Esileht Väikelaps Lapsel kaks kuud kõhuprobleemid, diagnoos laktoositalumatus.

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Lapsel kaks kuud kõhuprobleemid, diagnoos laktoositalumatus.

Postitas:
Kägu

Lapsel diagnoositi laktoositalumatus, kuidas edasi, kas ainult laktoosivabad tooted terve pere menüüs? Kas see jääbki nii või on ka võimalus, et kasvab välja?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Laktoosi asemel võib pahategija olla teinekord ka piima “suhkur”. See on hullem variant. Laktoosivabu valikuid on poes palju, sellega saab hakkama. Eks pead jälgima, kuidas reageerib. Mõnel läheb kergemaks, mõni kasvab välja ja mõnel jääbki probleem.

Lisaks on vegan-letid su uued sõbrad.

 

Jõudu sulle!

Laktoositalumatus ei ole kõige hullem asi. Vähemalt on diagnoos ja saad probleemiga tegeleda.

 

+7
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Laktoosi asemel võib pahategija olla teinekord ka piima “suhkur”

Laktoos ongi piimasuhkur. Ei saa aru, mis jutumärgid sul seal on.

Vähe tõenäoline, et välja kasvab. Aga ma ei saa aru, miks terve pere peaks laktoosivabu tooteid tarvitama. Piimatoodete tarbimine ongi Eestis üle mõistuse suur, kõigile tuleb kasuks nende vähendamine.

Tasub otsida Soome laktoosivabu tooteid, Prismas on. Vahe on selles, et kui Eesti tootjad lihtsalt lõhustavad piimasuhkru enne ära, mille tulemusel on laktoosivaba toode magus ja vastik, siis Soome tootjad võtavad laktoosi välja ja tooted on normaalse maitsega. Võrdle näit. Otto kodujuust ja Prismas sinises täpilises karbis kodujuust.
Jah, laktoositalumatus ei luba süüa paljusid tavalisi tooteid, kommi, piimašokolaadi, torte, kooke, saiatooteid, aga ma ütleks, et tervis sellest ainult võidab.

 

 

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

praegu on neid laktoosivabasid tooteid nii palju, et ei oleks ka probleemi  neid terve pere puhul kasutada.

Aga kui seda piimatoodet toidu sisse ei pane otseselt, siis võib ju lapsele osta laktoosivaba ja teised söövad tavalist.

Näiteks laktoosivaba juust ja laktoosivaba jogurt on täiesti head. Laktoosivaba hapukoor on õige pisut tavalisest hapukoorest magusama maitsega (aga täpselt sama rammus). Isegi laktoosivaba või ja laktoosivaba jäätis on olemas.

Keerulisem on poolfabrikaatidega, mille sees võib olla laktoosi. Eks pead pakendite pealt lugema hakkama.

See teine allergia, millele üks kägu tahtis viidata, ei ole mitte piimasuhkru allergia vaid piimavalgu allergia (kaseiinitalumatus). Sellisel juhul ei aita muud kui kõik piimaline üldse menüüst välja jätta. Nii et kui on diagnoositud vaid laktoositalumatus, siis sellega on tõesti palju kergem hakkama saada. Väljas söömine muutub keeruliseks (aga laktoositalumatuse puhul peaks olemas olema ka leevendavad ravimid. neid saab kasutada näiteks  siis, kui läheb kuskile sünnipäevale või klassiekskursioonile).

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei pea ju terve pere menüü olema laktoosivaba. Aga lapse menüü. See tähendab, et ema/isa võivad kohvi peale ikka tavalist piima/koort valada, juua pannkookide kõrvale tavalist piima. Aga laktoositalumatusega laps ei tohi. Ja arvestama peab, et kui tarbitakse erinevaid asju, et see ei tekitaks konflikti – a la “oi, meil ei ole täna laktoosivaba jogurtit, sina ei saa, aga suurem õde tohib jogurtit süüa) – et sellist jama ei tohiks tekitada. Täitsa vabalt võib olla külmkapis laktoosivaba juust ja tavaline juust – peaasi, et kui laps end juba ise teenindab, et ta oskab siis õigeid asju valida (mul nt 5-aastane teeb endale ise võileiba, sh võtab kapist kõik komponendid, piima võtab kapist ja  valab endale ise – sellisel juhul on oluline, kui külmkapis on talle keelatud tooted, et ta teaks, millist valida, nt kasvõi nimi või naerunägu vm peal – lapsed õpivad ruttu oma nime ära tundma ka siis, kui ei oska veel lugeda)

Aga need toidud, mis tulevad siis ühisest pajast, nt hakklihakaste, pannkoogid, püreesupp – need peaksid olema küll laktoosivabade toodetega tehtud, kui just mitme potiga ei viitsi mässata – aga no kes see viitsib.

Mul on lapsel rühmakaaslane ka laktoositalumatusega ja laps (suvel sai 5) paistab väga hästi sellest teadlik olevat – sest isegi minu laps teab, mida tema sõber tohib/ei tohi süüa.

St õige toitumise juures on oluline ka lapsele ka õpetada ja teadvustada, miks ta ei tohi ja mida ta siis tohib.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, õige küll. Ajasin kaseiiniga sassi.

Meie omal tekitas see probleeme.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Vabalt võib neid laktoosivabu tooteid kasutada ka terve pere, nende hinnavahe pole nii suur ja jääb otsekohe ära suur osa “sina seda süüa ei tohi!” seletamist lapsele, mis tekitab stressi. Või siis on samad asjad, aga lapsele oma laktoosivaba piim, teistele teine, võileiva peal tavaline juust, temal laktoosivaba- ei saa vahest arugi, aga tema ei jää millestki ilma.  Või nt et teised söövad piimasokolaadi, aga lapsele on tumeda sokolaadiga maius (mis enamasti on piima ja piimapulbrivaba) jne. Ja paljud asjad saab teha üldse piimata või kui terve pere toit, siis laktoosivabalt. Meie lapsel on küll kaseiinitalumatus ehk piimavalk, talub muide kitsepiima. Meil oli üks päev just suur kisa ja pahandus, kus “mittetalumatud” lapsed pahandasid, kuidas noorim saab a-la-ti just need kõige paremad kommid ja nemad KUNAGI ei saa midagi head! 😀  (nt koolis on temal eraldi “tema” kommidega karp õpetaja käes, et kui keegi pakub sünnipäeval midagi, mida tema süüa ei saa, siis on tal ka midagi võtta)!

 

Ja vegan letist leiab tõesti üht-teist: kohukesi “kokoke”, jogurteid lisaks laktoosivabadele jne, coopi taimne koor on väga hea, toidu sees ei tee absoluutselt vahet, ja palju odavam kui alpro oma jne.

Laktoositalumatutele müüakse apteegis ka ensüüme, mida saab võtta nt kui on piimaga toit. Kaseiiniga jah ei aita muu kui piima täielik vältimine (võib olla killuke võid ei tee veel midagi, kui võis on valku 1gr 100gr kohta, kuigi parem siis juba tumesinine vegan-Keiju).

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Muide, enamus juuste Eestis ongi laktoosivabad.

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks kogu pere söögilaud edaspidi oleneb ka laktoosiku reaktsiooni tugevusest, kas nt keeduvorst juba tekitab tugeva probleemi või pigem piimatooted puhtal kujul.

Minu enda laps ei kannatanud laktoosi beebina, 5-aastasena sai juba probleemideta enamikke piimatooteid tarbida. Ehk siis kasvas välja.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul üks lastest ei kannata rõõska piima, aga hapukoort, jogurtit, võid, juustu kannatab süüa küll. Saab oma hommikusöögikrõbinad riisipiimaga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Suur tänu kõigile!

Hakkan seda maailma nüüd tasapisi avastama.

Lapsel on talumatus päris tugevalt, ehk ei kannata seda laktoosi ka varjatud kujul. Kaks kuud järjest oli kõht lahti, suured kõhuvalud jne, keegi ei saanud alguses aru, milles asi. Lõpuks tehti allergia testid ja sealt tuli välja.  Selleks hetkeks oli organism juba nii läbi, et tekkis soolepõletik ja laps oli 10 päeva haiglas tilgutite all turgutamisel. Nüüd oleme kodus tagasi ja proovin end asjaga kurssi viia, kuna lapsel on kõht ikka veel kergelt lahti ja enesetunne halb, siis hetkel on kõik piimatooted menüüst väljas.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Soovitan üldse taimsete variantide poole hakata vaatama. Minul nii hullu reaktsiooni ei olnud, aga pidevalt lõi muul kujul välja, mis polnud sugugi parem. Keha ei tahtnud neid piimatooteid lihtsalt, olgu laktoos sees või mitte. Kogu aeg lõi kuskil põletiku üles. Üks jama lõppes ja teine algas. Jätsin piimatooted kogu täiega maha ja tervis korras.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, meile rõhutas arst, et ei mingit laktoosivaba piima, pigem taimsed piimad. Samuti, kuna on teisigi allergiaid, on talle keelatud soja- ja kaerahelbepiim.  Ilmselt, kui su lapsel on värskelt avastatud probleem ja soolestik alles toibumas, oleks sul ka mõistlikum võtta kasutusele kõige ohutumad variandid – eks hiljem, kui asi juba sujub, võib katsetada ka muudega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Nippe, mis aitasid mind:</p>
Prisma vegan juust, mis sulab pitsa peal imeliselt ja maitseb hästi (ja ei olnud kosmilise hinnaga), pagaripoiste šokolaadikook, vegan kohukesed. Need olid lohutustoitudeks, kui muutus maru hirmus tundus.

Tasub lugeda ka selle kohta, et mis mõisteid eri “piimalisandite”kohta toidus kasutatakse. Kui hakata silte lugema, siis tuleb välja, et paljused “vegan” sildiga toitudes, mis esmapilgul turvalised, on kasutatud mingil kujul piimatooteid, aga see termin seal sildi peal on võõras… ja nii juhtubki menüüsse peidetult piima.

 

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Hea näide on Mysoja soja joogipulber (nö koorepulber kohvile “inimestele, kes ei saa tarvitada lehmapiima”, mis sisaldab, üllatus-üllatus, kaseinaati ehk piimavalku ehk just seda, mille pärast osad inimesed ei saa lehmapiima juua!).  Laktoositalumatusega see sobib.

Eks alguses on raske, tuleb väga hoolega jälgida koostisi ja leida need, mis sobivad ja maitsevad.

Tumesinist Keijut ma juba soovitasin, pudru sisse ja leiva peale sobib ülihästi ja ka koogi tegemiseks, pealegi on seal head õlid, rapsi ja tudraõli (vs teistes on paljudes palmiõli ja päevalilleõli jms).

Violife veganjuustud sulavad hästi, toorjuust (see võileivamääre creamy) on nii hea, et sellega saab teha isegi toorjuustukooki, ei ole nii soolakas. https://www.prismamarket.ee/products/search/violife

Väga hea kohuke: https://www.prismamarket.ee/products/search/vegan on kookose ja kakao/sokolaadi oma

Hellmans majonees on piimavaba, vegan majoneese on teistelgi.

Usinal on vegan kartulisalat ja muidki asju, neil on eraldi vegatoitude rubriik: https://www.usin.ee/pood/vegantoidud-gluteeni-ja-laktoosivabad-tooted millega annab täitsa peolaua teha.

Jäätistest sobivad kõik mahlapulgad, sorbetid, veganjäätised.

Viinerid: Rannarootsi ehe viiner, Oskari lihaviiner, Maks&Moorits 77,7% viiner ja lastevorst,  Rakvere viinerid ka, 80% lastevorst, muidugi ka puhtad lihad, kalad, singid jne (neid tooteid on muidugi rohkem, omadest kogemustest ütlen need, mis on lisaks piimale ka gluteenivabad).

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Sandra Vungil oli lahe blogi, kust leiab palju retsepte-küll vegan, aga paljusid asju saab lihaga veidi tuunida. Taimetoit.ee vist oli.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ma olen ise laktoositalumatu. Diagnoos tuli üle 30 a, enne seda oli palju kannatamist.

See nõuab väga palju katsetamist ja testimist. Alguses kindlasti need taimsed piimad väga harjumatud. Aga lõpuks tekivad oma lemmikud. Kui laps on harjunud jooma tavalist lehmapiima toidu kõrvale või niisama, siis sellele asendust leida mu meelest võimatu. Ma pole ikkagi harjunud. Juba 5 aastat ja kui söön sooja kooki vms siis ikka tahaks kõrvale külma piima.

Kui laps armastab shokolaadi piima, siis soovitan väga Alpro soja shokolaadi piima. Seal on vähe suhkrut ja maitseb ikkagi magusalt. Liitristes pakkides on paremates poodides seda saada.

Mainin ära veel, et kuigi ma pole väga tundlik laktoosile, näiteks pannkoogid võivad küpsetatult olla tavapiimaga jms. Siis Tere piima laktoosivabad tooted mulle ikkagi tekitavad reaktsiooni, nii piim kui keefir. Nii et pea kindlasti meeles, et isegi kui on paki peal sõna laktoosivaba aga kasutatud on lehmapiima, siis 100% laktoosivaba see toode ikkagi ei ole. see termin võib olla pakendil kui on laktoosi vähendatud.

Samas valio laktoosivaba piimajook mulle sobib. Aga sinu kirjelduses lapse kogemusel ma välistaks kõik piimatooted. Isegi jäätised on tänapäeval olemas täiesti piima vabad aga nii head. Näiteks Lamuu.  Valikuid on tegelikult palju. Lihtsalt pead nüüd neid poest otsima hakkama.

Kui tellid epoest kaupu siis on ka lihtsam otsida selle märksõnaga, kas siis vegan või laktoosivaba. Poes esialgu neid tooteid hästi üles ei leiagi, pakendi märked pole kõige paremad alati. Prisma ja Rimi valikud selles osas kõige paremad.

Igatahes jõudu teie perele!

 

 

 

0
0
Please wait...

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Väikelaps Lapsel kaks kuud kõhuprobleemid, diagnoos laktoositalumatus.