Esileht Pereelu ja suhted Lapsed ja raha – kuulasin saadet

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Lapsed ja raha – kuulasin saadet

Postitas:
Kägu

Just oli Vikerraadios saade, kus lapsed rääkisid rahast. Mind natuke hämmastas nende laste jutt, kes ootavad sünnipäevaks ainult raha (tundub, et alla 10 aastased lapsed), kes käivad koeraga väljas sellepärast, et siis saab raha ja teevad vanaema juures tööd ka sellepärast, et raha saada.
Ise mäletan omal ajal lapsepõlvest, et tööd tehti lihtsalt seetõttu, et vanaema või vanemaid aidata ning koer oli võetud laste nuiamise peale lubadusega tema eest hoolitseda. Ei tulnud selle pealegi, et peaks raha nõudma.
Küsimus vanematele, miks te oma lapsi \”palkate\”?

Please wait...
Postitas:
Kägu

RE: Lapsed ja raha – kuulasin saadet

seda võib ka ära ostmiseks nimetada

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
merksik

Ka rahast veidi (lapsed veel väiksed, aga mõtlen vaikselt):
Kuidas lapsed saavad lisaraha teenida (no ütleme et taskuraha saavad, aga veel?) Ideid?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, vanasti oli rohi rohelisem ja elu ilusam… vanasti polnud selle va rahaga ju midagi teha ega osta selle eest. Vaata aga tänapäeva ja seda tehnika arengut. Kogu me elu keerleb raha ümber ja kui eestlaste palgad on nagu on siis tahes-tahtmata lapsed kuulevad kogu aeg seda rahajuttu.

Ega me – täiskasvanud – ju paremad ole. Vaata kasvõi tööelu all teemasid kus kodused prouad ja töötud räägivad, et alla 1600¤ netto ei liiguta nad varvast kah…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu 5a on rahast täitsa üksköik. Mina teda igatahes rahaga \”meelitades\” tööle panna ei suuda. Teeb kas niisama ja aeg-ajalt luban talle nö preemiat kasvöi näiteks ujuma mineku näol vms.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]merksik kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ka rahast veidi (lapsed veel väiksed, aga mõtlen vaikselt):
Kuidas lapsed saavad lisaraha teenida (no ütleme et taskuraha saavad, aga veel?) Ideid?
[/tsitaat]

Aidaku kasvõi tuttavat vanainimest(poes käia, koristada) või kellegi tuttava lapsega tegeleda. Viimane asi on ikka kodutööde eest raha maksta. Sellega teete neile karuteene. Või siis annate lihtsalt ise, aga mitte kunagi mingi konkreetse tehtud töö eest.

Please wait...
Postitas:
amatöör

minu lapsel on lisatasu eest autode pesu ja muruniitmine. Muud tööd teeb tasuta ja on üpris usin. Lisaks taararaha.
Ei usu, et karuteene – oma toa hoiab kenasti korras, toob puud, jalutab koeraga, aitab rohida jne. Leian on lihtsam on teatud tööde eest maksta tasu, kui rahanuiamise peale järgi anda ja ikkagi see raha anda (suvel on ikka jäätiseneelud tugevamad).

Please wait...
Postitas:
Kägu

ütleme nüüd niipidi. minu lapsed raha eest tööd ei tee. aga nad tahavad asju. nt lumelauda, uusi riideid, jne.
äkki peaks hoopis tegema kodutööde rahalse tariifi. muidu muudkui tahab midagi, on vihane ja tunneb ebaõiglust lapsepõlve suhtes, et talle midagi ei osteta. muudkui vingub ja mangub.
mulle ka ei meeldi, et kodutöid võiks teha raha eest. mina ju ei tee. teen ilma rahata. sest see on ju kodu. aga samas mis lõpetaks selle vingumise midagi saada? oma panus oleks ju ka tore. siis näeb et raha ei tulegi päris lihtsalt. praegu saab lihtsalt laps olemise eest taskuraha. aga see on ju tegelikult nii vähe praeguste hindade juures.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu vanemad öpetasid meid juba varakult raha teenima.
Meie näiteks viisime taarat(tol ajal oli hapukoor ka klaaspurgikeses) ödedega- kuna meid oli kolm last peres, siis olid ära jaotatud nädalad, kes millal viis. Kuna vanemad teadsid palju raha saame, siis suurem osa läks piima ja leiva peale ning ülejäänu eest vöisime osta midaiganes.
Kui 12-aastaselt hakkasime spordilaagris käima pöllul köpplamas, sai teenitud oma esimene töeline palk. Oli ikka hea tunne küll.

Ja miks mitte küsida raha sünnipäevaks- parem ostab laps ise lego endale, kui saab kümmnelt lapselt mingit jama, mis seiskas riiulil ja koguks tolmu.

Kui vördled vanuaegu ja tänapäeva, siis valikut ju ei olnud poes ja silm ei ihkanud midagi.
Pealegi, noortel kulub tänapaeval rohkem raha löbustusteks, kuna valik on suur. Ja et noor saaks aru, et vanemate raha ei kasva puu otsas, tuleb see välja teenida.

Meie lastel on ka reegel- kui öppeaasta löpuks tunnistusel köik viied, saab ennem kokkuleppitud asja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsed teavad raha väärtust paremini kui nende vanemad oma lapsepõlves.
Minu 6-aastane teab väga hästi, et kui sünnipäevaks mitu sõpra väikese summa raha kingivad, siis ta saab endale selle igatsetud Legokomplekti osta. Samas oleks ebaviisakas paluda sõbral nii kallist asja (nagu Lego) kinkida.
Lapsed on ratsionaalsed.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie ringkonnas on juba ammu kombeks raha kinkida. Isiklikult mulle see meeldib-lastel on tavaliselt ikka mingi kallim asi,mida nad sooviksid.Ja kui vaja lapsel minna sünnipäevale on ikka 10 ¤ eest väga raske midagi asjalikku soetada.Ja kui on mingi asi,mis selle väärtusega sobib ja laps tahab, siis annab kellegile teada, sest alati uuritakse enne,mis kingisooviks.
Kodutööde eest ma oma lastele ei maksa.Mina ju ka teen kodutöid ja mulle ei maksa keegi 🙂 Neil on oma taskuraha,lisa teenivad taaraga.Küll aga maksis isa posile,kui too suvel aitas tal oma firmas puitu värvida.
Omal ajal tegin 15 a kõiki kodutöid,käisin poes, koristasin, tegin söögi õhtuks vanematele.Keegi ei maksnud. Mu 14 a poiss minestas selle peale…Ajad on teised,ühiskond on muutunud.Ei saa võrrelda meie aega ja tänapäeva.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Just oli Vikerraadios saade, kus lapsed rääkisid rahast. Mind natuke hämmastas nende laste jutt, kes ootavad sünnipäevaks ainult raha (tundub, et alla 10 aastased lapsed), kes käivad koeraga väljas sellepärast, et siis saab raha ja teevad vanaema juures tööd ka sellepärast, et raha saada.

[/tsitaat]

Mõtisklen siin, et kus sa tead, et kui nad raha ei saaks, siis vanaema juures tööd ei teeks? Võib-olla tõid nad selle välja hoopis selles kontekstis, et vanaema juures on hea tööd teha, sest siis saab raha?
Lihtsalt mõtlen oma laste peale, kes kodutööde eest raha ei saa, kuid vanaisa juures tööd tehes saavad. Nad teeksid vanaisa juures tööd ka ilma rahata, kuid vanaisa ise annab neile raha. Vanaisa annab neile raha ka siis, kui nad tema juures tööd ei tee. Olen äiaga sellepärast ka korduvalt riielnud. Kuid too vastab stoiliselt, et kui mõlemad pooled on rahul, siis ei ole ju probleemi.
P.S. poisid teevad innukalt ka tööd minu isa juures, kes neile töö eest ei maksa.
Ja tõepoolest soovivad nad sünnipäevaks just raha, et selle eest midagi suuremat osta, mida mina neile ei osta. Just 9 saanud tegelane ostis nt iPodi, teine poiss ostis endale jalgpalli finaalmängu palli (täiesti mõtetu minu arust mingi jalgpalli eest üle 100 ¤ maksta), kolmas poiss ostis sünnipäeva rahade eest vinged putsad (ka mõtetu, kuna jalg veel kasvab).
Mänguasjadega ei mängi nad ammuilma ja mida selliste soovidega lastele üldse saakski sünnipäevaks kinkida peale raha? Mõtetut ninni-nänni, mis tema huvidega kokku ei lähe ja kohe kõrvale heidetakse ja mille likvideerimisega ma pean hakkama tegelema?
Jah, kui nad mingit eset tahavad, siis annavad teada ja siis saab arvestada. Nt viimati sooviti ka kokaraamatut.

Please wait...
Postitas:
Kägu

…lisan veel sellist asja:
just pühapäeval kuulasin paariaastatagust Vikerraadio lindistust mardipäevast, kus üheks rääkijaks oli ka üks minu poegadest. Tõepoolest kumas ka sellest saatest läbi, et marti joostakse kommide pärast. Tegelikult on kommi saamine boonuseks. Lihtsalt nii väikesed lapsed ei oska end veel väljendada nii, et seda ei saaks teisiti mõista.
Jah, nad on õnnelikud, kui saavad mingist kohast rohkem kommi kui teisest, kuid eelkõige on nende jaoks fun see ühine ettevalmistus, koos lõbutsemine, see adrenaliin, kui lähed võõra ukse taha jne.

Please wait...
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Esileht Pereelu ja suhted Lapsed ja raha – kuulasin saadet

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.