Esileht Väikelaps Lapse valmidus mähkmest loobumiseks

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Lapse valmidus mähkmest loobumiseks

Postitas:
Kägu

Olen proovinud last vaikselt mähkme asemel potti pissima suunata. Aga mitte midagi ei tule välja. Lastepotil ta eriti kaua istuda ei viitsi, pealegi on näha, et punased randid jäävad, seega tal vist ei ole seal mugav. Ostsin suurele potile selle rõnga siis. Seal ta istub küll toredasti ja jube põnev on, aga pissi ei tule tilkagi.
Kui lasen tal mähkmeta ringi sibada, siis pissib põrandale. Ta ei anna sõnagagi märku, et pissihäda on, sortsatab põrandale, siis teatab, et piss ja pistab minu suunas jooksu. Mitte vetsu ega poti, vaid minu poole. Poolel teel siis soriseb ülejäänud ports põrandale. Täiesti mõttetu üritus.
Ma olen aru saanud, et lapsed saab kuivaks nii, et pannakse potile, nt peale sööki, enne õue minekut, enne magamaminekut jne, et siis pissivad ära. Aga minu oma üldse ei suuda sellist käsu peale pissimist teha. Täna võimlesin nagu tumm leilis, istusime vetsus, larpisime vett juua, solistasin kraanikausis kõrval, kallasin talle lausa sooja vett kõhu peale, sest nt duši all ta alati pissib. Lõpuks oli mul endal pissihäda juba, tema ei teinud tilkagi.
Kas see tähendab, et ta pole veel neuroloogilselt seal maal, et mähkmest loobuda? Öösel ta ei pissi pea kunagi, aga see oli vist juba beebina nii, hommikul ärkab ja siis toodab pissipommi. Ilma piiksugi ütlemata, et nüüd pissib vms.
Mis tegema peaks? Niisama palja taguotsaga ringi jooksmisest pole mingit kasu, ta hävitab mu vaibad ja ma ei suuda lõpmatuseni ainult last ja põrandaid pesta. Mismoodi ta pihta saaks, et kui potil istud, siis pissid ära, ükskõik, kas on häda või ole? Seda, et ta juba hädaga potini jõuaks, ei tasu lootagi.
Või näitab see kõik, et talle on vara veel?

Please wait...
Postitas:
Kägu

kui vana laps on?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ju siis on vara veel. Kui laps ise mähkmega rõõmus on, siis pea veidi vahet ja lase oma närvidel taastuda.
Ma esimese lapsega alustasin potitamist ca aastaselt (enne käis hommikuti potil, ta oli mul ka selline, kes magades ei pissinud juba ca pooleaastaselt) ja ta pärast seda ei olnud nõus enam mähkmega toas olema, nii sain tema järelt koristada kaks aastat! Olin sellest nii häiritud, et otsustasin, et teise lapsega ei hakka enne 2. sünnipäeva isegi mitte üritama. Laps hakkas täiesti ise praktiliselt päevapealt potil käima paar kuud enne kaheseks saamist.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Tinti

Minul on kogemus kolme lapsega. Kõikidega alustasin u 6-7 kuuselt. Esimese kahega läks nii, et kaka läks potti juba 1aastaselt ja suurem.osa pissist ka. 2-aastaselt olid mähkmevabad.
Kolmas laps istus rõõmuga potil aga ei teinud sinna midagi. Tõusis püsti ja pissis põrandale. Ta ei lasknud ennast sellest häirida ka. 2-aasta sünnipäeva järel üks jommik ise ärkas, kiskus mähkme ära ja läks potile. 2a1kuu vanuselt oli täiesti mähkmevaba.
Ilmselt sinu laps vajab veel aega. Ma liigselt ei keskenduks potil käimisele ja seal istumisele. Peale ärkamist ja peale sööki võib ju sral istuda ja vahepeal.küsi lapselt, kas,tahab pissida, aga rohkem.pole vaja pingutada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu kogemus on selline, et alustasin 9-kuuse lapsega potitreeningut. Proovisin ikka ja jälle uuesti vahepeal pidasin paar nädalat pausi ja siis uuesti. Laps hakkas potil käima alles natuke enne kolmeseks saamist. Seega kaks aastat jamasin selle potitamisega. Kunagi ei tea kui kaua sellega läheb, sest lapsed nii erinevad. Minu oma ka algul istus, aga ei pissinud, sellele järgnes periood, kus ta enam ei tahtnud istuda seal, viimaks hakkas istuma ja ka pissima, aga ei küsinud potile, seega pissis ka igalepoole mujale kodus koguaeg. Lõpuks hakkas potile küsima ka, aga õnnetusi juhtub ikka iganädalaselt veel siiani ja ta on 3,5a praegu. Tugevat närvi ja kui laps pole veel valmis, siis anna talle aega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on see ka värskelt läbi tehtud trall. Ja mulle tundub, et inimesed peavad potil käimiseks natuke erinevaid asju. Jah, on võimalik, et laps “käib potil” juba väga vara, sest emme on ülitubli ja iga natukese aja tagnt potitab ja suunab ja mässab ja siis nagu käibki.

Mina proovisin vanuses 1,5a ja siis meil nii umbes toimiski. Aga see oli nii stressirohke, et ma lõpetasin sellise jantimise üsna ruttu.

Seega, mina ei nimeta seda tegelikult potil käimiseks, sest lapsel endal pole mingit vastutust pole. Nüüd, aasta aega hiljem, on hoopis teine asi. Laps tõesti käib potil. See tähendab, et ta ise ütleb kui tal on pissi- või kakahäda ja siis minu asi on ainult abistada teda nii palju, et pühin peput ja aitan vajadusel pükse jalga. Ehket, igasuguse häda tekkimine ja selle potti suunamine pükste asemel, on ikkagi lapse enda vastutus.

Teist korda alustasime siis, kui laps oli 2a 6k ja põhimõtteliselt päevapealt toimis. Ühe korra tuli alguses piss püksi (väga ebamugav märg) ja ühe korra kaka (väga kole, mustad püksid ja pesime neid näitlikult koos puhtaks). Rohkem pole õnnetusi. Kaks kuud laps mähkmevaba nii öösel kui päeval.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mminul esimene laps oli 1,5 täiesti mähkmevaba, erinevalt eelmise vastaja kogemusest tõesti küsis ja läks ise potile, pidas ka autos või poes vastu, kuni leidsime võimaluse, ööd kuivad. Alustasime 8 potitamist, aga suht muretult järsku sobivalt vastu suve kõik toimis. Umb aastaselt tegi kakad ainult potti.

Teise lapsega hoopis teine kogemus. 1,5 lasi iga 30 min ja potist oli ükskõik, kuigi ka alustasime 7k. Möödund suvel oli kodus koguaeg mähkmeta, palav oli ka ju, aga ei midagi. Nüüd 2,5 jätsin lihtsalt 24/7 mähkme ära. Enam-vähem toimib, aga esimene tilk ikka püksis. Lõunauned kuivad ja ööd on 70/30 kuivade kasuks… 1,5k oleme mähkmeta harjutanud. Kusjuures kui potile läheb, siis saab küll aru, et püks pissine ja nõuab uusi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mminul esimene laps oli 1,5 täiesti mähkmevaba, erinevalt eelmise vastaja kogemusest tõesti küsis ja läks ise potile, pidas ka autos või poes vastu, kuni leidsime võimaluse, ööd kuivad. Alustasime 8 potitamist, aga suht muretult järsku sobivalt vastu suve kõik toimis. Umb aastaselt tegi kakad ainult potti.

Teise lapsega hoopis teine kogemus. 1,5 lasi iga 30 min ja potist oli ükskõik, kuigi ka alustasime 7k. Möödund suvel oli kodus koguaeg mähkmeta, palav oli ka ju, aga ei midagi. Nüüd 2,5 jätsin lihtsalt 24/7 mähkme ära. Enam-vähem toimib, aga esimene tilk ikka püksis. Lõunauned kuivad ja ööd on 70/30 kuivade kasuks… 1,5k oleme mähkmeta harjutanud. Kusjuures kui potile läheb, siis saab küll aru, et püks pissine ja nõuab uusi.

Sa said valesti aru. Ma ei väitnud, et laps ei võiks 1,5a potil käia. Mõni käibki kohe päriselt ja on selles osas arenguga sealmaal, et saab hakkama. Minu oma ei saanud sel hetkel veel tegelikult ise ikkagi aru, millal see piss tuli, lihtsalt ühel hetkel tuli. Enamikel lastel kujuneb põie tunnetus välja siiski vahemikus 2-4 eluaasta. See tähendab siis seda, et laps ise tunneb, millal tal on pissihäda ja vajadusel suudab ka pisut nö kinni hoida.

Lihtsalt, mõne emme laps “käib potil” ka 8k, aga kui teaduslikult seda asja vaadata, siis see lihtsalt ei ole võimalik, sest lapsel ei ole selleks hetkeks füüsiliselt välja veel kujunenud põie tunnetust. Siis ongi lihtsalt ülitubli emme ja ilmselt laps ka üsna regulaarne pissija, kelle puhul on teada enam vähem aeg, millal tuleb potile panna ja niimoodi komplektis tundubki, et laps käib potil. Teadliku tegevuse ja põie tunnetamisega ei ole sel kahjuks midagi ühist. Sellepärast ma ütlengi, et tegelikult ei ole mõtet võrrelda neid 8k potil käijaid ja siis neid lapsi, kes ise küsivad potile õigel hetkel.

Mis aga muidugi kõik ei tähenda seda, et potti ei peaks varem tutvustama. Ikka peab, koos tuleb käia ja rääkida, mis vetsus tehakse ja milleks meil üldse potid vajalikud. Aga seda kõike võib rahulikult teha nii, et lapsel on mähe jalas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina tegin lihtsalt. Kerisin põrandalt vaibad kokku, diivanitele topelt katted, varusin palju allikaid ja muid siseriideid ning võtsin mähkme ära.

Esimene nädal oli jube. Koguaeg põrandapesu, laps asjast aru ei saanud.

Teisel nädalal vähemalt vaatas jalgu ja ütles, et pissi tuli.

Kolmandal nädalal vaatas alla hetk enne pissimist. Ehk hakkas juba tunnetama, millal asjaks läks ja keset pissimist jättis mängimise katki.

Sealt edasi läks juba kiiremini. Kokku mingi 1,5 kuud. Päeval oli kuiv. Öödega nati kauem.

Kui jäädagi ootama, millal laps on ise valmis, siis seda hetke ei tule. Sest palju mugavam on ju mänguhoos pissida püksi kui hakata potile minema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina tegin lihtsalt. Kerisin põrandalt vaibad kokku, diivanitele topelt katted, varusin palju allikaid ja muid siseriideid ning võtsin mähkme ära.

Esimene nädal oli jube. Koguaeg põrandapesu, laps asjast aru ei saanud.

Teisel nädalal vähemalt vaatas jalgu ja ütles, et pissi tuli.

Kolmandal nädalal vaatas alla hetk enne pissimist. Ehk hakkas juba tunnetama, millal asjaks läks ja keset pissimist jättis mängimise katki.

Sealt edasi läks juba kiiremini. Kokku mingi 1,5 kuud. Päeval oli kuiv. Öödega nati kauem.

Kui jäädagi ootama, millal laps on ise valmis, siis seda hetke ei tule. Sest palju mugavam on ju mänguhoos pissida püksi kui hakata potile minema.

Ma tegin enam-vähem nii esimese lapsega, aga ei läinud mitte 1,5 kuud, vaid pea kaks aastat. Mähkmega ta ka enam nõus ei olnud toas olema, kiskus ära. Öösel magas ka ilma mähkmeta, aga selleks ajaks püsis öösiti juba kuiv.
Teine laps hakkas tõesti täiesti ise potil käima ja mingit harjutamist ega loikude koristamist ega märgi pükse ei olnudki. Tõenäoliselt aitas kaasa nii vanema venna eeskuju (kes selleks ajaks lõpuks potil käis) kui ka asjaolu, et talle ei meeldinud mustad ega märjad riided. Vanemale poisile kahjuks ei läinud üldse korda, palju tal mahla või putru särgi peal on või kas püksid jalas on kuivad või märjad.

Mulle jäi teemaalgatusest mulje, et teemaalgataja on ikka rohkem kui nädala proovinud ja mitte mingit progressi märganud, nii et soovitan endiselt vahet pidada ja näiteks paari kuu pärast uuesti proovida. Ei pea just seda ka ootama jääma, et hakkab päris ise käima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas see tähendab, et ta pole veel neuroloogilselt seal maal, et mähkmest loobuda?

Ei saa ju midagi arvata, kui sa ei vasta üdse, kui vana laps on.

Ma olen aru saanud, et lapsed saab kuivaks nii, et pannakse potile, nt peale sööki, enne õue minekut, enne magamaminekut jne, et siis pissivad ära.

Jah, see on täitsa tavaline moodus, kui laps on selleks valmis. Algul on see lihtsalt potiga tutvuse tegemine ja ükskord ta pissibki. Siis saab kõvasti kiita. Kui meie oma esimesed korrad potti kakas, siis sai ka maiust.

Ma ei näinud mingit põhjust alla aastase lapsega potitreeninguks. Pott oli kodus, aeg-ajalt istus seal.
1,5-aastaselt läks hoidu, seal neid potitati kellapealt. Ja millalgi hakkas ka meie oma potti pissima. No vahelduva eduga muidugi. Kodus katsusime hoida sama joont – kellapealt, 4-5 korda päevas. Aga me ei oodanudki midagi. Istus natuke, küllalt. Pissis või ei, vahet polnud.
Mähkmed olid all kogu aeg, me ei teinud sellest mingit probleemi.
Oli 2 aastat ja 2 kuud vana, kui saabus suur suvi ja elaski õues püksata. Näha oli, et juba tundis, kui pissihäda käes, jäi seisma ja tegeles asjaga. Aga kui mõnikord püksid jalga sai, lasi lõdvalt püksi. Nii et kodust väljas käisime ikka mähkmetega. Toas ka. Meil ei mingit muret koristamisega.
Ja siis läks ilm ootamatult külmaks. Oli jälle väljas, aga 2 paari pükse jalas. Lasi püksid täis. Hakkas külm ja vastik. Me kohe ära ka ei vahetanud, lasime ikka natuke olla niimoodi.
Ja see oli ka viimane kord, kui ärkvelolekus püksi pissis. Oli siis 2 aastat ja 4 kuud vana.
Lõunal ja öösel olid ikka mähkmed, läks veel paar kuud, kui võtsime lõunal mähkmed ära ja palusime ka hoius mitte enam uneajaks mähkmeid panna. Ja vist kulus veel umbes 2 kuud, kui ka öösel enam mähkmeid ei olnud.
Õnnetusi ikka juhtus mõnikord, aga harva.
Praegu on 3 aastat 4 kuud vana ja viimase poole aasta jooksul pole mitte kordagi ei püksi pissinud ega kakanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui tahad lapse potile saada, siis ikka mähe alt ära. Mähe rikub tunnetust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Esimese lapsega nägin vaeva, sest ikka peab ju olema tubli. Alustasime umbes 9-kuuselt. Kohati pissis ja vahel isegi kakas ikka potti ka. Korralikult ise potil käima hakkas 2 ja pooleselt. Teise lapsega hakkasingi kaheselt harjutama ja potil hakkas käima ka samas vanuses.
Kes tahab, võib ju tohutut kodust pissirallit läbi viia, aga mõistlik oleks siiski hakata harjutama 2+ vanuses. Eks mõni laps hakkab käima ka kaheksakuuselt ja mõni loeb neljaselt, aga arvestada võiks lapse loomupärase arenguga, mille kohaselt laps hakkab põit tunnetama 2+.

Please wait...
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Esileht Väikelaps Lapse valmidus mähkmest loobumiseks