KMI.

Kui ma ütlen et välimus on okei ja tervislik, siis ongi ka KMI okei. Sul pole vaja tema pikkust teada, sest mina ei küsi siin teiste arvamust, vaid ütlen teemaalgatajale, et ta võiks jah lapse minapildile peale passida ja vajadusel otsida abi pigem varem kui hiljem.

Massiliselt ülekaaluliste noorte keskel tundub 53 kilo tõesti kõhn, aga tegemist on ilmselt täiesti normkaalulise noorega. Arstid lähtuvad anorexia diagnoosi panemisel just KMIst, mitte emme arvamusest. Jäta oma laps rahule ja lõpeta passimine, sellega põhjustadki talle toitumishäired.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, hoia pilk peal lapse mõtlemisel ja enesetunnetamisel ja pigem varem küsi abi, kui et liiga hilja. Ma siin ise passin peale 16-aastasele neiule, kes 1,5aastaga on toimumist nii palju muutnud, et 70kilost on saanud 53.

Kui see neiu just 190 cm pikk pole, siis 70 kg oligi selge ülekaal.

Just!

Ja lisaks sellele on 1,5 aastaga 17 kilo kaotamine ülimalt tervislik ja moistlik kaalulangetustempo, pigem aeglane tempo. Et mida sa seal täpsemalt nii hirmsasti peale passid?

???

Tema kehakaal ja välimus oli täiesti okei ja tervislik ka siis kui ta oli 60->58->56 kg. Nüüd saad aru?

Pikkust ikka ei raatsi öelda?

See “okei välimus” on väga subjektiivne, tähtsam on siiski KMI.

Kui ma ütlen et välimus on okei ja tervislik, siis ongi ka KMI okei. Sul pole vaja tema pikkust teada, sest mina ei küsi siin teiste arvamust, vaid ütlen teemaalgatajale, et ta võiks jah lapse minapildile peale passida ja vajadusel otsida abi pigem varem kui hiljem.

Massiliselt ülekaaluliste noorte keskel tundub 53 kilo tõesti kõhn, aga tegemist on ilmselt täiesti normkaalulise noorega. Arstid lähtuvad anorexia diagnoosi panemisel just KMIst, mitte emme arvamusest. Jäta oma laps rahule ja lõpeta passimine, sellega põhjustadki talle toitumishäired.

Ongi nüüd normaalkaalulise lapsega tegu, polegi muud ju väitnud aga ma tean, kui kaugel on alumine normaalse kaalu piir ja kuna kaalu langus pole lõppenud, siis jälgin küll, et ta sööks piisavalt. Ja ma tean hästi, kuidas normaalkaalus lapsed võivad näha end paksuna ja seda eemalt jälgingi, et kas ta peegelpilt muutub kõveraks või ei.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teismelisel on muidugi lihtne kaalust alla saada, ollakse ju noor. Kui aga on soodumus tüsedusele, oleks vaja keskenduda kaalu hoidmisele, sest alates 30+ on ikka väga raske kaalust alla saada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Koolilaps Laps peab end paksuks