Esileht Koolilaps Lapse tervisega suur mure- toidutalumatus, jämesoolepõletik.

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 46 )

Teema: Lapse tervisega suur mure- toidutalumatus, jämesoolepõletik.

Postitas:

Tere!

Minu 7.aastasel tütrel on ligi 2 kuud olnud kummalised tervisemured. Kõik algas novembri alguses, üsna äkki, ilma igasuguse nähtava põhjuseta. Ühel koolipäeva hommikul ärkas laps ülesse ja kurtis üldist halba enesetunnet, oli isutu ja lössis olemisega, jäi sel päeval koolist koju. Selline oleks kestis 3 päeva, kuniks möödus justkui iseenesest. 5 päeva oli kõik korras ja siis hakkas kõik otsast peale, laps helistas mulle keset koolipäeva, et temal on nii paha olla, kõht valutab ja pea käib ringi, et kas ma saan talle järgi tulla. Tõingi lapse koju, kus ta kohe pikali läks ja sinna õhtuni jäi. Ja jälle kestis see kõik paar-kolm päeva, sel korral helistasin ka arstile, kes ütles, et laps vb lihtsalt väsinud, et andku ma talle puhkust ja et kui veel kordub, siis teeme analüüsid.

Kõik korduski ca nädala pärast, lisandus ka tugev peavalu ja sel korral tõusis tütrel ka väike palavik, mis kõikus 37,2-37,5 vahel ca kaks päeva. Arsti juurde saime aja uue nädala alguses, selleks hetkeks olid sümptomid taandunud ja laps tundis end hästi. Arst tegi uriinianalüüsi, väljaheite ja CRV proovi, CRV oli 19, ehk organismis väike põletik, muu oli korras. Arst soovitas lapse nädalaks koju jätta ja vaadata, kas olukord kordub, kui kordub, siis kohe uuesti arstile ja uus CRV proov, et näha kas põletikunäit tõuseb. Jõudsime arsti juurest koju, kui laps äkki maja ees oksendas ja ütles, et tal on kõhus nii suured valud ja üldse ei jõua püsti seista. Võtsin ta sülle ja tassisin voodisse, kus ta kohe magama jäi. Kuna selleks päevaks oli arsti vastuvõtt lõppenud, pidasin plaani arstile hommikul helistada. Aga öösel kiskus olukord juba üsna hulluks, lapsel olid meeletud kõhuvalud, oksendas vahet pidamata ja lisaks tekkisid tal tohutud külmavärinad, kraadiklaas näitas 39,3, niiet sõitsime kohe EMOsse. Seal tehti talle ultraheli, välistati pimesool ja pandi kanüül NaCl -ga, öeldi, et nad ei oska praegu midagi öelda, veresete on 59, aga muud analüüsid korras. Arvasid, et kas tugev viirus või midagi kuseteedega, et lapsed võivad oksendada ka neeruvaagnapõletiku korral. Jäime ööseks haiglasse, hommikul tuli lastearst vaatama ja ütles, et soovib teha uued analüüsid, katsus tütre kõhtu ja ütles, et kõht on ebatavaliselt kõva, et kardab, et võib olla kõhus lahtist vedelikku, mis viitab tugevale põletikule kõhuõõnes. Lapse kõht tursus õhtuks ülesse nagu õhupall ja valud olid sellised, et laps ainult nuttis, oksendamine oli küll lakanud ja palavik maha võetud, kuid muidu oli lapse olemine väga halb, veresete oli selleks hetkeks 170. Järgmisel hommikul saime analüüside vastused, kus selgus, et vedelikku ei ole (mis on hea!), kuid lapse kõhus on üüratul hulgal gaase ja kõht on täis põletikukoldeid, mis viitab tugevale allergilise reaktsioonile, ehk lapsel on mingi toiduaine vastu selline talumatus, mis seda olukorda tekitab. Lapsele süstiti sütt ja mingit ainet, mis gaasid lahustaks ja lasti meid koju taastuma, karmi käsuga süüa esialgu ainult veega keedetud riisiputru ja juua keedetud vett. Niimoodi 2 nädalat, et organism saaks taastuda ja siis tasapisi hakkasin toiduaineid lisama, et saaks aru, milles see talumatus väljendub.

Nädala laps üksnes taastus, kõht läks normaalsuurusesse tagasi ja enesetunne oli ka parem. Kolm nädalat katsetasime erinevaid toiduaineid, et saaks teada, mis see siis on, mis seda kõike talle teeb, kuid tulutult, üksi komponent ei andnud piisavat reaktsooni, kuid samas vaevused ka ei kadunud. Tänaseks on haiglas olekust möödas natuke üle kuu ja arstid laiutavad käsi, sest lapse veri ei lähe normi, tal on organismis pidev põletikuline protsess, crv kõigub 18 ja 26 vahel. Kõhuvalud on hootised ja erineva tugevusega, aegajalt esineb ka oksendamist ja viimasel ajal ka kõhulahtisust, palavikku ei ole peale haiglas olekut enam olnud. Lisandunud on ka tugev kõhulahtisus, mis tekib hetkega ja ikka nii, et voolab lihtsalt kui vesi, lisaks ka toidutagasiheide, ehk peale söömist tekib lapsel puhitus ja magu ajab toitu üles, aegajalt läheb see üle 1-kordseks oksendamiseks. Sööme ainult keedetud toiduaineid, väldime laktoosi, nisu, tsitruselisi ja ka muna, mis on kõige tugevamad allergeenid.

Eelmisel nädalal oli laps 2 päeva haiglas uuringutel, kus tehti talle ka sonograafia, gastroskoopia, et välistada eriti koledad haigused. Kõik oli õnneks korras, peale selle, et jämesool on põletikuline, mis talle kõiki neid vaevuseid ka toodab, aga keegi ei saa aru, millest see jämesoolepõletik tekkis ja kuidas seda ravida.

Laps on võtnud alla 7 kg ja näeb üsna närb välja, koolis pole ta ligi 1,5 kuud käia saanud, kuna iial ei tea, millal kõht üles tursub, valuhoog tuleb ja kõhu totaalselt lahti lööb. Olen kaalunud juba arsti vahetamist ja ka alternatiivmeditsiinipoole pöördumist, sest ausalt öeldes, on meie kõigi mõistus otsas, mis ometi lapsele seda kõike põhjustab.

Nüüd sellel nädalal on olnud kaks korda sellist olukorda, kus lapse kõht hetkega paiste läheb, suure valu sisse lööb, niiet laps läks näost valgeks ja siis sama äkki lööb kõhu nii lahti, et wc-sse ei jõua ja kõik mööda jalgu lihtsalt alla voolab. Peale seda saabub ka kergendus ja vappekülm, viimasel korral oli lapse temperatuur vaid 35,3 peale seda. Esmaspäeval, kui see olukord oli, sõi laps ühe ampsu mustikakisselli, mis keedetud kitsepiimaga, tundis end enne üsna hästi, võttis selle ampsu ära ja korraga mu silme alla hakkas kõht mürisema, kolisema ja paisuma, sisse lõi tohutu valu, niiet laps end põrandale pikali viskas ja kõhust kinni haaras, see kestis ca 5 minutit, laps nuttis lohutamatult, üritasin kõhtu masseerida ja siis kohe varsti lõigi kaane eest ja kõik pahises välja. Ja nüüd eile kordus see uuesti, ainult, et toiduks oli veega keedetud riisipuder ja nö hoo algus oli erinev. Laps sõi umbes pool kaussi seda putru, äkki ütles, et tal hakkas pea hirmsasti valutama, küsisin, kas ta tahab pikali minna, talutasin ta diivanile, kui korraga laps haaras kõhust, mis äkki kivikõvaks läks, tursus (vähem kui esmaspäeval), valuhoog kestis ca 2 minutit, siis andis järele, tursumine jäi, laps küsis juua, andsin, korraga lõi kaane alt ja kõik jälle pahises välja, ainult vedel rohekas vesi.

 

Kas keegi on midagi sarnast kogenud ja oskab mind aidata, suunata?!

+10
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.12 23:11; 27.12 19:43; 30.12 00:23; 30.12 19:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis nõu perearst annab? Kodus ju ei lähe midagi paremaks, seda juba ise näed. Ise ilmselt helistaksin kiirabisse või viiksin laste emosse. Kasvõi teise maakonda viiksin, aga ma ei suudaks lapse kannatusi pealt vaadata ega oodata, et mis saab.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ainult üks küsimus.

Kas helikobakter on tal kontrollitud?

Mul endal on kogemus, et kõht oli iga jumala päev lahti, meeletud gaasid olid isegi riisist jne. Kannatasin 1,5 aastat. Maovaevusi samas ei olnud, mis sellele tüüpiliseks peetakse. (Samas kui tal on oksendamine, on ka maos jama justkui.)

Oma kogemuse põhjal ei oska muud aidata, kui et kontrollige helikobakteri olemsolu, kui seda pole seni tehtud. Mõni organism reageerib sellele väga ägedalt (ei ole tüüpiline kõrvetised ja kerged maovalud vaid hoopis tõsisem). Või mingi raske bakteriaalne värk see peab olema lihtsalt… Nõudke veel põhjalikumaid uuringuid, kui see on võimalik.

Jõudu ja jaksu ja parimad soovid teile teele. See on nii raske, kui lapsel sellised probleemid.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.12 00:53; 27.12 00:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas ta üldse selle saaga vältel mingeid antibiootikume võtnud on? Kui antibiootikumid aitavad, kasvõi ainult ravi ajal, peab see olema bakteriaalne. Kas on tehtud analüüsid kõikvõimalikele bakteritele roojast? Verest? (Kas ise digiloost saad aru, mis analüüsid on tehtud?)

Kas tal enne seda jama oli mingeidki vihjeid toidutalumatusele? Suuri probleeme seedimisega (ma siin ei mõtle ajutisi, mis igaühel vahel on)?

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.12 00:53; 27.12 00:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tartus Oivi Uibo on hea laste gastroenteroloog. Küsi saatekiri ja pane aeg. Järjekord võib pikk olla, aga soovitan aja ära panna.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tead, kustuta või korrigeeri seda haiglakirjeldust. Seda on ikka päris valus lugeda. Ma saan aru, et teema on sinu jaoks võõras, aga need kirjeldused on ikka täitsa mööda. Siin käib ka meedikuid lugemas ja mul on väga kahju, et arst pole sulle asju niimoodi selgitanud või pole sa ise infole nii vastuvõtlik olnud (arusaadav, mure on ju suur!), et kõigest õigesti aru saada.

Su lapsel on (jäme)soolepõletik. Selline kõhuvalu ega -lahtisus pole normaalne. Pöördu tagasi haiglasse. Kui vaja, hakatakse  last veeni kaudu toitma, et ta soolestik saaks rahu ja paraneda. Alternatiivmeditsiini peale mõtleminegi on minu meelest kuritegu praeguses olukorras.

Mõni haigus võtabki aega, et täielikult avalduda. Kõik diagnoosid ei tule kohe esimeste uuringute järel. Esimesena mõtlevad arstid enamlevinud haigustele. Kui vaevused ei taandu, siis hakatakse harvem levinud haigustele mõtlema. Raviarst peab teadma, et vaevused jätkuvad, siis on tal rohkem infot, millele tugineda ja edasisi uuringuid teha. Tallinnas on samuti väga suurepäraseid laste-gastroenterolooge.

Kas koloskoopia on tehtud? Kas biopsia on võetud? Või millel see jämesoole põletiku hüpotees tugineb?

+6
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 27.12 13:04; 30.12 06:51; 30.12 18:29; 01.01 12:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sool on nii üles ärritatud, siis võib mis iganes asi järjekordse ataki põhjustada, see ei anna enam adekvaatset infot talumatuse kohta. Igasugu piima väldiks täiesti, ka kitsepiima.

Kas laps mingit ravi on üldse saanud? Põletikulisi soolehaigusi ravitakse muidu esmalt ravimitega- ab, hormoonravi jne. Mina pöörduks uuesti arsti poole, kodus te sellist oljkorda oma vahenditega ei lahenda. Kindlasti on edasised uuringud vajalikud, et diagnoos saada.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kolm nädalat katsetasid erinevaid toiduaineid… kas anti täpselt juhised mida ja kuidas katsetada? Mulle tundub, et kolm nädalat on liiga lühike aeg erinevate toiduainete katsetamiseks. Samuti, kas juba tõesti nädal peale riisi-vee dieeti lubati hakata erinevaid toite katsetama? Põletik läks küll korraks alla, aga soolestik selle lühikese ajaga korda ju ei saanud ja nii polnud minu meelest ka katsetamisel suuremat mõtet, sest ega toidutalumatuse reaktsioon tule nii kiirelt kui näiteks õietolmuallergia avaldumine peale õietolmu sissehingamist. Samuti läheb reaktsiooni taandumiseks kauem aega. Kolme nädalaga oleks saanud maksimaalselt 2-3 toiduainet ära testida… Minu arusaama järgi (kogemused beebide toidutalumatuse ja -allergiatega).

Samuti küsin minagi, et kas infektsioonid on välistatud?

Lisaks, mu lähedasel oli peensoole ülemise osa põletik teadmata põhjusel (jäigi põhjus tuvastamata, sest kadus mingi aeg ära) ja see ägenes alati nii teatud toitude kui teatud temperatuuriga toitude söömisel. Temal mõjus külm ja isegi jahedapoolne väga ärritavalt. Kuni põletik püsis, tuli reaktsioon väikesest suutäiestki ja kiiresti, olid ka tohutud valud. Kui ärritajaid õnnestus vältida, siis põletik taandus, kuid normaalne enesetunne oli petlik, sest kuigi põletik oli väiksem, polnud see siiski veel kuhugi kadunud. Võttis kuid peale viimast ägenemist, et terveks saada. Arstid tuvastasid tal põletiku, aga tekkepõhjus jäigi lahtiseks. Nüüd võib ta ka pisut jäätist süüa, kuigi paljud toidud on endiselt teiste soolestiku hädade tõttu sobimatud. Korra hiljem tekkis tal veel samalaadne põletik, aga siis juba tundis kohe ära, et sama asi ja sai kiiresti lahti.

Kuna mul on peres mitmed seedesüsteemi hädade käes vaevlejad, siis tean, et kahjuks ei ole sellel alal kõik arstid piisavalt pädevad. No ei teki seda õiget seost nii lihtsalt, ju ongi diagnoosimine keeruline ja võibolla meie arstiõpe ei käsitle või varasemalt ei käsitlenud neid teemasid piisavalt põhjalikult (äkki pole ideaalseid õppejõudusidki? Eesti ju väike). Nii et kindlasti soovitan pöörduda ka teise ja võibolla kolmandagi arsti poole, hea oleks, kui ka teise haiglasse. Kindlasti on vaja veel täiendavaid uuringuid. Esmalt aga pöördu tagasi selle arsti juurde, kes last ravis ja arutage praegust seisu. Esmalt tuleks olukord jälle stabiilseks saada ja siis saab edasi mõelda, mida veel proovida. Samal ajal võib juba aja panna ka kellegi teise juurde.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.12 15:49; 29.12 14:18; 30.12 19:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ainult üks küsimus. Kas helikobakter on tal kontrollitud? Mul endal on kogemus, et kõht oli iga jumala päev lahti, meeletud gaasid olid isegi riisist jne. Kannatasin 1,5 aastat. Maovaevusi samas ei olnud, mis sellele tüüpiliseks peetakse. (Samas kui tal on oksendamine, on ka maos jama justkui.) Oma kogemuse põhjal ei oska muud aidata, kui et kontrollige helikobakteri olemsolu, kui seda pole seni tehtud. Mõni organism reageerib sellele väga ägedalt (ei ole tüüpiline kõrvetised ja kerged maovalud vaid hoopis tõsisem). Või mingi raske bakteriaalne värk see peab olema lihtsalt… Nõudke veel põhjalikumaid uuringuid, kui see on võimalik. Jõudu ja jaksu ja parimad soovid teile teele. See on nii raske, kui lapsel sellised probleemid.

gastroskoopia talle tehti, mu teada võetakse siis alati ka helikobakteri proov. heliko pesitseb maos, see ei tekita jämesoolepõletikku.
soolestik on väga tihedalt seotud immuunsusega, ma laseks teha ka immuunnäitajate analüüsid, sest ka immuunpuudulikkus võib tekitada mõistmatuid soolestikuprobleeme

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.12 17:32; 30.12 19:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan vastukaja eest!

 

Helikobakteri proov on võetud ja oli negatiivne.

Antibiootikume manustati esimese haiglas oleku ajal, aga kuna ei saadud aru, millest põletik on tekkinud, ei osatud ka peale laia spektri AB-de midagi konkreetset talle anda, tundus, et selle mõju oli lühike.

Homme helistan kindlasti uuesti last haiglas ravinud arstile ja räägin, kuidas lapsel läinud on.

Uuringutele saab ikka suunata ju arst, kui tema andis käsu toitumist jälgida ja tasapisi erinevaid toitaineid proovida, siis nii ka toimisime.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.12 23:11; 27.12 19:43; 30.12 00:23; 30.12 19:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli lapsena jämesoolepõletik, tekkis sapipõie väärarengu tõttu, väga hull oli, mäletan, et veetsin 10-aastaselt 2 kuud haiglas , hiljem aastaid pidin vaatama, mida ja kuidas söön. Aga kuna see toimus sügaval nõukaajal, siis väga täpselt ravi ei mäleta, krõbistasin kõvasti tablette ja peamine toit oli kummelitee kuivikutega, ega eriti midagi süüa ei saanud. Põhjust ei tea siiani ja hiljem kasvasin sellest välja, sapp lõigati ka välja. Küll aga tean, et minu paranemises mängis suurt rolli hea gastroenteroloog, kes minuga tõsiselt ja pikalt tegeles. Sinu lapse olukord on tõepoolest üllatavalt kiiresti nii keerukaks kerinud. Soovitan pöörduda mõne teise arsti poole, teise arvamuse saamiseks. Praegustest gastroenteroloogidest julgeks soovitada dr Suurmaad, kuigi kas ta lastega tegeleb, raske öelda. Soovin jõudu ja meelekindlust.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis imerohi see riisipuder on? Paljud ei talu ju sedagi. Vabalt võib asi selles olla. Saan aru, et midagi peab sööma, aga kitsepiima jätaksin kindlasti välja ja kui riisipudru söömine pole tulemust andnud, siis sellega ka enam ei katsetaks.

Miinustage terviseks, aga pöörduksin ühtlasi homöopaat Elery Tammemägi poole, kel on selle teemaga kogemusi. Ise elan Prantsusmaal ja siin saadab perearst homöopaadi juurde ja haigekassa tasub. Põhjusega – see aitab tihtipeale efektiivsemalt kui tavameditsiin.

Ja kindlasti palju vedelikke tarbida. Nii palju kui ta suudab. Ehk talub puljongit? Palju jõudu teile!

+3
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsele suudeti panna õige diagnoos (Crohni tõbi) ja ravi alles pärast mitme kuu pikkust pendeldamist erinevate arstide ja lastehaigla vahet. Kuna see haigus pole selles vanuses tavaline, siis uuriti esmalt kõike muud kui seda. Meil tegi asja keerukamaks see, et lapsel olid vaid üldised põletikule viitavad sümptomid, nõrkus ja kaalulangus, aga ei mingeid nähtavaid seedeprobleeme.

Sellest on nüüd 5 aastat möödas, mõtlesin, et ehk on tänapäeva arstiteadus efektiivsem, aga tundub, et veel mitte.

 

Teemaalgataja, ole tugev ja palu arstil teha veel uuringuid. Lapse olukord lihtsalt PEAB kontrolli alla saama. Kui kõik enamlevinud asjad on välistatud, võib olla tegu mõne harvem esineva haigusseisundiga, mida ongi keerulisem diagnoosida.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tahtsin ka pakkuda Crohni tõbe, see küll eriti ei lohuta aga seda osatakse juba kontrolli all hoida ja laps pääseks nendest lõpututest kõhuvaludest. Karta on et arstid lihtsalt ei tule kohe osade haiguste peale.

Isegi minu lapse laktoositalumatuse pidin ise perearstle välja ise pakkuma ja nõudma uuringut, kahjuks/õnneks tuligi välja et täielik laktooitalumatus. Aga nüüd oskab ise vaadata mis sööb ja teame mis teha kui ikka kogemata laktoosi saab. Tal olid ka väga koledad kõhuvalud ja kõhulahtisused.

Teadmatus on minu meelest ikka kõige hirmsam. Tuleb nõuda veel uuringuid. Ja 7 kg kaalu langust on ikka väga palju lapsel. Miks nad teid haiglas ei hoia, kindlasti tuleks organismi toiteaineid saada. Kodus ju see ilmselgelt ei õnnestu. Nõrk ja väsinud organism ei saagi hästi põletikuga hakkama.

Mina valiks uue arsti või nõuaks uusi uuringuid või lihtsalt läheks näiteks Lastehaigla EMO-sse ja räägiks kuni nad mu lapse sisse võtavad. Seal on võimalused teha kõik uuringud ja EMO kaudu minnes ka kiiresti ja kui satud õige arsti juurde, saate kindlasti diagnoosi ja ka abi.

 

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult peaks uuesti arstiga ühendist võtma või EMO–se minema, sest olukord pole ju paranenud vaid hullemaks läinud.  Peavalu ja vappekülma teke peale söömist on ikka väga äärmuslikud reaktsioonid.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 28.12 14:57; 29.12 16:06; 30.12 18:22; 31.12 12:47; 01.01 13:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Gluteenitalumatus on üks võimalik põhjus, neid on kindlasti veel mitmeid, nagu ka eespool mainitud. Minu lapsel ilmnes tugeva kõhuvalu ja kõhulahtisusena just gluteenitalumatus (lisaks nisule ka rukis, oder, kaer – kui ei ole just eraldi märgitud gluteenivaba kaer).  Meie alustasime toiduainete välistamisega ja sõi alguses kõige paremini talutavaid toiduaineid (soovitavalt öko)- tatar, kurk. Iga nädal võiks menüüsse lisada ühe toiduaine, kuna 1-2 päevaga ei pruugi talumatus ilmneda. Tsitruselised, šokolaad, maasikad, tomat, pähklikd – need jätaks viimaseks katsetamisel. Piimatooted jätaks ka  esialgu välja ja kui alustada piimatoodetega, siis hapendatud toodetega – nt keefir. Suhkru jätaks ka esialgu menüüst välja – kui magusasiu, siis (öko) banaan peaks olema selline, mis on kergemini talutav.

Soovitn samuti uuesti arsti juurde pöörduda, ka EMOs on arstid erinevad. Soovin lapsele head paranemist!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laktoosi- ja gluteenitalumatust osatakse tänapäeval üsna hästi dignoosida. Crohni tõve ka. Kui arst pole emale öelnud, et need lapsel oleks, siis ilmselt on need uuringute tulemusel välistatud ehk probleem ei peitu seal.

Vähem tuntumad talumatused on näiteks FODMAP- ühendite (teatud kiudainete ja suhkrute) talumatus, millest Eestis räägitakse veel vähe (nagu kunagi räägiti vähe ka gluteenitalumatusest).  Tundlikult inimesel tekib FODMAP-ide rikka toidu söömisel söömise ärritus, mis leeveneb, kui minna madala FODMAPiga dieedile. Aga – NB! – et dieet tulemusi annaks, peavad ees olema “keelatud” ja “lubatud” nimekirjad ning välja peab jätma kõik “keelatud” nimekirjas olevad toidud ühekorraga. Veel üks tüütu vähem tuntud pahategija on histamiin – histamiinirikaste toitude talumatus, mille puhul on raske see, et just paljud üldiselt tervislikud toidud (näit. hapendatud tooted, ka osa probiootikume) on selle puhul hoopis vaevusi tekitavad.

Üldiselt – gastroeteroloogid oskavad haigusi dignoosida, aga ärritunud soolestikuga inimeste toitumist juhtida väga ei oska. Juhised on sageli liiga ebamäärased ja kuna patsient ise ka ei oma põhjalike teadmisi selle kohta, mis on võimalikud soolestiku ärritajad ja mis toiduained neid võimalikke ärritajaid sisaldavad, ei osata toiduainete väljajätmist õigesti teha ja probleemid ei leevene.

Rohkem kasu on ärritunud soolestiku/talumatuste puhul funktsionaalsetest toitumistarepeutidest, sest nad oskavad seedeprobleemidega inimeste toitumist konkreetsemalt juhendada. Neid Eestis mõned on  – Ülle Hõbemägi, Eliisa Lukk, Sirli Kivisaar.

+4
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ah ja mis on esialgu kõige lollikindlam valik, on tõesti gluteenivabadest teraviljadest (riis, hirss, tatar) veega keedetud pudrud, keedukartul ja keeduporgand, ilma piprata keedetud-küpsetatud kanaliha.

Loomulikult, nii ühekülgsel toitumisel ei jaksa inimene pikalt olla ja seega tuleks ikka selgitada, milles asi.

Lisaks veel, et kõhulahtisus-valu ei pruugi ärritatud soolestiku tekkida kohe peale probleemse toidu söömist, vaid näiteks nii, et eelmise päeva lõunal sõid ja järgmisel hommikul viskab kõhu lahti.  Mis muudab seostamsie raskemaks.

 

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laktoosi- ja gluteenitalumatust osatakse tänapäeval üsna hästi dignoosida.

Laktoositalumatuse testimine on tõesti üsna lihtne. Gluteenitalumatuse testimine aga palju keerulisem. Selleks, et usaldusväärselt gluteenitalumatus  määrata, tuleb võtta peensoolsest biopsia. Seda üldiselt ei kiirustata tegema, sest pole just eriti lihtne ega meeldiv protseduur. Lähedane on kõik sedasorti testid läbi teinud oma probleemi põhjuse tuvastamiseks (senimaani diagnoosita, õnneks on olukord rahuldav juba mõnda aega).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.12 15:49; 29.12 14:18; 30.12 19:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sellised diagnoosid nagu haavandiline koliit või Crohni tõbi on läbi käinud? Kas koloskoopia (jämesoole endoskoopiline uuring) on tehtud ja proovitükid soolest võetud? Või on võetud väljheitest selline test nagu kalprotektiin? Kust see diagnoos soolepõletik tuleb? Selliste sümptomitega ei saa te kodus riisisöömisega jätkata.
Teil tuleb lastegastroenteroloogile saada ja kuna see ilmselt pikkade järjekordade tõttu ei õnnestu, tuleb tagasi Lastehaigla EMO-sse minna kahjuks. Mõlemad haigused on tavaliselt suhteliselt hästi kontrollitavad, aga vajavad spetsiifilist ravi, KINDLASTI mitte homöopaate või ainult toitumisteraapiat. Ma ei ütle, et toitumisterapeudist ei võiks kunagi tulevikus abi olla (kuigi enamus Eestis toitumisteraapiat pakkuvatest tegelastest on lihtsalt soolapuhujad), aga kõigepealt vajab su laps korrektset diagnoosi ja spetsiifilist ravi.

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.12 14:20; 30.12 09:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Rohkem kasu on ärritunud soolestiku/talumatuste puhul funktsionaalsetest toitumistarepeutidest, sest nad oskavad seedeprobleemidega inimeste toitumist konkreetsemalt juhendada. Neid Eestis mõned on – Ülle Hõbemägi, Eliisa Lukk, Sirli Kivisaar.

Sa tõsimeeli soovitad teemaalgatajale ilma erialase hariduseta tegelasi? Neist võib abi olla keskealistele ebaselgete psühhosomaatiliste kaebustega tädikestele, aga mitte tõsiselt haigele lapsele.

+12
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 28.12 14:57; 29.12 16:06; 30.12 18:22; 31.12 12:47; 01.01 13:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Rohkem kasu on ärritunud soolestiku/talumatuste puhul funktsionaalsetest toitumistarepeutidest, sest nad oskavad seedeprobleemidega inimeste toitumist konkreetsemalt juhendada. Neid Eestis mõned on – Ülle Hõbemägi, Eliisa Lukk, Sirli Kivisaar.

Sa tõsimeeli soovitad teemaalgatajale ilma erialase hariduseta tegelasi? Neist võib abi olla keskealistele ebaselgete psühhosomaatiliste kaebustega tädikestele, aga mitte tõsiselt haigele lapsele.

Eks proovige simuleerida igapäevast kroonilist kõhulahtisust – ja siis see mõttejõuga lihtsalt ära kaotada. Suudate?

Huvitav, minu ränkadele kroonilise iseloomuga kõhulahtisuste põhjuse leidis üles ja sobivat totumist pakkuda oskas just “kehva haridusega” toitumisterapeut. Kui on rängad kroonilise iseloomuga kõhulahtisused, mis ei kao, vaid muutuvad aja jooksul ainult hullemaks  – ja siis ühe soolestikku ärritava aine rikaste toitude väljajätmisel ära kaovad, siis vaevalt küll, et nii suur muutus ainult psühhosmaatikast tulla saab.

Kusjuures, minu meelest on täiesti normaalne tööjaotus, et on arst, kes teostab uuringid ja diagnoosib ning kui mingit kindlasti tablettravi/operatsiooni vajavat haigust ei leita, aga õnnetul patsiendil on ikkagi kõht krooniliselt lahti, näiteks, siis edasi  töötab inimesega toitumisterapeut, kes nõustab toitumist. Ma saan aru, et kui arstid hakkaksid ka toitumist nõustama – siis läheks arsti tööaeg lihtsalt lõhki.

+6
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laktoositalumatuse testimine on tõesti üsna lihtne. Gluteenitalumatuse testimine aga palju keerulisem. Selleks, et usaldusväärselt gluteenitalumatus  määrata, tuleb võtta peensoolsest biopsia. Seda üldiselt ei kiirustata tegema, sest pole just eriti lihtne ega meeldiv protseduur. Lähedane on kõik sedasorti testid läbi teinud oma probleemi põhjuse tuvastamiseks (senimaani diagnoosita, õnneks on olukord rahuldav juba mõnda aega).

Ausalt öeldes mul on raske uskuda, et lapse krooniliste kõhugaaside, valu ja kõhulahtisuse puhul arst jätaks lapse gluteenitalumatuse suhtes lihtsalt uurimata. Kõigepealt tehake gluteenitalumatuse uurimisel vereanalüüs. Ma mingipärast arvan, et see vereanalüüs on teemaalgataja lapsel tehtud.  Kui vereanalüüs on nö. kahtlane, siis juba gastroskoopia (gluteenitalumatusele iseloomulike soolehattude muutuste tuvastamiseks, mis kinnitab diagnoosi). Olen ise läbi teinud, sellepärast tean.

Muidugi, kui teemalgataja teab,et last ei ole gluteenitalumatuse (tsöliaakia) suhtes tõesti ei ole uuritud, siis tuleks kindlasti uurida. Sest vaevelda aastal 2020 diganoosimata tsöliaakia küüsis oleks lihtsalt jabur (ja tervisele kahjulik ka, muidugi).

Muide, gastroskopiat on võimalik teha kerge uimastava aine mõju all. Mulle tehti. Ühel hekel olin gastroskoopia kabinetis külili  ja mulle lasti kanüüli kaudu uimastav aine verre – järgmisel hetkel nägin arsti selga, kes gastroskoopia tulemust juba arvutisse toksis. Protseduurist endast ei mäleta midagi. Tsöliaakiale iseloomulikke muutusi mul ei leitud.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen TA.
Kuna eile hommikul oli lapse enesetunne väga halb, kus ta ei suutnud enam valude tõttu püstigi seista, sõitsin otse Emosse ja nõudsin lapse haiglasse võtmist. Peale mõningast võitlemist võetigi laps uuringuteks sisse, täna tehti talle esimest korda soolteuuring (kolonoskoopia) ja lisaks ka veel uuriti verd põhjalikumalt. Lõppude lõpuks siis avastati, et tal on jämesoole vasakpoolses osas haavandid ehk siis diagnoos on haavandiline koliit. Lapsele määrati praegu 2 kuu pikkune ravi, peale seda tehakse uued analüüsid ja siis selgub, kas vajab järelravi või mitte. Meil on ka kindel dieet, mida peame need 2 kuud jälgima. Praegu esimesed 2 nädalat on ta täiesti tubasel režiimil, kuna kõik näitajad olid väga halvad ning immuunsus on täiesti nullis, peab taastuma, siis tasapisi võib minna õue jalutama. Arst arvas, et enne nelja nädalat kooli minna ei saa, kuid iseenesest peaks ravi hakkama mõjuma 3-4 päevaga, et eks tasapisi püüame õppetöös järgi jõuda, kuna enne vaheaega ei olnud temast mingit õppijat.

Homme saab laps siiski kodusele ravile, arvati, et haiglasse pole vaja kaumaks jääda, kuna olukord on stabiilne ja nad püüavad haiglas hoida hetkel nii vähe inimesi kui võimalik (koroona tõttu). Oluline on haigus nüüd korralikult välja ravida, et ei jääks korduma ja ei läheks krooniliseks. Keegi ei oska öelda, miks tekkis, ilmselt mingi bakter, mis organismis mingil hetkel lihtsalt vuhama hakkas.

Vähemalt on nüüd käes diagnoos ja ravi ning jääb loota, et see lõputu õudus hakkab tasapisi lõppema.

+28
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.12 23:11; 27.12 19:43; 30.12 00:23; 30.12 19:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tore kuulda, et diagnoosi saite! See on juba suur asi ja saab vähemalt raviga, leevendamisega jne tegeleda.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Haavandiline koliit ei ole välja ravitav haigus, see ongi krooniline haigus. Või noh, see on välja ravitav kirurgiliselt – jämesool lihtsalt opereeritakse välja. Seda, et diagnoos on lõplikult käes, ma ei usu, kuna histoloogia vastus kindlasti nii kiirelt ei tule.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 27.12 13:04; 30.12 06:51; 30.12 18:29; 01.01 12:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga hea, et teemaalgataja laps sai viimaks diagnoosi. Lugesin hiljuti just üht arstidele mõeldud väljaannet, kus oli artikkel dr Mari-Liis Kummilt just lapseea Chroni tõvest ja haavandilisest koliidist. Trend on kasvav. Tsiteerin: “2006- 2016 diagnoositi põletikuline soolehaigus Eestis 127 lapsel, nendest Crohni tõve diagnoosi said 47 last (37%) ja haavandilise koliidi diagnoosi 66 last (52%) ning diferentseerumata põletikulise soolehaiguse diagnoos jäi 14 lapsel (11%). 2006 aastal oli esinemissagedus 1,8/100 000 aastas, 2016 juba 6,12/100 000 aastas. Keskmine vanus diagnoosi saamisel oli 2006-2016 a 11,5 aastat. Miks haigus tekib ja miks on haiguse esinemissagedus järjest tõusmas ei ole täpselt teada. Haiguse teke on multifaktoriaalne, rolli mängivad nii geneetiline eelsoodumus, keskkonnafaktorite toime (hügieen, toit, põetud haigused, antibiootikumide kasutamine jm) kui ka muudatused soole mikrobioomis, mis viivad häiritud immunvastuse tekkele ja põhjustavad limaskesta põletiku.”

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, on väga hea, et läksid lapsega tagasi ja koloskoopia tehti. Proovitükkide vastused tulevad paari nädala jooksul, aga kogenud endoskopist oskab ka peale vaadates suhteliselt kindlalt öelda, ks tegemist on põletikulise soolehaigusega (haavandilise koliidi ja Crohni tõve üldnimetus) või mitte.
Esialgu! ei ole ka nö väga vahet, kummaga on tegu, isegi kui on jämesoole Crohni tõbi, on ravi vähemalt alguses (võimalik, et ka hiljem) sama.

Aga! Ravi ei ole kindlasti mitte ainult kaks kuud vaid enamasti eluaegne! Ainult üksikutel juhtudel on võimalik ravi aastate möödudes alguses vähendada ja hiljem lausa lõpetada. Palun, PALUN ära lõpeta oma lapse ravi sümptomite leevendudes kahe kuu möödudes, see haigus pole kuhugi kadunud. Tegemist on KROONILISE eluaegse haigusega, millele on iseloomulikud ägenemised ja nö head (kaebustevabad) perioodid, aga ravi PEAB võtma ka kaebustevabal (remissiooni) perioodil, muidu on haigus ägedalt tagasi. St haigust saab kontrolli all hoida, aga VÄLJA RAVIDA ei saa!

Miks see haigus tekib, me ei tea, kindlasti ei ole tegu nö klassikalise bakteriaalse nakkusega, kuigi mõnikord võib mõni soolenakkus olla juba varasemalt esinenud põletikulise soolehaiguse vallandajaks (st haigus oli juba sooles olemas, aga kaebused polnud veel sellised, et oleksite sellele tähelepanu pööranud). Eriti lastel on kahjuks tavaline, et diagnoosi saamine võib võtta aastaid.

Ilmselt tekib haigus mitme faktori koosmõjul: autoimmuunreaktsioon, keskkonnafaktorid, mõningane geneetiline eelsoodumus (kellelgi perekonnast juba eaineb haigust), viimastel aastatel räägitakse järjest rohkem toitumise olulisusest jne. Aga kindlat ühte põhjustajat ei ole.

Toitumisega saab mõningatel juhtudel kaebusi leevendada, aga mitte haigust välja ravida, kui keegi sulle seda väidab, siis ta valetab!

Kui sa peaksid guugeldama hakkama (ja sa kindlasti hakkad), suhtu palun kriitiliselt, sellesse, mida leiad.

Ja katsuge nüüd ruttu lastegastroenteroloogi vastuvõtule saada. Teil on esialgne diagnoos ja loodetavasti õige ravi nüüd olemas, nüüd on vaja lihtsalt spetsialisti, kes teiega tegelema jääks.

+10
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.12 14:20; 30.12 09:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma teemaalgatust lugedes arvasin, et kui laps oli üks kord juba haiglas olnud ja sealt toidutalumatuse kahtlusega koju saadetud – ju siis rasked soolehaigused juba välistati. Aga ok, nüüd on siis vähemalt selgus.

Eestis on Crohni tõve ja haavandilise koliidi inimestel ka oma ühing – Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts MTÜ – koduleht on https://www.ibd.ee/ Kui on vaja kaaskannatajate kogemusi ja tuge, siis sealtkaudu (“Tugiteenus”) seda saab.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga kiiresti minge toitumisterapeudi juurde. Palun ärge katsetage omapead toiduainete välistamist. Tallinnas Külli Holsting. Adekvaatsete toitumisterapeutide kontaktid leiad ETNÜ ja ETTA kodulehelt. ETNÜ lehel peaks kajastuma ka kutsetunnistuse olemasolu. Toitumisterapeudid konsulteerivad ka Crohni tõve jm haiguste korral. Toitumisnõustajast haiguste puhul ei ole abi.

 

Olen toitumisnõustaja.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 46 )


Esileht Koolilaps Lapse tervisega suur mure- toidutalumatus, jämesoolepõletik.