Esileht Väikelaps Laps vahetpidamata undab ja ei püsi pudeliski paigal

Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )

Teema: Laps vahetpidamata undab ja ei püsi pudeliski paigal

Postitas:
Kägu

Esmalt – ma armastan oma last väga. Peale 5-minutilist pausi ja ennast rõõmsaks ja rahulikuks sundimist suudan taas normaalne olla. Lihtsalt mu aasta ja kolme kuune laps häälitseb ning jookseb (minu jaoks) sihitult mööda 2-toalist korterit ringi, kisub asju maha. Ta ei ütle veel sõnu, v.a aitäh, kuid see-eest on tal väga vali hääl ning ta ei ole reaalselt kaht sekunditki vait, silbitab ja undab niisama. Kui ma püüan temaga raamatut vaadata siis see teda enamasti ei huvita, ma ütleks, et ta tahab raamatuid hävitada, sageli katsetades, kas ta saaks pappraamatu kuidagi tagurpidi painutada/katki rebida. Oli üks periood, kus ta vaatas kaks päeva ainult raamatuid ning peale neid kaht päeva raamatud enam absoluutselt ei huvita.
Ta ei suuda viit sekundit paigal istuda, v.a siis kui ta just potte ja panne üksteise vastu ei peksa, see on ta meelistegevus. Muretsesin talle laua, mis on ühendatud tooliga, seal ta õnneks natuke istub, kuna tal pole väljapääsu. Ta kukub ka hästi tihti kuna ta nagu eirab asju, mis tema teel ees on. Tähelepanematu? Enamasti ta kisub kõik maha, mis teele ette jääb ja siis koperdab nende asjade otsa kui ma pole jõudnud tagasi panna. Muidugi ma keelan vahel, aga see tundub olevat mõttetu tegevus.
Vahel mul on selline tunne, et ma lähen hulluks. Mõnikord olen pisarate äärel, sest see kaos on meeletu, mis kodus on. Seni kuni mees koju jõuab on 9h ning ma olen kella kuueks mentaalselt täiesti läbi. Kas see olukord möödub? Kas ma peaks muretsema, et ta selline on?

+9
-1
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Kõigepealt palju kannatust sulle sellise aktiivse lapsega 🙂 minu esimene mõte ja soovitus, mis mul su kirjutatut lugedes tekkis oli see, et pane kogu see hunnik kraami niimoodi ära, et laps seda nii lihtsalt laiali ei saa tõmmata. Lapselukud sahtlitele ja kappidele ja kõik nipsasjakesed ja muu selline kraam kuhugi praegu ära. Pottide ja pannide üksteise vastu tagumise häält kuulates ei peaks vist kellegi närvid väga kaua vastu. Vaata kogu mänguasjavaru üle. Mina olen oma 7 kuuse pealt näinud, et esiteks vähem mänguasju on parem, sest siis ta keskendub rohkem neile vähestele, mida rohkem asju seda vähem ta neid tegelikult uurib ja seda suurem on segadus. Mänguasju vahetan nädala või paari tagant, siis on jälle huvitav st kõik olemasolevad mänguasjad ei ole koguaeg lapsele kättesaadavad. Samuti olen ma suure hurraaga ostetud mõne enda arust toreda ja arendava asja lihtsalt pärast esimest kätte andmist karpi tagasi oma aega ootama pannud, sest on näha, et ta sellega veel hakkama ei saa.

Seega minu esimene soovitus selle kirjutise põhjal on oma kodu üle vaadata ja lapse jaoks hetkel ebavajalik ära peita, äkki see leevendab seda pidevat kaose tunnet. Kui ta on sul aktiivne, siis paratamatult tuleb tal päev otsa järel joosta, proovi leida siis ehk mingeid aktiivseid tegevusi talle ja käige ka rohkem õues, ei pea toas nii palju koristama ja väsitab ka rohkem:) jõudu ja jaksu sulle!

 

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii vara küll diagnoose ei panda kuid väga kipub sinna ATH poole. Mu laps oli ka täpselt samasugune ja 3 aastaselt sai diagnoosi ning teraapiad kohe peale ning nüüd on juba täitsa OK poiss (ATH-st kasvavad õnneks üle poolte laste välja)

+5
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mine lapsega õue, tal on toas igav.

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sensoorne mäng! Erineva konsistentsi ja temperatuuriga vedelikes/kuivainetes lobistama (nagu ka potte taguma, eks) on ka kõige suurem aktivist võimeline üsna pikalt. Õue ka, jah.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on neil kõige kohutavam iga, liikuda juba oskab aga mõistust peas veel pole. Ohtlikuid olukordi tuleb ka ette sellistega. Meil oli näiteks lahtine tagahoov ja kord juhtus et kõrvaline isik sai tal viimasel sekundil natist kinni enne kui oleks kalluri alla jäänud.  No pea ei võta neil ohu olukordi, silmad peavad ka kukla taga olema. See periood oli ühesõnaga kui luupainaja, ei olnud midagi meeldivat, kuni neljaseks sai võib olla sai alles kergemalt hingata.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul selline laps suureks kasvatatud.

Meil olid kõik kapiuksed, sahtlid, külmkapp, pliit lapselukuga suletud. Kogu elektroonika kas kõrgel või turvaliselt puust lapse mänguaias lapse enda asemel. Enne seda panin ta aeda alati kui pidin nt wc-sse minema.

Tänaval oli tugev ja rihmadega EJ käru. Kergkäruga oleks ta ümber kukkunud.

Ka õues magamise ajal oli turvarihmadega kinni. Kõndima hakkas 9-kuuselt.

See lahtiste asjade ja mänguasjade ära panemine on hea soovitus.

Olime palju õues. Toas olid pealeistutavad autod jms asjad. Ka käimistool, selles ta oli turvalisemalt kui niisama olles. Muidugi mitte tundide kaupa.

Kui õigesti mäletan meeldusid talle mänguasjad mis tegid häält kui nendega mängis. Aga need pidid vastupidavad olema.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige vastikum vanus. Ausalt ka, laps tugev, kiire, aga mõistust/ohutunnet pole ollagi.

Pole tal mingit diagnoosi, lihtsalt energiaülejääk. Poisslaps? Kahetoaline on väga väike, tal pole ruumi oma energiat ära kulutada. Mina oma selles vanuses poisiga käisin lihtsalt esimeselt korruselt teisele treppe mööda edasi-tagasi, hea füüsiline pingutus ja väsitas mõneks ajaks. Õues möllamine muidugi ka, aga saan aru, et praegu seal endal suht vastik olla kogu aeg. Raamatud muide, olid meil selles vanuses nö vanniraamatud (pehmed, plastikust ja ei läinud katki). Kõik üleliigne kola, mida saaks kiskuda, oli ära pandud kuskile.

Aga! Keelamisega pead siiski tegelema. Ta ei ole enam päris titt. Praegu on õige hetk ja ei tohi alla anda. Keelad, kui kisub nt köögikappe, sest kõike ei saa ju kogu aeg lukus hoida. Keelad, kui lärm liiga suureks läheb (pannid omavahel kokku, jumal hoidku, seda ei kannata keegi). Keelamine selles vanuses ei toimi nii, et kuskilt teisest toa norgast räägid pika jutu, oi kallike, palun ära mine sinna ja tee seda kapiust lahti. Ta ei registreeri rohkem, kui esimest sõna, kui sedagi. Sellepärast tuleb keelata nii, et võtad lapsel käest kinni, kükitad tema tasemele, tekitad silmsideme ja ütled konkreetselt EI või STOP (kui on nt ohtlik tegevus). Ja siis viid kättpidi mujale. Jonnile ei reageeri. Kui läheb tagasi, kordad.

Üldiselt, palju kannatust Sulle! Meil oli kolmeselt juba väga mõistlik laps 🙂 Täna viieselt nutikas, uudishimulik, rõõmus ja aktiivne.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsel igav. Mängi koos temaga, tõesti – minge õue hoolimata ilmast ja vähemalt 1,5-2h.

Kui hakkab niisama karjuma, proovi kuidagi tegevust suunata, kasvüi lauka talle.

Me tegime vea, et nii nunnu omi vaadata, kuidas 1-1,5a laps kiljudes ringi jooksis. Oeh, nüüd kiljuvad meil 5a ja 7a lapsed niisama…õnneks elame eramajas. Aga tahaks aega tagasi keerata ja kohe õpetada vaiksemalt olema, nüüd on see juba raske

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Normaalne aastase lapse käitumine. Õuemineku soovitus on asjakohane. Ja otsi võimalusi teiste lastega koosmängimiseks. Sundida peale selles vanuses raamatute vaatamist või üldse pikemat keskendumist nõudvat tegevust on ilmselgelt liiga suur ootus. Loe läbi mõni raamat lapse arengu kohta. Kui lapse isa tuleb õhtul koju, siis las ta tegeleb ise lapsega vähemalt tund aega ja see aeg täida enesele keskendumisega – mine trenni, jalutama või tegele teises toas enda asjadega, vajadusel klapid peas.  Leia võimalusi paar korda kuus laps kellegi teise hoolde (vanavanemad) jätta.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu kodus on ka selline aktivist. Praegu ta 2,5aastane. Ta laamendab päris palju ja ka sihitult lükkab tõmbab asju pikali. Teab juba mis tegevused on keelatud ja teeb need kindlasti ära, et siis kavala näoga otsa vaadata. Pole veel näinud, et teda mõni mäng paeluks nii, et tõesti istub ja mängib.   Lasteaias ta isegi keskendub tegevustele ja sõbranna juuresolekul on ka viisakas.
Kas sa muidu kärutamas saad käia temaga, magab kärus? Siis vähemalt ei teki seda kaost koju niipalju ja saad endale tassi sooja jooki võtta ja lihtsalt nautida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii vara küll diagnoose ei panda kuid väga kipub sinna ATH poole. Mu laps oli ka täpselt samasugune ja 3 aastaselt sai diagnoosi ning teraapiad kohe peale ning nüüd on juba täitsa OK poiss (ATH-st kasvavad õnneks üle poolte laste välja)

Tahtsin sama tähelepaneku teha!

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma hakkaks ka undama, kui peaksin päevad läbi ca 30 ruutmeetri peal ringiratast jooksma 🙂

Mõtteid, mida mina sellises olukorras teeksin:

  • Ilmale vastavad riided selga ja õue. Iga päev, ilmast sõltumata.
  • Kõiksugu veeprotseduurid mõjuvad samuti rahustavalt, nii et miks mitte vanniskäimist sagedamini harrastada? Koos vannimänguasjadega muidugi:)
  • Lapsega koos mängida.  Üksteise sisse käivad topsid/klotsid on teil olemas? Pealeistutav auto? Pisike lükatav nukukäru?
  • Mõni memo-tüüpi mäng on? Sellises vanuses on puidust klotsid/kaardid küll praktilisemad, kuid meil oli hoopiski SELLINE, minu meelest maailma armsaimate piltidega mäng. Nende põhjal on sul palju jutustada, mida täpselt sa neil piltidel näed.
  • Räägi, räägi ja veelkord räägi oma lapsega.  Igasugu mõttearendused on teretulnud. Ka õues kärus laps näoga sinu enda poole, et saaksid temaga jutustada ning näeksid tema reaktsiooni.

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul oli selline tüdruk. Ja kui midagi keelasin siis viskas end põrandale ja tagus peaga vastu põrandat või tuli mind lööma/hammustama… jube vaatepilt!
Meid aitas palju kannatust ja väikelaste trennid, kus sai palju liikuda ja energia ülejäägid välja elada.Õues käisime niigi, aga seal laps suutis ka pool ajast pikali olla ehk riided pidid olema vastavad. Samuti suvel aitas tõuks, talvel kelk. 1,5 panin hoidu, kus käis täispäeva 5 päeva nädalas ja peale seda lõppesid sellised vihahood üldse ära. Jaksu!

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu selline laps on 3,5a. Siiamaani on nagu kratt sees vahel, nt lähme vetsu pissile, möödaminnes tõmbab vetsurulli jooksma või kapiukse lahti ja kohe käega asju maha. Hullumaja. Kui pahandad, on õnnelik veel ka! Väga püsimatu, sipelgad püksis. ADHD peale olen mõelnud, kuid aiast pole ühtegi kaebust, mitte midagi. Järelikult suudab ennast mujal siiski talitseda. Aga praeguseks on ta siiski päris mõistlik, kui selle titeeaga võrrelda.

Teine laps on praegu sinu lapsega samavana ning tema puhul on selge, et ei ole samasugune laps. Pigem rahulik, vaikne mängija.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tavaline selles eas ja muretsema küll ei pea. Laps uurib enda ümbrust, ta ei adu selles eas veel ju ruumi ega aega. Õues ta kukuks ju samamoodi ümber, sest iga on selline. Möödub kohe kindlasti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tavaline selles eas ja muretsema küll ei pea. Laps uurib enda ümbrust, ta ei adu selles eas veel ju ruumi ega aega. Õues ta kukuks ju samamoodi ümber, sest iga on selline. Möödub kohe kindlasti.

Kogu su kirjeldus käib toas olemise ümber. Õue ja tundideks, on esimene soovitus. Laps tahab liikuda, rahmeldada, ennast tyhjaks joosta. Pisikeses 2-toalises päevade kaupa läheks igayks hulluks.

Ammu oleks pidanud kapid-sahtlid lapselukkudega sulgema. Ja kasvatama. Konkreetne ei, kui võtab lubamatut.

Kogu lapse käeulatuses alumine osa elamisest kõrgemale, et oleks tyhjad pinnad. Kappide/laudade nurkadele pehmendused/kaitsed, kui kipub kukkuma ja end vigastama.

Tegin kõike seda, ehkki minu kolmest lapsest pole ükski nii pöörane olnud. Normaalsed uudishimulikud rahulikud lapsed olid ja on.

Hüperaktiivne ta ilmselt sul on, see undamine ja asjade laiali kiskumine pole terve lapse moodi.

Aga mulle tundub, et pigem passite kitsas kodus ja laps hullub igavusest. Millal sa viimati võtsid auto ja sõitsid temaga metsarajale, loodusesse, pakkusid uusi olusid, kohti, kogemusi? Võimalust ennast tühjaks rahmeldada, Maas rullisa ilma, et kogu aeg keelaks? Mis krdi raamatu vaatamine, tal on kopp ees umbsest korterist ja raamatutest! Ta on aktiivne laps, mitte raamatukoi.

Hüperaktiivsega see eriti oluline.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul kaks sellist last olnud – üks juba suur ja teine just sellises magusas vanuses. Kumbki ei maga ka veel 😀 aga noh, osad lapsed ongi sellised, hiljem on rahulikumad, ausõna 😀

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on samasugune aktivist kodus. Käime kolm korda iga päev ja iga ilmaga  õues, Endalt nõuab see aegajalt kokkuvõtmist, aga siis tean vähemalt, et pärast on toas rahulikum.  Hommikul käin ise, lõunaund magab õues ja õhtul käib mees lapsega.
Kui võimalik, siis otsi lapsehoidja. Kasvõi paar korda nädalas 2-4 tundi. Lähevad koos õue ja ise saad toas puhata. Või lähed sõbrannaga kohvikusse ja naudid lihtsalt enda aega.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul sai täpselt samasuguse käitumisega laps 2 aastaselt täpsustamata autismi diagnoosi. 6 aastaselt pandi autismi diagnoos välja. 5 aastaselt hakkas temaga veidi lihtsamaks minema. Ta minu arvates ka hüperaktiivne. Autism ja ATH on üsna tihti koos.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )


Esileht Väikelaps Laps vahetpidamata undab ja ei püsi pudeliski paigal