Esileht Pereelu ja suhted Lapsed ja konmari meetod

Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )

Teema: Lapsed ja konmari meetod

Tere!

Tunnen ühtäkki, et asjad ajavad mind hulluks. Ilmselt seetõttu, et laste (4 ja 6) vedelevad pidevalt pilla-palla ja nende asjade ära panemine (ja ka laste tagant utsitamine) võtab kogu energia. Samas, kuidas vähendada selles vanuses laste mänguasjade kogust? Ikka ju kingitakse sünnipäevade ka ja jõuludeks asju ning nii need asjad kogunema hakkavadki. Samas, kui teen ettepaneku, et vaatame üle, millest võiks loobuda, et uutele asjadele ruumi teha, tulevad pisarad – tema ju kinkis/andis selle mulle ja see on nii kallis mu jaoks. Laste eest salaja asjade ära andmine ei tundu ka päris õige asi. Ühel hetkel tuleb neil ikka meelde, et oo, mul oli selline asi, kus see nüüd on?

+3
-6
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Varsti hakkavad need mänguasjade mäed vähenema, kannatust.  Ja nagu eelmine- teha lastega koos ülevaatus, et titekad asjad ja millega enam ei mängi, annate ära (lapsed ise otsustavad, et võib ära anda. Isegi kui nad mõnda asja pärast kahetsevad ja tagasi tahavad, eks kogemus on ju seegi.), katkised asjad, mida parandada ega kasutada ei anna visata ära. Kui veel on asju liigha palju, siis osa asju kaheks-kolmeks kuuks panipaika ära tõsta, siis teete vahetust, töötab tittedega ja töötab ka suuremate lastega.

Konmari meetodil laste riietesahtlid on ennast igati õigustanud, riideid mahub rohkem, on parem ülevaade sahtli sisust ja püsib kauem korras.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nagu kõik need uued “imemeetodid”, nii töötab see konmargi hästi ainult teatud piirides. Ei ole see mingi universaalne nipp, mis kõik mured hoobilt lahendab.

Laste riideid olen majast välja toimetanud tasapisi ja enamasti lastele ütlemata. Sest kui ikka väike, siis pole midagi teha. Samas mõned armsamad hilbud olen pannud eraldi, mälestuseks.

Mänguasjadest annan ära neid, mis on jäänud titekaks, aga siin peab rohkem jälgima, et mõnda lapsele armast lelu ära ei annaks. Mul sugulane, keskealine meesterahvas, räägib siiani oma kaisukarust, mille ta ema temalt luba küsimata ära andis.

Ja veel. See lapselt “loa küsimine” peab tõesti olema loa küsimine, st lapsele on jäetud õigus vastata ka eitavalt. Tihtipeale on nii, et kui vanem lapselt luba küsib, siis peab laps tingimata nõustuma, tegelikult ei pea ju.

Paljud mänguasjad (nt Legod) on sellised, millega laps ühel perioodil mängib, siis jäävad nurka seisma, ja siis millalgi mängib jälle. Ehk siis, alati ei tasu veidiks ajaks seismajäänud mänguasju kohe minema viskama kiirustada. Isegi Petshopid tulid pärast lasteaiaiga millalgi teismelistel tüdrukutel taas kasutusse – nüüd riputatakse neid nt koolikoti külge.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Rotatsioon. Ei hoia kõiki mänguasju korraga lastetoas väljas, kuhu aina juurde kuhjata, vaid kastide kaupa ära panna ja aeg-ajalt vahetada (vahetada nende vastu, mis jälle mõnda aega seisma on jäänud, see on ju näha, millega laps aktiivsemalt mängib). Ja kui üldse väga kaua pole mänginud, siis tasahilju likvideerida.
Asju, mida laps tõeliselt armastab, salaja ikka ära ei viskaks.

Konmarist hakkasin lastega rakendama põhimõtet, et igal asjal on oma koht. Kokkuleppe küsimus, kas asi tuleb sinna panna iga kord kui uus asi võtta või siis nt korra-paar päeva jooksul. Aga see igal asjal oma koht, seda korrutada ja juhendada ka järgimist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära viskaksin kõik, mis katki ja parandada ei saa. Ülejäänud asjad jäävad, kuid asjadel olgu oma koht ja kui mäng läbi, panevad lapsed need asjad ise tagasi.

Lastele saab seda mänguasjade äraandmist ka seletada nii, et kui ise ei mängi, võib anda selle asja teistele lastele, kellele just see mänguasi võib kujuneda lemmikuks. Minu laps näiteks leidis endale kaltsukast kaisuka, mis on nüüd lemmik. Loogiliselt võttes oli see ju ka enne kellegi teise oma. Kui laps pole nõus andma ära mänguasja, peab selle alles hoidma.

 

 

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu samavanade laste toas on ikea kallax riiul (see suurte ruudukujuliste riiulitega) ja igas riiulis tugev korv, mis on täpselt riiuli suurune. Koristamine on seega lihtsaks tehtud, sest suurtesse korvidesse asjade loopimine käib kiiresti ja kui korvid riiulisse lükata, ongi tuba korras.

Väiksemaid asju nagu legod ja pusled hoiame eraldi ja võtame välja ainult ekstra selleks, et nendega mängida ning paneme pärast tagasi. Pisikesi tükke on jama koristada ja terve elamine kipub neid täis olema kui vabalt laste kätte jätta.

Üldiselt tuleb aga leppida, et lastel ikka tekib palju asju ja segadust tekib ka. Mina olen iseendaga rahu teinud ja ei nõua, et lastetuba korras oleks. Ainult õhtuti loobivad asjad kastidesse, et ma neile unejuttu lugema minnes jalaluid ei peaks ära murdma ja hommikul hakkavad need jälle vaikselt kastidest välja ronima. Kui veedame suurema osa päevast kodust väljas, juhtub tihtipeale, et tuba ei jõuagi väga segamini minna.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )


Esileht Pereelu ja suhted Lapsed ja konmari meetod