Esileht Väikelaps Laps valetab

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Laps valetab

Postitas:
Kägu

Laps on 4a ja on hakanud valetama ning asju välja mõtlema. Näiteks: õpetaja annab neile kommi mänguasjade koristamise eest; lasteaias parim sõber oli talle öelnud, et tema ema ei luba temaga enam mängida; teine sõber lööb või kiusab teda igas liikumise-ja laulmise tunnis ja õpetajad ei näe mitte midagi; üks laps ropendab ja õpetajad ei kuule; õpetajad küsivad talt iga päev, kus tema vanemad töötavad; keegi lükkas teda lasteaias, kuigi ise kukkus õues joostes liikumise tunnis jne.

Alguses ei pööranud sellele tähelepanu. Nüüd õpetaja juba ütles, et minu laps hoopis ise susserdab ja keerab asju ringi ja midagi sellist pole olnud. Kas 4-aastased oskavad üldse susserdada ja asju ringi keerata? Näiteks löömise kohta, oli hoopis ise tunnis korda rikkunud. Seda ei tulnud õpetaja mulle aga ütlema, vaid see selgus siis, kui ise mainisin, mis laps oli öelnud. Loomulikult olen iga kord üle küsinud õpetajalt ja alati saanud vastuse, et polnud nii.

Kas peaksin muretsema? Laps saab aru, et valetada ei ole ilus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Nähtavasti otsib laps sinu tähelepanu ja siiani on ta nende juttude põhjal seda saanud.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nähtavasti otsib laps sinu tähelepanu ja siiani on ta nende juttude põhjal seda saanud.

Mis mõttes otsib minu tähelepanu? Mida see veel tähendab?

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Osa lapse jutust võib olla tõsi, osa mitte. Nt kommi ja koristamise juttu on mul raske uskuda. Ropendamise mittekuulmist on aga kergem uskuda – õpetajad tõesti ei kuule päris kõike, mida lapsed omavahel räägivad, eriti kui see toimub kuskil õues hoovi tagumises nurgas, mängumajas vmt.

ka löömisega õpib olla nii, et 1-2 korda keegi lõi või kiusas teda ja nüüd räägib koguaeg samast olukorrast. Sa võid löömise kohta alati üle küsida täpsemalt, et kas see juhtus täna või eile, kus see täpsemalt juhtus, kas õues, rühmas, laulutunnis (saad kohe kontrollida, kas sel päeval üldse nt laulutundi toimus) vmt. Alati ei olegi see valetamine, vaid laps lihtsalt kordab üht ja sedasama ja 4-aastasel puudub veel täpne ajataju. Nt mu 4-aastasel kõik, mis juhtus minevikus, juhtus eile (tegelikult ütleb ta küll veel “homme”, aga ta kõnes ei erista lähiminevikku ja kaugemat minevikku – nt käisime “homme” (ehk eile) Kreekas, kuigi see oli 1,5 a tagasi ja tema mälestused ehk seotud hoopis piltidel nähtuga).

Üldiselt võiks arvata, et 4-aastane niimoodi tahtlikult lugusid välja mõelda valetamise eesmärgil ei oska. Aga no erandeid leidub alati. Kindlasti oskavad nad tahtlikult lihtsamaid asju valetada äsjajuhtunud olukorra kohta, nt kes tegi pahandust, kes tüli alustas jne (mul 2 kaklevat last 😀 )

Õpetajad küsivad iga päev – ma pakun, et ühe korra on küsinud, nt on päeva teemaks olnud erinevad ametid, aga lapsele see mingil põhjusel meelde jäänud ja nüüd räägib sellest ise ja jääb mulje, et iga päev küsitaks.

Ehk siis 4-aastase puhul ongi  veel raske vahet teha, millal ta päriselt valetab ja millal on ta ise asjadest ebaõige ettekujutuse loonud, võimendab mälupildis asju või lihtsalt ei oska õigeid ajamääruseid kasutada.

Sina saad vestlust arendada suunavate küsimustega, et aru saada, kas see asi täna tõesti juhtus ja kas olukord on nii hull, või räägib laps päevast-päeva ühest juhtumist, õpetajad olidki kuskil eemal kuulderaadiusest väljas vmt

+12
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

ma pole küll dekspert aga se tähendab ilmselt seda et sa rügad tööd teha, pöörad lapsele väga vähe tähelepanu, ja kuna laps on aru saanud et ta saab su tähelepanu ainult valetadeas, siis on ta seda teed läinud et ta valetab sulle et saada tähelepanu. Minu arvamus, mis ei pruugi olla tõene

+2
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

See tähendab, et laps soovib, et tegeleksid temaga, et räägiksid temaga rohkem. Või hädapärast keegi teine kui sina ei saa (õpetaja, teised lapsed jne), aga eelkõige ikka sinu tähelepanust tundub ta puudu tundvat.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

https://emmedeklubi.ee/Vaikelaps/valetamine-on-laste-arengule-kasulik-6547/

Siin ka veidi statistikat, mis vanuses valetama hakatakse.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Valetamine näitab nii noore lapse puhul, et lapsel on hea fantaasia. Selles ei ole midagi halba. Suuna ainult last olulistel teemadel mitte fantaseerima ning fantaasiarohkust produktiivsel moel kasutama.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu laps saab kohe 5 ja täpselt samuti, fantaasia lendab ja valesid kipub tulema.. alguses küsisin ka kasvataja käest üle, aga nüüd on laps juba nii tark, et ütleb ise, ära kasvatajale ütle. Siis saan aru, et luiskab.. mingit probleemi sellest ei tee, kasvab välja..

+2
0
Please wait...

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Esileht Väikelaps Laps valetab