Esileht Väikelaps Lapsel kõnehäire ja eelkool välismaal

Näitan 2 postitust - vahemik 1 kuni 2 (kokku 2 )

Teema: Lapsel kõnehäire ja eelkool välismaal

Postitas:

Elame soomes. Laps hetkel 5a ja alustab augustis eelkooliga. Kodune keel on rangelt ainult eesti keel. Kõne tuli tal väga vaevaliselt ja hilja ning käisin temaga ka eelmise aasta augustikuus eestis logopeedil kes lapsega suheldes ütles, et tal on kõne hilistumine. Laps alustas sept ka lasteaiaga. Räägib soome keelt vähe, aru saab sellistest väga põhilistest asjadest. Oleme minemas ka soome logopeedile märtsikuu lõpus, kuid ma ei tea mis seal üldse tehakse kui logopeed ja laps teineteist ei mõista. Ise internetist lugedes erinevate kõnehäirete kohta, olen avastanud, et minu lapsel võib olla düspraksia. See iseloomustus on täpselt selline nagu lapsel see kõnehäire on. Mul on nii suur mure kuidas laps küll soomes eelkoolis ja hiljem koolis hakkama saab kui tal oma emakeelgi nii vilets on. Ta ei suuda üldse õigeid lauseid moodustada. Kui paluda lapsel jutustada oma päeva kohta vms siis ta räägib väga segaselt ja seosetult. Muidu areneb igati normaalselt, värvib, lõikab ilusti, mängib, joonistab, laulab, paneb ise riidesse, käib ilusti ise wc-s, sööb ise ilusti, jutust saab ka aru ja korraldustest. Ainuke mis suurt muret valmistab, ongi tema kõne.
Kodus ise ei oskagi muud teha kui talle raamatuid lugeda, näidata ja seletada, mängime.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elan Rootsis. Minu laps saadeti 4-aastaselt logopeedile osade häälikute puudumise tõttu. Eesti keeles rääkis palju pikkade lausetega, sõnavara oli lai, aga aru saada temast pea võimatu (sõnade alguses kõik kaashääkilud puudu, sõnades r, s ja v). Rootsis oli 1,5-aastasest alates lasteaias käinud, aga rootsi keeles ütles üksikuid sõnu. Kasvatajate sõnul sai aru enam-vähem kõigest.
Logopeed pani hävitava hinnangu nii arusaamisele kui kõnele. Õigemini kõne ta hinnata ei saanudki, sest laps ei ütelnud talle midagi rootsi keeles. Igatahes esimesel visiidil vaatas ta lapse üle ja nädala pärast saime harjutused, et lapse suu- ja näolihaseid tugevdada. Lisaks saime nimekirja äppidega, mis toetavad võõrkeelse lapse rootsi keele õpet. Meie leidsime puuduvad häälikud lõpuks üles ja praegu käib laps rootsikeelses eelkoolis. Tal on seal veel kahe teise lapsega ühine tugiisik, kes vajadusel tööülesandeid selgitab.

Sul küll lapsel teistsugune probleem, aga logopeed mingi ülevaate ikka saab. Ilmselt saad sina juhised, kuidas lapse kõne arendada ja suurem töö jääb sinu teha. Tegelikult peaksid sa hoolikalt kaaluma, kas poleks võimalik last eestikeelsesse kooli panna (Soomes neid ikka mõned on).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 2 postitust - vahemik 1 kuni 2 (kokku 2 )


Esileht Väikelaps Lapsel kõnehäire ja eelkool välismaal

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.