Esileht Koolilaps lapse enesekehtestamine või ebaviisakus?

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: lapse enesekehtestamine või ebaviisakus?

Postitas:

Palusin endale tuua külmikust 1 jäätis. Laps ütles, et võid seda ka ise teha.
Tundus ebaviisakas. Kuidas teile tundub? Kas laps peaks täitma vanema palveid või kui vanem saab asjaga ise hakkama, peaks ta seda ise tegema?
Mõeldes oma lapsepõlvele, oleks ma sellise avalduse eest tappa saanud, sest see oleks olnud minu ema jaoks uskumatu ülbus.

+3
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.07 23:17; 13.07 12:05; 13.07 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida külvad, seda lõikad. Küllap oled sama üleolevalt ka lapse soovile reageerinud.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb, millisel hääletoonil ta seda ütles. Kui lihtsalt viisakalt-asjalikult, siis on kõik okei. Kui ülbelt, siis ei ole okei.
Kui sul on mingi teadaolev põhjus, miks laps võiks sind aidata (jalg haige vms), siis ei ole vastus ok.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Liigitaksin ebaviisakuse alla. Muidugi oleneb ka, mida antul hetkel tegite. Nt istute teleka ees mõlemad. Vaatate põnevat filmi ja sa avaldad sama soovi. Sel juhul on lapsel õigus, sest saadki seda ise teha.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik olenenb sellest, millise tooni ja viisakustasemega teenet palusid.
Aga samas pole ülbus ja ebaviisakus kuidagi enesekehtestamisega seotud nii, et ma arvan, su emal oli õigus…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Palusin endale tuua külmikust 1 jäätis. Laps ütles, et võid seda ka ise teha.

Tundus ebaviisakas. Kuidas teile tundub? Kas laps peaks täitma vanema palveid või kui vanem saab asjaga ise hakkama, peaks ta seda ise tegema?

Mõeldes oma lapsepõlvele, oleks ma sellise avalduse eest tappa saanud, sest see oleks olnud minu ema jaoks uskumatu ülbus.

Aga kui sa ise oleksid sama lauset sama hääletooniga oma lapsele öelnud? Minu meelest siiski kerge nähvamine on siin sees, kui seda lauset just suure väsimusega ei öelda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega ma ei oskagi seisukohta võtta. Olen öelnud ise küll lapsele nii, kui ta tahab teenindamist. Aga ma olen teda ikka ka väga palju teenindanud ja elu kergemaks teinud. Hommikusööki teinud ja teen edaspidigi(saaks ise ka hakkama), kooli viinud autoga(saaks ka ise mindud), toonud, läinud ostnud vajalikke asju poest, nt sirklit pisut enne 22 õhtul, pesnud ta riideid. Nende kõigi asjadega peaks ta oma 14aasta juures kõigega juba hakkama saama. Kõike seda oleks mu ema ka mulle etteladunud, kui palju ta minu heaks teinud on. Tüli oleks tulnud väga suur.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.07 23:17; 13.07 12:05; 13.07 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega ma ei oskagi seisukohta võtta. Olen öelnud ise küll lapsele nii, kui ta tahab teenindamist. Aga ma olen teda ikka ka väga palju teenindanud ja elu kergemaks teinud. Hommikusööki teinud ja teen edaspidigi(saaks ise ka hakkama), kooli viinud autoga(saaks ka ise mindud), toonud, läinud ostnud vajalikke asju poest, nt sirklit pisut enne 22 õhtul, pesnud ta riideid. Nende kõigi asjadega peaks ta oma 14aasta juures kõigega juba hakkama saama. Kõike seda oleks mu ema ka mulle etteladunud, kui palju ta minu heaks teinud on. Tüli oleks tulnud väga suur.

Kas sa pead oma lapsepõlve õnnelikuks? Kas sa tahad, et su lapsel oleks samasugune kodu kui sul oli?

Aga antud küsimus ja vastus sõltub ju väga kontekstist. Kui laps oli nt. külmkapist endale jäätist võtmas nagunii, siis läheb minu jaoks see ülbe nähvamise alla. Kui te mõlemad lösutasite diivanil teleka ees, siis miks oleks pidanud just laps end liigutama. Nii et ühest vastust teemaalgatuses oleva info põhjal anda ei saa.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei arva, et laps peaks alati vastuvaidlemata (või arutlemata) kõiki vanema palveid täitma. Tõsi, kui ma oma last tõesti ilusti palun midagi teha (sageli tagamõttega tema abivalmidust kasvatada), siis ta enamasti teebki hea meelega. Aga vahel vastab, et ei saa parasjagu, sest et see-ja-see… Siis olenevalt olukorrast ütlen, et hea küll, ma teen selle asja ise ära, või palun teda natukese aja pärast uuesti, kui see-ja-see on valmis või möödas.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen ka oma 6-aastast palunud mõnikord, et ta mulle midagi tooks. Mõnikord ta toob, mõnikord vastab, et too ise. Kui ta endale parajasti midagi toob ja sedasi mulle nähvab, siis on see ebaviisakas. Kui mõlemad mõnusalt diivanil laiskleme, siis ta ju tegelt ei pea jooksma mind teenindama. Jah, ma olen teda palju teenindanud, alates mähkmete vahetamisest, imetamisest, söötmisest kuni lasteaeda – kinno – trenni – sõbra sünnipäevale viimiseni aga seda oleks küll väga kohatu lapsele ette heita. Ta on minu laps ja seega on minu kohus teda teatud lukordades ja teatud ajani “teenindada” ja nii on. Tema võib mulle vastu tulla ja aidata aga eks see kas ta seda teeb sõltub juba sellest kuidas sa teda kasvatanud oled ja kuidas sa palud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sa pead oma lapsepõlve õnnelikuks? Kas sa tahad, et su lapsel oleks samasugune kodu kui sul oli?

Ma ei teagi nüüd, mida arvata. Kõik oli selgem küll. See mida ema ütles, tuli teha. Meeldis või ei meeldinud. aga kuna mulle ei meeldinud saada õiendada, siis ma pigem tegin nii nagu ema ütles.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.07 23:17; 13.07 12:05; 13.07 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega ma ei oskagi seisukohta võtta. Olen öelnud ise küll lapsele nii, kui ta tahab teenindamist. Aga ma olen teda ikka ka väga palju teenindanud ja elu kergemaks teinud. Hommikusööki teinud ja teen edaspidigi(saaks ise ka hakkama), kooli viinud autoga(saaks ka ise mindud), toonud, läinud ostnud vajalikke asju poest, nt sirklit pisut enne 22 õhtul, pesnud ta riideid. Nende kõigi asjadega peaks ta oma 14aasta juures kõigega juba hakkama saama. Kõike seda oleks mu ema ka mulle etteladunud, kui palju ta minu heaks teinud on. Tüli oleks tulnud väga suur.

Kas sa pead oma lapsepõlve õnnelikuks? Kas sa tahad, et su lapsel oleks samasugune kodu kui sul oli?

Mismoodi see lause nüüd siinse teemaga haakub? Et kui ema ei luba oma lapsel endaga ülbitseda, siis järelikult on selle lapse lapsepõlv väga õnnetu või?

Minu arvates peitub lapsepõlve õnnelikkus siiski milleski muus.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on ikka puhas ebaviisakus. Mitte mingi enesekehtestus.

+4
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selle ühe näite järgi ei saa küll lapse kohta midagi põhjapanevat öelda. Ammugi, et ema on lapsele ise täpselt samamoodi öelnud.
Vajalike asjade ostmine, sõidutamine jne on normaalsed tegevused, mida lapse eest hoolitsemisel/kasvatamisel teha. Mina ei oota otseselt nende eest lapselt justkui mingit vastuteenet ja teemaalgataja laps jõuab ka veel eluaeg teda… teenindada.
Nii ütleks üldiselt, aga see sirklijutt tuli tuttav, teemaalgataja oled seda varem mujalgi vist näiteks toonud? Lapsel meenus hilja õhtul, et homme sirklit vaja ja sina kohe jooksid poodi, samas tunned, et laps tänamatu ning sinu märterlikkust ei hinnata. Taolised on olukorrad, kus lapsele tuleb vastutamist ja enesekehtestamist (enda näitel) õpetada, mitte märterlikkuse eest muul ajal enda “teenindamist” nõuda. Kui kohustused ununevad, klaarigu seda laps – laenab sirkli sõbralt või koolist üheks päevaks ja peab seda ise ka õpetajale selgitama.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks oleks see ebaviisakus ja oleks tõesti väga üllatanud. Meie peres on normaalne, et tehakse teiste jaoks teeneid – pannakse tekk peale, tuuakse kohvi voodisse, viiakse õhtul autoga sõbra juurde, tullakse järgi jne. Olen koolitanud lapsi nii – käitu teistega nii nagu sooviksid sinuga käitumist.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teate, minu meelest on suhted ikka väga paigast ära ja liiga paljudes peredes. Siin nüüd emad arutavad tõsimeeli, et kui palju nemad lapsele ja kui palju laps temale ja kas on ikka võrdne ja kas ikka ühepalju. Ja et jumala pärast lapsele liiga ei tehtaks, et äkki ikka laps on emmet rohkem teenindanud kui emme last.

Laps on peres see, kes kuulab sõna. Nii ongi. Mitte vanemad ei tõmbu kohkunult tagasi, kui lapsuke suvatseb nina kirtsutada, vaid nad panevad oma sõna maksma. Kui vanemate sõna peres enam ei maksa – kas või seesama väike palve -, siis on see pere omadega p-s. Arvate, et teete lapsele suure teene ja õpetate talle õiglust, kui olete tema tallaalused ja käite mööda nööri, et lapse tuju mitte ära rikkuda?
Eksite. Normaalses peres, kus valitseb normaalne hierarhia ja subordinatsioon, tunnevad kõik ennast turvaliselt. Kui vanemad hakkavad lapse pilli järgi tantsima, saate närvilise ja igavesti rahuldamata türanni.
Pange oma lapsed sõna kuulama. Tehke neile see teene.

Üle mõistuse!

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teate, minu meelest on suhted ikka väga paigast ära ja liiga paljudes peredes. Siin nüüd emad arutavad tõsimeeli, et kui palju nemad lapsele ja kui palju laps temale ja kas on ikka võrdne ja kas ikka ühepalju. Ja et jumala pärast lapsele liiga ei tehtaks, et äkki ikka laps on emmet rohkem teenindanud kui emme last.

Laps on peres see, kes kuulab sõna. Nii ongi. Mitte vanemad ei tõmbu kohkunult tagasi, kui lapsuke suvatseb nina kirtsutada, vaid nad panevad oma sõna maksma. Kui vanemate sõna peres enam ei maksa – kas või seesama väike palve -, siis on see pere omadega p-s. Arvate, et teete lapsele suure teene ja õpetate talle õiglust, kui olete tema tallaalused ja käite mööda nööri, et lapse tuju mitte ära rikkuda?

Eksite. Normaalses peres, kus valitseb normaalne hierarhia ja subordinatsioon, tunnevad kõik ennast turvaliselt. Kui vanemad hakkavad lapse pilli järgi tantsima, saate närvilise ja igavesti rahuldamata türanni.

Pange oma lapsed sõna kuulama. Tehke neile see teene.

Üle mõistuse!

100 protsenti nõus. Omad lapsed juba suured ja ükski ei tundu muserdatud selle üle, et vanemad neil “end kehtestada” ei lubanud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks oleks see ebaviisakus ja oleks tõesti väga üllatanud. Meie peres on normaalne, et tehakse teiste jaoks teeneid – pannakse tekk peale, tuuakse kohvi voodisse, viiakse õhtul autoga sõbra juurde, tullakse järgi jne. Olen koolitanud lapsi nii – käitu teistega nii nagu sooviksid sinuga käitumist.

Meie peres samamoodi .

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega ma ei oskagi seisukohta võtta. Olen öelnud ise küll lapsele nii, kui ta tahab teenindamist. Aga ma olen teda ikka ka väga palju teenindanud ja elu kergemaks teinud. Hommikusööki teinud ja teen edaspidigi(saaks ise ka hakkama), kooli viinud autoga(saaks ka ise mindud), toonud, läinud ostnud vajalikke asju poest, nt sirklit pisut enne 22 õhtul, pesnud ta riideid. Nende kõigi asjadega peaks ta oma 14aasta juures kõigega juba hakkama saama. Kõike seda oleks mu ema ka mulle etteladunud, kui palju ta minu heaks teinud on. Tüli oleks tulnud väga suur.

mis sa sest lapsest muretsesid, kui loomulikke asjade eest suurt tänulikkust ootad??? see on elementaarne, et ema teeb lapsele süüa, peseb riideid jne.

samamoodi on normaalne, et ema saab ise külmikust jäätise kätte, mitte laps ei ole teenija. loomulikult võib paluda pereliikmel endale midagi tuua ja enamasti tuuakse ka, aga ei tasu solvuda, kui ise asud külmikust sama kaugel ning pereliige ei viitsi minna. juba vanarahvas ütles, et kel janu, sel jalad

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

normaalne vastus. laps ei ole ori.

kui sina lapse jaoks asju teeks, siis sellist vastust sa saanud ei oleks. aga sa vist oledki käsutaja.

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei kujuta ei enda, lapse ega kellegi teise puhul ette, et viisakat mõistlikku palvet ei täidetaks. Antud olukorras jääksin täiesti juhmi näoga istuma.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul oli kunagi isaga väga suur tüli. Ma olin siis 15. Meil eelnes põhikoolis tutipäevale lolituspäev, kui kõik võisid panna end nõmedalt riidesse. Tahtsin kanda amingeid ema vanu 60ndatest pärit kontskingi ja harjutasin vaibal nendega kõndimist (lakitud puitpõrandal ei tohtinud). Aasta oli siis 1998, meil oli juba 2 telerit – suur pere ja ühega oli alati tüli, eriti isaga. Üks õhtu olis iis tüli – isa vaatas köögis telerit, aga kuna elutoas keegi ei vaadanud, tahtis sinna minna. Aga no ei saanud ühtki sekundit jätta vaatamata ja käskis – just käskis, mitte ei palunud – mul teler ruttu käima panna juba elutoas (et kui ta köögist tuleb, sisi telekas juba käib). Ütlesin,e t ma ei saa, mul on kontsakingad jalas ja ei tohi põrandale astuda (ema ei lubanud, rikub lakitud põranda). Ja vot sellest tekkis ka suur tüli, et küll ma olen sõnakuulmatu jne. Ta iseg tahtis mind lüüa, unustas vist korraks, et ma olen juba pea naine tal vastas mitte väike lasp. Nii kui käe tõstis, tõstsin oma käe ka – siis sai aru, et vist läks liiale.

Mina arvan siiani, et seda palvet ma ei pidanud täitma lihtsalt seetõttu, et isa käskis. Päri snii ei ole, et lasp on sibi, kes peab kõike tegema, mida vanem ütleb. Lapsevanem peab ikak austuse välja teenima, laps ei pea oma vanemaid austama lihtsalt faktist, et keegi seksis kellegagi.

Üks asi on avnemate abistamine majapidamsitöödes jen. Muidugi kui ma parasjagu teen midagi ja palun lapsel midagi ulatada, mida ma ei saa ise võtta, siis ma eeldan, et ta teeb seda. Aga jäätise toomine – milline on tegevus, mille puhul ma ei sa aise jäätist tuua, aga see jäätis on hädavajalik?

Ahjaa, kui ma oma lapselt palun endala emidagi tuua, üles korjata, ulatada seetõttu,e t ma ise ei saa, sisi ma ütlengi “palun ulata …., mul on käed mustad” vmt. Ei ole keeruline.

Muideks, meil on kamehega olnud olukordi, kui istume õhtul diivanil ja ma ütlen “Too jäätist palun” ja mees vastab “ma ei viitsi, ma just istusin maha”. No ei solvu. Ma ei tea. Ärge olge nii õrnahingelised ja ärge otsige ilgal pool ebaviisakust, solvangut. Lapsed on palju vähem kahemõttelised kui täiskasvanud.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult on see ebaviisakus ja selle saab kõige paremini välja juurida, kui vastata samamoodi. Näiteks selgub õhtul, et lapsel on homseks tunniks midagi vaja, mida kodus ei ole ja tuleb poest osta. Laps palub, et ema läheks spetsiaalselt poodi seda ostma. Mina emana vastaksin rahulikul “Sa võid ka seda ise teha.” ja annaksin talle raha – las läheb ja toob. Või kui laps vaatab oma lemmikseriaali, parasjagu on põnev koht, ja laps palub, et ema talle klaasi vett toob. Vastaksin ka rahulikult, et sa võid seda ise teha.

Meie peres sellist käitumist ja haukumist ei ole, nagu teemaalgataja kirjeldas.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma just ütlesin nii oma lapsele, nii et miks ei võiks laps seda mulle öelda?

Võiolla sellpärast, et see jäätis (mida ka laps sööb) on ema raha eest ostetud ja ema poolt poest koju toodud?

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps on peres see, kes kuulab sõna. Nii ongi. Mitte vanemad ei tõmbu kohkunult tagasi, kui lapsuke suvatseb nina kirtsutada, vaid nad panevad oma sõna maksma. Kui vanemate sõna peres enam ei maksa – kas või seesama väike palve -, siis on see pere omadega p-s. Arvate, et teete lapsele suure teene ja õpetate talle õiglust, kui olete tema tallaalused ja käite mööda nööri, et lapse tuju mitte ära rikkuda?

Eksite. Normaalses peres, kus valitseb normaalne hierarhia ja subordinatsioon, tunnevad kõik ennast turvaliselt. Kui vanemad hakkavad lapse pilli järgi tantsima, saate närvilise ja igavesti rahuldamata türanni.

Pange oma lapsed sõna kuulama. Tehke neile see teene.

Üle mõistuse!

Jajah, nagu sõjaväes, eks. Mees on perekonna pea ja tema sõna kuulavad kõik, naine on järgmine ja siis tulevad lapsed vanuse järjekorras – normaalne hierarhia ja subordinatsioon. Alluvad tunnevad end turvaliselt, sest kõik otsused tehakse kõrgemalt poolt ja ise ei ole vaja midagi mõelda.
Aga tõsiselt rääkides – meil on täiesti tavaline, et küsimusele “Viitsid mulle … tuua?” järgneb vastus “Olgu, kohe toon.” Aga sama tavaline on see, et vastuseks on “Ma praegu ei viitsi.” Küsijaks ja vastajaks võivad olla nii vanemad kui ka lapsed, keegi ei solvu ja osutatud teenete üle arvestust ei pea.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Koolilaps lapse enesekehtestamine või ebaviisakus?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.