Esileht Koolilaps Lapse sõbrad ja kõhutunne

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Lapse sõbrad ja kõhutunne

Postitas:

Mu 13a laps leidis uued sõbrad. Olen neid näinud ja minu kõhutunne ütleb,et need pole head sõbrad. Nendega võib kaasneda pahandusi. Nii ütleb mu kõhutunne lihtsalt esmapilgul ja põgusal kohtumisel. Mul pole ühtegi argumenti, et nad oleks halvasti käitunud. Põhiline mis mind häirib, on see, et nad käivad omapead linnas ja trennis ei käi. Aga 13aastane võibki käia linnas, seal aega veeta sõpradega ja ega trenn pole ka kohustuslik. Ka on minu laps hakanud rohkem linnas aega veetma. Aga ka tema puhul võib öelda, et linnas olemine pole ju keelatud tegevus ja arvutis passimise asemel on see ehk isegi parem? Näeb rohkem pärisinimesi ja pärislapsi ja kogeb pärisolukordi, mitte vaid fb sõpru arvuti kaudu. Samas see teebki mulle muret, need jälle uued sõbrad linnast, kel on huvi vaid linnas aega veeta.
Nii et, kas usaldada kõhutunnet või oodata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sinu laps käib trennis? On tal muid huvisid, millega aega sisustada? Üldiselt võiks ja peaks lapsel siiski midagi olema, mis täidaks tühjaks jäävat aega kasulikult. Mõni laps suudab kodus ise oma aega mõttestatult kasutada, ei peagi kusagil ringis või trennis käima. Sihipäratu linnas tšillimine ja hängimine on aga küll üleliigsed tegevused. Päris paha on vaadata neid noortekampasid regulaarselt ostukeskustes pinkide peal lollusi tegemas. Nii harva kui ma ka neisse satun, siis alati on iga korruse peal neid. Ei ütleks, et sedasorti sotsialiseerumine kuidagi kasuks tuleks. Teismeline võib muidugi vastu vaielda, kuid ma pigem arvan, et eks ta mõistab isegi, kui rahulikult täiskasvanu kombel vestelda. Pigem ikka siis juba mõni ring lapsele otsida, kus ta ka sõpru leiaks. Seda, et uued sõbrad halvad on, ei saa ju öelda. Kuid üsna tõenäoliselt tuleb ka neid pahandusi ette, kui see linnatšill nende ainus tegevus on. Ja eks need tembud siis ju ka ajaga kasvavad. Lõpuks on linnas hängimine ja kambaga olemine tähtsam ka õppimisest. Ja nii ta läheb…
Otsi lapsele kooliväliseks ajaks tegevust, on minu soe soovitus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

13-aastaste linnas kolamist ma küll normaalseks tegevuseks ei pea, selleks käitegi tööl ja ise oma lapsi ei kasvata, et nad teie teenitud raha ostukeskustesse viia saaksid?
Tühi elu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.04 08:09; 18.04 11:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on sama vana laps. Linna peal niisama hängimine on keelatud. Parem istugu kasvõi kodus arvutis, kui linna peal niisama ilma mingi mõtteta aega veeta. Mine ise reede õhtul linna, vaata neid noorte kampu Viru keskuse juures. Vaatasin ühte noorte kampa. Toredad noored, poisid ja tüdrukud läbisegi. Neil on tõesti igav, mitte midagi teha ei ole, siis hakkab, keegi lööb kergelt vastu prügikasti, siis teine kõvemini, siis juba keegi proovib prügikasti tõsta jne. Neil on igav, nad lihtsalt otsivad tegevust ja ega sealt mingit tarka tegevust välja ei tule. Nii vaikselt hakkab see kooruma, algul väiksed ülemeelikused, siis juba suuremad jamad. Siis kambad norivad tüli teiste kampade vahel. Lapsel peab ikkagi olema mingi kooliväline tegevus, trennid või muud hobid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellised igavlevad noortekambad on ju aastasadu eksisteerinud ja igal pool. Ka maakohtades jalutavad noored õhtuti kambakesi koos. Mu sõbranna Sauelt rääkis, kuis tema 13 a tütar oli oma klassikaaslastega ehitanud metsaveerele onnikese, kus käidi siis koos.

Minu arvamus on, et parem käigu laps linna peal kui et vedeleb õhtud läbi arvutis. Elusate inimestega otsesuhtlus on ikkagi parem ja arendavam, kui tundide kaupa arvutis mingeid tapmismänge taguda. Ei maksa arvata, et kui noored omavahel koos, siis on neil kindlasti jube igav ja hakkavad prügikaste lõhkuma vms. Samamoodi ka täiskasvanud tulevad kokku ja räägivad omi jutte, nende lastele tundub see aga kohutavalt mõttetu ja igavana 🙂

Samas, kõhutunne on asi, mida tasub usaldada. Seega lähtuksin mina põhimõttest, usalda, aga kontrolli. Hoiaksin olukorral vaikselt silma peal. Kuni laps trennis käib ja kodutööd korralikult ära teeb, on veel ok.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellised igavlevad noortekambad on ju aastasadu eksisteerinud ja igal pool. Ka maakohtades jalutavad noored õhtuti kambakesi koos. Mu sõbranna Sauelt rääkis, kuis tema 13 a tütar oli oma klassikaaslastega ehitanud metsaveerele onnikese, kus käidi siis koos.

Minu arvamus on, et parem käigu laps linna peal kui et vedeleb õhtud läbi arvutis. Elusate inimestega otsesuhtlus on ikkagi parem ja arendavam, kui tundide kaupa arvutis mingeid tapmismänge taguda. Ei maksa arvata, et kui noored omavahel koos, siis on neil kindlasti jube igav ja hakkavad prügikaste lõhkuma vms. Samamoodi ka täiskasvanud tulevad kokku ja räägivad omi jutte, nende lastele tundub see aga kohutavalt mõttetu ja igavana ????

Samas, kõhutunne on asi, mida tasub usaldada. Seega lähtuksin mina põhimõttest, usalda, aga kontrolli. Hoiaksin olukorral vaikselt silma peal. Kuni laps trennis käib ja kodutööd korralikult ära teeb, on veel ok.

Su kõhutunne niigi vildakas juba eos, ära seda küll usalda palun.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.04 08:09; 18.04 11:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Usaldaks ilmselt kõhutunnet, et niisama kesklinnas passimine (ostukeskustes vms ja õhtuti) pole kõige mõistlikum tegevus oma lapsele (ma ei hakka otseselt tegema maha teiste ajaveetmisvormi). Oleneb lapse teistest ja neist uutest sõpradest (oleneb, kas lapsel on sõpru, kellega kohtuda ja kasvõi kinno minna ja kui tänaval aega veetvad lapsed need uued tegelikult on), võib-olla püüaks leida neile kompromissi tegevusteks või kohtadeks toas/õues (mis neile sobiks ja oleks mulle vastuvõetavam. Mingil määral midagi ka võimaldaksin, aga kontrolliks hoiaks silma peal ning sekkuks koheselt, kui oma lapsel hakkab olukord hakkab kiskuma.
Mu lapsel (ja lapse sõpradel) on siiski mingid huviringid, aga samas võib minu laps vanalinnas/kesklinnas käia (ja olla sõpradega) küll (aga pigem nädalavahetuse päeval või tööpäevaõhtul mõistlikul ajal). Vanalinn on meie jaoks olnud kogu aeg nö varu ajaveetmiskoht ning vaateplatvormidel, mööda vanalinna tänavaid liikumine, muuseumiskäik, mõnikord raamatupoest (Solarises pakkus huvi ka We Play, kus õpetati ka erinevaid lauamänge) läbihüppamine või kinos käik on täiesti lubatud tegevused. Mul on siiski ülevaade, mis plaanis ja kus piirkonnas viibivad ning enda liikumisring võib suvalisel ajahetkel lapsega (lapse sõpradega) ka ristuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me kolasime ka noortena linnas, sõitsime bussiga ringi, käisime kinos. Kas siis hea laps käib vaid trennis ja passib kodus? Ma ei hindaks kõrgemini last, kelle elu koosneb vaid trennidest ja ringidest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meenutusi ajast, kui arvuteid polnud. Kui lastemängudest olime välja kasvanud ja huviringi sellel nädalapäeval parasjagu polnud, siis oli sõbrannadega kambas ringilonkimine tavaline tegevus – kesklinnas me küll ei käinud, vaid oma kodupiirkonnas.

Mis me siis tegime? Tüüpiline tegevus oli jalgsi mööda tänavaid kellegi kodu poole lonkimine. Kui tollel oma tuba polnud – eelistatavalt siis, kui oli teada, et tema teisi pereliikmeid parasjagu kodus pole. Kui oli oma tuba – siis polnud lugu, võis ka keegi kodus olla. Mida me tegime? Sai istutud, räägitud, imetletud, kuidas teine on oma tuba või oma nurka voodi kohal (kellel oma tuba polnud) kujundanud, kuulatud, mis lugusid teine on raadiost kassetile lindistanud… Ilusama ilmaga istusime vahel hoovis puuriida peal päikese käes ja kõlgutasime jalgu. Tagantjärgi tundub, et teha ei olnudki ju õieti mitte midagi, lihtsalt ringilogelemine, aga kuidagi me aja täitsime ning mingeid pahandusi me ei teinud. Kuigi mõni täiskasvanu vaatas jõude olevat ja lõkerdavat teismeliste tüdrukute kampa kahtlustava näoga küll – mis meid tavaliselt rohkem lõkerdama ja omavahel sosistama ajas.

Õppimisega oli nii ja naa – samas kambas oli kohusetundlikke, kes lõpuks oma koju laekudes keskendusid õppimisele ja oli ka neid, kes eriti õppida ei viitsinud (aeg kulus hajameelselt aknast välja vaadates või teleka ees ilmselt) ja vedasid “kolmedega” põhikooli lõpuni. Esimesed läksid tugevatesse gümnaasiumitesse ja rihtisid edasiõppimisele, teised teadlikult kõige nõrgemetesse gümnaasiumitesse “kus eriti õppima ei pea” ning aeg hakkaks kuluma pidudele ja suhetele. Elud, mis kulgesid põhikooli ajal veel väga sarnaselt, samades huviringides käies ja samadel tänavatel jõlkudes (ainult õppeedukuses oli vahe), lahknesid gümnaasiumi ajal selgelt eri suundadesse.

Tänapäeval on vist see vahe, et kodud on privaatsemaks ja kinnisemaks muutunud ning kellegi pool kodus/hoovis konutamise on asendanud kesklinn, kaubanduskeskus?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Linn on ju nii üldine ja suur, Tallinna kesklinngi on ju hiigelsuur ja ainsad kohad, kus käia, pole ju ostukeskused. Eks põhiline ole ikka ju omavaheline suhtlemine ning uus info ja olukorrad, mille peale reageerida, midagi uut ette võtta. Aga põhiliselt ikkagi kuskil olemine, suhtlemine. Mis selles jalutamises, kuskil istumises halba on? Noortel pole ju veel oma elukohta, kuhu külalisi kutsuda, ja ainult oma toas (kus vanemad paratamatult ikkagi valvavad ja kuulavad) ju ka olla ei taha. Linn on lihtsalt see, kuhu alati minna saab, keegi ei keela ega piira, luba küsima ei pea, et seal olla. Pluss kui teisedki noored sealkandis liiguvad, siis suhtlus ongi ju sellises vanuses niivõrd oluline, et on loogiline, et eelistatakse piirkondi, kus suhtlusvõimalusi rohkem on.

Muidugi tasub silma peal hoida, kellega laps suhtleb jne, aga lihtsalt linnaskäimine ei ole küll iseeneses mingi ohtlik asi. Mina käisin nooremana linnas ringi, samamoodi ka nüüd kohtun sõpradega vahepeal lihtsalt linnas (kõigile mugav tulla-minna, tihti satutakse ka muudel põhjustel nagunii sinna) ja jalutame, ehk istume kuskil, poodides pigem ei viitsi enam käia, aga linn on lai ja tuleb väga erinevaid mõtteid, kuhu minna või kus jalutadagi, linna tundma õppida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei läheneks võimupositsioonilt, küll aga katsuks hoida ja kasvatada usalduslikku suhet ja lapse eneseusaldust. Just varateismelisele on kuulumine tähtis, isegi kui see tundub mõttetu. Võib-olla kui tõesti teaksin, et laps on nõrga iseloomuga, siis sekkuksin.

Ise lõin ühe “sõbranna” 13-aastaselt oma elust välja. Kui oleks keelatud suhelda või sunnitud millegi kasulikumaga aega täitma, oleks üsna kindlasti kauem aega läinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Koolilaps Lapse sõbrad ja kõhutunne

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.