Esileht Koolilaps Laps veganiks

Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Teema: Laps veganiks

Postitas:
Kägu

10a tütar on pirts sööja koguaeg olnud, aga mõne aastaga on menüü lihavabaks muutunud. Ma võin ju vaaritada, aga kui on liha kuskil, siis ta ei puutu ka seda. Olen perele süüa teinud nii, et arvestanud kõigi soovidega. Näiteks kana kõrvale teinud riisi köögiviljadega. Tütar siis sööbki riisi köögiviljadega.

Lapsed, kes loobuvad liha/kana/kalast, kas nad ei hakkagi kunagi enam liha sööma?

Kuidas suhtute laps veganitesse?

Tütar on väiksemale õele suureks eeskujuks ja tunnen, kuidas ka tema hakkab samas suunas liikuma. Kuidas ma saaksin seda ära hoida või kas peaksin üldse muretsema?

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Lihast loobuja ei ole vegan. Vegan on kõigest loomsest loobuja, isegi mett nad ei söö, kuigi ilma mesilasteta sureksid taimed ja neil polekski midagi süüa siis. Ja ega meilgi, kuna rohusööjad loomad sureksid samuti. Vegan ei söö muna, piimasaadusi. Taimetoitlane on see, kes ainult lihast loobub. Loobumine võib olla ajutine või püsiv, see on isikuti väga erinev. Ise ma ei poolda, et kasvav organism suuri toitumispiiranguid teeb (v.a tervislikel põhjustel), aga ma arvan, et inimese tahte vastu on väga raske sõdida, seega ma ei hakkaks, heal juhul võibolla lihtsalt otsiks fakte või konsulteeriks kasvõi mõne toitumisspetsialistiga, et ohtude kohta infot saada ja et see periood oleks lapsele võimalikult valutu ega kujutaks tervisele ohtu.

+8
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

olen seda meelt, et laps vajab täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitumist sh. ka liha. Liha ei päeva sööma iga päev, vabalt võib olla liha 1-2x nädalas, samas tuleks süüa kala, kana, mereande, lisaks siis köögivilju, täisterariisi jms.  laps saab oma toitumisharjumused kodust kaasa ja just kodul on selles osas suur roll.

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mina leian, et kui laps ise liha ei taha ja vereproovid on korras (ehk ei ole näha, et millestki puudus oleks), siis on igati okei, et ta liha ei söö. Nagu siin eelnevalt üks postitaja mainis, liha mitte tarbiv inimene ei ole vegan, ta on taimetoitlane. Last seda sööma sundima küll ei peaks. Mõnele lihtsalt liha ei maitsegi. Mina olin ka lapsena väga pirtsakas liha suhtes, sõin seda minimaalselt (ja siis ka ainult kana või mingit lastevorsti söögi sisse peidetult, mitte leival näiteks), lihtsalt ei meeldinud mulle. Ema ka muretses ja üritas mind seda sundida sööma (hirmutas et jään haigeks ja nii ei saa elada), no ei pannud see mind sööma. Vastupidi, selline sööma sundimine ja säärased “soovitused” tekitasid vastupidise reaktsiooni.

Kokkuvõtvalt, kui tervis korras, siis arvestage lapse sooviga. Väga ilusti saab toidust vajaliku kätte liha söömata. Need inimesed, kes liha ei tarbi, söövad tihtipeale ikkagi rohkem köögivilju, seemneid. Organism annab märku ka, kui millestki puudus on, tekivad erinevad isud.

+7
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

WHO ehk Maailma Terviseorganisatsioon on kinnitanud, et veganlus on igas vanuses inimestele sobilik toitumisviis, st tervislikult toitudes ei jää millestki puudu. See, et laps liha ei söö, on suva, sest midagi unikaalset seal pole, mida mujalt ei saa, aga on igasuguseid aineid, mis tuleks siis lihtsalt mujalt saada. St ainult riisist ja köögiviljast ei piisa, vaja oleks ka valku (mitte ilmtingimata loomset, nagu vanasti arvati), midagi rauda sisaldavat jms. Kas ta kaunvilju toidus sööb? Kui jah, hakka liha asemel kaunvilju kasutama. Läätsed, oad, kikerherned. Kui lähevad peale, on hästi ja asi pm lahendatud. Veganlusest räägin just seetõttu, et sellest on võimalik toiduvalmistamisel inspiratsiooni saada ja samas väga lihtne ka toitumisinfo välja googeldada, et mis toiduainegruppe ikkagi toit sisaldama peaks, et tervislik oleks.

Mina veganlust ei karda. Ise vegan ei ole, aga kardetavasti võin selleni jõuda, tundub igati loogiline valik tänapäeval. Ka lapsveganeid tean, nemad on küll perest, kus pigem tervislikke valikuid tehakse, nii et tõenäoliselt söövad nad palju tervislikumalt kui enamik segatoidulisi peresid. Tean nii neid, kes on ise lapsena enda tunnetuse pealt teinud valiku mitte liha (või hiljem ka laiemalt loomseid tooteid) süüa kui ka neid, kes lihtsalt on kasvanud peres, kus need valikud on tehtud.

Igal juhul ei maksa üle muretseda. Tervislikud valikud ette anda, olgu see siis loomne v taimne, ja asi korras. Edu!

+9
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vegan jätab seoses oma söömisharjumusega oluliselt suurema ökoloogilise jalajälje, kui see kes sööb tasakaalustatult ning kodumaise päritoluga toitu. Selle asemel, et juua klaas eestis toodetud piima – on vaja osta mandli- või sojapiima. Samuti tarbivad veganid rohkem sisseveetud toiduained (vetikad, kaunviljad, soja jne). Seda kaupa veetakse tankeritega, mis kulutab nafatat ning reostab loodust.

Lisaks veel nende hullunud arvamus, et mesilasi ei tohiks pidada, kes siis tolmendab taimi, mida ise süüa soovitakse?

+11
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vett juuakse, mitte piima.

Ja see su piimalehm on see kõige suurem saastaja.

+7
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lisaks veel nende hullunud arvamus, et mesilasi ei tohiks pidada, kes siis tolmendab taimi, mida ise süüa soovitakse?

[/quote]

Mesilased ja muud tolmeldajad elavad looduses ju ikka edasi, ka ilma inimeseta. Mett ei söö veganid sellepärast, et mett teevad mesilased endale toiduks, aga inimene võtab selle ära ja annab suhkrut asemele.

+9
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma soovitan selle taimetoitlasest lapsega vereproovis käia, et kindel olla, et tal ei ole tekkinud mingit vitamiini/mineraalaine puudust.

Taimetoitlane võib ju olla, aga sel juhul peab jälgima, et keha kõik vajalikud ained ikka kätte saaks ja tarbida toidulisandit (raud, b-vitamiin jm).

kasvava lapse puhul on see eriti oluline.

Kui laps sööb piimatooteid, mune jms, siis ei ole asi kõige hullem (pannkoogid, muffinid, vms), lihtsalt taimetoitlusega saab paremini elatud kui lausveganina.

+3
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu vanem tütar loobus liha söömisest, vast nii 13-14 aastaselt. Tal käisid/ käivad sellised periooditi mitte liha söömised, kui kana veel sööb, siis sea ja loomaliha pigem mitte,  mõni hakklihaga toit veel, aga mingi lihakäntsakas on kindel ei.  Igasugu taimset kraami sööb, nii spinatit, kui kaunviljalisi jne, jne. Ta ise oli ka taimetoidust vaimustuses, tegi ise endale huvitavaid vegan-toite või taimseid toite.   Tüdruku tervis läks järjest nõrgemaks, oli loid, ei jaksanud enam midagi teha, ta oli kahvatu. .  Kevadel tehtud vereanalüüsid näitasid, et rauda on kriitiliselt vähe. Nüüd peab siis rauatablette juurde võtma.

+3
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Arvan, et vägisi liha toppida oleks oluliselt hullem. Sina peaksid lihtsalt nüüd hoolikamalt jälgima, et laps(ed) saaksid kõik vajaliku kätte. Kui ise ei oska, küsi teadjamatelt nõu.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

mul 8-aastane sööb ainult kotletti/hakkliha, igasugused muud lihatoidud ei meeldi (ei söö ka vorsti, sinki, viinerit jne, rääkimata lihatükist). tundub, et piisab ka sellest paarist korrast nädalas, kui ta sööb kotletti või frikadellisuppi, sest hemoglobiin on üle keskmise kõrge ning laps energiline ja terve. huvitaval kombel oli tal hemoglobiin madal just väiksemana, kui ma ikka järjekindlalt talle liha toppisin. laps on muidu praegu väga hea isuga, sööb ka igasuguseid idusid ja seemneid.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

WHO ehk Maailma Terviseorganisatsioon on kinnitanud, et veganlus on igas vanuses inimestele sobilik toitumisviis, st tervislikult toitudes ei jää millestki puudu.

WHO ei saa kinnitada, et inimene pole omnivoor. Veganlus pole ka mitte ainult toitumine, vaid pigem maailmavaade ja kes ainult toitudes loodab veganina tervislik olla, pole veel piisavalt veganlusega kaasaskäiva toitumisega tuttav. Vegan vajab toidulisandeid, sest bioloogiliselt on inimene omnivoor ja ei suuda ainult taimsest toidust kõike vajalikku kätte saada. Vajalikke toidulisandeid tarbides saab vegan tõesti püsivalt terve olla ja põhimõtteliselt igas vanuses, aga koos toidulisanditega!
Vegan ei söö ega tarbi midagi loomset ja olenevalt regioonist ning põhimõtetest lisavad nad juurde, et nii palju kui konkreetses piirkonnas võimalik.

Teemaalgataja laps ei söö liha. See tähendab, et ei söö kana, veist, siga jne? Lihapuljongist tehtud kastet sööb? Kas kala sööb? Muna ja piimatooteid? Kui laps ainult liha (ja kala) ei söö, siis saab tema toitumise nii sättida, et ta siiski vajaliku toidust kätte saab. Kui tema lihast keeldumine on kestnud juba pikemat aega ja te pole seni liha millegagi asendanud, tasuks lasta teha vereproov, eelkõige raua taseme määramiseks. Kui liha ei söö, tuleks rohkem näiteks muna süüa. Kui laps kala sööb, siis ka seda. Kui laps lihaleemest tehtud puljongit (supis, kastmes) sööb, siis tasuks neid teha. Tasuks ka toitumispäevikut pidada ja jälgida konkreetselt kui palju ta mida saab ja mis puudu jääb. Selle alusel on hea toitumist korrigeerida. Iseenesest pole sellest midagi, kui laps ainult liha ei söö, aga siiski võiks arutada temaga, et miks ta ei söö. See aitab tema toiduvalikuid ka nooremale õele selgitada, et too ei loobuks lihast vaid eeskuju pärast. Kui aga lihasöömine põhjustab kõhus vaevusi või tundub struktuurilt, maitselt eemaletõukav või on loomast hirmus kahju, siis pole mõtet survestada.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

No mu lapsed on terve elu olnud pritsakad ja ma oleksin õnnelik, kui sööks riisi köögiviljadega :d Aga meil süüakse ainult puhast riisi.

Esmalt selgita välja, kas laps on vegan või lihavaba toitumisel, aga nt muna ja piimatooteid sööb. Ja vastavalt, mis ta täpselt on, uuri mitmekesise toitumise kohta, et mis toiduaineid võiksid menüüsse lisada, et lapse toitainete vajadust katta selles osas, mida tavaliselt saab lihast või teistest loomsetest produktidest.

Ega sundida ei saa kedagi midagi sööma. See kas on faas või ei ole faas ja sa ei saa seda ise muuta. Saad ainult toetada, et toitumine oleks tervislik.

Sinu lohutuseks võin öelda, et mu enda tutvusringkonnas OLI päris mitu veganit – täna ei ole keegi neist enam vegan vaid lihtsalt kas söövad liha väga harva ja kui, siis ainult mahetoodangut. Üks neist muideks, loobus veganlusest peale toitumisnõustamise õppimist, kui sai aru, KUIDAS ta peaks veganina sööma, et ei peaks toidulisandeid juurde tarbima 😀 Toidulisandite probleem võib seisneda selles, et ka need võivad olla loomsed tooted. Teine küsimise peale, et miks, vastas piinlikult, et ei soovi seda arutada (ilmselt tervises põhjus).

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mesilased ja muud tolmeldajad elavad looduses ju ikka edasi, ka ilma inimeseta. Mett ei söö veganid sellepärast, et mett teevad mesilased endale toiduks, aga inimene võtab selle ära ja annab suhkrut asemele.

[/quote]
Ja selle suhkru teevad nad meeks, ega nad tarudes suhkrut krõbista. Mesilaste arvukuse vähenemine on juba praegu probleem, seega mesinduse keelamine võib tuua kaasa ökoloogilise katastroofi

+1
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja selle suhkru teevad nad meeks, ega nad tarudes suhkrut krõbista. Mesilaste arvukuse vähenemine on juba praegu probleem, seega mesinduse keelamine võib tuua kaasa ökoloogilise katastroofi

[/quote]
Just, aga nad peavad sööma siis haledat aseainet, mitte oma loomulikku toitu. See on veganitel mee välistamise põhjuseks. Mesilased on kadumas põldude mürgitamise tõttu. Lõviosa põllusaagist läheb liha- ja piimaloomade toiduks ja toitu kulub neile palju, sest peavad megakiirusega oma kehamassi suurendama või aastaringselt tonnide viisi piima andma.

+8
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Just, aga nad peavad sööma siis haledat aseainet, mitte oma loomulikku toitu. See on veganitel mee välistamise põhjuseks. Mesilased on kadumas põldude mürgitamise tõttu. Lõviosa põllusaagist läheb liha- ja piimaloomade toiduks ja toitu kulub neile palju, sest peavad megakiirusega oma kehamassi suurendama või aastaringselt tonnide viisi piima andma.

Mis ta siis nii väga hale aseaine on, mesi ongi enamuses suhkur.
See on tõsi, et osa põllusaagist läheb liha- ja piimaloomade toiduks, kuid ei julge küll öelda, et lõviosa läheks. Pigem läheb põllumajandusloomade ja -lindude toiduks põllusaaki vähem kui inimese tarbeks.

Kasvatan kanu (vabapidamisel, munade saamiseks ja silmailuks) ja kanade toiduks tõesti läheb põlluvilja – rapsi ja nisu, mujal maailmas nisu asemel tihti maisi. Aga liha- ja piimaloomade toit koosneb valdavalt sellest, mis on pärit heinamaalt (silo jms). Olgu tegu lühi- või pikaajalise heinamaaga/rohumaaga, külvatud või looduslikuga, neid üldiselt ei mürgitata. Pole mõtet ja putukatõrje oleks suisa kahjulik. Kui ebasobivaid liike liialt palju sisse tuleb, küntakse intensiivselt haritud mitte-looduslik rohumaa üles ja külvatakse uuesti. Ka väetamist tehakse rohumaadele palju-palju vähem kui viljapõldudele, selle asemel on koosluses pea alati liblikõielisi, mis õhust lämmastikku seovad ja mullaviljakust parandavad.

Küll aga mürgitatakse intensiivselt mandliistandusi ja palmiistandusi, kus toodetakse veganitele tähtsaid toidukomponente. Palmiõli tarbivad ohtralt muidugi ka mitte-veganid. Ja mõlema kultuuri tarbeks hävitatakse paljudele juba niigi haruldaseks muutunud liikidele vajalikke ökosüsteeme. Olenevalt riigist on tihti kasutusel ka lapstööjõudu jne. Meie rapsiõli on palju keskkonnasõbralikum kui palmiõli…

Mesilasi on tänapäeval tõesti vaja kasvatada, sest muidu poleks meil enam piisavalt tolmeldajaid. Veganid ei söö mett, sest nad põhimõtteliselt on vastu igasugusele loomorganismide ekspluateerimisele. Mina ei söö mett, kuna kõht ei kannata… Aga põldude mürgitamise pärast nii meil kui mujal (sh mandli- ja palmiistanduste pärast) valutan ikkagi südant, sest tagajärjed hakkavad juba minu põlvkonna ajal kätte jõudma.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Selle mandlipiima tootmise tagajärjel mesilased hukkuvadki.

Loe seda ja mõtle natuke – https://lood.delfi.ee/maakodu/kodu/span-style-margin-bottom-0cm-line-height-100-veganluse-varjupool-miljardid-mesilased-hukkuvad-mustiliselt-mandlipiima-tootmise-orjatool-span?

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Sa pead väga täpselt selgeks tegema, milliseid mikroelemente tal toidus puudu jääb, mida toidulisandina juurde võtta, ning milliseid oatoitusid hakata tegema, et oluliste toitainete puudus areneval kehal ei tekiks. Veganlus ei ole rumalatele, tervislikult vegan olemine vajab teadmisi.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Täpsustan, et tütar sööb piimatooteid ja muna samuti. Muna üritan tõesti teadlikult rohkem menüüs kasutada ja samuti ube. Kanast teen ise puljongi, lihtsalt tema supi sisse ei tohi  kanatükke sattuda. Kastmeid sööb,liha/kanatükke taldrikusse sattuda ei tohi. Bolognese kastme lasen saumikseris peeneks, siis sealt saab veidi liha.

Taimetoitlusele kalduvad lapsed pigem vist tõesti liha päritolu tõttu, teadmine, et mingi loom on tapetud jne tundub vastuvõetamatuna.

Püüan menüüd koostada nii nagu oskan. Jube keeruline om tegelikult perele süüa teha nii, et kõik rahule jääksid 🙂

Tänan vastuste eest!

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina hakkasin liha sööma alles 27a-lt tänu oma abikaasale, kes teeb lihast ülimaitsvaid toite. Terve lapsepõlv ja noorusaastad ei söönud mitte mingisugust liha, lihtsalt ei maitsenud ja ema ei suutnud ka sundida. Mäletan, et käisin tihti verd andmas, sest mul oli pidevalt rauavaegus ja hilisemas eas hakkasin lisaks võtma rauapreparaate. TA: mina arvan, et su laps hakkab kindlasti liha sööma..vbl veits hilisemas eas.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mett ei söö veganid sellepärast, et mett teevad mesilased endale toiduks, aga inimene võtab selle ära ja annab suhkrut asemele.

Ja-jaa, kõik mee võtavad ära ja lehmalt võtavad kõik piima, nii et vasikatele ei jagu, ja muna ei saa süüa, sest selle sees on tibu.  Selliste rumalate arvamuste levitajad  muudavad kahjuks taimetoitlust naeruväärseks.

+2
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

https://vegan.ee/soomine-elustiil/toitumisinfo/ Sealt saab kõige parema info ja kõik on teaduspõhine ning täiendatakse vastavalt sellele, mis jälle avastatakse teadlaste poolt.

Endal on autistist laps, kes loobus pea kõigest loomsest 2a vanuses ning tänaseks päevaks oleme tema tõttu terve perega peaaegu taimsel toidul, sest ei viitsi eraldi vaaritada. Laps saab 8a ja kord aastas teeme perearsti juures vereanalüüsid tervele perele. D-vit ja B12 võtame juurde, aga muud midagi ja vereanalüüsid on korras. Peres kokku neli last.

Lihtsad ja odavad retseptid inspiratsiooniks on Taimetoit.ee lehel. Kaunviljad liha asendamises saavad kindlasti asendamatuks. Samuti köögiviljakotletid, tofu. Facebookis on Jah, see on vegan grupp ja sealt saab häid ideid.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Täpsustan, et tütar sööb piimatooteid ja muna samuti. Muna üritan tõesti teadlikult rohkem menüüs kasutada ja samuti ube.

Kui tal piimatooted on endiselt menüüs, aga liha mitte, siis ta võiks võtta rauapreparaati ja pigem midagi kangemat kui Eestis käsimüügis on. Piimatooted pärsivad väga palju raua imendumist. See on ka põhjus, miks paljudel omnivooridel aneemia on. Püüdke jälgida seda, millal ta piimatooteid tarbib ja millal rauarikkamat toitu. Et ta neid koos ei tarbiks. Ning tarbida rauarikka toiduga koos midagi, mis sisaldab rohkelt C-vitamiini nt salatit, värsket mahla vms.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma soovitan selle taimetoitlasest lapsega vereproovis käia, et kindel olla, et tal ei ole tekkinud mingit vitamiini/mineraalaine puudust.

Taimetoitlane võib ju olla, aga sel juhul peab jälgima, et keha kõik vajalikud ained ikka kätte saaks ja tarbida toidulisandit (raud, b-vitamiin jm).

Kui laps sööb piimatooteid, mune jms, siis ei ole asi kõige hullem (pannkoogid, muffinid, vms), lihtsalt taimetoitlusega saab paremini elatud kui lausveganina.

Millest küll tuleb see loll arvamus, et piimatoodete tarbimine päästab olukorra? Piimatooted nimelt takistavad raua imendumist. Taimetoitlus ei tähenda seda, et liha ei söö ja vohmin sisse pannkooke ning muffineid. See on otsene tee ülekaalulisele ja terviseprobleemidele.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oluline, et laps sööks tõesti mitmekülgset taimetoitu, nagu siin ka mainitud (kaunviljad, juur- ja puuviljad nii toorelt kui keedetult/küpsetatult, jne) – sellisel juhul pole veganlusel häda midagi. Indias näiteks on suur osa rahvast taimetoitlased ja on seda olnud juba iidsetest aegadest peale.

Ise olen näinud veganist last, kes ka enamikku juurvilju ei söö – toiduks nt pasta ketšupiga või ka friikartulid. See ei oleks eriti hea variant, aga saan aru et teemaalgataja lapsega seda muret pole.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Millest küll tuleb see loll arvamus, et piimatoodete tarbimine päästab olukorra? Piimatooted nimelt takistavad raua imendumist. Taimetoitlus ei tähenda seda, et liha ei söö ja vohmin sisse pannkooke ning muffineid. See on otsene tee ülekaalulisele ja terviseprobleemidele.

See on vaid siis probleemiks, kui organismis on raua puudus ja seda tarvitatakse tablettidena – siis tuleks samal aja vältida katsiumitablettide võtmist/piima joomist. Kui veri korras, siis ei ole piim probleemiks.

0
-1
Please wait...

Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Esileht Koolilaps Laps veganiks