Esileht Koolilaps Laps RÕÕMUGA lugema, kuidas?

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Laps RÕÕMUGA lugema, kuidas?

Postitas:
Kägu

Tüdruk käib 2.klassis, lugema õppis enne 6a saamist, väiksena lugesin raamatuid ette ja talle meeldis kuulata, praegugi meeldib. AGa, et ta ise võtaks raamatu kätte ja loeks huviga, seda ei ole. Kuidas seda saavutada? Kohustuslik kirjandus on nagu tujurikkuja, pean teda selleks sundima. Lubasin isegi kingituse valida, kui ta raamatu loetud saab kokkulepitud ajaks, ka see ei motiveeri teda väga. Terve suvi käis üks triangel sellepärast, et Pipi saaks vaheajal loetud. Ta ei loe ka nii kiiresti nagu võiks. Kohustusliku kirjanduse osas lasin tal endal valida paari raamatu vahel ja muidugi valis ta mitte sisu, vaid raamatu paksuse järgi. Raamat, mida ta hetkel loeb, on täitsa tore tegelikult, aga temale ikka vastumeelne. Mida teha? Ja millal teie lapsed raamatuid loevad, enne uinumist või peale kooli kohe? Tänan!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tüdruk käib 2.klassis, lugema õppis enne 6a saamist, väiksena lugesin raamatuid ette ja talle meeldis kuulata, praegugi meeldib. AGa, et ta ise võtaks raamatu kätte ja loeks huviga, seda ei ole. Kuidas seda saavutada? Kohustuslik kirjandus on nagu tujurikkuja, pean teda selleks sundima. Lubasin isegi kingituse valida, kui ta raamatu loetud saab kokkulepitud ajaks, ka see ei motiveeri teda väga. Terve suvi käis üks triangel sellepärast, et Pipi saaks vaheajal loetud. Ta ei loe ka nii kiiresti nagu võiks. Kohustusliku kirjanduse osas lasin tal endal valida paari raamatu vahel ja muidugi valis ta mitte sisu, vaid raamatu paksuse järgi. Raamat, mida ta hetkel loeb, on täitsa tore tegelikult, aga temale ikka vastumeelne. Mida teha? Ja millal teie lapsed raamatuid loevad, enne uinumist või peale kooli kohe? Tänan!

Minu lapsega sama jama, kuigi kuulata talle väga meeldib. Ta on niimoodi nõus, et leian igal õhtul tunnikese, kus istume-kõhutame kõrvuti koos diivanil või voodil ja siis ta loeb mulle ette. Minu laps loeb tavaliselt enne uinumist. Ma otsustasin, et miski peale pideva tagant sundimise ei aita, sest peamine, miks talle lugemine ei meeldi on see, et see on tema jaoks suur pingutus ja võtab väga palju aega. Aga ainus mis seda leevendada lubaks on harjutamine, harjutamine ja veelkord harjutamine. Viimased kuu aega on meil olnud reegel, et nutitelefonis võib mängida ainult sel juhul kui enne on 10 lehekülge raamatust läbi loetud (alustasime vähemate lehekülgedega aga kui nägin, et ega ta nüüd nii aeglaselt ka ei loe, tõstsin lehekülgede arvu. Aga paraku toimib see vaid siis kui oled valmis ka reegli täitmist kontrollima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olin väga agar lugeja. Kuid ma alustasin ka õhukestest piltidega raamtutest. Lugesin koomikseid palju. Koomiksitega tekkis tunne, et saan nii ruttu loetud ühe “raamatu”.
Mäletan mind korraks ka sunniti “targemaid” raamatuid lugema, kuid see tekitas minus ainult trotsi. Tasapisi kasvas ka lugemiskiirus ja koomiksid asendasin piltidega raamatutega ja need hiljem juba paksude romaanidega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina võtsin oma lapsi kaasa raamatukokku ja lasin raamatukogu töötajatel soovitada lugemist. Ma arvan, et oluline on see, et laps leiaks endale huvitavaid ja sobilikke raamatuid, siis sinna vahele kohustusliku kirjanduse lugemine tuleb loomulikult. Vähemalt meil see nii oli. Nt poeg luges algklassides Harry Potterit huviga (tütar ei võta aga seda raamatut üldse kätte)ning talle kohustuslik kirjandus tundus selgelt titekas. Aga luges kui oli vaja.

Toimsi hästi ka see, kui õpetaja lasi vabalt lugemist valida ja siis õpilased pidid üksteisele soovitama raamatuid. Nii leidsime mitmeid põnevaid teoseid. Ühesõnaga, katsetage, otsige ja leidke raamatud, mis tõesti meeldivad. See tekitab positiivse lugemiselamuse. Kohustuslik kirjandus ei pruugi olla alati selline, mis kütkestab. Ma ise muidugi mäletan lapsepõlvest, et Pipit lugesin korduvalt uuesti üle – oli mu lemmikraamat 🙂 Minu lapsed on Pipi peale õlgu kehitanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Pipi… ei meeldinud mu, muidu raamatuid lugevale, lapsele ka, kuigi luges kohusetundest läbi.
Oma laps luges esimeste raamatutena hästi palju koomikseid (ainuke teema, mis minule ettelugemiseks kuidagi raske ja ise huvitus). Kodusesse raamaturiiulisse üritasin aeg-ajalt tuua lisaks koomiksitele ka last huvipakkuva teemaga lihtsamaid raamatuid. Samamoodi valis laps raamatukogus ise omale raamatuid (peaasi, et aeg-ajalt midagi luges, ei olnud oluline, et suur paks raamat oleks). Minu arust Lasse Maia detektiivibüroo raamatud olid suurema mõistliku pikkusega teksitidega, mida ka tüdrukud meilt esimestes klassides huviga laenutasid.
Lugemiskiirust saab arendada ikkagi lugedes ja meil sobisid selleks ka ajakirjad (soovis infot teada saada ja luges ning ei olnud nii pikki tekste, et (raamatu) paksuse tõttu ei võta kättegi.
Oma lapsele pean tihti kohustusliku kirjanduse lugemist meenutama (et tähtaeg, sul läheb kiireks), aga muidu loeb (eriti vabatahtliku raamaturiiulist) ise oma sätitud ajal (ja ootabki kingituseks ka raamatuid). Enne magamaminekut lugemine võib aeglasemal lugejal olla keeruline, sest tegelikult juba väsinud. Või nagu meil, huvitava raamatu lugemine, takistab siis hiljem rahulikku uinumist.
Ise tegin küll asjade otsimese jutte, kui laps alles lugemist õppis. Aga annab korraldada mingit orianteerumist, kus laps peab lugema ühes puhktis järgmise puhkti kohta kirjutatud teksti ( ja lõpuks ootaks teda mingi maius) vms.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olin lapsena väga kehv lugeja. Suurtemates klassides tegin kõik kokkuvõtete najal ja sain oma 4-5 kätte ka nii. Aga äkki sobib nii, et paned teatud eesmärgi mitu lk peaks lugema ja ehk loeb sulle ette hoopis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ka soovitaks Lasse ja Maia detektiivibüroo raamatuid – need on üsna suure kirja ja paljude piltidega ja saab üsna kiiresti läbi. Samal ajal on nad põnevad ja lõbusad lapse jaoks.
Lindgreni raamatud on küll väga armsad, aga kahjuks tänapäeva lapsi enam nii ei köida kui meid omal ajal – ja eks nad sobivad paremini ka lapsele, kes juba üsna kiire lugeja on.
Minu tüdrukuga oligi nii, et 7-8-9-aastaselt luges peamiselt Lasse ja Maia raamatuid (need olid ainukesed, mida ta lisaks kohustuslikule kirjandusele lugema nõustus), siis hiljem tasapisi õnnestus talle ikka teisi asju ka ette sokutada, nt Keräneni Supilinna salaseltsi lugusid jms. Nüüd järsku 12-aastaselt tabas teda aga Harry Potteri vaimustus ja “neelas” viimase suvega kõik 7 raamatut. Ja nüüd loeb juba mõnuga ka teisi pakse raamatuid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina loen 9-aastasele iga õhtu ette tavaliselt u 1-2 peatükki. Raamatud valin võimalikud põnevad, tihti loeb siis ise edasi. Kohustuslikku kirjandust loeb ka ja ajakirju.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu teises klassis käiv tüdruk hakkas ise lugema Lasse ja Maia raamatuid. Suured tähed, palju pilte ja raamat saab üsna ruttu läbi. Kohustuslikku kirjandust ma talle peale ei suru, praegu on tähtis, et lapsele meeldib lugeda ja ta raamatu omaalgatuslikult kätte võtaks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minu teises klassis käiv tüdruk hakkas ise lugema Lasse ja Maia raamatuid. Suured tähed, palju pilte ja raamat saab üsna ruttu läbi. Kohustuslikku kirjandust ma talle peale ei suru, praegu on tähtis, et lapsele meeldib lugeda ja ta raamatu omaalgatuslikult kätte võtaks.

Kõlab mõistlikult, aga kuidas ta lugemispäevikut siis täidab, kui pole kohustuslikku kirjandust lugenud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui aeglaselt ta loeb? Kas ta saab aru, mida sõnad ja väljendid tähendavad? Kas ta teeb kirjutades vigu? Kas ta suudab tekstilõike ilma erilise pingutuseta ja vigu tegemata valju häälega ette lugeda?
Kas ta ise loeb midagi, nt subtiitreid, mõnda ajakirja?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kõlab mõistlikult, aga kuidas ta lugemispäevikut siis täidab, kui pole kohustuslikku kirjandust lugenud.

Kirjutabki need Lassed ja Maiad lugemispäevikusse ja siiani pole probleemi olnud. Kevade poole võtame midagi kohustuslikust kirjandusest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

1. klassi tüdruk, tähti tunneb, lugeda oskab, aga loeb väga aeglaselt (kodused aabitsalood loeb 3 korda vähemalt, et saaks soravaks) ja mis kõige hullem – vastumeelselt. Kirjutab ka halvasti, nõrgad ja tugevad kaashäälikud, pikad- ja lühikesed täishäälikud – nendega kõige raskem.

Proovisin igasugu töövihikuid, koomikseid ja mänge ja lihtsalt lugema sundimist. Aga avastasin, et ristsõnad huvitavad. See veidi aitab märkamatult kaasa – loeb kirjeldusi (sõnu), loendab mitu tähte on, seega saab kohe aru kas “kastrul” on “pot” või “pott”. Alguses luges sõnu veerides, tähthaaval. Nüüd vaatab peale ja visuaalselt kohe “haarab” selle sõna. Lisaks saadab ristsõnaraamatute vastused ära ja osaleb loosimistes (KUMAKE, RIPSIK).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil ka alustasid aasta tagasi koomiksitest, alguses õhukesed ja praeguseks on palutud juba paksud koomiksikogud tellida, sest õhukesed saavad liiga ruttu läbi. Kohustusliku kirjanduse jagasime aegsasti päevade arvuga ära ja iga päev teab, et peab selle arvu lugema, muidu järgmisel päeval peab topelt lugema, tähtaeg ju ei halasta. Enamasti loeb praegu juba sellest normist ette, et saaks kiiremini loetud ja jõuaks oma koomikseid rohkem lugeda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Milliseid koomikseid soovitate?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Milliseid koomikseid soovitate?

Meil on teema Miki Hiir. Teisi ei taheta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Proovisin igasugu töövihikuid, koomikseid ja mänge ja lihtsalt lugema sundimist. Aga avastasin, et ristsõnad huvitavad.

Tahtsin ka just ristsõnu vm tekstil põhinevat nuputamist soovitada. Lisaks koomiksid jne. Sattusin kusagilt lugema (ja ei suuda hetkel viidet leida) et laste lugemise puhul ei ole tegelikult hullu, kui loetakse koomikseid, mingeid päevikustiilis raamatuid vm “mitteväärtkirjandust”. Peaasi et lapsel oleks huvitav ja tekiks lugemisharjumus.

Please wait...
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Esileht Koolilaps Laps RÕÕMUGA lugema, kuidas?