Esileht Väikelaps Lapsele ettelugemine

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Lapsele ettelugemine

Postitas:

Kui oma 3-4 aastasele lapsele raamatut loete, kas ta kuulab tähelepanelikult või tegeleb oma asjadega ja te loete taustaks? Mu lapsel on kõnega probleeme. Tahaks talle raamatut ette lugeda kuid ta pole üldse huvitatud.  Kui räägin, et hakkame raamatut lugema, ütleb, et ei taha ja hakkab teiste asjadega tegelema kohe. Kas sellest on kasu kui omaette kõva häälega ette loen samalajal kui tal on omad mängud?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sellest on kasu kui omaette kõva häälega ette loen samalajal kui tal on omad mängud?

Pigem ei. Eriti kõnearenduse eesmärgil peaks ettelugemine olema hästi interaktiivne, mis eeldab jagatud tähelepanu.

Äkki klapiraamatud köidaks? Või magnetitega? Või mingil muul moel “mängitavad” raamatud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole kasu. Pigem õpeta tähelepanu. Otsi hiigla huvitavate piltidega raamat ja uurige pilte. Nimetadki ainult asju pildil. Teed selle ülipõnevaks: Oi, vaata mis siin on? Kes see on? Mis ta teeb? Miks?

Teed igasugu hääli: kop-kop! Ai! Uu-uu! Auh! jne

Alles hiljem võid näidata tekstile ja küsida, et näe kas tahad, ma loen sulle siit, mida see laps ütleb vms.

Kui hakkab huvituma tekstist, siis ka esmalt ainult paar lauset. Võid neid lapse jaoks ka vaikselt lühendada või hoopis ise mõelda 😉

Ära harjuta, et ettelugemine on nagu helitapeet. Mis ta siis tulevikus lasteaias ja koolis teeb, kui midagi ette loetakse 🙁

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps kuuleb kõnet, seega on kasu.

+1
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.05 10:42; 24.05 13:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Valige koos huvipakkuv raamat, ei pea ju suvalisi lugema
Piltidega, võibolla mingi tegelusraamat, kus saab elemente liigutada jne

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.05 11:18; 23.05 11:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps kuuleb kõnet, seega on kasu.

Kõnet kuuleb ta ometi niigi. See ei ole ettelugemise eesmärk. Lugemise ajal koos korrata sõnu, innustada last ka ütlema jne

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.05 11:18; 23.05 11:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui laps vaatab natuke ka multikaid, siis otsi lemmikmultika raamat. Minu noorem laps ka polnud väga raamatuhuviline, aga peale seda, kui oli näinud Autosid, muutus fänniks ja hakkas kuulama. Nüüd juba tunneb huvi ka teiste raamatute vastu, aga esmalt oli vaja raamatud atraktiivseks saada.

Siiski raamatuid ostes alati mõtlen, kas pildid piisavalt atraktiivsed lapsele, tekst talle huvitav jne. St ei vali enda maitse järgi, vaid üritan lapse huvi tabada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps kuuleb kõnet, seega on kasu.

Kõnet kuuleb ta ometi niigi. See ei ole ettelugemise eesmärk. Lugemise ajal koos korrata sõnu, innustada last ka ütlema jne

Mina soovitan küll ette lugeda, kasvõi esialgu taustaks. Muinasjuttudes on tihti uued väljendid ja õpetlikud olukorrad sees, millest lapsele on kasu. Silmaringi mõttes, sõnavara mõttes, analüüsi oskuse mõttes.

0
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.05 10:42; 24.05 13:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina loen enne magamaminekut, muul ajal pole tal aega kuulata

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ettelugemine on väga oluline kõne arengule, aga ma kahtlen, et tapeediks lugemine väga efektiivne on. Äkki on etteloetavad raamatud liiga keerulised talle veel? 3-aastane ei pruugi olla võimeline juturaamatut huviga kuulama. Mina prooviks lühikesi luuletusi – nende rütmiline kõla aitab tähelepanu tõmmata. Autorina Ellen Niit. Mina lugesin selles vanuses ette ka näiteks Karuaabitsat. Seal on tekstid hästi lühikesed ja iga sõna on oluline: sõnavahtu, mis tähelepanu hajutaks, eriti ei ole. Ja loomulikult pildid – iga jutu juures peab olema pilt, mida vaadata, see aitab lapsel tähelepanu koondada. Kui lugemist üldse kuulata ei taha, siis vaadake esialgu koos pilte. Jutusta ise, mis pildil.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei ole oma lastele “tapeediks” kunagi lugenud. Nad on ikka kuulanud ja kaasa elanud, 1-aastasest peale. Raamat peab olema eale vastav ja ise pead last kaasama. Kõne arendamiseks ei ole tingimata raamatut vaja. Kuidas 100 aastat tagasi lapsed lugema õppisid, meie mõistes titeraamatud on üsna uus nähtus maailmas. Sa lihtsalt mine tema mänguga kaasa ja rääkige omavahel sellest mis toimub.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps kuuleb kõnet, seega on kasu.

Kõnet kuuleb ta ometi niigi. See ei ole ettelugemise eesmärk. Lugemise ajal koos korrata sõnu, innustada last ka ütlema jne

Mina soovitan küll ette lugeda, kasvõi esialgu taustaks. Muinasjuttudes on tihti uued väljendid ja õpetlikud olukorrad sees, millest lapsele on kasu. Silmaringi mõttes, sõnavara mõttes, analüüsi oskuse mõttes.

No kuidas sellest küll kasu on, kui laps samal aja üldse ei kuulagi ja tegeleb millegi muuga. Siis tõesti jah on see tema jaoks nagu tapeet või ühtlane jutukõmin või taustaks mängiv telekas.
Minu poiss hakkas mõttega kuulama ja keskenduma ca 4 aastaselt. Kuigi lugesin juba varem. Varasemalt oli ta nõus kuulma vaid 1-2 lehekülge lühikestest jutukestest. Siis keskendumine kadus. Ja tähelepani köitmiseks pidi olema ja igasugu tulede-viledega ja nuppudeg raamat ning tõesti pidin hästi ilmekalt, selgelt ja hääli(looma, masinate jne) kaasa tegema. 5-selt läksime üle pikematele õigetele õpetlikele klassikalistele muinasjuttudele. Ise tahtis pikemat ja põnevamat juttu. Ja nüüd 7a kuulab rahulikult, huviga. Küsib ise juurde selgitusi(vajel ise küsin ka, et kas teab selle või selle sõna tähendust jne).
Peale sundid ei tasu aga minu arvates see õhtune voodis raamatu lugemine/vaatamine tekitab ülimalt mõnusa uneelse rutiini lapse ja vanema vahel.
Võid mingi pausi vahele paariks päevasks teha ja niisama päeval koos raamatud vaadata lühikeste selgitustega. Aga ära liialt ära tüüta teda sellega.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu 2 aastasele ka ei meeldi, kui ma tuimalt pikka teksti raamatust loen.

Alguses jutustasin ise oma peast ja kirjeldasin, mis pildi peal on, iga kord natuke erinevate sõnadega. Interaktiivselt, vajadusel rõhku või jutu pikkust muutes, kohandasin oma jutustust alati lapse tähelepanu järgi. Nagu tavaline väikelapsega kahepoolne vestlus, mitte ühepoolne monoloog. Muidu ma võiks maki pealt ka onu Reemose muinasjutud käima panna ja ise oma asju tegema minna 😀

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselt alustasin selle “ette lugemisega” tegelikult üsna vara peale. Isegi alla aastasena oli lapsega tegevuseks pildialbumi ja pildiraamatute vaatamine minupoolsete sõnade ütlemise ja piltidele osutamisega ja ka tegevustega näitlikult illustreerimine. Ikka niipalju kui tal tähelepanu jagus. Niisama taustaks lugemist pole kunagi talle teinud. Küll on minu (teiste) raamatu lugemise nägemine lapsele andnud ilmselt tõuke huviks, et see on vist  ka mingi põnev tegevus.  Aastasena unejutu traditsiooni sisseviimine ja ajaviiteks ka jutu/luuletuste/raamatu ette lugemine või jutustamine lapsele soovitud ajahetkest (temast, koduloomast, perest, vanavanamatest, päevast, suvest) juurdus tegelikult nädalatega pikaajalisteks ja olulisteks traditsioonideks.  Lapsel oli raamaturiiul oma raamatutega alati endale kättesaadavas kohas (ise möödaminnes uudistamiseks) ja ettelugemiseks valis tihti ise riiulist raamatu ehk ta oli ise huvitatud seda konkreetset juttu ka kuulama (olgugi, et korduvalt kuuldud ja tegelikult  isegi lapsel peas või lühikesed luuletused või pikk uus jutt). Lisaks enda ettelugemisele kasutasin ka jutuplaate,  sest minu lapsel oli 3-lt kuulamishuvi suurem, kui  ise järjest ette lugeda jaksasin (Lotte raamatust üle 2 peatükki jäjest huviga kuulamine polnud tema jaoks probleem),  aga meil tähendas see seda, et ta kuulaski juttu. Kuid kunagi ei asendanud see minu lugemist ja enda jutustamist.

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul kaks esimest last ei huvitunud üldse sellest, et raamatuid ette loen. Nad kohe hakkasid lollitama ja näha oli, et neid ei huvita. Oi, kui palju erinevaid raamatuid ma kokku ostsin. Täitsa eakohased olid. Vanemal poisil oli ka kõnearenguga probleeme. Lisaks ta ei suutnudki üldse raamatuteksti süveneda. Kui ma ikka küsisin üle, et millest jutt oli, siis ta ei teadnud midagi. Nüüd üks laps on 12 ja teine 14. Nad siiani absoluutselt ei huvitu raamatutest. Vabatahtlikult pole nad elus ühtegi raamatut kätte võtnud. Kohustusliku kirjandusega üldiselt nihverdatakse kuidagi nii ära, et otsitakse netist kokkuvõtteid ja saavad oma asja kaelast ära. Või siis mina käin peale ja kontrollin, kas raamat on loetud. Tüdruk on koolis praktliliselt viieline, aga kirjanduse suutis ühe veerandi kolme saada. Eks õpetaja saab aru, et raamatud pole korralikult loetud.
Nüüd on kolmas laps 5aastane. Iga õhtu ta palub, et ma talle ikka raamatut loen. Temaga jälle see probleem, et talle meeldivad ühed ja samad raamatud, mida ma olen juba kümneid kordi ette lugenud. Pikki ja keerulisi tekste ta ei taha kuulda. Aga mul on siiralt hea meel, et ta tõesti kuulab, kui loen. Mõnikord katkestab mind ja kommenteerib midagi. Äkki temast saab laps, kellele ka tulevikus meeldib raamatuid lugeda.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib-olla tuleb veel huvi, aga esiteks pead muidugi õpetama ka, et KUULATAKSE, kui ema ette loeb. Ma ei jõua mingiks taustamulinaks oma häälepaelu piinata, selle kasutegur, kui tähelepanu on mujal, on küll väiksesevõitu võrreldes vaevaga (pane siis juba taustaks err lastejutud vms).

Unejutu traditsioon on meil kuskil alla-aastasest saadik olnud. Kõige magusam ettelugemise aeg oli meie lastel al 5a. Isa jutte kuulavad veel praegugu, sest isa viitsib hääli moonutada jne, aga nüüd on nad 9a ja loevad ise, mida tahavad. Ehk ta veel 3+a ei oska keskenduda kuulamisele ja kaasaelamisele, või ei huvita teda see jutt vms.

Väiksematele jah meeldib ühtesid ja samu raamatuid kuulata ja kui juhtumisi kasvõi sõnagagai eksid, siis kohe parandatakse.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minge koos raamatukokku. Las uurib seal raamatuid ja valib ise, mida koju laenutada. Kui on ise valinud on huvi suurem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 4aastaseks saav tütar armastab raamatuid, aga ka tema muutub kärsituks, kui ma liiga kaua ühe lehekülje peale jään, st et kui on pikk tekst. Tema vanuses on ikka veel vaja suhtlust ja pilte jne. Samas 5aastane poeg võib kuulata tund aega järjest juba “Harry Potterit”.

Väga hea mõte on minna lapsega raamatukokku. Oleneb kus elate, aga Tallinnas on imeline koht Tallinna Lastekirjanduse Keskus vanalinnas. Väga armas koht, lapsed saavad seal ringi vaadata ja ise omale raamatuid valida. Aga ka teised rmtkogud on muutunud järjest lastesõbralikumaks, nt Tallinna Keskraamatukogu, ka Rahvusraamatukogu toonitab viimasel ajal, et ka neile on lapsed oodatud.

Minu 4aastasele meeldivad väga Kake Make raamatud, sest seal ei ole ettelugemiseks nii palju teksti ja ka pildid räägivad veel omaette lugu. Lisaks sellised kergelt filosoofilised lühijutud nagu “Konn on konn”, “Konn ja tiivad” jne sellest sarjast.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Proovi leida lihtsaid värssidega lugusid. Illustratsioonid on olulised. Neid tuleb eraldi vaadata ja jutustada. Värsse proovi lugeda ilmekalt, lüürilist asja on lihtsam jälgida ja pidi efektiivsem olema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma lugesin ette, kui las hakkas magama minema ja oli juba voodis pikali. Tegutsevat last ei ole mõtet sundida raamat kuulama.  Laps kuulas ka CD’sid, lugesin ka ise CD’le muinasjutte jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps kuuleb kõnet, seega on kasu.

Telekast kuuleb ka kõnet tapeediks, nii pole mõtet ette lugeda. Minu laps ka väga ei huvitunud ette lugemisest, aga vaatasime esialgu pilte, siis rääkisime niisama ja siis lugesin ka ette. Kuna talle ei meeldinud sugugi magama minna ja ettelugemine oli ainuke variant magamaminekut nö edasi venitada, siis oli nõus voodis kuulama küll. Muul ajal üldsegi mitte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Väikelaps Lapsele ettelugemine