Esileht Koolilaps Lapse sünnipäeval vähe külalisi

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 109 )

Teema: Lapse sünnipäeval vähe külalisi

Postitas:
Kägu

Paraku on see muutunud uueks normaalsuseks – pidasin ka 2 aastat tagasi lapse 7.sünnipäeva. Laps oli õhinas, kutsus terve rühma (ikkagi viimane aasta lasteaias ja meie jaoks esimene selline suur pidu, kuhu kõik olid kutsutud) – 22st kutsutut tuli kohale vaid 2. Ilmselt oldi selleks ajaks juba tüdinud (rühmas pidasid teised ka selliseid suuri sünnipäevi) ja meie jaoks jäi see ka viimaseks. Vahepeal on lapsel veel kaks sünnipäeva olnud (1.klassis ja 2.klassis), aga ta pole enam isegi sõpru kutsunud. Ei ole enam laste seas kombeks tervet klassi kutsuda ja ilmselt ka vanemad arvestavad sellega. Mina teen lapse soovide järgi: kui ta ei taha minna, siis ega ma sunni ka. Ja kui ta ei taha endale kedagi külla kutsuda, las siis olla nii.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil on üks kord juhtunud, et sünnipäevale tuli oodatust vähem. Mõistsin, et ju siis on ammendunud need suured peod. Edaspidi oleme teinud väiksemas ringis, kutsunud ainult lähemad sõbrad, kutsed personaalsed, vanematega kuupäev läbi räägitud jne. Milleks kogu klassi kutsuda üldse?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust ei ole mitteteatamine okei ja ise alati teatan, kuid kahjuks olen tähele pannud, et olen seejuures vähemus. Ma ei tea, miks see nii paljudele nii raske on…

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellise kogu rühmakutsumine lõppeb ära lasteaiaga, seda enne koroona ajastut. Hetkel tundub see lausa kriminaalne. Seda täiskavanu poolt, kes seda üldse korraldab.

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellise kogu rühmakutsumine lõppeb ära lasteaiaga, seda enne koroona ajastut. Hetkel tundub see lausa kriminaalne. Seda täiskavanu poolt, kes seda üldse korraldab.

Ma muidu nõus, et suurt pidu ise ei korraldaks praegu, aga kui peol on ainult oma klassi lapsed, kellega kooliski nagunii koos ollakse-siis mus see koolist erineb?

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja kirjutab, et klassis on 26 last, kellest 5 võttis vaevaks teatada ja 2 kohale tulla – st 18 pere peab jumala normaalseks olukorda, kus nad kutsele üldse ei reageeri?! Ok, saan aru 2-5, aga kuulge 18!?

Jaa, üks asi on arutelu kas praegusel ajal minna suurele peole või mitte, aga ausalt öeldes oleks mina ka nendes lapsevanemates pettunud – rohkem kui sünnipäevalaps ehk isegi.

Tõsti, mina ka imestan, kuidas inimesed on nii julmad.

Aga minu lapse 6. a sünnipäev, 10 aastat tagasi osutus samasuguseks. Ta kutsus kõik klassi tüdrukud, kellest kohale tuli 1 12-st, 1 teatas, et ei saa tulla. Õnneks olid ka 3 trennist kutsutud. Seega 15 kutsutu asemel oli pidu 4 külalisega. Kujutate ette lapse ja minu pettumust. Ja kõigile, kes tulid, ütlesin siiralt – ma väga tänan, et tulite!!

Mina alati viin lapse, isegi kui pole parim sõber, ükskõik kui ebamugav mulle ei tundu koht või kellaaeg. Olen muutnud enda plaane, et laps igal juhul läheks – just seetõttu, et võib olla on ta üks vähestest. Imelikul kombel kõigi teiste sünnipöevadel on alati aga olnud väga palju lapsi. Miks just minu lapsel nii halvasti läks – ei tea.

Nüüd 2. lapsel on 3 sünnipäeva ära jäänud, 2 koroona tõttu, 1 seetõttu, et ta vahetas lasteaia rühma ja teda ei kutsutud kordagi 6 kuu jooksul. Seetõttu ei hakanud tema pidu ka pidama suuremalt. Niiiii kurb aeg. Koju ta ei taha sõpru kutsuda, kuskil mängutoas aga 2-3 sõbraga, kes on trennist ja naabrilapsed, ju ei lähe.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kurb lugu ja lapsest kahju. Tunnistan, et ka mina leidsin lapse päeviku vahelt kutse (oli antud enne vaheaega), kui pidu oli ammu läbi.

Ei ole kunagi kutsunud tervet rühma/klassi, ikka kõik – mõned koolist, paar naabrilast, sugulaste/sõbrannade lapsed.  Terve klassi puhul tekib tõesti efekt, et laps ise võibolla ei taha minna klassiõe/klassivenna sünnipäevale, kellega ei suhtle või on mingi uu probleem ja ei näitagi kodus kutset. Neid  ebaõnnestumisi tervete klasside/lasteaiarühmade kokkukutsumisel on varem siis  kirjeldatud, siis võiks minna ajaloos tagasi, kus peole kutsuti ikka parimad sõbrad.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil oli aasta alguses juhus, kui kutsutud oli sünnipäevale kogu klass. Päeval jagas sünnipäevalaps koolis kommi ja õhtul oli pidu. Järgmine päev sai seesama sünnipäevalaps koolis kiirtestile 2 triipu. Kes kohtusid ainult koolis, jäid lihtsustatud karantiini (tollase korra järgu oleks 4 päeva pärast neg testiga kooli tagasi saanud), kes käisid ka sünnipäeval, saadeti 10 päevaks koju täielikku karantiini. Kuna ligi pooled klassist olid selles päris karantiinis, saadeti kogu klass distantsõppele.

Tänasel päeval on vist üldse nii, et haridusasutuse kontakti puhul polegi mingit karantiini enam. Iga muu kontakti puhul (nt sünnipäev) saavad mittevaktsineeritud ja mittepõdenud 7 päeva kodus passida. Mina ikka väga hoolega mõtlen, kas, millal ja kuhu oma lapsi luban. Mul on 3 last ja alates detsembri keskpaigast on olnud täpselt 4 sellist päeva, kui mitte ükski neist poleks parasjagu olnud (lihtsustatud) karantiinis. Nüüd on see covid meid lõpuks kätte saanud (2 kolmest on positiivse testi saanud, loodetavasti saab ka kolmas õige pea) ja mõneks ajaks peaks sellest karantiinindusest pääsema.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ikka väga hoolega mõtlen, kas, millal ja kuhu oma lapsi luban.

okei, arusaadav, et sa kardad, aga kas sa siis sellest kutsujale teada ka annad, et sinu laps ei osale?

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ikka väga hoolega mõtlen, kas, millal ja kuhu oma lapsi luban.

okei, arusaadav, et sa kardad, aga kas sa siis sellest kutsujale teada ka annad, et sinu laps ei osale?

Vastavalt sellele, mis kutsel kirjas on. Kui on kirjas “Osalemisest tetada…”, siis teatan ainult siis, kui osaleb, mittetulemisest ei teavita. Kui on kirjas “Osalemisest või mitteosalemisest teavitada…”, teavitan mõlemal juhul. Eks vahel ikka juhtub, et kutse on lapsel kuskile kotipõhja ununenud ja sünnipäevgi meelest läinud ja seetõttu on ka teavitamata jäänud.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ikka väga hoolega mõtlen, kas, millal ja kuhu oma lapsi luban.

okei, arusaadav, et sa kardad, aga kas sa siis sellest kutsujale teada ka annad, et sinu laps ei osale?

Vastavalt sellele, mis kutsel kirjas on. Kui on kirjas “Osalemisest tetada…”, siis teatan ainult siis, kui osaleb, mittetulemisest ei teavita. Kui on kirjas “Osalemisest või mitteosalemisest teavitada…”, teavitan mõlemal juhul. Eks vahel ikka juhtub, et kutse on lapsel kuskile kotipõhja ununenud ja sünnipäevgi meelest läinud ja seetõttu on ka teavitamata jäänud.

Lisaks veel, et koolilaste puhul olen ma lähtunud ka põhimõttest, et nad koolis omavahel suhtlevad ja lapse ülesanne on pöörata kutsujale tähelepanu: tänada kutse eest ja vabandada, kui ta sünnipäevale minna ei saa. See on vähim, mida sellises olukorras teha.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas kiusamine klassis on välistatud?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tervet klassi pole kunagi mõtet kutsuda ega ka ise kutset oodata. Keegi ei tunne end tõrjutuna, kui seda kutset ei saa. Sünnipäev olgu ikka ainult neile sõpradele, kellega tõesti suhtleb igapäevaselt ja läbisaamine on igapäevaselt väga hea.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ikka väga hoolega mõtlen, kas, millal ja kuhu oma lapsi luban.

okei, arusaadav, et sa kardad, aga kas sa siis sellest kutsujale teada ka annad, et sinu laps ei osale?

Vastavalt sellele, mis kutsel kirjas on. Kui on kirjas “Osalemisest tetada…”, siis teatan ainult siis, kui osaleb, mittetulemisest ei teavita. Kui on kirjas “Osalemisest või mitteosalemisest teavitada…”, teavitan mõlemal juhul. Eks vahel ikka juhtub, et kutse on lapsel kuskile kotipõhja ununenud ja sünnipäevgi meelest läinud ja seetõttu on ka teavitamata jäänud.

Lisaks veel, et koolilaste puhul olen ma lähtunud ka põhimõttest, et nad koolis omavahel suhtlevad ja lapse ülesanne on pöörata kutsujale tähelepanu: tänada kutse eest ja vabandada, kui ta sünnipäevale minna ei saa. See on vähim, mida sellises olukorras teha.

Samamoodi saab ka kutsuja koolis meelde tuletada, et tema sünnipäev on tulemas ja kas kõik ikka tulevad.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina pole ka aru saanud sellest trendist, et kutsun lapse sünnipäevale hästi palju külalisi, kogu rühma, kogu klassi, siis veel trennist ja suguvõsa takkapihta.  See jätab tõesti anonüümse kutse mulje ja tundub ebaoluline, kas minu laps seal osaleb või mitte. Kui sellise  kutse saan kusagile vanemate listi, siis pean õigeks seda kutset arutada koos lapsega, meile loen enamasti päeval tööl ja õhtuks võib see olla juba meelest läinud, et lapselt küsida kas soovib sinna minna ja kui on meeles isegi küsida, siis arvutis olen jälle järgmisel päeval ja siis võib ikka meelest minna.  Oma päris sõprade sünnipäevadest teavad lapsed ikka ise ka ja tulevad ise mulle õhinal rääkima, et sellel ja tollel on siis ja siis sünnipäev, kas ma ikka saan minna jne.

Ehk on mõistlik jah päev-paar enne sellist suurt sünnipäeva samas meililistis või kus iganes selle kutse esitasid, meeldetuletusmeil saata, et ülehomme Mari sünnipäev, palun andke teada, kes tulemas.

Mul kolm last ja mass-sünnipäevi pole korraldanud. Kutsuvad oma parimaid sõpru, kutsed on nimedega ja saadan nad igale konkreetsele lapsevanemale näiteks messengeri,  samas juba toimub ka edasine suhtlus, kas saab tulla, küsitakse kingisoove jne. Kuna kutsutuid pigem vähe, siis ei käi selline personaalne suhtlemine ka mulle üle jõu.  Suuremad koolilapsed küsivad ise juba oma sõpradelt üle, kas nood saavad tulla.

 

 

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan eespool öeldule, et ka kingituste tegemine on paras peavalu. Hea küll.. aastas 5-10 kingitust sõpradele, kelle huvisid laps teab, kannatab ära, aga mõelda välja 24 kingitust aastas (pluss lisaks klassivälised sünnipäevad) oleks liig.. eriti, kui minu laps sünnipäevalisest suurt midagi ei tea.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan eespool öeldule, et ka kingituste tegemine on paras peavalu. Hea küll.. aastas 5-10 kingitust sõpradele, kelle huvisid laps teab, kannatab ära, aga mõelda välja 24 kingitust aastas (pluss lisaks klassivälised sünnipäevad) oleks liig.. eriti, kui minu laps sünnipäevalisest suurt midagi ei tea.

Mass-sünnipäevadelt ei oodatagi mõttega tehtud kingitusi, vaid ikka ümbrikke.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Algkoolis õppiv laps pidas sünnipäeva, kuhu kutsus kõik klassikaaslased, kellest kohale tuli ainult kaks tükki. Laps oli väga õnnetu, ütles et kõik vihkavad teda. Laps viis kõigile koolis kutse ning rohkem infot saatsin E-kooli kaudu tervele klassile. Mittetulemisest teatas vaid 5 perekonda.

Kas teie küsiksite teistelt vanematelt, miks otsustati mitte tulla? Mulle tundub see kuidagi meeleheitlik aga samas on väga kurb oma last nii õnnetuna näha. Kuidas teda aidata?

Loomulikult küsiksin vanematelt, miks ei tuldud. Kellelt siis veel? Uuriksin ka seda, miks laps arvab/tunneb, et kõik lapsed klassis teda vihkavad. Seal taga peab midagi ikka olema, kui sisuliselt terve klass boikoteerib. Mis on halba tagasiside küsimises?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust pole ka mõtet mitteteatamist kohustuslikuks teha. Arusaadav ju, et kui teatud kokkulepitud kuupäevaks, mis kutsel ka märgitud, pole tulekust teatatud, et ei tulda. Sellest suurt poleemikat teha pole vaja. Pigem tuleb välja uurida mittetuleku põhjus. Kui ise midagi ei küsi, näitad hoopis ise hoolimatust peole kutsutud külaliste osas, et saatsid kutse nagu ehku peale, aga polnud ka suurt lugu, kui keegi ei tulnudki.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii kurb on selliseid lugusid lugeda.
Palju on juba öeldud, mõned mõtted lisaks. Nagu varasemalt selliste teemade juures, kogu rühma/klassi kutsumine käib kiusamisvaba klassi põhimõtete hulka. Ma arvan, et see on tore püüd välistada kellegi kõrvalejätmist, aga samas tundub tõesti, et oma aja ära elanud komme, eriti kooliklassides ja ei täida enam oma eesmärki.
Kutsele mittevastamine saab alguses sõna otseses mõttes lastetoast, kodust. Siingi teemast näha, et täiesti muretult unustatakse lapse kaaslase saadetud kutse ja jäetakse vastamata. Mujal maailmas on ammusest ajast harjunud RSVP komme, see on tavaline viisakus, et kui kutsutakse, siis ka vastad, kas tuled või ei.
Vastamata jätmine on justkui keegi räägiks sinuga ja sa ei tee väljagi. Teisisõnu -mühaklik.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen viimased 2 aastat laste sünnipäevi enda kodus pidanud (nagu meie endi lapsepõlveski oli). Lapsed praegu siis 5. ja 7. klass. Ongi kutsunud 4-6 lähemat sõpra ja soovijad saavad ka ööseks jääda. Endal on küll päris väsitav päev, aga lapsed on väga rahul olnud ja naljalt keegi tulemata ei jäta,

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin kõik (no enam-vähem) üritavad TA-d nui neljaks uskuma panna, et olukorras, kus 26 kutsutust tuli kohale kõigest 2, pole mitte midagi isiklikku. Ma ei usu seda.

Enda lapsed on juba teismelised, mängutubade sünnipäevad, ja kogu klassi või enamuse klassi kutsumise komme on sellega seoses värskelt möödas. Mäletan siiani, kui oma lapse sünnipäevale saabus 13 kutsutust vaid 2 last. See oli lapse elu kõige kurvem sünnipäev, õhtul voodis tütar nuttis ja ma tundsin end teda lohutades lihtsalt abituna.

Ka ma ise  olin kurb ja pettunud: olin tahtnud lapsele toredat pidu; kogunud raha, et üürida populaarne mängutuba, valmistanud suures koguses laste lemmikumaid näkse, näinud palju vaeva. Kutsed olin saatnud mitu korda ja igat moodi – paar nädalat enne paberkandjal kaartidena, üle-eelmisel päeval vanematele meili teel meeldetuletustena. Ainult 2 vanemat vaevus teatama, et ei tule.

Alles pool aastat hiljem koorus pooljuhuslikult arenguvestluses välja, et lapsel oli just enne oma sünnipäeva tekkinud konflikt klassi liidriga. Selle info saanuna vestlesin (nagu poolkogemata, delikaatselt) paari klassikaaslasega – ja selguski, et liider oli andnud korralduse minu lapse sünnipäeva boikoteerida.

Nii et minu jaoks on need sünnipäevad teatud mõttes justkui indikaatorid, mis selgelt ja halastamatult näitavad ära lapse seisundi klassikollektiivis. Laps tihtipeale ei taha kodus rääkida, kui tal midagi halvasti on. Jah, loomulikult on pandeemia aeg vähendanud suurte sünnipäevade populaarsust ja seetõttu on nii mõnigi laps pidanud koju jääma. Kuid mitte 20+ last korraga.

Mina TA asemel prooviks nüüd ettevaatlikult ja delikaatselt pisut maad kuulata ja uurida, mis lapsel klassis “viltu” on. Võib proovida lapselt sobival hetkel uurida, võib vestelda õpetajaga, võib mõne tuttavama lapsevanemaga või külla mängima tulnud klassikaaslasega ääri-veeri juttu teha. Pea liiva alla peitmine ja kõiges ainuüksi koroona-tondi nägemine ei ole lahendus, kui v-o peaks tegelema koolis olevate probleemidega.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka võib selliseid probleeme tulla, lapsed ju alles õpivad seda sotsiaalset elu. Ma arvan, et lahendus ongi see, et kutsutakse päriselt head sõbrad. Siis võib kasvõi kahe klassi liidriga tülli minna 🙂 ma leian, et kõiki lastevahelisi konflikte ei peagi täiskasvanud tõttama lahendama (toonitan, et oleneb konflikti suurusjärgust!).

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siis võib kasvõi kahe klassi liidriga tülli minna ???? ma leian, et kõiki lastevahelisi konflikte ei peagi täiskasvanud tõttama lahendama

VÕib tõesti naljakas tunduda, aga… laste maailmas võib kiusamine olla isegi ilma suurema tahteta karm ja armutu. Ja lapsed ei oska seda ise õiglaselt ja õigesti lahendada, neil puudub vastav elukogemus ja empaatiavõime. Ei tea, mida sa “konflikti suurusjärgu” all silmas pidasid, aga vanemad peaksid kindlasti need olukorrad kontrolli alla võtma pigem varem kui hiljem.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka võib selliseid probleeme tulla, lapsed ju alles õpivad seda sotsiaalset elu. Ma arvan, et lahendus ongi see, et kutsutakse päriselt head sõbrad. Siis võib kasvõi kahe klassi liidriga tülli minna ???? ma leian, et kõiki lastevahelisi konflikte ei peagi täiskasvanud tõttama lahendama (toonitan, et oleneb konflikti suurusjärgust!).

Lapsed ei oska teatud asju ise lahendada. Ka omavahelised suhted saab korda paremini täiskasvanute abiga.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii kurb on selliseid lugusid lugeda.

Palju on juba öeldud, mõned mõtted lisaks. Nagu varasemalt selliste teemade juures, kogu rühma/klassi kutsumine käib kiusamisvaba klassi põhimõtete hulka. Ma arvan, et see on tore püüd välistada kellegi kõrvalejätmist, aga samas tundub tõesti, et oma aja ära elanud komme, eriti kooliklassides ja ei täida enam oma eesmärki.

Kutsele mittevastamine saab alguses sõna otseses mõttes lastetoast, kodust. Siingi teemast näha, et täiesti muretult unustatakse lapse kaaslase saadetud kutse ja jäetakse vastamata. Mujal maailmas on ammusest ajast harjunud RSVP komme, see on tavaline viisakus, et kui kutsutakse, siis ka vastad, kas tuled või ei.

Vastamata jätmine on justkui keegi räägiks sinuga ja sa ei tee väljagi. Teisisõnu -mühaklik.

Jälle keskendume valele asjale? Mitte see pole ju siin oluline, et ei teatatud, vaid see, miks ei tuldud.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jälle keskendume valele asjale? Mitte see pole ju siin oluline, et ei teatatud, vaid see, miks ei tuldud.

Saan aru, et suudad, vaid ühte nüanssi korraga tajuda. Meie ei tea ju, miks ei tuldud, aga lisaks sellele küsimusele, on siin teemas palju arutatud, miks üldse kogu klassi kutsuda, kas peab vastama jne

+1
-2
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Jälle keskendume valele asjale? Mitte see pole ju siin oluline, et ei teatatud, vaid see, miks ei tuldud.

Saan aru, et suudad, vaid ühte nüanssi korraga tajuda. Meie ei tea ju, miks ei tuldud, aga lisaks sellele küsimusele, on siin teemas palju arutatud, miks üldse kogu klassi kutsuda, kas peab vastama jne

Saan aru, et sinu jaoks on kõige olulisem saada see RSVP kätte ja asi ants. Siin on aga mitmetahulisem teema.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Saan aru, et sinu jaoks on kõige olulisem saada see RSVP kätte ja asi ants. Siin on aga mitmetahulisem teema.

Omast arust viitasin, et väga palju vastuseid on juba antud ja lisan vaid selles osas, mida veel pole puudutatud. Ma ei hakka teemat risustama, et korrata samu mõtteid, mis eelnevalt juba mitu korda välja öeldud on. Mis sa norid?

+1
-2
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Esimeses klassis terve klassi kutsumine on väga tänuväärt, kui seda osatakse õigesti hinnata. Sõprussuhted alles kujunevad. Praegu pole mõtet küsida, miks ei teatanud. Edaspidi helista ise üle ja küsi, kas on kutse kätte saanud, kas tuleb? Kutse unustamine koti põhja võib olla üks põhjus nendel udupeadel.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 109 )


Esileht Koolilaps Lapse sünnipäeval vähe külalisi