Esileht Koolilaps Lapse tervisega suur mure- toidutalumatus, jämesoolepõletik.

Näitan 16 postitust - vahemik 31 kuni 46 (kokku 46 )

Teema: Lapse tervisega suur mure- toidutalumatus, jämesoolepõletik.

Postitas:

Väga kiiresti minge toitumisterapeudi juurde. Palun ärge katsetage omapead toiduainete välistamist. Tallinnas Külli Holsting. Adekvaatsete toitumisterapeutide kontaktid leiad ETNÜ ja ETTA kodulehelt. ETNÜ lehel peaks kajastuma ka kutsetunnistuse olemasolu. Toitumisterapeudid konsulteerivad ka Crohni tõve jm haiguste korral. Toitumisnõustajast haiguste puhul ei ole abi.

Olen toitumisnõustaja.

[/quote
Ma loodan, et teemaalgatajal jätkub mõistust minna õppinud

Väga kiiresti minge toitumisterapeudi juurde. Palun ärge katsetage omapead toiduainete välistamist. Tallinnas Külli Holsting. Adekvaatsete toitumisterapeutide kontaktid leiad ETNÜ ja ETTA kodulehelt. ETNÜ lehel peaks kajastuma ka kutsetunnistuse olemasolu. Toitumisterapeudid konsulteerivad ka Crohni tõve jm haiguste korral. Toitumisnõustajast haiguste puhul ei ole abi.

Olen toitumisnõustaja.

Kulla toitumisnõustaja! Soovitan sul edaspidi  ülikooliharidusega hambaarstide teenustest loobuda ning hakata oma hambaid ravima toredate iseõppinud ja täiendkoolitustel käinud hambaterapeutide juures. Sest kõigil meil on ju hambad suus, meie lastel on hambad suus, kindlasti on ka olnud probleeme hammastega, nii et miks me ei võiks nüüd hambaterapeutideks hakata. Eriti soovitan seda siis, kui sul on hambajuures äge mädane põletik, mis on potentsiaalselt eluohtlik.  Kindlasti terapeut aitab.

+6
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 28.12 14:57; 29.12 16:06; 30.12 18:22; 31.12 12:47; 01.01 13:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja katsuge nüüd ruttu lastegastroenteroloogi vastuvõtule saada.

Ma olen kohe päris veendunud, et gastroskoopiat ja koloskoopiat teevadki haiglas gastroenteroloogid, lastehaiglas siis lastegastroenteroloogid. Seega laps juba ON gastroenteroloogi vaateväljas.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 27.12 13:04; 30.12 06:51; 30.12 18:29; 01.01 12:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga kiiresti minge toitumisterapeudi juurde. Palun ärge katsetage omapead toiduainete välistamist. Tallinnas Külli Holsting. Adekvaatsete toitumisterapeutide kontaktid leiad ETNÜ ja ETTA kodulehelt. ETNÜ lehel peaks kajastuma ka kutsetunnistuse olemasolu. Toitumisterapeudid konsulteerivad ka Crohni tõve jm haiguste korral. Toitumisnõustajast haiguste puhul ei ole abi.

Olen toitumisnõustaja.

[/quote

Ma loodan, et teemaalgatajal jätkub mõistust minna õppinud

Väga kiiresti minge toitumisterapeudi juurde. Palun ärge katsetage omapead toiduainete välistamist. Tallinnas Külli Holsting. Adekvaatsete toitumisterapeutide kontaktid leiad ETNÜ ja ETTA kodulehelt. ETNÜ lehel peaks kajastuma ka kutsetunnistuse olemasolu. Toitumisterapeudid konsulteerivad ka Crohni tõve jm haiguste korral. Toitumisnõustajast haiguste puhul ei ole abi.

Olen toitumisnõustaja.

Kulla toitumisnõustaja! Soovitan sul edaspidi ülikooliharidusega hambaarstide teenustest loobuda ning hakata oma hambaid ravima toredate iseõppinud ja täiendkoolitustel käinud hambaterapeutide juures. Sest kõigil meil on ju hambad suus, meie lastel on hambad suus, kindlasti on ka olnud probleeme hammastega, nii et miks me ei võiks nüüd hambaterapeutideks hakata. Eriti soovitan seda siis, kui sul on hambajuures äge mädane põletik, mis on potentsiaalselt eluohtlik. Kindlasti terapeut aitab.

Saa juba aru, et arstid ei tegele menüüde koostamisega. Kui mu ema sai diabeedi diagnoosi, siis pidin kõik toitumise kohta ise uurima ning kulutasin päevi ja öid teadusartiklite jm lugemisele. Arst edastab mingi pealiskaudse info ja kogu lugu. Edasi tulebki ise teavet hankida või pöörduda nõustaja/terapeudi poole.

mu tuttavate hulgas on päris mitu toitumisnõustajat ja andke andeks, nende juhtnööre ma küll järgida ei julgeks.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.12 17:32; 30.12 19:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen TA.

Lapse arst (Tallinna lastehaigla gastroenteroloog) edastas mulle täna täpse menüü, mida, kuidas ja kui palju laps süüa tohib, niiet sellekohast infot ei ole mul vaja enam otsida. Iga kahe nädala tagant tehakse analüüsid ja siis arutame läbi, kas senine menüü toimib või on vaja muudatusi teha.

Täna peale lõunat saime haiglast koju, palavik on taandunud ja laps tunneb end veidi paremini.

+18
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.12 23:11; 27.12 19:43; 30.12 00:23; 30.12 19:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Saa juba aru, et arstid ei tegele menüüde koostamisega. Kui mu ema sai diabeedi diagnoosi, siis pidin kõik toitumise kohta ise uurima ning kulutasin päevi ja öid teadusartiklite jm lugemisele.

Tegelevad ka näidismenüüde koostamisega. Mitte küll iga patsiendi jaoks eraldi (kuigi eraldi soovitusi kindlasti antakse, nagu ka TAle anti), aga haigustega vajalike dieetide näidismenüüde väljatöötamises on arstid küll tegevad.
Sain hiljuti samuti diabeedidiagnoosi ja koos sellega infomaterjalid, kus oli pikk juhis toitumiseks ning näidismenüüd.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.12 15:49; 29.12 14:18; 30.12 19:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

miks te selle toitumisnõustaja kallal võtate? kas keegi ei pannud tähele, et ta justnimelt ütles, et toitumisnõustaja abi ei ole piisav, vaid tuleks minna toitumisterapeudi juurde!? kas keegi ei pannud tähele, et ta rääkis toitumisnõustajast ja toitumisterapeudist kui erinevatest spetsialistidest, mitte sünonüümina? neil on ka erinevad kutsestandardid.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, kas kirjeldaksid lühidalt dieeti, millised toiduained lubatud/keelatud?

Minu laps sai diagnoosi 7 aastat tagasi ja siis anti soovitus vältida toorest ja värsket st salateid, puuvilju, juurvilju vähe ja keedetult jne, lubatud arbuus ja kurk. Piima mitte rõõsana, vaid jogurtit, keefiri.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

miks te selle toitumisnõustaja kallal võtate? kas keegi ei pannud tähele, et ta justnimelt ütles, et toitumisnõustaja abi ei ole piisav, vaid tuleks minna toitumisterapeudi juurde!? kas keegi ei pannud tähele, et ta rääkis toitumisnõustajast ja toitumisterapeudist kui erinevatest spetsialistidest, mitte sünonüümina? neil on ka erinevad kutsestandardid.

Kas  sina üldse oled süvenenud, kes ja millise haridusega on toitumisterapeudid? 99% on need suvalised isehakanud tegelased, kes on oma toitumisalase “hariduse” on saanud samasugustelt iseõppijatelt ja kel tavaliselt puudub ka igasugune meditsiinialane taust.  Nii nagu kõik siingi teemas soovitatud “terapeudid”. Nende nn terapeutide juurde võib minna kergemate hädadega. Toon sulle veel ühe näite: doulad ja erineva nimetusega sünnitoetajad on tavalisel sünnitusel mõnusad abimehed, aga kui ikka  platsenta irduma hakkab ja verejooks tekib, siis juhatatakse need toetajad sünnitustoast välja ja asjaga peavad hakkama tegelema meedikud. Nii ka TA lapse tervisega ei tohi hakata mängima toredad iseõppijad, olukord on selleks liiga keeruline.

+10
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 28.12 14:57; 29.12 16:06; 30.12 18:22; 31.12 12:47; 01.01 13:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

miks te selle toitumisnõustaja kallal võtate? kas keegi ei pannud tähele, et ta justnimelt ütles, et toitumisnõustaja abi ei ole piisav, vaid tuleks minna toitumisterapeudi juurde!? kas keegi ei pannud tähele, et ta rääkis toitumisnõustajast ja toitumisterapeudist kui erinevatest spetsialistidest, mitte sünonüümina? neil on ka erinevad kutsestandardid.

Kas  sina üldse oled süvenenud, kes ja millise haridusega on toitumisterapeudid? 99% on need suvalised isehakanud tegelased, kes on oma toitumisalase “hariduse” on saanud samasugustelt iseõppijatelt ja kel tavaliselt puudub ka igasugune meditsiinialane taust.  Nii nagu kõik siingi teemas soovitatud “terapeudid”. Nende nn terapeutide juurde võib minna kergemate hädadega. Toon sulle veel ühe näite: doulad ja erineva nimetusega sünnitoetajad on tavalisel sünnitusel mõnusad abimehed, aga kui ikka  platsenta irduma hakkab ja verejooks tekib, siis juhatatakse need toetajad sünnitustoast välja ja asjaga peavad hakkama tegelema meedikud. Nii ka TA lapse tervisega ei tohi hakata mängima toredad iseõppijad, olukord on selleks liiga keeruline.

See jutt läheb nüüd juba TA lapse teemast välja, aga ühest asjast ei saagi mina toitumisterepeutide kontekstis aru – kui põhiline etteheide toitumisterepeutidele on, et nad on iseõppijad ja neil ei ole seda õiget diplomit – miks, taeva pärast, siis ometi ei ole Eestis avatud nõuetekohast toitumisteraapia õpet ?!? Mille nii uued kui ka juba tegutsevad terapeudid saaks läbi käia, omandada selle õige paberi – ja  tegeleda oma tööga edasi ilma pideva sõimata saamiseta, et nad ei kõlba kuskile. Muud õigete paberitega terapeudid, näit. füsioterapeudid ja psühhoterapeudid, on ju olemas, nad töötavad ja keegi ei halvusta.

Ja tööd jätkuks kasvõi ärritunud soole patsientidega tohutult. Praegu sunnitakse näit. paljud toidutalumatuse/ärritunud soole patsiendid olema justnimelt iseõppijad – tahad paremat enesetunnet, kraabi ise infot kokku ja võitle ise oma võitlust. Hea on, kui on on mõni tore arst, kes süveneb rohkem ja annab konkreetsemaid ideid, MIS võiks sümptomeid põhjustada/halvemaks muuta – mina sellise arstini ei jõudnud. Sellepärast ma läksingi terapeudi juurde.

Kusjuures, kui toitumisterapeut andis mulle idee, mis konkreetselt võiks minu soolestikku ärritavate toitude “ühine nimetaja” olla –  siis ma ikka vaatasin järgi ka, kas meditsiiniteadus sellist asja tunnistab. Selgus, et tunnistab küll – teadusartiklid täiesti olemas. Samuti on meditsiiniteadus leidnud minu mäletamise järgi vist kolm mehhanismi, mis võivad selle talumatuse taga olla (näit. ühe peensoolerakkude poolt produtseeritava ensüümi puudulik tootmine jms.). Ei mingit müstikat. Kui ma aga perearstile mainisin, et ma sain teada, mida ma pean toidus vältima, siis vastus oli: “see on mingi alternatiivmeditsiin ilmselt”. Mina edasi, et aga ma läheks siiski allergoloogile (sest eraldi “talumatus-loogi” pole) ja küsiks tema käest kommentaari. Sinna ma ka jõudsin ja too noogutas, et võib jah see aine probleeme põhjustada, aga ega midagi rohkemat, kui ma juba teen, pole võimalik teha.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, Eestis on olemas Eesti Kliinilise Toitmise Selts, guugelda, kodulehekülg on täitsa olemas ja seal on ka kontaktid, kes erinevates haiglates asjaga tegelevad. Võibolla oled sa juba mõne inimesega sealt suhelnud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 27.12 13:04; 30.12 06:51; 30.12 18:29; 01.01 12:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

miks te selle toitumisnõustaja kallal võtate? kas keegi ei pannud tähele, et ta justnimelt ütles, et toitumisnõustaja abi ei ole piisav, vaid tuleks minna toitumisterapeudi juurde!? kas keegi ei pannud tähele, et ta rääkis toitumisnõustajast ja toitumisterapeudist kui erinevatest spetsialistidest, mitte sünonüümina? neil on ka erinevad kutsestandardid.

Kas sina üldse oled süvenenud, kes ja millise haridusega on toitumisterapeudid? 99% on need suvalised isehakanud tegelased, kes on oma toitumisalase “hariduse” on saanud samasugustelt iseõppijatelt ja kel tavaliselt puudub ka igasugune meditsiinialane taust. Nii nagu kõik siingi teemas soovitatud “terapeudid”. Nende nn terapeutide juurde võib minna kergemate hädadega. Toon sulle veel ühe näite: doulad ja erineva nimetusega sünnitoetajad on tavalisel sünnitusel mõnusad abimehed, aga kui ikka platsenta irduma hakkab ja verejooks tekib, siis juhatatakse need toetajad sünnitustoast välja ja asjaga peavad hakkama tegelema meedikud. Nii ka TA lapse tervisega ei tohi hakata mängima toredad iseõppijad, olukord on selleks liiga keeruline.

See jutt läheb nüüd juba TA lapse teemast välja, aga ühest asjast ei saagi mina toitumisterepeutide kontekstis aru – kui põhiline etteheide toitumisterepeutidele on, et nad on iseõppijad ja neil ei ole seda õiget diplomit – miks, taeva pärast, siis ometi ei ole Eestis avatud nõuetekohast toitumisteraapia õpet ?!? Mille nii uued kui ka juba tegutsevad terapeudid saaks läbi käia, omandada selle õige paberi – ja tegeleda oma tööga edasi ilma pideva sõimata saamiseta, et nad ei kõlba kuskile. Muud õigete paberitega terapeudid, näit. füsioterapeudid ja psühhoterapeudid, on ju olemas, nad töötavad ja keegi ei halvusta.

Ja tööd jätkuks kasvõi ärritunud soole patsientidega tohutult. Praegu sunnitakse näit. paljud toidutalumatuse/ärritunud soole patsiendid olema justnimelt iseõppijad – tahad paremat enesetunnet, kraabi ise infot kokku ja võitle ise oma võitlust. Hea on, kui on on mõni tore arst, kes süveneb rohkem ja annab konkreetsemaid ideid, MIS võiks sümptomeid põhjustada/halvemaks muuta – mina sellise arstini ei jõudnud. Sellepärast ma läksingi terapeudi juurde.

Kusjuures, kui toitumisterapeut andis mulle idee, mis konkreetselt võiks minu soolestikku ärritavate toitude “ühine nimetaja” olla – siis ma ikka vaatasin järgi ka, kas meditsiiniteadus sellist asja tunnistab. Selgus, et tunnistab küll – teadusartiklid täiesti olemas. Samuti on meditsiiniteadus leidnud minu mäletamise järgi vist kolm mehhanismi, mis võivad selle talumatuse taga olla (näit. ühe peensoolerakkude poolt produtseeritava ensüümi puudulik tootmine jms.). Ei mingit müstikat. Kui ma aga perearstile mainisin, et ma sain teada, mida ma pean toidus vältima, siis vastus oli: “see on mingi alternatiivmeditsiin ilmselt”. Mina edasi, et aga ma läheks siiski allergoloogile (sest eraldi “talumatus-loogi” pole) ja küsiks tema käest kommentaari. Sinna ma ka jõudsin ja too noogutas, et võib jah see aine probleeme põhjustada, aga ega midagi rohkemat, kui ma juba teen, pole võimalik teha.

Õige paber omandatakse ülikoolis arstiteaduskonnas.

+2
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 28.12 14:57; 29.12 16:06; 30.12 18:22; 31.12 12:47; 01.01 13:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õige paber omandatakse ülikoolis arstiteaduskonnas.

Arste on niigi puudu ja ma siiski arvan, et inimese puhul, kes juba teab, et hakkab tegelema ainult toitumisteraapia lõiguga, oleks terve arstiõppe läbikäimise nõudmine ressursside raiskamine. Piisaks, kui õppekava on arstide heaks kiidetud, väljaõpetajad/eksmineerijad on arstid. Seda enam, et reeglina käib ju inimene enne arsti juurest läbi ja saab oma muu ravi või selguse, et seda muud ravi pole vaja, juba kätte. Toitumisterapeut seda osa ei dubleeri – kui ta oleks arst, siis võiks ju, aga milleks? – vaid tegeleb ainult oma toitumisteraapia lõiguga.

Praegu tundub, et tüüpilise arsti motivatsioon tegeleda toitumisteraapiaga on väga madal. Võibolla selletõttu, et muid kohustusi on niigi palju – ma ei tea. Toitumisterapeutide motivatsioon toitumise sättimisega tegelda on seevastu väga kõrge.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Leidsin toidutalumatuste ja nende tuvastamine võimaluse kohta lühikese eestikeelse teksti  Tervise Arengu Instituudi veebilehelt toitumine.ee  https://toitumine.ee/toitumine-ja-haigused/toidutalumatus

Copy-paste: Toidutalumatus on mitteallergiline ülitundlikkus mõne toidu või joogi suhtes, mille tulemusel võivad esineda erineva raskusastmega tervisehäired alates kõhuvalust kuni verise väljaheiteni.

Toidutalumatust on tavaliselt raskem diagnoosida kui allergiat. Haigusnähud võivad ilmneda peaaegu vahetult pärast söömist kuni kahe ööpäeva jooksul. Toidutalumatuse tunnuseks on tavaliselt seedetrakti- ja hingamishäired ning nahakahjustused.

Tavaliselt kasutatakse haiguse kindlakstegemiseks elimineerimise dieete. Toidutalumatuse põhjuseks on sageli kas mõne toidu seedimiseks vajaliku ensüümi puudumine või toidus sisalduvad saasteained, toksiinid või muud keemilised ühendid, näiteks biogeensed amiinid (histamiin).

Nii et hakkavad meil Eestis ka selles osas asjad arenema, info liikuma. Jääb loota, et see jõuab mingil ajal ka nendeni, kes seedehäirete käes kannatavate inimestega kokku puutuvad (perearstid jne.). Et jääb seda “soolapuhumine”- suhtumist vähemaks.

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes on miinustanud, võiksid selgitada ka, mis ei meeldi.

Minu meelest on see, ausalt, suurepärane, et TAI, riikliku tõenduspõhise terviseedenduse lipulaev, toidutalumatuse teemast räägib.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 29.12 11:46; 29.12 12:25; 29.12 17:18; 29.12 17:32; 30.12 10:03; 01.01 11:29; 01.01 17:28; 06.01 09:18; 07.01 11:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes on miinustanud, võiksid selgitada ka, mis ei meeldi.

Mis see “lühike eestikeelne tekst” enam teemasse puutub?
Sa juba isegi tunnistasid eelnevalt, et see jutt läheb TA teemast juba välja.
Alusta uus teema, kui selle üle arutleda tahad

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on endal Crohni tõbi 13.eluaastast. Diagnoosini jõudmine võttis kaua aega. Nüüdseks üle 20 a hiljem olen elanud üle mitu operatsiooni. Ravi on eluaegne ja Crohni puhul ei pruugi aidata ka jämesoole eemaldus. Meile omal ajal öeldi,et pole tõestatud,et toitumine suudaks haigust pärssida. Sellepärast pole mina dieeti ka pidanud. Oli jah näiteks õun ja gaseeritud joogid sellised mida vältida, ise katsetasin. Haiglas olin palju, õnneks tõid klassiõed õppimist ja aitasid. Loodan,et saate järje peale. Kõike head teile.

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 31 kuni 46 (kokku 46 )


Esileht Koolilaps Lapse tervisega suur mure- toidutalumatus, jämesoolepõletik.